Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4301 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

sherbett wrote:OK. Za tebe je diskusija završena. I to je u redu. Svatko od nas u nekoj točci dostiže svoj maksimum. Al ajde da odgovorim jer nakav mi je narav. Ja iskreno ne znam detalje o ratu u Bosni, zato ne želim ulaziti u te diskusije, ali ako me možeš nečemu podučiti jer znaš više, dapače! Ali o ratu na Kosovu, funkcioniranju MZ, NATO-a i politici zapada prema ovim prostorima znam dosta ili dovoljno da bi o tome makar prodiskutirala, dok i ja ne dođem do svoje točke maksimuma.
Ipak mislim da rat u Bosni koji ti karakteriziraš kao agresiju Srbije, što je točno i neupitno, na civilno stanovništvo u Bosni, nije isto što i rat na Kosovu, jer na Kosovu su se oformile paravojne militarističke formacije ili Oslobodilačka vojska Kosova, koja je bile dobro naoružana da se bori protiv srpske vojske i policije. Svo oružje koje je 1997. bilo u Albaniji prilikom nemira, kada je tamo bio i NATO i prije toga u Makedoniji, je prebačeno, odnosno preprodano na Kosovo. Ovime ne želim umanjiti ubojstva koja su nad civilima počinili Srbi, u cilju pokušaja etničkog čišćenja. Milošević je dao tiskati letke predstavljajući se kao OVK koja poziva albance da bježe u Makedoniju jer ih OVK ne može zaštiti. Time je nastalo sranje i sa Makedonijom. Drugo, u Bosni je bilo genocida, a za Kosovo nije bilo tih optužbi. Bio je možda pokušaj, ali rat na Kosovu nije bio genocidan, zvanično. Rezolucija 1244 je sadržavala i razoružanje OVK, znači nisu ni albanci bili tako bespomoćni. Moja familija je odozdo, doživjeli su taj rat. Jedva izvukli glavu od napada Albanaca jer su mislili da su Srbi. A opet ima i slučajeva gdje je Albanac koji je komšiji Srbinu čuvao kuću isto stradao od OVK, i obrnuto.
I za kraj, slažem se da je Srbija trebala biti kažnjena, ali Srbija je za to sama i kriva. Ali ni MZ nije postupala u skladu sa međunarodnim pravom, i ja zapravo "protestiram" protiv toga licemjerja
Kosovo
Image

Ma ja, po tvom je MZ trebala i nakon 100 godina Srpske okupacije i kolonizacije Kosova (od 1912 g) i nakon svega sta se u tom periodu desavalo da ostavi Kosovo pod upravom i vlasnistvom Srbije, pametnica si ti nema sta?

Nego @ Sherbett, bas su lijepe ove prirodne ljepote Kosova a druge prirodnie resurse da i ne spominjemo, pa sada jos povezani modernim autoputem do Albanije i jadransko/jonskog mora, odlicni uslovi za razvoj, turizam, fantasticno: http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 2&page=100
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4302 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

sherbett wrote:Koliko ja znam, Kosovo je bila administrativna jedinica u SFRJ. A sad ta "okupacija", ajde od 90-ih, ne znam ni jednog Albanca s Kosova koji ne žali za Jugom i tim vremenima.... 8-)

Prirodne ljepote..ja sam se pravo iznenadila! Predivno je Kosovo, osobito Prokletije i Šar planina, ima se što za vidjeti, a turizam..na Šari ima skijalište i nacionalni park Brezovica. Sad je to dosta zapušteno, ali ima potencijala za ulaganje. Ne znam da li si bio na Kosovu, ja sam ga obišla od Prištine, do Crne Gore skopske, i onaj put od Peći do Uroševca preko Prizrena pa preko Šare, je nešto predivno, ima se što za vidjeti. Čak razmišljam da uzmem državljanstvo pa vidim za neke poticaje i koncesije 8)
Ovo sa prirodnim ljepotama kako ih ti opisujes i drugim resursima izgleda dobro. Uzmi dvojno drzavljanstvo pa kao sto kazes trazi neke resurse pod koncesiju :D

