SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4276 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Tomahawk11 »

Kataklinger wrote:Ima onaj pravac negdje u sjevernoj BiH, kod B.Samca prema Brckom. Ima 5 km pravca, pa hajd se ti drzi ogranicenja... :)
Pa na ravnoj Romaniji, gore gdje je ona pumpa Neskovic, pukao pravac, ali u 9/10 situacija su negdje tu, cekaju sa radarom. Hajd stisni pa vozi brze od 60 :-D
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#4277 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Nepass »

japin_mutapi wrote:ja
I vozis li pravih 60 ili ono u bobu po kazaljci?
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#4278 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Nepass »

Tomahawk11 wrote:
Kataklinger wrote:Ima onaj pravac negdje u sjevernoj BiH, kod B.Samca prema Brckom. Ima 5 km pravca, pa hajd se ti drzi ogranicenja... :)
Pa na ravnoj Romaniji, gore gdje je ona pumpa Neskovic, pukao pravac, ali u 9/10 situacija su negdje tu, cekaju sa radarom. Hajd stisni pa vozi brze od 60 :-D
Pa i tu imas dva kratka ogranicenja i policiju na dva mjesta, ostalo je prekid ogranicenja.
Isto pravac dolje kad se ide za gacko ko ondje vozi po ogranicenju prije ce skriviti udes nego da vozi 100
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4279 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

Tomahawk11 wrote:
mario001 wrote:
Tomahawk11 wrote:Po gradu vozim. Na otvorenom, autoputu se zna debelo prekoraciti. Opet, naidjem na naseljeno mjesto, gledam da ne predjem vise od 10 od ogranicenja.
Naravno, i jos sam tvrdio da vise KS uvijek dobro dodje na cesti, svako ko prelazi puno kilometara godisnje zna sta to znaci
Opet zavisi gdje. Na onim krivinama na Rogoju nista ne znace. Ne mozes brze od 40 nema teorije.
Naravno, ili od Foce prema granicnom, ne znam kako se zove to mjesto ali je cesta uzas, bez ikakve zastite od provalije iz koje nema spasa.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#4280 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Nepass »

Hakiz wrote:
Tercius wrote:
mario001 wrote: Postoji li neko ko vozi iskljucivo po ogranicenjima???
Nije uopste to poenta, poenta je da je svako 3ce auto puno sofera koji misle da su pametniji od onih koji su potrosili 10 godina svog zivota u citanju strucne literature o saobracaju i potroslili jos 10 primjenjujuci to u praxi.Pa kad zakuca u banderu e onda ide sindrom bosnjakluka, vidi nam vatrogasaca i qurca vidi nam hitne vidi nam policije, helem svi su redom krivi osim papka za volanom.
Ima li neko ko je studirao saobraćajni fakultet? Ne mogu da nađem teku (bilo je to 1980-ih, skripte tada nisu korištene :)) u kojoj mi je napisana formula za određivanje brzine na cesti.

Ovi Šumaheri svi misle da se brzina na cesti određuje odokativno, kako se kome svidi.

A da se izračuna brzina na cesti koriste se i matematika i fizika i još poneke tehničke i naučne gluposti.

P. S. To jeste, ne brzina na cesti nego ograničenje brzine na cesti. Moja greška.
Pa odes u cg ogranicenje na magistrali 100 kod nas 60.
Jedini razlog pisanje kazni.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4281 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Tomahawk11 »

Nepass wrote:
Tomahawk11 wrote:
Kataklinger wrote:Ima onaj pravac negdje u sjevernoj BiH, kod B.Samca prema Brckom. Ima 5 km pravca, pa hajd se ti drzi ogranicenja... :)
Pa na ravnoj Romaniji, gore gdje je ona pumpa Neskovic, pukao pravac, ali u 9/10 situacija su negdje tu, cekaju sa radarom. Hajd stisni pa vozi brze od 60 :-D
Pa i tu imas dva kratka ogranicenja i policiju na dva mjesta, ostalo je prekid ogranicenja.
Isto pravac dolje kad se ide za gacko ko ondje vozi po ogranicenju prije ce skriviti udes nego da vozi 100
Mislim samo na onaj dio kod pumpe. Kad prodjes naselje, onda naravno ide 100+ :)
Da, isto to i za dio prema Gacku.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4282 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

