Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
-
DonieBrasco
- Posts: 20081
- Joined: 31/08/2016 16:09
#426 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Valenti obraz sacuvao u zadnji trenutak, mada je mogao mnogo - mnogo vise da uradi !
-
SuperSy
- Posts: 446
- Joined: 12/07/2021 21:27
#427 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Svaka cast Valentine Incko! Najbolje ostavio za kraj mandata.
Last edited by SuperSy on 23/07/2021 11:38, edited 2 times in total.
- Qler
- Posts: 25827
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
-
Benjo34
- Posts: 2208
- Joined: 21/01/2018 00:49
#429 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Sad je dobio podršku svih osim Rusa i Kineza, klima se okreće, Biden će uz Berlin uraditi mnogo. Ko je mislio da je nametanje VP gotovo, zajebo se, tek počinje.
-
gold'n'brown
- Posts: 1960
- Joined: 20/02/2007 16:20
#430 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Sad je bacio vruc krompir u ruke Schmitu da ovo sprovede sto je mnogo teze nego nametnuti zakon. Ali i ovo je prvi korak.
-
SuperSy
- Posts: 446
- Joined: 12/07/2021 21:27
#431 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
SIPA hapsi Dodika sta cekate, imate pravni osnov sada!
-
Zeleni most
- Posts: 1149
- Joined: 01/11/2013 21:18
#432 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Sada jos nametnuti zakon o zastavi i grbu BiH.
Na svakoj javnoj ustanovi, opstini, sudu, bolnici, policiji, skoli, trgu, kruznom toku itd. da zastava BiH bude kao broj 1. Ne smije entitetska zastava biti a da nema drzavne zastave. Entitetska zastava ne smije po velicini biti veca od drzavne.
Isto tako policijske uniforme i vozile moraju biti oznaceni drzavnom zastavom tj. grbom.
-
archi_a
- Posts: 11872
- Joined: 11/12/2011 18:11
#433 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Policijske agencije će imati pune ruke posla!!!
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#434 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
et para da se povecaju plate drzavnim sluzbenicima...
- problemnatravunu
- Posts: 18746
- Joined: 26/10/2014 07:41
- Location: Sarajevo
- Altsa
- Posts: 9228
- Joined: 19/03/2004 18:31
#436 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Kako sam shvatio ide na parlament BiH a tamo
-
Wenger
- Posts: 120
- Joined: 23/01/2007 02:05
- Location: na drugom spratu
#437 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
stupa na snagu odmah i ostaje vaziti kao obavezni dio zakona sve dok parlamentarna skupstina ne usvoji isti ovakav, bez izmjena. Onda ovaj nametnuti vise ne vazi. Dakle sve dok mi ne usvojimo svoj isti ovakav, ovaj clan zakona ce biti vazeci i njega (zato sto je nametnut) ne treba nikakva skupstina da potvrdi niti bilo ko drugi.
-
Zeleni most
- Posts: 1149
- Joined: 01/11/2013 21:18
#438 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Bajden puno toga uradio za ovih 6 mjeseci:
- NATO vjezbe na Manjaci i NATO pregovori
- Mladic dobio dozivotnu kaznu
- Karadzic ode u V.Britaniju
- Dolazi novi Visoki predstavnik
- Fata uklonila crkvu iz avlije
- Ostaje OHR
- Inzko nametnuo zakon kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

- NATO vjezbe na Manjaci i NATO pregovori
- Mladic dobio dozivotnu kaznu
- Karadzic ode u V.Britaniju
- Dolazi novi Visoki predstavnik
- Fata uklonila crkvu iz avlije
- Ostaje OHR
- Inzko nametnuo zakon kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH
-
DonieBrasco
- Posts: 20081
- Joined: 31/08/2016 16:09
#439 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Bas ce biti zanimljivo hoce li HDZ da pravi probleme, srbi hoce to se zna.Wenger wrote: ↑23/07/2021 11:51 stupa na snagu odmah i ostaje vaziti kao obavezni dio zakona sve dok parlamentarna skupstina ne usvoji isti ovakav, bez izmjena. Onda ovaj nametnuti vise ne vazi. Dakle sve dok mi ne usvojimo svoj isti ovakav, ovaj clan zakona ce biti vazeci i njega (zato sto je nametnut) ne treba nikakva skupstina da potvrdi niti bilo ko drugi.
-
Ima Bosne_Bice Bosne
- Posts: 4145
- Joined: 07/02/2009 03:56
- Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.
#440 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Poznajem dobro zajednicu somalijaca ovdje gdje zivim u USA. Vecih neradnika od njih u zivotu nisam sretao.Sociolog wrote: ↑22/07/2021 10:55 Moguce da su iz Etiopije ili Eriterje
Valjda ce neko napisayi ovdje s Ilidze da kaze jesam li ili nisam upravu.
