Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Ateista
Posts: 51673
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43751 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Laplace wrote: 09/03/2023 08:53
drug_profi wrote: 09/03/2023 08:25

Nije to nekoliko ljudi. To bi pola drzave moralo raditi na gledanju snimaka.
Ne mora baš toliko. Dovoljno je da se pročuje da svako vozilo možda ima policijsku dash kameru i da se takva vozila izmjenjuju (npr. sedmicu je ima jedan vozač a drugu sedmicu neo deseti itd.). Kad svaki auto na koji naiđeš možda ima kameru valjda ćeš više paziti kako voziš.

Ovako veoma opasni prekršaji ostaju ne samo nekažnjeni nego i neregistrovani.
Ja imam jos bolju ideju - svako registrovano auto da mora imati locator i da negdje u bazi AI prati 24 ssta dnevno poziciju svakog vozila,brzinu kretanja i slicno, te na taj nacin detektuje vecinu prekrsaja automatski i samo salje kazne. :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#43752 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Taman posla.
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#43753 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

Laplace wrote: 09/03/2023 08:05
Da se mene pita, policija bi u privatna vozila (čiji vlasnik redovno vozi) ugrađivao službene dash kamere koje bi direktno preko interneta slale snimke u policiju. Nekoliko ljudi uposliti da prate snimke i kažnjavaju prekršaje koje policiji redovno promaknu a mogu dovesti (zapravo i dovode) do nesreće:
- peglanje nepreglednih krivina u trenutku kad iz suprotnog smjera nailazi vozilo
- oduzimanje prvenstva prolaza poslije kog lik vozi ispod ograničenja,vjerovatno bez gasa
- preticanja preko pune, duple pune i u nepreglednim krivinama
- bahatu vožnju
-...

[Sad će neko reći da je sreća što se mene ne pita.]

Istog sam misljenja.
Stave ti kameru u tvoje vozilo. Koja stalno snima. Imas taster koji pritisnes kad ti sam primjetis neko divljanje ili prekrsaje. Cisto radi pravljenja nekog markera na snimci.Ti navratis jednom u xy vremena da ti isprazne memoriju. Ili jednostavno to premo direktnog upload-a.
Za tu uslugu, npr. dobijes popust na registraciju 10-70% u zavisnosti od kolicine materijala.
Kako bi fino svi vozili.....milina jedna.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#43754 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

GDPR trenutno ne dozvoljava tako nešto, ni kao ideju.

Ali ne znači da se to neće promijeniti.
User avatar
Optimist
Posts: 15523
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#43755 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimist »

Uz uslov da se kaznjava i voznja sporija od 10 na sat od ogranicenja. Pa da svi budu u +-10, a ne da se gusla 50 na ogranicenju 80.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#43756 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

al ga mozete naprdjivat
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#43757 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

zdruzdjo wrote: 09/03/2023 09:59
Laplace wrote: 09/03/2023 08:05
Da se mene pita, policija bi u privatna vozila (čiji vlasnik redovno vozi) ugrađivao službene dash kamere koje bi direktno preko interneta slale snimke u policiju. Nekoliko ljudi uposliti da prate snimke i kažnjavaju prekršaje koje policiji redovno promaknu a mogu dovesti (zapravo i dovode) do nesreće:
- peglanje nepreglednih krivina u trenutku kad iz suprotnog smjera nailazi vozilo
- oduzimanje prvenstva prolaza poslije kog lik vozi ispod ograničenja,vjerovatno bez gasa
- preticanja preko pune, duple pune i u nepreglednim krivinama
- bahatu vožnju
-...

[Sad će neko reći da je sreća što se mene ne pita.]

Istog sam misljenja.
Stave ti kameru u tvoje vozilo. Koja stalno snima. Imas taster koji pritisnes kad ti sam primjetis neko divljanje ili prekrsaje. Cisto radi pravljenja nekog markera na snimci.Ti navratis jednom u xy vremena da ti isprazne memoriju. Ili jednostavno to premo direktnog upload-a.
Za tu uslugu, npr. dobijes popust na registraciju 10-70% u zavisnosti od kolicine materijala.
Kako bi fino svi vozili.....milina jedna.
Ne mora ni taster - to se radi govornom komandom.
User avatar
Ateista
Posts: 51673
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43758 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 09/03/2023 10:00 GDPR trenutno ne dozvoljava tako nešto, ni kao ideju.

Ali ne znači da se to neće promijeniti.
Sreca pa nije dozvoljeno, ne toliko zbog ovoga sto predlazu laplace i zdruzdjo, to je i ok, vec zbog toga sto se ne bi stalo na tome i pitanje je dokle bi to dosloi gdje je granica, na kraju vjerovatno do one "moje ideje" gore opisane. :-)
Cudi me da neke nedemokratske drzave vec nisu tako nesto uvele.
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#43759 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Laplace wrote: 09/03/2023 10:24 Ne mora ni taster - to se radi govornom komandom.
Govorna komanda - psovka :mrgreen:
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#43760 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Kiki_Musampa »

Ja sam mislio prvenstveno na opasnu vožnju,golf 4 jučer,uporno preticanje kolone u krivini,puna,naselje,pješački. U 2 km je napravio prekršaja za godinu dana penzije bekom,i za ponovno polaganje
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#43761 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 09/03/2023 11:11
Laplace wrote: 09/03/2023 10:24 Ne mora ni taster - to se radi govornom komandom.
Govorna komanda - psovka :mrgreen:
To kad prevedu na bosanski.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#43762 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Leon16v »

