Da su babi muda... Svjetski rat, pobogu...ljevoruki wrote:Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
Jugonostalgija...
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#426 Re: Jugonostalgija...
-
UnscarD
- Posts: 3235
- Joined: 27/12/2002 00:00
- Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.
#427 Re: Jugonostalgija...
Popricam sa ljudima raznim iz raznih drzava od Slovenije do Makedonije (putujem puno po ex yu - i vala svuda se osjecam i dalje kao kod kuce) i iznenadim se koliko neke nostalgije ima, onda procitam komentare po drustvanim mrezama i shvatim da od toga na zalost nema nista. Mozda neka bescarinska zona i ekonomska unija ali nista vise od toga, mada je i to ok. Mozda neki liberalniji bezvizni rezim takodjer...mada ko zna. Mozda se na kraju ostvari i poslednje "prorocanstvo" nadrealista oko pada i raspada EU i naseg uzdizanjanosara wrote:Kako nam ide kao "nezavisnim" "drzavama" neka nova zajednica je samo pitanje vremena i neminovnog slabljenja unije...UnscarD wrote:A ko prica o nekoj novoj Yugoslaviji ? Ja prvi mislim da je ona stara bila extra ali da nova nema nikakve sanse ni u kakvom obliku kako sad za sad stvari stoje a sto je meni licno vrlo zao ali jbg, tako je. Jedini nacin tjesnjeg povezivanja je clanstvo u EU.prog321 wrote:
Dedina braća su se za nešto borila, dok njihovi unuci nisu makli prstom kada je trebalo stati u odbranu istog ideala. Pustili su i mirno gledali dzelate kako njihove sugrađane kasape jer su samo imali pogrešno ime.
Danas žrtve tih dzelata sa pravom ne žele biti u istoj bespomoćnoj poziciji.
Ako me dva put zajebes na istu foru, onda je moja greška.
Meni je moj otac (takodjer partizan Prva Proleterska), kada je krenula lagano tranzicija, govorio " sine, nije ti to bas kao na filmovima, budi spreman na razocarenja, zelim ti uspjeh ali nece biti kao sto zamisljas" ... a ja ko mladi majmun nalozen na sve sto je sa zapada. I filmovi i muzika i knjige ...nista mi ovdje ne valja ...sta zna stari, on u nekom svom svijetu...ja taman top gun pogledao, hocu i ja da vozim avion i da mi treba bude kelly mcgillis...jbg, volio bi vise nego ista, da je sad ziv samo da mu mogu reci, " stari sve si bio u pravu samo sam ja tada bio mlad i glup da to shvatim" ...
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#428 Re: Jugonostalgija...
UnscarD wrote: Popricam sa ljudima raznim iz raznih drzava od Slovenije do Makedonije (putujem puno po ex yu - i vala svuda se osjecam i dalje kao kod kuce) i iznenadim se koliko neke nostalgije ima, onda procitam komentare po drustvanim mrezama i shvatim da od toga na zalost nema nista. Mozda neka bescarinska zona i ekonomska unija ali nista vise od toga, mada je i to ok. Mozda neki liberalniji bezvizni rezim takodjer...mada ko zna. Mozda se na kraju ostvari i poslednje "prorocanstvo" nadrealista oko pada i raspada EU i naseg uzdizanja
Mislim da ce nas eu gurnut u neku vrstu svoje druge lige... Jugoistok je tegoba i kosta ko vrag...
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#429 Re: Jugonostalgija...
Kralj je potpisao kapitulaciju jer je stao na Hitlerovu stranu, Titova JNA i kraljeva vojska nisu iste stvari.ljevoruki wrote:Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
I američka vojska je jača od vijetnamske ili afganistanske, pa razmisli malo jesu li ih pobijedili i satrali. Ne ide to baš tako, ima tu milion faktora koji odlučuju.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83409
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#430 Re: Jugonostalgija...
Skandinavski ili Benelux model, najlogicnije.
-
UnscarD
- Posts: 3235
- Joined: 27/12/2002 00:00
- Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.
#431 Re: Jugonostalgija...
Kad ste vec kod tih hipotetickh scenarija oko WW2, emitovana je prva epizoda serije The Man from the High Castle, bazirana na kultnoj knjizi jos kultnijeg pisca SF-a Philip K Dicka (za one koji ne znaju, pola SF-ova je po njegovim knjigama ili pricama nastalo).nosara wrote:Da su babi muda... Svjetski rat, pobogu...ljevoruki wrote:Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
U knjizi koja je '66 dobila Hugo nagradu, Dick polazi od premise da su Japan i Njemacka pobijedili u ratu i podjelili svijet pa samim tim i USA naravno, i da se sada Japan i Njemacka nalaze u hladnom ratu...u seriji 'nako ali u knjizi je toliko realno opisao tu situaciju sa toliko detalja da je to nevjerovatno. Ko voli SF, prva epizoda je ok, vidjet cemo ostatak. Knjiga naravno puno bolja.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#432 Re: Jugonostalgija...