Da ih je nezgodno vidjeti vala jest, tacno vidis da nisu klosari probisvijeti ko oni sa Magreba.
Jednostavno vidis im po hodu ocima,pogledu da imaju dosta zivotnog iskustva.
Vrlo su agresivni u pokusajima nametanja njihovog svjetonazora.
Za mlade somalijke mogu reci da su veoma lijepe i umiljate zene. Ili bar samo za one koje ja poznajem.
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#441 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Ova odluka će odmah biti objavljena na službenoj internetskoj stranici Ureda visokog predstavnika i u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine.
Tekst izmjena Kaznenog zakona koje je nametnuo Inzko sada glase:
U Kaznenom zakonu Bosne i Hercegovine u članku 145a, iza stavka (1), dodaju se novi stavci od (2) do (6), koji glase:
"(2) Ko javno podstrekne na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, ako takvo ponašanje ne predstavlja kazneno djelo iz stavka (1) ovog člana,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
(3) Ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. augusta 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog kaznenog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a usmjereno je protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve skupine osoba ili člana takve skupine, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(4) Ko kazneno djelo iz stavka od (1) do (3) ovog članka izvrši tako da javnosti učini dostupnim ili joj distribuira letke, slike ili druge materijale, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje jedne godine.
(5) Ako je kazneno djelo iz stavka od (1) do (3) ovog članka počinjeno na način kojim se može poremetiti javni red i mir ili je prijeteće, zlostavljajuće ili uvredljivo, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od najmanje tri godine.
(6) Ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju ili slično osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, ili imenuje javni objekt kao što su ulica, trg, park, most, institucija, ustanova, općina ili grad, naselje i naseljeno mjesto, ili slično, ili registrira naziv po ili prema osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, ili na bilo koji način veliča osobu osuđenu pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine.”
Stavak (2), koji postaje stavak (7), mijenja se i glasi: "(7) Počinitelj kaznenog djela iz stavka od (1) do (4) ovog članka, koji je dužnosnik ili odgovorna osoba ili zaposlenik u instituciji vlasti ili bilo kojem organu koji se finansira putem javnog budžeta, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine.”
Obrazloženje odluke
"Koristeći se ovlastima koje su mi date člankom V Aneksa 10 (Sporazum o civilnoj provedbi Mirovnog ugovora) Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, prema kojem je visoki predstavnik konačni autoritet u zemlji glede tumačenja spomenutog Sporazuma o civilnoj provedbi Mirovnog ugovora; i posebice uzevši u obzir članak II. 1. (d) navedenog sporazuma, prema kojem visoki predstavnik pruža pomoć, kada to ocijeni neophodnim, u iznalaženju rješenja za sve probleme koji se pojave u vezi s civilnom provedbom”, kaže Inzko.
Pozivajući se na stavak XI.2 Zaključaka Vijeća za provedbu mira, koje se sastalo u Bonu 9. i 10. decembra 1997. godine, u kojem je Vijeće za provedbu mira pozdravilo nakanu visokog predstavnika da upotrijebi svoj konačani autoritet u zemlji u pogledu tumačenja Sporazuma o civilnoj provedbi Mirovnog ugovora kako bi pomogao u iznalaženju rješenja za probleme, kako je prethodno rečeno, "donošenjem obvezujućih odluka, kada to bude smatrao neophodnim", u vezi s određenim pitanjima, uključujući (u skladu s tačkom (c) ovog stavka) i "mjere u svrhu osiguranja provedbe Mirovnog sporazuma na čitavoj teritoriji Bosne i Hercegovine i njenih entiteta";
Podsjećajući također da je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u više navrata potvrdilo svojim rezolucijama donesenim na temelju poglavlja VII Povelje Ujedinjenih naroda da uloga Visokog predstavnika kao konačnog autoriteta u zemlji glede provedbe Aneksa 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma uključuje “ovlaštenje za donošenje obvezujućih odluka kada ocijeni da je to neophodno o pitanjima koja je Vijeće za provedbu mira razmatralo u Bonu 9. i 10. prosinca 1997. godine”;
Imajući u vidu izjavu Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira donesenu u lipnju 2015. godine, u kojoj je ovaj odbor potvrdio da se genocid u Srebrenici, ratni zločini i zločini protiv čovječnosti počinjeni u toku sukoba u Bosni i Hercegovini ne smiju zaboraviti ili poricati;
Napominjući da se u preambuli Ustava Bosne i Hercegovine, koja čini sastavni dio Općeg okvirnog sporazuma za mir, izražava odlučnost “da se osigura puno poštivanje međunarodnog humanitarnog prava;“
Prisjećajući se da je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u Rezoluciji 808 (1993), kojom je uspostavljen Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, iskazalo svoju uvjerenost da je potrebno uspostaviti poseban sud za procesuiranje osoba koje su počinile masovna ubistva i "etničko čišćenje" te da će takva procesuiranja doprinijeti obnovi i održavanju mira;
Pozivajući se na pravomoćne presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i pravomoćne presude Odjela za ratne zločine.
