Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43978 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

koga?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#43979 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Oni bi izlagali neke slike insana i golih zena, neuzubillah! :shock:
Tokom rata, ali i u poratnom periodu, iz Bosne i Hercegovine nestale su hiljade umjetničkih djela. U bazi Interpola odnedavno je njih stotinjak i to zahvaljujući Centru protiv krijumčarenja umjetninama, osnovanom u Tuzli prije četiri godine, koji je dosad u svojoj bazi zaveo 109 nestalih umjetničkih djela.

Nacionalno blago

Nestala su, između ostalih, djela “Portret Meše Selimovića” Ismeta Mujezinovića, “Autoportret” Božidara Jakca, koje je prijavila Međunarodna galerija portreta Tuzla, zatim “Mjesečina na Ženevskom jezeru” Ferdinanda Hodlera, “Grob sv. Spiridona” grčkog majstora i “Savaot” italijanskog majstora, koja su nestala iz Umjetničke galerije BiH, a tu su i djela iz privatne kolekcije Mulabdić “Magdalena” Đoke Mazalića i “Ženski akt” Petra Tiješića.- Vrijednost ovih djela je neprocjenjiva. O tržišnoj cijeni je teško govoriti, ali vrijednost za kulturni identitet BiH je ogromna. Ovdje se radi o kulturnom identitetu, o djelima domaćih, ali i stranih majstora, koja imaju veliku umjetničku, ali i kulturno-istorijsku vrijednost, kaže nam Dženan Jusufović, direktor Centra, ujedno i direktor Međunarodne galerije portreta Tuzla, odakle je i krenula priča o borbi protiv krijumčarenja umjetninama.

Sve je počelo 2011, kada je Jusufović preuzeo funkciju direktora. Odmah po preuzimanju dužnosti uočio je brojne nepravilnosti i odlučio napraviti detaljnu inventuru. U saradnji sa Gradskom upravom imenovana je i komisija sa Mevludinom Ekmečićem na čelu, ujedno jednim od osnivača ove galerije.
- Nakon šest mjeseci utvrđeno je da nedostaje mnogo djela. Obavijestili smo policiju i mislio sam da smo usamljeni u tome, jer niko dotad nije o tome javno govorio. Tad smo vidjeli da je to problem svih institucija, ali da sve prijave nadležnim organima stoje negdje u ladicama. Nakon toga, 2013. je bila i međunarodna konferencija, bili su tu predstavnici zemalja susjeda i ja sam imao priliku da govorim o krađi umjetnina iz BiH. Mnogima se to nije svidjelo, ali priča je krenula. Osnovali smo centar i sad imamo dobar osnov za ozbiljnije hvatanje ukoštac sa krijumčarenjem umjetnina, ističe Jusufović za Oslobođenje.
Ubrzo potom, u saradnji sa Umjetničkom galerijom BiH evidentirano je da nedostaje 51 djelo, ali su u bazu nestalih umjetnina, formiranu prošle godine uvrštena njih 44, dok je iz Međunarodne galerije portreta BiH uvršteno 61 djelo. Iz privatne kolekcije porodice Mulabdić uvrštena su četiri djela, sva proglašena nacionalnim blagom BiH.

Upravo su ova četiri djela pokazala razmjeru krađe umjetnina u BiH, najviše za vrijeme rata. Ona su ukradena od Envera Mulabdića, ali se trenutno nalaze u vlasništvu kolekcionara iz Novog Sada i proglašena su i nacionalnim blagom Srbije.

- Djela porodične zbirke Mulabdić, koja su na listi Interpola od februara ove godine, proglašena su nacionalnim dobrom BiH, ali se ona nalaze na teritoriji Srbije i redovno se izlažu na izložbama. To je nešto što je teško pojmiti. Prvo, zašto sama država BiH nije prijavila nestanak svog nacionalnog blaga? A sad kad su prijavljena Interpolu, zašto niko ne čini napore da ih vrati u BiH i vlasniku, opravdano pita Jusufović.
Iako je u bazi nestalih umjetnina evidentirano samo 109 djela, iz BiH je prema slobodnim procjenama nestalo na hiljade njih. Veliki broj je nestao iz Muzeja istočne Bosne, iz Kulturnog centra Bugojno, odakle nedostaje zbirka, zatim iz Muzeja pozorišne umjetnosti BiH, Muzeja književnosti i drugih privatnih kolekcija.

- Radimo na dokumentovanju tih djela i čim budemo imali svu potrebnu dokumentaciju, ona će ući u bazu, a potom, nadamo se, i na spisak Interpola. Ono što moramo uraditi jeste spriječiti nestajanje novih djela. Tu se mora uključiti cijela struktura vlasti, ali posebno Ministarstvo civilnih poslova BiH, koje treba jasno da kaže jesu li urađeni popisi djela u muzejima, galerijama i slično. Ako jesu, a trebali su biti s obzirom da smo potpisnici brojnih konvencija koje su to naložile, moramo znati šta to imamo i na koncu šta nedostaje i ko je odgovoran, naglašava Jusufović.

