SDP

Post Reply
Građanka
Posts: 13
Joined: 17/11/2011 12:29

#4326 Re: SDP

Post by Građanka »

Broj donesenih mjera u prvih pola godine rada Vlade KS:

Ministarstvo obrazovanja i nauke (SDP): 140
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice (SDA): 39
Ministarstvo kulture i sporta (SDA): 36
Ministarstvo finansija (SDA): 29
Ministarstvo privrede (SDP): 29
Ministarstvo unutrašnjih poslova (SDP): 9
Ministarstvo saobraćaja (SDP): 12
Ministarstvo stambene politike (SDA): 16
Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša (SDA): 15
Ministarstvo za boračka pitanja (SDA): 20
Ministarstvo pravde i uprave (SDP): 26
Ministarstvo zdravstva (SDP): 53

Samo Ministarstvo obrazovanja (140) ima donesenih mjera skoro kao cijela SDA (155) :wink:

Citav izvjestaj CCI-ja o radu Vlade:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... xcrQ&pli=1
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4327 Re: SDP

Post by quasar »

PDV je u nadleznosti drzave, tako da bez nove skupstinsek vecine u parlamentu BiH nema sanse da se ista ucini.

I sa postojanjem vecine to je vrlo malo vjerovatno, jer u tu vecinu mora uci SNSD koji je u teskoj buli pa su vec pokusavali nagovoriti federalne partnere davno prije izbora da se stopa PDV digne na 23%.

Prozivati SDP za ovo je vrlo maliciozno. Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#4328 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

quasar wrote:Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.
Zašto?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4329 Re: SDP

Post by poznanik »

quasar wrote:PDV je u nadleznosti drzave, tako da bez nove skupstinsek vecine u parlamentu BiH nema sanse da se ista ucini....Prozivati SDP za ovo je vrlo maliciozno. Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.

Nisu građani pisali Platformu, nisu građani nametali SDP-u plan rada i mjere i aktivnosti sa rokovima, koje će uspostaviti nakon osvajanja vlasti, SDP ih je pisao, ostale koalicijske stranke su zajedno izradile Platformu i kroz nju propisale svoje obaveze.

Upravo i treba prozivati i SDP i sve tri ostale koalicijske stranke zajedno, one čine vlast.
User avatar
Hema_17
Posts: 48
Joined: 17/11/2011 12:35

#4330 Re: SDP

Post by Hema_17 »

Građanka wrote:Broj donesenih mjera u prvih pola godine rada Vlade KS:

Ministarstvo obrazovanja i nauke (SDP): 140
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice (SDA): 39
Ministarstvo kulture i sporta (SDA): 36
Ministarstvo finansija (SDA): 29
Ministarstvo privrede (SDP): 29
Ministarstvo unutrašnjih poslova (SDP): 9
Ministarstvo saobraćaja (SDP): 12
Ministarstvo stambene politike (SDA): 16
Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša (SDA): 15
Ministarstvo za boračka pitanja (SDA): 20
Ministarstvo pravde i uprave (SDP): 26
Ministarstvo zdravstva (SDP): 53

Samo Ministarstvo obrazovanja (140) ima donesenih mjera skoro kao cijela SDA (155) :wink:

Citav izvjestaj CCI-ja o radu Vlade:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... xcrQ&pli=1
Za Ministra obrazovanja rekose da je "ublehas"... pa za ublehasa, vise je nego odlican. Da su svi kao on vec bi se mnogi problemi rijesili. :D

A i ovaj "neradnik" od Ministra zdravstva je mogao brate dragi upoloviti obim svojih mjera, odluka... pa da ovi sto ga kritikuju bar imaju osnovu za to... :-D

Trazili ste argumente, eto vam ih... ili cete reci da je za ove rezultate zasluzna prethodna vlast, moze bit... :D
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4331 Re: SDP

Post by quasar »

ultima_palabra wrote:
quasar wrote:Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.
Zašto?
zato sto samo preselis u dobrinju 4 i ides van jurisdikcije kao gradjanin drugog entiteta.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4332 Re: SDP

Post by quasar »

poznanik wrote:
quasar wrote:PDV je u nadleznosti drzave, tako da bez nove skupstinsek vecine u parlamentu BiH nema sanse da se ista ucini....Prozivati SDP za ovo je vrlo maliciozno. Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.

