Fahrin formalni ulazak u politiku - miniSTAR nebezbednosti

Post Reply
User avatar
svakako_lud
Posts: 665
Joined: 13/07/2010 17:35

#4376 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by svakako_lud »

sansun wrote:
svakako_lud wrote:
sansun wrote: Čovjek ima BH pasoš i time je isto onoliko Bosanac kao i ti koji si ovdje rođen. Stoga majke ti ne lupetaj više.
Da, Bosanac je koliko i recimo Henry Domercant, pošto i on ima naš pasoš.... :-)
Hoćemo li onda i jednog Vešovića lišiti bosanstva jer nije porijeklom iz BiH?
Vi uporno miješate narodnost i naciju, to su kod nas na balkanu a posebno u BiH dva različita pojma! Bosanstvo je nacionalnost, znači, pripada pravnoj kvalifikaciji koja se stiče upisom u knjizi državljana BiH i dobijanjem pasoša ove zemlje. A narodnost se na osnovu krvnosrodničkog i geografskog porijekla zasniva ( gdje krvno srodstvo vodi odlučujuću riječ!) To shvatanje je na Zapadu izumrlo još prije nekih 200 - 300 godina stvaranjem nacionalnih država. Ali kodf nas još nije....
Ti bi Bosanstvo shvatao kao Bošnjaštvo, to je nemoguće ( iako je to prije prvog svjetskog rata bilo jedno te isto), na to ti ( nažalost) Srbi i Hrvati ( osim sandžaklija) u BiH nikada neće pristati jer mnoge od ta dva naroda svoje krvnosrodničko porijeklo veže za "matične" zemlje, kao i ono emotivno...

I ja sam za Bosanstvo, ali ne ono koje je zasnovano na plemenskoj - krvnosrodničkoj osnovi ili geografskom porijeklu predaka ( onda ostani Bošnjak ako već tako želiš naciju tumačiti), to shvatanje je nazadno i samouništavajuće jer izoluje ljude a i dovelo nas je do onoga na čemu smo danas! Da bi u BiH Bosanstvo kao nacija uzelo primat nad narodnošću, moramo prvenstveno dozvoliti i drugima ( posebno manjinama koje porijeklo ne veže za BiH) dozvoliti da se tako izjašnjavaju, a zatim kroz jačanje državnih institucija ćemo jačati i Bosansku nacionalnu svijest koja se neće temeljiti na vjeri ili krvnosrodničkom porijeklu već na osnovu sticanja državljanstva. samo kao otvoreno društvo ćemo moći ojačati Državotvornu-nacionalnu svijest...
A qume kakve ja veze sa Bošnjaštvom imam ?
Moja se kostatacija odnosila na tvoju malo ili glupu ili loše napisanu rečenicu da
sansun je napisao/la:
Čovjek ima BH pasoš i time je isto onoliko Bosanac kao i ti koji si ovdje rođen. Stoga majke ti ne lupetaj više.
Niti može biti isto bosanac, niti jeste... Naveo sam ti jedan od najboljih primjera za to.
To što neko osjeća, ili "voli" ovu zemlju odnosno njene pare je druga priča.
malischa
Posts: 94
Joined: 22/09/2010 20:42

#4377 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by malischa »

sansun wrote:
ije to uopšte upitno, nego mi je glupa rečenica da ako ima pasoš jednako je bosanac kao i onaj ko je tu rođen i život proveo...
Naravno da je to tebi glupo, jer razmišljaš u okviru ( ispravka) plemeskih zajednica. To je na Zapadu već ustaljena praksa ako nisi znao.

jest ustaljena praksa, ali pusu neki drugi vjetrovi. npr. na posljednjim izborima u Becu 27 ´% je dobila stranka koja se zalaze za prava "Echter Wiener"- "pravih Beclija". gdje su pravi beclije oni koji su germanskog porijekla, ili su asimilovani cesi, slovaci i madjari...

sirom evrope je isti trend
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#4378 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by sansun »

A qume kakve ja veze sa Bošnjaštvom imam ?
Moja se kostatacija odnosila na tvoju malo ili glupu ili loše napisanu rečenicu da
sansun je napisao/la:
Čovjek ima BH pasoš i time je isto onoliko Bosanac kao i ti koji si ovdje rođen. Stoga majke ti ne lupetaj više.
Moja stav uopće nije glup, ti jednostavno ne razumiješ stvari. Želiš propagirati Bosanstvo a uopće ne znaš šta se pod tim podrazumijeva! Bosanstvo je nacionalna kategorija ( a ne narodnost!), nacionalnost se u Americi, Njemačkoj, Francuskoj pa i Turskoj čak, temelji na državljanstvu i mogućnosti da glasaš u toj zemlji ( ne samo na lokalnim izborima) a narodnost im je tek sekundarnog značaja ( suprotno od ovoga kod nas u BiH).

