Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
AmADin_gospo wrote:i drugi uvoze, nije sporno, ali na tim proizvodima ne pise "domaci proizvod" koji koriste uvozne sirovine.
dobro je definisano i zna se sta je "proizvedeno u BiH" a sta je "domaci proizvod"... razlika je DRASTICNA.
Kako tačno definišeš šta je proizvedeno u BiH a šta je domaći proizvod ? Za mene je sve što je proizvedeno u BiH domaći proizvod.
Naveo si hemijsku industriju. Repromaterijal i sirovine su se uvijek uvozile, vjerovatno se uvoze i danas ali za mene je npr. Ditin 3D domaći proizvod kao i Klasov keks, Vispakova čokolada itd.
AmADin_gospo wrote:i drugi uvoze, nije sporno, ali na tim proizvodima ne pise "domaci proizvod" koji koriste uvozne sirovine.
dobro je definisano i zna se sta je "proizvedeno u BiH" a sta je "domaci proizvod"... razlika je DRASTICNA.
Kako tačno definišeš šta je proizvedeno u BiH a šta je domaći proizvod ? Za mene je sve što je proizvedeno u BiH domaći proizvod.
Naveo si hemijsku industriju. Repromaterijal i sirovine su se uvijek uvozile, vjerovatno se uvoze i danas ali za mene je npr. Ditin 3D domaći proizvod kao i Klasov keks, Vispakova čokolada itd.
da zavrsimo raspravu domace vs proizvedeno u bosni i hercegovini:
If a product has been produced in more than one country, it is considered to have origin in the country where the last substantial transformation took place.
primjer: pamuk se bere u jednoj zemlji i izvozi u drugu; u toj drugoj se od pamuka pravi platno i izvozi u trecu; u trecoj zemlji se od platna prave odijela i ta odijela imaju porijeklo iz te trece zemlje bez obzira gdje se pamuk brao i gdje se platno pravilo...
Odlican proizvod sarajevske mljekare. Vrhnje. Kupljeno u Amku, nigdje ga drugo nisam vidio a inace kupujem u Penny-u i u Bingu. Uz vruce kifle otisla cijela ova casica. Kao nekad, "plava bluza i kifla pred cas". Provjerio sam i veterinarski kontrolni broj. 100% domaci proizvod domace mljekare
strong69 wrote:Nije mi bilo mrsko pa sam telefonom slikao neke proizvode koje sam do sada kupovao a na koje nisam obracao paznju jer sam bio obmanut marketinskom kampanjom koju su Meggle i Dukat provodili a u kojima isticu da su domace kompanije. Najveci dio njihovih proizvoda uvozi se iz raznih zemalja. Cilj ovih informacija koje dijelim sa vama je da obratite paznju na kupovinu proizvoda i da znate porijeklo tih proizvoda. Smatram da je vazno znati sta kupujemo i odakle dolazi to sto kupujemo. U narednim slucajevima vidjecete primjere:
Na prvom primjeru je puter koji je proizveden u Njemackoj.
Ovo je svjezi sir koji je proizveden u Ceskoj. Naveden je naziv proizvodaca, veterinarski kontrolni broj i uvoznik Meggle Posusje za BiH.
Sljedece je krema za slag proizvedena u Slovackoj.
Ovaj namaz proizveden je u Srbiji:
Evo jos nekih proizvoda:
Da ne nabrajam vise. Naglasavam da sam do sada kupovao ove proizvode vjerujuju da su domaci. Razlog zasto sam vjerovao je taj sto ove firme koriste prefiks DOMACA mljekarska industrija. Niko mi nije kriv, trebao sam se bolje edukovati. Iz tog razloga zelim podijeliti svoje iskustvo koje sam stekao obavjestavajuci se o porijeklu proizvoda. Ovo ce biti korisno onima koje zanima koje proizvode inace kupuju, koje je porijeklo proizvoda i odake nam dolaze.
