Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.
Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.
Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Meni je instruktor govorio da ne mora biti znak prava prvenstva, da zato trokut i stop imaju jedinstvene oblike da ih mozes i sa ledja i sa strane prepoznati.
Realno, kod nas je znak prava prvenstva rijedak, a trokut i stop dosta cesti.
Slažem se da je rijedak, ali u specifičnim slučajevima, uvijek ima znak koji pokazuje put sa pravom prvenstva, a u ovoj situaciji kad dolaziš iz Džidžikovca ništa ne daje prednost pri skretanju lijevo u Čekalušu.
Daje, znam koji se nalazi na raskrisnici u koju ulazis. Ne moras imat znak 'prvestvo prolaza' da bi vazio 'izlazak na ulicu sa prvestvom prolaza' iz suprotne raskrsnice. Svakako, ti znakovi se nisu postavljali do unazad 5-10 godina u Sarajevu (i BiH)
Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.
Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.
Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Hiran wrote: ↑20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Hiran wrote: ↑20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Pa raskrsnica koja ima vertikalnu signalizaciju već je regulisana tom signalizacijom, čemu postavljati semafore ako neće poništiti važenje vertikalne signalizacije.
Hiran wrote: ↑20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Znači kad je saobraćajac na raskrsnici ti onda pored njegovih signala gledaš u semafor pa onda u vertikalnu signalizaciju?
SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 09:49
Ako nemaš znak, okrenut prema tebi, koji ti govori da ti imaš pravo prvenstva, nemaš ti šta analizirati trokutove u drugim ulicama i zaključivati da na osnovu njih ti imaš prednost, NEMAŠ. Pogotovo kad skrećeš lijevo u raskrsnici sa semaforom.
Meni je instruktor govorio da ne mora biti znak prava prvenstva, da zato trokut i stop imaju jedinstvene oblike da ih mozes i sa ledja i sa strane prepoznati.
Realno, kod nas je znak prava prvenstva rijedak, a trokut i stop dosta cesti.
Znak prvenstva NIJE RIJEDAK kod nas vec ga ti ne opazas. Ko ti je bio instruktor?
Hiran wrote: ↑20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.
Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.
Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Po meni ovaj Clan 4 ima smisla jedino UKOLIKO nema znak. Znaci da nema znak, postovali bi se pravila saobracaja. Ali posto ima znam, znak se tu postuje. Nigdje ovdje ne mogu tumaciti da NE VRIJEDI znak prvenstvo prolaza jer semafori rade. Vec jednostavno da pravila saobracaja vaze ako drugacije nije definisano (u ovom slucaju jeste)
Takodjer, apsolutno nema smisla da se prvestvo prolaza mijenja onog trenutka kad semafori rade i kad ne rade. Smijesno.
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace. U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Ateista wrote: ↑20/01/2023 10:29
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Ništa vas nisam skontao a baš me zanima rasprava.
Da li ti je problem na google.maps isječku povući tri crte i označiti ko ima prednost pa okačiti ovdje ?
Meni je instruktor govorio da ne mora biti znak prava prvenstva, da zato trokut i stop imaju jedinstvene oblike da ih mozes i sa ledja i sa strane prepoznati.
Realno, kod nas je znak prava prvenstva rijedak, a trokut i stop dosta cesti.
Znak prvenstva NIJE RIJEDAK kod nas vec ga ti ne opazas. Ko ti je bio instruktor?
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Hiran wrote: ↑20/01/2023 10:09
Čemu onda služe semafori na raskrsnici?
Da svijetle po mraku. Ne znam po cemu si zakljucio da sam napisao da ne sluze ni za sta...
Krenes na zeleno, pogledas u znak, vidis da nemas prvestvno, stanes da prodju, i onda ides kad nema auta...
Ovi odozdo krenu na zeleno, vide da imas ti znak i da ih moras pustit i oni voze.
Ako je crveno svi lagano na FB i IG i cekaj zeleno.
Nemaju smisla zajedno jer su u koliziji.
Semafor i stop ili trokut se odnose na cestu koja presijeca tvoju, ne na one koji su na istom pravcu i skrecu lijevo, za te slucajeve ima dopunska tabla.
Znak prvenstva NIJE RIJEDAK kod nas vec ga ti ne opazas. Ko ti je bio instruktor?
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Možda će ti biti zanimljiva informacija da postoje saobraćajni znakovi koji se "čitaju" s njihove obje strane. Takav znak je i na dnu ulice Bjelave, znak trokut koji daje prednost vozilima iz supratnog smjera kretanja.
Znak trokut na ovoj raskrsnici je postavljen da daje prednost vozilima koja dolaze iz suprotnog s mjera s uzdužnim nagibom, onako kako je propisano Članom 56. ZOBS-a. Dakle, vozila koja dolaze iz ulice Džidžikovac, koja ima uzdužni nagib i koja se penju uz taj nagib, imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila iz ulice Bjelave. Ta prednost im se omogućava isključivo u trenutku prava prolaza, odnosno kada je uključeno zeleno svjetlo na semaforu. Ovdje ne postoje nikakva pravila semafora, niti nekakvih ulica Čekaluša, niti slična izmišljanja, i pokazivanja elementarnog neznanja propisa u saobraćaju.