Dobar je pravac gore kod Petrovca prema Bihacu, zapravo kada prodjes Jajce moze se solidno voziti
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4283 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Tomahawk11 »

mario001 wrote:
Naravno, ili od Foce prema granicnom, ne znam kako se zove to mjesto ali je cesta uzas, bez ikakve zastite od provalije iz koje nema spasa.
Prema Mrkoj Gori? Uhh, jos nesto fol prosirivali :-) tamo je cini mi se prosle ili pretprosle bus odletio :roll:
A ima i ona od Foce prema Tjentistu i dalje prema Gacku, kad se sretnes sa sleperom, mozes se slikati. Usko, nagib, krivine :skoljka:

Uglavnom, moras se prilagodjavati uslovima na putu, ko nece, zavrsi poput onogu iza Trnova sto je na punoj u krivini preticao.
Interesantno da je to normala, recimo onaj potez prema Olovu, Srednje i taj dio. Likovi ko s pjesmom preticu u krivini :-)
User avatar
pepeljara
Posts: 7362
Joined: 22/08/2003 00:00

#4284 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by pepeljara »

Scepan ?* :D bio prije 20 dana, nikako ugodno, nikakooo.....
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4285 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

pepeljara wrote:Scepan ?* :D bio prije 20 dana, nikako ugodno, nikakooo.....
Ne znam jesi li imao priliku da vozis preko zime ili kad je neka opaka kisa...
Isto horor film, kad prodjes tu granicu cekaju te oni tuneli sa odronima..
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#4286 Re: RE: Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

Tomahawk11 wrote:........Interesantno da je to normala, recimo onaj potez prema Olovu, Srednje i taj dio. Likovi ko s pjesmom preticu u krivini :-)
O tome sam ja i pricao.
Mozes veyrona voziti sarajevo-tuzla, ali ako ces da udobno ides ne mozes tuda voziti brzo.
Bez obzira koliko kubika da imas ili ks. Krivina je krivina, rupava cesta je rupava.
Nema tu puno pametovanja.
I onda mi mario kaze kako nabije puno vecu prosjecnu brzinu od 60(koja je i sama velika na tom putu) na toj dionici. A onda kaze kako ne pretice po punoj, kako se ne bahati, i kako je potrebno da imamo 2.0 na otvorenoj cesti.
Iz sarajeva
Imamo ovo jada od autoputa prema zenici gdje stvarno nije uopste sigurno voziti preko 130-140. Dalje ide prema b.brodu cesta koja je pravljena sredinom proslog vijeka. Imamo dionicu prema mostaru za koju je ugodna voznja do nekih 90-km. Tuzla horor.
Lasva-jajce i dalje fuj, naselje na naselje......
I gdje ti onda mozes sigurno voziti a da fino iskoristis auto od 245 ks. Mozes ali bas nesigurno i da je glava u torbi.
Ma nista prije hrvatske. Imaju jaku povezanost autoputem i tu jako auto ima veliku iskoristivost.
Cak je i srbija tako-tako. Autoput nis-beograd pravljen isto tako sredinom proslog vijeka. Malo obnovljen ali nista znacajno. Dobar je oko beograda i prema hrvatskoj. Ali cim krenes nesto mimo njega eeeee, to je nesto. Jedne godine se radili neki glavni putevi tamo oko sabca i to, pa sam morao ici kroz neka sela. Ne znam tacno gdje ali sam jednu dionicu od nekih 7-8 kilometara vozio po granitnim kockama.
Ali tu lokalnih kamikaza sam se nagledao za zivota.
GaRGa
Posts: 2831
Joined: 25/02/2009 15:00

