Postoji jos jedna razlika, al velika - za Lasvu, Prenj ili Tuzla - Zepce lovu ne nudi EUseln wrote:
Postoji jedna sitna razlika: za brzu cestu kroz Lasvansku nema alternative, za most ima. Jeftinija, brza, laksa, logicnija...
ali, navalice azilanti, ko ce to hraniti
Peljeski most zele graditi!
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#426 Re: Peljeski most zele graditi!
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#427 Re: Peljeski most zele graditi!
Kao što je to neko već ranije pitao: pa koliko puta trebamo platiti te Ploče? Šta ako BiH ima više interesa da zaštiti teoretske mogućnosti svoje obale nego što su kratkoročne dobiti, opet sumnjivog karaktera?Bodkin wrote: umjesto toga bolje je bilo isploslovati koncesije za ploce, manju cijenu za transport od ploca do bih i dio firmi da gradi taj famozni most ali ne mozes prosjecnom nacionalisti koji cine 80% biraca objasniti kako to popustanje hrvatima
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#428 Re: Peljeski most zele graditi!
Stoji i ta priča, ali to je njihov problem. Problem BiH je da zaštiti svoju obalu i svoje interese, makar ti interesi bili čisto teoretskog karaktera.Alfons Kauders wrote:
Most se ne isplati, nema potrebe za nikakvim studijama - to je cisto politicki projekat.
Hrvati se nadaju da ce "ubosti" neki solidan procenat finansiranja od EU i naravno da se bore za njega. Zamisli da nama EU ponudi da snosi dvije trecine troskova za probijanje Prenja, ili za brzu cestu kroz Lasvansku? Koja bi to trka bila druze... A s druge strane, zamisli da ispadne da je EU fakat voljna finansirati dobar dio tog projekta, i da Hrvati ne pristanu. Kako bi to objasnili narodu? Mogla se uzeti solidna para od EU, a nije zavrseno... Razapinjali bi ih ko Sanadera.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#429 Re: Peljeski most zele graditi!
Postoji jos jedna cinjenica, jako zajebana: te pare se moraju vratiti. I Grcka je veselo gradila mostove od ostrva do ostrva, dok nije dosao Hans sa racunom.Alfons Kauders wrote:Postoji jos jedna razlika, al velika - za Lasvu, Prenj ili Tuzla - Zepce lovu ne nudi EUseln wrote:
Postoji jedna sitna razlika: za brzu cestu kroz Lasvansku nema alternative, za most ima. Jeftinija, brza, laksa, logicnija...
ali, navalice azilanti, ko ce to hranitiTako da je Hrvatima i most jeftina varijanta, ako izganjaju neki dobar aranzman. Te stotine miliona eura razlike ce upumpati u svoj gradjevinski sektor i opet su dobri.
Doduse, Hrvatska je tek kod 50 milijardi duga, ima jos fore do 300 milijaradi.
A to oko izgradnje...mozda bosanske firme, folovi-golovi....veci dio posla nece vidjeti ni hrvatske firme, a bosanskih nema ni na planu.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#430 Re: Peljeski most zele graditi!
Granica Hrvatske sa BiH je duga 1.011,4 km. Koliko kamera treba da se pokrije taj prostor? Da neko ne preskoči ogradujiji wrote:Hrvatska bi trebala 2015 uci u schengen(ako neznas sta je to potrazi ,imas wikipediu),tko bi onda po tebi cuvao autoput kao vanjsku granicu schengena?Svati da bi svatko mogao uz malo truda preskocit ogradu autoputa i otic do Francuske,Njemacke jer vise nebi bilo granicnih kontrola.Sta vise kosta jedan most,koji ce se otplatit za par godina ili skupa oprema i ljudi za nadzor autoputa ? Kolko bi kostalo EU masa imigranata,kojih i tako ima previse?Nemoj gledat sta vise kosta izgradit,gledaj da most netreba osiguravat,a autocestu bi morali s obje strane i kolko to kosta i dal je to moguce?
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#431 Re: Peljeski most zele graditi!
