Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- brzica
- Posts: 782
- Joined: 17/11/2010 14:05
#4226 Re: Šta trenutno čitate?
Faruka Šehića, Hit ** No links **, transsarajevo...
Kontroverze i zablude Jugoslavenstva, grupa autora....
Kontroverze i zablude Jugoslavenstva, grupa autora....
Last edited by brzica on 27/01/2011 14:00, edited 1 time in total.
- SinjaD
- Posts: 681
- Joined: 19/03/2008 18:48
#4227 Re: Šta trenutno čitate?
Kako ide Molitva? Ja sam je pročitala i nije loša obzirom da je u pitanju roman prvenac te autorice. Jedna čitljiva porodična priča sa šokantnim obratom.Latinka wrote:Sinoć završena "Marina", Zafon.
Počinjem sa "Molitvom moje majke" Nafisa Hadži
Pročitala sam ZIMSKI DVORAC - John Boyne.
Lagano štivo, „one night stand“ knjiga – ušuškaš se i pročitaš za jedno veče, malo šbb kbb o Romanovima i dalekoj zemlji Rusiji.
U orginalu roman se zove HOUSE OF SPECIAL PURPOSE. Ta konkretna kuća se i spominje u priči i jako je bitna kao mjesto gdje su držani zatočeni i na kraju smaknuti Romanovi. Zimski dvorac se također spominje ali pisac je bio sasvim jasan kada je naslovio svoj roman i zašto se to tako proizvoljno mjenja iz korjena ja ne znam.

Sad čitam Djevojčicu koja se igrala vatrom, Stiga Lašona.

