Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42476 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

Ateista wrote: 19/01/2023 21:33

Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.

Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.

Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.

Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42477 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 10:05
Ateista wrote: 20/01/2023 09:53

Meni je instruktor govorio da ne mora biti znak prava prvenstva, da zato trokut i stop imaju jedinstvene oblike da ih mozes i sa ledja i sa strane prepoznati.
Realno, kod nas je znak prava prvenstva rijedak, a trokut i stop dosta cesti.
Slažem se da je rijedak, ali u specifičnim slučajevima, uvijek ima znak koji pokazuje put sa pravom prvenstva, a u ovoj situaciji kad dolaziš iz Džidžikovca ništa ne daje prednost pri skretanju lijevo u Čekalušu.
Daje, znam koji se nalazi na raskrisnici u koju ulazis. Ne moras imat znak 'prvestvo prolaza' da bi vazio 'izlazak na ulicu sa prvestvom prolaza' iz suprotne raskrsnice. Svakako, ti znakovi se nisu postavljali do unazad 5-10 godina u Sarajevu (i BiH)
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42478 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

xamp wrote: 20/01/2023 10:07
Ateista wrote: 19/01/2023 21:33

Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.

Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.

Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.

Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42479 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

Hiran wrote: 20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42480 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

xamp wrote: 20/01/2023 10:13
Hiran wrote: 20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Pa raskrsnica koja ima vertikalnu signalizaciju već je regulisana tom signalizacijom, čemu postavljati semafore ako neće poništiti važenje vertikalne signalizacije.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42481 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

xamp wrote: 20/01/2023 10:13
Hiran wrote: 20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Znači kad je saobraćajac na raskrsnici ti onda pored njegovih signala gledaš u semafor pa onda u vertikalnu signalizaciju?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42482 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 20/01/2023 09:53
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 09:49 Ako nemaš znak, okrenut prema tebi, koji ti govori da ti imaš pravo prvenstva, nemaš ti šta analizirati trokutove u drugim ulicama i zaključivati da na osnovu njih ti imaš prednost, NEMAŠ. Pogotovo kad skrećeš lijevo u raskrsnici sa semaforom.
Meni je instruktor govorio da ne mora biti znak prava prvenstva, da zato trokut i stop imaju jedinstvene oblike da ih mozes i sa ledja i sa strane prepoznati.
Realno, kod nas je znak prava prvenstva rijedak, a trokut i stop dosta cesti.
Znak prvenstva NIJE RIJEDAK kod nas vec ga ti ne opazas. Ko ti je bio instruktor?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42483 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

xamp wrote: 20/01/2023 10:13
Hiran wrote: 20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Kakav znak kad semafor radi?
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42484 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

xamp wrote: 20/01/2023 10:07
Ateista wrote: 19/01/2023 21:33

Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.

Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.

Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.

Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42485 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

Ateista wrote: 20/01/2023 10:29
xamp wrote: 20/01/2023 10:07


Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Upravo tako.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#42486 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by teskeredzic_22 »

Ateista wrote: 20/01/2023 10:29
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Ništa vas nisam skontao a baš me zanima rasprava.

Da li ti je problem na google.maps isječku povući tri crte i označiti ko ima prednost pa okačiti ovdje ?

Živio :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42487 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Liku je neko vozacku dao, dajte sergiju da organizujemo da ga posaljemo u autoskolu, hahaha svega u bozijoj beskrajnoj basci... :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42488 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 10:24
Ateista wrote: 20/01/2023 09:53

Meni je instruktor govorio da ne mora biti znak prava prvenstva, da zato trokut i stop imaju jedinstvene oblike da ih mozes i sa ledja i sa strane prepoznati.
Realno, kod nas je znak prava prvenstva rijedak, a trokut i stop dosta cesti.
Znak prvenstva NIJE RIJEDAK kod nas vec ga ti ne opazas. Ko ti je bio instruktor?
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42489 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

xamp wrote: 20/01/2023 10:13
Hiran wrote: 20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Nemaju smisla zajedno jer su u koliziji.
Semafor i stop ili trokut se odnose na cestu koja presijeca tvoju, ne na one koji su na istom pravcu i skrecu lijevo, za te slucajeve ima dopunska tabla.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42490 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Ateista wrote: 20/01/2023 10:32
vjeshalica wrote: 20/01/2023 10:24