Hrvatski BDP je cca. 3.5 puta veci od naseg - kad to uzmes u obzir ni nas dug odjednom ne izgleda tako mali, zapravo tu smo negdje.seln wrote:Postoji jos jedna cinjenica, jako zajebana: te pare se moraju vratiti. I Grcka je veselo gradila mostove od ostrva do ostrva, dok nije dosao Hans sa racunom.Alfons Kauders wrote:Postoji jos jedna razlika, al velika - za Lasvu, Prenj ili Tuzla - Zepce lovu ne nudi EUseln wrote:
Postoji jedna sitna razlika: za brzu cestu kroz Lasvansku nema alternative, za most ima. Jeftinija, brza, laksa, logicnija...
ali, navalice azilanti, ko ce to hranitiTako da je Hrvatima i most jeftina varijanta, ako izganjaju neki dobar aranzman. Te stotine miliona eura razlike ce upumpati u svoj gradjevinski sektor i opet su dobri.
Doduse, Hrvatska je tek kod 50 milijardi duga, ima jos fore do 300 milijaradi.
A to oko izgradnje...mozda bosanske firme, folovi-golovi....veci dio posla nece vidjeti ni hrvatske firme, a bosanskih nema ni na planu.
Zato mi nije jasno zasto se uvijek provlaci teza o prezaduzenosti Hrvatske. Jeste zaduzenija od nas, ali zato ljudi izgradise hiljadi kilometara autoputa, sredise ostatak infrastrukture, odradise sav posao za pristup EU itd. A sta smo mi napravili od nasih zaduzenja?
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#432 Re: Peljeski most zele graditi!
Treba zastiti interese na sve moguce nacine - ali osporavati nesto sto se nece moci osporiti, podizati neke tuzbe i podnosti zalbe koje cemo sigurno izgubiti... Ja tu ne vidim nikakav interes. Vidim samo trosak, i vidim samo nacin da se dodatno ispizde Hrvati - sto ce nam dugorocno stvoriti dodatne troskove, kad nas pocnu kulturno jebavat kao clanica EU.daddy-kool wrote:Stoji i ta priča, ali to je njihov problem. Problem BiH je da zaštiti svoju obalu i svoje interese, makar ti interesi bili čisto teoretskog karaktera.Alfons Kauders wrote:
Most se ne isplati, nema potrebe za nikakvim studijama - to je cisto politicki projekat.
Hrvati se nadaju da ce "ubosti" neki solidan procenat finansiranja od EU i naravno da se bore za njega. Zamisli da nama EU ponudi da snosi dvije trecine troskova za probijanje Prenja, ili za brzu cestu kroz Lasvansku? Koja bi to trka bila druze... A s druge strane, zamisli da ispadne da je EU fakat voljna finansirati dobar dio tog projekta, i da Hrvati ne pristanu. Kako bi to objasnili narodu? Mogla se uzeti solidna para od EU, a nije zavrseno... Razapinjali bi ih ko Sanadera.
-
gost iz ZG
- Posts: 286
- Joined: 25/01/2011 18:39
- Location: Zagreb
#433 Re: Peljeski most zele graditi!
... pogled u budućnost
- 01.07.2013. Hrvatska postaje 28. članica Europske Unije, ali još uvijek s nerješenim pitanjem prolaska kroz Neum i neizgrađenim mostom kopno-Pelješac
- nakon nekoliko turističkih sezona i nikad do tad viđenih gužvi, političari obje zemlje napokon se dogovorili 2016. godine
- Hrvatskoj se iznajmljuje kameni krš poviše Neuma, za izgradnju šest traka autoceste, za simboličnu cijenu od 500 miliona € po dužnom kilometru – godišnje
- svi sretni i zadovoljni nekoliko godina ... dok BiH nije digla rentu na 1,5 milijardi € (po spomenutom dužnom kilometru) – ovaj put, mjesečno a ne godišnje.
- Hrvatska uvrijeđena, ne da se ucjenjivati i napokon radi Pelješki most ... Love nema ali rješenje se nalazi tako da se spoje stotine brodova, trajekata i čamaca, u dužini 2,5 km. Dubrovnik je napokon spojen.