Dukat ne bih komentarisao. Osim da na etiketu stave velikim slovima gdje su im ostali proizvodi proizvedeni kao sto stavljaju na one koji se proizvode u BiH. Aflatoksine jos nisam zaboravio.
Citiram svoj post da bih se nadovezao na pricu sta je domaci proizvod a sta je proizvedeno u BiH. S obzirom da je pocela jacati svijest o kupovini domacih proizvoda i meni samom je to otvorilo oci pa sam poceo da gledam deklaracije i da obracam paznju na to sta se pise u medijima.
U mljekarstvu je to posebno izrazeno. Kao primjer toga je cinjenica da se Dukat (Francuska), Mlijekoprodukt iz Dubice (americki fond) i Meggle (Njemacka) deklarisu kao "domace BH mljekare" sto je u samom korijenu netacno jer one to de facto nisu. S druge strane, dio proizvoda rade u BiH i to je pozitivno! Medjutim, kroz tu pricu kako su domaci guraju i proizvode koje uvoze u BiH i tako pokusavaju predstaviti uvozni proizvod kao domaci cime ce uticati na povecanje prodaje. Svakako, deklaracija je ispravna i taj pokusaj obmane je "cist" jer moramo citati deklaraciju i ne dopustiti da nas prave budalama. Malo me to revoltira jer tolika budala ne zelim biti.
Neka pekara iz vareša dostavlja kifle i šta još u konzum. Vidio sam im kombi i pred lokalnim granapom. Kifle su stvarno dobre pa isprobajte
Možda i duže vremena dostavljaju ali ja nisam ranije primjetio.
Mislim da se zove mbm pekara ili sl.
@strong69: Kao što si i sam rekao jedino je mjerodavna zemlja porijekla na deklaraciji proizvoda. I Milkos je kao mljekara u domaćem vlasništvu prije par godina uvozni puter iz Belgije prodavao pod svojom etiketom. Naravno, na deklaraciji je jasno pisalo da je puter belgijski ali da nisam pogledao kupio bih ga misleći da kupujem domaći proizvod. Što se mene tiče, kupit ću svaki Meggleov, Dukatov, Zottov itd. proizvod proizveden u BiH, one koji nisu neću i to je to.
BTW, one Meggle pite (zeljanica, sirnica i krompiruša čini mi se) proizvedene su u Njemačkoj . Čisto kao informacija svima koje to interesuje.
kox wrote:@strong69: Kao što si i sam rekao jedino je mjerodavna zemlja porijekla na deklaraciji proizvoda. I Milkos je kao mljekara u domaćem vlasništvu prije par godina uvozni puter iz Belgije prodavao pod svojom etiketom. Naravno, na deklaraciji je jasno pisalo da je puter belgijski ali da nisam pogledao kupio bih ga misleći da kupujem domaći proizvod. Što se mene tiče, kupit ću svaki Meggleov, Dukatov, Zottov itd. proizvod proizveden u BiH, one koji nisu neću i to je to.
BTW, one Meggle pite (zeljanica, sirnica i krompiruša čini mi se) proizvedene su u Njemačkoj . Čisto kao informacija svima koje to interesuje.
Apsolutno se slazem. Ono sto je mene iritiralo kao kupca jeste rijec "domaca" u nazivu stranih mljekara i cinjenica da vecinu svog asortimana uvoze. Nemam nista protiv bilo kakvih kampanja ali to je bas onako... Ne znam.
