Chmoljo wrote:Eborg wrote:
Da li je čitljiva i za osobe koje baš i ne vole sci-fi literaturu? Kontao sam igru probati...![]()
nije više "pregledaj film umjesto čitanja lektire" nego "preigraj igru umjesto čitanja lektire"
Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- gonič zmajeva
- Posts: 325
- Joined: 11/06/2009 13:50
- Location: Letovanić Hr.
#4326 Re: Šta trenutno čitate?
- SinjaD
- Posts: 681
- Joined: 19/03/2008 18:48
#4327 Re: Šta trenutno čitate?
To je knjiga koju bih svakom preporučila. Zanimljiva storija, ispričana nekako polako, smireno, detaljno, jasno.2407 wrote:Meni se svidjela pravo, procitao sam je za par danaAMD wrote:Nakon dočekah da se završe ispiti i odmah sam uzeo da čitam Kadera, rekoše mi da je super knjiga![]()
Preporučila bih par knjiga (već ranije pročitanih). Ne znam jesu li spominjane ovdje na temi ali nije na odmet.
OSTACI DANA - Kazuo Ishiguro

Filmoljubci će se sjetiti filma snimljenog po ovom romanu s Anthony Hopkinsom i Emmom Thomson u glavnim ulogama.
POLA ŽUTOG SUNCA - Chimamanda Ngozi Adichie

Nigerija, Bijafra, 70e. Zanimljivo, dinamično, potresno, 600 stranica koje pročitate za čas i bude vam žao kad dođe kraj.
BOG MALIH STVARI - Arundhati Roy

Preporuka od srca...
KRATKI ČUDNOVATI ŽIVOT OSCARA ZVANOG WAO - Junot Diaz

Zanimljiva priča o dječaku koji je klasični "geek"; neobično, duhovito.
Za malo smjeha tu su uvijek
Kishon i njegove simpatične priče

&
P.G.Wodehouse i njegove knjige s dogodovštinama Vustera i Đivsa. Možda su neki od vas gledali i TV seriju snimljenu po ovim knjigama (glume Hugh Laurie i Stephen Fry)

-
BJB
- Posts: 4599
- Joined: 16/10/2010 17:17
- Location: California
#4328 Re: Šta trenutno čitate?
Ja sam je prvo odugovlacila sa prvih 50 strana i onda ostatak u cugu za noc. Meni- odlicna knjiga.AMD wrote:Nakon dočekah da se završe ispiti i odmah sam uzeo da čitam Kadera, rekoše mi da je super knjiga![]()
Uploaded with ImageShack.us
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4329 Re: Šta trenutno čitate?
čini mi se da je za ovu knjigu dobio Nobelovu nagradu a ako ne za nju onda je ova knjiga bila kruna Pamukovog djelovanje i bila povod da je dobije.jazmin wrote:
Kakva je i ja sam je mislila pročitati i uzeti za svoju bibloteku , pa jabvi utiske
Pročitao sam knjigu, nema tu neke akcije ,on tu opisuje svoj život sasvim običnog dječaka, mladića koji odrasta u velegradu.
Naravno da čitalac dobija uvid čak i Istanbulske sokake i dešavanja u njima čitajući ovu knjigu i ako zamisliš da sjediš s Orhanom čitajući Istanbul, pijuckaš kaficu......možeš se nadati sasvim pristojnom duhovnom iskustvu s tim što bih napomenuo da bih uvijek knjige kao što je ova čitao ljeti....kad je ono puffff ....vruće, pa ono neĐe u hladovinu se zavališ i čitaš
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#4330 Re: Šta trenutno čitate?
jeste dobio Nobela za Istanbul 
ja čitao samo Snijeg od njega. topla preporuka... mada mislim da se neće svidjeti svakome. meni se dopala zato što sam se lično našao u toj knjizi...
ja čitao samo Snijeg od njega. topla preporuka... mada mislim da se neće svidjeti svakome. meni se dopala zato što sam se lično našao u toj knjizi...
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4331 Re: Šta trenutno čitate?
Dobar je Snijeg mada se mnogi žale da je predug pa i dosadan a od "pamučnih" knjiga mi je najlošija Zovem se crvena jer ne volim kada vrhunski pisci i još vrhunskiji sekularisti tipa Pamuk, Nagib Mahfouz, Amin Maalouf, Tarik Ali i tako ti počnu balit po vjerskim stvarima i miješat babe i žabe. Zbog toga sam ostavio na prvoj trećini Zovem se Crvena i Baltazarove puteševstvije i Knjigu Salahudinovu i sve naše domaće pisce koji s tim počnu petljat'.Chmoljo wrote:jeste dobio Nobela za Istanbul
ja čitao samo Snijeg od njega. topla preporuka... mada mislim da se neće svidjeti svakome. meni se dopala zato što sam se lično našao u toj knjizi...
- vjesticanametli
- Posts: 15704
- Joined: 15/02/2008 09:31
- Location: Sarajevo X
#4332 Re: Šta trenutno čitate?
ikovjesticanametli wrote:Da li je neko čitao "Deutschland schafft sich ab" od Thilo Sarazzin![]()
Hoce li neko uskoro iz DE ili AT dolaziti u Sarajevo pa da mi donese knjigu
- likce
- Posts: 1047
- Joined: 26/01/2011 19:21
- Location: Zenica
#4333 Re: Šta trenutno čitate?
Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!