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 2&page=100
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4303 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

sherbett wrote:E sad se vi mene same protiv svih uhvatili zaje....Kosovo je sad idealno za zgrnut neku lovu, napraviti neki biznis, naravno ako imaš za to "nos", ali i muda, jer nije baš lako s Albancima poslovati, mnogo muljaju i znaju biti beskrupulozni u poslu
Ma niko se nezeza, sama si rekla da bi voljela nesto na Kosovu uzeti pod koncesiju. Drugo, nema generaliziranja cijelih naroda, nisu ni svi Albanci isti, nisu svi kao sto kazes muljatori i beskrupolozni u poslu, ima i njih sigurno korektnih i kako treba samo ih treba sresti i osloboditi se ruznih i neutemeljenih predrasuda.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#4304 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by veljaca »

Američka državna sekretarka Hillary Clinton rekla je danas u Prištini da je kosovska nezavisnost nesporna i da će normalizacija odnosa sa Srbijom biti ključna za privredni i društveni napredak Kosova.

"Za to je potrebna politička volja, čak hrabrost, ali ako napreduju na ovom putu Kosovo i Srbija dobiće pomoć u naporima za riješavanje drugih hitnih pitanja poput jačanja privrede i otvaranja mogućnosti za svoj narod", rekla je Clintonova.

Na konferenciji za novinare sa visokom predstavnicom EU Cathertine Ashton i kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, Clintonova je podvukla da SAD neće prihvatiti dovođenje u pitanje nezavisnosti Kosova.

"Protivimo se svakom razgovoru o promjeni granica ili ponovnom otvaranju (pitanja) nezavisnosti Kosova. O tome ne može biti razgovora", rekla je ona.

"Za mene, moju porodicu i za moje američke sugrađane, to je više od spoljnopolitičkog pitanja. To je lično pitanje", rekla je Hillary Clinton.

(Tanjug)
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4305 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by detroit-mercy »

sherbett wrote:
Helikopter wrote:
sherbett wrote:E sad se vi mene same protiv svih uhvatili zaje....Kosovo je sad idealno za zgrnut neku lovu, napraviti neki biznis, naravno ako imaš za to "nos", ali i muda, jer nije baš lako s Albancima poslovati, mnogo muljaju i znaju biti beskrupulozni u poslu
Ma niko se nezeza, sama si rekla da bi voljela nesto na Kosovu uzeti pod koncesiju. Drugo, nema generaliziranja cijelih naroda, nisu ni svi Albanci isti, nisu svi kao sto kazes muljatori i beskrupolozni u poslu, ima i njih sigurno korektnih i kako treba samo ih treba sresti i osloboditi se ruznih i neutemeljenih predrasuda.
Jao, aman majke mi će me izludite!
Moj deda i pradeda i otac su sa Kosova, doduše Hrvati, ja nemam neutemeljene predrasude, brani Bože!
Naravno da ne generaliziram, ali ipak nešto više i znam...srela sam ja odlične ljude, svaka im čast, i moja naj bolja prijateljica je Albanka i to s Kosova, i njena majka me naziva pretom ćerkom, tako da, nemam ja predrasuda, samo oprez!
Vidis, dosta Purgera za Janjevce kaze da je jako tesko raditi sa njima jer su cudni ljudi, sto bi mi u Bosni rekli, zajebani :mrgreen: , prevrtljivi, beskrupulozni i dr :mrgreen: .
Nego ima li jos Janjevaca na Kosovu ili su svi u Gorici :mrgreen: .
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#4307 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by cindrlimindrli »

Boga mi, da se izrazim u stilu preCdnika, Kosovo je drzavetina.
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#4308 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by burgundy »

Drzavetina sigurno nije,ali sto se tice drzavnih protokola tu su ispekli zanat itekako.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4309 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

TEME / POLITIKA

POLITIKA

Borba protiv krvne osvete kod Albanaca

Image

Krvna osveta se još uvijek zadržala kod Albanaca. Pod motom „Stop bratoubilaštvu – stop krvnoj osveti“ prikupljaju se potpisi za izglasavanje rigoroznog zakona u Albaniji i na Kosovu koji bi trebalo to da zaustavi.

Simom Kužini, predsjednik Saveza Albanaca svijeta, sa svojim saradnicima već duže vrijeme se bavi suzbijanjem krvne osvete koja se još zadržala kod njegovih sunarodnika. Pomirio je na desetine familija, ali je, kaže, to malo. Veliki broj albanskih familija i danas živi u kućnom pritvoru i prijeti im opasnost da neko od njihovih članova bude ubijen.

