fantom slobode wrote:
A kako pricaju, ovo su privremeni granicni prelazi, Kosovari cekaju da otvore granicne prelaze sa Bosnom i Hercegovinom.
Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#4426 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
-
CungaLunga
- Posts: 2921
- Joined: 07/05/2010 02:56
#4427 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
radostan dan wrote:fantom slobode wrote:
A kako pricaju, ovo su privremeni granicni prelazi, Kosovari cekaju da otvore granicne prelaze sa Bosnom i Hercegovinom.iznenađen sam totalno.
Bosna i Hercegovina, Novopazarski kanton
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#4428 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
e dobro onda, ja se prepO za cg.
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#4429 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
A sta da malo za promjenu,srbija pocne braniti teritorijalni integritet na Kosovu,tako sto ce : ukinuti rs,zalagati se za cjelovitu i jedinstvenu BIH,sa jednom policijom,sudstvom,himnom,zastavom,sto ce Banja Luka ugostiti drzavni tim BIH itd itd..hajmo malo na djelu pokazati da smo protiv duplih standarda i ideologije "krvi i tla"...nastavi li srbija ovako,Kosovo ce nazalost biti samo pocetak razgradnje i ono malo srbije sto je ostalo....nemoj ,pa se neboj,kaze stara narodna poslovica...
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4430 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Stenogrami i kamenogrami: Ivica Dačić i Hašim Tači
Igrale se delije Velike Albanije
Prisluškuje: Predrag Lucić
Photo: Beta
Telefonski razgovor Ivice Dačića i Hašima Tačija na vruće teme: Da li je Dačić velikoalbanski iredentista? Šta je veće: Velika Srbija ili Velika Albanija? Ko kaže da veličina nije bitna? Da li se Kosovo može podeliti na ravne časti?
- Alo, Hašime, Ivica je...
- Molim?
- Kažem: Ivica je, Ivica Dačić...
- Znam ja koji Ivica, ali ne znam šta da kažem.
- Nadam se da ne smetam.
- Ne smetaš, ne smetaš...
- Pa što si onda tako zbunjen?
- Nisam zbunjen, nego nisam ni primijetio kad je prije došla nova godina...
- Koja nova godina?
- Pa 2013.
- Koliko ja znam, još nije došla. Tek je 11. decembar.
Photo: Beta/ Mile Gvozdenović
- A zašto onda zoveš?
- A što da ne zovem?
- Zar nije dogovoreno da se vidimo 17. januara u Bruxellesu i da nastavimo razgovore?
- Jeste, dogovoreno je.
- Pa što me zoveš mjesec dana unaprijed? Ako misliš da otkažeš sastanak, nazovi gospođu Ashton, pa će ona da mi prenese.
- Uopšte ne mislim da otkažem. Što da otkazujem kad nam je ovako lepo krenulo: i kontrola na graničnim prelazima i sve ostalo što se od nas u ovom momentu traži...
- Nitko ne traži da održavamo telefonske kontakte.
- Ne traži, ali možemo valjda da se čujemo s vremena na vreme.
- Možemo, ali ne znam zašto. Sve smo rekli prije pet-šest dana na sastanku s gospođom Ashton.
- Pa nismo rekli baš sve. Znaš, hteo sam nešto da te pitam, ali nije bila prilika, imali smo toliko toga konstruktivnog na dnevnom redu...
- Možeš da me pitaš kad se sljedeći put sretnemo s gospođom Ashton.
- Šta si, čoveče, zapeo za tu gospođu Ešton?! Ne mora ona da zna baš sve...
- Oprosti, ali ja ne želim da išta radimo iza njenih leđa i bez njenog dopuštenja.
- A jesi li pitao njeno odobrenje za onu izjavu o Velikoj Albaniji?
- Čiju izjavu?
Photo: EPA
- Onu tvoju. Nemoj da se sad praviš mutav...
- Ja nisam spominjao nikakvu Veliku Albaniju.
- Jok, već je moja pokojna čukunbaba govorila da bi za sve Albance bilo bolje da žive u jednoj jedinoj državi. Šta je to ako nije Velika Albanija!?
- Ja sam rekao da bi bilo bolje da živimo u jednoj državi unutar europske obitelji. A ti si, ako imaš nešto protiv europskog zajedništva, mogao da se žališ gospođi Ashton.
- Opet ti s tom gospođom Ešton!
- Hoćeš da je nazovem i da joj kažem da ti dobiješ ospice svaki put kad spomenem njeno ime?
- Nemoj, nemoj, nema potrebe... Ali znaš šta, Hašime... Stvarno nije u redu da s jedne strane šuruješ s Tiranom po pitanju Velike Albanije, a s druge strane se zaklinješ u Evropu.
- Mogao si to da kažeš prošle sedmice u Bruxellesu, pred gospođom Ashton.
- Jeste, pa da umesto konstruktivnog dijaloga imamo svađu...
- Kakvu svađu? Nije mi ni na kraj pameti da se pred gospođom Ashton s tobom svađam oko toga tko je veći zagovornik Velike Albanije: ti ili ja...
- O čemu ti, čoveče, govoriš?
- O tome što zna i gospođa Ashton: da si ti najveći Velikoalbanac koji postoji.
- Ja?
- Nego tko drugi? Na cijelom Kosovu, a ni u Albaniji, nema Albanca koji bi se usudio predložiti ono što si ti predložio.
- A šta sam to ja predložio?
Photo: slobodnaevropa.org
- Mnogo mi se praviš kratkopametan. Oprosti što pitam, ali eto baš me zanima: jesi li ikad čuo za novine koje se zovu NIN?
- Kakvo je to pitanje? Naravski da jesam.
- Dobro. Mozak ti, znači, nije posve ishlapio... A jesi li ikad čuo za nekog Ivicu Dačića koji je u tom NIN-u izjavio da bi Kosovo trebalo podijeliti između Albanije i Srbije, jer da je to jedina realna opcija?
- Ih, kad je to bilo...
- To je bilo lani u junu – dakle, ne tako davno – kad si isto tako govorio da dijalog između Beograda i Prištine neće ništa riješiti.
- Pa dobro, tada nije bilo dijaloga...
- I šta sad hoćeš: da ga opet ne bude? Hoćeš da kopiju tog tvog intervjua NIN-u dostavim gospođi Ashton, pa neka ona vidi ima li smisla da nastavimo dijalog s velikoalbanskim iredentistom Ivicom Dačićem?!
- Hašime, nemoj da vređaš! Ti znaš da je za mene Kosovo svetinja.
- Vidim, toliko ti je sveto da si htio da ga podijeliš s Albanijom.
- A šta ti oćeš: da joj ga priključiš? Pa u čemu je razlika?
- Razlika je u izvedbi.
- Kakvoj izvedbi?
- Traljavoj. Kad vidim kakva vam je ispala ta vaša Velika Srbija, ne usuđujem se ni zamisliti na šta bi sličila Velika Albanija koju bi nam ti pomogao praviti.
*Tekst preuzet sa sajta Radija Slobodna Evropa
http://www.e-novine.com/region/region-l ... anije.html
http://www.slobodnaevropa.org/
-----------------------------------------------------------------------

Igrale se delije Velike Albanije
Prisluškuje: Predrag Lucić
Photo: Beta
Telefonski razgovor Ivice Dačića i Hašima Tačija na vruće teme: Da li je Dačić velikoalbanski iredentista? Šta je veće: Velika Srbija ili Velika Albanija? Ko kaže da veličina nije bitna? Da li se Kosovo može podeliti na ravne časti?
- Alo, Hašime, Ivica je...
- Molim?
- Kažem: Ivica je, Ivica Dačić...
- Znam ja koji Ivica, ali ne znam šta da kažem.
- Nadam se da ne smetam.
- Ne smetaš, ne smetaš...
- Pa što si onda tako zbunjen?
- Nisam zbunjen, nego nisam ni primijetio kad je prije došla nova godina...
- Koja nova godina?
- Pa 2013.
- Koliko ja znam, još nije došla. Tek je 11. decembar.
Photo: Beta/ Mile Gvozdenović
- A zašto onda zoveš?
- A što da ne zovem?
- Zar nije dogovoreno da se vidimo 17. januara u Bruxellesu i da nastavimo razgovore?
- Jeste, dogovoreno je.
- Pa što me zoveš mjesec dana unaprijed? Ako misliš da otkažeš sastanak, nazovi gospođu Ashton, pa će ona da mi prenese.
- Uopšte ne mislim da otkažem. Što da otkazujem kad nam je ovako lepo krenulo: i kontrola na graničnim prelazima i sve ostalo što se od nas u ovom momentu traži...
- Nitko ne traži da održavamo telefonske kontakte.
- Ne traži, ali možemo valjda da se čujemo s vremena na vreme.
- Možemo, ali ne znam zašto. Sve smo rekli prije pet-šest dana na sastanku s gospođom Ashton.
- Pa nismo rekli baš sve. Znaš, hteo sam nešto da te pitam, ali nije bila prilika, imali smo toliko toga konstruktivnog na dnevnom redu...
- Možeš da me pitaš kad se sljedeći put sretnemo s gospođom Ashton.
- Šta si, čoveče, zapeo za tu gospođu Ešton?! Ne mora ona da zna baš sve...
- Oprosti, ali ja ne želim da išta radimo iza njenih leđa i bez njenog dopuštenja.
- A jesi li pitao njeno odobrenje za onu izjavu o Velikoj Albaniji?
- Čiju izjavu?
Photo: EPA
- Onu tvoju. Nemoj da se sad praviš mutav...
- Ja nisam spominjao nikakvu Veliku Albaniju.
- Jok, već je moja pokojna čukunbaba govorila da bi za sve Albance bilo bolje da žive u jednoj jedinoj državi. Šta je to ako nije Velika Albanija!?
- Ja sam rekao da bi bilo bolje da živimo u jednoj državi unutar europske obitelji. A ti si, ako imaš nešto protiv europskog zajedništva, mogao da se žališ gospođi Ashton.
- Opet ti s tom gospođom Ešton!
- Hoćeš da je nazovem i da joj kažem da ti dobiješ ospice svaki put kad spomenem njeno ime?
- Nemoj, nemoj, nema potrebe... Ali znaš šta, Hašime... Stvarno nije u redu da s jedne strane šuruješ s Tiranom po pitanju Velike Albanije, a s druge strane se zaklinješ u Evropu.
- Mogao si to da kažeš prošle sedmice u Bruxellesu, pred gospođom Ashton.
- Jeste, pa da umesto konstruktivnog dijaloga imamo svađu...
- Kakvu svađu? Nije mi ni na kraj pameti da se pred gospođom Ashton s tobom svađam oko toga tko je veći zagovornik Velike Albanije: ti ili ja...
- O čemu ti, čoveče, govoriš?
- O tome što zna i gospođa Ashton: da si ti najveći Velikoalbanac koji postoji.
- Ja?
- Nego tko drugi? Na cijelom Kosovu, a ni u Albaniji, nema Albanca koji bi se usudio predložiti ono što si ti predložio.
- A šta sam to ja predložio?
Photo: slobodnaevropa.org
- Mnogo mi se praviš kratkopametan. Oprosti što pitam, ali eto baš me zanima: jesi li ikad čuo za novine koje se zovu NIN?
- Kakvo je to pitanje? Naravski da jesam.
- Dobro. Mozak ti, znači, nije posve ishlapio... A jesi li ikad čuo za nekog Ivicu Dačića koji je u tom NIN-u izjavio da bi Kosovo trebalo podijeliti između Albanije i Srbije, jer da je to jedina realna opcija?
- Ih, kad je to bilo...
- To je bilo lani u junu – dakle, ne tako davno – kad si isto tako govorio da dijalog između Beograda i Prištine neće ništa riješiti.
- Pa dobro, tada nije bilo dijaloga...
- I šta sad hoćeš: da ga opet ne bude? Hoćeš da kopiju tog tvog intervjua NIN-u dostavim gospođi Ashton, pa neka ona vidi ima li smisla da nastavimo dijalog s velikoalbanskim iredentistom Ivicom Dačićem?!
- Hašime, nemoj da vređaš! Ti znaš da je za mene Kosovo svetinja.
- Vidim, toliko ti je sveto da si htio da ga podijeliš s Albanijom.
- A šta ti oćeš: da joj ga priključiš? Pa u čemu je razlika?
- Razlika je u izvedbi.
- Kakvoj izvedbi?
- Traljavoj. Kad vidim kakva vam je ispala ta vaša Velika Srbija, ne usuđujem se ni zamisliti na šta bi sličila Velika Albanija koju bi nam ti pomogao praviti.
*Tekst preuzet sa sajta Radija Slobodna Evropa
http://www.e-novine.com/region/region-l ... anije.html
http://www.slobodnaevropa.org/
-----------------------------------------------------------------------
- PipiDugaDevetka
- Posts: 19071
- Joined: 25/12/2003 00:00
- Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#4431 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Lucidno primjećene dvije Ivičine izjave od strane autora Predraga Lucića, dobro povezane u ovu zamišljenu štoriju!

