Jugonostalgija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#426 Re: Jugonostalgija...

Post by nosara »

ljevoruki wrote:
Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao :P
Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Da su babi muda... Svjetski rat, pobogu... :roll:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#427 Re: Jugonostalgija...

Post by UnscarD »

nosara wrote:
UnscarD wrote:
prog321 wrote:
Dedina braća su se za nešto borila, dok njihovi unuci nisu makli prstom kada je trebalo stati u odbranu istog ideala. Pustili su i mirno gledali dzelate kako njihove sugrađane kasape jer su samo imali pogrešno ime.
Danas žrtve tih dzelata sa pravom ne žele biti u istoj bespomoćnoj poziciji.
Ako me dva put zajebes na istu foru, onda je moja greška.
A ko prica o nekoj novoj Yugoslaviji ? Ja prvi mislim da je ona stara bila extra ali da nova nema nikakve sanse ni u kakvom obliku kako sad za sad stvari stoje a sto je meni licno vrlo zao ali jbg, tako je. Jedini nacin tjesnjeg povezivanja je clanstvo u EU.

Meni je moj otac (takodjer partizan Prva Proleterska), kada je krenula lagano tranzicija, govorio " sine, nije ti to bas kao na filmovima, budi spreman na razocarenja, zelim ti uspjeh ali nece biti kao sto zamisljas" ... a ja ko mladi majmun nalozen na sve sto je sa zapada. I filmovi i muzika i knjige ...nista mi ovdje ne valja ...sta zna stari, on u nekom svom svijetu...ja taman top gun pogledao, hocu i ja da vozim avion i da mi treba bude kelly mcgillis...jbg, volio bi vise nego ista, da je sad ziv samo da mu mogu reci, " stari sve si bio u pravu samo sam ja tada bio mlad i glup da to shvatim" ...
Kako nam ide kao "nezavisnim" "drzavama" neka nova zajednica je samo pitanje vremena i neminovnog slabljenja unije...
Popricam sa ljudima raznim iz raznih drzava od Slovenije do Makedonije (putujem puno po ex yu - i vala svuda se osjecam i dalje kao kod kuce) i iznenadim se koliko neke nostalgije ima, onda procitam komentare po drustvanim mrezama i shvatim da od toga na zalost nema nista. Mozda neka bescarinska zona i ekonomska unija ali nista vise od toga, mada je i to ok. Mozda neki liberalniji bezvizni rezim takodjer...mada ko zna. Mozda se na kraju ostvari i poslednje "prorocanstvo" nadrealista oko pada i raspada EU i naseg uzdizanja :)
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#428 Re: Jugonostalgija...

Post by nosara »

UnscarD wrote: Popricam sa ljudima raznim iz raznih drzava od Slovenije do Makedonije (putujem puno po ex yu - i vala svuda se osjecam i dalje kao kod kuce) i iznenadim se koliko neke nostalgije ima, onda procitam komentare po drustvanim mrezama i shvatim da od toga na zalost nema nista. Mozda neka bescarinska zona i ekonomska unija ali nista vise od toga, mada je i to ok. Mozda neki liberalniji bezvizni rezim takodjer...mada ko zna. Mozda se na kraju ostvari i poslednje "prorocanstvo" nadrealista oko pada i raspada EU i naseg uzdizanja :)
:D

Mislim da ce nas eu gurnut u neku vrstu svoje druge lige... Jugoistok je tegoba i kosta ko vrag... :lol:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#429 Re: Jugonostalgija...

Post by Radio Sarajevo »

ljevoruki wrote:
Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao :P
Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Kralj je potpisao kapitulaciju jer je stao na Hitlerovu stranu, Titova JNA i kraljeva vojska nisu iste stvari.

I američka vojska je jača od vijetnamske ili afganistanske, pa razmisli malo jesu li ih pobijedili i satrali. Ne ide to baš tako, ima tu milion faktora koji odlučuju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#430 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Skandinavski ili Benelux model, najlogicnije.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#431 Re: Jugonostalgija...

