Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43901 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

pici wrote:
SVI SU NA DOBITKU
Jelka Milićević: Strah radnika da će im zbog novih zakona biti manja plata je neopravdan

Federalna ministrica finansija Jelka Milićević poručila je kako je strah radnika da će imati manje plate nakon usvajanja zakona o porezu na dohodak i o doprinosima, koji su trenutno u parlamentarnoj proceduri, neopravdan ističući kako su ovim rješenjima svi na dobitku
ovo je visHe cisto onanisanje... akcize, nameti, ukinut zakon o mitu itd itd
i sta kazu, sad ce oktobar...za koga glasati kada su svi isti(cast onim sa zanemarivim procentom u vlasti).

ljudi testiraju nasu izdrzljivost.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#43902 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

muzicar_iz_parka wrote: Da li se u gazda Mile sličnog dosjetio ?
Guardian je to riješio na svoj način: ako ne budu sudili kako treba - ukinuće sud. :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43903 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

ovo je jos ponizavajuce

https://www.klix.ba/vijesti/bih/ko-je-s ... /180620036

nije ga karala sto se kockao nego sto se vadio.
User avatar
pici
Posts: 46397
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#43904 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

Izmjene zakona je predložila zastupnica PDA Elzina Pirić, a podržali su je zastupnici iz SDA, SDP-a, HDZ-a i SBB-a. Zakon je izmijenjen pod izgovorom da ga je potrebno uskladiti s normama u evropskim zemljama.

Karajbić nije siguran ni da li je bio na sjednici, ni kako je glasao


Kontaktirali smo šefa Kluba SDP-a Elvira Karajbića koji nam je kazao da su neki zastupnici te stranke bili van sale kada se glasalo te da on ne zna kako su svi SDP-ovci postupili. Potom smo pitali njega, kao šefa Kluba, kako je on glasao, na što je odgovorio:

"Glasovi SDP-a nisu bili odlučujući, već glasovi vladajuće većine uz podršku pojedinih iz opozicije, poput DF-a. Mi smo jučer imali stranačke obaveze zbog zakona o izbornim jedinicama pa nismo sve vrijeme bili u sali. Radili smo na Izbornom zakonu pa se ne mogu sjetiti. Većina Kluba SDP-a nije bila prisutna. Glasali smo o četiri ili pet zakona, nešto je vraćeno u nacrt, a mislim da sam ja možda i bio prisutan", kazao nam je Karajbić.

On poručuje da je Zakonodavno-pravna komisija izmjene ovog zakona ocijenila pozitivnim
zato sHo su seffa SDPa prozvali i naHuskali drotove pa ko velli da se ovim ogradi zaposljavanjem fHemilije dok je bio premijer... jeBote stvarno nemas za koga glasat, sve lopovi, kriminalci, varalice. lazovi... treba bjezat odavle
User avatar
pici
Posts: 46397
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#43905 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

REZULTAT REVIZIJE
U javnim preduzećima FBiH u protekle dvije godine 73 posto radnika zaposleno bez konkursa
para vrti dze burgija nece
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#43906 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kmirsad »

Maraschino wrote:ovo je jos ponizavajuce

https://www.klix.ba/vijesti/bih/ko-je-s ... /180620036

nije ga karala sto se kockao nego sto se vadio.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#43907 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kmirsad »

pici wrote:
REZULTAT REVIZIJE
U javnim preduzećima FBiH u protekle dvije godine 73 posto radnika zaposleno bez konkursa
para vrti dze burgija nece
Glasačka armija robota...
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#43908 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by bingov buraz »

Ko je bio protiv,nekom se mora glas dati?
User avatar
pici
Posts: 46397
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#43909 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

Zakon je izmijenjen pod izgovorom da ga je potrebno uskladiti s normama u evropskim zemljama.
al ovo more smo glup cojk provarit... ukinuli smo zakon zato sto nije po europskom :mrgreen: ... pa sHo ne donesoste taj bolji namaH, neg ukinuste stari i amnestiraste kriminalce... PDA ukinosmo zakon sad nam je sef slobodan, SDA sad doktori TK mogu na svoja radna mjesta
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#43910 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kmirsad »

