Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43301 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Čudi me da na ovom forumu nema reakcija na hapšenja u Orašju, pritiske iz Hrvatske i reakcije pojedinih političara ali i običnih građana.
Evo Cerić odgovorio Ljubiću na njegovo patetično otvoreno pismo Izetbegoviću.
Mustafa Cerić odgovorio Boži Ljubiću na optužbe o islamizaciji: Umjesto u Evropu, vi Bosnu izdajom vodite u apartheid
Predsjednik Glavnog Vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Božo Ljubić uputio je otvoreno pismo predsjedavajućem Predsjedništva BiH i predsjedniku SDA-a Bakiru Izetbegoviću u kojem ga optužuje za islamizaciju BiH i nasilje nad hrvatskim narodom. Na ovo pismo odgovara dr. Mustafa Cerić

Izvor: dr. Mustafa Cerić

Gospodine Ljubiću, niste trebali pisati otvoreno pismo Bakiru Izetbegoviću. On, zasigurno, nije kriv za (ne)ravnopravan položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini. Naprotiv, Bošnjaci misle da je Bakir Izetbegović, kao i drugi bošnjački politički lideri, odgovoran za visoko povlašten položaj Hrvata u politici i ekonomiji u Bosni. Primjeri toga su nažalost mnogobrojni(ji), nego primjeri, koje vi (ne)navodite, zato što ih nema, da su “Hrvati danas izloženi kontinuiranom i sistemskom institucionalnom i političkom nasilju s jedne strane te prijetnjama, fizičkom nasilju i ubistvima s druge strane”.

Gospodine Ljubiću, vi ste otvoreno pismo trebali napisati sami sebi i svim hrvatskim političkim dužnosnicima u Bosni i Hercegovini i, naravno, hrvatskoj političkom establišmentu, jer vašingtonski i dejtonski privremeni mirovni dogovor su, koliko znamo, prihvatili i potpisali politički predstavnici Hrvata, uključujući i Franju Tuđmana.
Vaše pismo Bakiru Izetbegoviću i ostalim Bošnjacima doživljavam kao Vašu slabost. Valjda bi vaše pismo trebalo ohrabriti vas i vaše istomišljenike. Međutim, vaše pismo razumijem kao vašu poruka aparthejda. Jer očigledno nemate kapaciteta i hrabrosti da pismo, koje je puno lažnih insinuacija na račun Bošnjaka, uputite hrvatskoj javnosti u Hrvatskoj. Vi vrlo dobro znate da je javnost u Hrvatskoj podijeljena i večinski je osudila umiješanost Hrvatske u rat protiv jedinstvene države Bosne i Hercegovine. Demokratska Hrvatska je bila i ostala protiv podjele zemlje i države Bosne i Hercegovine.

Kažem, pismo je vaša slabost i slabost svih onih koji vas podržavaju, je nemate hrabrosti da se odmaknete od politike koja je provođena iz Hrvatske od početka samostalnosti države Bosne i Hercegovine, a to je politika podjele Bosne i Hercegovine. Nažalost, vi i dan danas gledate u Zagreb, nadajući se sinekurama i podjeli države Bosne i Hercegovine. Prošlo je vrijeme podjele naše zemlje, tvoje i moje i svih drugih koji je doživljavaju kao svoju zemlju i državu. Zapamtite to Ljubiću.
Vaši politički predstavnici, uključujući i vas, jer ste sudjelovali i sudjelujete u vlasti u državi Bosni i Hercegovini, su prihvatili i potpisali navedene međunarodne sporazume, a danas bi vjerovatno, kao i predstavnci Srbije i manjeg bosanskog entiteta vrlo radio povukli vaše potpise sa Vašingtonskog i Dejtonskog privremenog mirovnog dogovora. Pa, nisu Bošnjaci određivali koliko prava i kako će se birati članovi predjedništva te zakonodavne i izvršne vlasti u entitetima. Sami ste sebi, uz posredovanje međuanrodne zajednice, odredili vaša prava u državi Bosni i Hercegovini. Bošnjaci nisu i neće biti na putu vaših prava kao konstitutivnog naroda, ali hoće biti na putu razbijanja države Bosne i Hercegovine.To treba da znate vi i svi koji politički misle kao vi.