Opet ponavljam, nacionalnost nije vezana isključivo za mjesto rođenja, to može samo biti jedan od uslova sticanja državljanstva i ništa više. Moja rođak se sticajem okolnosti, neplanski u Njemačkoj rodio, ali nije dobio pravo ni na državljanstvo, i hoćeš reći da je sada Njemac što se samo rodio gore? PA da je to tako jednostavno, onda bi naša porodilišta u BiH prazna ostala.

PAša moj, i shvati da je BiH imala više koristi od jednog Castela, ili Henrija nego od tebe i mene, a ti sada sebe većim bosancem vidiš samo zato što si ovdje rođen, to ti je mjerilo? Takvo shvatanje nacije koje ti propagiraš ne predstavlja ništ adrugo nego plemenski radikalizam,... Izgubljen si u vremenu legendo.
sansun je napisao/la:
Čovjek ima BH pasoš i time je isto onoliko Bosanac kao i ti koji si ovdje rođen. Stoga majke ti ne lupetaj više.
Niti može biti isto bosanac, niti jeste... Naveo sam ti jedan od najboljih primjera za to.
To što neko osjeća, ili "voli" ovu zemlju odnosno njene pare je druga priča.
Po tvojim mjerilima naravno da ne može, ali po onim civilizovanim, koji su npr jedne SAD-e izgradile svakako može. Hvala bogu što se ti ništa i ne pitaš. Jer to što ti voliš ili osjećaš je sasvim irelevantno u odnosu na ono što je realno;)
malischa wrote:
sansun wrote:
ije to uopšte upitno, nego mi je glupa rečenica da ako ima pasoš jednako je bosanac kao i onaj ko je tu rođen i život proveo...
Naravno da je to tebi glupo, jer razmišljaš u okviru ( ispravka) plemeskih zajednica. To je na Zapadu već ustaljena praksa ako nisi znao.

jest ustaljena praksa, ali pusu neki drugi vjetrovi. npr. na posljednjim izborima u Becu 27 ´% je dobila stranka koja se zalaze za prava "Echter Wiener"- "pravih Beclija". gdje su pravi beclije oni koji su germanskog porijekla, ili su asimilovani cesi, slovaci i madjari...

sirom evrope je isti trend

Taj trend nije zanemarljiv i ne treba se potcjenjivati, ali ja govorim o onom trendu koji je Zapad učinio onim što trenutno jeste! Zapad, tj USA I EU si postale ovo što jesu upravo kroz integracije i građanskog poimanja nacionalnosti, a ne plemenskog. Dobro smo vidjeli šta je prije 65 godina Nacionalizam, zasnovan na krvnom i genetskom porijeklu, učinio od Evrope. Hoćemo li ikakvu pouku uzeti iz toga? Pa naša bivša država ti je najbolji primjer! Da se jugoslavija kojim slučajem zasnivala na Jugoslavenstvu a ne narodima SFRJ, onda bi joj vijek trajanja i do dan danas bio. Jugoslavija je propala upravo zbog toga što se genetici davala veća prednost nad državom, i tako smo danas u BiH dobili "državu" plemenskih zajednica.

Vi propagirate takav paradoks da jedan Dodik koji iz dna duše mrzi ovu državu i na njenom rušenju sve više insistira može biti veći Bosanac nego jedan Marko Vešović, i to samo zato jer je Dodik u BiH rođen a ovaj nije! Jednostavno ne razumijete značaj nacije i njenu ulogu.
Alfa_Ze
Posts: 1284
Joined: 04/05/2006 15:09

#4379 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Alfa_Ze »

sansun wrote:
svakako_lud wrote:
sansun wrote: Čovjek ima BH pasoš i time je isto onoliko Bosanac kao i ti koji si ovdje rođen. Stoga majke ti ne lupetaj više.
Da, Bosanac je koliko i recimo Henry Domercant, pošto i on ima naš pasoš.... :-)
Hoćemo li onda i jednog Vešovića lišiti bosanstva jer nije porijeklom iz BiH?
Vi uporno miješate narodnost i naciju, to su kod nas na balkanu a posebno u BiH dva različita pojma! Bosanstvo je nacionalnost, znači, pripada pravnoj kvalifikaciji koja se stiče upisom u knjizi državljana BiH i dobijanjem pasoša ove zemlje. A narodnost se na osnovu krvnosrodničkog i geografskog porijekla zasniva ( gdje krvno srodstvo vodi odlučujuću riječ!) To shvatanje je na Zapadu izumrlo još prije nekih 200 - 300 godina stvaranjem nacionalnih država. Ali kodf nas još nije....
Ti bi Bosanstvo shvatao kao Bošnjaštvo, to je nemoguće ( iako je to prije prvog svjetskog rata bilo jedno te isto), na to ti ( nažalost) Srbi i Hrvati ( osim sandžaklija) u BiH nikada neće pristati jer mnoge od ta dva naroda svoje krvnosrodničko porijeklo veže za "matične" zemlje, kao i ono emotivno...

