Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#43751 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

Hafis wrote:
megaman4 wrote:
Hafis wrote:Čudi me da vam je svima nekako promaklo Dudakovićevo hapšenje.
A jest se otezalo s tim...te hoće-neće. Ispade da se nakon 23 godine nešto novo pojavilo.
A vasi kvazi generali tipa Mijo Jelic kao pizde bjeze u lijepu nasu od pravde. Eto vam heroja.Haj poklopi se jadan ne bio.
Ma ja, nek si mi rekao.. Samo to ne umanjuje značaj ovih današnjih vijesti.
Hapsili ste i Jurisica, i Divjaka, i Ganica, i mnoge druge... Pa niste puno postigli :)
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#43752 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Hafis wrote:
megaman4 wrote:
Hafis wrote:Čudi me da vam je svima nekako promaklo Dudakovićevo hapšenje.
A jest se otezalo s tim...te hoće-neće. Ispade da se nakon 23 godine nešto novo pojavilo.
A vasi kvazi generali tipa Mijo Jelic kao pizde bjeze u lijepu nasu od pravde. Eto vam heroja.Haj poklopi se jadan ne bio.
Ma ja, nek si mi rekao.. Samo to ne umanjuje značaj ovih današnjih vijesti.
Kakav značaj ?
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43753 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Alfons Kauders wrote:
Hafis wrote:
megaman4 wrote:
A vasi kvazi generali tipa Mijo Jelic kao pizde bjeze u lijepu nasu od pravde. Eto vam heroja.Haj poklopi se jadan ne bio.
Ma ja, nek si mi rekao.. Samo to ne umanjuje značaj ovih današnjih vijesti.
Hapsili ste i Jurisica, i Divjaka, i Ganica, i mnoge druge... Pa niste puno postigli :)
Ne znam kume. Samo sam primjetio da nema nitko muda ni temu o ovom događaju postaviti na forumu, a ne još komentirati.
Nema veze, tako je kako je. Hajmo mi o ekonomij percapita, Karamatiću i pelješačkom mostu.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43754 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

A iskreno, nemam ni ja muda postaviti temu....da ne kažu okle tebe vlašino s našim generalima :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#43755 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

Hafis wrote:Čudi me da vam je svima nekako promaklo Dudakovićevo hapšenje.
A jest se otezalo s tim...te hoće-neće. Ispade da se nakon 23 godine nešto novo pojavilo

zato vas imamo :lol: ....bar nesto radite osim kmecanja......i posle 23 godine se nije nista pojavilo....kako ono kazu........stara novost nove budale :lol: :lol: :lol: .....jel stizu sectorica odnosno petorica "velicanstvenih" UZP iz Aga.....ove nase ne 'apse njih privode ...nisu nasi ko anamoni sto se kriju po stalama i svnjcima :lol: ....glupi novinari neznaju razliku izmedju hapsenja i privodjenja
Last edited by spreca on 27/04/2018 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#43756 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

Tema je postavljena još jutros u 7 na PDF-u Razno, FYI.

uhapsen-atif-dudakovic-t150105.html
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#43757 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 512MB »

Hafis wrote:Čudi me da vam je svima nekako promaklo Dudakovićevo hapšenje.
A jest se otezalo s tim...te hoće-neće. Ispade da se nakon 23 godine nešto novo pojavilo.
Sto te cudi, pa nije osudjen za Genocid ili Udruzeni Slocinacki Podhvat, da bi bila neka vijest...
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43758 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

To jest, tu i tamo pokoji ubijeni civil ili zarobljenik. Čudi me da su i u novine dali.
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#43759 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 512MB »

I to po komandnoj odgovornosti... big deal, ako uopste bude ista od ovog..

Da je barem za UZP sa ciljem brisanja ili protjerivanja zivlja i stvaranja etnicki ciste teritorije optuzen, kao neki drugi jelTe, al et ...
Last edited by 512MB on 27/04/2018 12:34, edited 1 time in total.
User avatar
armin071
Posts: 6552
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#43760 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by armin071 »