- BiH gubi stalan izvor prihoda, daje ultimatum Hrvatskoj pod prijetnjom rata. Istovremeno, tajne službe BiH mornarice; komandosi, ljudi-žabe i mini podmornice, svakodnevno provociraju hrabre posade Hrvatskih čamaca koje čine “živi most“
- nekoliko čamaca-dio mosta je povremeno potopljen, Bosanci svakodnevno torpediraju
- UN i Vijeće Sigurnosti smiruje strasti na obje strane
- Sj.Koreja i Slovenija otvoreno stale na Bosansku stranu. Slovenci uvjetuju savezništvo ako dobiju izlaz na otvoreno more preko BiH
- HDZ je ponovo na vlasti u Hrvatskoj ... zapovjedništvo Hrvatske mornarice uzvraća udarac; odlučeno je da sa Visa prema BiH, krene u pomoć najveći hrvatski nosač aviona na nuklearni pogon “Zrinjski Frankopan“
- teški gubici Hrvatskih mornaričkih snaga, jer spomenuti nosač kasni nekoliko dana; glavni strojar uzeo slobodne dane, u Splitu je na utakmici Hajduka
- Posredstvom UN i Međunarodne zajednice, u zadnji čas izbjegnut je sukob katastrofalnih razmjera
- Mirovna konferencija traje gotovo tri godine ... Kao konačno rješenje dogovorena razmjena teritorija; Neum se pripaja matici Hrvatskoj, a Dubrovnik postaje dio Bosne
- ... nepunih mjesec dana nakon potpisivanja mirovnog ugovora, političari BiH traže reviziju ugovora. Kao glavni argument, navodi se jako loše stanje građevne stolarije na Dubrovačkim kućama – za razliku od ganc-nove PVC stolarije svake kuće u Neumu
- ...
- 01.07.2013. Hrvatska postaje 28. članica Europske Unije, ali još uvijek s nerješenim pitanjem prolaska kroz Neum i neizgrađenim mostom kopno-Pelješac
- nakon nekoliko turističkih sezona i nikad do tad viđenih gužvi, političari obje zemlje napokon se dogovorili 2016. godine
- Hrvatskoj se iznajmljuje kameni krš poviše Neuma, za izgradnju šest traka autoceste, za simboličnu cijenu od 500 miliona € po dužnom kilometru – godišnje
- svi sretni i zadovoljni nekoliko godina ... dok BiH nije digla rentu na 1,5 milijardi € (po spomenutom dužnom kilometru) – ovaj put, mjesečno a ne godišnje.
- Hrvatska uvrijeđena, ne da se ucjenjivati i napokon radi Pelješki most ... Love nema ali rješenje se nalazi tako da se spoje stotine brodova, trajekata i čamaca, u dužini 2,5 km. Dubrovnik je napokon spojen.
- BiH gubi stalan izvor prihoda, daje ultimatum Hrvatskoj pod prijetnjom rata. Istovremeno, tajne službe BiH mornarice; komandosi, ljudi-žabe i mini podmornice, svakodnevno provociraju hrabre posade Hrvatskih čamaca koje čine “živi most“
- nekoliko čamaca-dio mosta je povremeno potopljen, Bosanci svakodnevno torpediraju
- UN i Vijeće Sigurnosti smiruje strasti na obje strane
- Sj.Koreja i Slovenija otvoreno stale na Bosansku stranu. Slovenci uvjetuju savezništvo ako dobiju izlaz na otvoreno more preko BiH
- HDZ je ponovo na vlasti u Hrvatskoj ... zapovjedništvo Hrvatske mornarice uzvraća udarac; odlučeno je da sa Visa prema BiH, krene u pomoć najveći hrvatski nosač aviona na nuklearni pogon “Zrinjski Frankopan“
- teški gubici Hrvatskih mornaričkih snaga, jer spomenuti nosač kasni nekoliko dana; glavni strojar uzeo slobodne dane, u Splitu je na utakmici Hajduka
- Posredstvom UN i Međunarodne zajednice, u zadnji čas izbjegnut je sukob katastrofalnih razmjera
- Mirovna konferencija traje gotovo tri godine ... Kao konačno rješenje dogovorena razmjena teritorija; Neum se pripaja matici Hrvatskoj, a Dubrovnik postaje dio Bosne
- ... nepunih mjesec dana nakon potpisivanja mirovnog ugovora, političari BiH traže reviziju ugovora. Kao glavni argument, navodi se jako loše stanje građevne stolarije na Dubrovačkim kućama – za razliku od ganc-nove PVC stolarije svake kuće u Neumu
- ...
