megaman4 wrote:
BiH je bila ozbiljna drzava sve dok je bila u sastavu SFRJ, iz koje je morala izaci zbog Milosevica i velikosrpske politike.
Svoju nezavisnost je BiH izgubila u Daytonu, nesto slicno kao sto je bilo u vrijeme Berlinskog kongresa. Tada su nas germani poklopili a sada su to uradili anglosaksonci sa svojim saveznicima.
Iz ovoga se da zakljuciti da smo se samo u periodu od 1943-1992 pitali za svoju vlastitu sudbinu.
Nazalost, danas nas vode vazali zapada i istoka a narod kao da i ne postoji. Ocigledno su nam ovi iz vana dali sansu da nakon 25 godina pokusamo napraviti kakvu-takvu drzavu. Nismo uspjeli i to: zbog naroda koji glasa za jedne te iste, te zbog politicara koji samo vide vlastitu korist za sebe.
Sada smo opet postali sahovska ploca istih gazda sa istoka i zapada, sto je katastrofa, jer je ocigledno da se doba hladnog rata pocelo ponovo obnavljati na Balkanu, tacnije u BiH.
Najvecu cijenu ce platiti sama BiH i siromasno stanovnistvo koje ce se dijeliti po podrsci Americi ili Rusiji. Ko to ne vidi ili ne zeli vidjeti, prijeti mu bioloski nestanak.
Bošnjačka politika zna da je srpska zabluda o vječnoj zaštiti nadležnosti RS-a promašaj, jer srpski narod curi u Srbiju. Rezonujući na ovaj način, Bošnjaci će imati višestruke i dugoročne koristi od postojanja Republike Srpske, jer im nedovršeni Karadžićev projekt (a dovršen je jedino otcijepljen) pomaže da ostvare dvotrećinsku većinu. A kad je ostvare, onda se napravi šestomjesečna kampanja među Bošnjacima da 500.000 Bošnjaka izvadi ličnu kartu u RS-u i onda potpuno legitimno izaberu vladu, predsjednika, naprave skupštinsku većinu i donesu odluke koje se tiču postojanja RS-a. Zbog ovoga su amandmani o konstitutivnosti naroda veoma, veoma dalekovidi. Bez obzira što je ovaj primjer teoretska simulacija, on šalje jasnu poruku da onaj koji ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke. Takođe, srpska je zabluda mišljenje da je važno što su se etnosi razdvojili i što RS ima preko 90% Srba. Zapravo, to bi igralo igru jedino u varijanti otcjepljenja, ali pošto je otcjepljenje nemoguće bez katastrofalnih šteta po same Srbe, onda je potpuno nevažno ko gdje ima kuću i ko se gdje homogenizovao. S tim u vezi su jasni deklarativni i "folerski" napadi pojedinih bošnjačkih nacionalističkih političara na Republiku Srpsku, sa jedinim ciljem - utvrđivanje uvjerenja, tj. zablude kod Srba da njihov opstanak zavisi od očuvanja nadležnosti. Srbi su živi dokaz da su stoljećima pod Turcima opstali kao narod bez ikakvih nadležnosti, a da zadnjih 20 godina u borbi za nadležnosti nestaju sa vjekovnih nastambi: Hrvatska, Kosovo, a sada i BiH.