Jel ko procitao,utisci?

Jel ko procitao,utisci?
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4334 Re: Šta trenutno čitate?
sjećam se jedne rečenice iz te knjige u kojoj Fuhrer kaže da će .....fetic wrote:Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!
Jel ko procitao,utisci?
" biti proliveno mnogo krvi ali će iz te krvi niknuti hljeb koji će hraniti buduće generacije njemačkog naroda"
- Soul_Sista
- Posts: 3751
- Joined: 29/01/2003 00:00
- Location: anybody seen my baby?
#4335 Re: Šta trenutno čitate?
nikovjesticanametli wrote:ikovjesticanametli wrote:Da li je neko čitao "Deutschland schafft sich ab" od Thilo Sarazzin![]()
Hoce li neko uskoro iz DE ili AT dolaziti u Sarajevo pa da mi donese knjigu
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4336 Re: Šta trenutno čitate?
ne bih čitao da mi se plaća... nekad prije 10 godina sam na engleskom online čitao možda pola jednog poglavlja...fetic wrote:Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!
Jel ko procitao,utisci?
u kući mojih roditelja
-
BJB
- Posts: 4599
- Joined: 16/10/2010 17:17
- Location: California
#4337 Re: Šta trenutno čitate?
@vjestica,
http://library.nu/docs/GLODC9SY8K/Deuts ... l%20setzen
http://library.nu/docs/HY4MI90V5C/Deuts ... l%20setzen
NE citam ovo al' sam bila tamo gdje je ima.
http://library.nu/docs/GLODC9SY8K/Deuts ... l%20setzen
http://library.nu/docs/HY4MI90V5C/Deuts ... l%20setzen
NE citam ovo al' sam bila tamo gdje je ima.
-
immuno
- Posts: 2041
- Joined: 07/04/2010 11:05
#4338 Re: Šta trenutno čitate?
Soul_Sista wrote:nikovjesticanametli wrote:ikovjesticanametli wrote:Da li je neko čitao "Deutschland schafft sich ab" od Thilo Sarazzin![]()
Hoce li neko uskoro iz DE ili AT dolaziti u Sarajevo pa da mi donese knjiguizgleda
jesam citala ako ti treba javi adresu da ti posaljem!
-
BJB
- Posts: 4599
- Joined: 16/10/2010 17:17
- Location: California
#4339 Re: Šta trenutno čitate?
Jbmmmisha, ja vam gore ostavila linkove. Pa downloadujte fino.
Zaljubljene garant. 
-
elSaik
- Posts: 11916
- Joined: 27/03/2007 16:49
- Location: 8. krug pakla
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4341 Re: Šta trenutno čitate?
elSaik wrote:
koje su priče unutra?
neprevaziđen je i niko mu ne može ni primirisat ni Meše , ni Krleže...
ja sad čitam njegovu zbirku "Nemirna godina" al su unutra priče koje sam skoro sve već pročitao...
-
elSaik
- Posts: 11916
- Joined: 27/03/2007 16:49
- Location: 8. krug pakla
#4342 Re: Šta trenutno čitate?
Popodne, Knez sa tužnim očima, Stvorenje, Na lađi, Šetnja, Susedi, Zlostavljanje, Autobiografija, Znakovi, Reči, Đorđe Đorđević, Svečanost, Kod lekara, Životi, Baron, Jakov, drug iz djetinjstva.
Kupih juče, došao sam do Autobiografije.
Htio kupiti i Beogradske priče, ali nije bilo. Valjda će iduće sedmice. Morat ću pogledati.
edit: Što se Lagune i Andrića tiče, citiram:
Kupih juče, došao sam do Autobiografije.
Htio kupiti i Beogradske priče, ali nije bilo. Valjda će iduće sedmice. Morat ću pogledati.
edit: Što se Lagune i Andrića tiče, citiram:
Dejan Nesic Da li planirate da nastavite sa izdavanjem i ostalih dela Ive Andrica?
January 31 at 10:16pm · Like ·
2 people like this.
Laguna Biće još četiri zbirke priča. Sledeće dve knjige – Sarajevske priče i Priče o moru – izlaze u martu a preostala dva toma u oktobru.