Image
Simom Kužini
„Negdje 450 ili 500 familija ih ima u Albaniji, na Kosovu negdje od 130 do 140. Očekujem da ćemo ovih dana pomiriti jedno 10 familija, a počećemo da radimo i sa drugima, koji se pripremaju za krvnu osvetu. Ja mislim da će to stati“, optimista je Kužini.

Potrebno četiri miliona potpisa
U tom cilju, kaže Kužini, sačinjen je opsežan plan: održavaće se simpozijumi i okrugli stolovi kojima će prisustvovati stručnjaci i dobri poznavaoci te pojave. Da bi se krvna osveta suzbila u korijenu, potrebna je potpuna dokumentacija, smatra taj Prizrenac: „Trebalo bi da se svi Albanci samovoljno i svjesno potpišu i da sakupimo tri do četiri miliona potpisa. Kad se skupi četiri miliona potpisa, onda ćemo zahtijevati od Ministarstava pravosuđa (Albanije i Kosova) da donesu rigorozan zakon. Bez njega nećemo uspjeti. Taj zakon će nam sigurno pomoći da se jednom zauvijek to riješi u našem društvu.“ Kužini smatra da će se potpisivanjem peticije u suštini „dati besa“ (položiti zakletva), a time bi se, kaže, osim krvne osvete, počelo i sa rješavanjem teškog socijalnog stanja mnogih Albanaca.

Sociolozi, poput univerzitetskog profesora Ismailja Hasanija, pozdravljaju svakvu inicijativu za suzbijanje krvne osvete. Ipak, Hasani smatra da bi pomenuti način bio kontraproduktivan.

Pooštravanje zakona - kontraproduktivno
Sve je više onih koji se bore protiv krvne osvete - a borbu protiv toga žele i ozakoniti
„Sjećamo se da se taj proces na Kosovu 90-ih godina odvijao po drugoj metodologiji, a bilo je i rezultata. Međusobno pomirenje Albanaca vezano za krvnu osvetu je tada išlo lakše zbog toga što je socijalna kohezija na Kosovu bila veća, vezano za represivni režim Miloševića. Sada je situacija sasvim drugačija i mislim da se situacija ne može poboljšati tim spektakularnim mjerama u smislu vršenja pritiska na vlade obje države“, kaže Hasani.

Za Kosovo i Albaniju su demokratizacija društva i hvatanje priključka na putu ka Evropskoj uniji prioriteti. Pooštravanje zakona bi stoga, kaže Hasani, bilo kontraproduktivno. „To, uostalom, zvanični Brisel nikada ne bi prihvatio“. Zato, izlaz iz ovakve situacije, prema mišljenju profesora Hasanija, leži u većem angažovanju socijalnih radnika, sociologa, antropologa, ljudi koji poznaju kulturu te sredine, ljudi koji poznaju vrijednosti religije, koji poznaju vrijednosti svakodnevnog, etičkog koda Albanaca. „Te ljude treba slati kao emisare, da učestvuju u svakodnevnim razgovorima i ubjeđuju ljude da to treba spriječiti. I, konačno, obrazovanje, obrazovanje i obrazovanje…“

Prema „kanonu Leke Dukađinija“, ako muškarac iz jedne porodice ubije drugog, porodica žrtve mora da odgovori na isti način. Porodica ubice je bezbjedna jedino u svom domu jer ubistvo rivala u njegovoj kući donosi sramotu.

Autor: Refki Alija

Odgovorna urednica: Marina Martinović

http://www.dw.de/borba-protiv-krvne-osv ... a-16293885
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#4310 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

burgundy wrote:Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

:D
:thumbup: :D
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#4311 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by bokakotorska »

I sta kaze Europa kad ce to biva osovo biti nezavisno ?

Sta ja znam, nego vidju BBC sta romori :

Per capita, Kosovo is the biggest recipient of EU aid in the world.

Bre bili su sampioni u Jugi dok su bili Srbija, sad kad kao nisu Srbija, postali ljudi Svetski prvaci !

I onda chetnici kazu ne valja ?