- Shahab
- Posts: 1997
- Joined: 01/05/2007 08:31
- Location: mahala
#4432 Oružje sa Kosova išlo za Palestinu
Prema superinformiranom izraelskom obavještajnom sajtu "Debka" 7 decembra je u Napulju, uz pomoć izraelskih službi, presječena velika tranzitna veza kojom se oružje sa Kosova i Zapadne Makedonije, preko Hrvatske i Verone, švercovalo za Palestinu. Navodno cjelokupnu operaciju finansirale su iranske službe..Zaista sudbina Balkana je u svakom smislu određena njegovom geografskom pozicijom mosta između Evrope i Bliskog istoka...
The seizure of five containers by the Maritime Police in the Port of Naples last Friday, Dec. 7 - before they were loaded on an Egyptian freighter – shut down two of Iran’s mainline clandestine arms routes to the Hamas-ruled Gaza from Kosovo and Macedonia via Croatia and Italy, debkafile reports exclusively from its military and intelligence sources.
The Naples police acted on a tip-off from Israel. Iranian arms smuggling rings were then partly rolled up in other parts of Italy together with “another cache of weapons.”
Western intelligence sources say this Israeli undercover operation was equal in significance and scope to the bombing on Oct. 24 of the Iranian-Sudanese missile industrial center at Yarmouk and the destruction of a stock of Fajr-5 rockets that was bound for the Gaza Strip through Sinai.
The Naples operation shut down two more Iranian clandestine arms-smuggling routes and sources of arms for Palestinian terrorists – this one from southern Europe.
Contrary to the reports that the five contraband containers were seized aboard an Egyptian vessel anchored in Naples, debkafile reveals that they were in fact removed from trucks entering the port with documents for loading the containers aboard that vessel. The documents described the containers’ contents as building materials coming from Verona, 570 kilometers to the north of Naples, which has large factories making tiles and other wares for bathrooms and kitchens.
Forewarned from Israel, Italian security inspectors ordered the truck drivers to pull over to an isolated section of the port and put up an entry forbidden notice. The first containers opened were packed with arms and other military equipment, including electronic devices for improving rocket accuracy, hundred of anti-tank missiles and a large quantity of snipers’ rifles for sharpshooting. The ship’s destination was listed as Alexandria, Egypt on the papers.
An Egyptian man waiting to place the cargo aboard the ship was detained for interrogation and charged with illegal possession of arms. Further arrests in other parts of Italy followed.
The Italian authorities have been uncharacteristically secretive about the identity of the Egyptian detainee, their additional arrests, the name of the Egyptian freighter and even the nationality of its flag - in consideration of the sensitivity of Israel’s undercover work against Iran’s contraband arms networks and routes.
According to debkafile’s intelligence sources, Iran has developed highly sophisticated networks for smuggling arms to its allies which run by land and by sea. Two begin in Kosovo and Macedonia where local Muslim collaborators purchase the weapons and pack them on container trucks ready for their first lap to Croatia, then on to Verona, where they wait for weeks - or sometimes months - before continuing to the next lap. This break in their journey is used to make sure they are not followed and throw of the scent if they are.
For another route, our sources report that Italian sea smugglers offload containers from Iranian merchant vessels in the Adriatic Sea and bring them ashore at small inlets in the northern Italian province of Veneto. They too are trucked to the clandestine terminal Iran has set up in Verona. When they are certain they have not been spotted, the trucks are sent down the long road to Naples.
There, the containers are loaded onto Egyptian freighters bound for Alexandria and Port Said. But first, they stop off quietly at the northern Sinai port of El Arish, where Hamas operatives are waiting to offload the arms and push the new consignment through smuggling tunnels into the Gaza Strip.
-
nemoguce vruce
- Posts: 748
- Joined: 13/03/2012 15:41
#4433 Re: Oružje sa Kosova išlo za Palestinu
Jah, eto rekli Cionisti i sve je istina... 
- stotka12
- Posts: 569
- Joined: 04/11/2012 16:42
- Location: Nec Spe Nec Metu
#4434 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Jahjaga na srpskom: Srbi, vaša domovina je Kosovo
Predsednica Kosova Atifete Jahjaga pozvala je danas rukovodstvo Srbije da prestane da finansira i podržava, kako je rekla, ilegalne i kriminalne strukture na severu Kosova i Metohije. Stanovnicima severa Kosmeta srpske nacionalnosti ona se obratila na srpskom jeziku i poručila da je nezavisno Kosovo njihova "domovina".
Atifete Jahjaga u kosovskom parlamentu
"Pozivamo Republiku Srbiju da odustane od finansiranja i podrške ilegalnim kriminalnim strukturama na severu zemlje, jer oni tamo drže kao taoca život običnih građana. Zahtevamo od vlasti Republike Srbije da odustanu od uplitanja u unutrašnja pitanja Republike Kosovo. Stabilnost Kosova, kao nezavisne i suverene države, znači stabilnost za region i šire", kazala je Jahjaga u godišnjem obraćanju poslanicima Skupštine Kosova.
Ona je kazala da je život građana važniji od egoizma vlasti.
"U opštinama na severu uspostavićemo red i vladavinu zakona, rasformiranjem svih struktura povezanih sa organizovanim kriminalom, ilegalnom trgovinom i korupcijom, vraćanjem poverenja građana ovog dela zemlje u institucije Republike Kosovo", kazala je kosovska predsednica.
Ona je istakla da bi normalizacija situacije na severu Kosova omogućila da se u isto vreme lokalni izbori održe u tom i ostalim delovima Kosova. To bi, prema njoj, omogućilo i brži ekonomski razvoj tri opštine na severu i ujedno poboljšalo međuljudske odnose.
"Pozivam građane srpske zajednice, posebno one u opštinama na severu, da gledaju ka budućnosti zajedno sa svim građanima Kosova. Vaša domovina je Kosovo, mesto velikih aspiracija i mogućnosti. Vaša domovina je Kosovo, zemlja nade i zajedničkih odgovornosti. Hajde da je zajedno izgradimo za našu dobrobit, i za sigurniju i bolju budućnost", kazala je Jahjaga na srpskom jeziku.
Ona je rekla da je kao faktor mira i stabilnosti u regionu, Kosovo angažovano na uspostavljanju dobrosusedskih odnosa sa svim državama, gradeći ih uz poštovanje, kao ravnopravni i dostojanstveni partneri.
"Mi smo svesni problema u odnosima sa Republikom Srbijom, te smo stoga ušli u dijalog radi pronalaženja rešenja... Dijalog je najbolji način za normalizaciju odnosa dve ravnopravne i suverene države, koji otvara put evropske integracije", kazala je predsednica Kosova.
Posle izlaganja Jahjage, prema Poslovniku o radu Skupštine Kosova, nije bilo rasprave.
Predsednica Kosova Atifete Jahjaga pozvala je danas rukovodstvo Srbije da prestane da finansira i podržava, kako je rekla, ilegalne i kriminalne strukture na severu Kosova i Metohije. Stanovnicima severa Kosmeta srpske nacionalnosti ona se obratila na srpskom jeziku i poručila da je nezavisno Kosovo njihova "domovina".
Atifete Jahjaga u kosovskom parlamentu
"Pozivamo Republiku Srbiju da odustane od finansiranja i podrške ilegalnim kriminalnim strukturama na severu zemlje, jer oni tamo drže kao taoca život običnih građana. Zahtevamo od vlasti Republike Srbije da odustanu od uplitanja u unutrašnja pitanja Republike Kosovo. Stabilnost Kosova, kao nezavisne i suverene države, znači stabilnost za region i šire", kazala je Jahjaga u godišnjem obraćanju poslanicima Skupštine Kosova.
Ona je kazala da je život građana važniji od egoizma vlasti.
"U opštinama na severu uspostavićemo red i vladavinu zakona, rasformiranjem svih struktura povezanih sa organizovanim kriminalom, ilegalnom trgovinom i korupcijom, vraćanjem poverenja građana ovog dela zemlje u institucije Republike Kosovo", kazala je kosovska predsednica.
Ona je istakla da bi normalizacija situacije na severu Kosova omogućila da se u isto vreme lokalni izbori održe u tom i ostalim delovima Kosova. To bi, prema njoj, omogućilo i brži ekonomski razvoj tri opštine na severu i ujedno poboljšalo međuljudske odnose.
"Pozivam građane srpske zajednice, posebno one u opštinama na severu, da gledaju ka budućnosti zajedno sa svim građanima Kosova. Vaša domovina je Kosovo, mesto velikih aspiracija i mogućnosti. Vaša domovina je Kosovo, zemlja nade i zajedničkih odgovornosti. Hajde da je zajedno izgradimo za našu dobrobit, i za sigurniju i bolju budućnost", kazala je Jahjaga na srpskom jeziku.
Ona je rekla da je kao faktor mira i stabilnosti u regionu, Kosovo angažovano na uspostavljanju dobrosusedskih odnosa sa svim državama, gradeći ih uz poštovanje, kao ravnopravni i dostojanstveni partneri.
"Mi smo svesni problema u odnosima sa Republikom Srbijom, te smo stoga ušli u dijalog radi pronalaženja rešenja... Dijalog je najbolji način za normalizaciju odnosa dve ravnopravne i suverene države, koji otvara put evropske integracije", kazala je predsednica Kosova.
Posle izlaganja Jahjage, prema Poslovniku o radu Skupštine Kosova, nije bilo rasprave.
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4435 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
KIOSK
Nema popusta za Beograd
Evropska unija nije nagradila Srbiju i Kosovo, uprkos činjenici da su u pregovorima ove dvije strane nedavno postigle napredak, pišu komentatori njemački dnevnih listova.
Komentator lista Süddeutsche Zeitung smatra da Evropska unija, kada je u pitanju prijem novih članica, mora biti vrlo oprezna: „Pričati pozitivnije nego što jeste, gledati u stranu, trenirati strpljenje. EU kao da nije naučila ništa iz debakla sa Rumunijom i Bugarskom, te i dalje djeluje po kelnskom motu 'na kraju sve ispadne dobro'. Ništa međutim nije dobro. EU sebi stvara samo nove probleme koje teško da može prevladati. Bez obzira koliko je prijatno čuti opreznu spremnost na pregovore između Srbije i Kosova, Komisija nije smjela spominjati da je spremna Beogradu već sada navesti konkretan termin za početak pristupnih pregovora. Na svu sreću to je i spriječeno. EU je Srbiji snažno izašla u susret time što joj je dala status pristupnog kandidata. Sada je Beograd na potezu. Na pregovore o pristupu može se misliti tek kada se riješi pitanje Kosova. Beograd, prema odredbama međunarodnog prava, ne mora priznati Prištinu. Mora se međutim nepovratno odreći svojih teritorijalnih pretenzija, prije nego što je uopšte puste u blizinu predvorja EU.
Hačim Tači, Catherine Ashton i Ivica Dačić tokom pregovora u Briselu (3. decembar 2012)
Evropa istina ima široka ramena ali bi bila šašava ako bi se upustila u još jedan teritorijalni spor. Svađa sa Turskom, koju je Kipar 2004. donio u brak sa EU, još uvijek predstavlja problem. Nakon ovog iskustva moto u Briselu bi trebao glasiti: precizniji gledati i ne davati popuste. Nikome“, piše list Suddeutsche Zeitung.
Srbija na čekanju
List „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ piše da evropski ministri u Briselu nisu mogli usaglasiti da dvjema balkanskim zemljama saopšte konkretne termine – Srbiji za početak pristupnih pregovora, a Kosovu za početak pregovora za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. „Umjesto toga je Evropska komisija opunomoćena da u proljeće sastavi izvještaje o dvjema zemljama. Ukoliko ti izvještaji budu pozitivni, Srbiji će biti najavljena mogućnost otpočinjanja pregovora.
U Srbiji ima i mnogo onih koji su protiv pristupa zemlje EU
EU i skoro sve zemlje članice, među njima Francuska, bile su za odluku da se Srbima i Kosovarima navede datum za početak pregovora nakon što su se šefovi vlada dvije zemlje prošle sedmice uz posredovanje EU obavezali na međusobnu saradnju. Tako pored ostalog trebaju ponovo biti otvoreni granični prelazi koje će kontrolirati obje strane. Stoga se u Briselu razmišljalo da se dvjema stranama već narednog ljeta navedu datumi početka pregovora. Njemačka vlada, koju je podržala samo Litvanija, ipak želi sačekati da li će dogovor između Beograda i Prištine biti proveden“,
piše Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Autorka: Belma Fazlagić-Šestić
Odg. urednica: Jasmina Rose
http://www.dw.de/nema-popusta-za-beogra ... 87-html-cb
Nema popusta za Beograd
Evropska unija nije nagradila Srbiju i Kosovo, uprkos činjenici da su u pregovorima ove dvije strane nedavno postigle napredak, pišu komentatori njemački dnevnih listova.
Komentator lista Süddeutsche Zeitung smatra da Evropska unija, kada je u pitanju prijem novih članica, mora biti vrlo oprezna: „Pričati pozitivnije nego što jeste, gledati u stranu, trenirati strpljenje. EU kao da nije naučila ništa iz debakla sa Rumunijom i Bugarskom, te i dalje djeluje po kelnskom motu 'na kraju sve ispadne dobro'. Ništa međutim nije dobro. EU sebi stvara samo nove probleme koje teško da može prevladati. Bez obzira koliko je prijatno čuti opreznu spremnost na pregovore između Srbije i Kosova, Komisija nije smjela spominjati da je spremna Beogradu već sada navesti konkretan termin za početak pristupnih pregovora. Na svu sreću to je i spriječeno. EU je Srbiji snažno izašla u susret time što joj je dala status pristupnog kandidata. Sada je Beograd na potezu. Na pregovore o pristupu može se misliti tek kada se riješi pitanje Kosova. Beograd, prema odredbama međunarodnog prava, ne mora priznati Prištinu. Mora se međutim nepovratno odreći svojih teritorijalnih pretenzija, prije nego što je uopšte puste u blizinu predvorja EU.
Hačim Tači, Catherine Ashton i Ivica Dačić tokom pregovora u Briselu (3. decembar 2012)
Evropa istina ima široka ramena ali bi bila šašava ako bi se upustila u još jedan teritorijalni spor. Svađa sa Turskom, koju je Kipar 2004. donio u brak sa EU, još uvijek predstavlja problem. Nakon ovog iskustva moto u Briselu bi trebao glasiti: precizniji gledati i ne davati popuste. Nikome“, piše list Suddeutsche Zeitung.
Srbija na čekanju
List „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ piše da evropski ministri u Briselu nisu mogli usaglasiti da dvjema balkanskim zemljama saopšte konkretne termine – Srbiji za početak pristupnih pregovora, a Kosovu za početak pregovora za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. „Umjesto toga je Evropska komisija opunomoćena da u proljeće sastavi izvještaje o dvjema zemljama. Ukoliko ti izvještaji budu pozitivni, Srbiji će biti najavljena mogućnost otpočinjanja pregovora.
U Srbiji ima i mnogo onih koji su protiv pristupa zemlje EU
EU i skoro sve zemlje članice, među njima Francuska, bile su za odluku da se Srbima i Kosovarima navede datum za početak pregovora nakon što su se šefovi vlada dvije zemlje prošle sedmice uz posredovanje EU obavezali na međusobnu saradnju. Tako pored ostalog trebaju ponovo biti otvoreni granični prelazi koje će kontrolirati obje strane. Stoga se u Briselu razmišljalo da se dvjema stranama već narednog ljeta navedu datumi početka pregovora. Njemačka vlada, koju je podržala samo Litvanija, ipak želi sačekati da li će dogovor između Beograda i Prištine biti proveden“,
piše Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Autorka: Belma Fazlagić-Šestić
Odg. urednica: Jasmina Rose
http://www.dw.de/nema-popusta-za-beogra ... 87-html-cb
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#4436 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
odlično.Nema popusta za Beograd
kad već beograd ne zna kako će i šta će...
srpski političari imaju više sreće nego što su teški.
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4437 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
POLITIKA, 08:41, 15.12.2012.Autor: EPK / RTS5 komentara
ZAHTEV PREMIJERA
Dačić: Bez carine na robu za sever Kosmeta
Zatražio od Eštonove da se do 10. decembra na integrisanim prelazima ne vrši naplata dok se ne postigne dogovor o raspodeli prihoda od carine