Maraschino wrote:
JThomas wrote:http://www.zurnal.info/novost/21222/uki ... ic-i-zukic

ukratko, oni hoće da kad stranački šef nazove nekoga i zatraži da učini nešto što ne bi smio, to predstavlja krivično djelo samo ako se dokaže i da je za to uzeo mito :mrgreen: a bez mita - to je u redu. u stranačkom interesu, u "javnom" interesu, u "nacionalnom" interesu, sa kusuranjem poslije u protuuslugama (što je ustvari i najčešće), ili ako se naprosto mito ne može dokazati - nema djela iako ima nagovaranja na nešto što se ne smije, sa službene pozicije vlasti.

predložila je kukićeva mala, ali podržali su svi iz vlasti plus sdp i pda. i potencijalne koristi u budućnosti neće imati samo oni kojima se sudi sada, već veliki i neodređeni krug ljudi - funkcionera...
dokaz da za koga god glasas nista se nece promijeniti.
svi znamo za moratorij u zaposljavanju pa ko ga postuje.
znamo koliko se rasprava vodilo o platama i privilegijama pa se niko ne pocesa da to dovede na razumnu sumu.

poziciji dobro, opzicija cuti jer se nada pobjedi pa i oni mogu uzivati u istima...tako je i sa ovim gore.
Nije to dokaz za tvoju tvrdnju likeru...
Doduše da bi bili iskreni, DF nije glasao za amnestiju korumpiranim razbojnicima...

Ne postoje dokazi da bi NS bila ista...
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#43911 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SSemir »

pici wrote:
Zakon je izmijenjen pod izgovorom da ga je potrebno uskladiti s normama u evropskim zemljama.
al ovo more smo glup cojk provarit...
Vidjet ces poslije izbpra da su svi ovi dobili preko 80 posto glasova...mnogo smo glupi. Da nismo, ne bi dali sebi za pravo da ovo urade
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#43912 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vivaldi »

SimkeA wrote:vivaldi,

da li se možemo složiti u tome da postojeće ustavno uređenje i pat pozicija tri kartela u smislu ostvarenja nacionalnog interesa ipak nije prepreka nekom osjetnijem povećanju životnog standarda?
Ja nikako ne mogu da prihvatim obrazloženje da je za ovako nizak životni standard većine građana odgovorno ustavno uređenje.
Mislim da se makar na nivou kantona mogu uraditi kvalitetni potezni da poboljšaju životni standard.
Da li je baš nemogućnost dogovora na vvrhu kao npr. kod podjela prihoda od akciza glavni razlog za odsustvo poboljšanja životnog standarda?
uredjenje nije prepreka vec ne postojanje plana (i njegovo aktivno sporovodjenje) za dugorocan razvoj. za ekonomski napredak najmanja vremenska mjerna jedinica je minimum 10 godina da bi se mogli osjetiti ili bar nazrijeti neki generalni pomaci naprijed. nit smo mi pod sankcijama nit smo tek iz rata izasli pa da po inerciji imamo neki vrtoglavi rast iz godine u godinu.

ali kod nas se sve razvojne strategije svode na predizborne kampanje, postizborne koalicije, podjelu plijena, a ekonomski problemi ad hoc.

mi smo mala zemlja, saka jada. mi da bi napredovali moramo biti iskljucivo izvozno orijentisani, a to znaci da prije svega moramo privuci strane investitore sa prozvodnjom viseg stepena obrade (nista gace i carape i ta sranja) jer veca dodana vrijednost-veca zarada-vece plate. moramo uvesti novcane i to dobre, subnevncije za strane investirore, i hrpu drugih olaskica jer oni imaju pare, trziste i know how, a domaci nek se uporedo razvijaju.

za sve izvoznike je najvaznije da roba sto prije i sto jeftinije npusti bih tako da im je vjerovatno najprivlacniji pogranicni pojas uz savu pa do tuzle.