U sustini, do nas je. Citajmo deklaracije i kupujmo kvalitetne domace proizvode. Ne dozvolimo da nas, ako nista, prave neznalicama.
meggle bh pravi samo mlijeko i mozda pavlake.
ima ovakvih primjera jos mnogo. kod nas se pravi jedan dio a pod markom iste firme se prodaju drugi proizvodi proizvedeni na drugim mjestima.
uglavnom sta sam primjetio je da se kod nas prave "jednostavniji" i manje zahtjevni proizvodi tipa mlijeka i pavlake ili tipa vode i cole u plasticnim flasama, dok se recimo limenke, cappy i ostalo uvozi iz hrvatske, madjarske i sl.
ima toga jos.
karanana wrote:meggle bh pravi samo mlijeko i mozda pavlake.
ima ovakvih primjera jos mnogo. kod nas se pravi jedan dio a pod markom iste firme se prodaju drugi proizvodi proizvedeni na drugim mjestima.
uglavnom sta sam primjetio je da se kod nas prave "jednostavniji" i manje zahtjevni proizvodi tipa mlijeka i pavlake ili tipa vode i cole u plasticnim flasama, dok se recimo limenke, cappy i ostalo uvozi iz hrvatske, madjarske i sl.
ima toga jos.
Prave i jogurt, kefir, više vrsta čokoladnog mlijeka, kozije mlijeko, mladi sir, vrhnje, vrhnje za kuhanje, surutku i napitke od surutke, jedno vrijeme su proizvodili i čvrsti jogurt, neke želee u čašicama i još ponešto. Samo se zna desiti npr. da se Meggle mlijeko u pakovanju od pola litre sa 3,2% i 0,9% masnoće proizvodi u BiH a sa 2,8% masnoće uvozi iz Srbije Zato treba paziti.
Nepass wrote:Neka pekara iz vareša dostavlja kifle i šta još u konzum. Vidio sam im kombi i pred lokalnim granapom. Kifle su stvarno dobre pa isprobajte
Možda i duže vremena dostavljaju ali ja nisam ranije primjetio.
Mislim da se zove mbm pekara ili sl.
STAMPI su bas pokvarili...presladak je...ne znam jeste li primjetili ali su svi eurokremi osim Nutelle postali bezveze...jedino eto sto moze proci NUTKAO, koji je najsliciniji nutellici...bas mi je zao zbog stampija, ali kad smo mi imali ista cokoladno, da je dobro?!
Nisrin wrote:STAMPI su bas pokvarili...presladak je...ne znam jeste li primjetili ali su svi eurokremi osim Nutelle postali bezveze...jedino eto sto moze proci NUTKAO, koji je najsliciniji nutellici...bas mi je zao zbog stampija, ali kad smo mi imali ista cokoladno, da je dobro?!
Kako to?Ja ga prije mjesec dana kupio ponovo nakon vise od 10 godina i bio mi je ekstra.A posebno mi se svidjelo to sto nije bio presladak.
Da se razumijemo,nije bio ko nutela,ali sasvim pristojan ukus za te pare.
Nisrin wrote:STAMPI su bas pokvarili...presladak je...ne znam jeste li primjetili ali su svi eurokremi osim Nutelle postali bezveze...jedino eto sto moze proci NUTKAO, koji je najsliciniji nutellici...bas mi je zao zbog stampija, ali kad smo mi imali ista cokoladno, da je dobro?!
Nisrin wrote:STAMPI su bas pokvarili...presladak je...ne znam jeste li primjetili ali su svi eurokremi osim Nutelle postali bezveze...jedino eto sto moze proci NUTKAO, koji je najsliciniji nutellici...bas mi je zao zbog stampija, ali kad smo mi imali ista cokoladno, da je dobro?!
Kako to?Ja ga prije mjesec dana kupio ponovo nakon vise od 10 godina i bio mi je ekstra.A posebno mi se svidjelo to sto nije bio presladak.
Da se razumijemo,nije bio ko nutela,ali sasvim pristojan ukus za te pare.
Meni je presladak kao Linolada, Gold Nutti ili Takovo...ne znam...tezak nekako!
Nisrin wrote:STAMPI su bas pokvarili...presladak je...ne znam jeste li primjetili ali su svi eurokremi osim Nutelle postali bezveze...jedino eto sto moze proci NUTKAO, koji je najsliciniji nutellici...bas mi je zao zbog stampija, ali kad smo mi imali ista cokoladno, da je dobro?!
