Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
Novak20
Posts: 15240
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44151 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Dobro su se dosjetili. Ako HDZ i SDA neće, netko može i mora.

https://www.change.org/p/valentine-inzk ... .gmail_abi
OHR, Sarajevo
Na ruke namjesnika Srba, Bosne, Primorja , Zapadnih strana, Huma, Usore, Soli, Podrinja, Zdravku Inzku.

Valentine,

danas, 74 godine nakon Holokausta, poniženi i bez osnovnih ljudskih prava, svjesni činjenice da živimo u gradu zamrnutih procesa i zamrznutog društva,
svjesni činjenice da Tvoj ured ima duboko umočene prste u zamrzavanju istog,

u oduzimanju prava Mostarcima na direktnu demokraciju, u pravo da sudjeluju u oblikovanju svog grada, njegovih društvenih procesa pa tako i u njegovoj nomenklaturi vlastitih ulica, zarobljeni u vremenu 90-ih i 40-ih, u vremenima ratova s kojima ne dijelimo zajedničke vrijednosti,
svjesni činjenice da nastavak naših svakodnevnih muka Tebi nije neki imperativ po kojem djeluješ, i da su naša trvenja i naše mržnje tvoj kruh,

...mi dolje potpisani,

tražimo da u ime univerzalnih vrijednosti, mira, suživota , čovjekoljublja i poštivanja žrtava Holokausta

...načiniš iznimku u svome djelovanju ili nedjelovanju


i da Bonskim ovlastima udovoljiš barem na jedan apel iz Hercegovine u dugoj povijesti namjesništva OHR-a nad Bosnom i Hercegovinom.

Tražimo dakle, da u čast podnešene žrtve naroda židovskog, koju je pretrpio i na našim prostorima,
pa tako i u Mostaru, odmah izbrišeš imena nacističkih ulica i pošalješ ih tamo gdje su odavno trebali biti - u ropotarnicu povijesti.

Te ulice, ti simboli smrti, žive su rane ljudi koji tu nastavljaju živjeti.

Odavno je jasno, kako se svi u Mostaru, kako narod tako i nenarodna vlast, bez obzira na Ideju koju žive i bez obzira na Boga kojem se mole , slažu,
kako te ulice vrijeđaju dostojanstvo svih građana Mostara. sramote naš grad, prljaju naš obraz, vrijeđaju naše postojanje.

Grad je to koji polako vida svoje rane, a ova imena to mu ne daju.

Valentine, politike iz zaborava čupaju ta imena, od njih prave oružje i pucaju u nas. Uništavaju naše pokušaje suživljenja.

Mostar zaslužuje biti lijep. Mostaru ne trebaju simboli nacizma. Mostaru ne trebaju lekcije iz Sarajeva.
Hercegovina neće biti ponižena. Hercegovina zaslužuje više.

Dok čekamo vrijeme uspostave demokratske vlasti u Mostaru, od Tebe tražimo:

1.Da ulicu Mile Budaka odmah ukineš i da joj vratiš ime pjesnika Alekse Šantića. Čovjeka koji je Mostaru podario naziv Grada Pjesnika.

2.Da ulicu ustaše i dezertera Đura Spuževića imenuješ u ulicu Cvitana Spuževića, HSS-ovog radnika i humaniste, koji je jednako ustajao protiv ustaškog totalitarizma kao i protiv represije postratnog režima nad nevinim ljudima.

3. Da ulicu Lorkovića i Vokića preimenuješ u ulicu hercegovske heroine Jeanne Mercus, najveće žene koja je hodala Bosnom i Hercegovinom, ustanice Hercegovskog ustanka, koja u cijeloj Hercegovini a ni Bosni, na sramotu naše države nema ulice.

4. Da ime ulice Ive Zelenike Tabornika ukineš i daš joj ime po najvećem eruditu, prosvjetitelju i hajduku, ponosu zemlje Hercegove, Mihailu Ljubibratiću, vođi hercegovskog ustanka i čovjeku koji je načinio prvi prijevod Kurana časnog na slavenski jezik.

5. Da se Ulica Jure Francetića ukine i da joj se da ime Židovska ulica, u spomen židovskog naroda i patnje kroz koju je prošao.