To je II dio trilogije Milenijum. Strašno mi je zanimljiva i zabavna ova knjiga, kao i prvi dio. Ne mogu da je ispustim iz ruku. Negdje sam na sredini i držim palčeve Lizbet Salander da se izvuče iz sranja
- Nadinka
- Posts: 2143
- Joined: 01/02/2010 13:17
#4228 Re: Šta trenutno čitate?
SinjaD , cini mi se da sam jednom malo zagledala ovu knjigu Zimski dvorac, jel moguce da me odbilo sto se navodi da je kao triler, ili sam ja nesto pomijesala? Ja sam citala onu Posljednji ruski car od Roberta Alexandera, mada je i ona prevedena besmisleno, mislim da se u originalu zove nesto po kuharu -The Kitchen boy (tj onom djecaku koji je bio s njima zatocen u ovoj kuci u Ekaterinesburgu), i citaju mi se od tog pisca i druge dvije knjige koje sam vidjela na netu, ali nisam nasla kod nas.
Ovu prvi iz trilogije sam procitala, ono lako citljivo stivo, zanimljivo odk citas, zaboravis cim spustis knjigu
Ovu prvi iz trilogije sam procitala, ono lako citljivo stivo, zanimljivo odk citas, zaboravis cim spustis knjigu
- zrla_frla
- Posts: 71
- Joined: 31/07/2003 00:00
#4229 Re: Šta trenutno čitate?
Na uporno insistiranje i preporuke raje, pročitah "Norvešku šumu" Harukija Murakamija....blaaaaah
Jedva je, za mjesec dana, privedoh kraju (u međuvremenu pročitane druge 2 knjige), čisti prosjek koji se na kraju pretvara u sranje ://///
Jedva je, za mjesec dana, privedoh kraju (u međuvremenu pročitane druge 2 knjige), čisti prosjek koji se na kraju pretvara u sranje ://///
- inspektorica javert
- Posts: 1575
- Joined: 03/08/2010 16:27
#4230 Re: Šta trenutno čitate?
jel ono ona imala svoju kolumnu u nekom časopisuAC_grom_DC wrote:Al ovu knjižicu moram preporučit zaista...ono....
ima dosta osoba koji ne mogu ni smislit ovu žensku što je napisala knjigu "ja mahaluša" a to je indira kučuk sorguč ali knjiga je predobra i dosta duhovita i ukratko piše o stvarima koje se kako ona kaže "njoj same podmeću pod nos" a to su uglavnom opisi ljubavnih intriga, švalerancije u bosasnkom društvu, o pokušajima nekada glavnih ljepotica da i dalje ostanu mlade i poželjne čak i kada su prevalile 50-tu, o direktorima debelim i ispuhalim koji preko položaja dolaze do mladih ljubavnica, pa o direktorima koji sve po firmi povališe (da izvinete) od čistačice do direktorice, sve to davanjem položaja , poklona i zapošljavanjem rodbine "povaljene" persone.
piše Indira o:
gotovanki
dobroj vili mahalskoj
bosancu i šerijatu
o sponzoruši koja ima srce
o paradnom konju....
za svaku priču ne treba duže od 5 minuta da se pročita , trebalo bi po priči autorke da su i istinite sve te pripovjetke...tako da je zaista knjiga za preporučiti. Ja mahaluša
- Better Man
- Posts: 18730
- Joined: 01/10/2006 20:10
#4231 Re: Šta trenutno čitate?
Nekad pisala za propali Ljiljan i tekstovi su joj bili puni mrznje, rasizma, fasizam i sl. Sada pise za Magazin Azra.inspektorica javert wrote:jel ono ona imala svoju kolumnu u nekom časopisuAC_grom_DC wrote:Al ovu knjižicu moram preporučit zaista...ono....
ima dosta osoba koji ne mogu ni smislit ovu žensku što je napisala knjigu "ja mahaluša" a to je indira kučuk sorguč ali knjiga je predobra i dosta duhovita i ukratko piše o stvarima koje se kako ona kaže "njoj same podmeću pod nos" a to su uglavnom opisi ljubavnih intriga, švalerancije u bosasnkom društvu, o pokušajima nekada glavnih ljepotica da i dalje ostanu mlade i poželjne čak i kada su prevalile 50-tu, o direktorima debelim i ispuhalim koji preko položaja dolaze do mladih ljubavnica, pa o direktorima koji sve po firmi povališe (da izvinete) od čistačice do direktorice, sve to davanjem položaja , poklona i zapošljavanjem rodbine "povaljene" persone.
piše Indira o:
gotovanki
dobroj vili mahalskoj
bosancu i šerijatu
o sponzoruši koja ima srce
o paradnom konju....
za svaku priču ne treba duže od 5 minuta da se pročita , trebalo bi po priči autorke da su i istinite sve te pripovjetke...tako da je zaista knjiga za preporučiti. Ja mahalušaime mi skroz poznato ..ako je ista osoba koju sam čitala,knjiga je pod must
- SinjaD
- Posts: 681
- Joined: 19/03/2008 18:48
#4232 Re: Šta trenutno čitate?
Ko zna možda neki izdavač jeste na poleđini napisao "uzbudljivi triler, bestseller, najprodavanija knjiga godine....."Nadinka wrote:SinjaD , cini mi se da sam jednom malo zagledala ovu knjigu Zimski dvorac, jel moguce da me odbilo sto se navodi da je kao triler, ili sam ja nesto pomijesala? Ja sam citala onu Posljednji ruski car od Roberta Alexandera, mada je i ona prevedena besmisleno, mislim da se u originalu zove nesto po kuharu -The Kitchen boy (tj onom djecaku koji je bio s njima zatocen u ovoj kuci u Ekaterinesburgu), i citaju mi se od tog pisca i druge dvije knjige koje sam vidjela na netu, ali nisam nasla kod nas.
Ovu prvi iz trilogije sam procitala, ono lako citljivo stivo, zanimljivo odk citas, zaboravis cim spustis knjigu
Triler je utoliko što nečiji identitet bude skriven pa otkriven (a ustvari se od samog početka da naslutiti, što ipak ne smeta u daljem čitanju). Ako ćemo ga već trpati u žanrovske police meni je ovo više ljubavni roman, mada nije ni samo to. Ovo je priča o čovjeku čiji se život sticajem okolnosti/sudbine isprepleo s Romanovima; jedan pomalo romantičan prikaz posljednjeg cara i njegove porodice; John B. je to tako izmaštao pa napisao i nije loše. Moglo je lako baš tako i biti...
Stigova trilogija je upravo to - lako čitljiva, zabavna, napeta. Da, zaboraviš sve prevrate i obrate ali ipak ti se likovi urezu u pamćenje. Bar meni jesu...Ustvari samo Lizbet Salander. Baš je onako netipična junakinja i strašno mi se dopada zbog toga.
Sinoć sam prešla na treći dio KULA OD KARATA

Prvi dio trilogije se može pročitati i na tome ostati, dok se radnja II dijela i dalje razvija i nastavlja u Kuli od karata.
- wewa
- Posts: 14767
- Joined: 27/05/2010 15:20
- Location: djah na brdu, djah u ravnici
#4233 Re: Šta trenutno čitate?
bariko, city - uzivam od prvog retka 
- Creasy
- Posts: 2980
- Joined: 27/11/2010 08:33
#4234 Re: Šta trenutno čitate?

