BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
iz zadnje klupe
Posts: 1133
Joined: 27/07/2012 18:10

#4251 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by iz zadnje klupe »

Rijetko ko iz zapadne Hercegovine se školuje kod nas. Imaju HR papire i otvoren put prema tehnološkim fakultetima u Hrvatskoj i na zapadu. A i sama Violeta ima dovoljno para da stipendira obrazovanje svog budućeg kadra
Mislim da previše tepaš nasim poduzetnicima, oni da ulazu u znanje, šta je to :lol:

Mislim da se ovde radi o sličnom fenomenu kao industriji fasada i boja, dostignut je taj nivo tehnoloskog razvoja u tom oblasti da više ne trebas posebno strucni kadar, znanje je lako dostupno, treba ti samo obrtni kapital ( pa samo u FBIH imate jedno 7-8 proizvodjaca fasada, jupola, bavalita itd, dok je prije rata to znao i umio jedino slovenački JUB)
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4252 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

karanana wrote:poljorad je los.
ranije sam se kleo u njihov kajmak ali sta da vam kazem kad sam mjesto ovog smeca koje bi trebalo da dolazi iz jake i kvalitetne mljekarske regije vlasica, poceo kupovati srpski somborski president kajmak.

poljoradov kajmak je nekad dobar nekad je tvrd i zut, nekad je voden, nekad mu je poklopac dobar nekad ispada, nekad je kutija prljava...
isto tako i sa njihovim vlasickim sirom, ostavio ga preko noci u zdjeli sa vodom da malo sol popusti, sutra nidje sira, sve se u vodu pretvorilo.
Ne znam za ostale Poljoradove proizvode, ne kupujem ih redovno, ali kajmak kupujem otprilike 5 godina i uvijek je isti.
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#4253 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

kox wrote:
karanana wrote:poljorad je los.
ranije sam se kleo u njihov kajmak ali sta da vam kazem kad sam mjesto ovog smeca koje bi trebalo da dolazi iz jake i kvalitetne mljekarske regije vlasica, poceo kupovati srpski somborski president kajmak.

poljoradov kajmak je nekad dobar nekad je tvrd i zut, nekad je voden, nekad mu je poklopac dobar nekad ispada, nekad je kutija prljava...
isto tako i sa njihovim vlasickim sirom, ostavio ga preko noci u zdjeli sa vodom da malo sol popusti, sutra nidje sira, sve se u vodu pretvorilo.
Ne znam za ostale Poljoradove proizvode, ne kupujem ih redovno, ali kajmak kupujem otprilike 5 godina i uvijek je isti.
eto sad je poljorad kriv sto je kutije prljava :D pa valjda je to do skladistenja i drzanja na mjestu prodaje, dakle konzum, bingo... cccc
poljorad je :thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4254 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

ajte malo bolje zagledajte poljoradove proizvode u deklaraciju.
pola ih se proizvodi u AT i DE.

kozji "vlašički sir" u AT isključivo, a na ambalaži "domači vlašički kozji sir" ..cccc...
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4255 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

AmADin_gospo wrote:ajte malo bolje zagledajte poljoradove proizvode u deklaraciju.
pola ih se proizvodi u AT i DE.

kozji "vlašički sir" u AT isključivo, a na ambalaži "domači vlašički kozji sir" ..cccc...
Na svakom proizvodu koji kupim pogledam zemlju porijekla. Sve Poljoradovo što sam ikada kupio se u tom trenutku proizvodilo u BiH. Možda su prebacili dio proizvodnje negdje van BiH ili nešto slično ali to prvi put čujem, i na takve proizvode još ne naletih.
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#4256 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dpjokala26 »

iz zadnje klupe wrote:
jeste li svijesni da se vecina proizvoda ovde fakticki samo pakuje i prodaje kao domaca?
dodje u cisternama/buradima/paletama i ovde sjece/pakuje/melje/prepakuje/razblazuje i prodaje kao "100% domaci proizvod"
Ovo mi se vrti u glavi od kada je lansirana "teta violeta" hemijski proizvodi

Ja nigdje ne procita niti gledah da otvorise fabriku a imaju citavu liniju proizvoda za higijenu kućanstva i rublja :-) :run:
violeta ima kvalitetne proizvode.topla preporuka za djecije pelene,vlazne maramice, omeksivace( lijepo ves mirise),wc papir i rucnici su solidni.
User avatar
dileja
Posts: 645
Joined: 01/10/2015 13:38

#4257 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dileja »

Image
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#4258 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

dileja wrote:Image
probao par puta i razocarao se
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#4259 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

samo da skrenem paznju na smece, poslije par pranja izgleda ovako

Image
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4260 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

pa i jeste, 48 sati i jeste dug rok :D

i onda se ljudi pitaju zasto se ne kupuju "domaci proizvodi" .....
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#4261 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