Arhivska fotografija
Ne propustite...
Euleks: Srbi, carina mora da se plati
BEOGRAD - Premijer Srbije Ivica Dačić je na sastanku s Ketrin Ešton zatražio da se na integrisanim administrativnim prelazima do 10. januara ne naplaćuje carina na robu koja ide na sever Kosova, dok se ne postigne dogovor o raspodeli prihoda od carine.
Premijer Srbije Ivica Dačić zatražio je od visoke predstavnice EU Ketrin Ešton da se na integrisanim administrativnim prelazima do 10. januara ne naplaćuje carina na robu koja ide na sever Kosova dok se ne postigne dogovor o raspodeli prihoda od carine.
"Razgovori na tu temu biće nastavljeni 10. januara na tehničkom nivou", rekao je Dačić novinarima posle sastanka sa Eštonovom.
Premijer je objasnio da je, na osnovu žalbi koje je dobio od srpskih privrednika sa severa, zatražio da se još jednom na tehničkom nivou razmotri realizacija dogovora.
"To znači dok se ne nastave razgovori o pitanju kako će se naplaćivati dažbine i kome će ići prihodi, a to je 10. januara, ne bude naplaćivana carina niti dažbine za robu koja ide na sever", rekao je Dačić.
Srpski premijer najavio je da će radne grupe na tehničkom nivou nastaviti razgovore, imajući u vidu da je od ranije postojala procedura koja je jednu vrstu robe, kao što je akcizna upućivala na Merdare.
"Treba rešiti sve te probleme na način da se ispoštuje dogovor Eštonove, Tačija i mene, a to znači da bez zajedničkog dogovora od 10. januara nema naplaćivanja carina ni ostalih dažbina za robu koja ide na sever Kosova", rekao je Dačić, ističući da sa druge strane postoji obaveza da se spreči svaka mogućnost zloupotrebe takvog dogovora, odnosno da se onemogući da "pod paravanom da ta roba ide na sever Kosova dođe do neke masovne zloupotrebe interesa građana na severu".
Premijer je ponovio da će razgovori sa Tačijem i Eštonovom biti nastavljeni u januaru i naglasio da će do tada državni organi razgovarati o mogućim pravcima daljih razgovora i rešavanju spornih pitanja u vezi sa Kosovom i Metohijom.
Dačić je izrazio zadovoljstvo zaključcima ministarskog saveta i razgovorima sa Eštonovom i naglasio da nikada nije bio povoljniji trenutak za Srbiju na putu ka EU i da su svi u EU bili za pozitivno određenje prema Srbiji.
"Ovo je za Srbiju jedna velika šansa, koju, ako ne iskoristi, na sledeću će morati da čeka nekoliko godina", rekao je premijer i naglasio da je neophodna politička stabilnosti i političko jedinstvo kako bi se dostigao taj cilj.
Period koji dolazi će biti "period jedinstvene državne politike, političkog jedinstva i stabilnosti", poručio je premijer.
"To je neophodno kako bismo mogli da nastavimo da vodimo politiku koja će, istovremeno, značiti nastavak našeg evropskog puta uz zaštitu nacionalnih i državnih interesa, pošto teme o kojima razgovoramo nisu teme koje se tiču samo ekonomskih ili nekih drugih pitanja nego se tiču naših temeljnih nacionalnih interesa", rekao je Dačić.
Predsednik Vlade naglasio je i da je pozitivna pozicija Srbije i EU i velika mogućnosti koja je otvorena na Evropskom savetu, da Srbija otpočne pregovore o članstvu u narednih šest meseci, na osnovu pozitivnog mišljenja iz marta, rezultat dobrih odnosa, ali i preuzimanja rizika u dijalogu koji se vodi sa Prištinom uz posredovanje EU.
Šefovi diplomatija zemalja članica EU su ranije zaključili da Srbiji treba dati mogućnost da otpočne prgovore o pridruživanju sa EU, ukoliko nastavi reforme i unapredi odnose sa Prištinom.
Ti zaključci su jednoglasno potvrđeni i nakon samita EU koji se danas završio.
Dačić je pre tog sastanka potpisao Sporazum o implementaciji gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske s bugarskim premijerom Bojkom Borisovom. Sporazum je potpisan u zgradi Evropske komisije u Briselu.
http://www.kurir-info.rs/dacic-bez-cari ... nak-561195
ZAHTEV PREMIJERA
Dačić: Bez carine na robu za sever Kosmeta
Zatražio od Eštonove da se do 10. decembra na integrisanim prelazima ne vrši naplata dok se ne postigne dogovor o raspodeli prihoda od carine

