RUSIJA

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 46397
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4426 Re: RUSIJA

Post by pici »

Jednoglasna odluka - produžene sankcije Rusiji

Ministri spoljnih poslova iz EU dogovorili su se da za šest meseci produže sankcije Rusiji zbog narušavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine.
Izvor: Tanjug ponedeljak, 22.06.2015. | 10:38


Odluka je doneta jednoglasno, saopštila je novinarima preko svoje portparolke visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini.

Sankcije, koje su uvedene zbog podrške Rusije proruskim snagama u Ukrajini, trebalo je da isteknu sutra, ali ce nastaviti da važe do 23. januara 2015.

Prošle nedelje je već produžen odvojeni paket sankcija Rusiji zbog aneksije Krima koje su takođe bile pred isticanjem, ali će važiti do juna sledeće godine.

Pored situacije u Ukrajini, glavna tema sastanka u Luksemburgu je pomorska akcija EU usmerena na zaustavljanje talasa izbeglica iz Afrike i sa Bliskog Istoka koji preko Mediterana pokušavaju da se domognu Evrope, a biće reči i o političkoj krizi u Makedoniji.
ocekujem brzo ujedinjenje bratskog sibira i grckih ostrva... EUropa na koljenima
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4427 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Image
Last edited by _BataZiv_0809 on 22/06/2015 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4428 Re: RUSIJA

Post by madner »

UnscarD wrote:Ja sam zato odmah i trazio da se opredjelimo oko kosristenja oznaka a buduci da NATO koristi SA 17 i za 9K37M1-2 kao i za 9K317E smatram da je GRAU oznacavanje svakako preciznije.
Ipak, kao sto sma ranije pisao uopste nije poenta na koristenju ovog ili onog sistema nego na koristenju tacno odredjenog tipa rakete prilikom obaranja aviona za koju je Almaz utvrdio da moze biti od svih u opticaju jedino 9М38M1. Dalje kazu da je ovaj tip rakete odavno izbacen iz upotrebe Ruske vojske ali da je upravo ovaj tip rakete u sirokoj upotrebi u vecini bivsih Sovjetskih drzava ukljucujuci Ukrajinu koja je 2005 Almazu prijavila 991 komad ove rakete radi ugovora o odrzavanju.
Osporavanje Alamazovih tvrdnji uopste se ne doticu koristenja ovog ili onog sistema za lansiranje nego idu u pravcu da Rusija i dalje koristi i ima 9М38M1 rakete a koplje i glavni izvor svih tih tvrdnji jeste PR agencija Bellingcat o kojoj sam pisao ranije pa koga zanima da vidi kakvi likovi stoje iza te agencije, moze da prelista malo ranije postove. Dakle oni kopaju iz arhiva i sa parada razne slike koje prikazuju 9М38M1 i to objavljuju na netu i onda detljnim iscitavanjem jedna po jedna slika se ispostavlja da ili nije tacvna lokacija , ili vrijeme ili model rakete.
Rusija je najavila kompletnu zamjenu za noviji 9M317 do 2020 (dakle mjenjau noviju raketu od 9М38M1 koja je vec zamjenjna sa 9M317) ali se slazem da nije moguce ustanoviti sa 100% pouzdanoscu da li mozda ima negdje zaostalih 9М38M1. Almaz kaze da nema. Bellingcat stavlja slike da ima. Jasan mi je interes i jednih i drugih.

Buk-M2E je do sada potvrdjeno izvezen samo u Siriju i Venecuelu.
Prvo, ne tvrde da je taj tip rakete izbacen iz upotrebe nego da od 1999 nije napravljena ni jedna takva raketa u RF. Sto je tacno, te godine je izasla novija verzija. Brzina zamjene raketa je onda kljucno pitanje, to jeste da li je RF izbacila iz upotrebe sve rakete na svih 350 sistema koje je imala i unistila iste, ili je samo djelomicno unaprijedila svoj PVO cekajuci nove sisteme.
Slike sa parada sa jedno, inventar RF je drugo i inventar RF je pun opreme koja je na nivou 1989.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4429 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Ostaje pitanje vjerovatnoce i kome si skloniji vjerovati.