Nisu građani pisali Platformu, nisu građani nametali SDP-u plan rada i mjere i aktivnosti sa rokovima, koje će uspostaviti nakon osvajanja vlasti, SDP ih je pisao, ostale koalicijske stranke su zajedno izradile Platformu i kroz nju propisale svoje obaveze.

Upravo i treba prozivati i SDP i sve tri ostale koalicijske stranke zajedno, one čine vlast.
Fino si ti to skontao. Samo to ne ide tako. SDP je ponudio to u platformi, da je oko te platforme postigao parlamentarnu vecinu, onda bi ih trebalo prozvati za neispunjeno obecanje. Ovako ne mogu uraditi nista, nebitno da li hoce ili nece.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4333 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

KatarinaKosaca wrote: Vidiš više sam vizualista, pa jako dobro pamtim Lagumdžiju u predizbornoj kampanji kako maše sa crvenom knjižicom, reklamirajući tako da je bijelje nego kod komšinice i da skida sve fleke.
Ondak nabraja anonimne experte koji su pomogli u kreaciji te biblije, i kaže da uopće neće biti teško otkloniti sve mrlje. Tako da najavljuje umanjenje stope pdv na osnovne prehrambene namirnice, na knjige, štampu, školski pribor i lijekove, kao i reviziju poreskih stopa pdv još do protekle sredine 2011. godine. (piše u platformi, http://www.sdp.ba/dokumenti/programska%20platforma.pdf).
ko sto sam reko, rijec je o uopstenom dokumentu koji se moze tumaciti kako god ko hoce... i skoro nigdje se ne govori da ce se bilo sta rijesiti u prvih 9 mjeseci vlasti... :-) na stranu sto je sdp uporno pricao o reformama na drzavnom nivou, na kojem uopste nema vlast, a ako je i bude sdp nece imati dovoljno ruku da bilo sta progura... :D
Ujedno i odgovor na tvoje pitanje što su to obećali u prvoj godini a nisu ostvarili.
jeste, al ni blizu :D
Istu tu veče kad je zajapureno mahao knjižicom, pardon platformom, pardon deterdžentom rekao nam je( Z.L) da mu mjesta uopće nisu važna, u jednoj sarajevskoj kafani je sadašnji ministar zdravstva častio raju, jer će biti ministar.
ovo valjda nekako ima veze s temom... :-) mislim sto lik casti... :-)
Glede tvoje tvrdnje da pozdrav Za dom.. nije invencija ustaša, i svastika je indijski znak, ipak ona svoju simboliku stiče tamo gdje je upotrebljena i nedvosmisleno asocira danas. Tako da je deplasirano tražiti korijene..


znaci "za dom" nije invencija ustasa... sto sam ja i govorio... ali je "deplasirano traziti korijene"... nema frke, ali onda budi principijelna i ujedno reci i da je sahovnica simbol koji asocira na ustase, pa je treba zabraniti... ja necu :D
Inaće sa diferenciranom stopom PDV-a se događa slično kao i sa zakonom o nelegalno stečenoj imovini. Još od uvođenja PDV-a, SDP histerično traži diferenciranu stopu (ekonomski to nije bilo realno očekivati u početku), sa računom iz samoposluge nam je na TV data ekspertiza :-) i onda muk.. Upsss, ne Šanko liječi, a Alfons brani. @ stochar čestitke :thumbup: za originalnost.
ne pratim vijesti u zadnje vrijeme, samo mi molim te objasni kada je formirano vijece ministara i koja ministarstva kontrolise sdp u istom... tj kako ocekujes da mijenja stopu pdv-a ako nije na vlasti? :-)
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#4334 Re: SDP

Post by Corto Maltese »

quasar wrote:
ultima_palabra wrote:
quasar wrote:Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.
Zašto?
zato sto samo preselis u dobrinju 4 i ides van jurisdikcije kao gradjanin drugog entiteta.
Ne zaboravi sa sobom ponijeti i stan, plac, fabriku... ili kakvu drugu nekretninu koja bi bila predmet obrade navedenog (nažalost još uvijek nepostojećeg) zakona.
Last edited by Corto Maltese on 22/11/2011 10:46, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#4335 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

quasar wrote:
ultima_palabra wrote:
quasar wrote:Ista stvar je sa zakonom o nelegalno stecenoj imovini jer se i on donosi na nivou drzave, obzirom da bi bio potpuno besmislen na nivou entiteta.
Zašto?
zato sto samo preselis u dobrinju 4 i ides van jurisdikcije kao gradjanin drugog entiteta.
A nadležni sud ti onda zaplijeni imovinu koju imaš u Federaciji, jer si krivično djelo počinio tamo.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4336 Re: SDP