A gle ovo ba
In a statement on Tuesday, the European Court of Auditors (ECA) said Kosovo's judiciary "continues to suffer from political interference, inefficiency and a lack of transparency and enforcement"

Ja se samo bojim da su ovo greskom ubacili iz vesti iz Beograda :D

Ovo izgleda Hasim i onaj prvi premijer tzv Kosova skratise dosta svedoka za po glavu

It also highlighted "important shortcomings" in witness protection and lamented the failure to extend the rule of law to northern Kosovo, where minority Serbs loyal to Belgrade reject Pristina's authority.

Pazi sad dje odose 4 mlrd

The ECA says that from 1999 to 2007, Kosovo received 3.5bn euros (£2.8bn; $4.5bn) in donor assistance, two-thirds of which came from the European Commission and EU governments.

From 2007 to 2011, EU assistance for the rule of law in Kosovo totalled about 1.2bn euros. It was channelled through two EU programmes - the Instrument of Pre-Accession (IPA) and policing mission called Eulex.

Ako se dobro secam SR Srbija je izdvajala 1 mil usd dnevno i bilo je brate mnogo bolje, to ce potvrditi i svaki komsija sa belom kapicom, garant.

:)

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20138687

Kosovo is recognised as independent by more than 90 states, including the US and 22 of the EU's 27 members.

Znaci 22 + 1 = 23 silne zemlje i

67 boranije priznase

Masallah, Good job
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#4312 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by muhafuca »

bokakotorska wrote:
Kosovo is recognised as independent by more than 90 states, including the US and 22 of the EU's 27 members.

Znaci 22 + 1 = 23 silne zemlje i

67 boranije priznase

Masallah, Good job
Totalno me ne interesuje Kosovo i jel ga ko priznao ili nije
ali kad vec prezentiras neke podatke

moze li podatak koliko ima "silnih zemalja"
a koliko "boranije" u ostatku tj ovima sto nisu priznale Kosovo
a to je nesto vise od stotinu zemalja

Cisto poredjena radi
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#4313 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

Na stranu sve to,pomalo sada izgleda smijesno kako se USA,Britanija,Njemacka,Francuska...i ostale mocne drzave,zezaju sa drzavicom poput Srbije oko Kosova.Ni dan danas ono nije u UN,nema ga ni u FIFI,UEFI,FIBI,MOK-u...Nego moraju ucjenjivati Srbiju njenim evropskim putem,da bi se ta stvar rijesila.Kada su Slovenija,Hrvatska,BiH proglasile nezavisnot,niko nije pitao Srbiju,da li smiju uci u ove organizacije.
Da se ovdje ne radi o Srbiji i Kosovu,nego o nekim petim drzavama,ovo sve bi bilo stvarno u najmanju ruku smijesno.
ArthurSpooner
Posts: 641
Joined: 10/08/2012 19:59

#4314 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by ArthurSpooner »

detroit-mercy wrote: Vidis, dosta Purgera za Janjevce kaze da je jako tesko raditi sa njima jer su cudni ljudi
Fakat, ko je bio u Zagrebu zna da su predrasude koje tamo postoje prema BH Hrvatima nista u poredjenju sa onim koje postoje prema Janjevcima.
Mrchak
Posts: 54
Joined: 28/09/2012 17:12

#4315 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Mrchak »

Akadi wrote: Znači strategija je čekanje da MZ promjeni mišljenje o nezavisnosti Kosova?
To moze da se promeni vrlo brzo ako oni procene da su se zeznuli i da im vise odgovara reintegracija KiM.
zavrzlama wrote: suza suzu stize :)

prvo u BIH nema 50% onih okji ne vole i ne zele BIH...samih bosnjaka je 55% i kusur + dio hrvata i srba koji su za BIH..ne tjesi sam sebe % jer su ti % zelja a ne stvrano stanje..

drugo...U BIH niko nije potegnuo genocid protiv onih koji zele njen raspad,nego genocid protiv onih koji zele njen opstanak...dok je u srbiji bila drugacija prica...

trece...u srbiji vlada ideologija "Krvi i Tla" njih ne interesuju albanci,nego njihova imanja i teritorija Kosova.....