Znak prvenstva NIJE RIJEDAK kod nas vec ga ti ne opazas. Ko ti je bio instruktor?
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Možda će ti biti zanimljiva informacija da postoje saobraćajni znakovi koji se "čitaju" s njihove obje strane. Takav znak je i na dnu ulice Bjelave, znak trokut koji daje prednost vozilima iz supratnog smjera kretanja.
Znak trokut na ovoj raskrsnici je postavljen da daje prednost vozilima koja dolaze iz suprotnog s mjera s uzdužnim nagibom, onako kako je propisano Članom 56. ZOBS-a. Dakle, vozila koja dolaze iz ulice Džidžikovac, koja ima uzdužni nagib i koja se penju uz taj nagib, imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila iz ulice Bjelave. Ta prednost im se omogućava isključivo u trenutku prava prolaza, odnosno kada je uključeno zeleno svjetlo na semaforu. Ovdje ne postoje nikakva pravila semafora, niti nekakvih ulica Čekaluša, niti slična izmišljanja, i pokazivanja elementarnog neznanja propisa u saobraćaju.

Image

Image

Teško je sve ovo čitati, jednostavno čovjeka obuzme strah kad shvati ko sve upravlja m/v i ko takav ugrožava tuđe živote i materijalne štete :(
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42491 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 20/01/2023 10:48
Ateista wrote: 20/01/2023 10:32

Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Možda će ti biti zanimljiva informacija da postoje saobraćajni znakovi koji se "čitaju" s njihove obje strane. Takav znak je i na dnu ulice Bjelave, znak trokut koji daje prednost vozilima iz supratnog smjera kretanja.
Znak trokut na ovoj raskrsnici je postavljen da daje prednost vozilima koja dolaze iz suprotnog s mjera s uzdužnim nagibom, onako kako je propisano Članom 56. ZOBS-a. Dakle, vozila koja dolaze iz ulice Džidžikovac, koja ima uzdužni nagib i koja se penju uz taj nagib, imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila iz ulice Bjelave. Ta prednost im se omogućava isključivo u trenutku prava prolaza, odnosno kada je uključeno zeleno svjetlo na semaforu. Ovdje ne postoje nikakva pravila semafora, niti nekakvih ulica Čekaluša, niti slična izmišljanja, i pokazivanja elementarnog neznanja propisa u saobraćaju.

Image

Image

Teško je sve ovo čitati, jednostavno čovjeka obuzme strah kad shvati ko sve upravlja m/v i ko takav ugrožava tuđe živote i materijalne štete :(
Da samo što ti ne skrećeš lijevo u ulici Džidžikovac već u Čekaluši. A da ne kažem da se taj član 56 odnosi na mimoilaženje vozila a ne na raskrsnicu.
Last edited by Hiran on 20/01/2023 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42492 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

teskeredzic_22 wrote: 20/01/2023 10:31
Ateista wrote: 20/01/2023 10:29
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Ništa vas nisam skontao a baš me zanima rasprava.

Da li ti je problem na google.maps isječku povući tri crte i označiti ko ima prednost pa okačiti ovdje ?

Živio :thumbup:
Evo ne bi mi mrsko da nacrtam. :D
Zelena putanja ima prednost u odnosu na crvenu, mnogi misle da je obrnuto zbog trokuta sa gornje strane.

Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42493 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 20/01/2023 10:32 Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Bas je rijedak
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42494 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

HelaS wrote: 20/01/2023 10:48
Ateista wrote: 20/01/2023 10:32

Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Možda će ti biti zanimljiva informacija da postoje saobraćajni znakovi koji se "čitaju" s njihove obje strane. Takav znak je i na dnu ulice Bjelave, znak trokut koji daje prednost vozilima iz supratnog smjera kretanja.
Znak trokut na ovoj raskrsnici je postavljen da daje prednost vozilima koja dolaze iz suprotnog s mjera s uzdužnim nagibom, onako kako je propisano Članom 56. ZOBS-a. Dakle, vozila koja dolaze iz ulice Džidžikovac, koja ima uzdužni nagib i koja se penju uz taj nagib, imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila iz ulice Bjelave. Ta prednost im se omogućava isključivo u trenutku prava prolaza, odnosno kada je uključeno zeleno svjetlo na semaforu. Ovdje ne postoje nikakva pravila semafora, niti nekakvih ulica Čekaluša, niti slična izmišljanja, i pokazivanja elementarnog neznanja propisa u saobraćaju.

Image

Image

Teško je sve ovo čitati, jednostavno čovjeka obuzme strah kad shvati ko sve upravlja m/v i ko takav ugrožava tuđe živote i materijalne štete :(
Ali ne daje, procitaj znacenje tog znaka, daje prednost cesti na koju nailazis, ne istoj cesti a suprotan smjer, osim toga ima problem onaj clan koji kaze kad ima semafor gledaju se saobracajna pravila, nista znakovi. Ovo sto pise osim ako saobr znakom nije drugacije odredjeno se odnosi na raskrsnice bez semafora (zbog citiranog clana) i kada ima dopunska tabla jer se sam trokut i stop odnose na cestu sa kojom se ukrstas, ne na isti pravac.

Zadnje sto si oznacio nema veze sa ovim, fino pise "na kome mimoilazenje nije moguce", znaci suzenje puta gdje ne mogu svi proci, tada prednost ima onaj ko ide uzbrdo, ovo nema veze sa tim, nije suzenje nikakvo.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42495 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 10:57
Ateista wrote: 20/01/2023 10:32 Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Bas je rijedak
Image

Image

Image

Image

Image
Mogu i ja naci puno primjera gdje ima trokut ili stop a sa druge strane nema ovog znaka. :D
Mozda sam malo pretjerao kad sam rekao da je rijedak, u zadnje vrijeme ih i ima kako je bilo prije, ali definitivno ne prati na svakoj raskrsnici gdje ima trokut ili stop.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42496 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 20/01/2023 10:53
teskeredzic_22 wrote: 20/01/2023 10:31

Ništa vas nisam skontao a baš me zanima rasprava.

Da li ti je problem na google.maps isječku povući tri crte i označiti ko ima prednost pa okačiti ovdje ?

Živio :thumbup:
Evo ne bi mi mrsko da nacrtam. :D
Zelena putanja ima prednost u odnosu na crvenu, mnogi misle da je obrnuto zbog trokuta sa gornje strane.

Image
Ima li kakva slika na YT ili nesto preciznije da vidimo signalizaciju da moremo se bolje svadjati ? Hehe
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42497 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja stvarno ne znam šta nije jasno.

Image

Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.

Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.

ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42498 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 11:08
Ateista wrote: 20/01/2023 10:53

Evo ne bi mi mrsko da nacrtam. :D
Zelena putanja ima prednost u odnosu na crvenu, mnogi misle da je obrnuto zbog trokuta sa gornje strane.

Image
Ima li kakva slika na YT ili nesto preciznije da vidimo signalizaciju da moremo se bolje svadjati ? Hehe
Image

Samo znak obaveznog smjera ima.

A evo i Bjelave.

Image
Last edited by SuperLjepilo on 20/01/2023 11:15, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42499 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 20/01/2023 11:10 Ja stvarno ne znam šta nije jasno.

Image

Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.

Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.

ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
:thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42500 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 20/01/2023 11:10 Ja stvarno ne znam šta nije jasno.

Image

Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.

Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.

ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
To je elementarno gradivo iz testova :thumbup:
Post Reply