Ratna odšteta od RS

Locked
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#428 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Hemel »


samo ih derite... :thumbup: :thumbup:
User avatar
pojedinac
Posts: 1492
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#429 Re: Ratna odšteta od RS

Post by pojedinac »

Iz današnjeg broja dnevnih novina SAN:
Od RS traže odštetu od 420 miliona - Pravobranišlatvo Republike Srpske potvrdilo je da je primilo 3.300 tužbi protiv RS sa zahtjevima za nadoknadu nematrijalne štete u ukupnom iznosu od 420 miliona maraka! Podnosioci tužbi su građani iz Federacije BiH. ......

:thumbup:

Ovo se trebalo odraditi prije 15-tak godina al' nikad nije kasno.

Pitam se zar se samo 3.300 ljudi smatra žrtvama, kad je samo za Sarajevo taj broj premalen.
User avatar
muha_sa
Posts: 140422
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#430 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

pojedinac wrote:Iz današnjeg broja dnevnih novina SAN:
Od RS traže odštetu od 420 miliona - Pravobranišlatvo Republike Srpske potvrdilo je da je primilo 3.300 tužbi protiv RS sa zahtjevima za nadoknadu nematrijalne štete u ukupnom iznosu od 420 miliona maraka! Podnosioci tužbi su građani iz Federacije BiH. ......

:thumbup:

Ovo se trebalo odraditi prije 15-tak godina al' nikad nije kasno.

Pitam se zar se samo 3.300 ljudi smatra žrtvama, kad je samo za Sarajevo taj broj premalen.
nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zalost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
User avatar
pojedinac
Posts: 1492
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#431 Re: Ratna odšteta od RS

Post by pojedinac »

muha_sa wrote:nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zalost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
Žalostan smo mi narod.
muha_sa wrote:nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zalost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
Prva pogodna prilika i eto ih, isto kao što su i ranije radili.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#432 Re: Ratna odšteta od RS

Post by prljavi Hare »

pojedinac wrote:
muha_sa wrote:nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zalost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
Žalostan smo mi narod.
muha_sa wrote:nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zalost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
Prva pogodna prilika i eto ih, isto kao što su i ranije radili.
Onaj ko ih bude cekao sa kasikom u ruci i ne zasluzuje bolje nego da mu se istorija ponovi!Ja ne vjerujem u to,
ko god pokusa opet,metak u glavu i zdravo!
User avatar
muha_sa
Posts: 140422
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#433 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

prljavi Hare wrote:
pojedinac wrote:
muha_sa wrote:nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zalost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
Žalostan smo mi narod.
muha_sa wrote:nas narod jos nije sazreo nit sta naucio a ovi sto bi ko trebali da nesto poduzmu o svom se djepu zabavili--valja nahapat prije neg neko dugi sjede u fotelje--jebes popaljeno pola drzave-popljackane gradove i sela--koga briga za logorase kad ni oni sami nisu pokrenuli postupak za nadoknadu stete.-na zal--ost.
Zato nek nas ne iznenadi ako komsije opet pokusaju da krenu u pljackaske pohode.
Prva pogodna prilika i eto ih, isto kao što su i ranije radili.
Onaj ko ih bude cekao sa kasikom u ruci i ne zasluzuje bolje nego da mu se istorija ponovi!Ja ne vjerujem u to,
ko god pokusa opet,metak u glavu i zdravo!
jasno je to Hare.--nema vise bekana a ni JNA.
-medjutim, treba ih o jadu zabavit pa da generacijama ispastaju za ono sto su im predhodnici ucinili--najbolja vaspitna metoda.uostalom zasto ne bi nadoknadili ono sto su popljackali i popalili ko zadnji barbari.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#434 Re: Ratna odšteta od RS

Post by prljavi Hare »

Slazem se druze,sve sto se moze uraditi,treba uraditi!!! :thumbup:
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#435 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Bosnolog »

Protiv entiteta RS stiglo 3.500 tužbi iz FBiH

Image
17.04.2011. u 21:57
Ratna šteta

Broj tužbi protiv Republike Srpske koje su stigle iz FBiH sa zahtjevom za isplatu ratne štete premašio je 3.500, rekli su u Pravobranilaštvu RS.

