Interesantna knjiga koja opisuje bolesti i poroke nekih znamenitih licnosti. I sam autor navodi da se radi o jako slabo istrazenoj tematici i da se o svemu tome moze naci jako malo podataka, barem je tako bilo kada je knjiga pisana tamo nekada na pocetku XX. vijekaChmoljo wrote: glede tog "profesionalizma" ja bih ipak rekao da je nešto drugo u pitanju:
sa tom razlikom što je meni kao vjerniku upitan njegov primjer, ali je svakako interesantno razmišljanje....Uzvišeno stanje duha, ushićenje, ekstaza, sve ono što razlikuje proroke, pesnike, mučenike za ideju od običnih ljudi, — sve je to "Tragedija genija" protivno životinjskoj strani čoveka, tj. njegovom fizičkom
zdravlju. Ponavljam, ako hoćeš da budeš zdrav, idi u stado ljudi. Kako su bili srećni Buda, Muhamed, Šekspir, što ih dobri rođaci i lekari nisu lečili od ekstaze i ushićenosti! Da je Muhamed uzimao protiv svoje nervoze brom, da je radio svega 2 sata u 24 i da je pio samo mleko, posle njega, znamenitog čoveka, ostalo bi isto toliko malo kao i posle smrti njegovog psa. Doktori i dobri rođaci učiniće, na kraju krajeva, da čovečanstvo otupi, da filistri postanu, geniji i da propadne civilizacija".
dakle, preporučujem knjigu "Tragedija genija" dr. Vladimira Stanojevića... ja još nisam čitao, ali ovo ne može da omanebudem čim ulovim više vremena
![]()
btw, citat nije piščev nego je preuzet od Čehova čini mi se...
Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- 2407
- Posts: 4437
- Joined: 26/07/2007 21:32
- Location: on a 50 milion year trip...
#4351 Re: Šta trenutno čitate?
-
drenmajster
- Posts: 482
- Joined: 10/12/2009 07:55
#4352 Re: Šta trenutno čitate?
Procitao-postajala je mogucnost downloada na nekom srpskom nazional socijalistickom sajtu.U vrijeme kad je pisana cinila se sasvim logicnom-imala je svoju logiku ,medjutim iz sadasnje perspektive -proso voz kroz kukuruzefetic wrote:Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!
Jel ko procitao,utisci?
-
drenmajster
- Posts: 482
- Joined: 10/12/2009 07:55
#4353 Re: Šta trenutno čitate?
Alexandar Solzenjicin-U prvom krugu-perfektno opisana situacija komunisticke Rusije u vrijeme Staljina,cak i Staljin kao licnost.Jedna od boljih knjiga koje sam citao. 
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
#4354 Re: Šta trenutno čitate?
BJB i imuno hvala vam .................imuno imas pp
soul sisto i ja pomislih niko to ne cita pa rekoh dra te hell sta je ovo
soul sisto i ja pomislih niko to ne cita pa rekoh dra te hell sta je ovo
- lejlamo
- Posts: 8990
- Joined: 28/06/2010 15:54
- Location: suncana strana ulice
- Soul_Sista
- Posts: 3751
- Joined: 29/01/2003 00:00
- Location: anybody seen my baby?
#4356 Re: Šta trenutno čitate?
Tjingis Ajtmatov - I dan traje duze od jednog stoljeca ...moj slobodni prevod jer ne znam kako je preveden na nas. Porijklom iz Kirgistana a pisao na ruskom. Desi se da nekad naletim na dobar klasik a ovo je definitivno jedan takav.. 
-
elSaik
- Posts: 11916
- Joined: 27/03/2007 16:49
- Location: 8. krug pakla
-
Max Bunker
- Posts: 2406
- Joined: 19/03/2010 00:16
#4358 Re: Šta trenutno čitate?
Znas li gdje mogu kupiti tu knjigu ?drenmajster wrote:Alexandar Solzenjicin-U prvom krugu-perfektno opisana situacija komunisticke Rusije u vrijeme Staljina,cak i Staljin kao licnost.Jedna od boljih knjiga koje sam citao.
-
sorei
- Posts: 27435
- Joined: 03/11/2010 13:38
#4359 Re: Šta trenutno čitate?
Halit Ertugrul - Ajsela 
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#4360 Re: Šta trenutno čitate?
