Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1198
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
123
9%
 
Total votes: 1321

User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#4226 Re: Šta trenutno čitate?

Post by brzica »

Faruka Šehića, Hit ** No links **, transsarajevo...
Kontroverze i zablude Jugoslavenstva, grupa autora....
Last edited by brzica on 27/01/2011 14:00, edited 1 time in total.
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#4227 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SinjaD »

Latinka wrote:Sinoć završena "Marina", Zafon.
Počinjem sa "Molitvom moje majke" Nafisa Hadži
Kako ide Molitva? Ja sam je pročitala i nije loša obzirom da je u pitanju roman prvenac te autorice. Jedna čitljiva porodična priča sa šokantnim obratom.

Pročitala sam ZIMSKI DVORAC - John Boyne.
Lagano štivo, „one night stand“ knjiga – ušuškaš se i pročitaš za jedno veče, malo šbb kbb o Romanovima i dalekoj zemlji Rusiji.
U orginalu roman se zove HOUSE OF SPECIAL PURPOSE. Ta konkretna kuća se i spominje u priči i jako je bitna kao mjesto gdje su držani zatočeni i na kraju smaknuti Romanovi. Zimski dvorac se također spominje ali pisac je bio sasvim jasan kada je naslovio svoj roman i zašto se to tako proizvoljno mjenja iz korjena ja ne znam.
Image

Sad čitam Djevojčicu koja se igrala vatrom, Stiga Lašona.
Image
To je II dio trilogije Milenijum. Strašno mi je zanimljiva i zabavna ova knjiga, kao i prvi dio. Ne mogu da je ispustim iz ruku. Negdje sam na sredini i držim palčeve Lizbet Salander da se izvuče iz sranja :mrgreen:
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#4228 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nadinka »

SinjaD , cini mi se da sam jednom malo zagledala ovu knjigu Zimski dvorac, jel moguce da me odbilo sto se navodi da je kao triler, ili sam ja nesto pomijesala? Ja sam citala onu Posljednji ruski car od Roberta Alexandera, mada je i ona prevedena besmisleno, mislim da se u originalu zove nesto po kuharu -The Kitchen boy (tj onom djecaku koji je bio s njima zatocen u ovoj kuci u Ekaterinesburgu), i citaju mi se od tog pisca i druge dvije knjige koje sam vidjela na netu, ali nisam nasla kod nas.

Ovu prvi iz trilogije sam procitala, ono lako citljivo stivo, zanimljivo odk citas, zaboravis cim spustis knjigu :)
User avatar
zrla_frla
Posts: 71
Joined: 31/07/2003 00:00

#4229 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zrla_frla »

Na uporno insistiranje i preporuke raje, pročitah "Norvešku šumu" Harukija Murakamija....blaaaaah
Jedva je, za mjesec dana, privedoh kraju (u međuvremenu pročitane druge 2 knjige), čisti prosjek koji se na kraju pretvara u sranje ://///
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#4230 Re: Šta trenutno čitate?

Post by inspektorica javert »

AC_grom_DC wrote:Al ovu knjižicu moram preporučit zaista...ono....
ima dosta osoba koji ne mogu ni smislit ovu žensku što je napisala knjigu "ja mahaluša" a to je indira kučuk sorguč ali knjiga je predobra i dosta duhovita i ukratko piše o stvarima koje se kako ona kaže "njoj same podmeću pod nos" a to su uglavnom opisi ljubavnih intriga, švalerancije u bosasnkom društvu, o pokušajima nekada glavnih ljepotica da i dalje ostanu mlade i poželjne čak i kada su prevalile 50-tu, o direktorima debelim i ispuhalim koji preko položaja dolaze do mladih ljubavnica, pa o direktorima koji sve po firmi povališe (da izvinete) od čistačice do direktorice, sve to davanjem položaja , poklona i zapošljavanjem rodbine "povaljene" persone.
piše Indira o:
gotovanki
dobroj vili mahalskoj
bosancu i šerijatu
o sponzoruši koja ima srce
o paradnom konju....
za svaku priču ne treba duže od 5 minuta da se pročita , trebalo bi po priči autorke da su i istinite sve te pripovjetke...tako da je zaista knjiga za preporučiti. Ja mahaluša :lol:
jel ono ona imala svoju kolumnu u nekom časopisu :? ime mi skroz poznato ..ako je ista osoba koju sam čitala,knjiga je pod must :thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#4231 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Better Man »