#4287 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by GaRGa »

jos ce te se ubjedit da je i za preticanja dovoljan 1.4 :run:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4288 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Tomahawk11 »

GaRGa wrote:jos ce te se ubjedit da je i za preticanja dovoljan 1.4 :run:
Benzin? Moze komotno.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#4289 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by quarterback »

nije vezano za mariovu pricu nego dijelim svoje iskustvo

prije par godina sam isao jednim sluzbenim autom u sloveniju, vozio bitan covjek jedne firme, a ja sjedio nazad kao direktor :)

auto pasat e sad ubijte me jel 2500 kubika ili 250 konja ili tako nesto, ne znam ali znam da leti i upravo ga je tako tip i vozio, kontam u sebi mozes ti, hem si bitna faca hem imas para da placas kazne ako je uopste i dobijes...

uglavnom njegova voznja tog auta je bila potpuno druacija od moje uobicajene voznje, posto je auto tako jako bila mu je dovoljna bukvalno bilo kakva isprekidana da pretekne bilo sta, i cim se ukaze ravnica ide kickdown pred sljedecom krivinom kocnica i sve tako do slovenije, naravno firma placa amortizaciju auta, firma placa gorivo, pa sto i ne bi... vrti mi se po glavi da mu je potrosnja na otvorenom bila 11 ali nisam vise siguran, davno je bilo

krenuli iz sarajeva cini mi se u 7, u sloveniji bili na rucku i to uz pauzu za kafu i dorucak ...

moze se, ali takva voznja je daleko od ugodne, doduse moram priznati da je bila podnosljiva posto je ipak rijec o pasatu, a da je sta manje i manje udobno mislim da bi se ispovracali usput od stalnog gasa i kocnice...

na autoputu kroz hr iz zajebancije upalim gps - 239 na sat po gpsu i hladno dalje ubrzava ... :shock:

ja opet tezim da vozim ujednaceno kada sam van grada, nema trzanja sa gasom i kocnicama osim kad krenem u kakvo preticanje, razlicita auta, pa razlicita i voznja a i pazim na potrosnju koliko je moguce
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4290 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JThomas »

i na najboljoj cesti na svijetu to je glava u torbi. preračunaš u metre u sekundi radi orijentacije i skontaš da u jednoj sekundi prelaziš 2/3 fudbalskog igrališta...
User avatar
drug_profi
Posts: 65425
Joined: 16/07/2012 16:00

#4291 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Ma pjeske je najbolje. ili na sve cetiri. Sto je sigurno - sigurno.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4292 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

quarterback wrote:nije vezano za mariovu pricu nego dijelim svoje iskustvo

prije par godina sam isao jednim sluzbenim autom u sloveniju, vozio bitan covjek jedne firme, a ja sjedio nazad kao direktor :)

auto pasat e sad ubijte me jel 2500 kubika ili 250 konja ili tako nesto, ne znam ali znam da leti i upravo ga je tako tip i vozio, kontam u sebi mozes ti, hem si bitna faca hem imas para da placas kazne ako je uopste i dobijes...

uglavnom njegova voznja tog auta je bila potpuno druacija od moje uobicajene voznje, posto je auto tako jako bila mu je dovoljna bukvalno bilo kakva isprekidana da pretekne bilo sta, i cim se ukaze ravnica ide kickdown pred sljedecom krivinom kocnica i sve tako do slovenije, naravno firma placa amortizaciju auta, firma placa gorivo, pa sto i ne bi... vrti mi se po glavi da mu je potrosnja na otvorenom bila 11 ali nisam vise siguran, davno je bilo

krenuli iz sarajeva cini mi se u 7, u sloveniji bili na rucku i to uz pauzu za kafu i dorucak ...

moze se, ali takva voznja je daleko od ugodne, doduse moram priznati da je bila podnosljiva posto je ipak rijec o pasatu, a da je sta manje i manje udobno mislim da bi se ispovracali usput od stalnog gasa i kocnice...