Kažete da Hrvati četiri puta spašavaju Bosnu i Hercegovinu od referenduma za nezavisnu državu Bosnu i Hercegovinu do ulaska u Europsku uniju. Znate vi vrlo dobro da smo svi zajedno spašavali i Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu protiv projekta velike Srbije. Zajedno smo se borili, također, protiv zločina koji su počinjeni u cilju ostvarivanja velike Srbije. Međutim, vi se nikad niste odrekli podjele zemlje i države Bosne i Hercegovine. To je ključni problem politike koju vi predstavljate.
Ustvari, vaš problem je što ne znate tačno šta hoćete. Valjda vam je postalo jasno da ne možete imati i pare i jare. A vi, Ljubiću, hoćete upravo to: i pare i jare. Kad ste u Hrvatskoj hoćete da imate suverena i hrvatska i bosanska prava, a kad ste u Bosni hoćete da imate suverena hrvatska prava, jer vam se bosanska prava podrazumijevaju. Takav odnos prema rodnoj grudi i državi nije poznat nigdje u svijetu. U Hrvatskoj Bošnjaci nemaju pravo da upišu svoj bosanski jezik ni u džamijskim svjedočanstvima. Vi u Bosni imate sve što hoćete sve do apartheida, kojeg ste nam nametnuli kroz dvije škole pod jednim krovom. Nije mi poznato da su Hrvati ikad igdje u Europi i svijetu tražili da im se omogući ovaj vid apartheida, dvije škole pod jednim krovom, osim u Bosni i Hercegovini.

Zato hoću da vam kažem: ako vi, Ljubiću, još jednom spomenete da ste četri puta spašavali Bosnu, napisat ću abjuraciju za svog sina i unuka, poput Bilinopoljske abjuracije od Kulina bana, da se odrekne svega što bi moglo ličiti na vas i vašu pomoć. Ali, u toj abjuraciji stajat će da se moj sin i moj unuk obavezuju da će opet spašavati Hrvatsku, ako je dušman napadne. O tom spašavanju Hrvatske govore imena na spomen ploči u haremu Zagrebačke džamije. Samo zbog njihove žrtve cijela Hrvatska, pa tako i vi Ljubiću, ima da mirno stojite pred Dobrim Bošnjanima. Moja islamsko-bosanska tradicija kaže da je bolja lijepa riječ nego sadaka, koja će biti popraćena uvredama.

Gospodine Ljubiću, ne bih vam otvoreno odgovarao na vaše otvoreno pismo Bakiru Izetbegoviću, ali on je predsjedavajući države Bosne i Hercegovine i zato osjećam potrebu da branim moju državu (vi imate dvije, pa valjda i ja mogu imati jednu), ali i da branim čast moga naroda, koji je trenutno predstavljen u liku i djelu Bakira Izetbegovića. No, i više od toga. Osjetio sam se prozvanim da vam odgovorim zbog naslova vašeg pisma, ako su tačno mediji prenijeli, gdje vi kažete Izetbegoviću da on umjesto u Evropu, državu islamizacijom vodi na Bliski istok.

Prvo, vi Ljubiću, ne znate ni šta je islam, ni šta je Bliski istok. Vi ste po vokaciji doktor medicine, koliko znam. Midicina ima veze s islamom utoliko što je još u jedanaestom stoljeću autor prvog udžbenika za medicinu bio musliman, Ibni Sina ili Avicenna. Nadam se da ste imali priliku pročitatie Ibn Sinaov al-Qanun fi al-tibb. Ako niste, mogu vam posudit da to pročitate, pod uvjetom da vas to ne islamizira, jer mi Bošnjaci ne želimo nikoga islamizirati, kao što ne želimo da nâs iko krstijanizira ili kroatizira. Mi želimo biti slobodni Dobri Bošnjani, jer mi vjerujemo da nema prisile u vjeri.
A što se tiče Bliskog istoka, ja sam tamo živio više godina i mogu vas poučiti što je Bliski istok. Mislim da bi vam to jako koristilo, ako ni zbog čega a ono da se javno ne blamirate. Meni je vas žao da tako kardinale greške pravite, posebno u politici, jer ja vas još uvijek doživljavam kao bosanskog političara, koji traži svoje mjesto u Hrvatskoj i u Europi. Možada vi u zadnje vrijeme ne pratite, ali nije više u modi da se muslimane optužuje za islam. Ta matrica je potrošena. Čekamo da se izmisli nova. Vi ste, gospodine Ljubiću, u zaostatku i zato sam imao potrebu da ja vas bar jednom spasim kao moj dug za vaše četiri-putno spašavanje mene.