Svjesni činjenice da pomirenja ne može biti bez priznanja zločina i odgovornosti te da govor mržnje, veličanje ratnih zločinaca i revizionizam ili otvoreno negiranje genocida, zločinȃ protiv čovječnosti i ratnih zločina utvrđenih pravomoćnim sudskim odlukama ugrožavaju vladavinu prava i predstavljaju direktnu prepreku miru, pomirenju i izgradnji povjerenja i na kraju ugrožavaju izglede za sigurnu, mirnu budućnost Bosne i Hercegovine;
Duboko zabrinuti zbog toga što istaknuti pojedinci i javne vlasti u Bosni i Hercegovini i dalje poriču da su akti genocida, zločini protiv čovječnosti i ratni zločini bili počinjeni tokom oružanog sukoba, što pojedinci i organi vlasti javno dovode u pitanje legitimitet presuda koje su donijeli Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju i Sud Bosne i Hercegovine i da pojedinci i organi vlasti slave ili veličaju osuđene ratne zločince;
Uvjereni da prethodno opisano ponašanje stvara znatne poteškoće za civilnu provedbu Općeg okvirnog sporazuma za mir; i
Konstatirajući da su sve zakonodavne inicijative pokrenute pred Parlamentarnom skupštinom Bosne i Hercegovine za rješavanje ovog pitanja blokirane.
Iz prethodno utvrđenih razloga visoki predstavnik ovim donosi odluku kojom se donosi Zakon o dopuni Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine.
auhhh jebte ovo odmah stupa na snagu... bit ce puni zatvori...
-
SuperSy
- Posts: 446
- Joined: 12/07/2021 21:27
#442 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Haha, Kakav crni službeni list? Zakon stupio na snagu
-
DonieBrasco
- Posts: 20081
- Joined: 31/08/2016 16:09
-
Zeleni most
- Posts: 1149
- Joined: 01/11/2013 21:18
#444 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Ovaj traži guzici čepa ..
-
meridiyan
- Posts: 3617
- Joined: 08/10/2020 13:50
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#446 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
https://www.nezavisne.com/novosti/bih/D ... cid/672926
Dodik: RS odbacuje zakon, u Srebrenici se nije desio genocid
BANJALUKA - RS odbacuje zakon koji je nametnuo Valentin Incko, u Srebrenici se nije desio genocid, rekao je Milorad Dodik, sprski član Predsjedništva BiH.
On je ovo rekao na pres-konferenciji nakon što je Incko nametnuo zakon o negiranju genocida.
"On nema pravo na to, ovo je pravno neutemeljena odluka, RS ovo odbacuje", kazao je Dodik.
Kako je rekao, Incko oživljava mrtvaca zvanog visoki predstavnik.
"Genocid se nije desio u Srbrenici, to kaže i Evropska komisija", kazao je Dodik.
"Srbi ovo nikada ne smiju da prihvate, ovo je zadnji ekser u mrtvački kovčeg zvani BiH", dodao je.
Dodao je da RS treba dati institucionalni odgovor i da će biti sazvana sjednica NS RS sljedeće sedmice.
Eto Dodik opet negira genocid. Baš da vidim što će ga neko uhapsiti i osuditi.
Dodik: RS odbacuje zakon, u Srebrenici se nije desio genocid
BANJALUKA - RS odbacuje zakon koji je nametnuo Valentin Incko, u Srebrenici se nije desio genocid, rekao je Milorad Dodik, sprski član Predsjedništva BiH.
On je ovo rekao na pres-konferenciji nakon što je Incko nametnuo zakon o negiranju genocida.
"On nema pravo na to, ovo je pravno neutemeljena odluka, RS ovo odbacuje", kazao je Dodik.
Kako je rekao, Incko oživljava mrtvaca zvanog visoki predstavnik.
"Genocid se nije desio u Srbrenici, to kaže i Evropska komisija", kazao je Dodik.
"Srbi ovo nikada ne smiju da prihvate, ovo je zadnji ekser u mrtvački kovčeg zvani BiH", dodao je.
Dodao je da RS treba dati institucionalni odgovor i da će biti sazvana sjednica NS RS sljedeće sedmice.
Eto Dodik opet negira genocid. Baš da vidim što će ga neko uhapsiti i osuditi.
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#447 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Smijuli bosanski Hrvati sada podržati Dodika? Da čujemo Čovketa 
-
DonieBrasco
- Posts: 20081
- Joined: 31/08/2016 16:09
#448 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Vazi li ovo za UZP-ovce ?

-
Novak20
- Posts: 15236
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#449 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma
Važi li i za Rasima Delića ?
- 512MB
- Posts: 11205
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