Post by quasar »

Corto Maltese wrote:
Ne zaboravi sa sobom ponijeti i stan, plac, fabriku... ili kakvu drugu nekretninu koja je predmet obrade navedenog (nažalost još uvijek nepostojećeg) zakona.
ultima_palabra wrote: A nadležni sud ti onda zaplijeni imovinu koju imaš u Federaciji, jer si krivično djelo počinio tamo.
jeste li sigurni da bi to bas tako islo? Dok istraga krene, prodje, zavrsi se, sud donese presudu, imovina ne moze biti blokirana jer covjek nije kriv dok se ne osudi.
I sada se za krivicno dijelo mogu goniti ako se moze dokazati. Nece im se samo oduzimati imovina. Medjutim niti ima istraga, niti osuda.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#4337 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

I da postoji zakon na državnom nivou, osumnjičeni može teoretski prodavati imovinu i sklanjati u dušek ili u stranu banku.

Naravno da je većina odgovornosti na pravosuđu i njegovoj neučinkovitosti... ali i zakonodavac mora učiniti što je u njegovoj moći, pogotovo ako je stranka na vlasti taj zakon predlagala iz opozicije više puta i stavljala ga u predizborna obećanja.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4338 Re: SDP

Post by quasar »

U RS taj zakon postoji vec godinu ili vise, ali mi je npoznato da je iko ostao bez imovine.
Evo jedan tekst iz 2008. koji je najavljivao skoro usvajanje na drzavnom nivou, jer je to kako kako kazu bolje i svrsishodnije (nisam pravnik, ali meni je logicno da je zakon efikasniji ako je na drzavnom a ne na entiteskom nivou).
http://www.danas.org/content/article/1046692.html

Ovaj pokusaj je kasnije propao, a RS je usvojila nakon toga svoj zakon. Nakon toga imaju problema sa otkrivanjem imovine i dokazivanjem kriminalnog porijekla, pa su trazili strucnjake iz USA da im pomognu u obuci. I dalje nema bas spektakla...
Last edited by quasar on 22/11/2011 11:05, edited 1 time in total.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#4339 Re: SDP

Post by Corto Maltese »

quasar wrote:
Corto Maltese wrote:
Ne zaboravi sa sobom ponijeti i stan, plac, fabriku... ili kakvu drugu nekretninu koja je predmet obrade navedenog (nažalost još uvijek nepostojećeg) zakona.
ultima_palabra wrote: A nadležni sud ti onda zaplijeni imovinu koju imaš u Federaciji, jer si krivično djelo počinio tamo.
jeste li sigurni da bi to bas tako islo? Dok istraga krene, prodje, zavrsi se, sud donese presudu, imovina ne moze biti blokirana jer covjek nije kriv dok se ne osudi.
I sada se za krivicno dijelo mogu goniti ako se moze dokazati. Nece im se samo oduzimati imovina. Medjutim niti ima istraga, niti osuda.
Siguran sam. Blokiranje imovine je privremena sudska mjera koja se donosi tokom istražnog ili sudskog postupka. Na isti način na koji ljudi koji su još uvijek nevini, jer nisu osuđeni (nevini kao Zijad Turković), odlukom suda sjede u pritvoru.
Ali to nije poenta. Poenta je da od onaj koji ne umije raditi umije naći izgovor.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#4340 Re: SDP

Post by Banksy »

KatarinaKosaca wrote:
poznanik wrote:A zaboravili smo svi na famozni Zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine, zbog čijeg zagovaranja su i dobili najviše glasova i povjerenja :oops:
Nisam zaboravila, neki sam dan to na forumu spomenula. LIčno nisam u to vjerovala, jer od profesorske plaće se ne zaradi vila i nekoliko stanova (a 1994 si sjedio u tuđem), tako da nisam vjerovala da će itko raditi protiv sebe, bila je to ubleha iz hladovine oporbe, ali eto, za one koji su godinama to navodili kao simbol poštenja.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4341 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

meni se zakon koji je sdp predlagao prije godinu i kusur nimalo ne svidja (bila tema na forumu, neko je postao dijelove nacrta)

nisam strucnjak ali bilo je dosta nedorecenosti i "rupa"... takodjer se davalo previse slobode istraznim organima, koju bi politicke strukture lako mogle zloupotrijebiti za obracunavanje s neistomisljenicima... ne bi im mogli oduzimati imovinu, ali bi ih mogli zajebavati i provlaciti kroz medije mjesecima, blokirati im sredstva i sl, a sve bez skoro ikakvih dokaza da su nelegalno stekli imovinu

gledajuci ftv dnevnik, sdp-u takvo silovanje sistema nije strano... :wink: da i ne pricamo o ostalim, npr. fahro, fol oduzimanje imovine + lincovanje avazu :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#4342 Re: SDP