Madneru i Unaskare vama govorim :D
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4430 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

madner wrote:
UnscarD wrote:Ja sam zato odmah i trazio da se opredjelimo oko kosristenja oznaka a buduci da NATO koristi SA 17 i za 9K37M1-2 kao i za 9K317E smatram da je GRAU oznacavanje svakako preciznije.
Ipak, kao sto sma ranije pisao uopste nije poenta na koristenju ovog ili onog sistema nego na koristenju tacno odredjenog tipa rakete prilikom obaranja aviona za koju je Almaz utvrdio da moze biti od svih u opticaju jedino 9М38M1. Dalje kazu da je ovaj tip rakete odavno izbacen iz upotrebe Ruske vojske ali da je upravo ovaj tip rakete u sirokoj upotrebi u vecini bivsih Sovjetskih drzava ukljucujuci Ukrajinu koja je 2005 Almazu prijavila 991 komad ove rakete radi ugovora o odrzavanju.
Osporavanje Alamazovih tvrdnji uopste se ne doticu koristenja ovog ili onog sistema za lansiranje nego idu u pravcu da Rusija i dalje koristi i ima 9М38M1 rakete a koplje i glavni izvor svih tih tvrdnji jeste PR agencija Bellingcat o kojoj sam pisao ranije pa koga zanima da vidi kakvi likovi stoje iza te agencije, moze da prelista malo ranije postove. Dakle oni kopaju iz arhiva i sa parada razne slike koje prikazuju 9М38M1 i to objavljuju na netu i onda detljnim iscitavanjem jedna po jedna slika se ispostavlja da ili nije tacvna lokacija , ili vrijeme ili model rakete.
Rusija je najavila kompletnu zamjenu za noviji 9M317 do 2020 (dakle mjenjau noviju raketu od 9М38M1 koja je vec zamjenjna sa 9M317) ali se slazem da nije moguce ustanoviti sa 100% pouzdanoscu da li mozda ima negdje zaostalih 9М38M1. Almaz kaze da nema. Bellingcat stavlja slike da ima. Jasan mi je interes i jednih i drugih.

Buk-M2E je do sada potvrdjeno izvezen samo u Siriju i Venecuelu.
Prvo, ne tvrde da je taj tip rakete izbacen iz upotrebe nego da od 1999 nije napravljena ni jedna takva raketa u RF. Sto je tacno, te godine je izasla novija verzija. Brzina zamjene raketa je onda kljucno pitanje, to jeste da li je RF izbacila iz upotrebe sve rakete na svih 350 sistema koje je imala i unistila iste, ili je samo djelomicno unaprijedila svoj PVO cekajuci nove sisteme.
Slike sa parada sa jedno, inventar RF je drugo i inventar RF je pun opreme koja je na nivou 1989.
Tvrde bas da je izbacena iz upotrebe u Ruskoj vojsci:
“Production of BUK-M1 missiles was discontinued in 1999, at the same time Russia passed all such missiles that were left to international clients,” the company said, adding that this missile type has not been supplied to the Russian Armed Forces since 1995, and none are currently deployed by Russia’s military. "

Uglavnom napredujemo. Dakle vise ne pricamo o vrsti lansirnog sistema (i kako to sto jedan sistem moze da lansira vise tipova rakete na neki nacin automatski dematuje Almazovo saopstenje) nego sada pricamo o konkretnim tipocima raketa. Haj nije lose.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4431 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

_BataZiv_0809 wrote:Ostaje pitanje vjerovatnoce i kome si skloniji vjerovati.

