Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#426 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

minjonja wrote:biologija isto organizuje ove godine pripremnu nastavu

http://www.pmf.unsa.ba/dokumenti/oglasn ... astava.pdf
Pola ovih što odslušaju ovu pripremnu će odustati od upisa. :lol: :lol: :D
Sizzla
Posts: 253
Joined: 27/01/2010 19:40

#427 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Sizzla »

medinavisoko wrote:citam ove teme o kojima komentarisete i jako su zanimljive...ali ne mogu naci nista u vezi teme hemija na PMF..samo me zanimaju inf kad su pripremne nastave i koliko kostaju?..kakav je prijemni? koliko studenata primaju?
stas na hamiji trk na farmaciju :D
User avatar
fragaria
Posts: 9
Joined: 06/12/2009 02:28

#428 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by fragaria »

fino, biće 2 medine na hemiji. :D
Sizzla
Posts: 253
Joined: 27/01/2010 19:40

#429 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Sizzla »

fragaria wrote:fino, biće 2 medine na hemiji. :D
aBd reci
Sizzla
Posts: 253
Joined: 27/01/2010 19:40

#430 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Sizzla »

fragaria wrote:fino, biće 2 medine na hemiji. :D
aBd reci
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#431 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by jedna tamo »

možda sam ovo i ranije pisala...
samo želim dati savjet ovima koji žele na hemiju..ja sam je završila studirala 6 godina, kada završite teško ćete naći posao..bar je meni tako...
uglavnom to vam je kao zanat, rijetki sretnici dobiju posao u nekom institutu, većinom je u pitanju proizvodnja koja je jako zahtjevna i sva odgovornost je na vama kao hemičara ili raditi kao trgovački putnik što je također po meni muški posao..ako volite hemiju upišite smjer za profesora i u školu ako naravno imate jako debelu štelu ....
et i nemojte se obeshrabriti hemija je jako zanimljiva i malo raje studira, nisu neke gužve....
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#432 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Alhemicarkaa »

Danas je teško naći posao za svaku struku, i lično mislim da tu hemija ne prednjači (kad uporedis sa ekonomijom, pravom, ili zurnalistikom, definitvno je više nezaposleno ekonomista i pravnika, nego hemičara). Onaj ko nije spreman preuzeti odgovornnost nije ni trebao studirati, eno plata za one što rade u naplatnim kućicama na autoputiu, milju i više, nema tu neke odgovornosti, a nisu gubili vrijeme i zdravlje na fakultetu.
Ja nikad ne bih nikom preporucila da ne upiše hemiju, ili da ide za profeosora umjesto za inženjera. Svako ima svoje afinitete i prema njima treba da bira fakultet - jer to je nešto čime ćeš se cijeli život baviti. Ja bih recimo poludila da moram pet puta dnevno pubertetlijama objašnjavati aldehide i ketone. I da nije bilo inženjerskog smjera nikad ne bih upisala nastavnički, a samo za to da bih upisala hemiju.
A što se posla tiče, problem je samo upasti, a kad upadneš, ako si sposoban i spreman uciti vrata ti se sama otvaraju i maltene možeš birati, bar je sa mnom taj slučaj. Teško i dugo sam tražila posao, a kad sam ga našla, čim sam se snašla i uhavizala dobila sam još par ponuda od ljudi sa kojima sam došla u kontakt preko posla.
Zato, studirajte što volite i što vam leži i trudite se da budete najbolji u tome, a ostalo će već samo doći ;-)
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#433 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by jedna tamo »

znala sam da ćeš se ti odmah javiti :D
User avatar
fragaria
Posts: 9
Joined: 06/12/2009 02:28

#434 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by fragaria »

evo: aBd. al pesimističnost me je ubila, stoga moram gledat i drugim očima

nastavnički smjer ne bih upisala nikad jer nisam za to, volim hemiju i vjerujem da ću moći izgurati do kraja s njom :)
TINKY
Posts: 36
Joined: 01/06/2010 18:30

#435 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by TINKY »

caoooo :x zanimam me jos posto vidim da ce neki pomoci da mi odgovorite dali se na biologiji upisiva 94 na godinu a tek kasnije se dijeli po smjerovima...moze te li mi objasniti posto nema koga pitati ...jer nisam iz BIH..
dali je tesko upisati faks???? molim da dobrovoljac odg..... :run: :?
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#436 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by neo7 »

TINKY wrote:caoooo :x zanimam me jos posto vidim da ce neki pomoci da mi odgovorite dali se na biologiji upisiva 94 na godinu a tek kasnije se dijeli po smjerovima...moze te li mi objasniti posto nema koga pitati ...jer nisam iz BIH..
dali je tesko upisati faks???? molim da dobrovoljac odg..... :run: :?
ne upisiVaju se taKi ;)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#437 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

TINKY wrote:caoooo :x zanimam me jos posto vidim da ce neki pomoci da mi odgovorite dali se na biologiji upisiva 94 na godinu a tek kasnije se dijeli po smjerovima...moze te li mi objasniti posto nema koga pitati ...jer nisam iz BIH..
dali je tesko upisati faks???? molim da dobrovoljac odg..... :run: :?
odmah pri upisu stavljas na koji smjer hoces da se upises. najbolje ti je da uzmes ekologiju ili nastavni ako hoces da upadnes u redovne, jer uvijek vlada velika navala na drugim smjerovima, pogotovo genetici i mikrobiologiji, pa i kad polozis prijemni , stave te u samofinansirajuce. znaci biraj ili ekologiju ili nastavni. svakako su prve dvije godine identicne svima. u toku te 2 godine imas pravo da se prebacis na neki drugi smjer.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#438 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

neo123 wrote:
TINKY wrote:caoooo :x zanimam me jos posto vidim da ce neki pomoci da mi odgovorite dali se na biologiji upisiva 94 na godinu a tek kasnije se dijeli po smjerovima...moze te li mi objasniti posto nema koga pitati ...jer nisam iz BIH..
dali je tesko upisati faks???? molim da dobrovoljac odg..... :run: :?
ne upisiVaju se taKi ;)
nemoj tako :D pa vidis da nije iz bosne. naucice. ako je inzko mogao, moze vala svako :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#439 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