Hvala vam, ali vas molim da me više ne spašavate. Drago mi je da vi niste Hrvatska. Volio bih da ste Bosanac, koji voli svoju zemlju i koji je ponosan na svoju državu. Ne volim što širite lošu volju protiv vaših komšija u vašoj bosanskoj domovini i državi… Oni su, zaista, umorni od optužbi zbog njihove vjere i nacije…
Hvala Bogu, Bosna je starija i trajnija i od vas i od mene.
Bog neka je čuva za sva vremena!
Amin!
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43302 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Stigao i presuđeni ratni zločinac u Teheran. :oops:
Novoizabrani načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić stigao u Sarajevo
http://www.klix.ba/vijesti/bih/novoizab ... /161108027
Fikret Abdić je nakon 23 godine prvi put u Sarajevu, gdje je stigao na preuzimanje certifikata Centralne izborne komisije BiH (CIK) kao novoizabrani načelnik Velike Kladuše.
User avatar
Danguba
Posts: 15909
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#43303 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Čudi me da na ovom forumu nema reakcija na hapšenja u Orašju, pritiske iz Hrvatske i reakcije pojedinih političara ali i običnih građana.
Evo Cerić odgovorio Ljubiću na njegovo patetično otvoreno pismo Izetbegoviću.
Mustafa Cerić odgovorio Boži Ljubiću na optužbe o islamizaciji: Umjesto u Evropu, vi Bosnu izdajom vodite u apartheid
I Cerke post'o merhametli. :-)
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43304 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Čekamo sada na Puljićevo pismo Izetbegoviću :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43305 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Hafis wrote:Čekamo sada na Puljićevo pismo Izetbegoviću :)
Jok, neprimjereno, Cerić je sada običan građanin, nikakav vjerski službenik. :P Al' da je odgovorio onom slinavcu Ljubiću jeste, Cerić prevazišao samog sebe. :mrgreen:
Danguba wrote: I Cerke post'o merhametli. :-)
Skont'o da od merhameta nema ništa, do duše malo kasno ali bolje ikad nego nikad :thumbup: .
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43306 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

U međuvrmenu...
Načelnici iz USK-a zbog Fikreta Abdića napustili ceremoniju dodjele mandata
Jedan dio prisutnih u sali prilikom dodjele certifikata Abdića je pozdravio aplauzom, a načelnici iz USK-a su iz protesta napustili salu, odlučivši da certifikate preuzmu na kraju svečanosti.

Načelnik Ključa Nedžad Zukanović rekao je da su ovim činom željeli poslati jasnu poruku kako ratni zločinci ne mogu biti izabrani za načelnike.

"Ovo nije dobra poruka i mora se mijenjati zakon kako nam se ne bi ponovila slična situacija sljedeće godine. Bude se strasti, mi ne želimo da sjedimo u sali sa onima koji su ratni zločinci", rekao je on.

Zlatko Hujić, načelnik Bosanskog Petrovca, rekao je da je Abdić osuđeni ratni zločinac i da se na ovaj način suosjeća sa žrtvama.

Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić rekao je da su danas svi načenici iz USK-a napustili salu kako bi pokazali svoj stav prema Abdiću.

"On ne samo da ne bi trebao da bude načelnik, on ne treba ni da sjedi sa nama. Nismo trebali doći u ovu situaciju", rekao je Fazlić.

Podsjećamo, Fikret Abdić danas je nakon 23 godine ponovo u Sarajevu, a na posljednjim lokalnim izborima osvojio je najviše glasova za načelnika Velike Kladuše.
User avatar
Danguba
Posts: 15909
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#43307 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Danguba wrote: I Cerke post'o merhametli. :-)
Skont'o da od merhameta nema ništa, do duše malo kasno ali bolje ikad nego nikad :thumbup: .
Odgovara mu da se ovaj ne bi ne daj Boze uvrijedio a djonom je udarao po Bosnjacima(ugrozenost, majorizacija, islamizacija, lazi...)
Takve treba otresti k'o slinu jer zasluzuju.

