Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
statixx
Posts: 9798
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#43151 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by statixx »

madner wrote:Dezurni branioci iz nekog razloga ovaj dogovor smatraju uspjehom. Isti takav prije par godina je smatran izdajom drzavnih interesa. Sta se promjenilo?
Sindrom kratkog pamcenja... :D

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Me ... ima/335465
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43152 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

statixx wrote:
madner wrote:Dezurni branioci iz nekog razloga ovaj dogovor smatraju uspjehom. Isti takav prije par godina je smatran izdajom drzavnih interesa. Sta se promjenilo?
Sindrom kratkog pamcenja... :D

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Me ... ima/335465
Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#43153 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Ama pravo veta entitetima je bilo sporno prije par godina. Kantone nije niko ni spominjao.

Dosli smo do toga da je entitet ravan drzavnom nivou, umjesto mehanizma deblokade dogovoren je mehanizam blokade.

I onda klicu kakav je to uspjeh.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43154 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

madner wrote:Ama pravo veta entitetima je bilo sporno prije par godina. Kantone nije niko ni spominjao.

Dosli smo do toga da je entitet ravan drzavnom nivou, umjesto mehanizma deblokade dogovoren je mehanizam blokade.

I onda klicu kakav je to uspjeh.
Dobro ali kanton ima sve institucije kao entitet (praktično entitet u malom) pa zašto ne bi imao pravo glasa bez prava veta. Entitet će uvijek u ovakvom sistemu imati pravo veta nije to ništa novo.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#43155 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.

To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43156 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

madner wrote:Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.

To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
Nikakva pobjeda, barem za mene, samo govorim realno kako jeste. To što neki očekuju da se u državi sa tri naroda, dva entiteta, 10 kantona i ne znam koliko ustava odlučuje prostom većinom je iluzija. To će moći tek onda kada se promijeni ovakav sistem koji imamo, nešto između kapitalizma, kasnog fedalizma i autokratije pomješane sa teokratijom. :oops:
statixx
Posts: 9798
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#43157 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by statixx »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.
A kako ces konsenzusom donijeti odluku, koja se izmedju ostalog tice i ustava kantona, ako neki od njih ne daju saglasnost. Najvisa vlast je Kolegij, a tu imas i predstavnike kantona. Neki npr. njeguju tradiciju dvije skole pod jednim krovom, neki su mozda radikalni vjernici pa ce osporavati prava homoseksualcima, itd.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43158 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

statixx wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.
A kako ces konsenzusom donijeti odluku, koja se izmedju ostalog tice i ustava kantona, ako neki od njih ne daju saglasnost. Najvisa vlast je Kolegij, a tu imas i predstavnike kantona. Neki npr. njeguju tradiciju dvije skole pod jednim krovom, neki su mozda radikalni vjernici pa ce osporavati prava homoseksualcima, itd.
Ovaj sporazum samo reguliše put BiH ka EU, nikakve dvije škole pod jednim krovom, LGBT populacije i slično. :oops: Sadašnje rješenje predviđa da ako se neki kanton ne izjasni ili protivi se određenom rješenju po nekom pitanju puta BiH ka EU da viša vlast može o tome raspravljati i donositi odluke i bez saglasnosti tog/tih kantona.
statixx
Posts: 9798
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#43159 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by statixx »

A ko je najvisa vlast i sta znaci "regulise put BiH ka EU". Ko ce uskladjivati zakone sa Acquisom i prilagodjavati zakone EU direktivama, ima li tu entiteta i kantona?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43160 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

statixx wrote:A ko je najvisa vlast i sta znaci "regulise put BiH ka EU". Ko ce uskladjivati zakone sa Acquisom i prilagodjavati zakone EU direktivama, ima li tu entiteta i kantona?
De jure VM de facto entiteti. Valjda Mnistarstvo europskih integracija i VM, predlagati i prenositi na niži nivo vlasti.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#43161 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
madner wrote:Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.

To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
Nikakva pobjeda, barem za mene, samo govorim realno kako jeste. To što neki očekuju da se u državi sa tri naroda, dva entiteta, 10 kantona i ne znam koliko ustava odlučuje prostom većinom je iluzija. To će moći tek onda kada se promijeni ovakav sistem koji imamo, nešto između kapitalizma, kasnog fedalizma i autokratije pomješane sa teokratijom. :oops:
Pa pitam sta se promjenilo pa je ono sto je prije par godina bilo neprihvatljivo postalo prihvatljivo?

Kakva je to logika da ako Bake napravi dogovor ono sto je Bake govorio juce o dogovoru pada o vodu?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43162 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

madner wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
madner wrote:Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.

To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
Nikakva pobjeda, barem za mene, samo govorim realno kako jeste. To što neki očekuju da se u državi sa tri naroda, dva entiteta, 10 kantona i ne znam koliko ustava odlučuje prostom većinom je iluzija. To će moći tek onda kada se promijeni ovakav sistem koji imamo, nešto između kapitalizma, kasnog fedalizma i autokratije pomješane sa teokratijom. :oops:
Pa pitam sta se promjenilo pa je ono sto je prije par godina bilo neprihvatljivo postalo prihvatljivo?