Već mjesecima iz FBiH na adresu Pravobranilaštva RS pristižu tužbe protiv Srpske sa odštetnim zahtjevima koji se mjere stotinama miliona maraka.

- Podnošenje velikog broja tužbi za ratnu nematerijalnu štetu ima za cilj ekonomsko uništenje RS. Radi se o dobro osmišljenom projektu FBiH, zbog čije realizacije nam svaki dan stižu nove tužbe. Situacija je vrlo ozbiljna i zbog toga smo angažovali dodatni broj stručnjaka, a od Vlade RS ćemo tražiti kadrovsko-materijalno jačanje Pravobranilaštva RS da bismo uspjeli da zaštitimo interese Srpske u ovom procesu - kažu u Pravobranilaštvu RS.

Istakli su da je do sada na račun RS stiglo više od 3.500 tužbi sa odštetnim zahtjevom "teškim" više od pola milijarde maraka, a najviše ih je iz Sarajeva i Tuzle.

- Proučili smo mnoge procese i iz njih izvukli pouke. Imamo čak i odluke Nirnberškog suda, koji je prilikom osude fašista naveo da se pitanje ratne reparacije odgađa za neko bolje vrijeme, pošto Njemačka, Italija i Japan nisu platežno sposobni. Zato su isplate vršene i poslije 60 godina. Osim toga u našem slučaju imamo traženje ratne reparacije unutar jedne države, što je nezabilježeno do sada bilo gdje u svijetu - naglašavaju u Pravobranilaštvu.

Ministar pravde RS Džerard Selman smatra da se radi o tužbama političkog karaktera.

- Tužbe neće postići političku svrhu, ali će biti bumerang, koji će dokazati da reforma pravosuđa nije uspjela. Ako se radi o materijalnoj i nematerijalnoj šteti nastaloj od 1992. do 1996. godine, mislim da je došlo do zastarijevanja potraživanja, ali je pravo svakog građanina da traži ostvarenje svojih prava. Ako i dođe do uvažavanja nekih zahtjeva i utvrđivanja štete, ona će biti isplaćena u obveznicama, tako da ćemo izbjeći direktan udar na tekući budžet - rekao je Selman.

U Pravobranilaštvu RS strahuju da će sudovi u FBiH biti instruisani da presuđuju protiv RS.

Tek slijede masovne tuzbe protiv genocine sumske od strane famelija zrtava od Srebrenickog Genocida do rusenja vjerskih objekata,.....http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... start=1825

Image

General Perisic uskoro ocekuje presudu kojom se dokazuje direktna veza Srbije u agresiji i genocdu na BiH,tako da se dodatno otvara potreba revizije tuzbe protiv Srbije.... ;-)
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#436 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Frankyee »

Evo novih podataka - objavljeno u Avazu

[b]Protiv RS do sada je dostavljeno 2.328 tužbi za nakanadu štete od 633.828.000 KM[/b]

Ministar pravde Republike Srpske (RS) Džerard Selman rekao je danas da će Vlada RS na tužbe iz Federacije BiH za naknadu nematerijalne štete, nastale u period od 1992. do 1996. godine, odgovoriti pokušajem da se one sudski ospore, zbog, kako je on to kazao, "karkatera rata u BiH, ali i zastare".

On je na konferenciji za novinare u Banjoj Luci nakon sjednice Vlade RS rekao da je do 14. aprila 2011. u Pravobranilaštvu RS zaprimljeno 2.328 takvih tužbi, a podnijelo ih je ukupno 4.285 osoba, što znači da su neke kolektivne, dodajući da je ukupan iznos za koji je RS tužena za nakanadu štete 633.828.000 KM.

Selman, koji je i potpredsjednik Vlade RS, rekao je da je najviše tužbi zaprimila Kancelarija zamjenika pravobranioca u Banjoj Luci, ukupno 1.864, u Bijeljinu je stigla 340, u Istočno Sarajevo 66, te u Trebinje 41 tužba.

On je dodao da je Pravobranilaštvo RS uspjelo da, u skladu s Zakonom o parničnom postupku, u roku od 30 dana od dana dostave tužbe na svaku da odgovor.