Ukoliko to ne učiniš, sav daljnji grijeh postojanja tih ulica, neka ide na tvoju savijest i na savjest OHR-a. Jer ovaj sistem koji ste ostavili za sobom, nije u stanju maknuti imena koja tražimo da maknu. Odgovornost je isključivo na vama.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44152 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

Leverage wrote:
LBVIEW wrote:
Leverage wrote:Mora se nešto učiniti po tom pitanju. Možda neće natjerati Dodika da stavi zastavu, ali bi moglo učiniti da se ambasadori i ostale diplomate odbiju sastati sa njim pod tim uslovima.
A je li?
Kad se nesto i pokrene, gori forum od optuzbi za "nabacivanje na volej, navodjenje vode na mlin" i sl.
Sjetimo se afere "zastava" i sta se tada pisalo.
S ovim majmunima, niti je kad moglo "fino", niti ce ikad moci, vec u "glavusu" sa svim cime raspolazes, e tad te postuju i uzimaju za ozbiljno.
Bitno je šta se pokreće i da li ima efekta. A ne samo da se neselektivno na ho-ruk pokreće šta bilo samo "da hiN pokažemo koe baja", kako neki od vas sugerišu.
Jah, a kad je pocelo to sa zastavama, prica je bila kako je to spin, ima vaznijih pitanja itd. od iste ekipe koja sad k'o biva kuka sto Dodick u svojoj kancelariji ima samo entitetsku zastavu. Kao sto je ista prica bila nakon raspisivanja nelegalnog Referenduma, nelegalne proslave dana prvobitno sumske zajednice i sl. Ako neko krsi zakon treba biti sankcioniran, samo sto je to, izgleda, za neke ho-ruk i "nabacivanje voleja" - da su majmunu odrezali par mjeseci, kao sto je i trebalo zbog krsenja Ustava, drugaciju bi pricu sad pricao. Ali ne, nista ne diraj, ne izazivaj, pobunit ce se zitelji sumske, i sl. od iste forumske ekioe. Sta sad koji kurac kukate?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44153 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

Novak20 wrote:Dobro su se dosjetili. Ako HDZ i SDA neće, netko može i mora.

https://www.change.org/p/valentine-inzk ... .gmail_abi
OHR, Sarajevo
Na ruke namjesnika Srba, Bosne, Primorja , Zapadnih strana, Huma, Usore, Soli, Podrinja, Zdravku Inzku.

Valentine,

danas, 74 godine nakon Holokausta, poniženi i bez osnovnih ljudskih prava, svjesni činjenice da živimo u gradu zamrnutih procesa i zamrznutog društva,
svjesni činjenice da Tvoj ured ima duboko umočene prste u zamrzavanju istog,

u oduzimanju prava Mostarcima na direktnu demokraciju, u pravo da sudjeluju u oblikovanju svog grada, njegovih društvenih procesa pa tako i u njegovoj nomenklaturi vlastitih ulica, zarobljeni u vremenu 90-ih i 40-ih, u vremenima ratova s kojima ne dijelimo zajedničke vrijednosti,
svjesni činjenice da nastavak naših svakodnevnih muka Tebi nije neki imperativ po kojem djeluješ, i da su naša trvenja i naše mržnje tvoj kruh,

...mi dolje potpisani,

tražimo da u ime univerzalnih vrijednosti, mira, suživota , čovjekoljublja i poštivanja žrtava Holokausta

...načiniš iznimku u svome djelovanju ili nedjelovanju


i da Bonskim ovlastima udovoljiš barem na jedan apel iz Hercegovine u dugoj povijesti namjesništva OHR-a nad Bosnom i Hercegovinom.

Tražimo dakle, da u čast podnešene žrtve naroda židovskog, koju je pretrpio i na našim prostorima,
pa tako i u Mostaru, odmah izbrišeš imena nacističkih ulica i pošalješ ih tamo gdje su odavno trebali biti - u ropotarnicu povijesti.

Te ulice, ti simboli smrti, žive su rane ljudi koji tu nastavljaju živjeti.

Odavno je jasno, kako se svi u Mostaru, kako narod tako i nenarodna vlast, bez obzira na Ideju koju žive i bez obzira na Boga kojem se mole , slažu,
kako te ulice vrijeđaju dostojanstvo svih građana Mostara. sramote naš grad, prljaju naš obraz, vrijeđaju naše postojanje.

Grad je to koji polako vida svoje rane, a ova imena to mu ne daju.

Valentine, politike iz zaborava čupaju ta imena, od njih prave oružje i pucaju u nas. Uništavaju naše pokušaje suživljenja.

Mostar zaslužuje biti lijep. Mostaru ne trebaju simboli nacizma. Mostaru ne trebaju lekcije iz Sarajeva.
Hercegovina neće biti ponižena. Hercegovina zaslužuje više.

Dok čekamo vrijeme uspostave demokratske vlasti u Mostaru, od Tebe tražimo:

1.Da ulicu Mile Budaka odmah ukineš i da joj vratiš ime pjesnika Alekse Šantića. Čovjeka koji je Mostaru podario naziv Grada Pjesnika.