Upravo procitao, fenomenalna je.
- Truba
- Posts: 93802
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#4235 Re: Šta trenutno čitate?

mislim... šta reći
frajer je bog
ne znam kako je moj radar izbjegavao ovo više od desetljeća
tako moćne rečenice
jedna te uspije rasplakati na početku a pred kraj rečenice se smiješ
- Eleonora
- Posts: 1323
- Joined: 06/04/2008 14:05
#4236 Re: Šta trenutno čitate?
Licno, najljepsa knjiga o ljubavi.komi wrote:
mislim... šta reći
frajer je bog
ne znam kako je moj radar izbjegavao ovo više od desetljeća![]()
![]()
![]()
tako moćne rečenice
jedna te uspije rasplakati na početku a pred kraj rečenice se smiješ![]()
![]()
- Soul_Sista
- Posts: 3751
- Joined: 29/01/2003 00:00
- Location: anybody seen my baby?
#4237 Re: Šta trenutno čitate?
..upravo sam zavrsila "Glad" od Hamsuna. prvi put ga citam i pitam se kako sam ovo stivo propustila. moram reci da mi je legao njegov jednostavni stil pisanja i lutanje u samom sebi. sigurno cu jos nesto njegovo potraziti. neko ga je oslovio "gadom koji je pisao dobro"..
na redu je "Isobars" od Janette Turner Hospital, neka australijanka koju sam tek otkrila
na redu je "Isobars" od Janette Turner Hospital, neka australijanka koju sam tek otkrila
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#4238 Re: Šta trenutno čitate?
John Perkins - Confessions of an Economic Hit Man, bivsi agen CIA-e koji u ovoj knjizi opisuje kako se unistavaju
ekonomije zemalja u razvoju, cineci da postaju sve veci i veci duznici zemalja( SAD ) koje im "posudjuju" novac, pritom koristeci sva sredstva, od ucjene do ubistva legalno izabranih predsjednika drzava koji odbijaju da budu potkupljeni (slucaj predsjednika Ekvadora Jaime Roldos-a i Omar Torrijos-a preds. Paname,) do upotrebe rata (Irak) u slucaju neposluha.
Korisno i zanimljivo stivo, dobro citanje.
ekonomije zemalja u razvoju, cineci da postaju sve veci i veci duznici zemalja( SAD ) koje im "posudjuju" novac, pritom koristeci sva sredstva, od ucjene do ubistva legalno izabranih predsjednika drzava koji odbijaju da budu potkupljeni (slucaj predsjednika Ekvadora Jaime Roldos-a i Omar Torrijos-a preds. Paname,) do upotrebe rata (Irak) u slucaju neposluha.
Korisno i zanimljivo stivo, dobro citanje.
-
sorei
- Posts: 27435
- Joined: 03/11/2010 13:38
#4239 Re: Šta trenutno čitate?
Odlicna, ali na zalost prekratka.
- Latinka
- Posts: 93
- Joined: 22/10/2010 09:19
#4241 Re: Šta trenutno čitate?
"Norveška šuma" - Haruki Murakami, tek počela
Obećava
Obećava
- inspektorica javert
- Posts: 1575
- Joined: 03/08/2010 16:27
#4242 Re: Šta trenutno čitate?
Better Man wrote:
Nekad pisala za propali Ljiljan i tekstovi su joj bili puni mrznje, rasizma, fasizam i sl. Sada pise za Magazin Azra.
- AC_grom_DC
- Posts: 3266
- Joined: 15/12/2010 09:42
#4243 Re: Šta trenutno čitate?
malo sam se dopisivao na facebooku sa Mahalušom
veli ona meni
"hvala tebi što si našao vremena i mogućnosti da kupiš i pročitaš moju knjigu. To mi uistinu imponira. S druge strane, neobično mi je važno da čujem komentare na sadržaj, da korigiram ako nešto treba ili ostanem na tom kursu. Uskoro treba da izađe i drugi kontingent poriča o muško-ženskim odnosima i svaka sugestija mi je dobrodošla. Priče su istinite 80 posto, ono 20 je moja "poetika".... Sve su životne, realne, vjerodostojne, složene onako kako sam ih pronalazila iz mog i života meni bliskih ljudi ali ima i onih koje sam čula od frizeraja do tramvaja i uobličila ih u nekom svom fazonu.
Ovaj tvoj komentar o "prisutnosti" zaista me ostavio bez riječi. Jer ako se kod čitatelja postigne taj efekat, onda je svaka polemika o sadržaju nepotrebna.
Hvala ti puno, jedinstveni čitatelju."
mene je zanimalo ovo boldirano jer bez toga bi joj priče bile bezvrijedne. al eto, ona tvrdi da je tu 80% istine tako da je to razlog i to dobar da se knjiga "Ja, mahaluša" pročita jer , bar meni je otvorila čitav jedan "nevidljivi svijet".
veli ona meni
"hvala tebi što si našao vremena i mogućnosti da kupiš i pročitaš moju knjigu. To mi uistinu imponira. S druge strane, neobično mi je važno da čujem komentare na sadržaj, da korigiram ako nešto treba ili ostanem na tom kursu. Uskoro treba da izađe i drugi kontingent poriča o muško-ženskim odnosima i svaka sugestija mi je dobrodošla. Priče su istinite 80 posto, ono 20 je moja "poetika".... Sve su životne, realne, vjerodostojne, složene onako kako sam ih pronalazila iz mog i života meni bliskih ljudi ali ima i onih koje sam čula od frizeraja do tramvaja i uobličila ih u nekom svom fazonu.
Ovaj tvoj komentar o "prisutnosti" zaista me ostavio bez riječi. Jer ako se kod čitatelja postigne taj efekat, onda je svaka polemika o sadržaju nepotrebna.
Hvala ti puno, jedinstveni čitatelju."
mene je zanimalo ovo boldirano jer bez toga bi joj priče bile bezvrijedne. al eto, ona tvrdi da je tu 80% istine tako da je to razlog i to dobar da se knjiga "Ja, mahaluša" pročita jer , bar meni je otvorila čitav jedan "nevidljivi svijet".
- zvrzgana
- Posts: 285
- Joined: 23/01/2009 22:02
#4244 Re: Šta trenutno čitate?