- Tužioci su iskoristili određene mogućnosti koje im daju zakoni o parničnom postupku. Tako su i izabrali sudove u FBiH, što je, i po važećim proipisima, moguće, jer su birani sudovi u mjestima u kojima je nastala štetna posljedica, rekao je Selman.

Dodao je da je shodno tome, Opštinski sud u Sarajevu zakazao već i prva ročišta polovinom maja.

- Pravobraništvo će, kao zaštitik interesa RS, u potpunosti odgovoriti zahtjevu i naši pravobranioci će se pojaviti pred sudovima FBiH s ciljem osporavanja tužbenih zahtjeva, rekao Selman.

Kazao je da su tužbe proizašle tek onog momenta kada su donesene određene presude u okviru krivičnih postupaka, koji su vođeni pred Sudom BiH i Haškim tribunalom.

Selman je podsjetio da je Zakonom o naknadi materijalne i nematerijalne ratne štete prpisano da se ona isplaćuje u obveznicama, tako da eventualne presude neće ugroziti stabilnost budžeta RS.

- Međutim, mi smatramo da su tužbe neosnovane i to ćemo nastojati da dokažemo u postupcima koji će uslijediti, dodao je Selman.

Kazao je da će, zbog nastale situacije, Pravobranilaštvo RS poduzeti nove mjere kako bi se kadrovski ojačalo, a sve s ciljem da se odgovori na ove zahtjeve.

Selman je rekao da su od Vlade RS iz tog razloga zatražena dodatna finansijska sredstva od oko 350.000 KM, kako bi se zaposlilo novih osam pomoćnika i administrativnih radnika u Prvobranilaštvu.
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#437 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Frankyee »

Ove tuzbe izgleda da se zahuktavaju, ako samo i mali dio tih tuzbi bude uspjesno, tada se otvaraju citavi nizovi novih tuzbenih postupaka po tom osnovu.

Jedno pitanje za nekog ko poznaje tematiku:

Ako se sudi na podrucju Federacije i ako RS izgubi parnicu i bude morala da plati stetu, kako se onda moze primjeniti zakon o isplati ratne stete obveznicama koji je donijela RS . Znaci ako je steta nastala , i ako je nadlezni sud u Federaciji ?

Mozda to Selman prica pricu koju Vlada RS zeli cuti.

Moj komsija , inace bivsi logoras, je poceo jednu od ovih tuzbi.
User avatar
pici
Posts: 46366
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#438 Re: Ratna odšteta od RS

Post by pici »

i te kako treba obratiti sluĆaj na ovog nazovi generala.......

http://www.icty.org/x/cases/perisic/cis ... ic_bcs.pdf
MOMČILO PERIŠIĆ Optužen za ubistvo, nehumana dela, progoni na političkoj, rasnoj ili verskoj
osnovi, istrebljenje, napadi na civile
Od otprilike 26. avgusta 1993. do 24. novembra 1998., načelnik Generalštaba Vojske
Jugoslavije (VJ)

Krivična dela za koja je optužen (primeri):
Ubistvo, nehumana dela, progoni na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, istrebljenje (zločini protiv
čovečnosti)
Ubistvo, napadi na civile (kršenja zakona i običaja ratovanja)
• U periodu izmeñu avgusta 1993. i novembra 1995, Perišić je pomagao i podržavao planiranje,
pripremanje i izvršenje vojne kampanje artiljerijskog i minobacačkog granatiranja i snajperskog delovanja
po civilnim područjima Sarajeva i protiv njegovog civilnog stanovništva, u kojoj su ubijene i ranjene
hiljade civila.
• Perišić nije pokrenuo istragu o tome kakvu ulogu su njegovi podreñeni možda imali u granatiranju
civilnih područja u Zagrebu i civilnog stanovništva Zagreba, čija je posledica bila smrt i ranjavanje civila.
• Pomagao je i podržavao krivična dela uključujući protivpravno lišavanje života, nehumana dela i prisilna
premeštanja znajući da će se pomoć koju je dostavljao koristiti za činjenje tih zločina; ti zločini su
izvršeni s namerom diskriminacije bosanskih Muslimana u Srebrenici na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi;
Perišić je bio svesan diskriminatorne namere izvršilaca; nije pokrenuo istragu o tome kakvu su ulogu
njegovi podreñeni možda imali u počinjenju tih zločina.
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#439 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Frankyee »

Mislim da mnogi stanovnici Sarajeva i Tuzle mogu da bez vecih problema pokrenu zahtjeve za odstetu usljed posljedica granatiranja , pretrpljenog straha, nedostatka vode, struje, i slicno a pogotovo ko ima dokaze o materijalnoj steti ili ranjavanju, pogibiji i slicno.