Madneru i Unaskare vama govorim :D
Naravno druze Valter ...kao i u vecini stvari koje mi mali i obicni smrtnici mozemo samo da nagadjamo ili sto bi Anglo-Ameri rekli , tu i tamo mozemo imati "educated guess".
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4432 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

UnscarD wrote: Naravno druze Valter ...kao i u vecini stvari koje mi mali i obicni smrtnici mozemo samo da nagadjamo ili sto bi Anglo-Ameri rekli , tu i tamo mozemo imati "educated guess".
Kako je lijepo diskutovati sa covjekom koji se ne zakopa u sopstvene stavove i stvari gleda crno bijelo :thumbup:

Inace moj educated guess-da Zapad ima promil dokaza da je odgovornost oruzanih snaga Ruske federacije, o tome bi se danima brujalo na svim mogucim medijima. Stoga sam skloniji vjerovati da je to ipak maslo nekih drugih :wink:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4433 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

Ah kao da njima trebaju dokazi....kad su bili u fazi da su im trebali dokazi, tada su ih prezentovali u UN-u pa kada se ispostavilo da to nije tacno, a oni shvatili da im sve prolazi i bez ikakvih dokaza....ljudi nisu nikada dali dokaz da je Osama upleten u 911 a na osnovu toga lanisrali 2 rata ...mislim naravno ne racunajuci onaj famozni pasos sto je nekako neostecen prezivio udarac aviona u tornjeve pa onda rusenje tornjeva. To su ti Saudijski pasosi, to Saudijac kad napravi, traje 1000 godina.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4434 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Dobro, ali nemoj pasti u zamku poredjenja Rusije sa tim bliskoistocnim diktaturama i Afganistanom ;-)

Gdje se ima nuklearka, tu je druga pjesma. ;-)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#4435 Re: RUSIJA

Post by General War »

_BataZiv_0809 wrote:Dobro, ali nemoj pasti u zamku poredjenja Rusije sa tim bliskoistocnim diktaturama i Afganistanom ;-)

Gdje se ima nuklearka, tu je druga pjesma. ;-)
...za to je previdjena implozija...ne kara se sa nuklearkama vec sa kesom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4436 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

General War wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Dobro, ali nemoj pasti u zamku poredjenja Rusije sa tim bliskoistocnim diktaturama i Afganistanom ;-)

Gdje se ima nuklearka, tu je druga pjesma. ;-)
...za to je previdjena implozija...ne kara se sa nuklearkama vec sa kesom.
Mogao bih se sloziti.
LDLT
Posts: 627
Joined: 30/06/2013 18:33

#4437 Re: RUSIJA

Post by LDLT »

Realno, teško da će se Amerika i Rusija ikad roknuti u ozbiljnom konfliktu, previše je tu nepoznatog.
Sjećam se da je čelnik GRU-a ili neke ruske obavještajne agencije izjavio da ni Rusiji ni Ameriku ne brinu pretjerano arsenali ovog drugog, tj. Rusiju nije strah Amer arsenala a ni obrnuto, ali da i jedni i drugi ozbiljno brinu o čovjeku koji ima samo jednu nuklearku.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4438 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

LDLT wrote:Realno, teško da će se Amerika i Rusija ikad roknuti u ozbiljnom konfliktu, previše je tu nepoznatog.
Sjećam se da je čelnik GRU-a ili neke ruske obavještajne agencije izjavio da ni Rusiji ni Ameriku ne brinu pretjerano arsenali ovog drugog, tj. Rusiju nije strah Amer arsenala a ni obrnuto, ali da i jedni i drugi ozbiljno brinu o čovjeku koji ima samo jednu nuklearku.
Sjeverka?
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#4439 Re: RUSIJA

Post by muzicar_iz_parka »

Vrijedan je narod S. Koreje, oni su do sad napravili bar 100 komada. :D
LDLT
Posts: 627
Joined: 30/06/2013 18:33

#4440 Re: RUSIJA

Post by LDLT »