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#434 Re: Peljeski most zele graditi!
Kao konačno rješenje dogovorena razmjena teritorija; Neum se pripaja matici Hrvatskoj, a Dubrovnik postaje dio Bosne
-
Bodkin
- Posts: 22540
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#435 Re: Peljeski most zele graditi!
srbi da stoje sa strane. nista od ove prognozegost iz ZG wrote:... pogled u budućnost
- 01.07.2013. Hrvatska postaje 28. članica Europske Unije, ali još uvijek s nerješenim pitanjem prolaska kroz Neum i neizgrađenim mostom kopno-Pelješac
- nakon nekoliko turističkih sezona i nikad do tad viđenih gužvi, političari obje zemlje napokon se dogovorili 2016. godine
- Hrvatskoj se iznajmljuje kameni krš poviše Neuma, za izgradnju šest traka autoceste, za simboličnu cijenu od 500 miliona € po dužnom kilometru – godišnje
- svi sretni i zadovoljni nekoliko godina ... dok BiH nije digla rentu na 1,5 milijardi € (po spomenutom dužnom kilometru) – ovaj put, mjesečno a ne godišnje.
- Hrvatska uvrijeđena, ne da se ucjenjivati i napokon radi Pelješki most ... Love nema ali rješenje se nalazi tako da se spoje stotine brodova, trajekata i čamaca, u dužini 2,5 km. Dubrovnik je napokon spojen.
- BiH gubi stalan izvor prihoda, daje ultimatum Hrvatskoj pod prijetnjom rata. Istovremeno, tajne službe BiH mornarice; komandosi, ljudi-žabe i mini podmornice, svakodnevno provociraju hrabre posade Hrvatskih čamaca koje čine “živi most“
- nekoliko čamaca-dio mosta je povremeno potopljen, Bosanci svakodnevno torpediraju
- UN i Vijeće Sigurnosti smiruje strasti na obje strane
- Sj.Koreja i Slovenija otvoreno stale na Bosansku stranu. Slovenci uvjetuju savezništvo ako dobiju izlaz na otvoreno more preko BiH
- HDZ je ponovo na vlasti u Hrvatskoj ... zapovjedništvo Hrvatske mornarice uzvraća udarac; odlučeno je da sa Visa prema BiH, krene u pomoć najveći hrvatski nosač aviona na nuklearni pogon “Zrinjski Frankopan“
- teški gubici Hrvatskih mornaričkih snaga, jer spomenuti nosač kasni nekoliko dana; glavni strojar uzeo slobodne dane, u Splitu je na utakmici Hajduka
- Posredstvom UN i Međunarodne zajednice, u zadnji čas izbjegnut je sukob katastrofalnih razmjera
- Mirovna konferencija traje gotovo tri godine ... Kao konačno rješenje dogovorena razmjena teritorija; Neum se pripaja matici Hrvatskoj, a Dubrovnik postaje dio Bosne
- ... nepunih mjesec dana nakon potpisivanja mirovnog ugovora, političari BiH traže reviziju ugovora. Kao glavni argument, navodi se jako loše stanje građevne stolarije na Dubrovačkim kućama – za razliku od ganc-nove PVC stolarije svake kuće u Neumu
- ...
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#436 Re: Peljeski most zele graditi!
gost iz ZG wrote:... pogled u budućnost
- 01.07.2013. Hrvatska postaje 28. članica Europske Unije, ali još uvijek s nerješenim pitanjem prolaska kroz Neum i neizgrađenim mostom kopno-Pelješac
- nakon nekoliko turističkih sezona i nikad do tad viđenih gužvi, političari obje zemlje napokon se dogovorili 2016. godine
- Hrvatskoj se iznajmljuje kameni krš poviše Neuma, za izgradnju šest traka autoceste, za simboličnu cijenu od 500 miliona € po dužnom kilometru – godišnje
- svi sretni i zadovoljni nekoliko godina ... dok BiH nije digla rentu na 1,5 milijardi € (po spomenutom dužnom kilometru) – ovaj put, mjesečno a ne godišnje.
- Hrvatska uvrijeđena, ne da se ucjenjivati i napokon radi Pelješki most ... Love nema ali rješenje se nalazi tako da se spoje stotine brodova, trajekata i čamaca, u dužini 2,5 km. Dubrovnik je napokon spojen.