''Bosnjaci'' glavni krivci sto su Hrvati napustili i protjerani iz BiH. Na samo tu laz trebalo mu je ''sve po spisku''.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#43308 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tandmand »

Izetbegović je tokom rasprave u Parlamentu EU bio zasut pitanjima hrvatskih predstavnika u toj instituciji o krizi u odnosima dvije zemlje, te posebno slučajevima u Orašju, ali i Stocu te položaju Hrvata unutar BiH. No, Izetbegović je vrlo precizno odgovorio na sva njihova pitanja.

- Vidite, u BiH je smjenjen glavni tužilac, prije nekih mjesec dana, on je bio Bošnjak. U ovom slučaju postupajući tužilac je Hrvat, vršilac dužnosti glavne državne tužiteljice je Hrvatica. Radi se o navodnim zločinima Hrvata nad Srbima. Na čelu policijske agencije koja je provela hapšenje je Srbin, a onda se Zagreb pita da li Bošnjaci žele pokvariti odnose sa Hrvatskom - rekao je Izetbegović.
Ali da ipak ovi Srbi i Hrvati nisu tajno prešli na Islam. Vjerovatno je to ta islamizacija o kojoj priča Ljubić. Sve je to zavjera iz Teherana.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43309 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

tandmand wrote:
Izetbegović je tokom rasprave u Parlamentu EU bio zasut pitanjima hrvatskih predstavnika u toj instituciji o krizi u odnosima dvije zemlje, te posebno slučajevima u Orašju, ali i Stocu te položaju Hrvata unutar BiH. No, Izetbegović je vrlo precizno odgovorio na sva njihova pitanja.

- Vidite, u BiH je smjenjen glavni tužilac, prije nekih mjesec dana, on je bio Bošnjak. U ovom slučaju postupajući tužilac je Hrvat, vršilac dužnosti glavne državne tužiteljice je Hrvatica. Radi se o navodnim zločinima Hrvata nad Srbima. Na čelu policijske agencije koja je provela hapšenje je Srbin, a onda se Zagreb pita da li Bošnjaci žele pokvariti odnose sa Hrvatskom - rekao je Izetbegović.
Ali da ipak ovi Srbi i Hrvati nisu tajno prešli na Islam. Vjerovatno je to ta islamizacija o kojoj priča Ljubić. Sve je to zavjera iz Teherana.
E fala *urcu da i on jednom odgovori kako treba, :roll:
User avatar
Danguba
Posts: 15909
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#43310 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

tandmand wrote:
Izetbegović je tokom rasprave u Parlamentu EU bio zasut pitanjima hrvatskih predstavnika u toj instituciji o krizi u odnosima dvije zemlje, te posebno slučajevima u Orašju, ali i Stocu te položaju Hrvata unutar BiH. No, Izetbegović je vrlo precizno odgovorio na sva njihova pitanja.

- Vidite, u BiH je smjenjen glavni tužilac, prije nekih mjesec dana, on je bio Bošnjak. U ovom slučaju postupajući tužilac je Hrvat, vršilac dužnosti glavne državne tužiteljice je Hrvatica. Radi se o navodnim zločinima Hrvata nad Srbima. Na čelu policijske agencije koja je provela hapšenje je Srbin, a onda se Zagreb pita da li Bošnjaci žele pokvariti odnose sa Hrvatskom - rekao je Izetbegović.
Ali da ipak ovi Srbi i Hrvati nisu tajno prešli na Islam. Vjerovatno je to ta islamizacija o kojoj priča Ljubić. Sve je to zavjera iz Teherana.
Evo sta slina izjavljuje...

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Co ... ate/396373
Hamolj
Posts: 961
Joined: 03/11/2016 15:03

#43311 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hamolj »

U mom kraju stari ljudi su često znali reći neće krst na krst, aludirajući na Srbe i Hrvate.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43312 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Danguba wrote:
tandmand wrote:
Izetbegović je tokom rasprave u Parlamentu EU bio zasut pitanjima hrvatskih predstavnika u toj instituciji o krizi u odnosima dvije zemlje, te posebno slučajevima u Orašju, ali i Stocu te položaju Hrvata unutar BiH. No, Izetbegović je vrlo precizno odgovorio na sva njihova pitanja.