cetvrto...srbi neznaju/nece i nesmiju da zive sa drugim i drugacijim,tako i da ih MZ pogura da integrisu Kosovo ponovo u srbiju oni to nece/neznaju i nesmiju da urade....ostaju Tarabici...eto sad znas kako stvari stoje 8)
LBVIEW wrote: Koliko se sjecam, prosli put ste junacki potpisali kapitulaciju i pristali na sve ono sto Ameri traze,sad se kasno hebenom kajati. :D A sve i kad bi dobili taj "mig", jasno je kako sad nemate trocifeni broj tenkova iza vas a nen aoruzane civile ispred, a kako znamo, jedino ste tad 'rabri, tako da opet mtrva kapa. :D
Sto se tice BiH, ima vas oko tridesetak procenata, osim ako ne mislite racunati na "bracu" Hrvate, a koliko su vam oni pouzdani partner imali smo se prilike uvjeriti u jesen 95-e kada su im nasi morali govoriti da prestanu s paljbom, jer ste se vec davno "dali petama vjetra". :D Znas, valjda, da su isti oduvijek bili dobri trgovci i isli za naboljom ponudom, a sta bi im to vi mogli dati- mozda areodrom u Trebinju? :D
burgundy wrote: :lol: Vic dana

Vidjeli smo vasu reintegraciju od 81 do 99.Kosovo priznato ili ne od Srbije nikad se nece vratiti pod istu.
Hm, vidim intenzivno se javljaju forumasi kojima skoro svaki odgovor na forumu zraci mrznjom prema srpskom narodu. Cenim da moj post na koji odgovaraju ima logike cim ih toliko uzbudjuje.
Akadi wrote: Nepravda prema Kosovu se jeste desila... ali ne 1999. već 1912.

Vi ste sa Kosovom za sva vremena završili... a jedini način da ga povratite je da pobijete ili proterate dva miliona Albanaca.

Demografski propadate... ekonomski propadate... politički ste izgubljeni.

Šanse za neke veće vojne avanture nećete imati u narednih nekoliko decenija.

Ni Albanci neće stajati u mjestu... i oni vas polako sustižu. Ako dođe do ujedinjenja Kosova i Albanije onda ćete morati da ratujete protiv minimum 5 miliona Albanaca... ali sa obzirom da će Albanci već biti integrisani u zapadne organizacije (NATO,EU) šanse za bilo kakvu agresiju su vam nikakve.

Drugim riječima... strpite se jedno 500 godina...
I ti bolujes od boljki prouzrokovanih velikobosnjackom propagandom? :)

Nikakva "nepravda" nije naneta Kosovu jer Kosovo nikad nije bila zemlja u bilo kom smislu. Ako mislis na kosovske Albance, bices izuzetno licemeran ako zanemaris prethodne pogrome koje su Turci ali pre svega Albanci vrsili nad kosovskim Srbima pre oslobodjenja. Cisto da te podsetim ,upravo nakon tih pogroma u 19. veku su Albanci prvi put postali vecina na prostoru danasnjeg Kosova. Ako si koliko toliko normalan, uzeces i tu cinjenicu u obzir , a ako si velikobosnjacki sovinista nastavices da guslas o jadnim malim Albancima kao vecitim miroljubivim zrtvama i Srbima kao zlocinackom narodu i vecitim krivcima za sve. :)
Skijaš wrote:
mostar036 wrote:Kosovo je najveća nepravda prema Srbiji koja je učinjena,mada vidim da neke ovdje to raduje,a ne bi ni pod razno cijepali svoju zemlju.
Nezavisnost Kosova je posljedica terora nad Albancima koje smo i mi iz Sarajeva išli lupati za interese Beograda. Kada bosanskohercegovački Srbi budu tretirani od strane Bošnjaka kako je Beograd maltretirao Albance, separatizam će biti opravdan. Ali praviti takvu paralelu u kontekstu Srebrenice, opsade Sarajeva i izgladnjivanja Bihaća, jeste znak ludila. Pa jeb'o ga led, imaš li ti čovječe obraza ?
To da je nezavisnost posledica nekakvog terora je najobicnija izmisljotina u koju neki ljudi iz mrznje zele da veruju. Ako cemo o posledicama terora, Albanci su mnogo vise zla ucinili Srbima nego obrnuto. Demografske promene tokom vekova to dokazuju. Nazalost, istorija Srpsko-albanskih odnosa predstavlja naizmenicno smenjivanje perioda gde su prvo jedni ugnjetavali druge, a onda drugi ugnjetavali prve. Od 1999. je ugnjetavacka palica u rukama brutalnog OVK rezima. Svaljivanje cele krivice na jednu ili drugu stranu je najblaze receno neozbiljno, a u mnogim slucajevima pokazatelj sovinizma.
Mrchak
Posts: 54
Joined: 28/09/2012 17:12

#4316 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Mrchak »

Sezam wrote:
Ti i ja smo se dosta puta kacili oko ovog pitanja.