- BiH gubi stalan izvor prihoda, daje ultimatum Hrvatskoj pod prijetnjom rata. Istovremeno, tajne službe BiH mornarice; komandosi, ljudi-žabe i mini podmornice, svakodnevno provociraju hrabre posade Hrvatskih čamaca koje čine “živi most“
- nekoliko čamaca-dio mosta je povremeno potopljen, Bosanci svakodnevno torpediraju
- UN i Vijeće Sigurnosti smiruje strasti na obje strane
- Sj.Koreja i Slovenija otvoreno stale na Bosansku stranu. Slovenci uvjetuju savezništvo ako dobiju izlaz na otvoreno more preko BiH
- HDZ je ponovo na vlasti u Hrvatskoj ... zapovjedništvo Hrvatske mornarice uzvraća udarac; odlučeno je da sa Visa prema BiH, krene u pomoć najveći hrvatski nosač aviona na nuklearni pogon “Zrinjski Frankopan“
- teški gubici Hrvatskih mornaričkih snaga, jer spomenuti nosač kasni nekoliko dana; glavni strojar uzeo slobodne dane, u Splitu je na utakmici Hajduka
- Posredstvom UN i Međunarodne zajednice, u zadnji čas izbjegnut je sukob katastrofalnih razmjera
- Mirovna konferencija traje gotovo tri godine ... Kao konačno rješenje dogovorena razmjena teritorija; Neum se pripaja matici Hrvatskoj, a Dubrovnik postaje dio Bosne
- ... nepunih mjesec dana nakon potpisivanja mirovnog ugovora, političari BiH traže reviziju ugovora. Kao glavni argument, navodi se jako loše stanje građevne stolarije na Dubrovačkim kućama – za razliku od ganc-nove PVC stolarije svake kuće u Neumu
- ...
..i da se ozbukaju one gole zidine u Dubrovniku.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#437 Re: Peljeski most zele graditi!
Navikao sam da Bosanci porede Bosnu sa jos gorima, e da bi je prikazali manje losom. No, prvi put vidim da neko poredi Hrvatsku sa Bosnom, e da bi je prikazao manje losom.Alfons Kauders wrote:
Hrvatski BDP je cca. 3.5 puta veci od naseg - kad to uzmes u obzir ni nas dug odjednom ne izgleda tako mali, zapravo tu smo negdje.
Zato mi nije jasno zasto se uvijek provlaci teza o prezaduzenosti Hrvatske. Jeste zaduzenija od nas, ali zato ljudi izgradise hiljadi kilometara autoputa, sredise ostatak infrastrukture, odradise sav posao za pristup EU itd. A sta smo mi napravili od nasih zaduzenja?
Cak ni nas razredni streber, Slovenija, nije na zelenoj grani. Svi ostali su gori i jos gori. A kome Grcka nije bila pouka, taj nikad nece nauciti.
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#438 Re: Peljeski most zele graditi!
Pare nisu problem, niti se treba posebno brinuti da li će se Hrvatska naljutiti. Nećemo nikoga povrijediti tražeći da se i naša prava i interesi uvaže, niti je dobro da se bojimo istupiti i iskazati svoje interese. Čak šta više mogu nas ubuduće samo više cijeniti i uvažavati. Napokon, treba pokušati naći korektno i ljudsko rješenje koje će biti zadovoljavajuće za obje strane. Zašto Hrvatska nije do sada usaglasila ovo pitanje sa BiH ako se ovo povlači već koliko godina? Zašto Hrvatska ignoriše i nipodaštava interese i BiH?Alfons Kauders wrote: Treba zastiti interese na sve moguce nacine - ali osporavati nesto sto se nece moci osporiti, podizati neke tuzbe i podnosti zalbe koje cemo sigurno izgubiti... Ja tu ne vidim nikakav interes. Vidim samo trosak, i vidim samo nacin da se dodatno ispizde Hrvati - sto ce nam dugorocno stvoriti dodatne troskove, kad nas pocnu kulturno jebavat kao clanica EU.
- Skijaš
- Posts: 13882
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#439 Re: Peljeski most zele graditi!