Posto je bilo nekoliko krivicnih presuda po pitanju opsade Sarajeva i granatiranja Tuzle, koji je pocinila vojska RS , to sad daje pravni osnov za te tuzbe.
User avatar
pici
Posts: 46366
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#440 Re: Ratna odšteta od RS

Post by pici »

Frankyee wrote:Mislim da mnogi stanovnici Sarajeva i Tuzle mogu da bez vecih problema pokrenu zahtjeve za odstetu usljed posljedica granatiranja , pretrpljenog straha, nedostatka vode, struje, i slicno a pogotovo ko ima dokaze o materijalnoj steti ili ranjavanju, pogibiji i slicno.

Posto je bilo nekoliko krivicnih presuda po pitanju opsade Sarajeva i granatiranja Tuzle, koji je pocinila vojska RS , to sad daje pravni osnov za te tuzbe.
postoje neka udruženja al to je slabo....treba pokrenut silu tužbi protiv srbije i manjeg satelita i tražiti satisfakciju...kad neće ovi današnji fašisti da snose odgovornost nek im djeca , unuci i praunuci snose i otplaćuju.....i pod hitno podić optužbu i staviti na interpol potjernicu Čika GeĐŽu jer je bio prdCenik te iste zločinačke organizacije od
Први председник СРЈ одлуком Савезне скупштине постаје у јуну 1992. године.
pa do Maja 1993.....znači kada su krenule najžešče borbe i pokolji u BiH .....
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#443 Re: Ratna odšteta od RS

Post by rogoz »

Ratna dosteta od tzv rs-e morala bi drukcije da se definise.Ratna odsteta potrazuje se od neke suverene drzave,tzv rs nije suverena drzava.
Srbiju i mozda Hrvatsku treba tuziti za ratnu odstetu i sve sto se podrazumijeva pod tim.

...a genocidnu tvorevinu tzv rs-u treba masovnim tuzbama(privatnim)totalno unistiti,kao pojam,da vise NIKAD NE POSTOJI!!!
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#444 Re: Ratna odšteta od RS

Post by prljavi Hare »

rogoz wrote:Ratna dosteta od tzv rs-e morala bi drukcije da se definise.Ratna odsteta potrazuje se od neke suverene drzave,tzv rs nije suverena drzava.
Srbiju i mozda Hrvatsku treba tuziti za ratnu odstetu i sve sto se podrazumijeva pod tim.

...a genocidnu tvorevinu tzv rs-u treba masovnim tuzbama(privatnim)totalno unistiti,kao pojam,da vise NIKAD NE POSTOJI!!!
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Naravno,i podrazumjeva se putem privatnih tuzbi!!! :dance:
lajkujMe
Posts: 12944
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#445 Re: Ratna odšteta od RS

Post by lajkujMe »

A te obaveznice sta se snjima moze raditi? mislim vrijede li ista?
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#446 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Bosnolog »

Hajducija, teorijom noza krvi je velikosrpki visestoljetni kontinuitet otimacine tudeg haka i harama,..
Samo sudovima do Strazbura tuziti i progadanjati pljackase i zlocince,.....
Image
Da nije ovaj Zelko Marjanic sto u rodu Vlajkiju,........?????
Povratnik iz Švedske Zuhdo Merdžić u sporu sa zvaničnikom SNSD-a: Željko Mirjanić oteo mi je imovinu!
Autor A. ŠIŠIĆ 2011-05-06 06:05:00
Image
Merdžić pokazuje gomilu sudskih dokumenata (Foto: M. Lugić)

Početkom rata Mirjanić i njegova majka dolazili su s naoružanim ljudima i prijetili mi zatvorom ako s njima ne izvršim zamjenu imovine, tvrdi Merdžić

Banjalučanin Zuhdo Merdžić skoro dvije decenije pokušava vratiti u posjed svoju imovinu u banjalučkom naselju Tunjice koju je, kako tvrdi, 1993. pod velikim pritiscima i prijetnjama bio primoran razmijeniti sa Željkom Mirjanićem, aktuelnim šefom Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini RS.