Kada je riječ o krađi umjetnina, u svijetu prevladavaju tzv. krađe u bijelim rukavicama, što znači da su u krađu uključene uglavnom osobe institucije, galerije ili muzeja, iz koje je djelo nestalo. Upravo zbog toga, smatra Jusufović, mora se uspostaviti jasna odgovornost.

Redovni popisi

- Ne želim nikoga okriviti, ali u 90 posto slučajeva, što je situacija u cijelom svijetu, umiješani su ljudi iz ustanova. Ako uzmete instituciju koja ima u depou pet hiljada ili milion djela, ako se ne rade redovni popisi, teško možete znati šta se nalazi u njima, pa može proći 20 ili 30 godina dok otkrijete da nešto nedostaje. Moraju se narediti popisi i ljudi moraju početi raditi svoj posao, poručuje Jusufović.

Da su umjetnička djela na meti, potvrđuju i novije krađe, poput kolekcije Marija Mikulića, koja je djelimično vraćena, ili Seada Čerkeza, koja je pronađena u roku od 24 sata od krađe. Jedno od najvrednijih djela Međunarodne galerije portreta Tuzla je “Portret Meše Selimovića”, koji je posljednji put viđen 2007. godine na izložbi u Doboju.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18749
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#43981 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by problemnatravunu »

Što bi rek'o Rambo Amadeus, budaalaaa :lol:
jagugu
Posts: 1226
Joined: 28/07/2018 16:02

#43982 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by jagugu »

Paddy Ashdown: Kada bi htjeli vratiti rat u Bosnu, radili bi to upravo na ovaj način

Paddy Ashdown bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini je u razgovoru za britanski Prospect Magazine ukazao na volju i uzroke nedostatka volje Zapada da riješi situaciju u BiH.

“Užasi Afganistana i Iraka su oduzeli Zapadu svemoć i samopouzdanje u zaustavljanju loših događaja. I tako ostavljamo prostor unutar granica Evrope u kojima Putin i Erdogan stvaraju nered koliko god žele. Kad bismo se htjeli vratiti ratu u Bosni, radili bismo to upravo na ovaj način”, dodao je.

Ashdown upozorava kako strane sile “sliježu ramenima” na trenutno stanje u BiH.

“Pokrenuli smo zemlju ka održivom miru. Od tada, cjelokupna situacija je skrenuta suprotno. Niko nije zabrinut. Svi na neki način sliježu ramenima i kažu da će sve biti u redu. Ne mogu zamisliti bolji splet okolnosti koji vraća Bosnu u sukob. Ako neko vjeruje da mir može postojati u Evropi dok se na Balkanu vodi rat, onda treba da uči iz historije”, zaključuje Ashdown.

Prema riječima bivšeg visokog predstavnika, potrebno je kreirati istu vrstu atlanske alijanse koja je postojala u prošlosti – gdje Washington i Evropa sarađuju.

“Jedinstven plan, koji se fokusira na pojačanje državne funkcionalnosti”, kaže Ashdown i, kao rješenje, predlaže ukidanje finanansjske podrške, ali i sankcije. Imamo više instrumenata za djelovanje u Bosni nego u bilo kojoj drugoj državi na svijetu”, rekao je bivši visoki predstavnik Ashdown.
User avatar
paleoconservative
Posts: 241
Joined: 15/09/2018 09:46

#43983 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by paleoconservative »

Maraschino wrote:
MarlboroGold wrote:Dobro je čovjek objasnio. Bilo bi i vrijeme da se pritisnu i visoki predstavnici ako ništa drugo.
Inzko je godinama samo posmatrač.
Nije do njega i Amerike nikad bilo. Pojedine clanice EU tu stvaraju probleme.

Evo kako to NN prezentiraju svojim citaocima

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/A ... ija/497435
Ameri se u BiH zalazu za mnogo manju birokratiju i drzavni aparat, dok su Francuska i Njemacka tokom pregovora (jos prije Daytona) zagovarali podjelu po torovima, ergo tona korupcije i birokratije.

Pa jos je tada Klintonov kongres bio za gradjansko uredjenje BiH sa Ustavom po anglosaksonskom modelu (kao npr Constitution, i americki i britanski su dobar primjer)

Steta smo previse mali i nebitni da bude dovoljno u americkom interesu da budemo jako i slobodno trziste :)


EDIT: o ovome je Arthur Laffer pricao na Ekonomskom fakultetu prosle godine, fantasticno predavanje. Ima i Al Jazeerin intervju na youtubeu, srdacna preporuka
sarajevosa
Posts: 726
Joined: 29/06/2014 21:45

#43984 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sarajevosa »

Image
Last edited by sarajevosa on 02/04/2020 02:08, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43985 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Bodkin wrote:
Maraschino wrote:Samo supljirate...i nisu tema Bosnjaci ali kad smo kod toga, Bosnjaci samo koriste situaciju kada te dvojica vuku dole.

Ko sada drzi VSTV, Tuzilastvo, Sud BiH?

Ima li nesto gdje su Bosnjaci svojim glasom sprijecili BiH na putu ka EU i NATO?