January 31 at 10:55pm · Like · 1 person ·
- SinjaD
- Posts: 681
- Joined: 19/03/2008 18:48
#4343 Re: Šta trenutno čitate?
Ne znam da li se našla u toj zbici ali jedna od meni dražih je JELENA, ŽENA KOJE NEMA.elSaik wrote:
Sva se rastopim kad čitam tu priču.
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4344 Re: Šta trenutno čitate?
čemu toliko rastapanje ako nije tajna ?SinjaD wrote:Ne znam da li se našla u toj zbici ali jedna od meni dražih je JELENA, ŽENA KOJE NEMA.elSaik wrote:
Sva se rastopim kad čitam tu priču.
-
Sarajevski_Marlboro
- Posts: 7686
- Joined: 01/05/2010 11:41
#4345 Re: Šta trenutno čitate?
Ja sam željela ostaviti "Zovem se crvena" ,ali nakon što sam pročitala,shvatila sam da bi bila greška.AC_grom_DC wrote:Dobar je Snijeg mada se mnogi žale da je predug pa i dosadan a od "pamučnih" knjiga mi je najlošija Zovem se crvena jer ne volim kada vrhunski pisci i još vrhunskiji sekularisti tipa Pamuk, Nagib Mahfouz, Amin Maalouf, Tarik Ali i tako ti počnu balit po vjerskim stvarima i miješat babe i žabe. Zbog toga sam ostavio na prvoj trećini Zovem se Crvena i Baltazarove puteševstvije i Knjigu Salahudinovu i sve naše domaće pisce koji s tim počnu petljat'.Chmoljo wrote:jeste dobio Nobela za Istanbul
ja čitao samo Snijeg od njega. topla preporuka... mada mislim da se neće svidjeti svakome. meni se dopala zato što sam se lično našao u toj knjizi...
Knjiga nije toliko interesantna za čitati,ali ima dosta tema za razmišljanje i analiziranje.
- SinjaD
- Posts: 681
- Joined: 19/03/2008 18:48
#4346 Re: Šta trenutno čitate?
AC_grom_DC wrote:čemu toliko rastapanje ako nije tajna ?SinjaD wrote:Ne znam da li se našla u toj zbici ali jedna od meni dražih je JELENA, ŽENA KOJE NEMA.elSaik wrote:
Sva se rastopim kad čitam tu priču.
Nije tajna naravno
A šta ja znam... Lijepa mi je, nježna, sva onako poetična, prozračna... Neka me tuga uhvati kad je čitam, ali neka lijepa tuga (ako takva postoji
On je izmaštao Jelenu, nje ustvari nema, ali on je čeka mada negdje duboko u sebi zna da neće doći i to mora da boli. Jelena moze biti metafora za bilo šta za čim on, a i mi sami žudimo. Tako da se apsolutno svi možemo poistovjetiti s tom pričom - želimo nešto, sanjamo nešto, ono se pojavi, zatreperi kao snoviđenje, mi pružamo ruke da uhvatimo neuhvatljivo, a ono izmiče.
Nekada nas se neke priče dojme više nego neke druge. Naprosto kliknemo.
- Država
- Posts: 4968
- Joined: 31/10/2010 15:15
#4347 Re: Šta trenutno čitate?
fetic wrote:Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!
Jel ko procitao,utisci?
Ako se razumije vremenski kontekst, historijski kontekst, i ako se knjizi (mislim sadržaju) priđe na pravi način, Mein Kampf je kapitalno djelo.
Nažalost, ono što su ideje iz Mein Kampf-a proizvele, nije za pohvalu...
- sabrinna
- Posts: 33
- Joined: 29/10/2010 16:14
#4348 Re: Šta trenutno čitate?
i ja sam je pocela citati, cisto iz znatizeljefetic wrote:Nisam manijak,ni fasista,ni nacista ni skinhead nego me interesovalo pa sam juce uzeo da citam!
Jel ko procitao,utisci?
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4349 Re: Šta trenutno čitate?