Prisilna razmjena

- Početkom rata Mirjanić i njegova majka Milka dolazili su s naoružanim ljudima i prijetili mi zatvorom ako s njima ne izvršim zamjenu moje firme za proizvodnju papirne konfekcije s njegovom imovinom u Hrvatskoj, koja nije vrijedila ni deset posto moje - počinje svoju priču Merdžić, naglašavajući da je nakon prisilne razmjene istjeran iz Banje Luke.

Uprkos tome što je 1996. Komisija za povrat imovine (CRPC) donijela odluku da mu Mirjanić vrati firmu, Merdžić kaže da se to nikada nije desilo.

- Oni su se žalili na odluku CRPC-a, a 1999. sutkinja Osnovnog suda Banja Luka Snježana Malešević, koja mi je kazala da Mirjanić vrši pritisak na nju, poništila je ugovor o zamjeni. No, nije donijela odluku da Mirjanić sruši svoje ruglo koje je u međuvremenu nadogradio na moju firmu - govori Merdžić.

U posjed je konačno ušao 2001., ali kaže da uprkos pravosnažnim presudama i uknjižavanju u katastar imovinu nikada nije uspio uknjižiti u grunt. Sve zbog šefa grunta Nikole Gatarića, koji ga je, kako kaže, još izvrijeđao i po nacionalnoj osnovi.

- Nakon nekoliko mojih žalbi, Osnovni sud Banja Luka 2007. je donio odluku da Mirjanić u roku od 30 dana mora srušiti svoju nelegalnu nadogradnju. Ali, sutkinja Nermina Mujkić, koja je donijela takvu odluku, odmah je skinuta, prebačena u Doboj, a ruglo još stoji na mom objektu - govori Merdžić.

Slao apelacije

Kulminacija se dogodila 2009., kada je sutkinja Okružnog suda Banja Luka Tanja Bubalo donijela presudu prema kojoj on Mirjaniću mora platiti oko 43.000 KM troškova za nadograđeni objekt!?

- Tako je sud legalizovao nasilje! Žalio sam se na ovu odluku i slao apelacije Vrhovnom sudu RS nekoliko puta, ali moj predmet tamo stoji od maja 2009. - završava svoju priču Merdžić, ogorčen na pravosuđe, a pogotovo na SNSD-ovu vlast koja je, kako kaže, napravila "državu u državi".

Darovni ugovor s majkom

Merdžić objašnjava da je kao povratnik iz Švedske imao mogućnost da kroz vladin program dobije 600.000 KM i zaposli 20 ljudi, "ali da je sve propalo, kao što propada i njegov objekt".

- Mirjanić je u međuvremenu napravio darovni ugovor i moju imovinu prenio na svoju majku, uprkos pravosnažnoj presudi, a svoju imovinu u Pirovcu u Hrvatskoj je prodao, ne upoznavši s tim ni mene ni sud - ističe Merdžić.

Mirjanić: Nemam komentara

Željka Mirjanića, nakon nekoliko dana upornih pokušaja, uspjeli smo dobiti na telefon kako bismo čuli i njegovu stranu priče. Mirjanić se, međutim, nije želio upuštati u medijske polemike s Merdžićem.

- Moj odgovor je - nemam komentara - kratko je kazao Mirjanić, uputivši nas da se, kako je rekao, "raspitamo o životnom putu tog čovjeka".

Stizu racuni genocidnoj sumskoj za isplatu zrtvama proslosti,......
Nakon presude suda u slučaju "Kovač": Mladićeva presuda bit će dostavljena Dodiku!
Autor F. V. 2011-05-06 06:06:00
Image
Zločinac Mladić: Posljednja adresa u Banjoj Luci

Presuda će biti dostavljena Karadžiću i Plavšić u Hag, odnosno Beograd

Nakon što je vijeće suda u Parizu 14. marta ove godine donijelo presudu po tužbi porodice Kovač iz Foče, prema kojoj su nekadašnji lideri Republike Srpske Radovan Karadžić i Biljana Plavšić odgovorni za ratne zločine u BiH te da tužiteljima trebaju isplatiti tačno 201.500 eura odštete i pripadajuće kamate, u toku je prevođenje presude koja će biti dostavljena na adrese spomenutih ratnih zločinaca u Hagu i Beograd!