I ja sam za Bosanstvo, ali ne ono koje je zasnovano na plemenskoj - krvnosrodničkoj osnovi ili geografskom porijeklu predaka ( onda ostani Bošnjak ako već tako želiš naciju tumačiti), to shvatanje je nazadno i samouništavajuće jer izoluje ljude a i dovelo nas je do onoga na čemu smo danas! Da bi u BiH Bosanstvo kao nacija uzelo primat nad narodnošću, moramo prvenstveno dozvoliti i drugima ( posebno manjinama koje porijeklo ne veže za BiH) dozvoliti da se tako izjašnjavaju, a zatim kroz jačanje državnih institucija ćemo jačati i Bosansku nacionalnu svijest koja se neće temeljiti na vjeri ili krvnosrodničkom porijeklu već na osnovu sticanja državljanstva. samo kao otvoreno društvo ćemo moći ojačati Državotvornu-nacionalnu svijest...
Malo si se prebacio, iz neznanja ili . . . . . ??
Svi stremimo ka zapadnoj civilizaciji i njihovim standardima i normama. Svi su oni NIJEMCI, HOLANDJANI, SVEDJANI, … ali sa jednom bitnom razlikom – jedni su AUTOHTONI, a oni drugi su ALOHTONI.

Ps. Nadam se da znas sta znaci biti Autohtoni, a sta Alohtoni.
User avatar
svakako_lud
Posts: 665
Joined: 13/07/2010 17:35

#4380 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by svakako_lud »

sansun wrote:
Nakon svega što ti ovde napisa jedva čekam da mi odgovoriš šta su onda naši ljudi u dijaspori...
Njemci, Švedi, klinac, palac, ili su i dalje I Bosanci...
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#4381 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by sansun »

Malo si se prebacio, iz neznanja ili . . . . . ??
Svi stremimo ka zapadnoj civilizaciji i njihovim standardima i normama. Svi su oni NIJEMCI, HOLANDJANI, SVEDJANI, … ali sa jednom bitnom razlikom – jedni su AUTOHTONI, a oni drugi su ALOHTONI.

Ps. Nadam se da znas sta znaci biti Autohtoni, a sta Alohtoni.
Nadam se da ti znaš šta znači biti Amerikanac. Nacionalizam, tj autohtonost je evropu zamalo do nestanka dovela da se nisu pojavili ovi drugi, alohtoni ( kauboji). Stoga, budućnost je ipak u ovim drugima:).... Usput, i ta autohtonost postaje besmislena ukoliko teoriji evolucije daješ prednost nad teorijom nebeskih naorda, nadam se da ne griješim?
BMonk
Posts: 9
Joined: 02/09/2010 13:12

#4382 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by BMonk »

sansun wrote:
svakako_lud wrote:
sansun wrote: Čovjek ima BH pasoš i time je isto onoliko Bosanac kao i ti koji si ovdje rođen. Stoga majke ti ne lupetaj više.
Da, Bosanac je koliko i recimo Henry Domercant, pošto i on ima naš pasoš.... :-)
Hoćemo li onda i jednog Vešovića lišiti bosanstva jer nije porijeklom iz BiH?
Vi uporno miješate narodnost i naciju, to su kod nas na balkanu a posebno u BiH dva različita pojma! Bosanstvo je nacionalnost, znači, pripada pravnoj kvalifikaciji koja se stiče upisom u knjizi državljana BiH i dobijanjem pasoša ove zemlje. A narodnost se na osnovu krvnosrodničkog i geografskog porijekla zasniva ( gdje krvno srodstvo vodi odlučujuću riječ!) To shvatanje je na Zapadu izumrlo još prije nekih 200 - 300 godina stvaranjem nacionalnih država. Ali kodf nas još nije....
Ti bi Bosanstvo shvatao kao Bošnjaštvo, to je nemoguće ( iako je to prije prvog svjetskog rata bilo jedno te isto), na to ti ( nažalost) Srbi i Hrvati ( osim sandžaklija) u BiH nikada neće pristati jer mnoge od ta dva naroda svoje krvnosrodničko porijeklo veže za "matične" zemlje, kao i ono emotivno...