Na ovoj temi ne treba otvarati ovakve diskusije. Tamo ima stotinu drugih pa opletite, pljujte...
Znaci bosnjaci ne mogu nista. Sarajevo ce i dalje propadati, a najbogatiji dio drzave. A na prste jedne ruke mozes srbe nabrojati. A na prste dvije ruke hrvate. Dzaba. Umrijecete sa srbima i hrvatima na usnama dok drzava propada, a sve sto vrijedi i pola ovog sto ne vrijedi ce mahati iz njemacke

I da. Glasaj za komsica!
Sta ti nije jasno.

Bosnajci/Bosanci imaju(oficielno) 1/3 vlasti na drzavnom nivou i 1/2 vlasti na entitetskom nivou. Ta jedna trecina treba da vuce sve ostalo, kako?
Imamo dva otvorena(ne skrivaju) neprijateljstva prema drzavi. Sve rade da joj institucije uniste ili bar ne funkcionisu. Imali smo VSTV koje su kritikovali pa trazili strukturalni dijalog sve dok ga nije Dodik i Covic poklopili svojim kadrovima. Sad je sve u dure. Predmeti se slazu u ladice ili niko ne smije ni pomisliti nesto da pokrene.
Bosnajci su bezobrazni. Oni koriste sve te blokade ''pa haj kad ne mozemo nista promijeniti da vidimo kako tu situaciju iskoristiti za sebe''. Ne treba im to zaboraviti ali nigdje nisu imali inicijativu da neku agenciju ili ministarstvo blokiraju da ne funkcionise. Uzmi kladionice, turisticke takse...posto oni u Hercegovini ne placaju ne moras ni ti u Sarajevu. Ako realno pogledas, treba Bosnajk da placa rtv pretplatu, turisticku taksu i druge namete a ovi ne moraju ali ipak stave ruku u tu kasu.

Sta ti ocekujes od Sarajeva? dvadeset dvije godine od kako je to Sarajevo bilo rusevina, danas lici na nesto. To sto VIK i Gras imaju problema, pa naravno da ce ih imati jos dugo sve dok je m³ vode 1,5km ili bus karta 1,5km. Kada se bude placalo 5km/m³ imas pravo da zahtijevas normalno snabdjevanje.

Sta si se trznuo, jesu Dodikovi i Covicevi sljedbenici i jos poneki sateliti neprijatelji ove zemlje a prema takvima se treba i ponasati tako.

U drugim sredinama gdje se ovi manje pitaju, koliko toliko sve funkcionise. Tuzla je bila bez vode i prva prilika da se zaduze, rijesili su i to. Zenica ima problem sa grijanjem, rijesit ce ga ili zaduzivanjem ili povecanjem placanja. U Bihacu je sistem centralnog grijanja totalno propao. Nece niko da ga preuzme. Nece niko da ulozi pare i da ceka hoce li neko platiti.
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#43986 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bodkin »

Maraschino wrote:
Bodkin wrote:
Maraschino wrote:Samo supljirate...i nisu tema Bosnjaci ali kad smo kod toga, Bosnjaci samo koriste situaciju kada te dvojica vuku dole.

Ko sada drzi VSTV, Tuzilastvo, Sud BiH?

Ima li nesto gdje su Bosnjaci svojim glasom sprijecili BiH na putu ka EU i NATO?

Na ovoj temi ne treba otvarati ovakve diskusije. Tamo ima stotinu drugih pa opletite, pljujte...
Znaci bosnjaci ne mogu nista. Sarajevo ce i dalje propadati, a najbogatiji dio drzave. A na prste jedne ruke mozes srbe nabrojati. A na prste dvije ruke hrvate. Dzaba. Umrijecete sa srbima i hrvatima na usnama dok drzava propada, a sve sto vrijedi i pola ovog sto ne vrijedi ce mahati iz njemacke

I da. Glasaj za komsica!
Sta ti nije jasno.

Bosnajci/Bosanci imaju(oficielno) 1/3 vlasti na drzavnom nivou i 1/2 vlasti na entitetskom nivou. Ta jedna trecina treba da vuce sve ostalo, kako?
Imamo dva otvorena(ne skrivaju) neprijateljstva prema drzavi. Sve rade da joj institucije uniste ili bar ne funkcionisu. Imali smo VSTV koje su kritikovali pa trazili strukturalni dijalog sve dok ga nije Dodik i Covic poklopili svojim kadrovima. Sad je sve u dure. Predmeti se slazu u ladice ili niko ne smije ni pomisliti nesto da pokrene.
Bosnajci su bezobrazni. Oni koriste sve te blokade ''pa haj kad ne mozemo nista promijeniti da vidimo kako tu situaciju iskoristiti za sebe''. Ne treba im to zaboraviti ali nigdje nisu imali inicijativu da neku agenciju ili ministarstvo blokiraju da ne funkcionise. Uzmi kladionice, turisticke takse...posto oni u Hercegovini ne placaju ne moras ni ti u Sarajevu. Ako realno pogledas, treba Bosnajk da placa rtv pretplatu, turisticku taksu i druge namete a ovi ne moraju ali ipak stave ruku u tu kasu.