AmADin_gospo wrote:pa i jeste, 48 sati i jeste dug rok :D

i onda se ljudi pitaju zasto se ne kupuju "domaci proizvodi" .....
bitno je da ima X u imenu, nevex :evil:

inace brand perexa za koji vjervoatno znate...

poslao sam im mail pa da vidim sta ce reci
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4262 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

vidio sam da je Tops izbacio petit keks i još jedan sa kakaom
Jel neko probao?
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4263 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Misliš li na Choco Tops ? Dobar je, u onaj bisvit dodana čokolada, ostalo je isto kao i kod standardnog Topsa.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4264 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

kox wrote:Misliš li na Choco Tops ? Dobar je, u onaj bisvit dodana čokolada, ostalo je isto kao i kod standardnog Topsa.
ne ne nego obični petit keks ali je smeđ od kakaa
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4265 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Čuj ima i to, haj' super, baš ću potražiti da probam.
Android Knego
Posts: 1580
Joined: 13/03/2012 08:11

#4266 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Android Knego »

AmADin_gospo wrote:jeste li vi uopste svijesni o cemu pricate?

jeste li svijesni da se vecina proizvoda ovde fakticki samo pakuje i prodaje kao domaca?
dodje u cisternama/buradima/paletama i ovde sjece/pakuje/melje/prepakuje/razblazuje i prodaje kao "100% domaci proizvod"

zapitajte se, gdije je ta silna hemijska industrija da podrzi ovolike silne proizvodjace hemikalija i higijene u BiH.

gdije su ta silna stada goveda i ovaca, gdije su silni pilicarnici od kojih se prave vase ljubljene pastete i kobasice? raspitajte se malo pa palamudite.
mi u tursku na godisnjem nivou izvozimo manje nego oni sto uvoze u BiH na dnevnom, samo mesa, o proizvodima da ne govorim.
uBiH ne postoji nijedna firma da proizvodi domace mesne proizvode od domace sirovine.

sve sto sam vam govorio prosle godine, ste tek sad skontali (citam oko mljecnih proizvoda na zadnje 2strane).
moze li za ovo vise konkretnijih informacija?
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4267 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

na zalost ne. ne smijem radi posla gdije radim.

al samo se zapitajte, gdje su te silne industrije sirovina da podrze proizvodnju gotovih proizvoda. mi trenutno jedino imamo konkretnu sirovinu drveta, da je proizvod Domaci, sve ostalo je slabo.
gdije su te silne farme stoke da proizvedu dovoljno mesne sirovine? nema, gdje su ti silni hemijski kombinati da podrze industriju hemijskih preparata? natron hajat proizvodi celulozu i to uglavnom kese. gdije su hemijski kombinati da proizvode PVC ambalazu? uzljevanjeu kalupe se ne pika jer je pvc sirovina iz uvoza. gdije je fabrika stakla u BiH za tolike silne proizvode od stakla?
gdije su oranice silne posijane zitom i kukuruzom? a klas i peti deseti proizvode "domace brasno"
posto ionako jedemo proizvode koji su od uvoznih sirovina a deklariraju se kao "domaci" pare iovako ionako idu vani, s tim da se kvalitetnom ne mogu porediti s uvoznim, biram prvenstveno kvalitet i cijenu.

da nije uvoza, pocrkali bi ko mačići za 20 dana.
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#4268 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Seoskivaralica »

"GDIJE" to radite nije bitno svakako , svi mi negdje radimo bilo da kopamo nos u skupštini ili novo okno u "Sretno Breza" rudniku , već sam negdje pisao o tim poluistinama ali i o surovim istinama.....nekim shvaćenim nekim ne ....protumačenim ili ne ,...
Ugl. Naša ekonomija je samljevena od strane komšija jer je dobar dio fabrika pometen do poda od strane pljačkaša sa obje strane iz komšiluka ili ti sa sve tri strane.....nemamo ni nacionalni identitet a kamoli isti ponos izgradjen , kako bi ga imali kad nam oni koji nas vode i predstavljaju više vole podzidu okolo vikendice nego mjesec trudničkog nekoj radnici.....
Neise...
Podsticaji su toliko izvarali seljake i poljoprivrednike da se ljudima ne mili ni krompir posaditi , kamo li volove toviti.....
Fabrike ,koje su sačuvane FOL , planski uništene da se lakše prodaju.....za male pare , pa se sve rasproda za 1000000 puta višu svotu i objavi stečaj pa bankrot pa kuku pomagaj....