I ja sam za Bosanstvo, ali ne ono koje je zasnovano na plemenskoj - krvnosrodničkoj osnovi ili geografskom porijeklu predaka ( onda ostani Bošnjak ako već tako želiš naciju tumačiti), to shvatanje je nazadno i samouništavajuće jer izoluje ljude a i dovelo nas je do onoga na čemu smo danas! Da bi u BiH Bosanstvo kao nacija uzelo primat nad narodnošću, moramo prvenstveno dozvoliti i drugima ( posebno manjinama koje porijeklo ne veže za BiH) dozvoliti da se tako izjašnjavaju, a zatim kroz jačanje državnih institucija ćemo jačati i Bosansku nacionalnu svijest koja se neće temeljiti na vjeri ili krvnosrodničkom porijeklu već na osnovu sticanja državljanstva. samo kao otvoreno društvo ćemo moći ojačati Državotvornu-nacionalnu svijest...
Opet ne upotrebljavas ispravne pojmove! Bosanstvo je prihvatanje onoga sto je bosansko... sto nije jednako pojmu Bosanac!!!!!!!!
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#4383 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by sansun »

svakako_lud wrote:
sansun wrote:
Nakon svega što ti ovde napisa jedva čekam da mi odgovoriš šta su onda naši ljudi u dijaspori...
Njemci, Švedi, klinac, palac, ili su i dalje I Bosanci...
Rado ću ti odgovoriti.

Ukoliko i dalje nisu plemenskim pričama zadojeni, bilo bi ima pametnije da su prvenstveno Njemci, Šveđani a posebno Amerikanci a tek onda Bosanci. Naravno, tu mislim na one koji već posjeduju pasoše dotičnih zemalja.

Usput, da ja tabe upitam sada: Da li uistinu misliš da jedan dječak koji odrasta u Berlinu ima više zajedničkog sa nekim svojim vršnjakom koji zivi u Sarajevu ili sa onim u Berlinu?
BMonk
Posts: 9
Joined: 02/09/2010 13:12

#4384 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by BMonk »

sansun wrote:
svakako_lud wrote:
sansun wrote:
Nakon svega što ti ovde napisa jedva čekam da mi odgovoriš šta su onda naši ljudi u dijaspori...
Njemci, Švedi, klinac, palac, ili su i dalje I Bosanci...
Rado ću ti odgovoriti.

Ukoliko i dalje nisu plemenskim pričama zadojeni, bilo bi ima pametnije da su prvenstveno Njemci, Šveđani a posebno Amerikanci a tek onda Bosanci. Naravno, tu mislim na one koji već posjeduju pasoše dotičnih zemalja.

Usput, da ja tabe upitam sada: Da li uistinu misliš da jedan dječak koji odrasta u Berlinu ima više zajedničkog sa nekim svojim vršnjakom koji zivi u Sarajevu ili sa onim u Berlinu?
hahahah...Ali nisi nam rekao gdje je dijete rođeno? To sa kim ima više zajedničkog ili nema... Nema veze sa onim je li Bosanac ili Njemac...
Alfa_Ze
Posts: 1284
Joined: 04/05/2006 15:09

#4385 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Alfa_Ze »

sansun wrote:
Malo si se prebacio, iz neznanja ili . . . . . ??
Svi stremimo ka zapadnoj civilizaciji i njihovim standardima i normama. Svi su oni NIJEMCI, HOLANDJANI, SVEDJANI, … ali sa jednom bitnom razlikom – jedni su AUTOHTONI, a oni drugi su ALOHTONI.

Ps. Nadam se da znas sta znaci biti Autohtoni, a sta Alohtoni.
Nadam se da ti znaš šta znači biti Amerikanac. Nacionalizam, tj autohtonost je evropu zamalo do nestanka dovela da se nisu pojavili ovi drugi, alohtoni ( kauboji). Stoga, budućnost je ipak u ovim drugima:).... Usput, i ta autohtonost postaje besmislena ukoliko teoriji evolucije daješ prednost nad teorijom nebeskih naorda, nadam se da ne griješim?
Ti neznas sta pises. Sve gledas iz ugla Amerike u kojoj ocito zivis. Autohtoni Amerikanci gotovo da ne postoje, razlog tome sigurno dobro znas.
E upravo zato zemlje zapadne Europe to nikada nece sebi dozvoliti, jer je kod njih omjer AUTOHTONOG i ALOHTONOG stanovnistva strogo ( u procentima ) kontrolisan od strane drzave. A taj procenat NIKADA nemoze biti veci od max 20%, u odnosu na broj AUTOHTONOG stanovnista te drzave.