na autoputu kroz hr iz zajebancije upalim gps - 239 na sat po gpsu i hladno dalje ubrzava ... :shock:

ja opet tezim da vozim ujednaceno kada sam van grada, nema trzanja sa gasom i kocnicama osim kad krenem u kakvo preticanje, razlicita auta, pa razlicita i voznja a i pazim na potrosnju koliko je moguce
Upravo o tome pricam, samo mi se neda objasnjavati do tako sitnih detalja. Ko ima iskustvo zna o cemu pricam i koliko to znaci, ko je cesto na putu i ko prelazi desetine hiljada kilometara godisnje.
I sve to radi bez da ikoga ugrozavas, vise bi ugrozio preticanjem sa 'slabijim" motorom
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4293 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

JThomas wrote:i na najboljoj cesti na svijetu to je glava u torbi. preračunaš u metre u sekundi radi orijentacije i skontaš da u jednoj sekundi prelaziš 2/3 fudbalskog igrališta...
Ne pricamo o tome, meni za preticanje ne treba pravac od 200 metara, treba mi samo malo bolja preglednost i isprekidana linija, obavis posao za 4 sekunde.
Obavis preticanje i nastavis voziti, nema frustracije zbog sporijih ucesnika u saobracaju, kamiona posebno
User avatar
drug_profi
Posts: 65425
Joined: 16/07/2012 16:00

#4294 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Meni je jasno sta pričaš, ali mi nije jasno kako drugima nije jasno.
Valjda misle da po defaultu ako jašeš 200 konja, onda moraš da ih tjeraš u galop konstantno.
Ne, baš naprotiv. Imaš taj luksuz da se udobno voziš i da koristiš vrlo mali dio puta (što logički smanjuje mogućnost sudara) za preticanja. Da li ćeš ti kršiti propise, ili nećeš, to ne određuje "konjaža" pod haubom nego konj u kabini.
A konja u kabini ima jednako raspoređenih i po godištima i po modelima automobila. Vidimo po izvještajima sa udesa da su to najčešće vozila srednje ili niže srednje klase.
Last edited by drug_profi on 12/08/2016 15:48, edited 1 time in total.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4295 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

Tomahawk11 wrote:
GaRGa wrote:jos ce te se ubjedit da je i za preticanja dovoljan 1.4 :run:
Benzin? Moze komotno.
Kad bi preticao sa tim automobilom, i kada bih recimo probao auto koje trenutno vozim shvatio bi o cemu pricam.
User avatar
drug_profi
Posts: 65425
Joined: 16/07/2012 16:00

#4296 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Vozi 74 kw tdi i 74 kw benzin 16V pa ćeš viditi razliku u korist tdi, kod preticanja, samo zbog obrtnog momenta. A kubikaža i jest jednako obrtni momenat. A ovo govori covjek koji voli benzince i nikad dizel ne bi kupio.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#4297 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by ins »

Probaj turbobenzinca...
User avatar
drug_profi
Posts: 65425
Joined: 16/07/2012 16:00

#4298 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

ins wrote:Probaj turbobenzinca...
:wink:
Nemam sta probavati, trazim vec da pazarim.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4299 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Tomahawk11 »

mario001 wrote:
Tomahawk11 wrote:
GaRGa wrote:jos ce te se ubjedit da je i za preticanja dovoljan 1.4 :run:
Benzin? Moze komotno.
Kad bi preticao sa tim automobilom, i kada bih recimo probao auto koje trenutno vozim shvatio bi o cemu pricam.
Joj tebe, jasno mi je sta pricas. Nije to sporno. Ja samo rekoh covjeku da se moze preticati i sa 1.4 benzincem.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#4300 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mario001 »

Joj tebe, jasno mi je sta pricas. Nije to sporno. Ja samo rekoh covjeku da se moze preticati i sa 1.4 benzincem.
Jednom su mi u servisu dali zamjensko vozilo Golf 6 1.4 benzinac.
Uzasan auto
Post Reply