Sta ti ocekujes od Sarajeva? dvadeset dvije godine od kako je to Sarajevo bilo rusevina, danas lici na nesto. To sto VIK i Gras imaju problema, pa naravno da ce ih imati jos dugo sve dok je m³ vode 1,5km ili bus karta 1,5km. Kada se bude placalo 5km/m³ imas pravo da zahtijevas normalno snabdjevanje.

Sta si se trznuo, jesu Dodikovi i Covicevi sljedbenici i jos poneki sateliti neprijatelji ove zemlje a prema takvima se treba i ponasati tako.

U drugim sredinama gdje se ovi manje pitaju, koliko toliko sve funkcionise. Tuzla je bila bez vode i prva prilika da se zaduze, rijesili su i to. Zenica ima problem sa grijanjem, rijesit ce ga ili zaduzivanjem ili povecanjem placanja. U Bihacu je sistem centralnog grijanja totalno propao. Nece niko da ga preuzme. Nece niko da ulozi pare i da ceka hoce li neko platiti.
Vidio sam da si napisao da treba provjeriti jesu srbi naoruzavali migrante onako dzaba pa ih poslali kroz federaciju. Taj nivo opsjednutosti ne treba komentarisati. Samo nastavi
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43987 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

:lol: :lol:

znam da im ni vode ne daju
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#43988 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Članak Žarka Papića, "11 teza o oslobođenju BiH". :thumbup:

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/teme ... bih-394394
Jedan bauk kruži BiH, bauk promjene vlasti, na krilima opšteg nezadovoljstva građana i naroda. Strah od nje ujedinjuje nacionaliste, tajkune, političke vlastodršce, birokratsku hobotnicu, kompromitovane sudije i tužioce, akademske ribare ljudskih duša - svi oni što će izgubiti opljačkano bogatstvo i od naroda ukradenu moć. Svi oni Bosnu i Hercegovinu čine zarobljenom državom i društvom, zarobljenom u nacionalnim sukobima, korupciji, organizovanom kriminalu - društvom otuđenog od stvarnih potreba ljudi, u kavezu straha.

Plaše se i neke politike naših susjeda - oslobođena BiH će biti jaka i istorijski nedodirljiva.

Ni strancima nije drago - BiH oslobođena od unutrašnjih neprijatelja, stabilna, mirna, hoće suverenitet u punom vidu.

2. Kolokvijalno nazvana “ljevica”, socijaldemokratski, socijalno i građanski orijentisane partije imale su istorijsku šansu da se ideološki obnove i budu nosilac promjene vlasti. Zašto? Ljevicu u BiH danas obnavlja stvarno stanje u društvu, a ne partije koje se smatraju lijevim i građanskim (nenacionalističkim). Siromaštvo, nepravda, bespomoćnost, nasuprot nacionalnoj oligarhiji moći i bogatstva. Nije više riječ o nejednakostima, riječ je o klasnom društvu u punom značenju te riječi. Klasa eksploatisanih i obespravljenih radnika (zaposlenih i nezaposlenih), penzionera, marginalizovanih protiv klase nove buržoazije. Klasa “donjih” je lijeva, socijaldemokratski orijentisana, a klasa “gornjih” desničarski i nacionalistički.

Da li će političke partije, socijaldemokratske i socijalne orijentacije, znati i htjeti da stanu, djelom, a ne riječju, na čelo lijeve kolone oslobođenja, zavisi od njih. Imaju istorijsku šansu za “revoluciju olovkom” na izborima u oktobru 2018.

Međusobne svađe na “ljevici” nisu “dječije bolesti ljevice”, već “staračke bolesti” liderskih sujeta te stavljanja kadrovskih pitanja u centar političke pažnje. Zajedništvo lijevih, socijaldemokratskih i socijalno orijentisanih partija moguće je samo na političkim programima. Uslov za to je da se vrate svojim korijenima, borbi za oslobođenje ljudi, društvu blagostanja, dostojanstva rada, nacionalne ravnopravnosti - da imaju viziju i da gledaju preko horizonta.

3. A iza horizonta je kriza globalizacije neoliberalnog kapitalizma.

Marx je skoro prije 150 godina pisao da je kapitalizam najveće i najznačajnije dostignuće u istoriji zbog stvaranja novih proizvodnih snaga i objedinjavanja svijeta. Upravo je u tome vidio njegovu osnovnu unutarnju protivrječnost, rast proizvodnje i eksploatacije stanovništva “slomit” će ga iznutra, neće biti, danas bi rekli, kupovne moći da omogući tražnju i profit.

Nije mogao predvidjeti da će globalizacija u 20. vijeku odložiti lomljenje te protivrječnosti. Akumulacija kapitala u svjetskim razmjerama samo je mijenjala oblike od kolonijalizma, preko imperijalizma do globalizacije kretanja roba i kapitala. Time je stvoren prostor za smirivanje domaćeg radništva - najsurovija eksploatacija preselila se u zemlje trećeg svijeta.

Eksploatacija je ostala i na razvijenom Zapadu, mijenjajući oblike. Gastarbajteri iz evropskih zemalja u razvoju i bivših kolonija, radeći najniže plaćene poslove, surovo su eksploatisani. Oni koji su visoko kvalifikovani, ljekari, inžinjeri itd., diskriminisani su nižim platama, a zemlje njihovog porijekla opljačkane za troškove obrazovanja tih ljudi.