Prostim rijecima receno : Njemacka ( ili bilo koja zapadno/europska drzava ) nikada nece biti kao Amerika, jer oni to NECE !!
malischa
Posts: 94
Joined: 22/09/2010 20:42

#4386 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by malischa »

BMonk wrote:
hahahah...Ali nisi nam rekao gdje je dijete rođeno? To sa kim ima više zajedničkog ili nema... Nema veze sa onim je li Bosanac ili Njemac...
nema veze gdje je rodjeno. vazno je da je ono svapce. a porijeklo je druga stvar
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4387 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by StupskaBitanga »

i šta će biti sa SBB i Fa(H)rom
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#4388 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by sansun »

Alfa_Ze wrote:
sansun wrote:
Malo si se prebacio, iz neznanja ili . . . . . ??
Svi stremimo ka zapadnoj civilizaciji i njihovim standardima i normama. Svi su oni NIJEMCI, HOLANDJANI, SVEDJANI, … ali sa jednom bitnom razlikom – jedni su AUTOHTONI, a oni drugi su ALOHTONI.

Ps. Nadam se da znas sta znaci biti Autohtoni, a sta Alohtoni.
Nadam se da ti znaš šta znači biti Amerikanac. Nacionalizam, tj autohtonost je evropu zamalo do nestanka dovela da se nisu pojavili ovi drugi, alohtoni ( kauboji). Stoga, budućnost je ipak u ovim drugima:).... Usput, i ta autohtonost postaje besmislena ukoliko teoriji evolucije daješ prednost nad teorijom nebeskih naorda, nadam se da ne griješim?
Ti neznas sta pises. Sve gledas iz ugla Amerike u kojoj ocito zivis. Autohtoni Amerikanci gotovo da ne postoje, razlog tome sigurno dobro znas.
E upravo zato zemlje zapadne Europe to nikada nece sebi dozvoliti, jer je kod njih omjer AUTOHTONOG i ALOHTONOG stanovnistva strogo ( u procentima ) kontrolisan od strane drzave. A taj procenat NIKADA nemoze biti veci od max 20%, u odnosu na broj AUTOHTONOG stanovnista te drzave.

Prostim rijecima receno : Njemacka ( ili bilo koja zapadno/europska drzava ) nikada nece biti kao Amerika, jer oni to NECE !!


Oni to i ne mogu, niti imaju potrebe za sada, zato, ne radi se o tome žele li ili ne, radi se o interesu! Njemac se ne ustručava informatičaru iz Indije ponuditi posao i državljanstvo, znači, ista prava kao i Njemcu ( i onda te ja pitam, u čemu će na kraju biti razlika između njega, i tog uvezenog indijca osim u boji kože i mjestu rođenja, koliko je ta razlika uopće relevantna tada? Relevantna je samo neonacistima i nikome više).

Samo želim napomenuti da autohtona društva ( sam pojam autohtonog društva je po sebi besmislen, jer nijedna zajednica nije onako tek sa neba pala) koje bih ja prvenstveno nazvao, zatvorenim društvima, kroz historiju su se pokazala kao samodestruktivna ili agresivna a na kraju i kao neodrživa...

Ali da ne duljim, da te još ovo upitam; Kada smo već kod tih tzv. autohtonih društava, hoćeš sada reći da mi Bošnjaci iz BiH predstavljamo nešto kao autohton narod? Pa nakon toliko osvajanja, miješanja, selidbi i etničkog čišćenja na balkanu, koji narod ima za sebe pravo reći da je autohton? Mi sigurno najmanje, pa mi ni (isključivo) svoje države nemamo! Imamo BiH ali koja nije samo Bošnjačka, nije ni Bosanska ( u onom smislu kako ti bosanstvo timačiš) a želiš biti autohton? Pa raspitaj se malo u svojoj porodici, kako ti se po nacionalnisti izjašnjavao pradjed, pa djed, otac pa ti, i zatim mi se javi da o autohtonosti Bosanstva govoriš. I na kraju si se upravo ti i tebi slični našli da određujete ko je koje nacije u BiH, a do jučer si nepredjeljen bio ili šta god, ali sigurno ne Bosanac.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#4389 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by udrch »

SDA spremna na dogovor s Dodikom o podjeli BiH!
Američka agencija za strateška i geopolitička istraživanja „Stratfor“ objavila je nakon općih izbora u BiH analizu u kojoj iznosi šokantne teze o nemogućnosti stabilizacije BiH, odnosu bh. političkih faktora prema decentralizaciji države, pa čak i podjeli.

Prenosimo najzanimljivije navode analize „Stratfora“

Došao je Avaz do dna..
Evo ih već citiraju agenciju koja negira genocid u Srebrenici, koja tvrdi da je u BiH bio građanski rat..došlo se dotle da je relevantan izvor za naslovnice agencija koju plaća Dodik i PC..
Moj Fahro daleko si doguro...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#4390 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by zonbirile »

udrch wrote:SDA spremna na dogovor s Dodikom o podjeli BiH!
Američka agencija za strateška i geopolitička istraživanja „Stratfor“ objavila je nakon općih izbora u BiH analizu u kojoj iznosi šokantne teze o nemogućnosti stabilizacije BiH, odnosu bh. političkih faktora prema decentralizaciji države, pa čak i podjeli.