Arhivska fotografija
Ne propustite...
Euleks: Srbi, carina mora da se plati
BEOGRAD - Premijer Srbije Ivica Dačić je na sastanku s Ketrin Ešton zatražio da se na integrisanim administrativnim prelazima do 10. januara ne naplaćuje carina na robu koja ide na sever Kosova, dok se ne postigne dogovor o raspodeli prihoda od carine.
Premijer Srbije Ivica Dačić zatražio je od visoke predstavnice EU Ketrin Ešton da se na integrisanim administrativnim prelazima do 10. januara ne naplaćuje carina na robu koja ide na sever Kosova dok se ne postigne dogovor o raspodeli prihoda od carine.
"Razgovori na tu temu biće nastavljeni 10. januara na tehničkom nivou", rekao je Dačić novinarima posle sastanka sa Eštonovom.
Premijer je objasnio da je, na osnovu žalbi koje je dobio od srpskih privrednika sa severa, zatražio da se još jednom na tehničkom nivou razmotri realizacija dogovora.
"To znači dok se ne nastave razgovori o pitanju kako će se naplaćivati dažbine i kome će ići prihodi, a to je 10. januara, ne bude naplaćivana carina niti dažbine za robu koja ide na sever", rekao je Dačić.
Srpski premijer najavio je da će radne grupe na tehničkom nivou nastaviti razgovore, imajući u vidu da je od ranije postojala procedura koja je jednu vrstu robe, kao što je akcizna upućivala na Merdare.
"Treba rešiti sve te probleme na način da se ispoštuje dogovor Eštonove, Tačija i mene, a to znači da bez zajedničkog dogovora od 10. januara nema naplaćivanja carina ni ostalih dažbina za robu koja ide na sever Kosova", rekao je Dačić, ističući da sa druge strane postoji obaveza da se spreči svaka mogućnost zloupotrebe takvog dogovora, odnosno da se onemogući da "pod paravanom da ta roba ide na sever Kosova dođe do neke masovne zloupotrebe interesa građana na severu".
Premijer je ponovio da će razgovori sa Tačijem i Eštonovom biti nastavljeni u januaru i naglasio da će do tada državni organi razgovarati o mogućim pravcima daljih razgovora i rešavanju spornih pitanja u vezi sa Kosovom i Metohijom.
Dačić je izrazio zadovoljstvo zaključcima ministarskog saveta i razgovorima sa Eštonovom i naglasio da nikada nije bio povoljniji trenutak za Srbiju na putu ka EU i da su svi u EU bili za pozitivno određenje prema Srbiji.
"Ovo je za Srbiju jedna velika šansa, koju, ako ne iskoristi, na sledeću će morati da čeka nekoliko godina", rekao je premijer i naglasio da je neophodna politička stabilnosti i političko jedinstvo kako bi se dostigao taj cilj.
Period koji dolazi će biti "period jedinstvene državne politike, političkog jedinstva i stabilnosti", poručio je premijer.
"To je neophodno kako bismo mogli da nastavimo da vodimo politiku koja će, istovremeno, značiti nastavak našeg evropskog puta uz zaštitu nacionalnih i državnih interesa, pošto teme o kojima razgovoramo nisu teme koje se tiču samo ekonomskih ili nekih drugih pitanja nego se tiču naših temeljnih nacionalnih interesa", rekao je Dačić.
Predsednik Vlade naglasio je i da je pozitivna pozicija Srbije i EU i velika mogućnosti koja je otvorena na Evropskom savetu, da Srbija otpočne pregovore o članstvu u narednih šest meseci, na osnovu pozitivnog mišljenja iz marta, rezultat dobrih odnosa, ali i preuzimanja rizika u dijalogu koji se vodi sa Prištinom uz posredovanje EU.
Šefovi diplomatija zemalja članica EU su ranije zaključili da Srbiji treba dati mogućnost da otpočne prgovore o pridruživanju sa EU, ukoliko nastavi reforme i unapredi odnose sa Prištinom.
Ti zaključci su jednoglasno potvrđeni i nakon samita EU koji se danas završio.
Dačić je pre tog sastanka potpisao Sporazum o implementaciji gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske s bugarskim premijerom Bojkom Borisovom. Sporazum je potpisan u zgradi Evropske komisije u Briselu.
http://www.kurir-info.rs/dacic-bez-cari ... nak-561195
- stotka12
- Posts: 569
- Joined: 04/11/2012 16:42
- Location: Nec Spe Nec Metu
#4438 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Pakistan priznao Kosovo
Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je večeras da je Pakistan priznao Kosovo.
"Danas samo dobili zvaničnu potvrdu od Pakistana o priznanju i očekujemo i pismo priznanja koje treba da stigne u MIP Kosova", rekao je portparol Ministarstva inostranih poslova Kosova Artan Berhami.
Dnevnik Zeri piše da je premijer Turske Redžep Tajip Erdogan informisao telefonom premijera Kosova Hašima Tačija o odluci Pakistana da prizna Kosovo. Očekuje se da u roku od nekoliko dana na dresu MIP-a Kosovo stigne i pismo priznanja, piše Zeri.
98.
Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je večeras da je Pakistan priznao Kosovo.
"Danas samo dobili zvaničnu potvrdu od Pakistana o priznanju i očekujemo i pismo priznanja koje treba da stigne u MIP Kosova", rekao je portparol Ministarstva inostranih poslova Kosova Artan Berhami.
Dnevnik Zeri piše da je premijer Turske Redžep Tajip Erdogan informisao telefonom premijera Kosova Hašima Tačija o odluci Pakistana da prizna Kosovo. Očekuje se da u roku od nekoliko dana na dresu MIP-a Kosovo stigne i pismo priznanja, piše Zeri.
98.
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#4439 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
vise srbiju boli telefonski poziv Erdogana premijeru Taciju ,nego pakistansko priznavanje Kosovastotka12 wrote:Pakistan priznao Kosovo
Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je večeras da je Pakistan priznao Kosovo.
"Danas samo dobili zvaničnu potvrdu od Pakistana o priznanju i očekujemo i pismo priznanja koje treba da stigne u MIP Kosova", rekao je portparol Ministarstva inostranih poslova Kosova Artan Berhami.
Dnevnik Zeri piše da je premijer Turske Redžep Tajip Erdogan informisao telefonom premijera Kosova Hašima Tačija o odluci Pakistana da prizna Kosovo. Očekuje se da u roku od nekoliko dana na dresu MIP-a Kosovo stigne i pismo priznanja, piše Zeri.
98.
- stotka12
- Posts: 569
- Joined: 04/11/2012 16:42
- Location: Nec Spe Nec Metu
#4440 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
zavrzlama wrote:vise srbiju boli telefonski poziv Erdogana premijeru Taciju ,nego pakistansko priznavanje Kosovastotka12 wrote:Pakistan priznao Kosovo
Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je večeras da je Pakistan priznao Kosovo.
"Danas samo dobili zvaničnu potvrdu od Pakistana o priznanju i očekujemo i pismo priznanja koje treba da stigne u MIP Kosova", rekao je portparol Ministarstva inostranih poslova Kosova Artan Berhami.
Dnevnik Zeri piše da je premijer Turske Redžep Tajip Erdogan informisao telefonom premijera Kosova Hašima Tačija o odluci Pakistana da prizna Kosovo. Očekuje se da u roku od nekoliko dana na dresu MIP-a Kosovo stigne i pismo priznanja, piše Zeri.
98.jedan vazan daje priznanje,a drugi jos vazniji salje vijest i mustuluk o priznavanju
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4441 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Nedelja, 23. Decembar 2012 u 09:02
Noćas spaljujemo iluzije
U završnom dijelu dijaloga Prištine i Beograda odigrava se posljednji čin postjugoslovenske tragedije: Kako će Srbija ubuduće graničiti sa samom sobom ?!

Aforističari beogradske Politike ovih su dana precizno i jezgrovito, što im i jeste posao, definirali i plastično, “svojim riječima“ omeđili trenutačno pregovaračko odmjeravanje snaga, a u osnovi tehničko “cicanje“ između vlasti Srbije i Kosova. Suštinski, za sva vremena, sve je odavno riješeno.
“Ne može i Jarinje i Parinje“, veli prvi aforizam. Njime se ne aludira samo na aktuelne prilike na najglasovitijem “integrisanom graničnom prelazu“, Jarinju, smještenom u vrletima između Srbije i Kosova kojeg su tokom tri teška pregovaračka maratonska ćaskanja u Briselu “ispregovarali“ premijeri dviju država, Ivica Dačić i Hashim Thaci. “I Jarinje i Parinje“ je zapravo obesmišljavanje “do koske“ dugogodišnje besadržajne oficijelne srpske državne mantre koju je demagoški raspirivala vlast bivšeg predsjednika Borisa Tadića i diplomacija Vuka Jeremića: “I Evropa, i Kosovo“. Neće ići, kaže strpljiva britanska diplomatkinja Catherine Ashton u Briselu; “Ovuda nećeš proći“, dopunjuje cijela politička Priština.
Prethodni, sa mnogo razloga poraženi režim u Srbiji, personificiran u predsjedniku Borisu Tadiću, započeo je, ali nije mogao, čak i da je namjeravao, privoditi kraju nacionalno, emotivno najbolniji proces po Srbiju - kapitulaciju pred “novom realnošću“. Dakle, priznavanje, de facto, i žestoko opiranje, de iure, činjenice da Kosovo, barem deceniju, živi svojoj paralelni, samostalni ustavnopravni, državni, politički, kulturni, finansijski... život.
Kada su prošlog ljeta pobunjeni Srbi sa sjevera Kosova danima blokirali granične prelaze prema Srbiji, Jarinje, Brnjak..., a Tadićevi ih ministri pokušali pacifizirati, urazumiti, pozvati na razumna rješenja, jedva su, prema svjedočenju tadašnjeg glavnog pregovarača, vještog diplomate sa iskustvom u Ujedinjenim nacijama, Borka Stefanovića, živu glavu izvukli pred ogorčenim, neobuzdanim lokalnim srpskim liderima.
Danas takve, pa i krupnije ekscese, predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i prva dva čovjeka srpske vlade, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić, rješavaju za čas posla. (Zanimljivo je, bezmalo dirljivo, barem meni, bilo gledati danonoćnu građevinsko-operativnu neravnopravnu borbu sa rokovima, dogovorenim u Briselu, na izgradnji integrisanog graničnog prelaza Jarinje. Izvođač je bila firma Novi Pazar putevi. “Radićemo 24 sata dnevno, samo da ispoštujemo rokove koje smo preuzeli“, entuzijastički je poručivao u kamere šef te, bez sumnje ozbiljne firme, čije sam ime pribilježio: Izet Ljajić.
Čovjek je bio suočen sa dva-tri teška izazova. Prvi su rokovi dogovoreni između Dačića i Thacija u Briselu, drugi je loše vrijeme, a treći su spontano organizovani lokalni Srbi sa sjevera Kosova koji su tijelima jurišali na bagere, tegljače, rovokopače, “buldoždere“. Nijedna građevinska firma iz Srbije, sa većinskim srpskim građevincima, nije taj, što bi rekli ozbiljni novinari, “vruć krompir“ htjela uzeti u svoje ruke. Kao što nijedna firma iz Sarajeva nije prije desetak godina htjela izvršiti ultimativni sudski nalog prema kojem se Ejupu Ganiću treba srušiti 300-400 bespravno sagrađenih kvadratnih metara u uzurpiranoj kući. Prijavila se na tenderu samo firma iz Istočnog Sarajeva - ali kako dati Srbima da ruše kuću jednog od većih bošnjačkih autoriteta, Ejupa Ganića; gdje bi njegova kćerka organizirala modne revije za lokalne celebrityje...)
Nije nijedan američki predsjednik a da je kandidat iz Demokratske stranke smio ni pomisliti da očijuka sa ozloglašenim represivno-komunističkim režimom u Narodnoj Republici Kini. Međutim, kada je 1972. godine republikansko-konzervativni prvi čovjek SAD-a Richard Nixon, sa svojim desničarskim, ergo, nesumnjivo patriotskim svjetonazorima sletio u Peking, izljubio se sa, do toga trenutka najvećom prijetnjom po američku nacionalnu sigurnost, komunističkim “fundamentalistom“ Mao Zedongom, stvar je legla, a produktivno otopljavanje bilateralnih odnosa između dvije najveće svjetske sile uspješno se odvija do dan-danas.
“Odrekli smo se svih svojih teritorija, samo da bismo zadržali teritorijalnu celovitost Srbije“, drugi je aforizam iz “Politike“. Zgodan, efektan, vrijedan razmišljanja i nezločestog, dapače dobronamjernog, produktivnog karaktera.
Prije tačno dvije godine, dan-dva nakon, činilo mi se, jako važnog, prekretničkog susreta u Vukovaru hrvatskog predsjednika Ive Josipovića i njegovog srbijanskog kolege Borisa Tadića, bitnoga i relaksirajućega “domjenka“, u emisiji Televizije Srbije razgovaralo se o važnosti dijaloga. Uključio se u emisiju gradonačelnik Vukovara Željko Sabo, pitom, fin, dobromisleći čovjek; na grdnu ga ranu priviti. Ovih mu dana stigle reakcije; pretukli mu ženu, prijete mu djeci.
Sedamdesetak puta su u toku najžešćih sukoba preko spornog francuskog žigola Hrvoja Šarinića komunicirali njegov šef Franjo Tuđman i Slobodan Milošević, što lično a što posredstvom Miloševićevog francusko-srpskog prijatelja, potpredsjednika SR Jugoslavije, promiskuitetnog, brzo potrošenog Željka Simića. To je, bezbeli, bilo normalno.
Nedvosmislenu, otrežnjujuću poruku, da se čovjeku sažali, šalje srpskoj javnosti na potpuno istom kapitulantskom, iznuđenom proevropskom fonu, premijer Srbije Ivica Dačić: “Utuvite sebi u glavu da smo izgubili sve ratove koje smo vodili, u Hrvatskoj, Bo..., odnosno Kosovu“, pa onda podigne bradu na način na koji je to radio, nekoć, na Gazimestanu, njegov šef Slobodan Milošević i patetično, ali ne bez skrušenog otklona veli: “Mi nemamo mnogo izbora, posle poraza u ratovima“...
“Ja sam protiv Thacija, ratovao, da sam ga mogao uhapsiti, uhapsio bih ga, ali pošto to nisam uspeo, moram sa njim pregovarati“, jada se, krajnje iskreno premijer Srbije Ivica Dačić. Dakle, nova su vremena stigla a s njima i nova pravila igre.
Tehnički dio pregovora, između Prištine i Beograda, vodi jedan racionalan, uglađen, neostrašćen dečko, ‘ladan ko špricer, neosjetljv na spoljne pritiske, Dejan Pavićević. Možda je član vladajuće Srpske napredne stranke, a možda i nije. Tehnički je potkovan, teorijski obučen i privatno neumoljiv, djeluje istovremeno i uvjerljivo i ugodno. Ne priča zajapurenim, ratobornim jezikom, nego privrednicima sabrano drži časove o “akciznim robama“, carinskim klauzulama... Završna je to faza. Odvija se na “integrisanim prelazima“, srećom mirno, bez prolijevanja krvi; raspada se jedan gvozdeni, neprirodno uspostavljan poredak bezakonja, privilegija na prostorima nekadašnje zajedničke zbratimljene tvorevine i prelazi se u jedan potpuno neizvjestan, tranzicijski vrijednosni, u ovom slučaju finansijski, poreski poredak.
“Ne prihvatamo da se severni dio Kosova dovede u status entiteta, poput Republike Srpske“, vrišti jedan beogradski politički uglednik.
Dr. Zlatko Lagumdžija, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, u međuvremenu je zaokupljen budalaštinama, teferičima, salonskim lamentiranjima “bivših predsjednika i premijera“, umirovljenih političara, dokonih besposličara okupljenih u Madridskom klubu. A trebao je poslati upozoravajuću, protestnu notu srbijanskom Ministarstvu vanjskih poslova Srbije, ili barem reći: “Ne dopuštam da se naša Republika Srpska, krvavo stečena u Daytonu, na neprimjeren način koristi za regionalno potkosurivanje. Vaše ambicije da Srbija bude jedina država koja graniči sama sa sobom sa istoka i sa juga su, u najmanju ruku, anahrone i neprimjerene aktuelnom geopolitičkom trenutku“.
Sve je to skupa logički održivo, ali politički nedovoljno racionalno; zašto bi Laktaši, Aleksandovac... dijelili zajedničku sudbinu sa lokalnom bošnjačkom zajednicom na sjeveru Kosova: je li ikada efendija ijedan iz Srbije, a ima ih dvojica-trojica itekako moćnih, skrbio nad “tampon zonom“, Bošnjačkom mahalom između dvije Mitrovice na Kosovu...
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/395 ... uzije.html
Noćas spaljujemo iluzije
U završnom dijelu dijaloga Prištine i Beograda odigrava se posljednji čin postjugoslovenske tragedije: Kako će Srbija ubuduće graničiti sa samom sobom ?!

