SimkeA wrote:vivaldi,
da li se možemo složiti u tome da postojeće ustavno uređenje i pat pozicija tri kartela u smislu ostvarenja nacionalnog interesa ipak nije prepreka nekom osjetnijem povećanju životnog standarda?
Ja nikako ne mogu da prihvatim obrazloženje da je za ovako nizak životni standard većine građana odgovorno ustavno uređenje.
Mislim da se makar na nivou kantona mogu uraditi kvalitetni potezni da poboljšaju životni standard.
Da li je baš nemogućnost dogovora na vvrhu kao npr. kod podjela prihoda od akciza glavni razlog za odsustvo poboljšanja životnog standarda?
uredjenje nije prepreka vec ne postojanje plana (i njegovo aktivno sporovodjenje) za dugorocan razvoj. za ekonomski napredak najmanja vremenska mjerna jedinica je minimum 10 godina da bi se mogli osjetiti ili bar nazrijeti neki generalni pomaci naprijed. nit smo mi pod sankcijama nit smo tek iz rata izasli pa da po inerciji imamo neki vrtoglavi rast iz godine u godinu.
ali kod nas se sve razvojne strategije svode na predizborne kampanje, postizborne koalicije, podjelu plijena, a ekonomski problemi ad hoc.
mi smo mala zemlja, saka jada. mi da bi napredovali moramo biti iskljucivo izvozno orijentisani, a to znaci da prije svega moramo privuci strane investitore sa prozvodnjom viseg stepena obrade (nista gace i carape i ta sranja) jer veca dodana vrijednost-veca zarada-vece plate. moramo uvesti novcane i to dobre, subnevncije za strane investirore, i hrpu drugih olaskica jer oni imaju pare, trziste i know how, a domaci nek se uporedo razvijaju.
za sve izvoznike je najvaznije da roba sto prije i sto jeftinije npusti bih tako da im je vjerovatno najprivlacniji pogranicni pojas uz savu pa do tuzle.
potenacijalno dobra vijest za nas je sto plate i drugi troskovi u ceksoj, poljskoj, slovackoj...vec toliko rastu da mnogim firmama ne bi bilo mrsko proizvodnju pocet premjestat u jeftinije zemlja, a mi smo blizu, ali im morao ponuditi priblizno, a ako ne i vise od onoga sto im daje konkunrecija (srbija, makedonija...)
druga potecnijaln dobra vijest je digitalna revolucija koja je u toku, a koja nam (kao i svima drugima) daje nadu da mozemo preskociti neke razvojne korake koje smo u zaostatku jer ne podrazumijeva neka ogormna ulaganja u masine, vec samo u znanje.
generalno, rasta standarda nema bez znanja, a mi sada prodajemo iskljucivo grbacu kroz lohn poslove i drugu radno intenzivnu industriju, ali to se nazalost slabo placa.
tebi ce doci zena da cisti kucu cijeli dan za 50 maraka, neko ce ti brati tresnje cijeli dan za 50 maraka...ali toliko cete kostat samo dvocas da platis djetetu privatno instrukecije iz matematike, njemackog...zakljucak - rintat znaju svi, ali njemacki i matematiku ne zna svako, zato se znanje placa.
ali do tog znanja se moze doci samo reformom obrazovanja, drasticinim povecanjem kvota za informaticke smjerove, bolji kadar, bolji programi...jer je to buducnost, dobr plate, djeca nam ostaju jer sada cvjeta outsourcing pa se i ne isplati toliko trcat na zapad kada u i bih gdje su dosta nizi zivotni troskovi imas sigurno i dobru lovu.
sto se tice zadnjeg dijela tvog posta, tu treba razlikovati dvije stvari - standard i kvalitet zivota nisu nuzno jedno te isto. npr nama se u sarajevu kvalitet zivota znacajno popravio od prosle godine jer vise nema nocnih redukcija. to je meni ogormna stvar, a nema nikakve veze sa prosjecnom platom, zaposneoscu itd. zenica ima problem grijanja svake zime, svaki grad ima neku boljku koja ne kosta mozda puno, ali ljudima znaci puno. jedino u tom konkretkstu se moze govoriti o tim parama od akciza za putarinu mada nisu za to namjenjene, ali cisto ko ilustraciju.
ako gledamo generalno, to je igra malih brojeva. sva nasa ekonomija u brojevima je presmjesna