Tebi smeta jer susjedna drzava nece da bude taoc dobre volje nekog Dodikovog ministra ili nekog radeljasa koji ce stvoriti problem gdje ga nema samo kako bi naplatio rjesavanje istog ?seln wrote:Problem...mozda uvjerljivost?Skijaš wrote:Zasto je neprihvatljiv ? Ako nastave graditi Sanaderov most, a koji je trebao biti visok 55 metara, to je vise nego dovoljno za nesmetan brodski promet. I sta je problem ?hevi metalac wrote: Moze i to. Zapravo, postavlja se pitanje zasto i pricaju o mostu koji je iz nekoliko razloga neprihvatljiv
Cemu most ako je moguc kopneni put?
Ili Hrvatska ne vjeruje u dobronamjernost BiH ili pak ne vjeruje da ce BiH ikada uci u EU.
I ja mislim da bi se sa Hrvatskom mogli lako dogovoriti, koridor u zaledju Neuma kojem ne bi bilo pristupa sa bosanskohercegovacke teritorije i sve OK. Ali Zagreb nema posla sa tobom ili sa mnom nego sa mahalskim kokosarima. I ako hoce most, neka ga prave. Samo neka je dovoljno visok, na tragu onog Sanaderovog i problema nema.
- hevi metalac
- Posts: 363
- Joined: 13/04/2013 00:53
- Location: truhli zapad
#440 Re: Peljeski most zele graditi!
ma zabraniti i tacka, nema dzabe, tj. ima koliko bi oni nama dali - nista. Taman toliko.
- Skijaš
- Posts: 13882
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#441 Re: Peljeski most zele graditi!
Hrvatska je prijatelj i saveznik i nema potrebe da se zbog nekakvog inata problematizuje odnose sa najvaznijim komsijom. Ako Zagreb ponovo posalje gardijske brigade na srednju Bosnu, opet cemo ratovati. ubijati i biti ubijani. Ali da se Sarajevo nesto kurci i histerise jer Zagreb hoce da mostom poveze jedan dio svoje teritorije sa drugim dijelom svoje teritorije, pa to je smijesno. Samo neka je most razumno visok i problema nema.hevi metalac wrote:ma zabraniti i tacka, nema dzabe, tj. ima koliko bi oni nama dali - nista. Taman toliko.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#442 Re: Peljeski most zele graditi!
Hrvatska jeste prijatelj i saveznik ali pitanje je koliko dugo. Po nekim informacijama čim zvanično uđu u EU okreće se ploča. Po toj teoriji ovo je sve gluma dok ne uđu u EU a onda udri. Postoji nešto što oni zovu "Hrvatsko državno pravo" a što obuhvata i dijelove BiH. Vidjeti na linku: http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatsko_d ... avno_pravo
Vuk dlaku mijenja ali čud nikada. Dugoročno Hrvatska sigurno računa na dijelove BiH po čemu se ne razlikuje od istočnih susjeda i tu ne treba imati iluzije.
Vuk dlaku mijenja ali čud nikada. Dugoročno Hrvatska sigurno računa na dijelove BiH po čemu se ne razlikuje od istočnih susjeda i tu ne treba imati iluzije.
- LBVIEW
- Posts: 9241
- Joined: 01/04/2010 22:35
#443 Re: Peljeski most zele graditi!
Ja ne kontam tu logiku zamjene naseg isto tako neotudivog prava da svoju obalu uredujemo onako kako mi smatramo da bi trebalo, pa makar spickali i miljarde na neperspektivnu luku u buducnosti, za nekakav ugovor o koristenju luke Ploce koji su, btw., vec parafirali nasi vrli rahmetli/pokojni precjednici i koji nikad do dana danasnjeg nije zazivio. 
Ovdje nam pojedini "dobronamjernici" ,i to ne samo iz susjedne zemlje, porucuju kako oni mogu raditi sto im je volja i sto oni smatraju da im je u interesu istovremeno negirajuci to isto pravo nama i poducavajuci nas sto je najbolje u nasem interesu k'o da smo svi maloumni, sta li.
Uz to, porucuje nam se kao je eventualna gradnja luke kod Neuma neisplativa, a sami ce graditi neisplativi most, medutim to je samo njihov problem a ovo prethodno je valjda i njihov i nas.
I za kraj da ponovim "s koliko se nistica pise rijec dobrosusjedski odnosi"?