Prenosimo najzanimljivije navode analize „Stratfora“

Došao je Avaz do dna..
Evo ih već citiraju agenciju koja negira genocid u Srebrenici, koja tvrdi da je u BiH bio građanski rat..došlo se dotle da je relevantan izvor za naslovnice agencija koju plaća Dodik i PC..
Moj Fahro daleko si doguro...
-------------------------------------
greška u postavci,on samo radi ono zbog čega je i došao,a dalčeko će dogurati,jasno kod svojih šefova.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#4391 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by respo »

sansun wrote: Oni to i ne mogu, niti imaju potrebe za sada, zato, ne radi se o tome žele li ili ne, radi se o interesu! Njemac se ne ustručava informatičaru iz Indije ponuditi posao i državljanstvo, znači, ista prava kao i Njemcu ( i onda te ja pitam, u čemu će na kraju biti razlika između njega, i tog uvezenog indijca osim u boji kože i mjestu rođenja, koliko je ta razlika uopće relevantna tada? Relevantna je samo neonacistima i nikome više).

Samo želim napomenuti da autohtona društva ( sam pojam autohtonog društva je po sebi besmislen, jer nijedna zajednica nije onako tek sa neba pala) koje bih ja prvenstveno nazvao, zatvorenim društvima, kroz historiju su se pokazala kao samodestruktivna ili agresivna a na kraju i kao neodrživa...

Ali da ne duljim, da te još ovo upitam; Kada smo već kod tih tzv. autohtonih društava, hoćeš sada reći da mi Bošnjaci iz BiH predstavljamo nešto kao autohton narod? Pa nakon toliko osvajanja, miješanja, selidbi i etničkog čišćenja na balkanu, koji narod ima za sebe pravo reći da je autohton? Mi sigurno najmanje, pa mi ni (isključivo) svoje države nemamo! Imamo BiH ali koja nije samo Bošnjačka, nije ni Bosanska ( u onom smislu kako ti bosanstvo timačiš) a želiš biti autohton? Pa raspitaj se malo u svojoj porodici, kako ti se po nacionalnisti izjašnjavao pradjed, pa djed, otac pa ti, i zatim mi se javi da o autohtonosti Bosanstva govoriš. I na kraju si se upravo ti i tebi slični našli da određujete ko je koje nacije u BiH, a do jučer si nepredjeljen bio ili šta god, ali sigurno ne Bosanac.
govoris ljudima da mjesaju nacionalnost i narodnost a ti mjesas pojmove nacionalnost i drzavljanstvo :-)
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#4392 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by sansun »

govoris ljudima da mjesaju nacionalnost i narodnost a ti mjesas pojmove nacionalnost i drzavljanstvo :-)
Ne miješam, ja ih poistovjećujem ( znam da se sa tim ne slažu mnogi sociolozi, alli sociologija nije fizika). U klasičnom tumačenju pojma nacije isti se vezao za etničku pripadnost ( kao i narod), ali danas je mnogo pragmatičnije i funkcionalnije po zajednicu da na naciju gleda kao na pravni a ne etnički status skupine ili pojedinca. Najbolji primjer su ti USA, Kanada, Australija, koje su upravo na taj način sve svoje historijske različitosti uspjeli dovesti pod kontrolu onoga što im je svima zajedničko, a to je ona sadašnjost u kojoj se nalaze.

Pitam one koji se kao "autohtoni" Bosanci izjašnjavaju, kako su se vaši preci prije 30 godina izjašnjavali, isto kao Bosanci?
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#4393 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by realna do boli »

Kako su se nasi preci izjasnjavali... to je zavisilo od zakona u tom trenutku i ili od "osvajaca" pod cijom su cizmom zivjeli i koji su provodili to istrazivanje. Tako je i danas, da biste bili birani za predjednika ili u predsjednistvo ove drzave MORATE se izjasniti kao pripadnik jednom od tri naroda koja su trenutno moderna na ovim prostorima. Takva istoriska cinjenica biti ce zabiljezena za ubudec i smatrati ce se vjerodostojnom, zapisanom cinjenicom na ovim prostorima. To sto postoje ljudi koji su obespravljeni ovakvim nacinom izjasnjvanja nece biti bitno.....niti ce se uzeti kao istoriska cinjenica.
Za mene sve sto je istorija ili historija postaje sve vise nebitno...istoriju pisu pobjednici, namecu zakone po kojima se mozes i moras izjasniti sve u korist trenutne politike...
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#4394 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by sansun »

