Sindrom kratkog pamcenja...madner wrote:Dezurni branioci iz nekog razloga ovaj dogovor smatraju uspjehom. Isti takav prije par godina je smatran izdajom drzavnih interesa. Sta se promjenilo?
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Me ... ima/335465
Sindrom kratkog pamcenja...madner wrote:Dezurni branioci iz nekog razloga ovaj dogovor smatraju uspjehom. Isti takav prije par godina je smatran izdajom drzavnih interesa. Sta se promjenilo?
Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.statixx wrote:Sindrom kratkog pamcenja...madner wrote:Dezurni branioci iz nekog razloga ovaj dogovor smatraju uspjehom. Isti takav prije par godina je smatran izdajom drzavnih interesa. Sta se promjenilo?![]()
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Me ... ima/335465
Dobro ali kanton ima sve institucije kao entitet (praktično entitet u malom) pa zašto ne bi imao pravo glasa bez prava veta. Entitet će uvijek u ovakvom sistemu imati pravo veta nije to ništa novo.madner wrote:Ama pravo veta entitetima je bilo sporno prije par godina. Kantone nije niko ni spominjao.
Dosli smo do toga da je entitet ravan drzavnom nivou, umjesto mehanizma deblokade dogovoren je mehanizam blokade.
I onda klicu kakav je to uspjeh.
Nikakva pobjeda, barem za mene, samo govorim realno kako jeste. To što neki očekuju da se u državi sa tri naroda, dva entiteta, 10 kantona i ne znam koliko ustava odlučuje prostom većinom je iluzija. To će moći tek onda kada se promijeni ovakav sistem koji imamo, nešto između kapitalizma, kasnog fedalizma i autokratije pomješane sa teokratijom.madner wrote:Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.
To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
A kako ces konsenzusom donijeti odluku, koja se izmedju ostalog tice i ustava kantona, ako neki od njih ne daju saglasnost. Najvisa vlast je Kolegij, a tu imas i predstavnike kantona. Neki npr. njeguju tradiciju dvije skole pod jednim krovom, neki su mozda radikalni vjernici pa ce osporavati prava homoseksualcima, itd.Drvosjeca iz Dejcica wrote: Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.
Ovaj sporazum samo reguliše put BiH ka EU, nikakve dvije škole pod jednim krovom, LGBT populacije i slično.statixx wrote:A kako ces konsenzusom donijeti odluku, koja se izmedju ostalog tice i ustava kantona, ako neki od njih ne daju saglasnost. Najvisa vlast je Kolegij, a tu imas i predstavnike kantona. Neki npr. njeguju tradiciju dvije skole pod jednim krovom, neki su mozda radikalni vjernici pa ce osporavati prava homoseksualcima, itd.Drvosjeca iz Dejcica wrote: Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.
De jure VM de facto entiteti. Valjda Mnistarstvo europskih integracija i VM, predlagati i prenositi na niži nivo vlasti.statixx wrote:A ko je najvisa vlast i sta znaci "regulise put BiH ka EU". Ko ce uskladjivati zakone sa Acquisom i prilagodjavati zakone EU direktivama, ima li tu entiteta i kantona?
Pa pitam sta se promjenilo pa je ono sto je prije par godina bilo neprihvatljivo postalo prihvatljivo?Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nikakva pobjeda, barem za mene, samo govorim realno kako jeste. To što neki očekuju da se u državi sa tri naroda, dva entiteta, 10 kantona i ne znam koliko ustava odlučuje prostom većinom je iluzija. To će moći tek onda kada se promijeni ovakav sistem koji imamo, nešto između kapitalizma, kasnog fedalizma i autokratije pomješane sa teokratijom.madner wrote:Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.
To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
Nemam pojma moraš to pitati njega, isto kao i Dodika i Čovića. Svi oni znaju pričati jedno pa onda pod spletom okolnosti i situacije pristanu na drugo.madner wrote:Pa pitam sta se promjenilo pa je ono sto je prije par godina bilo neprihvatljivo postalo prihvatljivo?Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nikakva pobjeda, barem za mene, samo govorim realno kako jeste. To što neki očekuju da se u državi sa tri naroda, dva entiteta, 10 kantona i ne znam koliko ustava odlučuje prostom većinom je iluzija. To će moći tek onda kada se promijeni ovakav sistem koji imamo, nešto između kapitalizma, kasnog fedalizma i autokratije pomješane sa teokratijom.madner wrote:Kakav spin. Dosad je bilo sporno i cilj je bio naci nacin kako da drzavni nivo moze bez entiteta da donosi zakone prema EU.