2.Da ulicu ustaše i dezertera Đura Spuževića imenuješ u ulicu Cvitana Spuževića, HSS-ovog radnika i humaniste, koji je jednako ustajao protiv ustaškog totalitarizma kao i protiv represije postratnog režima nad nevinim ljudima.

3. Da ulicu Lorkovića i Vokića preimenuješ u ulicu hercegovske heroine Jeanne Mercus, najveće žene koja je hodala Bosnom i Hercegovinom, ustanice Hercegovskog ustanka, koja u cijeloj Hercegovini a ni Bosni, na sramotu naše države nema ulice.

4. Da ime ulice Ive Zelenike Tabornika ukineš i daš joj ime po najvećem eruditu, prosvjetitelju i hajduku, ponosu zemlje Hercegove, Mihailu Ljubibratiću, vođi hercegovskog ustanka i čovjeku koji je načinio prvi prijevod Kurana časnog na slavenski jezik.

5. Da se Ulica Jure Francetića ukine i da joj se da ime Židovska ulica, u spomen židovskog naroda i patnje kroz koju je prošao.

Ukoliko to ne učiniš, sav daljnji grijeh postojanja tih ulica, neka ide na tvoju savijest i na savjest OHR-a. Jer ovaj sistem koji ste ostavili za sobom, nije u stanju maknuti imena koja tražimo da maknu. Odgovornost je isključivo na vama.
Jah, SDA kriva i za ustastvo u Eraniji koje se prelijeva i u Mostar - priceless.
Last edited by LBVIEW on 29/01/2019 12:44, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#44154 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JThomas »

naravno da je (samo) nabacivanje na volej (i ništa drugo) u situaciji gdje si mu prije toga izručio tužilaštvo koje bi ga trebalo procesuirati.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#44155 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

LBVIEW wrote: Jah, a kad je pocelo to sa zastavama, prica je bila kako je to spin, ima vaznijih pitanja itd. od iste ekipe koja sad k'o biva kuka sto Dodick u svojoj kancelariji ima samo entitetsku zastavu. Kao sto je ista prica bila nakon raspisivanja nelegalnog Referenduma, nelegalne proslave dana prvobitno sumske zajednice i sl. Ako neko krsi zakon treba biti sankcioniran, samo sto je to, izgleda, za neke ho-ruk i "nabacivanje voleja" - da su majmunu odrezali par mjeseci, kao sto je i trebalo zbog krsenja Ustava, drugaciju bi pricu sad pricao. Ali ne, nista ne diraj, ne izazivaj, pobunit ce se zitelji sumske, i sl. od iste forumske ekioe. Sta sad koji kurac kukate?
To jest bilo klasično spinovanje javnosti, ali trebalo je reagovati da se ispoštuje zakon i reagovalo se, tj. nema više da za njim šeta zastava RS-a po Predsjedništvu.

Ali džaba tebi pričat' kad ne razmišljaš hladne glave, tebi je samo do predstave, da se zagalami, da se vikne anam onima, da se vidi kako mi nismo nasjeli ni na kakvu ko nas bre zavadi priču, kako smo nacionalno osviješteni.

A stvar je čisto tehničke prirode. Dodik nije bio u pravu i na kraju se povukao.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44156 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

JThomas wrote:naravno da je (samo) nabacivanje na volej (i ništa drugo) u situaciji gdje si mu prije toga izručio tužilaštvo koje bi ga trebalo procesuirati.
Cekaj, ako si ti umrli ratnik partije, otkud ti ideja da su to i drugi. Ne radi se o tome da neko SDA amnestira od odgovornisti, vec o nedostatku stava i principa kod wanabee 'gradjana" , u biti placipiskastom, snishodljivom i pateticno pozivanju na kompromis i netalasanje. Ne trebam valjda kopirati postove doticnih koji a svako Dodikovo sranje imaju isti odgovor. I jos za sebe kazu kako su ljevicari. :D
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#44157 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JThomas »

ja sam umrli šta?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44158 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

Nisam siguran koje, no da se naslutiti.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#44159 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JThomas »

ustvari vrlo je jednostavno. da ne bi bilo nabacivanje na volej, trebalo bi stvoriti uslove da nešto zaista bude po tim pričama. a oni nisu stvoreni. što nemamo apelaciju na obustave istraga protiv dužnosnika rs za 9. januar, a imamo na budžet u kantonu sarajevo. iz takvih stvari je zaista jasna stvarna namjera.

a kad stranci majci stvarno treba, sve se sasvim slučajno poklopi kod nepristrasnih i apolitičnih organa, institucija i javnih preduzeća. evo npr. bukvalno jučerašnji primjer sa papkom vračeom. potpiše koaliciju, odmah tender i za 24 sata dozvola koja mu treba a koju očito nije imao ranije.
User avatar
basar
Posts: 1055
Joined: 06/05/2013 09:15
Location: Sarajevo

#44160 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by basar »

paleoconservative wrote:
basar wrote:
paleoconservative wrote:Lično vjerujem da će jednoga dana čovječanstvo uspjeti da se usavrši i izgradi božansku vlast, vladavinu prava, napretka i ljepote pod vodstvom božijeg namjesnika na zemlji Hudžeta.
Sa citavim postom se slazem, nema govora, lijepo si sve kazao.