Kako su se nasi preci izjasnjavali... to je zavisilo od zakona u tom trenutku i ili od "osvajaca" pod cijom su cizmom zivjeli i koji su provodili to istrazivanje
Tačno! Kada već hoćemo kao Bosanci i Hercegovci da se izjašnjavamo, onda ne smijemo praviti grešku koju prave konstitutivni narodi ( Bošnjaci, Srbi i Hrvati) u BiH i zasnivati svoj nacionalni identitet prvenstveno na krvnosrodničkoj ili historiskoj bazi. Nacija jest jednako građanstvo, ali ne ono etničko građanstvo kako kvazibosanci to žele propagirati, Već građanstvo zasnovanom na pravnom statusu. Kako jedan Dodik koji je rođen u BiH, a ipak na sve načine ruši ovu zemlju, može biti veći Bosanac od jednog Marka Vešovića čiji preci ama baš nikakve veze nemaju sa BiH? Vašim, etničkim, poimanjem nacije, izbacijete mnoge BH patriote iz Bosanstva, stoga, gledajmo na realnost malo pragmatičnije i funkcionalnije a ne samo kroz ideologiju i historiju, pa će nam i budućnost biti mnogo ljepša.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#4395 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by respo »

sansun wrote:
govoris ljudima da mjesaju nacionalnost i narodnost a ti mjesas pojmove nacionalnost i drzavljanstvo :-)
Ne miješam, ja ih poistovjećujem ( znam da se sa tim ne slažu mnogi sociolozi, alli sociologija nije fizika). U klasičnom tumačenju pojma nacije isti se vezao za etničku pripadnost ( kao i narod), ali danas je mnogo pragmatičnije i funkcionalnije po zajednicu da na naciju gleda kao na pravni a ne etnički status skupine ili pojedinca. Najbolji primjer su ti USA, Kanada, Australija, koje su upravo na taj način sve svoje historijske različitosti uspjeli dovesti pod kontrolu onoga što im je svima zajedničko, a to je ona sadašnjost u kojoj se nalaze.

Pitam one koji se kao "autohtoni" Bosanci izjašnjavaju, kako su se vaši preci prije 30 godina izjašnjavali, isto kao Bosanci?
mjesas mjesas
ako znas da se mnogi socijolozi ne slazu sa tim sto ti zastupas onda nemas pravo (mislim imas al je neukusno onda) nametati svoj stav ovdje drugima kao najispravnije
Alfa_Ze
Posts: 1284
Joined: 04/05/2006 15:09

#4396 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Alfa_Ze »

sansun wrote:Pitam one koji se kao "autohtoni" Bosanci izjašnjavaju, kako su se vaši preci prije 30 godina izjašnjavali, isto kao Bosanci?
Kako god da smo se izjasnjavali, ali ti i Fahro necete nikad biti BOSANCI, pogotovo ne oni AUTOHTONI !!
Jel' moze 'vako ??
big.muzzy
Posts: 153
Joined: 30/03/2010 10:02

#4397 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by big.muzzy »

Alfa_Ze wrote: Kako god da smo se izjasnjavali, ali ti i Fahro necete nikad biti BOSANCI, pogotovo ne oni AUTOHTONI !!
Jel' moze 'vako ??
Uzmi svoju 'autohtonost' i 'bosanstvo' pa ga unovči na tržnici, ili još bolje na sarajevskoj berzi :lol: :lol: :lol:

Nisam 'autohton' niti sam bosanac (kao što nisam bio ni jugosloven) niti patim da postanem jer se ne stidim svog porijekla. Došao sam, upisao fakultet, ostavio iza sebe popriličan broj 'autohtonih' kolega u toku obrazovanja, zaposlio se, stvorio karijeru koju bi poželjeli mnogi.

To što ste dozvolili da 'alohtoni' uspiju u vašoj avliji, sigurno je više vaš problem nego onih koji su došli. I ako ne možete ništa drugo, imate pravo da nam zavidite :bih:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#4398 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by respo »

big.muzzy wrote:
Alfa_Ze wrote: Kako god da smo se izjasnjavali, ali ti i Fahro necete nikad biti BOSANCI, pogotovo ne oni AUTOHTONI !!
Jel' moze 'vako ??
Uzmi svoju 'autohtonost' i 'bosanstvo' pa ga unovči na tržnici, ili još bolje na sarajevskoj berzi :lol: :lol: :lol:

Nisam 'autohton' niti sam bosanac (kao što nisam bio ni jugosloven) niti patim da postanem jer se ne stidim svog porijekla. Došao sam, upisao fakultet, ostavio iza sebe popriličan broj 'autohtonih' kolega u toku obrazovanja, zaposlio se, stvorio karijeru koju bi poželjeli mnogi.