To sto sada nije sporno je novost i predstavljanje poraza kao pobjede.
Kakva je to logika da ako Bake napravi dogovor ono sto je Bake govorio juce o dogovoru pada o vodu?
Pravo na veto entiteta u VM je potpisan 1995. godine (ili nešto kasnije)...nije to od jučer.madner wrote:Dakle da sumiram, veto entiteta nije nikad ni bio sporan. Samo su tako govorili nekad.
A jos uz to kad se doda i ova "ljubav" izmedju samih SNSD-a i SDS-a, to stvara dodatnu draz ovom sporazumu koji nadam se nece proci.madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.
Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.
Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
Nije šija nego vrat, pa ti zastupici su iz entiteta i političkih partija. Misliš da bi zastupnici SNSD-a ili SDS-a glasali za nešto što nije usaglašeno sa entitetskm vladom. Ti opet propuštaš da se ovaj sporazum odnosi samo i samo na put BiH ka EU i ništa više, ostala sva pitanja ostaju kao što je bilo i do sada.madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.
Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.
Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
u današnjoj situaciji gdje je SDS u državnoj vlasti, a entitetska SNSD - bi i jesu.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nije šija nego vrat, pa ti zastupici su iz entiteta i političkih partija. Misliš da bi zastupnici SNSD-a ili SDS-a glasali za nešto što nije usaglašeno sa entitetskm vladom. Ti opet propuštaš da se ovaj sporazum odnosi samo i samo na put BiH ka EU i ništa više, ostala sva pitanja ostaju kao što je bilo i do sada.madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.
Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.
Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
Ne provaljuj se. Razlika je izmedju DRZAVNI zastupnici i ENTITETSKA vlada.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nije šija nego vrat, pa ti zastupici su iz entiteta i političkih partija. Misliš da bi zastupnici SNSD-a ili SDS-a glasali za nešto što nije usaglašeno sa entitetskm vladom. Ti opet propuštaš da se ovaj sporazum odnosi samo i samo na put BiH ka EU i ništa više, ostala sva pitanja ostaju kao što je bilo i do sada.madner wrote:De se saberi, neznanje nije izgovor za pisanje gluposti.
Entitetski veto postoji zbog nacina glasanja u Parlamentu BIH. Entitetska vlada i parlament ne mogu blokirati, nego samo i iskljucivo zastupnici.
Plastican primjer je sada, prije ovog dogovora bi se sve moglo rjesiti na drzavnom nivou preglasavanjem SNSDa zbog koalicije sa SDSom. Nakon ovog dogovora ne.
Sada mi je jasnije, ljudi veze nemaju ni sta je Bakir potpisao i zasto ce to biti problem.
Možda hoće da uvuku EU u naše muke, pa da vide kako je podnositi rahat patnju i kočenje.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ovaj sporazum samo reguliše put BiH ka EU, nikakve dvije škole pod jednim krovom, LGBT populacije i slično.statixx wrote:A kako ces konsenzusom donijeti odluku, koja se izmedju ostalog tice i ustava kantona, ako neki od njih ne daju saglasnost. Najvisa vlast je Kolegij, a tu imas i predstavnike kantona. Neki npr. njeguju tradiciju dvije skole pod jednim krovom, neki su mozda radikalni vjernici pa ce osporavati prava homoseksualcima, itd.Drvosjeca iz Dejcica wrote: Nije da branim SDA ali kantoni i nemaju pravo veta u ovom dogovoru. Čak je ugrađen mehanizam ako se ne očituju po određenom prijedlogu viša vlast može o tome odlučiti. Vrlo elegantno rješenje.Sadašnje rješenje predviđa da ako se neki kanton ne izjasni ili protivi se određenom rješenju po nekom pitanju puta BiH ka EU da viša vlast može o tome raspravljati i donositi odluke i bez saglasnosti tog/tih kantona.