Medjutim, ja ne mislim da je pametno cekati Vrhovnog Vladara koji ce doci i dovesti red na Zemlju, nego vjerujem u slobodarski princip: drzava ogranicene moci, i potpuno slobodan pojedinac.

Nikad se ne smije zaboraviti, drzava dovoljno velika da ti da sve, je drzava dovoljno velika da ti i sve uzme...
Potpisao bih ono što si rekao, samo bih još dopunio dio u vezi čekanja. Kada kažem čekanje, mislim na aktivno čekanje. Tj. raditi na ispunjavanju i približavanju tom idealu. Naravno da neće nigdje mrdnuti ukoliko mi sami ne budemo radili nešto po tom pitanju. Svaki dosadašnji napredak je ostvaren voljom i zalaganjem. Zato su nažalost, neki principi i ideja idealnog društva u nekim kulturama i religijama ostale samo bajke i pripovjetke.
palermo
Posts: 25343
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#44161 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Novak20 wrote:Dobro su se dosjetili. Ako HDZ i SDA neće, netko može i mora.

https://www.change.org/p/valentine-inzk ... .gmail_abi
OHR, Sarajevo
Na ruke namjesnika Srba, Bosne, Primorja , Zapadnih strana, Huma, Usore, Soli, Podrinja, Zdravku Inzku.

Valentine,

danas, 74 godine nakon Holokausta, poniženi i bez osnovnih ljudskih prava, svjesni činjenice da živimo u gradu zamrnutih procesa i zamrznutog društva,
svjesni činjenice da Tvoj ured ima duboko umočene prste u zamrzavanju istog,

u oduzimanju prava Mostarcima na direktnu demokraciju, u pravo da sudjeluju u oblikovanju svog grada, njegovih društvenih procesa pa tako i u njegovoj nomenklaturi vlastitih ulica, zarobljeni u vremenu 90-ih i 40-ih, u vremenima ratova s kojima ne dijelimo zajedničke vrijednosti,
svjesni činjenice da nastavak naših svakodnevnih muka Tebi nije neki imperativ po kojem djeluješ, i da su naša trvenja i naše mržnje tvoj kruh,

...mi dolje potpisani,

tražimo da u ime univerzalnih vrijednosti, mira, suživota , čovjekoljublja i poštivanja žrtava Holokausta

...načiniš iznimku u svome djelovanju ili nedjelovanju


i da Bonskim ovlastima udovoljiš barem na jedan apel iz Hercegovine u dugoj povijesti namjesništva OHR-a nad Bosnom i Hercegovinom.

Tražimo dakle, da u čast podnešene žrtve naroda židovskog, koju je pretrpio i na našim prostorima,
pa tako i u Mostaru, odmah izbrišeš imena nacističkih ulica i pošalješ ih tamo gdje su odavno trebali biti - u ropotarnicu povijesti.

Te ulice, ti simboli smrti, žive su rane ljudi koji tu nastavljaju živjeti.

Odavno je jasno, kako se svi u Mostaru, kako narod tako i nenarodna vlast, bez obzira na Ideju koju žive i bez obzira na Boga kojem se mole , slažu,
kako te ulice vrijeđaju dostojanstvo svih građana Mostara. sramote naš grad, prljaju naš obraz, vrijeđaju naše postojanje.

Grad je to koji polako vida svoje rane, a ova imena to mu ne daju.

Valentine, politike iz zaborava čupaju ta imena, od njih prave oružje i pucaju u nas. Uništavaju naše pokušaje suživljenja.

Mostar zaslužuje biti lijep. Mostaru ne trebaju simboli nacizma. Mostaru ne trebaju lekcije iz Sarajeva.
Hercegovina neće biti ponižena. Hercegovina zaslužuje više.

Dok čekamo vrijeme uspostave demokratske vlasti u Mostaru, od Tebe tražimo:

1.Da ulicu Mile Budaka odmah ukineš i da joj vratiš ime pjesnika Alekse Šantića. Čovjeka koji je Mostaru podario naziv Grada Pjesnika.