Aforističari beogradske Politike ovih su dana precizno i jezgrovito, što im i jeste posao, definirali i plastično, “svojim riječima“ omeđili trenutačno pregovaračko odmjeravanje snaga, a u osnovi tehničko “cicanje“ između vlasti Srbije i Kosova. Suštinski, za sva vremena, sve je odavno riješeno.
“Ne može i Jarinje i Parinje“, veli prvi aforizam. Njime se ne aludira samo na aktuelne prilike na najglasovitijem “integrisanom graničnom prelazu“, Jarinju, smještenom u vrletima između Srbije i Kosova kojeg su tokom tri teška pregovaračka maratonska ćaskanja u Briselu “ispregovarali“ premijeri dviju država, Ivica Dačić i Hashim Thaci. “I Jarinje i Parinje“ je zapravo obesmišljavanje “do koske“ dugogodišnje besadržajne oficijelne srpske državne mantre koju je demagoški raspirivala vlast bivšeg predsjednika Borisa Tadića i diplomacija Vuka Jeremića: “I Evropa, i Kosovo“. Neće ići, kaže strpljiva britanska diplomatkinja Catherine Ashton u Briselu; “Ovuda nećeš proći“, dopunjuje cijela politička Priština.
Prethodni, sa mnogo razloga poraženi režim u Srbiji, personificiran u predsjedniku Borisu Tadiću, započeo je, ali nije mogao, čak i da je namjeravao, privoditi kraju nacionalno, emotivno najbolniji proces po Srbiju - kapitulaciju pred “novom realnošću“. Dakle, priznavanje, de facto, i žestoko opiranje, de iure, činjenice da Kosovo, barem deceniju, živi svojoj paralelni, samostalni ustavnopravni, državni, politički, kulturni, finansijski... život.
Kada su prošlog ljeta pobunjeni Srbi sa sjevera Kosova danima blokirali granične prelaze prema Srbiji, Jarinje, Brnjak..., a Tadićevi ih ministri pokušali pacifizirati, urazumiti, pozvati na razumna rješenja, jedva su, prema svjedočenju tadašnjeg glavnog pregovarača, vještog diplomate sa iskustvom u Ujedinjenim nacijama, Borka Stefanovića, živu glavu izvukli pred ogorčenim, neobuzdanim lokalnim srpskim liderima.
Danas takve, pa i krupnije ekscese, predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i prva dva čovjeka srpske vlade, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić, rješavaju za čas posla. (Zanimljivo je, bezmalo dirljivo, barem meni, bilo gledati danonoćnu građevinsko-operativnu neravnopravnu borbu sa rokovima, dogovorenim u Briselu, na izgradnji integrisanog graničnog prelaza Jarinje. Izvođač je bila firma Novi Pazar putevi. “Radićemo 24 sata dnevno, samo da ispoštujemo rokove koje smo preuzeli“, entuzijastički je poručivao u kamere šef te, bez sumnje ozbiljne firme, čije sam ime pribilježio: Izet Ljajić.
Čovjek je bio suočen sa dva-tri teška izazova. Prvi su rokovi dogovoreni između Dačića i Thacija u Briselu, drugi je loše vrijeme, a treći su spontano organizovani lokalni Srbi sa sjevera Kosova koji su tijelima jurišali na bagere, tegljače, rovokopače, “buldoždere“. Nijedna građevinska firma iz Srbije, sa većinskim srpskim građevincima, nije taj, što bi rekli ozbiljni novinari, “vruć krompir“ htjela uzeti u svoje ruke. Kao što nijedna firma iz Sarajeva nije prije desetak godina htjela izvršiti ultimativni sudski nalog prema kojem se Ejupu Ganiću treba srušiti 300-400 bespravno sagrađenih kvadratnih metara u uzurpiranoj kući. Prijavila se na tenderu samo firma iz Istočnog Sarajeva - ali kako dati Srbima da ruše kuću jednog od većih bošnjačkih autoriteta, Ejupa Ganića; gdje bi njegova kćerka organizirala modne revije za lokalne celebrityje...)
Nije nijedan američki predsjednik a da je kandidat iz Demokratske stranke smio ni pomisliti da očijuka sa ozloglašenim represivno-komunističkim režimom u Narodnoj Republici Kini. Međutim, kada je 1972. godine republikansko-konzervativni prvi čovjek SAD-a Richard Nixon, sa svojim desničarskim, ergo, nesumnjivo patriotskim svjetonazorima sletio u Peking, izljubio se sa, do toga trenutka najvećom prijetnjom po američku nacionalnu sigurnost, komunističkim “fundamentalistom“ Mao Zedongom, stvar je legla, a produktivno otopljavanje bilateralnih odnosa između dvije najveće svjetske sile uspješno se odvija do dan-danas.
“Odrekli smo se svih svojih teritorija, samo da bismo zadržali teritorijalnu celovitost Srbije“, drugi je aforizam iz “Politike“. Zgodan, efektan, vrijedan razmišljanja i nezločestog, dapače dobronamjernog, produktivnog karaktera.
Prije tačno dvije godine, dan-dva nakon, činilo mi se, jako važnog, prekretničkog susreta u Vukovaru hrvatskog predsjednika Ive Josipovića i njegovog srbijanskog kolege Borisa Tadića, bitnoga i relaksirajućega “domjenka“, u emisiji Televizije Srbije razgovaralo se o važnosti dijaloga. Uključio se u emisiju gradonačelnik Vukovara Željko Sabo, pitom, fin, dobromisleći čovjek; na grdnu ga ranu priviti. Ovih mu dana stigle reakcije; pretukli mu ženu, prijete mu djeci.
Sedamdesetak puta su u toku najžešćih sukoba preko spornog francuskog žigola Hrvoja Šarinića komunicirali njegov šef Franjo Tuđman i Slobodan Milošević, što lično a što posredstvom Miloševićevog francusko-srpskog prijatelja, potpredsjednika SR Jugoslavije, promiskuitetnog, brzo potrošenog Željka Simića. To je, bezbeli, bilo normalno.
Nedvosmislenu, otrežnjujuću poruku, da se čovjeku sažali, šalje srpskoj javnosti na potpuno istom kapitulantskom, iznuđenom proevropskom fonu, premijer Srbije Ivica Dačić: “Utuvite sebi u glavu da smo izgubili sve ratove koje smo vodili, u Hrvatskoj, Bo..., odnosno Kosovu“, pa onda podigne bradu na način na koji je to radio, nekoć, na Gazimestanu, njegov šef Slobodan Milošević i patetično, ali ne bez skrušenog otklona veli: “Mi nemamo mnogo izbora, posle poraza u ratovima“...
“Ja sam protiv Thacija, ratovao, da sam ga mogao uhapsiti, uhapsio bih ga, ali pošto to nisam uspeo, moram sa njim pregovarati“, jada se, krajnje iskreno premijer Srbije Ivica Dačić. Dakle, nova su vremena stigla a s njima i nova pravila igre.
Tehnički dio pregovora, između Prištine i Beograda, vodi jedan racionalan, uglađen, neostrašćen dečko, ‘ladan ko špricer, neosjetljv na spoljne pritiske, Dejan Pavićević. Možda je član vladajuće Srpske napredne stranke, a možda i nije. Tehnički je potkovan, teorijski obučen i privatno neumoljiv, djeluje istovremeno i uvjerljivo i ugodno. Ne priča zajapurenim, ratobornim jezikom, nego privrednicima sabrano drži časove o “akciznim robama“, carinskim klauzulama... Završna je to faza. Odvija se na “integrisanim prelazima“, srećom mirno, bez prolijevanja krvi; raspada se jedan gvozdeni, neprirodno uspostavljan poredak bezakonja, privilegija na prostorima nekadašnje zajedničke zbratimljene tvorevine i prelazi se u jedan potpuno neizvjestan, tranzicijski vrijednosni, u ovom slučaju finansijski, poreski poredak.
“Ne prihvatamo da se severni dio Kosova dovede u status entiteta, poput Republike Srpske“, vrišti jedan beogradski politički uglednik.
Dr. Zlatko Lagumdžija, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, u međuvremenu je zaokupljen budalaštinama, teferičima, salonskim lamentiranjima “bivših predsjednika i premijera“, umirovljenih političara, dokonih besposličara okupljenih u Madridskom klubu. A trebao je poslati upozoravajuću, protestnu notu srbijanskom Ministarstvu vanjskih poslova Srbije, ili barem reći: “Ne dopuštam da se naša Republika Srpska, krvavo stečena u Daytonu, na neprimjeren način koristi za regionalno potkosurivanje. Vaše ambicije da Srbija bude jedina država koja graniči sama sa sobom sa istoka i sa juga su, u najmanju ruku, anahrone i neprimjerene aktuelnom geopolitičkom trenutku“.
Sve je to skupa logički održivo, ali politički nedovoljno racionalno; zašto bi Laktaši, Aleksandovac... dijelili zajedničku sudbinu sa lokalnom bošnjačkom zajednicom na sjeveru Kosova: je li ikada efendija ijedan iz Srbije, a ima ih dvojica-trojica itekako moćnih, skrbio nad “tampon zonom“, Bošnjačkom mahalom između dvije Mitrovice na Kosovu...
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/395 ... uzije.html
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4442 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
ŠEFKET HASANI I LJULJZIM IBIŠI PRETE PREMIJERU SRBIJE
"Ako Dačić sruši spomenik uzimamo puške u ruke"
POLITIKA, 17:09, 26.12.2012.Autor: Agencija TANJUG79 komentara
Molim vas da na tu temu ne dižemo tenzije. Takva informacija danas šteti i Srbima i Albancima u Preševskoj dolini, rekao predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa

Ne propustite...
ŠAKOM O STO: Dačić ruši spomenik u Preševu
PREŠEVO - Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa izjavio je da interpretacije današnje informacije sa sajta Preševa, u kojoj bivša OVPMB preti premijeru Srbije Ivici Dačiću zbog spomenika u Preševu, ne vode pomirenju i tako potrebnim dobrosusedskim odnosima između Srba i Albanaca i zamolio medije da bez povoda ne dižu tenzije.
Bivši komandanti rasformirane terorističke "oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe", Šefket Hasani i Ljuljzim Ibiši, zapretili su premijeru Dačiću da će oni i njihoi saborci ponovo uzeti puške i uniforme, ako pokuša da sruši spomenik OVPMB u Preševu.
Oni su na sajtu "Preševa jone" naveli da će "vrlo lako ponovo obući čizme i uniforme i uzeti oružje u ruke".
"Molim vas da na tu temu ne dižemo tenzije. To u ovom trenutku nije korektno.Takva informacija danas šteti i Srbima i Albancima u Preševskoj dolini", rekao je Mustafa Tanjugu. Napominjujući da je primio pozive više od 15 novinara beogradskih redakcija i njihovih dopisnika sa juga Srbije, on je zapitao: "Kome je danas potreban rat u Bujanovcu i Preševu"?
"Takve izjave su krajnje štetne", ocenio je Mustafa. Predsednik opštine Preševo je rekao da mediji koji su preneli takve informacije ne misle dobro ni Srbima ni Albancima i da takve pretnje čije god bile, ne vode dobru. Informacija, koju je danas emitovana na sajtu "Preševa jone", odbili su da objave svi albanski mediji na jugu Srbije - Radio televizija Bujanovac, Televizija Spektri iz Bujanovca, Radio televizija Preševo i portal preševa com.
http://www.kurir-info.rs/ako-dacic-srus ... nak-578551
"Ako Dačić sruši spomenik uzimamo puške u ruke"
POLITIKA, 17:09, 26.12.2012.Autor: Agencija TANJUG79 komentara
Molim vas da na tu temu ne dižemo tenzije. Takva informacija danas šteti i Srbima i Albancima u Preševskoj dolini, rekao predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa

Ne propustite...
ŠAKOM O STO: Dačić ruši spomenik u Preševu
PREŠEVO - Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa izjavio je da interpretacije današnje informacije sa sajta Preševa, u kojoj bivša OVPMB preti premijeru Srbije Ivici Dačiću zbog spomenika u Preševu, ne vode pomirenju i tako potrebnim dobrosusedskim odnosima između Srba i Albanaca i zamolio medije da bez povoda ne dižu tenzije.
Bivši komandanti rasformirane terorističke "oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe", Šefket Hasani i Ljuljzim Ibiši, zapretili su premijeru Dačiću da će oni i njihoi saborci ponovo uzeti puške i uniforme, ako pokuša da sruši spomenik OVPMB u Preševu.
Oni su na sajtu "Preševa jone" naveli da će "vrlo lako ponovo obući čizme i uniforme i uzeti oružje u ruke".
"Molim vas da na tu temu ne dižemo tenzije. To u ovom trenutku nije korektno.Takva informacija danas šteti i Srbima i Albancima u Preševskoj dolini", rekao je Mustafa Tanjugu. Napominjujući da je primio pozive više od 15 novinara beogradskih redakcija i njihovih dopisnika sa juga Srbije, on je zapitao: "Kome je danas potreban rat u Bujanovcu i Preševu"?
"Takve izjave su krajnje štetne", ocenio je Mustafa. Predsednik opštine Preševo je rekao da mediji koji su preneli takve informacije ne misle dobro ni Srbima ni Albancima i da takve pretnje čije god bile, ne vode dobru. Informacija, koju je danas emitovana na sajtu "Preševa jone", odbili su da objave svi albanski mediji na jugu Srbije - Radio televizija Bujanovac, Televizija Spektri iz Bujanovca, Radio televizija Preševo i portal preševa com.
http://www.kurir-info.rs/ako-dacic-srus ... nak-578551
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4443 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Šaćir Ameti oduševio omladinu Prizrena!
18. Decembar, 2012
http://sandzakpress.net/wp-content/uplo ... os-002.jpg

Šaćir Ameti
Kosovo – Sinoć je u poznatom i popularnom noćnom klubu za mlade u Prizrenu “Up-clubu” održana velika folk-žurka koju je mladim Bošnjacima Prizrena i okoline nezaboravnom svirkom priredio trenutno jedan od najboljih folk-pjevača na ovim prostorima Šaćir Ameti-Šaćo.
U pravoj prazničnoj atmosferi mijenjali su se stari i novi folk-hitovi koje su omladinci pjevali zajedno sa Šaćirom koji već postaje zaštitni znak dobrog raspoloženja i dobre muzike na čitavom prostoru Balkana.
Inače njegov upravo snimljen spot “Hayat-produkcije” pjesma “Ulica” već postaje veliki hit koji se pjevuši na svakom koraku.
Takođe treba istaći da i pored mnogih svojih obaveza te mnogih gostovanja Šaćir Ameti-Šaćo će naći slobodnog vremena i gostovati u novogodišnjem programu državne RTK u programu na bosanskom jeziku na radost svih Bošnjaka na Kosovu i dijaspori koji vole slušati njegove hitove.
http://sandzakpress.net/sacir-ameti-odu ... u-prizrena
18. Decembar, 2012
http://sandzakpress.net/wp-content/uplo ... os-002.jpg

Šaćir Ameti
Kosovo – Sinoć je u poznatom i popularnom noćnom klubu za mlade u Prizrenu “Up-clubu” održana velika folk-žurka koju je mladim Bošnjacima Prizrena i okoline nezaboravnom svirkom priredio trenutno jedan od najboljih folk-pjevača na ovim prostorima Šaćir Ameti-Šaćo.
U pravoj prazničnoj atmosferi mijenjali su se stari i novi folk-hitovi koje su omladinci pjevali zajedno sa Šaćirom koji već postaje zaštitni znak dobrog raspoloženja i dobre muzike na čitavom prostoru Balkana.
Inače njegov upravo snimljen spot “Hayat-produkcije” pjesma “Ulica” već postaje veliki hit koji se pjevuši na svakom koraku.
Takođe treba istaći da i pored mnogih svojih obaveza te mnogih gostovanja Šaćir Ameti-Šaćo će naći slobodnog vremena i gostovati u novogodišnjem programu državne RTK u programu na bosanskom jeziku na radost svih Bošnjaka na Kosovu i dijaspori koji vole slušati njegove hitove.
http://sandzakpress.net/sacir-ameti-odu ... u-prizrena
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4444 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Ex -Yu
Nikolić: Čemu pregovori ako ne mogu na Kosovo

AGENCIJE - 07.01.2013 16:26
BEOGRAD - Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije, poručio je da će stav Evropske unije o njegovom odlasku na Kosovo i Metohiju biti osnov za dalje pregovore.
Predsjednik Srbije ponovio je da je Božić želio da provede tamo gdje je najteže - na Kosovu, ali da evropska zajednica nije položila taj ispit. "EU mora dobro da razmisli kad ubeđuje Srbiju da je statusno neutralna i da želi da pomogne da svi živimo bolje i da li je na današnji dan pokazala u stvari svoje pravo lice", kazao je Nikolić.
Predsjednik Srbije je rekao da će taj stav Unije biti osnov za pregovore. "Ovo je u stvari biti ili ne biti - da li predsednik može da ode na teritoriju KiM ili ne i o čemu mi onda pregovaramo. Ja nisam tražio da idem u političku misiju, već u versku misiju, ali tamo nema ljudi koji veruju u Boga", kazao je Nikolić.
Odgovarajući na pitanje hoće li tražiti opet dozvolu da ide na Kosovo, Nikolić je rekao: "Ja da tražim dozvolu za koju znam da više niko nikad neće da mi je da - neću". Predsjednik Srbije je naglasio da od albanskih vlasti u Prištini nije ni očekivao da mu dozvole da sa dijelom naroda provede najradosniji hrišćanski praznik, a da je evropska zajednica ta koja nije položila ispit.
Nikolić je poručio i da Srbija ne može da dobije više od onoga što je sadržano u platformi o KiM, ali da ispod toga ne smije da ide i objasnio da će se o njoj u utorak izjasniti Vlada, a poslanici u petak. "Tako smo se dogovorili i mislim da ne bi smelo da se to ne desi. Očekujem da u petak bude sednica Narodne skupštine na koju bi trebalo da budem pozvan i da konačno pred celim svetom pokažemo šta želimo i možemo da uradimo", izjavio je Nikolić.
Nikolić je pozvao sve da platformi ne prilaze sa skepsom, nepovjerenjem i autocenzurom, dodavši da je platforma "najviše što Srbija danas može da ostvari".
http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 74542.html
Nikolić: Čemu pregovori ako ne mogu na Kosovo

AGENCIJE - 07.01.2013 16:26
BEOGRAD - Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije, poručio je da će stav Evropske unije o njegovom odlasku na Kosovo i Metohiju biti osnov za dalje pregovore.
Predsjednik Srbije ponovio je da je Božić želio da provede tamo gdje je najteže - na Kosovu, ali da evropska zajednica nije položila taj ispit. "EU mora dobro da razmisli kad ubeđuje Srbiju da je statusno neutralna i da želi da pomogne da svi živimo bolje i da li je na današnji dan pokazala u stvari svoje pravo lice", kazao je Nikolić.
Predsjednik Srbije je rekao da će taj stav Unije biti osnov za pregovore. "Ovo je u stvari biti ili ne biti - da li predsednik može da ode na teritoriju KiM ili ne i o čemu mi onda pregovaramo. Ja nisam tražio da idem u političku misiju, već u versku misiju, ali tamo nema ljudi koji veruju u Boga", kazao je Nikolić.
Odgovarajući na pitanje hoće li tražiti opet dozvolu da ide na Kosovo, Nikolić je rekao: "Ja da tražim dozvolu za koju znam da više niko nikad neće da mi je da - neću". Predsjednik Srbije je naglasio da od albanskih vlasti u Prištini nije ni očekivao da mu dozvole da sa dijelom naroda provede najradosniji hrišćanski praznik, a da je evropska zajednica ta koja nije položila ispit.
Nikolić je poručio i da Srbija ne može da dobije više od onoga što je sadržano u platformi o KiM, ali da ispod toga ne smije da ide i objasnio da će se o njoj u utorak izjasniti Vlada, a poslanici u petak. "Tako smo se dogovorili i mislim da ne bi smelo da se to ne desi. Očekujem da u petak bude sednica Narodne skupštine na koju bi trebalo da budem pozvan i da konačno pred celim svetom pokažemo šta želimo i možemo da uradimo", izjavio je Nikolić.
Nikolić je pozvao sve da platformi ne prilaze sa skepsom, nepovjerenjem i autocenzurom, dodavši da je platforma "najviše što Srbija danas može da ostvari".
http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 74542.html
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4445 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
BOŽIĆ U GRAČANICI Vulin oteran s Kosova!