Ovu nasu kukavelj niko nikad nece utjerat u sisu... Parama mozda, ali para nema..._BataZiv_0809 wrote:Skandinavski ili Benelux model, najlogicnije.
Nakon socijalne eksplozije na balkanu, eu ce shvatit...
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#433 Re: Jugonostalgija...
Ko se onda četiri godine borio sa Njemcima, Talijanima, četnicima, ustašama, milicijama, petokolonašima? Rusi? Marsovci?ljevoruki wrote:Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83409
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#434 Re: Jugonostalgija...
Velike sile su i onu sastavile, odnosno aminovale, kao sto su aminovale i njen raspad. Tako ce biti i sa nekom eventualnom buducom.nosara wrote:
Ovu nasu kukavelj niko nikad nece utjerat u sisu... Parama mozda, ali para nema...
Nakon socijalne eksplozije na balkanu, eu ce shvatit...
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#435 Re: Jugonostalgija...
Kralj se sigurno nije borio, nego komunisti i oni koji su ih podržavali.Lajavikrelac wrote:Ko se onda četiri godine borio sa Njemcima, Talijanima, četnicima, ustašama, milicijama, petokolonašima? Rusi? Marsovci?ljevoruki wrote:Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#436 Re: Jugonostalgija...
Nisam ni mislio na kralja 
-
detroit-mercy
- Posts: 16986
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#437 Re: Jugonostalgija...
Ko ulazi u tu unijunosara wrote:Ovu nasu kukavelj niko nikad nece utjerat u sisu... Parama mozda, ali para nema..._BataZiv_0809 wrote:Skandinavski ili Benelux model, najlogicnije.
Nakon socijalne eksplozije na balkanu, eu ce shvatit...
-
detroit-mercy
- Posts: 16986
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#438 Re: Jugonostalgija...
Ne gledaj WWII iz kontesta Bualajicevih ili Sibinih filmova nego npr iz kontesa velikih bitaka ili pobjeda u drugom svjetskom ratu. Svabo nije imao vremena da se kuvelja sa nama po vukojebinama niti smo mu predstavljali bilo kakvu realnu opasnost. I rokljavina je bila uglavnom izmedju sebe kao i u ovom ratu.Lajavikrelac wrote:Ko se onda četiri godine borio sa Njemcima, Talijanima, četnicima, ustašama, milicijama, petokolonašima? Rusi? Marsovci?ljevoruki wrote:Hitler je satrao tu drzavu - Kraljevinu Jugoslaviju da je cak I zvanicnu kapitulaciju potpisala.Radio Sarajevo wrote:Isto kao što ju je i Hitler satrao
Da se rat ogranicio na mali prostor nikad oni ne bi otisli.
Tek kad su Rusi I Crvena Armija presli u kontru onda je Njemacka pala.
Nije je Titina vojska mogla poraziti.
Da Hitler nije isao na Rusiju sad bismo nas dvojica pisali na njemackom.
-
detroit-mercy
- Posts: 16986
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#439 Re: Jugonostalgija...
Ili sto je bila pod kisobranom Ameramadner wrote:Jos jedan vrsni poznalavac pojmova. Nije poenta vojne sile kao sto je JNA da bude jaca od supersila. To nije moguce. Poenta je da predstavljaju takvu prijetnju da se invazija ne isplati.
Finska, Jugoslavija, Svedska, Svajcarska su drzave koje su ulagale ogromne kolicine u vojni budzet kako bi invazija bila preskupa.
Jedini razlog zasto nije napadnuta jeste sto je uspjesno proicirala dovoljnu snagu u kljucnim momentima, kada je SSSR razmatrao opciju invazije.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#440 Re: Jugonostalgija...
Ma nisam mislio u tom kontekstu, a da su Švabe imale poprilično pomagača i kvislinga stoji plus Bugari, Mađari, Albanci, Folksdojčeri koji su od prvog dana bili na strani Rajha. A po Srbiji su se mlatili međusobno četnici i partizani ništa manjim intenzitetom nego partizani, ustaše i četnici po Bosni....i ta teorija o međusobnom makljanju stojidetroit-mercy wrote: Ne gledaj WWII iz kontesta Bualajicevih ili Sibinih filmova nego npr iz kontesa velikih bitaka ili pobjeda u drugom svjetskom ratu. Svabo nije imao vremena da se kuvelja sa nama po vukojebinama niti smo mu predstavljali bilo kakvu realnu opasnost. I rokljavina je bila uglavnom izmedju sebe kao i u ovom ratu.