2.Da ulicu ustaše i dezertera Đura Spuževića imenuješ u ulicu Cvitana Spuževića, HSS-ovog radnika i humaniste, koji je jednako ustajao protiv ustaškog totalitarizma kao i protiv represije postratnog režima nad nevinim ljudima.

3. Da ulicu Lorkovića i Vokića preimenuješ u ulicu hercegovske heroine Jeanne Mercus, najveće žene koja je hodala Bosnom i Hercegovinom, ustanice Hercegovskog ustanka, koja u cijeloj Hercegovini a ni Bosni, na sramotu naše države nema ulice.

4. Da ime ulice Ive Zelenike Tabornika ukineš i daš joj ime po najvećem eruditu, prosvjetitelju i hajduku, ponosu zemlje Hercegove, Mihailu Ljubibratiću, vođi hercegovskog ustanka i čovjeku koji je načinio prvi prijevod Kurana časnog na slavenski jezik.

5. Da se Ulica Jure Francetića ukine i da joj se da ime Židovska ulica, u spomen židovskog naroda i patnje kroz koju je prošao.

Ukoliko to ne učiniš, sav daljnji grijeh postojanja tih ulica, neka ide na tvoju savijest i na savjest OHR-a. Jer ovaj sistem koji ste ostavili za sobom, nije u stanju maknuti imena koja tražimo da maknu. Odgovornost je isključivo na vama.
Jah, i opet nijednog balijskog imena na zapadnoj strani grada Mostara........

jebo te, kao da je netko mahnit.....ili se sve mijenja ili se ništa ne mijenja
Novak20
Posts: 15240
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44162 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

palermo wrote: Jah, i opet nijednog balijskog imena na zapadnoj strani grada Mostara........

jebo te, kao da je netko mahnit.....ili se sve mijenja ili se ništa ne mijenja
Jah, u mojoj općini u kojoj je prije rata bilo cca 35% Hrvata nema nijednog hrvatskog imena. Pogotovo ne onih od Hrvata heroja WW II. Umjesto njih imena anonimnih hodža koji su birevaktile službovali u gradu godinu dana.

Sve se promijenilo iz temelja. :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#44163 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

Novak20 wrote:
palermo wrote: Jah, i opet nijednog balijskog imena na zapadnoj strani grada Mostara........

jebo te, kao da je netko mahnit.....ili se sve mijenja ili se ništa ne mijenja
Jah, u mojoj općini u kojoj je prije rata bilo cca 35% Hrvata nema nijednog hrvatskog imena. Pogotovo ne onih od Hrvata heroja WW II. Umjesto njih imena anonimnih hodža koji su birevaktile službovali u gradu godinu dana.

Sve se promijenilo iz temelja. :D
cek bre pa njei valjda tvoja familija jedina jevrejska bila u opstini odakle si??
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#44164 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by nenadivan »

Kejn wrote:Zna li iko koliko će Hrvata iz stranaka ljeve orijentacije biti izabrano u domu naroda FBiH? Ja znam da ide Boris Krešić iz TK koji je clan DF-a.
Mi smo još u bivšoj Jugi bili stalno nešto opterećeni tim koliko će biti tamo Srba, ovdje Hrvata, onamo muslimana itd. Mislim da nas je to dovelo tu gdje jesmo. Stalno potenciranje na narodima i narodnostima. Neki naš jugoslovenski "izum" koji je samo doprinosio održavanju nacionalizma. Mi Bosanci smo time po najmanje bili opterećeni (bar kad se pored iko sa komšijama) ali i kod nas je toga bilo.
Dokle više ta priča koliko će koga biti gdje? Baš me briga ko je, bitno je da radi svoj posao kako treba
palermo
Posts: 25343
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#44165 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by palermo »

Novak20 wrote:
palermo wrote: Jah, i opet nijednog balijskog imena na zapadnoj strani grada Mostara........

jebo te, kao da je netko mahnit.....ili se sve mijenja ili se ništa ne mijenja
Jah, u mojoj općini u kojoj je prije rata bilo cca 35% Hrvata nema nijednog hrvatskog imena. Pogotovo ne onih od Hrvata heroja WW II. Umjesto njih imena anonimnih hodža koji su birevaktile službovali u gradu godinu dana.

Sve se promijenilo iz temelja. :D
Treba da ima.Meni je žao što nema.

Ali to veze nema sa ovim pismom OHR-u u vezi promjene ulica u MOstaru. Jedino što sam hotio reći je da nije lijepo da nam se pokušavaju prodati muda pod bubrege..
A o promjeni imena ovih ulica u MOstaru sam napisao post Hafizu....naći ćeš ga tamo na onoj temi velikosprskohrvatsko šta li već
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44166 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Nasa sadasnjost i proslost imaju neku vezu. Neko ukazuju na nju, neki je zaboravljaju, neki je tumace ovako neko opet onako, zbog cega nastaju razne teorije, a mi nikako da saznamo koja je tacna.