Ma meni su scene iz Mosta na Žepi vrh. Nije da se rastapam čitajući je ali je među najinspirativnijim tekstovima koje sam pročitao npr. prizor onog arhitekte Italijana koji u hladnoj sobi , u sred zime ne pali vatru, ne pušta nikog u kuću ,na nekom mizernom stolu je raširio svoje skice, zanima ga samo jedna stvar....kako će napraviti most i obaviti svoj posao zbog kojeg je došao u tu vukojebinu na kraju Evrope, po zadatku vezira Jusufa čije se moći ne boji , ali zna da mora uraditi savršeno arhitektonsko djelo (ne zbog straha od vezira nego zato što bi ga eventualni neuspjeh lagano ubijao) što je i smisao njegovog života i jedina stvar koja ga zanima.Ukratko..... scena koja pokazuje do srži PROFESIONALCA.SinjaD wrote: Nije tajna naravno![]()
A šta ja znam... Lijepa mi je, nježna, sva onako poetična, prozračna... Neka me tuga uhvati kad je čitam, ali neka lijepa tuga (ako takva postoji) i od te "lijepe tuge" ja se rastopim.
![]()
On je izmaštao Jelenu, nje ustvari nema, ali on je čeka mada negdje duboko u sebi zna da neće doći i to mora da boli. Jelena moze biti metafora za bilo šta za čim on, a i mi sami žudimo. Tako da se apsolutno svi možemo poistovjetiti s tom pričom - želimo nešto, sanjamo nešto, ono se pojavi, zatreperi kao snoviđenje, mi pružamo ruke da uhvatimo neuhvatljivo, a ono izmiče.
Nekada nas se neke priče dojme više nego neke druge. Naprosto kliknemo.
a most na Žepi je i danas tu za razliku od Jelene
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#4350 Re: Šta trenutno čitate?
glede tog "profesionalizma" ja bih ipak rekao da je nešto drugo u pitanju:AC_grom_DC wrote: Ma meni su scene iz Mosta na Žepi vrh. Nije da se rastapam čitajući je ali je među najinspirativnijim tekstovima koje sam pročitao npr. prizor onog arhitekte Italijana koji u hladnoj sobi , u sred zime ne pali vatru, ne pušta nikog u kuću ,na nekom mizernom stolu je raširio svoje skice, zanima ga samo jedna stvar....kako će napraviti most i obaviti svoj posao zbog kojeg je došao u tu vukojebinu na kraju Evrope, po zadatku vezira Jusufa čije se moći ne boji , ali zna da mora uraditi savršeno arhitektonsko djelo (ne zbog straha od vezira nego zato što bi ga eventualni neuspjeh lagano ubijao) što je i smisao njegovog života i jedina stvar koja ga zanima.Ukratko..... scena koja pokazuje do srži PROFESIONALCA.
a most na Žepi je i danas tu za razliku od Jelene
sa tom razlikom što je meni kao vjerniku upitan njegov primjer, ali je svakako interesantno razmišljanje....Uzvišeno stanje duha, ushićenje, ekstaza, sve ono što razlikuje proroke, pesnike, mučenike za ideju od običnih ljudi, — sve je to "Tragedija genija" protivno životinjskoj strani čoveka, tj. njegovom fizičkom
zdravlju. Ponavljam, ako hoćeš da budeš zdrav, idi u stado ljudi. Kako su bili srećni Buda, Muhamed, Šekspir, što ih dobri rođaci i lekari nisu lečili od ekstaze i ushićenosti! Da je Muhamed uzimao protiv svoje nervoze brom, da je radio svega 2 sata u 24 i da je pio samo mleko, posle njega, znamenitog čoveka, ostalo bi isto toliko malo kao i posle smrti njegovog psa. Doktori i dobri rođaci učiniće, na kraju krajeva, da čovečanstvo otupi, da filistri postanu, geniji i da propadne civilizacija".
dakle, preporučujem knjigu "Tragedija genija" dr. Vladimira Stanojevića... ja još nisam čitao, ali ovo ne može da omane
btw, citat nije piščev nego je preuzet od Čehova čini mi se...