Interesantna je i eksploatacija “domaćih“, visoka plata IT stručnjaka praćena je većim procentom viška vrijednosti njegovog proizvoda koji prisvaja korporacija, nivo njegove eksploatacije viši je nego u 19. vijeku kod običnih tekstilnih radnika.

Ali, stigla je prva kriza globalizacije 2008., proizvodne mogućnosti su prevazišle mogućnosti potrošnje, kriteriji za kredite su obarani, “puklo“ je tržište nekretnina, a za njim i banke i američka privreda. Etatističkim intervencijama se spašavalo što se spasiti može. Posljedica je finansijski balon i napuštanje materijalnih sadržaja ekonomije. Finansijski papiri (krediti, obveznice itd.) devet puta su veći od godišnjeg svjetskog bruto društvenog proizvoda. To je mina sa odloženim paljenjem.

Marx nije mogao predvidjeti ni da će ratovi na periferiji biti način odlaganja loma. Od početka 21. vijeka više je lokalnih ratova nego ikada u istoriji - rat je kapitalizmu uvijek bio neophodni impuls. Istovremeno, u razvijenim zemljama jača desnica, proizvodnjom straha od drugog, da bi smanjila domaće socijalne pritiske. “Ruska opasnost” američkoj oligarhiji, ili “islamska opasnost” evropskoj oligarhiji služi za proizvodnju straha od drugog - sačuvati i uvećati postojeće bogatstvo. Kriza globalizacije, kao i mnoge druge socioekonomske krize u istoriji, polje su jačanja desnice, nacionalizma i izolacionizma. U toku je proces “globalizacije” desnice. Migracije su, danas, sjajan povod za to.

Uzroci su mnogo dublji, ekonomska i socijalna kriza “tržišnog fundamentalizma”, pokrivenog liberalnom doktrinom u ekonomiji. Socijaldemokratska ljevica u Evropi i svijetu tradicionalno kasni sa odgovorom, ne prepoznaje suštinu procesa, zaboravlja istoriju, pravi ideološke kompromise tipa “trećeg puta” te je redovni gubitnik u krizama.

Šta je lekcija za potencijalno obnovljenu ljevicu? U ekonomiji, socijalno odgovorna tržišna ekonomija, pluralizam vlasništva i reforme sa ljudskim likom, razvoj čiji cilj i sredstvo je čovjek i njegovo blagostanje. Bez toga nema ni slobode, što je valjda cilj ljudskih prava, ni demokratije koja treba da je alat slobode.

Naravno, BiH ne može protiv svijeta, ali može sa progresivnim konceptima promjene sadašnjeg svijeta. Riječ je o UN konceptu održivog razvoja, procesu koji od humanog razvoja (1990.), preko Milenijumskih razvojnih ciljeva (2000.) do Održivog razvoja (2015.) sadrži sve elemente komplementarne socijaldemokratskim ciljevima.

4. BiH je iz rata i dvostruke, što direktne što indirektne, agresije izašla ranjena iznutra, a spolja kao pastorče tzv. međunarodne zajednice. Čast svakome, veresija nikome. Na izraslom ratnom profiterstvu, ratnoj prvobitnoj akumulaciji kapitala, išao je nastavak pljačkaških privatizacija te formiranje kartelske moći kapitala i političke vlasti (posebno ratne partije). Gnijezdo korupcije, nepotizma, nepravde je tu. Problem je što to gnijezdo raste dalje i postaje kavez koji zarobljava sve nas, drži BiH u kavezu od straha od drugoga, drži sve tri nacije i ostale u kavezu nacionalne neslobode čovjeka. Suština pogrešno shvaćenog nacionalnog pitanja BiH je u tome što se ne sudaraju tri nacionalna interesa, već tri nacionalna oligarhijska kapitala koje zastupaju politički karteli lažno se predstavljajući kao političke partije. To je sukob oko kontrole teritorija, svako hoće svoj dio, na kome će vlast i bogatstvo biti staljinistički branjeno. Mi ne živimo političke razlike, mi živimo američki mafijaški film.

5. Nacija je istorijska kategorija, nastala buržoaskim revolucijama, a logika kapitalizma ujedinjavala je male države u centralizirane nacionalne države. Time su nastali i građani, klasno podijeljeni, ali nacionalno i vjerski homogenizirani. Građansko društvo (jednonacionalno) je proizvod kapitalizma. Stanovište socijaldemokratije treba biti ljudsko društvo ili podruštvljeno čovječanstvo. To je globalno društvo blagostanja. To nije cilj već stalni proces prevazilaženja postojećeg, sile i nepravde.

To isto važi za proces razvijanja BiH kao države blagostanja i slobodnih ljudi.

6. Nacionalno pitanje u kapitalizmu istorijski se rješavalo, ili etničkim čišćenjem manjina, ili raspadom velikih imperija na nacionalne države. Jedino je, istorijski gledano, ljevica rješavala nacionalno pitanje u višenacionalnim državama na osnovu bar formalne, ustavne ravnopravnosti. U totalitarnim “socijalističkim” zemljama praksa je bila totalno drugačija.