Sta kaze Mehmedalija Mak Dizdar. Kraci izvod iz teksta

"KOJE SU VJERE BILI, BOGUMILI
Autor: Sead Zubanović

"Rahmetli Mehmedalija Dizdar je u svom eseju naslova Stari bosanski tekstovi afirmisao činjenicu da je prvi Indžil, Marijansko evanđelje, na ovim geografskim prostorima, preveden sa latinskog jezika na oblu glagoljicu početkom dvanaestog vijeka, i to u Bosni. Zatim su prevedene i desetine drugih Indžila i njihovih dijelova koji su kasnije na čudan način, da ne kažemo pokradeni, reći ćemo, razneseni širom svijeta od Rima do Lenjingrada. Danas se u Bosni čuva samo Čajničko evanđelje. Objasnio je Mehmedalija i osnovne razlike u načelima Bosanske crkve u odnosu na Zapadnu vatikansku i Istočnu, carigradsku Crkvu. Crkva bosanska nije praktikovala krštenje vodom, nije imala kult svetaca i ikona, nije koristila zvono, svojim monoteizmom je negirala trojstvo...

Image

Na ovom mjestu treba podcrtati da su pripadnici Crkve bosanske, svoju mušku djecu, kao i Jevreji obavezno obrezivali. Po njenom učenju osnovni čovjekov životni motiv je borba dobra sa zlom i potreba da se zlo savlada pravednim životom i radom. Osporavala je ona formiranje i postojanje crkvenih država koje su u svom osnovu nepravedne jer vladari žive od tuđeg, a ne svog rada. Zapadna crkva, dakle Vatikan, je prema njenoj interpretaciji Sotonina crkva koja koristi gospodarima ovoga svijeta. Za Istočnu crkvu, bosanska kaže da je podmitljiva, jer se njene starješine postavljaju na visoke položaje pomoću mita (srebrom i zlatom).
Zar ovo malo pobrojanih činjenica nije bilo dovoljno za vjekovnu mržnju bosanske države i njenih vladara kao i naroda od strane pomenutih crkava! Učenje Crkve bosanske je nazivano mahinejskim zabludama koje su osvajači uporno pokušavali ugušiti čestim krvavim ratnim pohodima i inkvizicijom! "

CIJELI TEKST ako kliknete na link http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=66800
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#44167 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kejn »

nenadivan wrote:
Kejn wrote:Zna li iko koliko će Hrvata iz stranaka ljeve orijentacije biti izabrano u domu naroda FBiH? Ja znam da ide Boris Krešić iz TK koji je clan DF-a.
Mi smo još u bivšoj Jugi bili stalno nešto opterećeni tim koliko će biti tamo Srba, ovdje Hrvata, onamo muslimana itd. Mislim da nas je to dovelo tu gdje jesmo. Stalno potenciranje na narodima i narodnostima. Neki naš jugoslovenski "izum" koji je samo doprinosio održavanju nacionalizma. Mi Bosanci smo time po najmanje bili opterećeni (bar kad se pored iko sa komšijama) ali i kod nas je toga bilo.
Dokle više ta priča koliko će koga biti gdje? Baš me briga ko je, bitno je da radi svoj posao kako treba
Ovo nije odg. koji sam ocekivao.... Malo sam proguglo i izgl. da ce ljevici faliti jedan Hrvat iz SBK jer su sva 3 Hrvata iz SBK birani iz HDZ-a. Dakle imamo samo 5 Hrvata umjesto 6. Da su se ovi ljevicarski agitatori na klixu vise potrudili, te da su svu energiju umjesto na pljuvanje SDA usmjerili na izbor jednog Hrvata iz SBK, danas bi se vlast na nivou FBiH mogla praviti bez HDZ-a....
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#44168 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by human01d »