potenacijalno dobra vijest za nas je sto plate i drugi troskovi u ceksoj, poljskoj, slovackoj...vec toliko rastu da mnogim firmama ne bi bilo mrsko proizvodnju pocet premjestat u jeftinije zemlja, a mi smo blizu, ali im morao ponuditi priblizno, a ako ne i vise od onoga sto im daje konkunrecija (srbija, makedonija...)

druga potecnijaln dobra vijest je digitalna revolucija koja je u toku, a koja nam (kao i svima drugima) daje nadu da mozemo preskociti neke razvojne korake koje smo u zaostatku jer ne podrazumijeva neka ogormna ulaganja u masine, vec samo u znanje.

generalno, rasta standarda nema bez znanja, a mi sada prodajemo iskljucivo grbacu kroz lohn poslove i drugu radno intenzivnu industriju, ali to se nazalost slabo placa.

tebi ce doci zena da cisti kucu cijeli dan za 50 maraka, neko ce ti brati tresnje cijeli dan za 50 maraka...ali toliko cete kostat samo dvocas da platis djetetu privatno instrukecije iz matematike, njemackog...zakljucak - rintat znaju svi, ali njemacki i matematiku ne zna svako, zato se znanje placa.

ali do tog znanja se moze doci samo reformom obrazovanja, drasticinim povecanjem kvota za informaticke smjerove, bolji kadar, bolji programi...jer je to buducnost, dobr plate, djeca nam ostaju jer sada cvjeta outsourcing pa se i ne isplati toliko trcat na zapad kada u i bih gdje su dosta nizi zivotni troskovi imas sigurno i dobru lovu.

sto se tice zadnjeg dijela tvog posta, tu treba razlikovati dvije stvari - standard i kvalitet zivota nisu nuzno jedno te isto. npr nama se u sarajevu kvalitet zivota znacajno popravio od prosle godine jer vise nema nocnih redukcija. to je meni ogormna stvar, a nema nikakve veze sa prosjecnom platom, zaposneoscu itd. zenica ima problem grijanja svake zime, svaki grad ima neku boljku koja ne kosta mozda puno, ali ljudima znaci puno. jedino u tom konkretkstu se moze govoriti o tim parama od akciza za putarinu mada nisu za to namjenjene, ali cisto ko ilustraciju.

ako gledamo generalno, to je igra malih brojeva. sva nasa ekonomija u brojevima je presmjesna
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#43913 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kluz franjo »

CIK je objavio listu prijavljenih koalicija za predstojeće izbore.
http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... I_2018.pdf
U istoj su nekoliko "simpatičnih" detalja od kojih želim izdvojiti sljedeće:
- U borbi za mjesta u Narodnoj skupštini RS SDS će nastupiti zajedno sa obje hem srpske, hem radikalne stranke.
- Za kantonalnu skupštinu u Bihaću će biti ponuđena zajednička lista A-SDA, POMAK (gradonačelnici USK, uklj. Š. Fazlić iz Bihaća) i Hadžibajrićeva Nezavisna lista.
- HDZ i HDZ '90 na listama za različite nivoe su između sebe podjelile koalicione partnere sa hrvatskim predznakom po principu svako sa svakim.
- DF i GS su se "ujedinili" samo na listama za federalni i državni parlament. Na kantonalnim nivoima "zajedno valjda znači odvojeno".
- Šepić, Konaković i Hadžibajrić idu očigledno sa odvojenim listama na nivou KS.

Po ličnom izboru bih kao "najslađu" koaliciju izdvojio listu "LDS za boljitak" - Koaliciju LDS-a i NSRzB i njihove kantonalne varijacije "Sarajevska" tj. "Goraždanska priča" u koje je uključena i Komunistička partija.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#43914 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by kmirsad »

Za ovu najslađu... znam razloge... preslatki su, al ne smim rić... :-D ....
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#43916 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by megaman4 »

On kopa rukama i nogama da udje u predsjednistvo, kako bi se spasio prdekane. Boli njega briga za RS. On spasava svoj supak.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43918 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Napad na pravoslavnu crkvu u Visokom vandalski čin


Ove majmune nikada necu shvatiti. :roll:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43919 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Aleksandar Knjeginić, kojeg se tereti za ratne zločine počinjene u BiH 1994. biće izručen iz SAD-a u BiH.

