Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#4351 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 2407 »

Chmoljo wrote: glede tog "profesionalizma" ja bih ipak rekao da je nešto drugo u pitanju:
...Uzvišeno stanje duha, ushićenje, ekstaza, sve ono što razlikuje proroke, pesnike, mučenike za ideju od običnih ljudi, — sve je to "Tragedija genija" protivno životinjskoj strani čoveka, tj. njegovom fizičkom
zdravlju. Ponavljam, ako hoćeš da budeš zdrav, idi u stado ljudi. Kako su bili srećni Buda, Muhamed, Šekspir, što ih dobri rođaci i lekari nisu lečili od ekstaze i ushićenosti! Da je Muhamed uzimao protiv svoje nervoze brom, da je radio svega 2 sata u 24 i da je pio samo mleko, posle njega, znamenitog čoveka, ostalo bi isto toliko malo kao i posle smrti njegovog psa. Doktori i dobri rođaci učiniće, na kraju krajeva, da čovečanstvo otupi, da filistri postanu, geniji i da propadne civilizacija".
sa tom razlikom što je meni kao vjerniku upitan njegov primjer, ali je svakako interesantno razmišljanje.

dakle, preporučujem knjigu "Tragedija genija" dr. Vladimira Stanojevića... ja još nisam čitao, ali ovo ne može da omane :) budem čim ulovim više vremena :)

btw, citat nije piščev nego je preuzet od Čehova čini mi se...
Interesantna knjiga koja opisuje bolesti i poroke nekih znamenitih licnosti. I sam autor navodi da se radi o jako slabo istrazenoj tematici i da se o svemu tome moze naci jako malo podataka, barem je tako bilo kada je knjiga pisana tamo nekada na pocetku XX. vijeka :)
drenmajster
Posts: 482
Joined: 10/12/2009 07:55

#4352 Re: Šta trenutno čitate?

Post by drenmajster »

fetic wrote:Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!

Image

Jel ko procitao,utisci?
Procitao-postajala je mogucnost downloada na nekom srpskom nazional socijalistickom sajtu.U vrijeme kad je pisana cinila se sasvim logicnom-imala je svoju logiku ,medjutim iz sadasnje perspektive -proso voz kroz kukuruze
drenmajster
Posts: 482
Joined: 10/12/2009 07:55

#4353 Re: Šta trenutno čitate?

Post by drenmajster »

Alexandar Solzenjicin-U prvom krugu-perfektno opisana situacija komunisticke Rusije u vrijeme Staljina,cak i Staljin kao licnost.Jedna od boljih knjiga koje sam citao. :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4354 Re: Šta trenutno čitate?

Post by vjesticanametli »

BJB i imuno hvala vam .................imuno imas pp :-D

soul sisto i ja pomislih niko to ne cita pa rekoh dra te hell sta je ovo :D
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#4355 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo »

Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#4356 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Soul_Sista »

Tjingis Ajtmatov - I dan traje duze od jednog stoljeca ...moj slobodni prevod jer ne znam kako je preveden na nas. Porijklom iz Kirgistana a pisao na ruskom. Desi se da nekad naletim na dobar klasik a ovo je definitivno jedan takav.. :-D
elSaik
Posts: 11916
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#4357 Re: Šta trenutno čitate?

Post by elSaik »

lejlamo wrote:Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D
I meni je ova iduća na čitanju.

Paralelno s njom sam i na nekih 90 stranica ove:

Image
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#4358 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Max Bunker »

drenmajster wrote:Alexandar Solzenjicin-U prvom krugu-perfektno opisana situacija komunisticke Rusije u vrijeme Staljina,cak i Staljin kao licnost.Jedna od boljih knjiga koje sam citao. :thumbup:
Znas li gdje mogu kupiti tu knjigu ?
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#4359 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sorei »

Halit Ertugrul - Ajsela :thumbup:
User avatar
sadmire
Posts: 2401
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4360 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Kis-Basta, pepeo
Vec sam je dva puta bezuspjesno pokusao citati, al nikako se nisam mogao koncentrirati.
Sinoc je spontano uzmem i na komadu procitam nekih pedeset strana. Svidja mi se pravo, al izgleda da za neke knjige covjek mora biti u pravom raspolozenju!?
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#4362 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SinjaD »