To što ste dozvolili da 'alohtoni' uspiju u vašoj avliji, sigurno je više vaš problem nego onih koji su došli. I ako ne možete ništa drugo, imate pravo da nam zavidite :bih:
a ti imas pravo da ljubis svaki kamen od bascarsije do ilidze jer ti je sarajevo omogucilo da se obrazujes da zavrsis fakultet zaposlis se zaradjujes koliko zaradjujes i jos uvijek zivis od istog sarajeva sto vjerovatno ne bi imao prilike u mjestu odakle jesi
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59305
Joined: 15/12/2008 16:53

#4399 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by ultima_palabra »

Za nerede pred Vladom FBiH

Obustavljena istraga protiv Radže, Ganića, Patkovića i drugih

Tužilaštvo Kantona Sarajevo donijelo je Naredbu o obustavi istrage protiv šest lica koja se terete da su kao predstavnici boračkih organizacija počinili napad na ustavno ustrojstvo Federacije BiH (FBiH).
U saopštenju kantonalnog Tužilaštva navodi se da su Dževad Radžo, Huso Tucak, Munira Karić, Izet Ganić, Šerif Patković i Fahrudin Hasanović 21. aprila za vrijeme protesta boračkih organizacija pravili nerede ispred zgrade Vlade FBiH, ali da počinjene radnje za koje se terete osumnjičeni ne predstavljaju krivično djelo.

Nakon ocijene svih relevantnih dokaza prikupljenih tokom istrage, uključujući ocijenu iskaza osumnjičenih, svjedoka, te rezultata provedenih vještačenja, kantonalno Tužilaštvo utvrdilo je da se u radnjama prijavljenih nisu stekla obilježja krivičnog djela napad na ustavno ustrojstvo FBiH, zbog čega je obustavljena istraga protiv šest lica.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo 21. aprila, postupajući po službenom izvještaju federalne Uprave policije od 5. maja, otvorilo je istragu protiv Dževada Radže, Huse Tucaka, Munire Karić, Izeta Ganića, Šerifa Patkovića i Fahrudina Hasanovića zbog osnova sumnje da su, kao predstavnici boračkih organizacija, počinili napad na ustavno ustrojstvo FBiH.
Čuj "napad na ustavno ustrojstvo" :-) Pa jel ovo namjerno prave ovakve istrage u pogrešnom smjeru da bi ove barabe oslobodili svake odgovornosti... Ljudi su pozivali na nasilje i nemire i organizovali iste, dovodili ljude van Sarajeva i na kraju se napravili ludi...valjda za to treba da odgovaraju.
User avatar
nikad_vise
Posts: 2015
Joined: 20/09/2010 22:35

#4400 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by nikad_vise »

ultima_palabra wrote:
Za nerede pred Vladom FBiH

Obustavljena istraga protiv Radže, Ganića, Patkovića i drugih

Tužilaštvo Kantona Sarajevo donijelo je Naredbu o obustavi istrage protiv šest lica koja se terete da su kao predstavnici boračkih organizacija počinili napad na ustavno ustrojstvo Federacije BiH (FBiH).
U saopštenju kantonalnog Tužilaštva navodi se da su Dževad Radžo, Huso Tucak, Munira Karić, Izet Ganić, Šerif Patković i Fahrudin Hasanović 21. aprila za vrijeme protesta boračkih organizacija pravili nerede ispred zgrade Vlade FBiH, ali da počinjene radnje za koje se terete osumnjičeni ne predstavljaju krivično djelo.

Nakon ocijene svih relevantnih dokaza prikupljenih tokom istrage, uključujući ocijenu iskaza osumnjičenih, svjedoka, te rezultata provedenih vještačenja, kantonalno Tužilaštvo utvrdilo je da se u radnjama prijavljenih nisu stekla obilježja krivičnog djela napad na ustavno ustrojstvo FBiH, zbog čega je obustavljena istraga protiv šest lica.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo 21. aprila, postupajući po službenom izvještaju federalne Uprave policije od 5. maja, otvorilo je istragu protiv Dževada Radže, Huse Tucaka, Munire Karić, Izeta Ganića, Šerifa Patkovića i Fahrudina Hasanovića zbog osnova sumnje da su, kao predstavnici boračkih organizacija, počinili napad na ustavno ustrojstvo FBiH.
Čuj "napad na ustavno ustrojstvo" :-) Pa jel ovo namjerno prave ovakve istrage u pogrešnom smjeru da bi ove barabe oslobodili svake odgovornosti... Ljudi su pozivali na nasilje i nemire i organizovali iste, dovodili ljude van Sarajeva i na kraju se napravili ludi...valjda za to treba da odgovaraju.
ljudi ocito nisu nista od toga uradili sto jasno kaze i obustava procesa..a sad zdra"0 :D
Post Reply