Tako je odlučio sudija Filip Grin u Saveznom sudu u Mičihenz. Prema pisanju Njujork tajmsa, Grin je odlučio da Knjeginić može biti izručen na osnovu ugovora iz 1902. godine.

On i još tri osobe su optuženi da su u noći između 30. i 31. marta 1994. godine ubili Rejhana (57) i Raziju (58) Sikirić u Prijedoru.

Prema pisanju portala mlive.com, Knjeginić je, da bi dobio državljanstvo SAD-a 2007. godine negirao da je ikada optužen za neko krivično djelo.

On je na ročištu održanom u augustu prošle godine priznao krivicu za ubistvo Sikirića.

Njegov advokat je, s druge strane, zastupao tezu da su optuženi bili ljuti jer je, kako je on rekao, većinski muslimanska Armija RBiH ubila srpske policajce, zbog čega su željeli osvetu.




https://www.klix.ba/vijesti/svijet/alek ... /180629006

Koji klocevi od novinara, ako je priznao nije osumnjicen nego UBICA.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43920 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Ovako se kuha zaba, pardon, stvara velika Srbija...mozda na sprat ali imaju namjeru.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/rs-i-sr ... /180702076

"Smatrali smo da srpski narod, bez obzira gdje bio, treba da uči isti jezik i istoriju, geografiju, jer se radi o istom narodu, ista mu je istorija, govori istim jezikom i normalno da nastavni planovi za djecu u osnovnim školama trebaju biti isti", ustvrdio je Malešević.
User avatar
escobar__
Posts: 9986
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#43921 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by escobar__ »

...a nije moglo ni bez standardnog baljezganja:
Zamjenik predsjednika Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Skupštine Srbije Ljubiša Stojmirović je na pitanje kojim jezikom govore Bošnjaci u toj zemlji rekao bošnjačkim, "mada je po riječima lingvista, taj jezik, kao i crnogorski srpski jezik, ustvari srpski jezik, s malim modifikacijama".
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#43922 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SimkeA »

vivaldi wrote: Uredjenje nije prepreka vec ne postojanje plana (i njegovo aktivno sporovodjenje) za dugorocan razvoj. za ekonomski napredak najmanja vremenska mjerna jedinica je minimum 10 godina da bi se mogli osjetiti ili bar nazrijeti neki generalni pomaci naprijed. nit smo mi pod sankcijama nit smo tek iz rata izasli pa da po inerciji imamo neki vrtoglavi rast iz godine u godin
Vivaldi, hvala lijepo na iscrpnom objasnjenju. Iz tvojih postova se uvijek moze puno nauciti. Respect!!
Zorge
Posts: 516
Joined: 27/01/2018 13:15

#43923 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Zorge »

Bio sam juče u Sarajevu. Primjetio sam dvije stvari, mnoge mlade devojke do 30 god. su obrađene a starije retkost. Da li dobijaju kakvu finansijsku pomoć, jer žene u arapskom svijetu se bore da skinu maramu. Čudno mi je baš , nemam ništa protiv, svako ima pravo da nosi odjeću prema svojim vjerskim shvatanjima.
Ima mnogo arapa, baš kada sam prolazio pored Predsedništva 200 metara niže , vidim da je bio obračun između njih . Stoji policija i uzima izjave a asfalt je bio krvav.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#43924 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vivaldi »

SimkeA wrote:Vivaldi, hvala lijepo na iscrpnom objasnjenju
ma nije to nikakvo topla voda, znaju to glavonje bolje od mene, samo sto nece nista da urade po tom pitanju
vivaldi wrote:mi smo mala zemlja, saka jada. mi da bi napredovali moramo biti iskljucivo izvozno orijentisani, a to znaci da prije svega moramo privuci strane investitore sa prozvodnjom viseg stepena obrade (nista gace i carape i ta sranja) jer veca dodana vrijednost-veca zarada-vece plate. moramo uvesti novcane i to dobre, subnevncije za strane investirore, i hrpu drugih olaskica jer oni imaju pare, trziste i know how, a domaci nek se
uporedo razvijaju.
a evo sta zvizdic juce rece
"Strane investicije važne su za postizanje veće efikasnosti kompanija, razvoj tehnologije, prenošenje novih vještina i znanja i osvajanje novih tržišta za BiH. Bez stranih investitora nema rasta i razvoja u BiH", rekao je Zvizdić u Sarajevu
od rijeci do rijeci sve isto..