O Bože... pa googletranslate bolje piše :lol:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#440 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

alternativni wrote:Mozda i ne mora nauciti bosanski, vece su sanse da doktorira ovako.
Evo sta je meni jutros doslo na ispitu

Image
:-) :-)

pa jeste li pitali sta je ovo :-) boze sacuvaj. jel ovo sa pmf-a?
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#441 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by neo7 »

hahaha ovo mi lici na google translate :D
no_idea
Posts: 18
Joined: 15/05/2010 01:14

#442 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by no_idea »

alternativni wrote:Mozda i ne mora nauciti bosanski, vece su sanse da doktorira ovako.
Evo sta je meni jutros doslo na ispitu

Image
ako znas sta je UML bez problema ces ovo rijesiti. vako kako je napisano je lakse nacrtati diagram nego da stoji, na primjer: nacrtajte UML scenarijo dizanja para sa karticom sa od jednog auomata bla bla.vako kako je napisano actor i attributi su puno jasniji i ako tekst izgleda kompliciran. nekad valja iskljuciti mozak i crtati step-by-step.
medinavisoko
Posts: 2
Joined: 01/06/2010 21:45

#443 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by medinavisoko »

alternativni wrote:
medinavisoko wrote:citam ove teme o kojima komentarisete i jako su zanimljive...ali ne mogu naci nista u vezi teme hemija na PMF..samo me zanimaju inf kad su pripremne nastave i koliko kostaju?..kakav je prijemni? koliko studenata primaju?
U skladu sa Odlukom Koordinacionog odbora od 24.05.2010.godine, Odsjek za hemiju će
organizovati Instruktivnu nastavu...


detaljnije na http://www.pmf.unsa.ba/hemija/aktuelnos ... astava.pdf
hvala puno na informacijama..ja inace volim hemiju,,,mada htjela sam na farmaciju ali eto ne znam..ipak me vise zanima samo hemija..hvala jos jednom ;)
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#444 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

alternativni wrote:
minjonja wrote: pa jeste li pitali sta je ovo :-) boze sacuvaj. jel ovo sa pmf-a?
Nismo pitali sta je, kolektivno smo napustili ispit... Skripte od prof. Dukica su pisane na isti nacin pa cemo prepisivati na popravnom roku...
Ako je od Dukića, onda je ovo sasvim uobičajena situacija! :D
no_idea
Posts: 18
Joined: 15/05/2010 01:14

#445 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by no_idea »

alternativni wrote:
no_idea wrote: ako znas sta je UML bez problema ces ovo rijesiti. vako kako je napisano je lakse nacrtati diagram nego da stoji, na primjer: nacrtajte UML scenarijo dizanja para sa karticom sa od jednog auomata bla bla.vako kako je napisano actor i attributi su puno jasniji i ako tekst izgleda kompliciran. nekad valja iskljuciti mozak i crtati step-by-step.
Ti bi njemu bio odlican asistent :) no hard feelings
hahahaha da, izgleda.... ko poklopac na lonac...:D
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#446 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Chemist »

chengaba wrote:
alternativni wrote:
minjonja wrote: pa jeste li pitali sta je ovo :-) boze sacuvaj. jel ovo sa pmf-a?
Nismo pitali sta je, kolektivno smo napustili ispit... Skripte od prof. Dukica su pisane na isti nacin pa cemo prepisivati na popravnom roku...
Ako je od Dukića, onda je ovo sasvim uobičajena situacija! :D
Docent Dukic molim lijepo :x :x :D :D , :Smajlikojipovracaodmuke

Danasnji asistenti, docenti i ini.... :run: :run: :run:
User avatar
Jed1217
Posts: 236
Joined: 10/02/2008 21:28

#447 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Jed1217 »

Konta li neko odavde ići na pripremnu iz geo :?:
AzZra
Posts: 3
Joined: 01/05/2010 20:37

#448 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by AzZra »

poZz svima ... rekli su mi da za prijemni ucim iz onih gimnazijskih knjiga ... a..da li neko zna da li postoje neke skripte ili pitanja od prosle godine ??? Nadam se da ce neko odg ...
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#449 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by neo7 »

AzZra wrote:poZz svima ... rekli su mi da za prijemni ucim iz onih gimnazijskih knjiga ... a..da li neko zna da li postoje neke skripte ili pitanja od prosle godine ??? Nadam se da ce neko odg ...
Postoje pitanja koja se manje vise vrte svake godine...ukoliko nadjem svoj prijemni od prosle godine postavim sva pitanja a ova dva ptianja ce biti sigurno:

1. Povrsina BiH i broj stanovnika, te koliko ima u Federaciji a koliko u RS.u.
2. glavni prevoji u BiH
Johnny77
Posts: 13
Joined: 21/06/2010 15:14

#450 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Johnny77 »

Kad je prijemni na PMF-u?
Post Reply