- Vidite, u BiH je smjenjen glavni tužilac, prije nekih mjesec dana, on je bio Bošnjak. U ovom slučaju postupajući tužilac je Hrvat, vršilac dužnosti glavne državne tužiteljice je Hrvatica. Radi se o navodnim zločinima Hrvata nad Srbima. Na čelu policijske agencije koja je provela hapšenje je Srbin, a onda se Zagreb pita da li Bošnjaci žele pokvariti odnose sa Hrvatskom - rekao je Izetbegović.
Ali da ipak ovi Srbi i Hrvati nisu tajno prešli na Islam. Vjerovatno je to ta islamizacija o kojoj priča Ljubić. Sve je to zavjera iz Teherana.
Evo sta slina izjavljuje...

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Co ... ate/396373
Ma smiješan je, Čović se sada već zavlači dublje u srpske guzove (Dodikove) a ovaj ga Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina RS, lijepo demantova i opovrgnu njegove tvrdnje. Jebe se Srbima za odnos sa Hrvatima, ganjaju samo svoj interes. Pa da je tako kako Čović tvrdi prvo bi Srbi povukli optužbe koje su tobože napakovali Bošnjaci "nevinim" HVO oficirima. Kakav luzer!
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#43313 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tandmand »

Očekivano, katolički portali su prešutili Bakirove odgovore na pitanja hrvatskih predstavnika u Parlamentu EU ...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#43314 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

Danguba wrote:
Evo sta slina izjavljuje...

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Co ... ate/396373
Ovdje ga je baš pretjerao... Kaže, Hrvati nemaju nikakav utjecaj na sudove, kao valjda bi trebali imati... :jbt:

http://vijesti.hrt.hr/359595/covic-u-dn ... -diktirane
Hamolj
Posts: 961
Joined: 03/11/2016 15:03

#43315 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hamolj »

Prekinuta već ranije prekinuta sjednica Parlamenta FBiH

Prekinuta već ranije prekinuta sjednica Parlamenta FBiH Izvor: N1

Sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH prekinuta je nakon što se poslanici danas nisu izjasnili o spornom Nacrtu zakona o šumama, jer nije postojala saglasnost SDA i HDZ-a BiH.

Riječ je o sjednici Predstavničkog doma koja je prekinuta 13. jula.

Poslanik Demokratskog fronta DŽenan Đonlagić ocijenio je da je ovo danas "kozmetička sjednica" na kojoj nema rasprave o suštinskim pitanjima, te da HDZ BiH zagovara da niži nivoi vlasti dobiju pravo raspolaganja.

On je za Prijedlog zakona o šumama rekao da je suština da kantoni dobiju pravo korištenja resursa. "DF neće dozvoliti da opštine dobiju pravo da raspolažu državnim resursima", poručio je Đonlagić.

Poslanik DF-a Mahir Mešalić nazvao je sjednicu farsom, te ocijenio da je isključivo sazvana zbog pritiska javnosti i opozicije zbog nerada Parlamenta FBiH, prenose federalni mediji.

"Ovo je dokaz da koalicija SDA-HDZ BiH ponovo ne funkcioniše i da nisu postigli dogovor. Ovo je eklantan primjer da se u Parlamentu FBiH mogu usvojiti samo izvještaji o zaduženju", rekao je Mešalić.

Poslanik Ilhan Bušatlić tražio je da mu se dostave podaci o primanjima, uključujući i isplate naknada za odvojen život federalnim parlamentarcima, te pojasnio da se Predstavnički dom sastaje sezonski, odnosno svaka četiri mjeseca, te da građani moraju biti upućeni u činjenice.

"Jadni su građani sa ovakvim parlamentom i vladom. Pogledajte sjednice Narodne skupštine Republike Srpske i vidjećete da su oni za nas parlament", rekao je Bušatlić.

Poslanik SDP BiH Elvir Karabajić kaže da se čelnici stranaka ništa ne mogu dogovoriti zbog čega postoji zastoj od četiri mjeseca.

Iz vladajuće koalicije, međutim, tvrde da su riješena suštinska pitanja. Poslanik HDZ-a BiH Josip Bagarić rekao je da je sutrašnja sjednica važna.

"Neće se razgovarati o igrama na sreću. Za ostala pitanja koja će sutra biti na dnevnom redu, koalicija je saglasna", istakao je Bagarić.

Poslanici su danas usvojili Prijedlog deklaracije o osudi govora mržnje, te Prijedlog Odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o zajmu između BiH i OPEK Fonda za međunarodni razvoj za realizaciju Projekta razvitka ruralnog preduzetništva.