POLITIKA, 13:34, 07.01.2013.editirano: 15:35, 07.01.2013.Autor: Novinske agencije,Foto: Fonet108 komentara
Kosovska policija saopštila je danas u Gračanici direktoru Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandru Vulinu da ga mora sprovesti sa Kosova i oko 14 sati njegovo vozilo je u pratnji policije krenulo sa centralnog Kosova
Ne propustite...
Vulin: 2013. godina nade
Nikolić: Ako ne mogu na Kosovo čemu pregovori!
GRAČANICA - Kosovska policija saopštila je danas u Gračanici direktoru Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandru Vulinu da ga mora sprovesti sa Kosova i oko 14 sati njegovo vozilo je u pratnji policije krenulo sa centralnog Kosova.
Vulin je želeo da poseti policijsku stanicu u Gračanici gde je privedeno više Srba koji su prethodno prisustvovali Božićnoj liturgiji u manastiru Gračanica.
Vulin je u izjavi novinarima rekao da je da danas u Gračanici privedeno devet mladića sa severa Kosova i jedan mladić iz Gračanice koji je došao isred policijske stanice kako bi se informisao šta se događa.
"O kakvoj vladavini prava možemo govoriti na Kosovu kada se za Božić hapsi devet momaka zato što su bili u Gračanici. Njihov jedini greh je što su bili ovde, bio sam u policijskoj stanici i rečeno mi je da nema razloga za hapšenje i da su privedeni samo kako bi se proverilo šta su ovde radili. Juče u Dečanima, Ðakovici, sada u Gračanici, privode se Srbi koji su došli da provode praznik. Teško da je praznično raspoloženje razlog da privodite decu", rekao je on.
Vulin je istakao da je o ovom događaju razgovarao sa specijalnim predstavnikom EU na Kosovu Samuelom Žbogarom i da su srpski mladići privedeni, ali ne i uhapšeni.
Nakon što je krenuo prema policijskoj stanici u Gračanici, Vulina su zaustavili pripadnici kosovske policije i saopštili da su dobili naređenje da ga sprovedu na neki od prelaza sa centralnom Srbijom.
Zamenik direktora Krstimir Pantić potvrdio je da Vulin mora da napsuti Kosovo i da se oko 15 časova nalazi u blizini Kosovske Mitrovice.
"Moraće domah da napusti teritoriju pokrajine. Prema mojim saznanjima on je već na putu ka Jarinju", kazao je Pantić i dodao da mu nisu poznati razlozi zbog kojih je Kosovska policija donela odluku o tome da Vulin mora da napusti Kosovo.
Episkop raško-prizrenski Teodosije ocenio je da je kosovska policija sprovela policijsku raciju među posetiocima manastira, čime je radost svečanosti u Gračanici zasenjena krajnje nedoličnim i provokativnim ponašanjem kosovske policije.
Policija Kosova saopštila je večeras da je razlog za hapšenje devet osoba u Gračanici bio taj što su oni bili sumnjivi jer su stalno pratili policijsko obezbeđenje koje je imao direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin... Portparol kosovske policije (PK) Brahim Sadriu je rekao za prištinske medije da su te osobe bile sumnjive za policiju Kosova i da ih je zato privela.
On je naveo da je Policija Kosova brinula o bezbednosti Vulina tokom njegove posete naseljima i opštinama sa srpskom većinom na Kosovu i Metohiji.
"Zbog bezbednosti osoba koja Policija Kosova obezbeđuje u ponedeljak u Gračanici, pod opravdanom sumnjom do policijske stanice privedeno je devet osoba kako bi se izvršilo njihovo legitimisanje i provera. U vezi sa ovim policija je kontaktirala nadležnog tužioca i mi radimo prema ovlašćenju koje smo od njega dobili", kazao je Sadriu.
Prištinski mediji navode da su privedene osobe bile deo obezbeđenja Vulina. Privedeni Srbi premešteni su iz policijske stanice u Gračanici u Prištinu, gde su izvedeni pred tužioca. Istovremeno, mediji ističu da je Vulin morao da napusti Kosovo jer mu je istekao rok važnosti dozvole koju je dobio od prištinskih vlasti za boravak na Kosovu. Dozvola koju je Vulin dobio od kosovskih vlasti,kako se navodi, važila je do danas u 14 sati.
Portparol policije u Prištini Brahim Sadriu je novinarima rekao da su lica u Gračanici privedena "zbog opšte i lične bezbednosti osoba koje je policija danas pratila". Sadriu je naglasio da je devet osova privedeno zbog osnovane sumnje da su ugrožavali opštu bezbednost. Posle njihovog legitimisanja kontaktiran je, kako je dodao, nadležni tužilac. Sadriu tvrdi da policija deluje u "skladu sa ovlašćenjima dobijenih od tužioca". Druge detalje on nije želeo da iznosi, kao što je podatak da li su privedena lica navodno imala obeležja civilne zaštite.

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Bajram Redžepi rekao je da ima informaciju da je uhapšeno devet osoba.
Prema njegovim rečima razlog za hapšenje je bio što su ta lica navodno na sebi imala obeležja civilne zaštite.
Uhapšeni, za koje se tvrdi da su iz pratnje direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandra Vulina, nalaze se na informativnom razgovoru u policijskoj stanici. U Gračanici je uočljivo veliko prisustvo pripadnika kosovske policije.
Podsetimo, Kosovska policija privela je danas u Gračanici više Srba posle božićne liturgije u manastiru Gračanica.
Koordinator vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Zlata Radovanović potvrdila je da je više osoba privedeno u Gračanici, ali nije mogla da kaže zašta je to učinjeno.
Prema njegovim rečima, razlog za hapšenje je bio što su oni navodno na sebi imala obeležja civilne zaštite.
Uhapšeni, za koje se tvrdi da su iz pratnje direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandra Vulina, nalaze se na informativnom razgovoru u policijskoj stanici.
"Kosovska policija privela je grupu mladića koji su sa Vulinom krenuli na božićnu liturgiju u manastir u Gračanici", izjavio je zamenik direktora te kancelarije Krstimir Pantić.
Pantić je rekao da je informaciju o privođenju te grupe u kojoj je bilo između šest i devet mladića, nezvanično dobio od pripadnika Kosovske policije, te da Beograd od međunarodne zajednice očekuje da spreči ovakve i slične provokacije.
"Privedeno je između šest i devet maldića, koji su sa direktorom zejedno krenuli na liturgiju, sumnjiče ih da su pripadnici civilne zaštite srpskih službi bezbednosti što nije istina", kazao je Pantić. Njihovo hapšenje tretiramo kao tešku provokaciju na najveći i najradosniji hrišćanski praznik, rekao je Pantić i dodao da Beograd od međunarodne zajednice očekuje da pod htino utiče na Albance i da oslobodi uhapšene Srbe koji su u policijskoj stanici u Gračanici.
http://www.youtube.com/channel/UCdwRbJQ ... ture=watch
http://www.kurir-info.rs/vulin-oteran-s ... nak-592233

POLITIKA, 13:34, 07.01.2013.editirano: 15:35, 07.01.2013.Autor: Novinske agencije,Foto: Fonet108 komentara
Kosovska policija saopštila je danas u Gračanici direktoru Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandru Vulinu da ga mora sprovesti sa Kosova i oko 14 sati njegovo vozilo je u pratnji policije krenulo sa centralnog Kosova
Ne propustite...
Vulin: 2013. godina nade
Nikolić: Ako ne mogu na Kosovo čemu pregovori!
GRAČANICA - Kosovska policija saopštila je danas u Gračanici direktoru Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandru Vulinu da ga mora sprovesti sa Kosova i oko 14 sati njegovo vozilo je u pratnji policije krenulo sa centralnog Kosova.
Vulin je želeo da poseti policijsku stanicu u Gračanici gde je privedeno više Srba koji su prethodno prisustvovali Božićnoj liturgiji u manastiru Gračanica.
Vulin je u izjavi novinarima rekao da je da danas u Gračanici privedeno devet mladića sa severa Kosova i jedan mladić iz Gračanice koji je došao isred policijske stanice kako bi se informisao šta se događa.
"O kakvoj vladavini prava možemo govoriti na Kosovu kada se za Božić hapsi devet momaka zato što su bili u Gračanici. Njihov jedini greh je što su bili ovde, bio sam u policijskoj stanici i rečeno mi je da nema razloga za hapšenje i da su privedeni samo kako bi se proverilo šta su ovde radili. Juče u Dečanima, Ðakovici, sada u Gračanici, privode se Srbi koji su došli da provode praznik. Teško da je praznično raspoloženje razlog da privodite decu", rekao je on.
Vulin je istakao da je o ovom događaju razgovarao sa specijalnim predstavnikom EU na Kosovu Samuelom Žbogarom i da su srpski mladići privedeni, ali ne i uhapšeni.
Nakon što je krenuo prema policijskoj stanici u Gračanici, Vulina su zaustavili pripadnici kosovske policije i saopštili da su dobili naređenje da ga sprovedu na neki od prelaza sa centralnom Srbijom.
Zamenik direktora Krstimir Pantić potvrdio je da Vulin mora da napsuti Kosovo i da se oko 15 časova nalazi u blizini Kosovske Mitrovice.
"Moraće domah da napusti teritoriju pokrajine. Prema mojim saznanjima on je već na putu ka Jarinju", kazao je Pantić i dodao da mu nisu poznati razlozi zbog kojih je Kosovska policija donela odluku o tome da Vulin mora da napusti Kosovo.
Episkop raško-prizrenski Teodosije ocenio je da je kosovska policija sprovela policijsku raciju među posetiocima manastira, čime je radost svečanosti u Gračanici zasenjena krajnje nedoličnim i provokativnim ponašanjem kosovske policije.
Policija Kosova saopštila je večeras da je razlog za hapšenje devet osoba u Gračanici bio taj što su oni bili sumnjivi jer su stalno pratili policijsko obezbeđenje koje je imao direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin... Portparol kosovske policije (PK) Brahim Sadriu je rekao za prištinske medije da su te osobe bile sumnjive za policiju Kosova i da ih je zato privela.
On je naveo da je Policija Kosova brinula o bezbednosti Vulina tokom njegove posete naseljima i opštinama sa srpskom većinom na Kosovu i Metohiji.
"Zbog bezbednosti osoba koja Policija Kosova obezbeđuje u ponedeljak u Gračanici, pod opravdanom sumnjom do policijske stanice privedeno je devet osoba kako bi se izvršilo njihovo legitimisanje i provera. U vezi sa ovim policija je kontaktirala nadležnog tužioca i mi radimo prema ovlašćenju koje smo od njega dobili", kazao je Sadriu.
Prištinski mediji navode da su privedene osobe bile deo obezbeđenja Vulina. Privedeni Srbi premešteni su iz policijske stanice u Gračanici u Prištinu, gde su izvedeni pred tužioca. Istovremeno, mediji ističu da je Vulin morao da napusti Kosovo jer mu je istekao rok važnosti dozvole koju je dobio od prištinskih vlasti za boravak na Kosovu. Dozvola koju je Vulin dobio od kosovskih vlasti,kako se navodi, važila je do danas u 14 sati.
Portparol policije u Prištini Brahim Sadriu je novinarima rekao da su lica u Gračanici privedena "zbog opšte i lične bezbednosti osoba koje je policija danas pratila". Sadriu je naglasio da je devet osova privedeno zbog osnovane sumnje da su ugrožavali opštu bezbednost. Posle njihovog legitimisanja kontaktiran je, kako je dodao, nadležni tužilac. Sadriu tvrdi da policija deluje u "skladu sa ovlašćenjima dobijenih od tužioca". Druge detalje on nije želeo da iznosi, kao što je podatak da li su privedena lica navodno imala obeležja civilne zaštite.

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Bajram Redžepi rekao je da ima informaciju da je uhapšeno devet osoba.
Prema njegovim rečima razlog za hapšenje je bio što su ta lica navodno na sebi imala obeležja civilne zaštite.
Uhapšeni, za koje se tvrdi da su iz pratnje direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandra Vulina, nalaze se na informativnom razgovoru u policijskoj stanici. U Gračanici je uočljivo veliko prisustvo pripadnika kosovske policije.
Podsetimo, Kosovska policija privela je danas u Gračanici više Srba posle božićne liturgije u manastiru Gračanica.
Koordinator vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Zlata Radovanović potvrdila je da je više osoba privedeno u Gračanici, ali nije mogla da kaže zašta je to učinjeno.
Prema njegovim rečima, razlog za hapšenje je bio što su oni navodno na sebi imala obeležja civilne zaštite.
Uhapšeni, za koje se tvrdi da su iz pratnje direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandra Vulina, nalaze se na informativnom razgovoru u policijskoj stanici.
"Kosovska policija privela je grupu mladića koji su sa Vulinom krenuli na božićnu liturgiju u manastir u Gračanici", izjavio je zamenik direktora te kancelarije Krstimir Pantić.
Pantić je rekao da je informaciju o privođenju te grupe u kojoj je bilo između šest i devet mladića, nezvanično dobio od pripadnika Kosovske policije, te da Beograd od međunarodne zajednice očekuje da spreči ovakve i slične provokacije.
"Privedeno je između šest i devet maldića, koji su sa direktorom zejedno krenuli na liturgiju, sumnjiče ih da su pripadnici civilne zaštite srpskih službi bezbednosti što nije istina", kazao je Pantić. Njihovo hapšenje tretiramo kao tešku provokaciju na najveći i najradosniji hrišćanski praznik, rekao je Pantić i dodao da Beograd od međunarodne zajednice očekuje da pod htino utiče na Albance i da oslobodi uhapšene Srbe koji su u policijskoj stanici u Gračanici.
http://www.youtube.com/channel/UCdwRbJQ ... ture=watch
http://www.kurir-info.rs/vulin-oteran-s ... nak-592233
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4446 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
PECOLI I MORATI DOGOVARAJU
Albanac sa Kosova gradi novi stadion Intera
FUDBAL, 15:56, 07.01.2013.Autor: Kurir sport15 komentara
Najbogatiji Albanac napravio preliminarne pregovore sa predsednikom Intera Moratijem