Pa više se odnosi na one koji vežu eksploziv na sebe, i Ameri i Rusi imaju probleme sa takvima
Ne baš Koreja, makar ni Kini ni Americi ni Rusiji nije baš drago da Sjeverna Koreja ima bombu, kao ni Pakistan. Previše su to nestabilne države.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#4441 Re: RUSIJA

Post by muzicar_iz_parka »

S. Koreja postoji i toleriše se od Rusije i Kine samo iz razloga što predstavlja tampon zonu između njih i Amerike, ipak je J. Koreja jedan od najvećih saveznika USA i u sigurnosnom smislu u amer. interesnoj zoni.

Znači čista geopolitika i ništa drugo.

Realno Južnokorejancima se ne mili ići u ujedinjenje i da im to ponude, vjerovatno bi bankrotirali u subvencioniranju sjevernih sunarodnika. :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 17570
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4442 Re: RUSIJA

Post by JohnnyS »

muzicar_iz_parka wrote:S. Koreja postoji i toleriše se od Rusije i Kine samo iz razloga što predstavlja tampon zonu između njih i Amerike, ipak je J. Koreja jedan od najvećih saveznika USA i u sigurnosnom smislu u amer. interesnoj zoni.

Znači čista geopolitika i ništa drugo.

Realno Južnokorejancima se ne mili ići u ujedinjenje i da im to ponude, vjerovatno bi bankrotirali u subvencioniranju sjevernih sunarodnika. :D

Nijemci najbolje znaju koliko košta kultivizacija proizašlih iz "najhumanijeg" sustava jer i dan danas popravljaju što su komunisti sjebali u I. Njemačkoj, ali što se tiče J. Koreje koliko god da košta mala je to cijena da se makne sustav u kojem ti neko može bacit atomsku bombu jer mu se prestao dizati zbog pretilosti...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4443 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote:
Nijemci najbolje znaju koliko košta kultivizacija proizašlih iz "najhumanijeg" sustava jer i dan danas popravljaju što su komunisti sjebali u I. Njemačkoj, ali što se tiče J. Koreje koliko god da košta mala je to cijena da se makne sustav u kojem ti neko može bacit atomsku bombu jer mu se prestao dizati zbog pretilosti...
Poprilicno netacno i povrsno.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17570
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4444 Re: RUSIJA

Post by JohnnyS »

_BataZiv_0809 wrote:
JohnnyS wrote:
Nijemci najbolje znaju koliko košta kultivizacija proizašlih iz "najhumanijeg" sustava jer i dan danas popravljaju što su komunisti sjebali u I. Njemačkoj, ali što se tiče J. Koreje koliko god da košta mala je to cijena da se makne sustav u kojem ti neko može bacit atomsku bombu jer mu se prestao dizati zbog pretilosti...
Poprilicno netacno i povrsno.

Ispravi i produbi.

Dotad možemo po principu jedna slika tisuću riječi:

Image

Ovo je slika Berlina preko 20 godina od ujedinjenja. Iz aviona (doslovno) se vidi razlika. Pametnom dosta.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6336
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#4445 Re: RUSIJA

Post by agnostic_front »

Ništa to, imaš temu gdje ljudi koji su živjeli u DDR-u pišu svoja iskustva. Koga briga što je ERM došao u krizu jer je Bundesbank izazivao inflaciju zbog toga što se moralo finasirati sirotinju iz bivšeg DDR-a, ljudima bilo dobro, pročitaj temu.
LDLT
Posts: 627
Joined: 30/06/2013 18:33

#4446 Re: RUSIJA

Post by LDLT »

Cijeli post-komunistički blok koji je prešao na demokraciju i slobodno tržište će se još dugo mučiti dok ne dostigne staru Europu. Jednostavno prvo mora doć do smjene generacija.
Pod pretpostavkom naravno da ih NATO štiti od ruskih ideja uređenja društva.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4447 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote:

Ispravi i produbi.