Ja sam na srecu (ili nesrecu) imao i imam dosta kontakta sa Srbima i sve dok se ne dodje do teme rata, razgovor tece sasvim normalno. Dotaknemo li se rata, nastaje kaos. Meni su DOKTORI NAUKA ponavljali iste teze kao @mostar36. Zato me ne bi cudilo da je i @mostar36 u stvari visoko obrazovan covjek. To kako se velika vecina Srba ponasa kad je tema rata u pitanju je kombinacija ispranog mozga i inata. Na njihovu zalost, to ce ih na kraju kostati, jer jednostavno se ne moze ici naprijed sa takvim razmisljanjem. To sto oni pokusavaju i ostale u regionu da koce u odlasku naprijed je sizifov posao. Jos 20 godina ovakve srpske politike i pocece se ostavrivati Tarabicevo prorocanstvo. Ali nece im drugi nauditi, vec ce Srbi sami sebe pokopati.
Jel pokusavas da kazes kako je Srbin dobar jedino kada prihvata i trpi svaku nepravdu i svako ponizenje? Ako mislis da je dobar Srbin = ponizan Srbin, onda je vrlo verovatno da Srbe smatras nizim bicima. Ne moram dalje da obrazlazem sta to znaci... ;)
sherbett wrote:Zašto bi Kosovo bilo oteto? Kosovo je izgubljeno, i nema nazad. To je činjenica, koliko god se Srbi opirali i ne prihvaćali. Evo pitanje onima koji kažu da nikad neće priznati Kosovo: kako mislite riješiti taj problem???
Nitko nema riješenje za Kosovo, kao što ga očito nema ni za BiH. Na Kosovu je učinjen takav presedan po tom famoznom međunarodnom pravu gdje u sukob dolazi suverenitet države (Srbije) i pravo naroda na samoopredjeljenje.
Uopće uspoređivati odcjepljenje Kosova i drugih SR bivše SFRJ je bezumno, jer autonomna pokrajina nije imala to pravo za razliku od saveznih rep.
Možda ste mogli riješiti Kosovo, kao Makedonci Tetovski kraj, al jbga, Milošević krenuo da tamani, i dalje znamo šta je bilo.
Ali ima nešto fascinantno u vezi srpskog žaljenja za Kosovom, bolilo ih dupe za tu pokrajinu, tako propao i zaostali kraj to nema nigdje, a sve zato jer tamo živi skoro 2 miliona "Šiptara". Nije Srbija marila za Kosovo, sad najednom oni koji nikad Kosovo nisu vidjeli su najveći nostalgičari, jer se Kosovo veže uz srpski identitet. U redu, jeste tamo Gračanica, kosovski boj, Dečani Pećka patrijaršija, ovo ono, al di ste Srbi bili kad je trebalo?
U jednom postu si rekla da se razumes u geopolitiku pa mi je malo cudno da ne razumes da su crkve i manastiri poslednji razlog zasto Srbija nece i ne sme da da Kosovo. Evo par mnogo, mnogo bitnijih razloga koji meni trenutno padaju na pamet:

1. Prirodna bogatstva (samo se rezerve mrkog uglja procenjuju na 100 milijardi evra)
2. Vlasnistvo drzave Srbije, srpskih preduzeca i srpskih gradjana koja je trenutno uzurpirana/ilegalno privatizovana.
3. Stotine hiljada Srba koji bi bili prepusteni na milost i nemilost rezimu OVK ,odnosno ljudima koji su ih do pre koju godinu klali.
4. Stvaranje fasisticke i ekstremno anti-srpske drzavice na srpskim granicama koja ce pored svog deklarativnog zalaganja za dobrosusedskim odnosima samo pojacati neprijateljska dejstva protiv svega srpskog unutar i izvan Kosova jer su Albanci duboko indoktrinirani mrznjom prema Srbima ali pre svega jer rezimu ne odgovara pomirenje jer se odrzava na toj mrznji.
ArthurSpooner
Posts: 641
Joined: 10/08/2012 19:59