Mi koji smo tu u BiH neeemamo druge perspektive za uspjeh i razvoj države ekonomije i društva osim kupovine domaćeg kakvog takvog , širenja svijesti o istom , borbom za isto , preferiranjem domaćeg u svakom pogledu.....
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#4269 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Seoskivaralica »

I da dodam mačići su tri godine preživjeli i to cijela država u okruženju u pojedinim mjesecima.....Mačići preživjeli i kote li se kote.... :twisted: :twisted: :twisted: :izet:
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#4270 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

Seoskivaralica wrote:"GDIJE" to radite nije bitno svakako , svi mi negdje radimo bilo da kopamo nos u skupštini ili novo okno u "Sretno Breza" rudniku , već sam negdje pisao o tim poluistinama ali i o surovim istinama.....nekim shvaćenim nekim ne ....protumačenim ili ne ,...
Ugl. Naša ekonomija je samljevena od strane komšija jer je dobar dio fabrika pometen do poda od strane pljačkaša sa obje strane iz komšiluka ili ti sa sve tri strane.....nemamo ni nacionalni identitet a kamoli isti ponos izgradjen , kako bi ga imali kad nam oni koji nas vode i predstavljaju više vole podzidu okolo vikendice nego mjesec trudničkog nekoj radnici.....
Neise...
Podsticaji su toliko izvarali seljake i poljoprivrednike da se ljudima ne mili ni krompir posaditi , kamo li volove toviti.....
Fabrike ,koje su sačuvane FOL , planski uništene da se lakše prodaju.....za male pare , pa se sve rasproda za 1000000 puta višu svotu i objavi stečaj pa bankrot pa kuku pomagaj....

Mi koji smo tu u BiH neeemamo druge perspektive za uspjeh i razvoj države ekonomije i društva osim kupovine domaćeg kakvog takvog , širenja svijesti o istom , borbom za isto , preferiranjem domaćeg u svakom pogledu.....
:thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4271 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

niko ne govori da treba kupovati domače, ali NIPOŠTO na uštrb kvaliteta.

prvo kvalitet, pa cijena pa domače.
dust71000
Posts: 295
Joined: 24/07/2015 15:08

#4272 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dust71000 »

AmADin_gospo wrote:na zalost ne. ne smijem radi posla gdije radim.

al samo se zapitajte, gdje su te silne industrije sirovina da podrze proizvodnju gotovih proizvoda. mi trenutno jedino imamo konkretnu sirovinu drveta, da je proizvod Domaci, sve ostalo je slabo.
gdije su te silne farme stoke da proizvedu dovoljno mesne sirovine? nema, gdje su ti silni hemijski kombinati da podrze industriju hemijskih preparata? natron hajat proizvodi celulozu i to uglavnom kese. gdije su hemijski kombinati da proizvode PVC ambalazu? uzljevanjeu kalupe se ne pika jer je pvc sirovina iz uvoza. gdije je fabrika stakla u BiH za tolike silne proizvode od stakla?
gdije su oranice silne posijane zitom i kukuruzom? a klas i peti deseti proizvode "domace brasno"
posto ionako jedemo proizvode koji su od uvoznih sirovina a deklariraju se kao "domaci" pare iovako ionako idu vani, s tim da se kvalitetnom ne mogu porediti s uvoznim, biram prvenstveno kvalitet i cijenu.

da nije uvoza, pocrkali bi ko mačići za 20 dana.
Prvo, nisu sve sirovine uvozne. A i kada jesu, finalni proizvod je ono što je najbitnije. Nemaju ni Njemačka ni Italija polja kakaovca pa se tamo proizvedu i izvezu milijarde eura Milke i Nutelle godišnje. Klas, kad ga već spominješ, ima oko 1000 zaposlenih radnika od kojih su većina u proizvodnji. Žitarice su većinom uvozne, što je i logično, ali se od njih prave desetine proizvoda i 4000 ljudi (radnika i članova njihovih porodica) od te proizvodnje živi. Daj Bože da nekada dodjemo u situaciju da uvozimo uglavnom sirovine i pravimo finalne proizvode umjesto da kao danas izvozimo trupce u Italiju a uvozimo stilski namještaj.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4273 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

i drugi uvoze, nije sporno, ali na tim proizvodima ne pise "domaci proizvod" koji koriste uvozne sirovine.

dobro je definisano i zna se sta je "proizvedeno u BiH" a sta je "domaci proizvod"... razlika je DRASTICNA.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#4274 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by walk_M-A-N »

kox wrote:Misliš li na Choco Tops ? Dobar je, u onaj bisvit dodana čokolada, ostalo je isto kao i kod standardnog Topsa.
Danas kupio, i ukus je ok, ali nešto mi malo.. Piše 120 gr, ne znam koliko je prije bilo, ali izgledalo je veće.
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4275 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

walk_M-A-N wrote:
kox wrote:Misliš li na Choco Tops ? Dobar je, u onaj bisvit dodana čokolada, ostalo je isto kao i kod standardnog Topsa.
Danas kupio, i ukus je ok, ali nešto mi malo.. Piše 120 gr, ne znam koliko je prije bilo, ali izgledalo je veće.
Meni se čini da je pakovanje bilo iste veličine ali nisam 100% siguran.
Post Reply