Dotad možemo po principu jedna slika tisuću riječi:

Image

Ovo je slika Berlina preko 20 godina od ujedinjenja. Iz aviona (doslovno) se vidi razlika. Pametnom dosta.
Kao i svaki ideoloski navod i tvoj je jednostran i pokazuje samo jednu stranu price.

Guglaj- "Treuhandanstalt"

Da ti vrhunac ne bude vikipedija, evo iskustvo iz prve ruke, citiram sa druge teme:

" međutim, u DDR su firme u mnogim slucajevima preko noci preuzete od strane zapadnih firma ili takozvanih "Treuhänder" upravljaca imenovanih zapadnim vlastima, i ujutro je fabrika obustavila citav rad. Dosao si ujutro na posao, i ispred fabrike ograda sa privatnim cuvarima, i sta ces bolan mrs kuci, fabrika je zatvorena (zauvijek). Naravno da je to bila namjera investitora - zasto bi morao platiti milione za modernizaciju fabrike negdje kod komunjara kada mogu lako prosiriti proizvodnju u svojim postojecim pogonima i onu staru tamo je najlakse zatvoriti. Neke fabrike su bile namjerno unistene jer bi predstavljale konkurenciju zapadnim proizvođacima (to se ticalo prije svega vrlo kvalitetne fine mehanike (fotografske opreme i kamera, optickih uređaja) koji su u DDR bili vrlo kvalitetni). Posljedica takvih desavanja je bio relativno jak talas samoubistava jer se mnogim ljudima ovako srusio cijeli svijet. "

A o kvalitetu rasvjete mozemo na pdf nauka i tehnologija.

Pozdrav
LDLT
Posts: 627
Joined: 30/06/2013 18:33

#4448 Re: RUSIJA

Post by LDLT »

Ne znam baš da li ti išta znaš o kvaliteti rasvjete, ne znam doduše ni ja, ali valjda stanovnici grada znaju nekog vraga

Daniela Augenstine, of the city's street furniture department, says: "In the eastern part there are sodium-vapour lamps with a yellower colour. And in the western parts there are fluorescent lamps – mercury arc lamps and gas lamps – which all produce a whiter colour." The western Federal Republic of Germany long favoured non-sodium lamps on the grounds of cost, maintenance and carbon emissions, she says.
Berlin's 43,000 yellow sodium lights, at least, are steadily vanishing as the city strives to become carbon neutral by 2050. Someone call the Hoff?


To jesu na kraju krajeva samo šugave lampe, ali ilustrativno dokazuju neku poantu. Ono, doslovce vidiš
Bar su ih ovi imali, Istočna Njemačka i je nekako bila najrazvijenija u tom bloku (i nije neka pohvala)
Kad primjeniš ekstremni model istoka vs zapada dobiješ ovo :lol:
Image
Možemo mi i o kvaliteti svega ostalog između zapada i istoka ako baš želiš, ovo i je tema o zemlji perjanici istoka. Koliko pratim ogromna većina argumenata vuče uvjerljivo na zapad, kao i dobar dio imigranata sa tog istoka :lol: :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83510
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4449 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Mozemo mi o mnogo toga, samo se bojim da nece biti dijalog baziran na cinjenicama. Sve se svodi na to kome je sta blize i sa te pozicije nastupa. Bilo je na desetine tema o tome, od toga vrlo malo kvalitetnih postova.

Uglavnom niti je istina bijela, niti je crna, uvijek ga dodje na neku nijansu sive.

EDIT: I kad vec postavljas tu sliku, proguglaj malo o sankcijama i sta taj sjeverni dio sve ne smije uvoziti ;-)
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4450 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »

LDLT wrote: ...
Kad primjeniš ekstremni model istoka vs zapada dobiješ ovo :lol:
Image
...
da skratim. :D
sta se ono cakli desno u vodi?naka korejska fukushima,il je godjira?
Post Reply