#4317 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by ArthurSpooner »

Mrchak wrote: Jel pokusavas da kazes kako je Srbin dobar jedino kada prihvata i trpi svaku nepravdu i svako ponizenje? Ako mislis da je dobar Srbin = ponizan Srbin, onda je vrlo verovatno da Srbe smatras nizim bicima.
Problem je sto mislite da je priznavanje vlastitih pogresaka "ponizenje".

Dobro je sezam rekao, zbog neke cudne kombinacije isprane mozge i inata, Srbi sebe ubjeduju da su uvijek i u svemu u pravu, cak i u slucajevima kad citav svijet vidi da to nisu. Evo, da vise ne uzimam za primjer ratove u BiH, na Kosovu i HR, govorimo o incidentu na U21 utakmici sa Engleskom. Na snimcima koji postoje na netu jasno se cuju rasisticki povici upuceni Deniju Rouzu. Ali kad pogledas komentare na srpskim portalima, majko moja mila :-) Zavjera, Englezi uvijek "mrzili" Srbe, ako je uopste bilo rasizma (sto nije jer lazu bre) onda su krivi engleski igraci koji su provocirali :-) Mislim halo :-)
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#4318 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by burgundy »

Srbija snosi posljedice svoje odvratne politike.Kosovo se nikada vise nece vratiti pod Srbijom.Bolna je istina,kao sto je bolno da su ih za 3 mjeseca protjerali vise od 700 000 Albanaca,a 10 000 - 15 000 pobili.Povjerenje Albanaca prema Srbima i obrnuto je izgubljeno ako je ikada postojalo.Ne mozes nekoga ubijati i onda traziti da budete kao da se nista nije desilo.
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#4319 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

Moglo je u Hrvatskoj nakon 1946,samo tada te je sistem natjerao,i politika zla je bila pobijedjena.Ovdje je drugacije,i da je bila pobijedjenja politika u Srbiji devedesetih,opet ne bi 1999 Srbija i Kosovo bila jedna drzava.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#4320 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Sezam »

Mrchak wrote:
Sezam wrote:
Ti i ja smo se dosta puta kacili oko ovog pitanja.

Ja sam na srecu (ili nesrecu) imao i imam dosta kontakta sa Srbima i sve dok se ne dodje do teme rata, razgovor tece sasvim normalno. Dotaknemo li se rata, nastaje kaos. Meni su DOKTORI NAUKA ponavljali iste teze kao @mostar36. Zato me ne bi cudilo da je i @mostar36 u stvari visoko obrazovan covjek. To kako se velika vecina Srba ponasa kad je tema rata u pitanju je kombinacija ispranog mozga i inata. Na njihovu zalost, to ce ih na kraju kostati, jer jednostavno se ne moze ici naprijed sa takvim razmisljanjem. To sto oni pokusavaju i ostale u regionu da koce u odlasku naprijed je sizifov posao. Jos 20 godina ovakve srpske politike i pocece se ostavrivati Tarabicevo prorocanstvo. Ali nece im drugi nauditi, vec ce Srbi sami sebe pokopati.
Jel pokusavas da kazes kako je Srbin dobar jedino kada prihvata i trpi svaku nepravdu i svako ponizenje? Ako mislis da je dobar Srbin = ponizan Srbin, onda je vrlo verovatno da Srbe smatras nizim bicima. Ne moram dalje da obrazlazem sta to znaci... ;)
Ne pokusavam. Probaj ponovo.
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#4321 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by bokakotorska »

muhafuca wrote:
bokakotorska wrote:
Kosovo is recognised as independent by more than 90 states, including the US and 22 of the EU's 27 members.