Višenacionalnost BiH preživjela je u zajedništvu, dvije imperije, da bi poslije sa socijalizmom ostvarila punu nacionalnu ravnopravnost. Poznati slogan ZAVNOBiH-a da BiH nije ni srpska, ni bošnjačka, ni hrvatska, nego i bošnjačka, i srpska, i hrvatska, osnov je konstitutivnosti tih nacija, njihove pune ravnopravnosti.

U preambuli Ustava BiH stoji; “Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Genevi 8. 9. 1995. godine i u New Yorku 26. 9. 1995., Bošnjaci, Hrvati i Srbi kao konstitutivni narod (u zajednici sa ostalim) i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.”

Šta je u ovoj formulaciji bitno? Ustav utvrđuju, konstitutivni su, uz narode (Bošnjaci, Hrvati i Srbi zajedno sa ostalima) i građani BiH. Ne konfrontiraju se nacionalni i građanski identitet, svi oni utvrđuju Ustav. Takođe, taj stav proističe iz Opštih načela Dejtonskog sporazuma.

Kao dio predizbornog inžinjeringa, za dio uglednih profesora riječ konstitutivnost se izgubila u prijevodu. Time se otvorila Pandorina kutija promjena ne samo ustavne strukture BiH već i osnova njenog opstanka. Riječ constituent (Ustav BiH na engleskom) pogrešno se prevodi kao osnovni (sastavni) dio, što jeste prvo značenje. Drugo značenje te riječi (rječnici engleskog: Morton Benson, The Penguin, Ž. Bujas) jasno prevode tu riječ kao “ustavotvorni”, što se potvrđuje i prevodom “constituent assembly” kao ustavotvorna skupština. Kome i zašto je trebalo dokazivati nepostojanje konstitutivnosti u Ustavu BiH, to znaju samo autori. Pri tome zaboravljaju da je konstitutivnost u punoj mjeri uvedena u sve ustave (BiH, FBiH, RS, kantoni) 2002. godine, amandmanima na osnovu presude Ustavnog suda BiH. Svako osporavanje konstitutivnosti je osporavanje nacionalne ravnopravnosti.

BiH je, kao višenacionalna država, konstituisana voljom njenih građana iz tri nacije i ostalih. Istovremeno, to znači njihovu punu ravnopravnost. Uvođenje termina “manjina” i “većina” u naš politički jezik, statističko prebrojavanje je u osnovi svakog unitarizma. Pravno, to je rušenje Ustava BiH koji je najznačajniji dio Dejtonskog sporazuma i vodi u “majku svih kriza”, nekontrolisani haos koji će internacionalizirati i formalno “hrvatsko nacionalno pitanje”.

Sa druge strane je pravi problem, praksa konstitutivnosti ne postoji, ni u RS-u ni u 4 kantona FBiH, čak ni formalno. Tamo gdje su je ustavi kantona u FBiH “uveli”, u praksi je samo fatamorgana.

Sa treće strane, zloupotreba konstitutivnosti, za sada u tome vodi HDZ, sa svojim prijedlozima Izbornog zakona je ukidanje izborne ravnopravnosti dijela Hrvata koji nisu pod njihovom jednopartijskom vlašću. Time se ukida konstitutivnost dijela Hrvata unutar “konstitutivne” hrvatske nacije.

Ta, unutarnacionalna diskriminacija se zove “legitimno predstavljanje naroda” (Čović). Odgovor na to je jednako loš “proporcionalni udio u vlasti”, na osnovu procenta učešća, nekog od konstitutivnih naroda u ukupnom stanovništvu. Ne može 12% Hrvata u BiH imati 33% vlasti u zajedničkim institucijama (Izetbegović). Kuda vodi komplementarnost između “proporcionalnog udjela u vlasti” na osnovu proporcionalnog učešća nekog naroda u stanovništvu i “jedan čovjek, jedan glas” što je “građanski” ideal? Time se dobija “legitimni unitarizam” koji vodi nacionalnim jednopartijskim ili bespartijskim sistemima.

Teško je izbjeći cinična pitanja. Ako je konstitutivnost prepreka građanskom društvu, onda je problem bio riješen, na primjer, u Repubilici Srpskoj koja je bila “građanska” država sve do 2002. godine.

Dakle, sa “prljavom vodom ne izbacuje se i dijete”. A “prljava voda” je implementacija konstitutivnosti u ustavima FBiH i RS-a. Ne mogu, npr., u FBiH Zastupnički dom i Dom naroda imati potpuno iste nadležnosti, a 2/3 kluba jednog naroda u Domu naroda mogu blokirati sve odluke Zastupničkog doma te i samo funkcionisanje FBiH. Uz nužne promjene u tom pogledu, treba otvoriti oči i vidjeti suštinu problema. To je karakter političkih subjekata koji “popunjavaju” neki ustavni okvir. Riječ je o nacionalnim oligarhijama sa političkim predznakom koje će svaki, pa i najbolji ustavni okvir u praksi, upropastiti shodno svojim interesima.