Ovdje nam pojedini "dobronamjernici" ,i to ne samo iz susjedne zemlje, porucuju kako oni mogu raditi sto im je volja i sto oni smatraju da im je u interesu istovremeno negirajuci to isto pravo nama i poducavajuci nas sto je najbolje u nasem interesu k'o da smo svi maloumni, sta li.
I za kraj da ponovim "s koliko se nistica pise rijec dobrosusjedski odnosi"?
-
opremdobro30
- Posts: 117
- Joined: 16/03/2013 18:45
#444 Re: Peljeski most zele graditi!
Dacete vi guze ako vam Hrvatska pocne uvjete postavljat kod pregovora za EU, jednako kao sto je hrvatska dala guze sloveniji.Bez brige, patriotizam nema s time nista
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#445 Re: Peljeski most zele graditi!
Meni ne smeta apsolutno nista...stavise, zivo mi se jebe i za Bosnu i za Hrvatsku. No, poceli smo pricati o logici, svrsishodnosti i pravu, pa tako i ja napisah dvije-tri.Skijaš wrote:Tebi smeta jer susjedna drzava nece da bude taoc dobre volje nekog Dodikovog ministra ili nekog radeljasa koji ce stvoriti problem gdje ga nema samo kako bi naplatio rjesavanje istog ?seln wrote: Problem...mozda uvjerljivost?
Cemu most ako je moguc kopneni put?
Ili Hrvatska ne vjeruje u dobronamjernost BiH ili pak ne vjeruje da ce BiH ikada uci u EU.
I ja mislim da bi se sa Hrvatskom mogli lako dogovoriti, koridor u zaledju Neuma kojem ne bi bilo pristupa sa bosanskohercegovacke teritorije i sve OK. Ali Zagreb nema posla sa tobom ili sa mnom nego sa mahalskim kokosarima. I ako hoce most, neka ga prave. Samo neka je dovoljno visok, na tragu onog Sanaderovog i problema nema.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#446 Re: Peljeski most zele graditi!
Hocemo, kad god je pozele poljubiti.opremdobro30 wrote:Dacete vi guze
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#447 Re: Peljeski most zele graditi!
Možda ti pomogne u kontanju:LBVIEW wrote:Ja ne kontam tu logiku zamjene naseg isto tako neotudivog prava da svoju obalu uredujemo onako kako mi smatramo da bi trebalo, pa makar spickali i miljarde na neperspektivnu luku u buducnosti, za nekakav ugovor o koristenju luke Ploce koji su, btw., vec parafirali nasi vrli rahmetli/pokojni precjednici i koji nikad do dana danasnjeg nije zazivio.
The European route E 73 is a Class-A north-south European route that connects the central part of the continent, specifically Hungary and eastern Croatia to Bosnia and Herzegovina and the Adriatic Sea in the area of the port of Ploče.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#448 Re: Peljeski most zele graditi!
seln wrote:Navikao sam da Bosanci porede Bosnu sa jos gorima, e da bi je prikazali manje losom. No, prvi put vidim da neko poredi Hrvatsku sa Bosnom, e da bi je prikazao manje losom.Alfons Kauders wrote:
Hrvatski BDP je cca. 3.5 puta veci od naseg - kad to uzmes u obzir ni nas dug odjednom ne izgleda tako mali, zapravo tu smo negdje.
Zato mi nije jasno zasto se uvijek provlaci teza o prezaduzenosti Hrvatske. Jeste zaduzenija od nas, ali zato ljudi izgradise hiljadi kilometara autoputa, sredise ostatak infrastrukture, odradise sav posao za pristup EU itd. A sta smo mi napravili od nasih zaduzenja?
Cak ni nas razredni streber, Slovenija, nije na zelenoj grani. Svi ostali su gori i jos gori. A kome Grcka nije bila pouka, taj nikad nece nauciti.
Jebiga losi smo i jedni i drugi... Razlika izmedju BiH i Hrvatske je u tome sto se oni mogu zaduziti 10tak milijardi i to uredno vratiti kad tad, odrace im kozu s ledja, ali ce vratiti. Mi se ne mozemo ni zaduziti toliko, a jos manje vratiti lovu - zato mi sva ta prica o Kleku i jeste naucna fantastika.