Znaci 22 + 1 = 23 silne zemlje i

67 boranije priznase

Masallah, Good job
Totalno me ne interesuje Kosovo i jel ga ko priznao ili nije
ali kad vec prezentiras neke podatke

moze li podatak koliko ima "silnih zemalja"
a koliko "boranije" u ostatku tj ovima sto nisu priznale Kosovo
a to je nesto vise od stotinu zemalja

Cisto poredjena radi
Dobro pitanje, evo da probam (ako gledam dobru kartu) Ko NIJE priznao tzv nezavisno Kosovo :

BRIK ili
Brazil
Rusija
Indija
Kina
Indonezija
Juznoafricka Rep
Argentina
Mexico
Egipat
Libija
Tunis
Marocco
Kenija
Etiopija
Cile
Iran
Ukrajina

to su neke mnogoljudnije i relativno znacajne zemlje u svojim regijama.

Ukratko u Africi sve zacajnije zemlje i arapske i ostale.
U Aziji tri najvece i najuticajnije
U Juznoj Americi cetiri najuticajnije od ukupno 90% koji ne priznaju viziju uncle Sam a

Ko JESTE priznao tzv nezavisno Kosovo :

Znacajno je istaci i par fascinantnih blokova dzinova borbe za demokraciju koji su odlucno priznali neovisnost:
n 1
9 velicanstvenih sa Pacifika : Kiribati, Vanuatu, Samoa, Tuvalu, Haiti, Nauru, Micronesia, Palau, Marsalska ostrva.
Bastion samosvojnosti, sta je reci - autoritativnije mi deluje mozda jedino blok snaznih Europe
n 2
Montenegro, Luxemburg, Albanija, Malta, San Marino, Lihtenstajn, Monaco, Croatia & FYROM
n 3
a bogumi i strongeri Afrike, nu black lionsa :
Burkina Faso, Dzibuti, Somalia, Sao Tome i Principe, Benin, Gabon & Chad


Daklem pitanje Kosova i Metohije ocigledno nema veze sa Srbijom i Kosovom, vec je u jednom drugom fokusu.

Problem Srbije i problem Jugoslavije uostalom istog su porekla.

Dakle inicijator i sponzor kosovske samostalnosti u problemu Kosova i Metohije bije jednu siru i zatno vazniju bitku.

Mi smo kolaterala sireg desavanja i svakako svojih pre svega moralnih vrednosti iz 1991ve.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4322 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

Na Kosovu zaplenjeno 40 kilograma zlata, uhapšen poručnik policije

PRIŠTINA - Kosovska policija uhapsila je svog poručnika i trojicu građana kod kojih je pronađeno 40 kilograma zlata, saopštio je kosovski Policijski inspektorat.

Šef Policijskog inspektorata Fitim Šišani rekao je sinoć da je u akciji, koja je trajala 14 sati, pronađeno 13 kilograma čistog zlata i 27 kilograma predmeta od zlata.

Šišani je kazao da se nastavlja istraga o tome da li se radi o zlatu koje je ukradeno iz sobe za dokaze regionalne policije u Peći i dodao da je akciju pomogla i direkcija za privredne prestupe i borbu protiv korupcije Policije Kosova.

U maju ove godine je ustanovljeno da je iz sobe za dokaze Regionalne policije u Peći ukradeno 40 kilograma zlata.

Istragu o tom slučaju je preuzeo Policijski inspektorat Kosova, koji deluje kao nezavisan organ pod okriljem MUP-a Kosova, čiji je zadatak da se bavi krivičnim delima u kojima su učestvovali pripadnici policije.

I hapšenje su izvršili pripadnici Policijskog inspektorata Kosova.
--------------------------

čeetEEREES kila... :shock:
kad bi mi dali šmirglu šezdesetku i 24 sata slobodno, bio bi zadovoljan...
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#4323 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CungaLunga »

Pink panteri opet na dijelu ?
:D
User avatar
Akadi
Posts: 439
Joined: 06/09/2012 06:25

#4324 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Akadi »

radostan dan wrote:čeetEEREES kila... :shock:
kad bi mi dali šmirglu šezdesetku i 24 sata slobodno, bio bi zadovoljan...
Ti se ubi sa demonizacijom Kosova na ovoj temi... samo čekaš vijesti iz crne hronike da nas podsetiš kako je Kosovo "kriminalna teroristička" tvorevina :lol:

Image

:lol:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4325 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by radostan dan »

zar takav dojam ostavljam? :shock:
Post Reply