Post by Banksy »

Alfons Kauders wrote:
nisam strucnjak ali bilo je dosta nedorecenosti i "rupa"... takodjer se davalo previse slobode istraznim organima, koju bi politicke strukture lako mogle zloupotrijebiti za obracunavanje s neistomisljenicima... ne bi im mogli oduzimati imovinu, ali bi ih mogli zajebavati i provlaciti kroz medije mjesecima, blokirati im sredstva i sl, a sve bez skoro ikakvih dokaza da su nelegalno stekli imovinu
Tačno tako. Ko god ga donosio i sprovodio, bilo koja stranka, sigurno bi ga na sve moguće načine i zloupotrijebio.
User avatar
Hema_17
Posts: 48
Joined: 17/11/2011 12:35

#4343 Re: SDP

Post by Hema_17 »

Zakon o diferenciranoj stopi PDV-a, odnosno o nultoj stopi za osnovne zivotne namirnice, lijekove i sl, zatim Zakon o oduzimanju nelegalno stecene imovine... su zakoni koji se usvajaju na drzavnom nivou. Konstantno mijesate nadleznosti kantona, federacije, drzavne vlasti...
Sto se tice Zakona o oduzimanju nelegalno stecene imovine, isti je dobio podrsku medjunarodnih struktura, ali ne i ovdasnjih, jer valja biti jedan u nizu cija ce se imovina oduzimati... Imao sam priliku prouciti isti i ne vidim koje su to rupe... Na kraju krajeva zasto ne iznijeti u javnost i medije ko je to krao, ko je nelegalno sticao toliku imovinu... Pa to se radi svugdje u svijetu. Sta su trebali Sanadera zastititi medijskog "linca"?
Da SDP ne zeli samo fotelje nego i funkcionalnu vlast, pokazuje i cinjenica da su mjesto predsjedavajuceg VM i ministra finansija (ako se ne varam) prepustili HDZ-u, iako imaju puno pravo na to shodno izbornim rezultatima.
Vi ste zaista utopisti, ako ocekujete da ce SDP popraviti i napraviti za godinu dana, sto prethodnici nisu mogli za 15 godina. Na kraju krajeva, od cega to da naprave, kad su ovi zaduzili i nase praunuke.
A prethodni izvjestaj niko ne prokomentarisa... jer vam ne odgovara kad vam se prezentiraju rezultati... nestalo vam "argumenata", sta li...
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#4344 Re: SDP

Post by stochar »

stochar wrote: ko je cuo i jednu konkretnu ideju, za pocetak ideju a da ne govorim o mjerama, da se prevazidju situacije u kojima ce gradjani svako malo organizirati humanitarne akcije i spasavati gole zivote bolesne djece koja svako malo zbog neprimanja adekvatnih terapija na vrijeme dok cekaju sadaku umiru po hodnicima bolnica cekajuci izmjestanje ili kad ih izmjeste vec bude kasno, iako svi redovno placamo zdravstveno osiguranje?!?!?
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4345 Re: SDP

Post by quasar »

Banksy wrote:
Alfons Kauders wrote:
nisam strucnjak ali bilo je dosta nedorecenosti i "rupa"... takodjer se davalo previse slobode istraznim organima, koju bi politicke strukture lako mogle zloupotrijebiti za obracunavanje s neistomisljenicima... ne bi im mogli oduzimati imovinu, ali bi ih mogli zajebavati i provlaciti kroz medije mjesecima, blokirati im sredstva i sl, a sve bez skoro ikakvih dokaza da su nelegalno stekli imovinu
Tačno tako. Ko god ga donosio i sprovodio, bilo koja stranka, sigurno bi ga na sve moguće načine i zloupotrijebio.
Ovaj zakon bi mogao biti koristan samo kod slucajeva tipa Turkovic, ali npr. Arslanagicu, Selimovicu, Radoncicu i starim "biznismenima", tu ne bi mogao pera odbiti jer je sve vec dobro pokrila prasina i tu se cvrst dokaz ne moze naci. Za sve drugo bio bi samo metoda politickog pritiska.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4346 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