Potvrđujući ovu informaciju francuski advokat bosanskog porijekla Ivan Jurašinović, koji je zastupao porodicu Kovač, kazao je za "Avaz" da će presuda biti dostavljena i komandantu Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću! On se smatra strankom u ovom postupku jer su ga Kovači, također, tužili kao i Momčila Krajišnika. Dok se francuski sud proglasio nekompetentnim za Krajišnika, za zločinca Mladića zatražio je "dodatne dokaze".

Budući da je Mladić u bijegu, a u skladu s procedurama koje predviđa francuski zakon, presuda će biti dostavljena na njegovu posljednju poznatu adresu, odnosno u Ured predsjednika Republike Srpske.

Na ovaj način će presuda iz Francuske doći u ruke aktuelnog predsjednika RS Milorada Dodika! Jurašinović je objasnio da će nakon eventualne žalbe odgovornih započeti procedura naplate odštete iz imovine Karadžića i Plavšić, a kasnije eventualno i Mladića, ukoliko sud na osnovu dodatnih dokaza osudi i njega.

Zločine će platiti RS?

Ako se odšteta ne bude mogla naplatiti od Karadžića i Plavšić, morat će je platiti Republika Srpska, koja uživa plodove njihovog djelovanja. Ukoliko i oni to odbiju, francuski advokat će pokrenuti tužbu protiv manjeg bh. entiteta radi ostvarenja prava njegovih branjenika.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 3028
Joined: 28/08/2010 11:17

#447 Re: Ratna odšteta od RS

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Vlada RS dodjeljuje "izuzetne penzije" Karadžiću, Plavšićki i supruzi Nikole Koljevića
Image
Banda na okupu: Karadžić, Plavšić i Koljević

Osim zločinačke trojke pravo na penzije će imati trojica vladika SPC i pjesnik iz Istočnog Sarajeva

Sredstva neophodna za isplatu 38 tzv. izuzetnih penzija u Republici Srpskoj ubuduće će ići iz entitetskog budžeta, a ne putem Fonda PIORS-a.

Predviđeno je to izmjenama Zakona o odlikovanjima i priznanjima u RS-u, koji će biti razmatrani na sjednici Narodne skupštine 31.maja.

Ove penzije do sada su bile regulirane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju RS-a, prema kojem je “dato ovlašćenje Vladi da izuzetno, licu koje ima posebne zasluge za društveni, politički, privredni i kulturni razvoj RS, kao i odbranu RS, prizna pravo na starosnu penziju, bez obzira na to da li ispunjava uslove za sticanje prava po ovom zakonu ili odredi veći iznos penzije od iznosa koji bi mu pripadao po odredbama ovog zakona”.

Prema ranijim informacijama nadležnih, to pravo ostvarivali su Biljana Plavšić, zatim supruga Nikole Koljevića, trojica vladika Srpske pravoslavne crkve, izvjesni pjesnik iz Istočnog Sarajeva Radovan Karadžić te dvadesetak porodica koje su izgubile po nekoliko svojih najbližijih.

Međutim, odlukom Ustavnog suda RS-a od 31. januara 2011. godine utvrđeno je da član 246. prečišćenog teksta spomenutog zakona nije u saglasnosti s Ustavom RS-a.

Sud je ocijenio i da je osporenom zakonskom odredbom dovedeno u pitanje i jedno od temeljnih ustavnih načela na kojem počiva ustavno uređenje RS-a,a to je načelo socijalne pravde utvrđeno Ustavom RS-a.

Međutim, sada je Vlada RS-a to pravo svrstala u Zakon o odlikovanjima i priznanjima.

Predloženim zakonskim rješenjima, koje će zadnjeg dana maja razmatrati poslanici, također se bliže uređuju priznanja i određuje da su to zahvalnice i plakete, a mogu se dodjeljivati u vidu “doživotnog mjesečnog primanja”.

U vezi s tim, predviđeno je da priznanja dodjeljuje Vlada RS-a i to, kako se navodi, na prijedlog komisije, kao i da inicijativu za dodjelu priznanja mogu podnijeti organi i institucije RS-a, nevladine organizacije i zainteresirani građani RS-a.

