Gojeni H wrote:vivaldi wrote:Captain Ahab wrote:Nazovi to kako hoces, nije bitno, ali ruska vojska je u Ukrajini, nije ukrajinska u Rusiji.Slazem se da nije uvijek pametno ici protiv interesa jaceg od sebe, ali je pitanje koliko su Ukrajinci dugorocno uopste mogli izbjeci to sto se desilo osim da su kontinuirano birali prorusku vlast. Prilicno je jasno da je Majdan bio dobar povod Rusiji da se direktnije umijesaju u Ukrajinu. Operacija zauzimanja Krima se nije mogla pripremiti za samo 4-5 dana koliko je proslo od odlaska Janukovica…
nema dileme da su u bili u usranoj situaciji, ali to je jednostavno bad luck. ima masa drzava sirom svijeta koji se ne mogu iscupati iz necijih kandzi, ali je isto tako sve bolje od ovog sto su sada dobili. ali tamo su na vlasti bili i ona julija, juscenko..koji nisu bili proruski...crvena linija je sigurno bila nato i mozda jos ponesto, ali se vjerovatno moglo bolje od onog sto su imali.
ali kako god, sve je bolje od ovog sto su sad fasovali
Bilo je samo pitanje vremena kada ce Ukrajina morati donijeti historijsku odluku i iscupati se iz smrtnog ruskog zagrljaja.
To sto su imali nesposobno rukovodstvo, los tajming, i generalno apaticno stanovnistvo, nije nikakav bad luck, vec lose planiranje i organizacija.
Ne mozes se vjecno ponasati kao stidljiva mlada. Odlucujuci potez se mora napraviti.
Eto Armenije ... sve joj cvjeta od ruske ljepote.
Ne bih se slozio.
prije bilo kakve istorijske odluke ukrajinci su imali vise od 20 godina da "istorijski" sebe preispitaju zasto su najgori od sve istocnoevropske i sovjetske djece (ovog evropskog dijela), iako su poslije rusije najmnogoljdnija drzava? oni su imali ogorman prostor za napredak prije nego sto bi im rusija na bilo koji nacin postala prepreka.
kako je moguce da ttoalni ruski satelitipoput bjelorusije i kazahstana budu zapad za ukrajinu!? kako rusija nije bila prepreka da antiruski sadasšnji predjsendik napravi imperiju od 3 milijarde dolara, koja sad brw vrijedi 1 milijardu jer mu toliko daje nestle (sto je najbolja ilustracija aktuelnog politickog idiotizma).
to im je trebalo biti fundamentalna odluka, ali su diletanti kakvi jesu smislili da je vrijeme da se vise ne ponasaju "kao stidljiva mlada" i kao rezultat toga, vratuli zemlju na pocetak 20 vijeka, sa tendencijom prelaska u 19. To je rezultat te njihove odluke. Narednih 30 godina cilj svake buduce vlade bice da dodju na nivo iz 2014.
ali ostavimo to po strani. na osnovu cega su donijeli tu odluku, i koji im je uopste bio cilj? cim je zapucalo raspali su se po svim savovima, vojska je dezertirala, a vecina tehnika im je tako odrzavana da je haman neupotrebljiva. gdje su se uputuili? u nato? pa i njemacka i francuska su im rekli da nema govora o tome. zar su vjerovali da ce ih neko branit i da ce III svjetski pocet zbog njih?sta su mislili u ekonomskoj buducnosti kada im je ubjeljivo najveci ekonomski partner bla rusija? da li su stvarno vjerovali da ce njih 40 miliona past na grbacu brisela? da li su se ikada zapitali sta u slucaju gruzijskom scenarija koji je "juce" bio?
pa oni nisu imali nikakvog jebenog plana, vec sve ad hoc i ne znam jel veca glupost ako su to sami smislili ili ih je neko nalozio.
a tek ce da najebu jer ce ameri i rusi prije ili kasnije naci novi interes i nove zrtvene jarce, a ukrajina ce smao poslati nepotrebni balast, a umjesto neskirvenih simpatija i razumijevanja sa zapada i ponesto para ce uskoro pocet stizat upozorenja o korupciji, nerazjasnjenim ubistvima, reformama, sve dok ne padnu u zaborav vjecne "tranzicije".
sto se tice jermenije ne znam zasto njih uze za primjer? jermenima vise treba rusija nego oni rusima. jermenija je drzava u poluratnom stanju vec decenijama. prije par mjeseci im je ubijeno 20 vojnika, ali ih nisu roknuli rusi vec azeri. par mjeseci prije toga azeri su im oborili helikopter. kada dodas i "prijateljsku" tursku u komsiluku, okretanje ledja rusiji u kojoj pritom radi par stotina hiljada jermena bi bio jos veci idiotizam od ukrajinskog jer bi oni izlaskog iz ruskog zagrljala njihova jedina promjena sto bi im uskoro alijev postao predsjednik.
i jermeni su dobar primjer bad lucka, mad aima i puno gorih primjera poput palestine ili onih nesrtenih tibetanaca.