Joj ocam kolapsa na Skenderiji, past će mrtva glava :lol: :lol:
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#43763 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by madesa »

Leon16v wrote: 09/03/2023 12:07 Joj ocam kolapsa na Skenderiji, past će mrtva glava :lol: :lol:
i do kad misle onako
User avatar
Ateista
Posts: 51673
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43764 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Jel to zbog jedne trake sto su zagradili?
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#43765 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

Ateista wrote: 09/03/2023 12:21 Jel to zbog jedne trake sto su zagradili?
Dvije zagradjene :lol:
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#43766 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by laserShow »

EFD22 wrote: 09/03/2023 10:00 GDPR trenutno ne dozvoljava tako nešto, ni kao ideju.
GDPR nema nikakve veze s Bosnom i Hercegovinom ako korisnik usluge nije iz EU.

Npr, ako se pozoves na GDPR da kliks izbrise tvoj profil na forumu, a ti si u BIH, ne moraju izbrisati.
Ako se neko iz njemacke pozove na GDPR i brisanje profila na forumu, klix to mora uraditi.
GDPR is specifically designed to protect the personal information of EU citizens and residents. Therefore, it only applies to EU citizens and residents inside the EU. However, it also applies to all companies that process the personal data of EU citizens, regardless of whether or not a company is based in the EU.
User avatar
Ateista
Posts: 51673
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43767 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

nepass1 wrote: 09/03/2023 12:28
Ateista wrote: 09/03/2023 12:21 Jel to zbog jedne trake sto su zagradili?
Dvije zagradjene :lol:
Koji idioti... :-)
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#43768 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by PM72 »

Mene u zadnje vrijeme plaho nerviraju firauni sa kombijima i razglasom kako kupuju "sve vrste metala"...tačno me podsjete na filmove iz drugog svjetskog rata kad oni sa bubnjem najavljuju streljanje ili vješanje...
BadBoy
Posts: 9608
Joined: 01/11/2005 21:55

#43769 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 09/03/2023 09:35 Ja mislim da bi se tu naslo elemenata sukoba sa ljudskim pravima.
Inace, da se to hoce, svaki bi auto fabricki imao "crnu kutiju" sa zapisima o brzini, GPS poziciji, uz video snimak.
Tesle već imaju crne kutije tj. event data recorder (EDR).
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#43770 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Crne kutije (u avionima) i nisu izmišljene da bi se nekoga kažnjavalo nego da bi se utvrdile okolnosti zbog kojih je došlo do nesreće i poduzele mjere koje bi spriječile iste ili slične nesreće. U tom cilju bi ugradnja crnih kutija u automobile bila dobra ideja. Možda neki od podataka otkriju slabost koja se ne vidi na crash testovima. Ili ponašanje koje dovodi do nesreća (nije da ne znamo, doduše).

Znam da nije isto kao u avionima, ali opet...
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#43771 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by topcam »

PM72 wrote: 09/03/2023 12:55 Mene u zadnje vrijeme plaho nerviraju firauni sa kombijima i razglasom kako kupuju "sve vrste metala"...tačno me podsjete na filmove iz drugog svjetskog rata kad oni sa bubnjem najavljuju streljanje ili vješanje...
Avione, kamione i sve druge vrste metala :D
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#43772 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Romeo 80 »

Laplace wrote: 09/03/2023 08:05
Kiki_Musampa wrote: 08/03/2023 21:37 Ne znam jesam li već pisao, ali da se priznaje kod policije snimak sa Dashkam,sad bi je kupio. Iako je dosta policije na cestama, i dalje ima kretena za koje je pitanje vremena kad će koga sahraniti :evil:
Da se mene pita, policija bi u privatna vozila (čiji vlasnik redovno vozi) ugrađivao službene dash kamere koje bi direktno preko interneta slale snimke u policiju. Nekoliko ljudi uposliti da prate snimke i kažnjavaju prekršaje koje policiji redovno promaknu a mogu dovesti (zapravo i dovode) do nesreće:
- peglanje nepreglednih krivina u trenutku kad iz suprotnog smjera nailazi vozilo
- oduzimanje prvenstva prolaza poslije kog lik vozi ispod ograničenja,vjerovatno bez gasa
- preticanja preko pune, duple pune i u nepreglednim krivinama
- bahatu vožnju
-...

[Sad će neko reći da je sreća što se mene ne pita.]
Jako mi se svidja ovaj tvoj prijedlog. Nazalost, nema od toga nista, a bilo bi super!
User avatar
Ateista
Posts: 51673
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#43773 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Jutros kolona, 30m pred skretanjem desno gdje se ne moze skrenuti od guzve dok se kolona jos malo ne pomjeri, idiot iza mene hladno preko trotoara prodje tih 30m jer mu je bilo mrsko sacekati jos oko 7 sekundi da se kolona pomjeri, koliko je meni trebalo da mogu skrenuti u istu ulicu... :-)
User avatar
DoradO
Posts: 4635
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#43774 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by DoradO »

od ekonomske do skenderije 40min jutros :evil:

Image
Last edited by DoradO on 10/03/2023 09:16, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#43775 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Ja presao na drugu stranu rijeke i zacas stigao.
Post Reply