Post by UnscarD »

nosara wrote:
ljevoruki wrote:
Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao :P
Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Da su babi muda... Svjetski rat, pobogu... :roll:
Kad ste vec kod tih hipotetickh scenarija oko WW2, emitovana je prva epizoda serije The Man from the High Castle, bazirana na kultnoj knjizi jos kultnijeg pisca SF-a Philip K Dicka (za one koji ne znaju, pola SF-ova je po njegovim knjigama ili pricama nastalo).
U knjizi koja je '66 dobila Hugo nagradu, Dick polazi od premise da su Japan i Njemacka pobijedili u ratu i podjelili svijet pa samim tim i USA naravno, i da se sada Japan i Njemacka nalaze u hladnom ratu...u seriji 'nako ali u knjizi je toliko realno opisao tu situaciju sa toliko detalja da je to nevjerovatno. Ko voli SF, prva epizoda je ok, vidjet cemo ostatak. Knjiga naravno puno bolja.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#432 Re: Jugonostalgija...

Post by nosara »

_BataZiv_0809 wrote:Skandinavski ili Benelux model, najlogicnije.
Ovu nasu kukavelj niko nikad nece utjerat u sisu... Parama mozda, ali para nema...

Nakon socijalne eksplozije na balkanu, eu ce shvatit...
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#433 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

ljevoruki wrote:
Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao :P
Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Ko se onda četiri godine borio sa Njemcima, Talijanima, četnicima, ustašama, milicijama, petokolonašima? Rusi? Marsovci? :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#434 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

nosara wrote:
Ovu nasu kukavelj niko nikad nece utjerat u sisu... Parama mozda, ali para nema...

Nakon socijalne eksplozije na balkanu, eu ce shvatit...
Velike sile su i onu sastavile, odnosno aminovale, kao sto su aminovale i njen raspad. Tako ce biti i sa nekom eventualnom buducom.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#435 Re: Jugonostalgija...

Post by Radio Sarajevo »

Lajavikrelac wrote:
ljevoruki wrote:
Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao :P
Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Ko se onda četiri godine borio sa Njemcima, Talijanima, četnicima, ustašama, milicijama, petokolonašima? Rusi? Marsovci? :-)
Kralj se sigurno nije borio, nego komunisti i oni koji su ih podržavali.
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#436 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

Nisam ni mislio na kralja ;-)
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#437 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

nosara wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Skandinavski ili Benelux model, najlogicnije.
Ovu nasu kukavelj niko nikad nece utjerat u sisu... Parama mozda, ali para nema...

Nakon socijalne eksplozije na balkanu, eu ce shvatit...
Ko ulazi u tu uniju :mrgreen: , BiH, Srbija, Makednonija, CGora, Kosovo, Albanija :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#438 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote:
ljevoruki wrote:
Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao :P
Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Ko se onda četiri godine borio sa Njemcima, Talijanima, četnicima, ustašama, milicijama, petokolonašima? Rusi? Marsovci? :-)
Ne gledaj WWII iz kontesta Bualajicevih ili Sibinih filmova nego npr iz kontesa velikih bitaka ili pobjeda u drugom svjetskom ratu. Svabo nije imao vremena da se kuvelja sa nama po vukojebinama niti smo mu predstavljali bilo kakvu realnu opasnost. I rokljavina je bila uglavnom izmedju sebe kao i u ovom ratu.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#439 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

madner wrote:Jos jedan vrsni poznalavac pojmova. Nije poenta vojne sile kao sto je JNA da bude jaca od supersila. To nije moguce. Poenta je da predstavljaju takvu prijetnju da se invazija ne isplati.
Finska, Jugoslavija, Svedska, Svajcarska su drzave koje su ulagale ogromne kolicine u vojni budzet kako bi invazija bila preskupa.

Jedini razlog zasto nije napadnuta jeste sto je uspjesno proicirala dovoljnu snagu u kljucnim momentima, kada je SSSR razmatrao opciju invazije.
Ili sto je bila pod kisobranom Amera :mrgreen: .
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#440 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

detroit-mercy wrote: Ne gledaj WWII iz kontesta Bualajicevih ili Sibinih filmova nego npr iz kontesa velikih bitaka ili pobjeda u drugom svjetskom ratu. Svabo nije imao vremena da se kuvelja sa nama po vukojebinama niti smo mu predstavljali bilo kakvu realnu opasnost. I rokljavina je bila uglavnom izmedju sebe kao i u ovom ratu.
Ma nisam mislio u tom kontekstu, a da su Švabe imale poprilično pomagača i kvislinga stoji plus Bugari, Mađari, Albanci, Folksdojčeri koji su od prvog dana bili na strani Rajha. A po Srbiji su se mlatili međusobno četnici i partizani ništa manjim intenzitetom nego partizani, ustaše i četnici po Bosni....i ta teorija o međusobnom makljanju stoji :oops:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#441 Re: Jugonostalgija...