Ja skoro završih i 3 dio. Meni su dobri ti Lašonovi krimići; fino sam se zabavila.
User avatar
jazmin
Posts: 152
Joined: 11/08/2009 10:39

#4363 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jazmin »

lejlamo wrote:Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D

e super da je dobra, i ja sam je kupila sada čitam "Za moju dragu" T.P. - ali mi nij nešto posebno
User avatar
Truba
Posts: 93815
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4364 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

nakon što sam se razočarao ramizovom otmicom i prebacivanja priče s tijane i šabe a da se malo odmorim pred fukovo klatno uzeo sam sirius 11 kako i sljeduje

Image
User avatar
sharafce
Posts: 1110
Joined: 09/02/2011 08:43

#4365 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sharafce »

Parfem - povijest jednog ubojice
Patrick Suskind
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42278
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#4366 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mis mekinjas »

sharafce wrote:Parfem - povijest jednog ubojice
Patrick Suskind
ne znam šta je bolje, knjiga ili film :-D
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#4367 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Dioda »

lejlamo wrote:Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D
I ja sinoc uzeh da malo citam, pa procitah 260 stranica :D Zasad 'vaka :thumbup:
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#4368 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Kljblj »

Trenutno Mrs Dalloway od Virginije Woolf. Baš sam je rastegnula, sporo mi ide, iako nije loša. U januaru sam pročitala 3 knjige - zbirku kratkih priča ''Dubliners'' Jamesa Joycea, ''St Joan'' G.B.Shawa i ''Flaubert's Parrot'' Juliana Barnesa. ''St Joan'' je skroz kratka i začas se pročita, ali da je zanimljiva previše i nije. ''Flaubert's Parrot'' je zanimljiva, neobična, tzv. postmodernistički roman sa različitim naratorima, vraćanjem u prošlost pa nazad itd. Govori o životu Gustava Flauberta koji je povezan sa papigom iz naslova jer je papigu držao na stolu dok je pisao jednu svoju knjigu. Veći dio knjige je pričan iz perspektive dr. Braithwaitea, istraživača amatera, jedan iz perspektive samog Flauberta i jedan iz perspektive Flaubertove ljubavnice.
profesorka25
Posts: 16
Joined: 24/10/2010 13:15

#4369 Re: Šta trenutno čitate?

Post by profesorka25 »

lejlamo wrote:Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D
I ja sam kupila istu, kanim se da je pocnem citati, hvala na preporuci... :-D
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#4370 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo »

profesorka25 wrote:
lejlamo wrote:Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D
I ja sam kupila istu, kanim se da je pocnem citati, hvala na preporuci... :-D
stvarno je knjiga :thumbup: ...samo je kraj malo...hmmmm :-) ..nekako sfušerila :D ...
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#4371 Re: Šta trenutno čitate?

Post by harleyquinn »

lejlamo wrote:
profesorka25 wrote:
lejlamo wrote:Image


kupih je u konzumu za 4 KM ....i uzivam citajuci je :-D
I ja sam kupila istu, kanim se da je pocnem citati, hvala na preporuci... :-D
stvarno je knjiga :thumbup: ...samo je kraj malo...hmmmm :-) ..nekako sfušerila :D ...
eh sad se i meni cita ova knjiga :D imal' ih jos? :zoka: :-D :oops:
Last edited by harleyquinn on 16/02/2011 18:29, edited 1 time in total.
profesorka25
Posts: 16
Joined: 24/10/2010 13:15

#4372 Re: Šta trenutno čitate?

Post by profesorka25 »

Kako je lijepa moja Vectra Ozren Kebo, extra knjiga!
benny1993
Posts: 12
Joined: 10/02/2011 00:22

#4373 Re: Šta trenutno čitate?

Post by benny1993 »

Mesa Selimovic- Dervis i Smrt... dosao sam do 146 strane i odusevio se. Jedna od boljih koje sam ikad procitao
User avatar
Truba
Posts: 93815
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4374 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

i ja jedva cekam to citati
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4375 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

Veceras sa police ''dohvatim'' Millera i Rakovu obratnicu.
Post Reply