Kejn wrote:
nenadivan wrote:
Kejn wrote:Zna li iko koliko će Hrvata iz stranaka ljeve orijentacije biti izabrano u domu naroda FBiH? Ja znam da ide Boris Krešić iz TK koji je clan DF-a.
Mi smo još u bivšoj Jugi bili stalno nešto opterećeni tim koliko će biti tamo Srba, ovdje Hrvata, onamo muslimana itd. Mislim da nas je to dovelo tu gdje jesmo. Stalno potenciranje na narodima i narodnostima. Neki naš jugoslovenski "izum" koji je samo doprinosio održavanju nacionalizma. Mi Bosanci smo time po najmanje bili opterećeni (bar kad se pored iko sa komšijama) ali i kod nas je toga bilo.
Dokle više ta priča koliko će koga biti gdje? Baš me briga ko je, bitno je da radi svoj posao kako treba
Ovo nije odg. koji sam ocekivao.... Malo sam proguglo i izgl. da ce ljevici faliti jedan Hrvat iz SBK jer su sva 3 Hrvata iz SBK birani iz HDZ-a. Dakle imamo samo 5 Hrvata umjesto 6. Da su se ovi ljevicarski agitatori na klixu vise potrudili, te da su svu energiju umjesto na pljuvanje SDA usmjerili na izbor jednog Hrvata iz SBK, danas bi se vlast na nivou FBiH mogla praviti bez HDZ-a....
Koliko ti je ova analiza tačna? Gdje si našao podatke, da ne tražim lično? Konkretne su ovo informacije, hvala ti.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44169 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

AUTORSKI TEKST MUSTAFE CERIĆA: Je li osuđeni ratni zločinac Krajišnik zlokobni vjesnik novog genocida nad Bošnjacima?

Da, osuđeni srpski ratni zločinac Momčilo Krajšnik je zlokobni vjesnik novog genocida nad Bošnjacima/Bosancima

Image
Mustafa Cerić (Foto: Vijesti.ba)Momčilo Krajišnik (Foto: Arhiv)Ilustracija: Hayat.ba
Piše: Mustafa Cerić

Zato što negira Genocid i zato što ga se u srpskoj politici i kulturi doživljava, kao uostalom i sve druge osuđene srpske ratne zločince od Biljane Plavšić do Radovana Karadžića, kao nacionalnog junaka i daje mu se medijska i druga mogućnost u Bosni i Srbiji da svoja ratno-zločinačka djela pravda kao srpski nacionalni trofej.

To je isto kao kad bi osuđeni ratni zločinac Adolf Ajkman (Eichmann) nekim slučajem vaskrsnuo iz "Inferna", gdje mu je mjesto, da okupi stvaraoce "Trećeg Rajha" ("Drittes Reich" 1933-1945) kako bi zaprijetio Hanni Arent (Hannah Arendt) da će se njezinom narodu, Jevrejima, ponovo dogoditi Holokaust ako nastavi izvještavati iz Jerusalema o njegovom i zločinu drugih stvaraoca "Trećeg Rajha" (Hannah Arendt, "Ajhman u Jerusalemu: izvještaj o banalnosti zla; ["Eichmann in Jerusalem: A Report on the Banality of Evil"]).

Dakako, ne može se dogoti da Ajhman vaskrsne iz "Inferna", niti da okupi stvaraoce nacističke ideologije zato što su odgovorni Nijemci samovoljno proveli nad sobom denacifikaciju i ogradili se od stvaraoca "Trećeg Rajha", ali i zbog toga što su Jevreli vigilanti, budni i oprezni na svaki zlokobni znak antisemitizma. Ovdje se, nažalost, može dogoditi da iz "Inferna" vaskrsne osuđeni ratni zločinac Momčilo Krajšnik i da serbes okuplja stvaraoce genocidne ideologije zato što srpska pamet i politika uporno odbijaju da nad sobom provedu degenocidifikaciju te odbijaju da se ograde od stvaraoca "Republike Srpske", kao nositelja i provoditelja te zlokobne ideje.

Ali, vaskrsavanje osuđenih srpskih ratnih zločinaca, stvaraoca "Republike Srpske", te ratne tvorevine iz koje su Bošnjaci/Bosanci protjerani i masovno poubijani, o čemu svjedoče na stotine otkrivenih i neotkrivenih masovnih grobnica, nije moguć samo zato što su susrpska pamet i politika neodgovorne, već i zato što Bošnjaci/Bosanci nisu vigilanti, budni i oprezni na zlokobni znak za novi genocid, koji evo Momčilo Krajšnik javno najavljuje.

Da, tako je. Panična reakcija Momčila Krajšnika na moje otvoreno pismo Miloradu Dodiku i Srbima u Bosni i Srbije rezultat je njegovog i iznenađenja stvaralaca srpske genocidne ideologije, jer su očekivali da su se Bošnjaci/Bosanaci umirili i pomirili sa njihovim ala Čosićevskim kreativnim i inovativnim lažima, jer im se učinilo da im niko više ne stoj na putu da nastave institucionalno restvarati započeto zlo kroz "Republiku Srpsku". Ali, i ne samo to. Mi, Bošnjaci/Bosanci, smo suočeni sa snažnom srpskom subverzijom, a to je demoralizacija našeg naroda, posebno žrtava Genocida na način negiranja, minimiziranja i izjednačavanja žrtve i džellata.