Hafis wrote:To jest, tu i tamo pokoji ubijeni civil ili zarobljenik. Čudi me da su i u novine dali.
Pa imao je i Gotovina „pokojeg“ ubijenog civila pa ne dobi ni dana zatvora. Doduse to je bio „mrski“ Hag. Sad ce njemu da sude neutralni i bratski SNSD&HDZ suci. Samo cudi me da ne vidis razliku izmedju „vas“ i „nas“ jer ovdje velika vecina kaze nek ide pred sud i ako imaju dokaze da je pocinio zlocine nek odgovara, dok kod vas Praljak postade svetac a Kordica vodate po misama. To je ta ljudskost koja fali kamenjaru. Ja se ne bih dicio zloncicima da mi je brat rodjeni ali kod vas je to urodjeno...
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43761 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Znam, znam.
Ima ona stara kalifornijskaizreka: Sve se bebe posrale samo se moja pokakila.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#43762 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

Hafis wrote:
Alfons Kauders wrote:
Hafis wrote: Ma ja, nek si mi rekao.. Samo to ne umanjuje značaj ovih današnjih vijesti.
Hapsili ste i Jurisica, i Divjaka, i Ganica, i mnoge druge... Pa niste puno postigli :)
Ne znam kume. Samo sam primjetio da nema nitko muda ni temu o ovom događaju postaviti na forumu, a ne još komentirati.
Nema veze, tako je kako je. Hajmo mi o ekonomij percapita, Karamatiću i pelješačkom mostu.
Pelješkom, valjda? Nisam Crnogorac da bude Peljesacki
User avatar
armin071
Posts: 6552
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#43763 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by armin071 »

Hafis wrote:Znam, znam.
Ima ona stara kalifornijskaizreka: Sve se bebe posrale samo se moja pokakila.
Ostroumno i nadasve poucno zborite kolega. To je ta super naobrazba sticana u pauzama na autobuskim postajama u univerzitetskom „gradu“ KiSELJAKu...
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#43764 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

Alfonso@
Pelješkom, valjda? Nisam Crnogorac da bude Peljesacki.
Ipak Pelješački, predsjednica je kazala da je Pelješački a svi hrvatski jezikoslovci su je podržali. Tako mani se jezika drži se ekonomije.
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#43765 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Škobo Habu »

Hafis wrote:Čudi me da vam je svima nekako promaklo Dudakovićevo hapšenje.
A jest se otezalo s tim...te hoće-neće. Ispade da se nakon 23 godine nešto novo pojavilo.
Beli će mu, jadnom, staviti i na pleća onu masovnu grobnicu kod Mrkonjić-Grada, što je za sobom staviše bojovnici.

Al' kad se zakoluta beli će biti opet kako je sve go i pošten generalski svijet kojeg haška pravda trpa među uznike.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43766 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Alfons Kauders wrote:
Hafis wrote:
Alfons Kauders wrote: Hapsili ste i Jurisica, i Divjaka, i Ganica, i mnoge druge... Pa niste puno postigli :)
Ne znam kume. Samo sam primjetio da nema nitko muda ni temu o ovom događaju postaviti na forumu, a ne još komentirati.
Nema veze, tako je kako je. Hajmo mi o ekonomij percapita, Karamatiću i pelješačkom mostu.
Pelješkom, valjda? Nisam Crnogorac da bude Peljesacki
Đes Ljudevit Gaj, nisam te odmah prepoznao.
Evo da možeš pojasniti tim super učama trojnog BHS jezika iz Tuzle, da ne bi učili djecu pogrešno:
Da se kojim slučajem poluotok zove Pelješ, onda bi se mogao koristiti izraz pelješki.
Budući da je naziv poluotoka Pelješac, normalno je da je genitiv pelješački.
Kao što je npr. Kragujevac - kragujevački, Mojkovac - mojkovački, Šamac - šamački....nemoj samo reći da je šamski :D

Kume, drž se ti per capita, svot analiza i bilanci prometa i solventnosti. Tu ti ne mogu ovi delegati pera obiti....doduše dok ne provjere podatke.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#43767 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

:-) :-) :-)

Pelješki/pelješački nije genitiv, nego pridjev. Genitiv bi bio Pelješca.

I jedno i drugo je pravilno, kako su se već oglasili brojni hrvatski jezikoslovci nakon Kolindine upotrebe "Pelješačkog mosta".

Ko ne vjeruje, neka provjeri:

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search

I dok se koriste i jedan i drugi oblik,zanimljivo je da se "Pelješački most" više koristi u srpskom nego u hrvatskom jeziku. Svi hrvatski mediji koriste "Pelješki most", dok srbijanski koriste "Pelješački most".