Novim članom ovog zakona propisano je iznos mjesečne novčane naknade ne može biti veći od tri prosječne plaće u RS-u u godini koja prethodi godini u kojoj se dodjeljuje priznanje.

Za primjenu ovog zakona potrebno je osiguati finansijska sredstva od 65.000 KM i to samo na mjesečnom nivou.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#448 Re: Ratna odšteta od RS

Post by prljavi Hare »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Vlada RS dodjeljuje "izuzetne penzije" Karadžiću, Plavšićki i supruzi Nikole Koljevića
Image
Banda na okupu: Karadžić, Plavšić i Koljević

Osim zločinačke trojke pravo na penzije će imati trojica vladika SPC i pjesnik iz Istočnog Sarajeva

Sredstva neophodna za isplatu 38 tzv. izuzetnih penzija u Republici Srpskoj ubuduće će ići iz entitetskog budžeta, a ne putem Fonda PIORS-a.

Predviđeno je to izmjenama Zakona o odlikovanjima i priznanjima u RS-u, koji će biti razmatrani na sjednici Narodne skupštine 31.maja.

Ove penzije do sada su bile regulirane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju RS-a, prema kojem je “dato ovlašćenje Vladi da izuzetno, licu koje ima posebne zasluge za društveni, politički, privredni i kulturni razvoj RS, kao i odbranu RS, prizna pravo na starosnu penziju, bez obzira na to da li ispunjava uslove za sticanje prava po ovom zakonu ili odredi veći iznos penzije od iznosa koji bi mu pripadao po odredbama ovog zakona”.

Prema ranijim informacijama nadležnih, to pravo ostvarivali su Biljana Plavšić, zatim supruga Nikole Koljevića, trojica vladika Srpske pravoslavne crkve, izvjesni pjesnik iz Istočnog Sarajeva Radovan Karadžić te dvadesetak porodica koje su izgubile po nekoliko svojih najbližijih.

Međutim, odlukom Ustavnog suda RS-a od 31. januara 2011. godine utvrđeno je da član 246. prečišćenog teksta spomenutog zakona nije u saglasnosti s Ustavom RS-a.

Sud je ocijenio i da je osporenom zakonskom odredbom dovedeno u pitanje i jedno od temeljnih ustavnih načela na kojem počiva ustavno uređenje RS-a,a to je načelo socijalne pravde utvrđeno Ustavom RS-a.

Međutim, sada je Vlada RS-a to pravo svrstala u Zakon o odlikovanjima i priznanjima.

Predloženim zakonskim rješenjima, koje će zadnjeg dana maja razmatrati poslanici, također se bliže uređuju priznanja i određuje da su to zahvalnice i plakete, a mogu se dodjeljivati u vidu “doživotnog mjesečnog primanja”.

U vezi s tim, predviđeno je da priznanja dodjeljuje Vlada RS-a i to, kako se navodi, na prijedlog komisije, kao i da inicijativu za dodjelu priznanja mogu podnijeti organi i institucije RS-a, nevladine organizacije i zainteresirani građani RS-a.

Novim članom ovog zakona propisano je iznos mjesečne novčane naknade ne može biti veći od tri prosječne plaće u RS-u u godini koja prethodi godini u kojoj se dodjeljuje priznanje.

Za primjenu ovog zakona potrebno je osiguati finansijska sredstva od 65.000 KM i to samo na mjesečnom nivou.

Sada im ide još veće opterećenje za budžet PIO PC-a,valja dodati i Sratka Mladića na listu za penziju,a samo
za pelene trebaće najmanje 200 KM mjesečno,sere ko' foka! :D
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#449 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Frankyee »

Da li neko ima informacije kako su prosla prva rocista u vezi tuzbi protiv RS , koje su podnesene u Sarajevu ? Rocista su bila pocetkom i sredinom Maja ali nema informacija o rezultatima.
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#450 Re: Ratna odšteta od RS

Post by hape »

Postoji li kakva organizacija koja prikuplja pojedinacne tuzbe pa ih na kraju dostavi kao kolektivnu tuzbu? Ili ja moram sam otici na sud i tuziti?
Locked