Da dodjemo na taj nivo, trebalo bi nam 17-18 godina rasta od 7%, sto je takodjer u domenu naucne fantastike. I to da u tih dvije decenije hrvatska nema rasta. I onda neko pocne pricati kako bi se Klek mogao raditi u buducnosti, za 5, 10 ili 20 godina... Kamo srece, ali 7% rasta mozemo imati samo ako nadjemo ogromne rezerve nafte ili nesto slicno.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#449 Re: Peljeski most zele graditi!
Znas kako ti je to...ako neko ima tjunu od 10 cm, pa ona poraste 2 cm, onda on moze reci "porasla mi tjuna 20%". Tako i to 7%...sve nerazvijene zemlje koje provedu reforme imaju ubrazn rast, neke i 10-15 posto. No, kako raste apsolutna kolicina novca, tako slabi i procenat rasta.Alfons Kauders wrote:seln wrote:Navikao sam da Bosanci porede Bosnu sa jos gorima, e da bi je prikazali manje losom. No, prvi put vidim da neko poredi Hrvatsku sa Bosnom, e da bi je prikazao manje losom.Alfons Kauders wrote:
Hrvatski BDP je cca. 3.5 puta veci od naseg - kad to uzmes u obzir ni nas dug odjednom ne izgleda tako mali, zapravo tu smo negdje.
Zato mi nije jasno zasto se uvijek provlaci teza o prezaduzenosti Hrvatske. Jeste zaduzenija od nas, ali zato ljudi izgradise hiljadi kilometara autoputa, sredise ostatak infrastrukture, odradise sav posao za pristup EU itd. A sta smo mi napravili od nasih zaduzenja?
Cak ni nas razredni streber, Slovenija, nije na zelenoj grani. Svi ostali su gori i jos gori. A kome Grcka nije bila pouka, taj nikad nece nauciti.![]()
Jebiga losi smo i jedni i drugi... Razlika izmedju BiH i Hrvatske je u tome sto se oni mogu zaduziti 10tak milijardi i to uredno vratiti kad tad, odrace im kozu s ledja, ali ce vratiti. Mi se ne mozemo ni zaduziti toliko, a jos manje vratiti lovu - zato mi sva ta prica o Kleku i jeste naucna fantastika.
Da dodjemo na taj nivo, trebalo bi nam 17-18 godina rasta od 7%, sto je takodjer u domenu naucne fantastike. I to da u tih dvije decenije hrvatska nema rasta. I onda neko pocne pricati kako bi se Klek mogao raditi u buducnosti, za 5, 10 ili 20 godina... Kamo srece, ali 7% rasta mozemo imati samo ako nadjemo ogromne rezerve nafte ili nesto slicno.
Ipak, sve ovo nema nikakve veze sa cinjenicom da su i Bosanci i Hrvati zadrti Balkanci koji tjeraju inat. Dvije civilizovane drzave bi ovo dogovorile na nivou sekretara ambasade.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#450 Re: Peljeski most zele graditi!
Upravo tako, cisto tehnicko pitanje...seln wrote: Znas kako ti je to...ako neko ima tjunu od 10 cm, pa ona poraste 2 cm, onda on moze reci "porasla mi tjuna 20%". Tako i to 7%...sve nerazvijene zemlje koje provedu reforme imaju ubrazn rast, neke i 10-15 posto. No, kako raste apsolutna kolicina novca, tako slabi i procenat rasta.
Ipak, sve ovo nema nikakve veze sa cinjenicom da su i Bosanci i Hrvati zadrti Balkanci koji tjeraju inat. Dvije civilizovane drzave bi ovo dogovorile na nivou sekretara ambasade.
Mada se ne slazem i dalje za ekonomski rast. Mi smo vec proveli vecinu reformi vezanih za privredu, ostalo se privodi kraju. Sistem je relativno sredjen, a teret nije na privredi nije regulatorne prirode, vec je rezultat javne potrosnje. Rast se moze ubrzati, ali ni blizu 10%... Toliko smo imali par godina nakon rata, jer je osnovica bila nikakva. Odavno nema toliko prostora. I to je bio kratkotrajni rast.
Da se nasa tuna udvostruci, potrebno je 10 godina sa po 7% rasta - a i tad bi bili skoro duplo manji od Hrvatske.