Teško je sve ovo čitati, jednostavno čovjeka obuzme strah kad shvati ko sve upravlja m/v i ko takav ugrožava tuđe živote i materijalne štete
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Možda će ti biti zanimljiva informacija da postoje saobraćajni znakovi koji se "čitaju" s njihove obje strane. Takav znak je i na dnu ulice Bjelave, znak trokut koji daje prednost vozilima iz supratnog smjera kretanja.
Znak trokut na ovoj raskrsnici je postavljen da daje prednost vozilima koja dolaze iz suprotnog s mjera s uzdužnim nagibom, onako kako je propisano Članom 56. ZOBS-a. Dakle, vozila koja dolaze iz ulice Džidžikovac, koja ima uzdužni nagib i koja se penju uz taj nagib, imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila iz ulice Bjelave. Ta prednost im se omogućava isključivo u trenutku prava prolaza, odnosno kada je uključeno zeleno svjetlo na semaforu. Ovdje ne postoje nikakva pravila semafora, niti nekakvih ulica Čekaluša, niti slična izmišljanja, i pokazivanja elementarnog neznanja propisa u saobraćaju.
Teško je sve ovo čitati, jednostavno čovjeka obuzme strah kad shvati ko sve upravlja m/v i ko takav ugrožava tuđe živote i materijalne štete
Da samo što ti ne skrećeš lijevo u ulici Džidžikovac već u Čekaluši. A da ne kažem da se taj član 56 odnosi na mimoilaženje vozila a ne na raskrsnicu.
Last edited by Hiran on 20/01/2023 10:59, edited 1 time in total.
Ateista wrote: ↑20/01/2023 10:29
Ali jasno pise, na raskrsnici na kojoj ima semafor, prednost se definise pravilima, da je tako pisalo bi znakovima i pravilima, a pise samo pravilima, sto znaci da znakovi nista ne znace.
U ovom slucaju se ne mijenja ni kad ne radi semafor, trokut se odnosi na cekalusu a ne na dzidzikovac jer nema dopunske table, tako da i brz semafora ostaje isto, samo moraju svi propustiti ove iz cekaluse, nakon toga prvo ovi odozgo a obda odozdo.
Ništa vas nisam skontao a baš me zanima rasprava.
Da li ti je problem na google.maps isječku povući tri crte i označiti ko ima prednost pa okačiti ovdje ?
Živio
Evo ne bi mi mrsko da nacrtam.
Zelena putanja ima prednost u odnosu na crvenu, mnogi misle da je obrnuto zbog trokuta sa gornje strane.
Ateista wrote: ↑20/01/2023 10:32
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Možda će ti biti zanimljiva informacija da postoje saobraćajni znakovi koji se "čitaju" s njihove obje strane. Takav znak je i na dnu ulice Bjelave, znak trokut koji daje prednost vozilima iz supratnog smjera kretanja.
Znak trokut na ovoj raskrsnici je postavljen da daje prednost vozilima koja dolaze iz suprotnog s mjera s uzdužnim nagibom, onako kako je propisano Članom 56. ZOBS-a. Dakle, vozila koja dolaze iz ulice Džidžikovac, koja ima uzdužni nagib i koja se penju uz taj nagib, imaju prvenstvo prolaza u odnosu na vozila iz ulice Bjelave. Ta prednost im se omogućava isključivo u trenutku prava prolaza, odnosno kada je uključeno zeleno svjetlo na semaforu. Ovdje ne postoje nikakva pravila semafora, niti nekakvih ulica Čekaluša, niti slična izmišljanja, i pokazivanja elementarnog neznanja propisa u saobraćaju.
Teško je sve ovo čitati, jednostavno čovjeka obuzme strah kad shvati ko sve upravlja m/v i ko takav ugrožava tuđe živote i materijalne štete
Ali ne daje, procitaj znacenje tog znaka, daje prednost cesti na koju nailazis, ne istoj cesti a suprotan smjer, osim toga ima problem onaj clan koji kaze kad ima semafor gledaju se saobracajna pravila, nista znakovi. Ovo sto pise osim ako saobr znakom nije drugacije odredjeno se odnosi na raskrsnice bez semafora (zbog citiranog clana) i kada ima dopunska tabla jer se sam trokut i stop odnose na cestu sa kojom se ukrstas, ne na isti pravac.
Zadnje sto si oznacio nema veze sa ovim, fino pise "na kome mimoilazenje nije moguce", znaci suzenje puta gdje ne mogu svi proci, tada prednost ima onaj ko ide uzbrdo, ovo nema veze sa tim, nije suzenje nikakvo.
Ateista wrote: ↑20/01/2023 10:32
Kako nije rijedak? Toliko je raskrsnica koje imaju trokut ili stop a sa druge strane nema znaka prava prvenstva.
Nezir, ne sjecam se prezimena. Ne tvrdim da je tacno to sto je rekao, mozda bi zakonski morali postaviti svugdje, ali u praksi to nije slucaj.
Bas je rijedak
Mogu i ja naci puno primjera gdje ima trokut ili stop a sa druge strane nema ovog znaka.
Mozda sam malo pretjerao kad sam rekao da je rijedak, u zadnje vrijeme ih i ima kako je bilo prije, ali definitivno ne prati na svakoj raskrsnici gdje ima trokut ili stop.