Porodica Pacoli i Masimo Morati
MILANO - Predsednik Fudbalskog kluba Inter Masimo Morati sastao se pre dva dana sa Selimom Pacolijem, bratom Bedžeta Pacolija, kako bi dogovorili gradnju novog stadiona.
Bedžet Pacoli slovi za najbogatijeg Albanca i vlasnik je građevinske firme "Mabeteks", čije je sedište u Švajcarskoj.
"Morati se sastao sa nama kako bi proverio da li naša firma ispunjava uslove za ovaj veliki projekat. Razgovori su preliminarni, nismo ništa potpisali, ali ide u tom pravcu. Moj brat Bedžet je veoma dobar prijatelj sa Moratijem", rekao je Selim Pacoli posle sastanka koji je održan u Luganu.
Do sada je interesovanje za gradnju novog stadiona Intera pokazala jedna kineska kompanija. Novi dom neroazura trebao bi da ima kapacitet oko 65.000 mesta a procenjuje se da će izgradnja koštati oko 550 miliona evra.
http://www.kurir-info.rs/albanac-sa-kos ... nak-592431
Albanac sa Kosova gradi novi stadion Intera
FUDBAL, 15:56, 07.01.2013.Autor: Kurir sport15 komentara
Najbogatiji Albanac napravio preliminarne pregovore sa predsednikom Intera Moratijem

Porodica Pacoli i Masimo Morati
MILANO - Predsednik Fudbalskog kluba Inter Masimo Morati sastao se pre dva dana sa Selimom Pacolijem, bratom Bedžeta Pacolija, kako bi dogovorili gradnju novog stadiona.
Bedžet Pacoli slovi za najbogatijeg Albanca i vlasnik je građevinske firme "Mabeteks", čije je sedište u Švajcarskoj.
"Morati se sastao sa nama kako bi proverio da li naša firma ispunjava uslove za ovaj veliki projekat. Razgovori su preliminarni, nismo ništa potpisali, ali ide u tom pravcu. Moj brat Bedžet je veoma dobar prijatelj sa Moratijem", rekao je Selim Pacoli posle sastanka koji je održan u Luganu.
Do sada je interesovanje za gradnju novog stadiona Intera pokazala jedna kineska kompanija. Novi dom neroazura trebao bi da ima kapacitet oko 65.000 mesta a procenjuje se da će izgradnja koštati oko 550 miliona evra.
http://www.kurir-info.rs/albanac-sa-kos ... nak-592431
- Helikopter
- Posts: 1516
- Joined: 07/07/2003 00:00
#4447 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Intervju Dana: Alban Ukaj

Što se tiče balkanskog mentaliteta tu smo svi – isti
Kada je 2001. došao u Sarajevo i prijavio se na Akademiju scenskih umjetnosti, Alban Ukaj nije znao jezik. Spremao je Brechtov monolog, a njegov prištinski profesor Begoli mu je na papiru označio akcente. I bio je primljen. Koliko je to bila odlična odluka komisije na Akademiji potvrđuje to što Albana Ukaja, koji je došao s Kosova, danas smatraju jednim od najboljih sarajevskih glumaca. U intervju za Dane govori o tome zašto se odlučio da dođe u Sarajevo, glumi, utjecaju teatra na prevazilaženje sukoba i međuetničkih podjela na ovim prostorima, svojim ulogama u Hipermneziji i Izopačenima, odnosu prema Albancima i Albanaca prema drugima, Sarajevu, Beogradu i Prištini
DANI: Kako je bilo doći u Sarajevo, prijaviti se na Akademiju scenskih umjetnosti, a da pritom niste poznavali ni jezik?
UKAJ: Bila je komisija koja je napravljena posebno za mene, jer to nije bio redovni prijemni ispit. U Prištini sam završio prvu i drugu godinu i predao sam zahtjev da mi se prizna jedna ili obje godine. Ušao sam nasmijana lica, vjerovatno je to bilo i malo egzotično, jer je po prvi put došao neko iz Prištine nakon toliko godina poslije raspada Jugoslavije.
Iskreno da kažem, kad sam stigao oko devet ujutro, nakon što sam putovao autobusom trinaest sati preko Crne Gore, bez sna, čim sam ušao u Akademiju i vidio red i taj neki formular koji trebam popuniti ja sam već bio odustao. Htio sam da malo prošetam i vratim se kući. Jer, to je bila potpuno druga slika Sarajeva od onoga što sam ja vidio u augustu te godine, kada sam tu bio prvi put za vrijeme Sarajevo Film Festivala. Tada mi se Sarajevo učinilo nekako drukčijim, i to me je navelo da se vratim i da probam.
Kad sam se vratio bio je oktobar, tmurno, kiša. Nekako, vrlo depresivno. Rekao sam sebi: Zeznuo sam se. Na stepenicama Akademije me je neko zaustavio, mislim sekretarica, kaže mi: “Gdje ćeš ti, sad je tvoj prijemni?” Trema me je popustila, pomislio sam nemam se čega bojati – svakako neću biti primljen.
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=t ... tekst_rb=3
- Samir_01
- Posts: 606
- Joined: 17/12/2012 12:37
#4448 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Pretučeni privedeni Srbi
Priština/Kosovska Mitrovica -- Svih deset Srba koji su za Božić privedeni u Gračanici pretučeni su u Prištini. Uskoro konferencija za novinare na kojoj će biti objavljeno više informacija.
Ranije su mediji javili da je pretučen jedan od privedenih Srba i u zgradi suda u Prištini gde je bio na saslušanju.
Načelnik Urološkog odeljenja u bolnici u Kosovskoj Mitrovici Dejan Denović rekao je agenciji Beta da je mladić primljen u bolnicu pola sata nakon ponoći.
"On nije životno ugrožen, ali je zadobio teške povrede", rekao je Denović.
Prema njegovim rečima, mladić je zadobio udarce nogama i povredjena mu je mokraćna cev. Mladić će biti zadržan na bolničkom lečenju, zbog teških telesnih povreda.
Kosovska policija privela je za Božić grupu mladića koji su sa direktorom Kancelarije za Kosovo Aleksandrom Vulinom krenuli na božićnu liturgiju u manastir u Gračanici.
Oni su iz Gračanice bili prebačeni u pritvor u Prištini gde su saslušani.
Saslušanje kod istražnog sudije u utorak u Prištini trajalo je do 16 sati, nakon čega su mladići kasno sinoć pušteni na slobodu.
Sudija Prekršajnog suda u Prištini danas bi trebalo da donese presudu desetorici privodjenih Srba koji su na Božić liseni slobode u Gračanici, izjavio je danas njihov advokat Dejan A. Vasić.
Vasić je rekao da je većina Srba danas u toku prepodneva dala izjave pripadnicima Euleks policije o tretmanu koji su imali tokom policijskog zadržavanja u kosovskoj policiji.
Vasić je rekao i da su policajci na jučerašnjem i današnjem ročištu izjavili da se privedeni Srbi ni na koji način nisu opirali prilikom lišavanja slobode i da su se ponašali korektno.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=675867
Ne moze covjek ni da srbuje na miru vise...
Priština/Kosovska Mitrovica -- Svih deset Srba koji su za Božić privedeni u Gračanici pretučeni su u Prištini. Uskoro konferencija za novinare na kojoj će biti objavljeno više informacija.
Ranije su mediji javili da je pretučen jedan od privedenih Srba i u zgradi suda u Prištini gde je bio na saslušanju.
Načelnik Urološkog odeljenja u bolnici u Kosovskoj Mitrovici Dejan Denović rekao je agenciji Beta da je mladić primljen u bolnicu pola sata nakon ponoći.
"On nije životno ugrožen, ali je zadobio teške povrede", rekao je Denović.
Prema njegovim rečima, mladić je zadobio udarce nogama i povredjena mu je mokraćna cev. Mladić će biti zadržan na bolničkom lečenju, zbog teških telesnih povreda.
Kosovska policija privela je za Božić grupu mladića koji su sa direktorom Kancelarije za Kosovo Aleksandrom Vulinom krenuli na božićnu liturgiju u manastir u Gračanici.
Oni su iz Gračanice bili prebačeni u pritvor u Prištini gde su saslušani.
Saslušanje kod istražnog sudije u utorak u Prištini trajalo je do 16 sati, nakon čega su mladići kasno sinoć pušteni na slobodu.
Sudija Prekršajnog suda u Prištini danas bi trebalo da donese presudu desetorici privodjenih Srba koji su na Božić liseni slobode u Gračanici, izjavio je danas njihov advokat Dejan A. Vasić.
Vasić je rekao da je većina Srba danas u toku prepodneva dala izjave pripadnicima Euleks policije o tretmanu koji su imali tokom policijskog zadržavanja u kosovskoj policiji.
Vasić je rekao i da su policajci na jučerašnjem i današnjem ročištu izjavili da se privedeni Srbi ni na koji način nisu opirali prilikom lišavanja slobode i da su se ponašali korektno.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=675867
Ne moze covjek ni da srbuje na miru vise...
- stotka12
- Posts: 569
- Joined: 04/11/2012 16:42
- Location: Nec Spe Nec Metu
#4449 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
"Kakva platforma, priznajte nezavisnost!"
Platforma Srbije o Kosovu služi za "unutrašnju upotrebu i nijednom se neće predstaviti" u dijalogu Kosova i Srbije, izjavio je savetnik predsednice Kosova Arber Vlahiu.
Jahjaga pozvala Nikolića da uradi ono što njegovi prethodnici nisu - prizna novu realnost, prizna nezavisnost Kosova i radi na normalizaciji odnosa: Arber Vlahiu
"Agenda dijaloga je određena i usaglašena sa Briselom i u punoj je saglasnosti obe strane. Kosovo je nezavisna i suverena država sa međunarodno priznatim granicama. O unutrašnjim pitanjima Republike Kosovo nikada se neće ni sa kim razgovarati, a najmanje sa Republikom Srbijom", rekao je Vlahiu radiju Slobodna Evropa.
Vlada i predsednik Srbije Tomislav Nikolić su ranije na zajedničkoj sednici usvojili Predlog rezolucije o Kosovu u kojem se navodi da je Srbija spremna na dodatne ustupke u pregovorima sa Prištinom.
Vlahiu je rekao da je predsednica Kosova Atifete Jahjaga pozvala Nikolića kada je izabran za predsednika Srbije da uradi ono što njegovi prethodnici nisu - prizna novu realnost, prizna nezavisnost Kosova i radi na normalizaciji odnosa "dve nezavisne i suverene države", koje teže učlanjenju u EU.
Platforma Srbije o Kosovu služi za "unutrašnju upotrebu i nijednom se neće predstaviti" u dijalogu Kosova i Srbije, izjavio je savetnik predsednice Kosova Arber Vlahiu.
Jahjaga pozvala Nikolića da uradi ono što njegovi prethodnici nisu - prizna novu realnost, prizna nezavisnost Kosova i radi na normalizaciji odnosa: Arber Vlahiu
"Agenda dijaloga je određena i usaglašena sa Briselom i u punoj je saglasnosti obe strane. Kosovo je nezavisna i suverena država sa međunarodno priznatim granicama. O unutrašnjim pitanjima Republike Kosovo nikada se neće ni sa kim razgovarati, a najmanje sa Republikom Srbijom", rekao je Vlahiu radiju Slobodna Evropa.
Vlada i predsednik Srbije Tomislav Nikolić su ranije na zajedničkoj sednici usvojili Predlog rezolucije o Kosovu u kojem se navodi da je Srbija spremna na dodatne ustupke u pregovorima sa Prištinom.
Vlahiu je rekao da je predsednica Kosova Atifete Jahjaga pozvala Nikolića kada je izabran za predsednika Srbije da uradi ono što njegovi prethodnici nisu - prizna novu realnost, prizna nezavisnost Kosova i radi na normalizaciji odnosa "dve nezavisne i suverene države", koje teže učlanjenju u EU.
-
vivace
- Posts: 2909
- Joined: 27/12/2012 08:58
- Location: internet
- Contact:
#4450 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!
Samo da dodam da ce ldp glasati protiv ove platforme.