inspektorica javert wrote:
AC_grom_DC wrote:Al ovu knjižicu moram preporučit zaista...ono....
ima dosta osoba koji ne mogu ni smislit ovu žensku što je napisala knjigu "ja mahaluša" a to je indira kučuk sorguč ali knjiga je predobra i dosta duhovita i ukratko piše o stvarima koje se kako ona kaže "njoj same podmeću pod nos" a to su uglavnom opisi ljubavnih intriga, švalerancije u bosasnkom društvu, o pokušajima nekada glavnih ljepotica da i dalje ostanu mlade i poželjne čak i kada su prevalile 50-tu, o direktorima debelim i ispuhalim koji preko položaja dolaze do mladih ljubavnica, pa o direktorima koji sve po firmi povališe (da izvinete) od čistačice do direktorice, sve to davanjem položaja , poklona i zapošljavanjem rodbine "povaljene" persone.
piše Indira o:
gotovanki
dobroj vili mahalskoj
bosancu i šerijatu
o sponzoruši koja ima srce
o paradnom konju....
za svaku priču ne treba duže od 5 minuta da se pročita , trebalo bi po priči autorke da su i istinite sve te pripovjetke...tako da je zaista knjiga za preporučiti. Ja mahaluša :lol:
jel ono ona imala svoju kolumnu u nekom časopisu :? ime mi skroz poznato ..ako je ista osoba koju sam čitala,knjiga je pod must :thumbup:
Nekad pisala za propali Ljiljan i tekstovi su joj bili puni mrznje, rasizma, fasizam i sl. Sada pise za Magazin Azra.
User avatar
SinjaD
Posts: 681
Joined: 19/03/2008 18:48

#4232 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SinjaD »

Nadinka wrote:SinjaD , cini mi se da sam jednom malo zagledala ovu knjigu Zimski dvorac, jel moguce da me odbilo sto se navodi da je kao triler, ili sam ja nesto pomijesala? Ja sam citala onu Posljednji ruski car od Roberta Alexandera, mada je i ona prevedena besmisleno, mislim da se u originalu zove nesto po kuharu -The Kitchen boy (tj onom djecaku koji je bio s njima zatocen u ovoj kuci u Ekaterinesburgu), i citaju mi se od tog pisca i druge dvije knjige koje sam vidjela na netu, ali nisam nasla kod nas.
Ovu prvi iz trilogije sam procitala, ono lako citljivo stivo, zanimljivo odk citas, zaboravis cim spustis knjigu :)
Ko zna možda neki izdavač jeste na poleđini napisao "uzbudljivi triler, bestseller, najprodavanija knjiga godine....." :-D
Triler je utoliko što nečiji identitet bude skriven pa otkriven (a ustvari se od samog početka da naslutiti, što ipak ne smeta u daljem čitanju). Ako ćemo ga već trpati u žanrovske police meni je ovo više ljubavni roman, mada nije ni samo to. Ovo je priča o čovjeku čiji se život sticajem okolnosti/sudbine isprepleo s Romanovima; jedan pomalo romantičan prikaz posljednjeg cara i njegove porodice; John B. je to tako izmaštao pa napisao i nije loše. Moglo je lako baš tako i biti...

Stigova trilogija je upravo to - lako čitljiva, zabavna, napeta. Da, zaboraviš sve prevrate i obrate ali ipak ti se likovi urezu u pamćenje. Bar meni jesu...Ustvari samo Lizbet Salander. Baš je onako netipična junakinja i strašno mi se dopada zbog toga.

Sinoć sam prešla na treći dio KULA OD KARATA :-D
Image

Prvi dio trilogije se može pročitati i na tome ostati, dok se radnja II dijela i dalje razvija i nastavlja u Kuli od karata.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4233 Re: Šta trenutno čitate?

Post by wewa »

bariko, city - uzivam od prvog retka :thumbup:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#4234 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Creasy »

Image

Upravo procitao, fenomenalna je.
User avatar
Truba
Posts: 93802
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#4235 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Image

mislim... šta reći

frajer je bog

ne znam kako je moj radar izbjegavao ovo više od desetljeća :shock: :shock: :shock:

tako moćne rečenice
jedna te uspije rasplakati na početku a pred kraj rečenice se smiješ :cry: :lol: :shock:
User avatar
Eleonora
Posts: 1323
Joined: 06/04/2008 14:05

#4236 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Eleonora »

komi wrote:Image

mislim... šta reći

frajer je bog

ne znam kako je moj radar izbjegavao ovo više od desetljeća :shock: :shock: :shock:

tako moćne rečenice
jedna te uspije rasplakati na početku a pred kraj rečenice se smiješ :cry: :lol: :shock:
Licno, najljepsa knjiga o ljubavi. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#4237 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Soul_Sista »

..upravo sam zavrsila "Glad" od Hamsuna. prvi put ga citam i pitam se kako sam ovo stivo propustila. moram reci da mi je legao njegov jednostavni stil pisanja i lutanje u samom sebi. sigurno cu jos nesto njegovo potraziti. neko ga je oslovio "gadom koji je pisao dobro"..

na redu je "Isobars" od Janette Turner Hospital, neka australijanka koju sam tek otkrila :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#4238 Re: Šta trenutno čitate?