- ljevoruki
- Posts: 4758
- Joined: 20/05/2011 22:49
#441 Re: Jugonostalgija...
O ovome I ja govorim.detroit-mercy wrote:Ne gledaj WWII iz kontesta Bualajicevih ili Sibinih filmova nego npr iz kontesa velikih bitaka ili pobjeda u drugom svjetskom ratu. Svabo nije imao vremena da se kuvelja sa nama po vukojebinama niti smo mu predstavljali bilo kakvu realnu opasnost. I rokljavina je bila uglavnom izmedju sebe kao i u ovom ratu.
Gradovi koje su partizani oslobodili (sto ne volim ovaj izraz) od Njemaca I zadrzali prije 1945.g su:
Nema ih.
Slavili Uzicku republiku koja je trajala nekih par mjeseci k'o da su usli u Berlin.
Sve ostalo su mitovi I legende.
Istoriju pisu pobjednici, uvijek bilo I bice, I narod ce progutati sta god mu se ponudi.
Pogotovo u represivnim drustvima kakva je bila bivsa Jugoslavija.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83409
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#442 Re: Jugonostalgija...
Uglavnom bitno je relativizovati sopstvenu slavnu antifasticku proslost. Hajde da je to iz potrebe korektnosti i odmaka od nekih ideologijskih dogmi, ali nazalost nije.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#443 Re: Jugonostalgija...
Postojala je i Bihaćka republika....a u vrijeme kad je Vermaht pregazio skoro svu Evropu i gledao Kremlj dvogledom, nije stvar za podcijeniti.ljevoruki wrote:Slavili Uzicku republiku koja je trajala nekih par mjeseci k'o da su usli u Berlin.
Drvarljevoruki wrote:Gradovi koje su partizani oslobodili (sto ne volim ovaj izraz) od Njemaca I zadrzali prije 1945.g su:
Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Last edited by Domaci izdajnik on 21/01/2015 19:41, edited 1 time in total.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#444 Re: Jugonostalgija...
al' zanimljivo je ovo, juga se poredi sa njemačkom, a JNA sa vermahtom, USA i SSSR kako bi se dokazala njena inferiornost. dok se današnje države porede sa bocvanom, a poređenja spram kojeg bi OS BiH izgledale superiorno još nema...možda OS san marina.
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#445 Re: Jugonostalgija...
Nova zajednica je nemoguca. Cak i da neko nekome oprosti krv ... sto je takodje nemoguce.nosara wrote: Kako nam ide kao "nezavisnim" "drzavama" neka nova zajednica je samo pitanje vremena i neminovnog slabljenja unije...
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83409
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#446 Re: Jugonostalgija...
Sto bi rekao Djordje Balasevic 1998 na koncertu u Sarajevu:
"Presao sam tri velike reke da vas vidim. Neka brda. I ono sto je najsmesnije u svemu-granice. Covece kakve granice, mi cemo uvek biti zemljaci" (gromoglasan aplauz)
"Presao sam tri velike reke da vas vidim. Neka brda. I ono sto je najsmesnije u svemu-granice. Covece kakve granice, mi cemo uvek biti zemljaci" (gromoglasan aplauz)
- ljevoruki
- Posts: 4758
- Joined: 20/05/2011 22:49
#447 Re: Jugonostalgija...
Post prijavljen.Lajavikrelac wrote:Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Svoju ukucane nazivaj gamadima.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83409
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#448 Re: Jugonostalgija...
Slobodno i mene prijavi!ljevoruki wrote:Post prijavljen.Lajavikrelac wrote:Jest, baš je Juga bila represivna, naročito milicija doduše premao onima kojima je trebalo....čim je popustila stega gamad je izmilela iz jazbina i sad imamo šta imamo....
Svoju ukucane nazivaj gamadima.
@Lajavikrelac druze u pravu si! GAMAD JE IZMILILA!
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#449 Re: Jugonostalgija...
Jao
oplakah



-
golman
- Posts: 2684
- Joined: 23/01/2014 22:33
- Location: na golu
#450 Re: Jugonostalgija...
Da li se meni samo čini ili se ovde veliča lik i djelo jednog Adolfa Hitlera,čovjeka koji je upropastio svoju naciju,unakazio je,obrukao i omalovažio za sva vremena...!??!!"Genijalac" Adolf je jednu Njemačku toliko unazadio da se nije mogla oporaviti 50 godina.!?!!
Šta je mislio,osvojit će cijeli svijet za 10 godina....
Šta je mislio,osvojit će cijeli svijet za 10 godina....