Nastavite :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43768 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Aha, tako je :zzzz:

Genitiv "odgovara" na pitanja:

(od) koga? - Pelješca
(od) čega? - Pelješca
čiji? - pelješački

E sad nastavite. Zeznuto ovo hapšenje. Ima ih više koliko sam čuo.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#43769 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by farisovo »

Hafis wrote:Aha, tako je :zzzz:

Genitiv "odgovara" na pitanja:

(od) koga? - Pelješca
(od) čega? - Pelješca
čiji? - pelješački

E sad nastavite. Zeznuto ovo hapšenje. Ima ih više koliko sam čuo.
Da, pravilno je pelješački. Zasto se od starta u Hr i BiH koristi pelješki??? Ne bih znao!
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#43770 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

Pelješki ili pelješački most, kako god, je prisvojni/posvojni pridjev, a ne genitiv. Nisam očekivao da ću ovo morati ovoliko objašnjavati nekome ko je, valjda, završio škola i voli da ispravlja tuđe pravopisne pogreške, no, što se mora...

Pravilo je da grupu/skupinu s genitivom treba, gdje je to moguće, zamijeniti prisvojnim/posvojnim pridjevom: broj telefona u telefonski broj, uprava škole u školska uprava i tako dalje. U ovom slučaju, Pelješki most.

Još jednom link tako da se može provjeriti:

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=main

Image

Elem, sad kad smo, nadati se, naučili šta je prisvojni pridjev, a šta genitiv ( :D ), i dalje ostaje da je pravilno i "pelješki" i "pelješački".
Image

Isto tako stoji i da je oblik "pelješački" uobičajeniji kod komšija, a "pelješki" kod susjeda. Sve je to bogatstvo jezika :lol:

Image

Ovo su sve stvari koje su hrvatski lingvisti već objašnjavali nakon Kolindine upotrebe "Pelješačkoga mosta". Nisam ja :D

Neki bi trebali manje glumiti velike jezikoslovce, a možda biti i manje nadmeni kada ispravljaju druge. Naročito kada je ispravka netačna. Sve se može, kako Karamatić voli kazati, prijateljski objasniti :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#43771 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Hafis wrote:
E sad nastavite. Zeznuto ovo hapšenje. Ima ih više koliko sam čuo.
A sta ces moraju malo zamazati oci genocidasima i uzp-ovcima.
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#43772 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Škobo Habu »

@Hafis govori proto-humskim. Nije mu hrvatski maternji.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43773 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

horkesh wrote: Pravilo je da grupu/skupinu s genitivom treba, gdje je to moguće, zamijeniti prisvojnim/posvojnim pridjevom: broj telefona u telefonski broj, uprava škole u školska uprava i tako dalje. U ovom slučaju, Pelješki most
Aha. Kao što bi bio i Kragujevski most, Mojkovski, Aleksiški most (od Aleksinac), Šamski (Šamac).

Napokon smo i to riješili, znači - Pelješački most.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#43774 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

Hafis wrote:
horkesh wrote: Pravilo je da grupu/skupinu s genitivom treba, gdje je to moguće, zamijeniti prisvojnim/posvojnim pridjevom: broj telefona u telefonski broj, uprava škole u školska uprava i tako dalje. U ovom slučaju, Pelješki most
Aha. Kao što bi bio i Kragujevski most, Mojkovski, Aleksiški most (od Aleksinac), Šamski (Šamac).

Napokon smo i to riješili, znači - Pelješački most.
Ako hoćeš, rado ću ti objasniti zašto može i Pelješki i Pelješački most.

Vidiš kako si brzo usvojio posvojne pridjeve, začas ćemo mi to :thumbup: Važno je da si shvatio da nema veze s genitivom.

Ustvari, da ne skrećem temu više, poslaću u PM na zahtjev. Dovoljno vam je brzinski i proguglati, oko toga se oglasilo dovoljno hrvatskih jezikoslovaca.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#43775 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

Hafis wrote:Aha, tako je :zzzz:

Genitiv "odgovara" na pitanja:

(od) koga? - Pelješca
(od) čega? - Pelješca
čiji? - pelješački

E sad nastavite. Zeznuto ovo hapšenje. Ima ih više koliko sam čuo.
Ok, sad to objasni Dalmatincima :lol: Koji si ti kralj covjece :lol:
Locked