Post by fatamorgana »

John Perkins - Confessions of an Economic Hit Man, bivsi agen CIA-e koji u ovoj knjizi opisuje kako se unistavaju
ekonomije zemalja u razvoju, cineci da postaju sve veci i veci duznici zemalja( SAD ) koje im "posudjuju" novac, pritom koristeci sva sredstva, od ucjene do ubistva legalno izabranih predsjednika drzava koji odbijaju da budu potkupljeni (slucaj predsjednika Ekvadora Jaime Roldos-a i Omar Torrijos-a preds. Paname,) do upotrebe rata (Irak) u slucaju neposluha.
Korisno i zanimljivo stivo, dobro citanje.
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#4239 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sorei »

Image

Odlicna, ali na zalost prekratka.
eelmaa
Posts: 7
Joined: 26/01/2011 12:32

#4240 Re: Šta trenutno čitate?

Post by eelmaa »

100 godina samoce :D
User avatar
Latinka
Posts: 93
Joined: 22/10/2010 09:19

#4241 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Latinka »

"Norveška šuma" - Haruki Murakami, tek počela
Obećava
User avatar
inspektorica javert
Posts: 1575
Joined: 03/08/2010 16:27

#4242 Re: Šta trenutno čitate?

Post by inspektorica javert »

Better Man wrote:
Nekad pisala za propali Ljiljan i tekstovi su joj bili puni mrznje, rasizma, fasizam i sl. Sada pise za Magazin Azra.
:shock: nisam to čitala.. vjerovatno sam nekad u azri neletjela na njenu kolumnu, i btw, pisala je o stvarima koje je ac_grom_dc naveo, a taj ljiljan,iskreno ,nisam nikad otvorila pa nisam upoznata s tim dijelom njenog ''opusa'' :)
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#4243 Re: Šta trenutno čitate?

Post by AC_grom_DC »

malo sam se dopisivao na facebooku sa Mahalušom :lol:

veli ona meni

"hvala tebi što si našao vremena i mogućnosti da kupiš i pročitaš moju knjigu. To mi uistinu imponira. S druge strane, neobično mi je važno da čujem komentare na sadržaj, da korigiram ako nešto treba ili ostanem na tom kursu. Uskoro treba da izađe i drugi kontingent poriča o muško-ženskim odnosima i svaka sugestija mi je dobrodošla. Priče su istinite 80 posto, ono 20 je moja "poetika".... Sve su životne, realne, vjerodostojne, složene onako kako sam ih pronalazila iz mog i života meni bliskih ljudi ali ima i onih koje sam čula od frizeraja do tramvaja i uobličila ih u nekom svom fazonu.
Ovaj tvoj komentar o "prisutnosti" zaista me ostavio bez riječi. Jer ako se kod čitatelja postigne taj efekat, onda je svaka polemika o sadržaju nepotrebna.

Hvala ti puno, jedinstveni čitatelju."


mene je zanimalo ovo boldirano jer bez toga bi joj priče bile bezvrijedne. al eto, ona tvrdi da je tu 80% istine tako da je to razlog i to dobar da se knjiga "Ja, mahaluša" pročita jer , bar meni je otvorila čitav jedan "nevidljivi svijet".
User avatar
zvrzgana
Posts: 285
Joined: 23/01/2009 22:02

#4244 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zvrzgana »

Image

Od opisa Sarajeva dobijam trnce...jako pitka i lagana prica, bas mi godi u ovom trenutku.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#4245 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Creasy »

kiki-miki wrote:
Creasy wrote:Image

Upravo procitao, fenomenalna je.

Muško čita ovo? :shock:
Da, u cemu je problem? :shock:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42278
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#4246 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mis mekinjas »

eelmaa wrote:100 godina samoce :D
13 puta pročitala.... :D :razz: :razz: :razz:
User avatar
elizabeth a
Posts: 2718
Joined: 10/04/2010 16:16

#4247 Re: Šta trenutno čitate?

Post by elizabeth a »

Miš mekinjaš wrote:
eelmaa wrote:100 godina samoce :D
13 puta pročitala.... :D :razz: :razz: :razz:
:thumbup:

Genijalna knjiga :D iako sam je samo dvaput pročitala :razz:

A sada čitam:

Image
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#4248 Re: Šta trenutno čitate?

Post by 2407 »

Miš mekinjaš wrote:
eelmaa wrote:100 godina samoce :D
13 puta pročitala.... :D :razz: :razz: :razz:
To onda izadje 1300 godina samoce, puno brate puno :mrgreen: :lol:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#4249 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Creasy »

kiki-miki wrote:
Creasy wrote:
Da, u cemu je problem? :shock:

Šega mi,muški čitaju ljubiće :oops:

Pa jesi li procitala tu knjigu?
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#4250 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Aurora Borealis »

Image

Nije lose. Sad trazim Shanghai Baby ako mognem naci.
Post Reply