Sa druge strane, po Ustavu BiH konstitutivnost naroda odnosi se na teritoriju cijele BiH i ne može biti ograničena entitetskim granicama, tj. mjestom prebivališta. Dakle, nije prepreka sprovođenju odluke Suda u Strasbourgu u slučajevima Sejdić-Finci, Zornić i Pilav. Prepreka je Izborni zakon BiH.

Pozicija ljevice, preciznije socijaldemokratije, mora biti odlučno na odbrani ZAVNOBiH-a, nacionalne ravnopravnosti, dakle konstitutivnosti. To je tačka odsutne odbrane BiH kao suverene države. Nisu je konstituisali ni susjedi, ni garanti Dejtonskog sporazuma, već ljudi koji žive u njoj, sve tri nacije i ostali.

7. Pogrešno je suprotstavljanje građanskog nacionalnom identitetu, bar zato što su identiteti višestruki. Sa druge strane, logično je suprotstavljanje građanskog nacionalizmu, sa porukom da smo svi mi ljudi nezavisno od nacionalne pripadnosti.

Ali pogibeljno je (vidi tezu 6) od notorne činjenice da svaku naciju čine građani graditi apstraktnu ideologiju “građanizma”.

Da li je konstitutivnost u suprotnosti sa pravnom stečevinom i standardima EU? Ako se poštovala istorijska specifičnost unutrašnjeg uređenja i Ustava nekoliko članica EU koje su monarhije sa kraljicom ili kraljem kao šefom države (položaj nije izborni nego nasljedni), ne znam zašto se ne bi poštovala mnogo važnija specifičnost višenacionalne države kao što je BiH. Lako je degmatizirati praksu jednonacionalnih država, ali je opasno to prenositi na one koje to nisu, ustanoviti diskriminaciju manjine (bivše konstitutivne) od većine (koja više nije konstitutivna nego samo vladajuća). Građanin nije apstraktna kategorija, on je i Bošnjak i Hrvat i Srbin u našoj zemlji. Koji će indentitet u svakom od njih pobijediti na izborima po sistemu “jedan čovjek, jedan glas” u realnostima BiH kod “manjinaca” i “većinaca”, lako je predvidljivo.

Ljevica ne može ostati u granicama tzv. građanskog liberalizma, svaki oslobodilački pristup socijaldemokratije ruši klasne podjele i u građana i u nacija. I tajkuni su građani, kao i siromašni radnici, njihovi interesi su suštinski različiti. Siromašni Bošnjaci, Hrvati i Srbi imaju puno više zajedničkog nego što ih nacionalnosti ili vjere razlikuju. Istovremeno, bogati oligarsi Srbi, Hrvati i Bošnjaci imaju samo jedan, apsolutno zajednički klasni interes, a nacionalne razlike (osim kada treba nacionalistički manipulisati svojim siromasima, radnicima) ne postoje.

Ljevica tu lokalnu oligarhijsku internacionalu treba razbiti artikulišući interes radnika, osiromašenog stanovništva, domaće lijeve internacionale.

8. Šta da se radi, kako da se BiH oslobodi lokalne oligarhijske internacionale? Redefinisanjem pozicije ljevice, preciznije socijaldemokratije (vidi Manifest ujedinjenja socijaldemokratskih partija BiH, grupa za sada anonimnih autora, 1. maj 2018., portal Prometej.ba i dr.)

Mora se definisati sopstvena ideologija, vizija moderne socijaldemokratije koja počiva na korijenima klasnog oslobođenja obespravljenih.

Dakle, neophodan je temeljan i cjelovit lijevi zaokret postojećih socijaldemokratskih partija. To znači artikulisati na konkretan način interese radnika, penzionera, nezaposlenih, siromašnih, marginalizovanih i svih drugih žrtava sistemske nepravde i diskriminacije.

Za to je potrebno dobiti povjerenje. Ono se dobija sopstvenom dekontaminacijom od postojeće političke prakse, korupcije i nepotizma. Dobija se sa novim ljudima čistog obraza i kredibilitetom u onome što su radili. Hoće li postojeća socijaldemokratija imati pameti i snage za to, to samo oni znaju. Ako budu imali, dobit će izbore oktobra 2018., a ako ne budu, nestat će sa političke scene.

9. Za razliku od liderskih sujeta te falš pokušaja ujedinjenja socijaldemokratskih partija, suština je na drugom mjestu. Politička snaga, pa i rezultat na izborima, nije organizaciono pitanje već pitanje političkog programa, dizanja na izborne noge obespravljenih, jasne ideologije koja garantuje stabilnost politike na dug rok. Zajednička programska opredjeljenja formirat će i de facto Front oslobođenja BiH od mračnih sila sadašnjosti. To znači i netehnokratski i neelitistički pristup kampanjama, razgovor sa ljudima, mirne protestne šetnje, prisustvo u štrajkovima, borbu za sindikat koji nije istureno odjeljenje i pomoćni organ vlada, definisanje konkretnih politika (progresivno oporezivanje, povećanje minimalne cijene rada itd.). Osnovni klasni neprijatelj je oligarhijski postavljena vlast i njena birokratija, preskup javni sektor, posebno administracija. Sa poslovnim realnim sektorom brojne su dodirne tačke borbe protiv takve vlasti.