Usvojeni su i Prijedlozi odluka o davanju saglasnosti na izvještaje i to Izvršenje finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za 2015. godinu, Izvršenje finansijskog plana Federalnog fonda solidarnosti za 2015. godinu i Izvršenje finansijskog plana Stručne službe Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za 2015. godinu.
Šta stvarno raditi u ovakvim situacijama ? HDZ u posljednje vrijeme uporno pokušava mnogo toga prebaciti na lokalni nivo kako bi dokapitalizirali pljačku koju provode nad hrvatskim narodom već 20 godina. Prva stvar koju su blokirali je donošenje prostornog plana FBiH jer traže da se isti spusti na lokalni nivo kako bi prostorne planove općina mogli prilagođavati svojim tajkunima. Druga stvar je bio zakon o kladionicama gdje su smjelo stali u zaštitu glavnih finansijera svoje stranke. Treći je sad ovaj zakon o šumama. Uništili su javno preduzeće erceg-bosanske šume i sad bi da unište i ovo šume što je ostalo.

Ono što se mora priznati je da SDA nije u nimalo lakoj situaciji. Dopustiti blokadu ili popustiti ?
User avatar
Danguba
Posts: 15909
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#43316 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

Hamolj wrote: Šta stvarno raditi u ovakvim situacijama ? HDZ u posljednje vrijeme uporno pokušava mnogo toga prebaciti na lokalni nivo kako bi dokapitalizirali pljačku koju provode nad hrvatskim narodom već 20 godina. Prva stvar koju su blokirali je donošenje prostornog plana FBiH jer traže da se isti spusti na lokalni nivo kako bi prostorne planove općina mogli prilagođavati svojim tajkunima. Druga stvar je bio zakon o kladionicama gdje su smjelo stali u zaštitu glavnih finansijera svoje stranke. Treći je sad ovaj zakon o šumama. Uništili su javno preduzeće erceg-bosanske šume i sad bi da unište i ovo šume što je ostalo.

Ono što se mora priznati je da SDA nije u nimalo lakoj situaciji. Dopustiti blokadu ili popustiti ?
Prva opcija :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43317 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Mislio sam da Čović i Hrvati imaju najviše smisla za vđenje politike ali razuvjeri me Čović. Jučer je poslao čestitku Trumpu na osvojenim predsjedničkim izborima u SAD i usput mu se izjadao o tzv. ugroženosti Hrvata u BiH. Zaista da li čovjek zna kakav je gaf napravio? :oops:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#43318 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

Danguba wrote:
Ono što se mora priznati je da SDA nije u nimalo lakoj situaciji. Dopustiti blokadu ili popustiti ?
Prva opcija :thumbup:
Pojačana blokadom na nivou BiH.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43319 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

I tako... :mrgreen:
Predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović kazao je da bi predsjedniku Republike Srpske bilo bolje da mijenja svoje ponašanje, kako inače on ne bi bio promijenjen.

Osvrnuo se i na izvještaj visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka u Vijeću sigurnosti UN-a, koji je također kazao da Republika Srpska na čelu s Miloradom Dodikom u velikoj mjeri usporava napredak BiH.

"Kada vidimo sve izvještaje u BiH jasno je ko koči napredak zemlje. Miloradu Dodiku je bolje da promijeni svoje ponašanje, kako on ne bi bio promijenjen", poručio je Izetbegović.
Dodik odgovorio u svom stilu... :mrgreen:
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović najveća opasnost po stabilnost u BiH i regionu, jer na sve načine pokušava da ostvari san svoga oca da od BiH stvori islamsku državu.

"Zbog takve pogubne islamističke politike BiH sa Bakirom Izetbegovićem nema nikakvu budućnost", istakao je Dodik u izjavi Srni.

Komentarišući današnju Izetbegovićevu izjavu da RS na čelu sa Miloradom Dodikom u velikoj mjeri usporava napredak BiH i da je Dodiku bolje da "promijeni svoje ponašanje kako on ne bi bio promijenjen", predsjednik RS-a je rekao da je Izetbegović, kao prijatelj i inspirator terorista, vehabija i islamista, posljednji čovjek koji može nekome da prijeti i nekoga da mijenja.