Kis-Basta, pepeo
Vec sam je dva puta bezuspjesno pokusao citati, al nikako se nisam mogao koncentrirati.
Sinoc je spontano uzmem i na komadu procitam nekih pedeset strana. Svidja mi se pravo, al izgleda da za neke knjige covjek mora biti u pravom raspolozenju!?
Vec sam je dva puta bezuspjesno pokusao citati, al nikako se nisam mogao koncentrirati.
Sinoc je spontano uzmem i na komadu procitam nekih pedeset strana. Svidja mi se pravo, al izgleda da za neke knjige covjek mora biti u pravom raspolozenju!?
- sabrinna
- Posts: 33
- Joined: 29/10/2010 16:14
- SinjaD
- Posts: 681
- Joined: 19/03/2008 18:48
#4362 Re: Šta trenutno čitate?
Ja skoro završih i 3 dio. Meni su dobri ti Lašonovi krimići; fino sam se zabavila.
- jazmin
- Posts: 152
- Joined: 11/08/2009 10:39
- Truba
- Posts: 93815
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4364 Re: Šta trenutno čitate?
nakon što sam se razočarao ramizovom otmicom i prebacivanja priče s tijane i šabe a da se malo odmorim pred fukovo klatno uzeo sam sirius 11 kako i sljeduje


- sharafce
- Posts: 1110
- Joined: 09/02/2011 08:43
#4365 Re: Šta trenutno čitate?
Parfem - povijest jednog ubojice
Patrick Suskind
Patrick Suskind
- Mis mekinjas
- Posts: 42278
- Joined: 01/07/2009 22:33
- Location: U svemiru ili u Krležinim romanima
#4366 Re: Šta trenutno čitate?
ne znam šta je bolje, knjiga ili filmsharafce wrote:Parfem - povijest jednog ubojice
Patrick Suskind
- Dioda
- Posts: 1353
- Joined: 20/01/2008 19:17
-
Kljblj
- Posts: 300
- Joined: 14/02/2011 18:08
#4368 Re: Šta trenutno čitate?
Trenutno Mrs Dalloway od Virginije Woolf. Baš sam je rastegnula, sporo mi ide, iako nije loša. U januaru sam pročitala 3 knjige - zbirku kratkih priča ''Dubliners'' Jamesa Joycea, ''St Joan'' G.B.Shawa i ''Flaubert's Parrot'' Juliana Barnesa. ''St Joan'' je skroz kratka i začas se pročita, ali da je zanimljiva previše i nije. ''Flaubert's Parrot'' je zanimljiva, neobična, tzv. postmodernistički roman sa različitim naratorima, vraćanjem u prošlost pa nazad itd. Govori o životu Gustava Flauberta koji je povezan sa papigom iz naslova jer je papigu držao na stolu dok je pisao jednu svoju knjigu. Veći dio knjige je pričan iz perspektive dr. Braithwaitea, istraživača amatera, jedan iz perspektive samog Flauberta i jedan iz perspektive Flaubertove ljubavnice.
-
profesorka25
- Posts: 16
- Joined: 24/10/2010 13:15
- lejlamo
- Posts: 8990
- Joined: 28/06/2010 15:54
- Location: suncana strana ulice
-
harleyquinn
- Posts: 347
- Joined: 25/06/2010 18:58
#4371 Re: Šta trenutno čitate?
eh sad se i meni cita ova knjiga
Last edited by harleyquinn on 16/02/2011 18:29, edited 1 time in total.
-
profesorka25
- Posts: 16
- Joined: 24/10/2010 13:15
#4372 Re: Šta trenutno čitate?
Kako je lijepa moja Vectra Ozren Kebo, extra knjiga!
-
benny1993
- Posts: 12
- Joined: 10/02/2011 00:22
#4373 Re: Šta trenutno čitate?
Mesa Selimovic- Dervis i Smrt... dosao sam do 146 strane i odusevio se. Jedna od boljih koje sam ikad procitao
- Truba
- Posts: 93815
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4374 Re: Šta trenutno čitate?
i ja jedva cekam to citati
- Eleonora
- Posts: 1323
- Joined: 06/04/2008 14:05
#4375 Re: Šta trenutno čitate?
Veceras sa police ''dohvatim'' Millera i Rakovu obratnicu.