10. Jedino ljevica, sa novim politikama, može sačuvati BiH, njenu suverenost i teritorijalni integritet. Još 4 godine vlasti nacionalne oligarhije, u sve gorim geopolitičkim okolnostima, vodiće teritorijalizaciji nacionalnih, opljačkanih kapitala, koji su subjektivni nosioci naših nacionalizama. Čitava istorija svijeta pokazuje da je kapital stvarao ili razbijao državne zajednice shodno svojim interesima.

Poenta jeste dramatična, košmarna. Ako postojeći ostanu na vlasti, uz postizbornu “krizu svih kriza”, u BiH će se otvoriti Pandorina kutija teritorijalnih podjela, koje mogu biti uvod u dezintegraciju naše domovine, sa najgorim krajem.

11. Analitičari su Bosnu i Hercegovinu do sada samo različito tumačili, ali stvar je u tome da se ona promjenama oslobodi. “Budimo realni, tražimo nemoguće (1968.)”. Svi na izbore! S. F. - S. N.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#43989 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hAZNADAR »

Ivanic protiv treceg entiteta

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ate-384011

Pitam se stvarno da li je sam svjestan koliko je ovim pomogao Dodiku na svoju stetu. Ili je neki tal u pitanju.

Boli javno mijenje u RS neka stvar za trecim - ali ima znacenje kako se Bosnjaci prema tome odnose. Ako jos dodje pohvala za ovo iz Sarajeva - Ivanic je svoju karijeru zavrsio.
zilog
Posts: 9068
Joined: 06/03/2009 11:19

#43990 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zilog »

zilog wrote:Miroslav Lazanski, poslanik SNS u skupstini Srbije, predlaze terorizam kako bi se otjerali Britanci iz BiH.
1:25:10 :roll:

Na 1:26:15 spominje i postavljanje mina u Neumu... :roll:
Izgleda da je ovo gore (post na drugoj temi) bila najava ovoga danas:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/lazna-d ... /180926094
Samprotivsviju
Posts: 7046
Joined: 03/12/2011 13:10

#43991 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Samprotivsviju »

Jel ko gledao ovo

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43992 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/reis-ka ... /181001007

Nije dobro sto se vi mijesate u politiku.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#43993 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

Maraschino wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/reis-ka ... /181001007

Nije dobro sto se vi mijesate u politiku.
Tačno. Ne znam otkud ovo, IZ je uvijek bila suzdržana i po strani kad su izbori u pitanju. Baš čudno i neočekivano...


Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43994 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Pored toga i nepoznavanje zakona.
Kako je ''opasno'' birati drugima jos je opasnije nekoga sprijeciti u njegovom izboru.
Kako je lose birati drugome jos je gore da neko vrijedi vise od drugoga.

...i ovaj put kako vidim navijaju vodu na drugi mlin.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43995 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

sreckovicic wrote:
Maraschino wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/reis-ka ... /181001007

Nije dobro sto se vi mijesate u politiku.
pa oni se od 91 mjesaju, a covjek nam je dobro savjet i dao
a to je?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43996 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

To je to gospodo moja

https://www.klix.ba/vijesti/bih/duge-ci ... /181005043

Duge cijevi na punktu kod Doboja, policija pregleda autobuse

Generalna proba za instaliranje policije na entitetsku liniju.
Zasto na entitetsku liniju ako je to par stotina kilometara udaljeno od mjesta dogadjanja?
Balvani su prevazidjeni.

Ovo SIPA ako ne ukloni postace uobicajena praksa. Istim stopama krenuce i Covic.
Zar su razlozi bitni?
Slucajni_TU
Posts: 164
Joined: 18/09/2018 22:09

#43997 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Slucajni_TU »

Ko ima SIPU pod kontrolom? Dragan Mektic. Kolko ta SIPA ima speciajlaca i moze li uopste da se obracuna sa tom njihovom policijom?
User avatar
SmokingMan
Posts: 22609
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#43998 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SmokingMan »

Demonstracija sile SNSD.ove privatne policije.Autoritarna klima koja vlada u BL govori sama za sebe....
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43999 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Slucajni_TU wrote:Ko ima SIPU pod kontrolom? Dragan Mektic. Kolko ta SIPA ima speciajlaca i moze li uopste da se obracuna sa tom njihovom policijom?
Jači su u remiju i tavli, a za šah nisam siguran. Srbi su uvijek imali dobre šahiste.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44000 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Slucajni_TU wrote:Ko ima SIPU pod kontrolom? Dragan Mektic. Kolko ta SIPA ima speciajlaca i moze li uopste da se obracuna sa tom njihovom policijom?
Ja ne vidim da je od BH zvanicnika iko reagovao na ovo. Ovo nije posao samo SIPAe nego i EUFORa.

Bezrazlozno postavljanje nekih barikada na cesti a pogotovu na entitetskoj liniji nije nimalo bezazleno.
Razumijem na prilazima B.Luci ali ovo sto sada rade debelo ispituju neciju reakciju. Ne bude li reakcija, svasta mozemo ocekivati u narednom periodu.
Hoce da nas priviknu da je to normalno i da u slijedecim blokadama samo odmahnemo rukom.
Locked