Od opisa Sarajeva dobijam trnce...jako pitka i lagana prica, bas mi godi u ovom trenutku.
- Creasy
- Posts: 2980
- Joined: 27/11/2010 08:33
#4245 Re: Šta trenutno čitate?
Da, u cemu je problem?kiki-miki wrote:Creasy wrote:
Upravo procitao, fenomenalna je.
Muško čita ovo?
- Mis mekinjas
- Posts: 42278
- Joined: 01/07/2009 22:33
- Location: U svemiru ili u Krležinim romanima
#4246 Re: Šta trenutno čitate?
13 puta pročitala....eelmaa wrote:100 godina samoce
- elizabeth a
- Posts: 2718
- Joined: 10/04/2010 16:16
#4247 Re: Šta trenutno čitate?
Miš mekinjaš wrote:13 puta pročitala....eelmaa wrote:100 godina samoce![]()
![]()
![]()
Genijalna knjiga
A sada čitam:

- 2407
- Posts: 4437
- Joined: 26/07/2007 21:32
- Location: on a 50 milion year trip...
#4248 Re: Šta trenutno čitate?
To onda izadje 1300 godina samoce, puno brate punoMiš mekinjaš wrote:13 puta pročitala....eelmaa wrote:100 godina samoce![]()
![]()
![]()
- Creasy
- Posts: 2980
- Joined: 27/11/2010 08:33
#4249 Re: Šta trenutno čitate?
kiki-miki wrote:Creasy wrote:
Da, u cemu je problem?
Šega mi,muški čitaju ljubiće
Pa jesi li procitala tu knjigu?
- Aurora Borealis
- Posts: 3063
- Joined: 04/08/2008 20:38
- Location: Sarajevo
#4250 Re: Šta trenutno čitate?

Nije lose. Sad trazim Shanghai Baby ako mognem naci.