Banksy wrote:
Alfons Kauders wrote:
nisam strucnjak ali bilo je dosta nedorecenosti i "rupa"... takodjer se davalo previse slobode istraznim organima, koju bi politicke strukture lako mogle zloupotrijebiti za obracunavanje s neistomisljenicima... ne bi im mogli oduzimati imovinu, ali bi ih mogli zajebavati i provlaciti kroz medije mjesecima, blokirati im sredstva i sl, a sve bez skoro ikakvih dokaza da su nelegalno stekli imovinu
Tačno tako. Ko god ga donosio i sprovodio, bilo koja stranka, sigurno bi ga na sve moguće načine i zloupotrijebio.
sto je jos gore, a u tom slucaju, nakon sto nekom vlast ukalja ime i sjebe mu firmu... lik ce jednostavno tuziti drzavu i svi cemo platiti ceh...

ono sto se cesto zaboravlja je da se radi o zakonu o porijeklu imovine, ne o oduzimanju ilegalno stecene imovine... i danas ako prosvercas npr. kamion kafe i sklepaju te, ima da ti oduzmu sve sto si zaradio... dakle ako se dokaze djelo, ode imovina... a svi znamo da to ne ide, jer takvih procesa jednostavno nema

masa ljudi se obogatila prije 10 - 15 godina i novi zakon bi zapravo bio usmjeren protiv njih... problem je sto u drzavi imas masu ljudi koji jednostavno ne bi mogli dokazati porijeklo svoje imovine, ukljucujuci gastarbajtere, povratnike, raju koja radi na bliskom istoku ili u afganu... dakle nisu krsili zakone, a opet bi ih neko zlonamjeran mogao zguziti, jer ljudi jednostavno nemaju ni papiric kojim bi dokazali odakle im stan, auto, firma itd.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#4347 Re: SDP

Post by Banksy »

Alfons Kauders wrote:
Banksy wrote:
Alfons Kauders wrote:
nisam strucnjak ali bilo je dosta nedorecenosti i "rupa"... takodjer se davalo previse slobode istraznim organima, koju bi politicke strukture lako mogle zloupotrijebiti za obracunavanje s neistomisljenicima... ne bi im mogli oduzimati imovinu, ali bi ih mogli zajebavati i provlaciti kroz medije mjesecima, blokirati im sredstva i sl, a sve bez skoro ikakvih dokaza da su nelegalno stekli imovinu
Tačno tako. Ko god ga donosio i sprovodio, bilo koja stranka, sigurno bi ga na sve moguće načine i zloupotrijebio.
sto je jos gore, a u tom slucaju, nakon sto nekom vlast ukalja ime i sjebe mu firmu... lik ce jednostavno tuziti drzavu i svi cemo platiti ceh...

ono sto se cesto zaboravlja je da se radi o zakonu o porijeklu imovine, ne o oduzimanju ilegalno stecene imovine... i danas ako prosvercas npr. kamion kafe i sklepaju te, ima da ti oduzmu sve sto si zaradio... dakle ako se dokaze djelo, ode imovina... a svi znamo da to ne ide, jer takvih procesa jednostavno nema

masa ljudi se obogatila prije 10 - 15 godina i novi zakon bi zapravo bio usmjeren protiv njih... problem je sto u drzavi imas masu ljudi koji jednostavno ne bi mogli dokazati porijeklo svoje imovine, ukljucujuci gastarbajtere, povratnike, raju koja radi na bliskom istoku ili u afganu... dakle nisu krsili zakone, a opet bi ih neko zlonamjeran mogao zguziti, jer ljudi jednostavno nemaju ni papiric kojim bi dokazali odakle im stan, auto, firma itd.
Upravo to.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#4348 Re: SDP

Post by Corto Maltese »