Kako to?Ja ga prije mjesec dana kupio ponovo nakon vise od 10 godina i bio mi je ekstra.A posebno mi se svidjelo to sto nije bio presladak.
Da se razumijemo,nije bio ko nutela,ali sasvim pristojan ukus za te pare.
Meni je presladak kao Linolada, Gold Nutti ili Takovo...ne znam...tezak nekako!
Ocito je opet do razlicitih ukusa.Nismo svi isti.Pozzz
TOPS Gadžo komerc. Opšte sranje. Kupio jučer u Penny Plusu u Velešićima. Rok ok, ambalaža ok ali proizvod nekakav sljepljen i mali. Neukusan i raspada se kada pokušaš odovijit jedan komad. Nekada zna biti i ok ali kvalitet nestalan totalno. Ja ga više nikada neću kupiti a nemojte ni vi. Bacih džaba 0,95 KM. Lijepa Jaffa biskvit, i nju sam kupovao ranije i nikada mi se nije desilo ovako loše da dobijem.
Nepass wrote:Neka pekara iz vareša dostavlja kifle i šta još u konzum. Vidio sam im kombi i pred lokalnim granapom. Kifle su stvarno dobre pa isprobajte
Možda i duže vremena dostavljaju ali ja nisam ranije primjetio.
Mislim da se zove mbm pekara ili sl.
Obavezno probaj njihov hljeb, veliki crni.
mislim da je MBM
Ja uzimam ražev hljeb i odlican je!
AdnanSA wrote:TOPS Gadžo komerc. Opšte sranje. Kupio jučer u Penny Plusu u Velešićima. Rok ok, ambalaža ok ali proizvod nekakav sljepljen i mali. Neukusan i raspada se kada pokušaš odovijit jedan komad. Nekada zna biti i ok ali kvalitet nestalan totalno. Ja ga više nikada neću kupiti a nemojte ni vi. Bacih džaba 0,95 KM. Lijepa Jaffa biskvit, i nju sam kupovao ranije i nikada mi se nije desilo ovako loše da dobijem.
meni je tops vrlo dobar, u zadjnih 15 dana sam pojeo bar 5 kutija i ne mogu reci da je bilo odstupanja u kvalitetu
jaffa je bolja ali nije domaca, iako mi PQ za patriotizmom, cijena / kvalitet + domace = tops
AdnanSA wrote:TOPS Gadžo komerc. Opšte sranje. Kupio jučer u Penny Plusu u Velešićima. Rok ok, ambalaža ok ali proizvod nekakav sljepljen i mali. Neukusan i raspada se kada pokušaš odovijit jedan komad. Nekada zna biti i ok ali kvalitet nestalan totalno. Ja ga više nikada neću kupiti a nemojte ni vi. Bacih džaba 0,95 KM. Lijepa Jaffa biskvit, i nju sam kupovao ranije i nikada mi se nije desilo ovako loše da dobijem.
Apsolutno se ne slazem, Tops redovno kupujem i uvijek, apsolutno uvijek je svjez i dobar. Tops rules, zdraaavo Jaffa (nije da nije dobra al kraj Topsa nemam potrebe da pare dajem za uvozni proizvod.
Choco Jaffa je ispočetka bila bolja, ali sam naletio na lošu seriju pa sam odustao od nje, i razlika u cijeni je značajna 1,60 KM naspram 0,90 KM za Choco Tops U bingu
Takođe stvarno ne volim kada nas potrošače smatraju za budale, kao ovaj pokušaj Megamixa, stavili loše Vispakove čokoladice u novo pakovanje i pokušali nam podvaliti to pod novi proizvod
iz zadnje klupe wrote:Takođe stvarno ne volim kada nas potrošače smatraju za budale, kao ovaj pokušaj Megamixa, stavili loše Vispakove čokoladice u novo pakovanje i pokušali nam podvaliti to pod novi proizvod
ja jos nisam probao vispakovu cokoladu a da lici na nesto