Srpska politika ne prihvata jednakost Bošnjaka/Bosanaca, kao uostalom ni Hrvata ni ostalih ne-Srba u manjem bosanskom entitetu sa srpskom većinom nakon Genocida, ali srpska politika silno želi da Bošnjaci/Bosanci budu jednaki s njima u njihovom zlu Genocida. Oni samo u tome vide Bošnjake/Bosance jednake s njima i nigdje više. To je to što danas radi osuđeni ratni zločinac Momčilo Krajšnik, kao udruženi zločinački poduhvat kroz asocijaciju takozvanih stvaraoca "Republike Srpske". Krajšnikova retorika 1992-1995. god. nije se promjenila ni za jotu. Nasreću, svi Krajšnikovi navodni argumenti i razlozi za srpski zločin Genocida nad Bošnjacima/Bosancima kroz stvaranje "Republike Srpske", koje je Krajšnik iznosio na sudu u Hagu ne samo da su pobijeni, već su bili dokoz da ga se osudi za ratni zločin protiv čovječnosti.

Ali, kao što kaže arapska poslovica: "Osramljeni se ne stidi svoje sramote" (Al-Rezilu la jurzelu"), pa tako ni osuđeni ratni zločinac Momčilo Krajšnik nema stida ni pred Bogom ni pred svijetom, koji ga je osudio za njegovo sramno djelo zločina protiv čovječnosti. Umjesto priznanja, kajanja i stida pred samim sobom i svijetom za svoj ratni zločin protiv čovječnosti, Momčilo Krajšnik prijeti da će se Srbi udaljiti od Bosne ako mi nastavimo da njega i njegov udruženi zločinačko-stvralački poduhvat osporavamo. A kao da se već ti takozvani stvaraoci zla u Bosni nisu udaljili od Bosne i bosanskog komšijskog duha? I kao da već nisu izdali Bosnu i sve što ovu zemlju krasi? I kao da već nisu učinili sve što su mogli da nas unište, kao što su nekad uništavali Babune, Patarene i Bogumile?

Ima li išta još što ti stvaraoci zla Genocida u Bosni nisu nad nama Bošnjacima/muslimanima probali kako nas više ne bi bilo ovdje i sada? Nema ništa. I zato bi osuđeni ratni zločinac Momčilo Krajšnik i njegovi takozvani stvaraoci-hajduci trebali znati da nema ništa više čime nas mogu zaplašiti, ucjeniti i obeshrabriti. Sve smo prošli i doživjeli što živ čovjek može pročii doživjeti. Ali, što je najbitnije nisu nam, niti će nam ikada oteti riječ istine, niti su, nite će nam ikad osjeći naš bosanski jezik, kao što su to htjeli našim precima.

Bošnjaci/Bosanci moji,

Neka se na mom nišanu napiše ovo:

Sine moj,

Treba da živiš međ ljudima!

Riječ imaš!

Treba da živiš međ vucima!

zZbe imaš!

I treba da znaš razlikovati čovjeka i vuka!

Vuka i čovjeka!


(Vijesti.ba)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/104 ... acima.html
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#44170 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Reis hemeritus se bas ne istice pismenoscu...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#44171 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

Upravu si, nije baš elokventan ili da lijepo reda misli da ga je lako čitati.
Doduše s tim se čovjek rodi, i iako je moguće donekle popraviti stil i način izražavanja, uglavnom je to u nijansama.
Meni je bezveze upotreba latinizama (npr vigilanti), više pokazuje nepozanvanje vlastitog jezika i želju da se ispadne pametniji.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44172 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

seln wrote:Reis hemeritus se bas ne istice pismenoscu...
Ma stoji i to, samo gdje su nam ti vrli pismeni da kazu ono sto je ovim smradovima poput "obrvana" davno trebalo kazati. Zaokupljeni pisanjem traktata o opasnostima bosnjackog nacionalizma i presipanjem iz supljeg u prazno, disciplinom inace poznatom kao kazazologija.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44173 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#44174 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#44175 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

"Događaj" na Markalama

"Događaj" sa sjednice NSRS-a:

Nikola Špirić, Lazar Prodanović, Sredoje Nović, Dušanka Majkić i Mladen Bosić, pet je delegata iz Republike Srpske (RS) koji su jučer izabrani u Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Špirić, Prodanović, Nović i Majkić su kandidati s liste poslanika SNSD-a, a Bosić na kandidatskoj listi SDS-a.

Iz SDP-a BiH naveli su da je "SDA omogućila SNSD-u potpunu kontrolu nad Parlamentom BiH".
Locked