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /180703133
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#43925 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Nešto kukaju u Hadžićima poslije presude Suda BiH. Odbacuju se optužbe, presude...na šta li me to podsjeća.

http://hadzici.ba/saopcenje-za-javnost- ... icu-mirsa/
ovodom izricanja nepravomoćne presude Suda BiH u predmetu „Silos“ Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Halidu Čoviću, Bećiru Hujiću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu, a nakon zajedničkog sastanka predstavnika boračkih udruženja općine Hadžići, političkih partija i stranaka općine Hadžići te predstavnika izvršne vlasti općine Hadžići održanog 05.07.2018. godine, Općinsko vijeće Hadžići, Općinski načelnik, političke stranake i boračka udruženja zauzeli su jedinstven stav:

Ova sramna odluka Suda BiH još jedna je potvrda da za ubice i zločince nema kazne, a da za pobijene, silovane i mučene Bošnjake od strane srpsko-crnogorskog agresora u Hadžićima nema nikakve pravde.
Oko 700 stotina građana Bošnjaka općine Hadžići prošlo je kroz logore KSIRC i Garaža općine Hadžići, Magacin TO, Podrum „Hotelske zgrade“ u Hadžićima, a potom nekoliko stotina Bošnjaka je deportovano u logore Lukavica, Kula, Planjina kuća u Svrakama. Odvedeno i ubijeno je 250 Bošnjaka. Ekshumirano 164, još se traga za 86 ubijenih Bošnjaka. Samo u logorima Hadžića ubijeno je 26, 46 u Lukavici, 7 na Kuli, 11 u Svrakama…

Spektakularno hapšenje osmorice Hadžićana, prisustvo JS RTRS prilikom hapšenja su indicirali ishod postupka. Optužba i presuda u smislu izrečene krivnje su izgleda bile imperativ. Sud BiH, odnosno Sudsko vijeće u ovom predmetu nije imalo snage da se odupre političkim pritiscima iz entiteta Republika Srpska i sudi na bazi neoborivih činjenica. Važno je bilo proglasiti ih krivim. Nama se čini da je predmet „Silos“ još jedan od pokušaja, i možda najznačajniji, da se izjednači žrtva i agresor u BiH.
I dalje vjerujemo u pravosudni sistem BiH, u pravnu državu BiH i njene institucije te očekujemo da će drugostepeni sudski organ u cijelosti sagledati sve relevantne činjenice iznesene u ovom postupku i donijeti pravednu i pravičnu presudu.
Naš stav je od početka procesa jasan. Sa ogorčenjem i nedvosmisleno odbacujemo optužbe za bilo koga od optuženih da je počinio ratni zločin koji im se stavlja na teret. Oni su, u datim okolnostima, poduzimali one mjere i radnje koje su bile neophodne da sačuvaju slobodne prostore općine Hadžići i postupali su u skladu sa važećim zakonima Republike Bosne i Hercegovine i u skladu sa Ženevskom konvencijom i njenim dopunskim protokolima.
U Silosu, OŠ „9 maj“ Pazarić, kasarni Krupa niko nije ubijen, niko nije silovan. Svi koji su boravili u tim objektima nisu bili lišeni slobode zato sto su Srbi, već se radilo o licima naoružanim vojnim naoružanjem što predstavlja krivično djelo nelegalnog posjedovanja oružja i zbog oružane pobune protiv Ustavnog poretka RBiH i koji su bili organizovani u razne paravojne formacije.
Locked