Post by ljevoruki »

detroit-mercy wrote:Ne gledaj WWII iz kontesta Bualajicevih ili Sibinih filmova nego npr iz kontesa velikih bitaka ili pobjeda u drugom svjetskom ratu. Svabo nije imao vremena da se kuvelja sa nama po vukojebinama niti smo mu predstavljali bilo kakvu realnu opasnost. I rokljavina je bila uglavnom izmedju sebe kao i u ovom ratu.
O ovome I ja govorim.
Gradovi koje su partizani oslobodili (sto ne volim ovaj izraz) od Njemaca I zadrzali prije 1945.g su:
Nema ih. :oops:

Slavili Uzicku republiku koja je trajala nekih par mjeseci k'o da su usli u Berlin.
Sve ostalo su mitovi I legende.
Istoriju pisu pobjednici, uvijek bilo I bice, I narod ce progutati sta god mu se ponudi.
Pogotovo u represivnim drustvima kakva je bila bivsa Jugoslavija.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#442 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Uglavnom bitno je relativizovati sopstvenu slavnu antifasticku proslost. Hajde da je to iz potrebe korektnosti i odmaka od nekih ideologijskih dogmi, ali nazalost nije.
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#443 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

ljevoruki wrote:Slavili Uzicku republiku koja je trajala nekih par mjeseci k'o da su usli u Berlin.
Postojala je i Bihaćka republika....a u vrijeme kad je Vermaht pregazio skoro svu Evropu i gledao Kremlj dvogledom, nije stvar za podcijeniti.
ljevoruki wrote:Gradovi koje su partizani oslobodili (sto ne volim ovaj izraz) od Njemaca I zadrzali prije 1945.g su:
Drvar ;-)

Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Last edited by Domaci izdajnik on 21/01/2015 19:41, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#444 Re: Jugonostalgija...

Post by JThomas »

al' zanimljivo je ovo, juga se poredi sa njemačkom, a JNA sa vermahtom, USA i SSSR kako bi se dokazala njena inferiornost. dok se današnje države porede sa bocvanom, a poređenja spram kojeg bi OS BiH izgledale superiorno još nema...možda OS san marina.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#445 Re: Jugonostalgija...

Post by Gojeni H »

nosara wrote: Kako nam ide kao "nezavisnim" "drzavama" neka nova zajednica je samo pitanje vremena i neminovnog slabljenja unije...
Nova zajednica je nemoguca. Cak i da neko nekome oprosti krv ... sto je takodje nemoguce.

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#446 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Sto bi rekao Djordje Balasevic 1998 na koncertu u Sarajevu:

"Presao sam tri velike reke da vas vidim. Neka brda. I ono sto je najsmesnije u svemu-granice. Covece kakve granice, mi cemo uvek biti zemljaci" (gromoglasan aplauz)
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#447 Re: Jugonostalgija...

Post by ljevoruki »

Lajavikrelac wrote:Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Post prijavljen.
Svoju ukucane nazivaj gamadima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#448 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

ljevoruki wrote:
Lajavikrelac wrote:Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Post prijavljen.
Svoju ukucane nazivaj gamadima.
Slobodno i mene prijavi!

@Lajavikrelac druze u pravu si! GAMAD JE IZMILILA!
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#449 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

Jao :lol: :lol: :lol: :lol: oplakah :lol: :lol: :lol:

Image
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#450 Re: Jugonostalgija...

Post by golman »

Da li se meni samo čini ili se ovde veliča lik i djelo jednog Adolfa Hitlera,čovjeka koji je upropastio svoju naciju,unakazio je,obrukao i omalovažio za sva vremena...!??!!"Genijalac" Adolf je jednu Njemačku toliko unazadio da se nije mogla oporaviti 50 godina.!?!!
Šta je mislio,osvojit će cijeli svijet za 10 godina.... :-)
Post Reply