Osvrćući se na Izetbegovićeve stavove u vezi s hapšenjem bivših pripadnika HVO-a u Orašju i njegovu "začuđenost" zbog "adresiranja tog problema na bošnjačku politiku", Dodik je ocijenio da sve to poprima komičnu dimenziju, jer je svima jasno da je pravosuđe u BiH upravo pod Izetbegovićevim političkim uticajem.

"Svi zločinci treba da odgovaraju, a kao predsjednik Republike Srpske, kome srpski narod godinama ukazuje povjerenje, posebno sam zainteresovan da budu preocesuirani zločini nad Srbima. To se, nažalost, ne dešava u dovoljnoj mjeri upravo zbog bošnjačkog političkog uticaja u pravosuđu", kaže Dodik.
Nadrealno! :lol:
User avatar
pepeljara
Posts: 7362
Joined: 22/08/2003 00:00

#43320 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pepeljara »

Jos jedan dokaz koliko imamo nesposobnu vlast, a samim time i glupe birace:

Dok je TITO (citaj 1 covjek) bio na vlasti..., imali smo neke duznike (vjerovatno ih ima dosta vise).
Prema Sporazumu, klirinški dug Ruske Federacije prema Bosni i Hercegovini iznosi 125.157.834,38 američkih dolara.

Sada mi dugujemo milijarde :D
User avatar
pepeljara
Posts: 7362
Joined: 22/08/2003 00:00

#43321 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pepeljara »

I jos jdan primjer kako brinu samo za svoje plate, jadan narod, i jadni narode koji nisi glasao, ili si glasao za SDA.

Istina, postoje i primjeri gdje novi zakon znači rasterećenje poslodavaca i poboljšanje statusa radnika. Ako imate bruto platu minimalno 1.200 KM, sada za doprinose izdvajate 498 KM pa sa toplim obrokom i putnim troškovima imate neto platu u iznosu od 932 KM. Prema novom prijedlogu, vaša osnovica za oporezivanje iznosit će 1.400 KM, za doprinose ćete po stopi od 33 posto izdvajati 462 KM, tako da će vam neto plata biti 938 KM. U ovom slučaju novi prijedlog Vlade FBiH za vas ima neutralan efekt. Što višu bruto platu imate novi prijedlog Vlade FBiH vam više odgovara.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18749
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#43322 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by problemnatravunu »

pepeljara wrote:Jos jedan dokaz koliko imamo nesposobnu vlast, a samim time i glupe birace:

Dok je TITO (citaj 1 covjek) bio na vlasti..., imali smo neke duznike (vjerovatno ih ima dosta vise).
Prema Sporazumu, klirinški dug Ruske Federacije prema Bosni i Hercegovini iznosi 125.157.834,38 američkih dolara.

Sada mi dugujemo milijarde :D
'ta će Tito !!? :run:
Da, kako surova istina koja puno toga govori o ovoj bandi
Tyke
Posts: 3175
Joined: 23/02/2012 05:44

#43323 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Tyke »

Meni je krivo sto Hrvati nisu i ustavno nacionalna manjina, jer i prema posljednjem popisu jesu manjina.
Barem jednu omcu oko vrata da skines drzavi, manjina je i cao, ako im se ne svidja pozdrav i zibje u Hrvatsku, ionako imas njihov pasos i mjesto prebivalista.

Uceras i Dejtonu, manjina je manjina.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#43324 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Tyke wrote:Meni je krivo sto Hrvati nisu i ustavno nacionalna manjina, jer i prema posljednjem popisu jesu manjina.
Barem jednu omcu oko vrata da skines drzavi, manjina je i cao, ako im se ne svidja pozdrav i zibje u Hrvatsku, ionako imas njihov pasos i mjesto prebivalista.
Uceras i Dejtonu, manjina je manjina.
Super ideja, i onda se lahko fokusirati na đikanski problem
Hamolj
Posts: 961
Joined: 03/11/2016 15:03

#43325 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hamolj »

Hafis wrote:
Tyke wrote:Meni je krivo sto Hrvati nisu i ustavno nacionalna manjina, jer i prema posljednjem popisu jesu manjina.
Barem jednu omcu oko vrata da skines drzavi, manjina je i cao, ako im se ne svidja pozdrav i zibje u Hrvatsku, ionako imas njihov pasos i mjesto prebivalista.
Uceras i Dejtonu, manjina je manjina.
Super ideja, i onda se lahko fokusirati na đikanski problem
Upravo, uvijek ideš od manjeg ka većem problemu.
Locked