Hema_17 wrote:A prethodni izvjestaj niko ne prokomentarisa... jer vam ne odgovara kad vam se prezentiraju rezultati... nestalo vam "argumenata", sta li...
Komentarisati broj odluka ili mjera koje je neko ministarstvo donijelo je na taj način besmisleno. Na primjer, Ministarstvo obrazovanja KS je od maja do sredine septembra, samo u vezi sa vjeronaukom donijelo 5 odluka koje su pobijale jedna drugu. Statistički sjajan rezultat, a suštinski spomenik nemoći i neznanju.
Anketarskim NGO je statistika dobra za uzimanje para od Sorosha, ali najčešće nema mnogo veze sa stvarnim uspjehom. Po ovoj anketi, ubjedljivo najuspješnije ministarstvo je Ministarstvo Obrazovanja FBiH. To isto ministarstvo je, odlukom suda, proglašeno neustavnim. Prilikom formiranja federalne vlade, to je već bila poznata činjenica i obećana je transformacija navedenog ministarstva (sasvim prigodno, niko nije spomenuo nikakve rokove).
Nakon devet mjeseci, ministarstvo koje se za ništa ne pita i koje nema nikakvu izvršnu moć nad kantonalnim ministarstvima, je statistički najuspješni dio federalne vlade. Travestija, šta li?
Last edited by Corto Maltese on 22/11/2011 11:32, edited 1 time in total.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4349 Re: SDP

Post by quasar »

stochar wrote:
stochar wrote: ko je cuo i jednu konkretnu ideju, za pocetak ideju a da ne govorim o mjerama, da se prevazidju situacije u kojima ce gradjani svako malo organizirati humanitarne akcije i spasavati gole zivote bolesne djece koja svako malo zbog neprimanja adekvatnih terapija na vrijeme dok cekaju sadaku umiru po hodnicima bolnica cekajuci izmjestanje ili kad ih izmjeste vec bude kasno, iako svi redovno placamo zdravstveno osiguranje?!?!?
I mene ovo zanima. Imamo mastodonta koji guta novac, a ne daje nista. Vise od pola populacije se lijeci surfajuci po netu, trazeci svoje simptome i sto je najtuznije, prije se izlijece tako nego normalnim putem.

Boje se, ali lako bi bilo to rijesti. Izjednacite privatnu praksu sa drzavnom. Za mjesec dana KCU ne bi imao ni para ni za aspirin, a Eurofarm i Sunce bi se lomili od posla. Fond bi naravno morao placati racune (gdje bi cjenovnik bio utvrdjen - kao i kod recepata u privatnim apotekama).
Za pola godine bi KCU poceo raditi profesionalno i humano. Ljekari koji su losi i nesavjesni bi mogli samo pokusati otvoriti svoju praksu, pa koga uspiju prevariti. Stazisti bi se birali prema znanju a ne prema vezama itd.

Ubrzo bi i privatne klinike angazovale svjetske strucnjake za teze zahvate, kupovali bi opremu i tehnologije jer bi vidjeli cistu zaradu u tome da opreme jednu salu sa svim sto treba. Uostalom vec se rade operacije i na daljinu uz pomoc video tehnologija. Svasta se moze, vise ili manje, ali nedopustivo je da ovako kako je sad. Znam da je stanje kataklizmicno u zdravstvu, zahvaljujuci potpunoj degradaciji obrazovanja, i mafijaskim upravljanjem prethodnih vlasti. Trebace vremena da se fondovi rasterete viska zaposlenih i nepotrebnih troskova da bi se moglo izdvojiti u fond za lijecenje u inostranstvu. Dotle bi (lupam) mogli makar 5-10 feninga od kutije cigara usmjeriti na tu svrhu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#4350 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

Corto Maltese wrote:
Hema_17 wrote:A prethodni izvjestaj niko ne prokomentarisa... jer vam ne odgovara kad vam se prezentiraju rezultati... nestalo vam "argumenata", sta li...
Komentarisati broj odluka ili mjera koje je neko ministarstvo donijelo je na taj način besmisleno. Na primjer, Ministarstvo obrazovanja KS je od maja do sredine septembra, samo u vezi sa vjeronaukom donijelo 5 odluka koje su pobijale jedna drugu. Statistički sjajan rezultat, a suštinski spomenik nemoći i neznanju.
Anketarskim NGO je statistika dobra za uzimanje para od Sorosha, ali najčešće nema mnogo veze sa stvarnim uspjehom. Po ovoj anketi, ubjedljivo najuspješnije ministarstvo je Ministarstvo Obrazovanja FBiH. To isto ministarstvo je, odlukom suda, proglašeno neustavnim. Prilikom formiranja federalne vlade, to je već bila poznata činjenica i obećana je transformacija navedenog ministarstva (sasvim prigodno, niko nije spomenuo nikakve rokove).
Nakon devet mjeseci, ministarstvo koje se za ništa ne pita i koje nema nikakvu izvršnu moć nad kantonalnim ministrastvima, je statistički najuspješni dio federalne vlade. Travestija, šta li?
Ono su rezultati za Kanton Sarajevo.
Post Reply