Kakva je to logika da ako Bake napravi dogovor ono sto je Bake govorio juce o dogovoru pada o vodu?
Nemam pojma moraš to pitati njega, isto kao i Dodika i Čovića. Svi oni znaju pričati jedno pa onda pod spletom okolnosti i situacije pristanu na drugo.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#43163 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Dakle da sumiram, veto entiteta nije nikad ni bio sporan. Samo su tako govorili nekad. :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43164 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

madner wrote:Dakle da sumiram, veto entiteta nije nikad ni bio sporan. Samo su tako govorili nekad. :D
Pravo na veto entiteta u VM je potpisan 1995. godine (ili nešto kasnije)...nije to od jučer. :shock:
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43165 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arzuhal »

Aleksandar Vulin: Povampireni HDZ BiH luđački reaguje i nasrće na svaki pokušaj zbližavanja pozicija srpskih i bošnjačkih zvaničnika u BiH



Ovo sam izmislio, al' jel de da bi moglo proći ovako? :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#43166 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.

Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.

Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#43167 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.

Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.

Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
A jos uz to kad se doda i ova "ljubav" izmedju samih SNSD-a i SDS-a, to stvara dodatnu draz ovom sporazumu koji nadam se nece proci.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#43168 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.

Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.

Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
Nije šija nego vrat, pa ti zastupici su iz entiteta i političkih partija. Misliš da bi zastupnici SNSD-a ili SDS-a glasali za nešto što nije usaglašeno sa entitetskm vladom. Ti opet propuštaš da se ovaj sporazum odnosi samo i samo na put BiH ka EU i ništa više, ostala sva pitanja ostaju kao što je bilo i do sada. :oops:
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43169 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arzuhal »

Mehko će srušit Haris i HDZ, sa'š vi't...Dok se ne dočera da i mjesne zajednice imaju pravo veta, nema u EU, šipak.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43170 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arzuhal »

Ja predlažem da i Srbija ima pravo veta na evropski put BiH (Hrvatska već ima) s obzirom da je ona jedna od garanata Dejtona i mira u BiH, trebao bi neko to predložit tam' u tom parlamentu da se usvoji...Srbija i Čačak da imaju pravo veta, verdammt...
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#43171 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JThomas »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.

Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.

Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
Nije šija nego vrat, pa ti zastupici su iz entiteta i političkih partija. Misliš da bi zastupnici SNSD-a ili SDS-a glasali za nešto što nije usaglašeno sa entitetskm vladom. Ti opet propuštaš da se ovaj sporazum odnosi samo i samo na put BiH ka EU i ništa više, ostala sva pitanja ostaju kao što je bilo i do sada. :oops:
u današnjoj situaciji gdje je SDS u državnoj vlasti, a entitetska SNSD - bi i jesu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#43172 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.

Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.

Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
Nije šija nego vrat, pa ti zastupici su iz entiteta i političkih partija. Misliš da bi zastupnici SNSD-a ili SDS-a glasali za nešto što nije usaglašeno sa entitetskm vladom. Ti opet propuštaš da se ovaj sporazum odnosi samo i samo na put BiH ka EU i ništa više, ostala sva pitanja ostaju kao što je bilo i do sada. :oops:
Ne provaljuj se. Razlika je izmedju DRZAVNI zastupnici i ENTITETSKA vlada.
Ne propustam ja nista, samo konstatujem da pojma nemas ni sta je implikacija ovog sporazuma i zasto dosad nije mogao biti donesen ovakav kakav jeste.
Ne mozes govoriti o posljedicama kada ti je sve isto, odnosno pojma nemas sta je bio problem.
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#43173 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by andromeda101 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
statixx wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.
A kako ces konsenzusom donijeti odluku, koja se izmedju ostalog tice i ustava kantona, ako neki od njih ne daju saglasnost. Najvisa vlast je Kolegij, a tu imas i predstavnike kantona. Neki npr. njeguju tradiciju dvije skole pod jednim krovom, neki su mozda radikalni vjernici pa ce osporavati prava homoseksualcima, itd.
Ovaj sporazum samo reguliše put BiH ka EU, nikakve dvije škole pod jednim krovom, LGBT populacije i slično. :oops: Sadašnje rješenje predviđa da ako se neki kanton ne izjasni ili protivi se određenom rješenju po nekom pitanju puta BiH ka EU da viša vlast može o tome raspravljati i donositi odluke i bez saglasnosti tog/tih kantona.
Možda hoće da uvuku EU u naše muke, pa da vide kako je podnositi rahat patnju i kočenje.
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#43174 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by andromeda101 »

Ukratko nek ih hebe gargamel, hoću reći frankenštajn što su ga napravili. :D
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#43175 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by andromeda101 »

Samo kad je po njihov repu, brzo se provuču zakoni.

I za NATO i za EU.

Haj ga znaj.
Locked