Upravu si 100%..pismenije i urbanike face, djevojke odmjerene..
Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
-
Sociolog
- Posts: 5765
- Joined: 06/05/2008 17:44
- Location: Sarajevo
#4201 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
-
DebelinJoe
- Posts: 4234
- Joined: 03/03/2021 20:06
#4203 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
Da se podsjetimo najstrašnijeg masakra u ovom dijelu države.
https://klix.ba/bol-i-sjecanje-godisn ... e_vignette
U Aerodromskom naselju ubijeno je više ljudi nego u Ahmićima.
Tragična dešavanja u Aerodrosko jesu zločin, ali i nevjerovatan propust komande Teritorijalne odbrane i rukovodstva RBiH, zbog blizine strateškog objekta kao što je Aerodrom Sarajevo.
Šta li je MH. Talijan radio u trenutku kada je napadnuto Aerodromsko? Da li je pio viski u nekom od sarajevskih kafića u društvu jedva punoljetnih dama ili u restoranu Relax na ex Robnoj kući pjevao u inat mrskom agresoru?
Masakr u Aerodomskom i propust komande TO Sarajevo da osigura ovu važnu tačku, ne može se samo podvesti pod čuvenu frazu: "Nije bilo oružja..." Do 17 juna 1992. oslobođen je plato Žuči, oslobođene kasarne i branitelji su imali bar nekakvo oružje. Par stotina metara od Aerodromskog je Butmir i iznad svega dominira kota Igman, tada pod kontrolom branitelja. Pitanje je, zašto druge jedinice TO nisu reagovale kada je napadnuto Aerodromsko?
Žali bože života ovih nevinih ljudi koji su ubijeni u Aerodromskom.
https://klix.ba/bol-i-sjecanje-godisn ... e_vignette
U Aerodromskom naselju ubijeno je više ljudi nego u Ahmićima.
Na današnji dan prije 34 godine, u strašnim zločinima mučki je ubijeno 127 civila, dok je oko 500 odvedeno u logore Kula, Lukavica, Ilidža, kasarna Nedžarići, gdje su preživljavali razna poniženja i torture.
Tragična dešavanja u Aerodrosko jesu zločin, ali i nevjerovatan propust komande Teritorijalne odbrane i rukovodstva RBiH, zbog blizine strateškog objekta kao što je Aerodrom Sarajevo.
U prvim mjesecima rata Aerodromsko je bilo centar šverca, pa je u komandi TO u ovom naselju došlo do žestoke svađe, tuče i pucnjave, a počinitelj je pobjegao u Kiseljak. Dosta dugo nakon rata je uhapšen pa mu se sudilo na sudu u Sarajevu. Ne treba sumnjati da su za šverc ture u Aerodromskom znale i glave iz vrha TO i RBiH i da su u ovom poganom ratnom lopovluku i sami profitirali. Oni i njihovi potomci naravno ne žele čačkati mečku i jer bi neko od agresorskih vojnika i komandanata mogao progovoriti o švercu u ratnim danima.Za ovaj stravičan zločin do danas još uvijek niko nije adekvatno procesuiran i kažnjen pred nadležnim sudovima.
Šta li je MH. Talijan radio u trenutku kada je napadnuto Aerodromsko? Da li je pio viski u nekom od sarajevskih kafića u društvu jedva punoljetnih dama ili u restoranu Relax na ex Robnoj kući pjevao u inat mrskom agresoru?
Masakr u Aerodomskom i propust komande TO Sarajevo da osigura ovu važnu tačku, ne može se samo podvesti pod čuvenu frazu: "Nije bilo oružja..." Do 17 juna 1992. oslobođen je plato Žuči, oslobođene kasarne i branitelji su imali bar nekakvo oružje. Par stotina metara od Aerodromskog je Butmir i iznad svega dominira kota Igman, tada pod kontrolom branitelja. Pitanje je, zašto druge jedinice TO nisu reagovale kada je napadnuto Aerodromsko?
Žali bože života ovih nevinih ljudi koji su ubijeni u Aerodromskom.
-
Tea lana
- Posts: 523
- Joined: 28/10/2008 08:19
#4204 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
Prvo znas li ti koliko je nama muskih sjedilo u podrumima dok je sacica muskaraca dva mjeseca cuvala linije.DebelinJoe wrote: ↑18/06/2026 11:39 Da se podsjetimo najstrašnijeg masakra u ovom dijelu države.
https://klix.ba/bol-i-sjecanje-godisnji ... e_vignette
U Aerodromskom naselju ubijeno je više ljudi nego u Ahmićima.
Na današnji dan prije 34 godine, u strašnim zločinima mučki je ubijeno 127 civila, dok je oko 500 odvedeno u logore Kula, Lukavica, Ilidža, kasarna Nedžarići, gdje su preživljavali razna poniženja i torture.
Tragična dešavanja u Aerodrosko jesu zločin, ali i nevjerovatan propust komande Teritorijalne odbrane i rukovodstva RBiH, zbog blizine strateškog objekta kao što je Aerodrom Sarajevo.
U prvim mjesecima rata Aerodromsko je bilo centar šverca, pa je u komandi TO u ovom naselju došlo do žestoke svađe, tuče i pucnjave, a počinitelj je pobjegao u Kiseljak. Dosta dugo nakon rata je uhapšen pa mu se sudilo na sudu u Sarajevu. Ne treba sumnjati da su za šverc ture u Aerodromskom znale i glave iz vrha TO i RBiH i da su u ovom poganom ratnom lopovluku i sami profitirali. Oni i njihovi potomci naravno ne žele čačkati mečku i jer bi neko od agresorskih vojnika i komandanata mogao progovoriti o švercu u ratnim danima.Za ovaj stravičan zločin do danas još uvijek niko nije adekvatno procesuiran i kažnjen pred nadležnim sudovima.
Šta li je MH. Talijan radio u trenutku kada je napadnuto Aerodromsko? Da li je pio viski u nekom od sarajevskih kafića u društvu jedva punoljetnih dama ili u restoranu Relax na ex Robnoj kući pjevao u inat mrskom agresoru?
Masakr u Aerodomskom i propust komande TO Sarajevo da osigura ovu važnu tačku, ne može se samo podvesti pod čuvenu frazu: "Nije bilo oružja..." Do 17 juna 1992. oslobođen je plato Žuči, oslobođene kasarne i branitelji su imali bar nekakvo oružje. Par stotina metara od Aerodromskog je Butmir i iznad svega dominira kota Igman, tada pod kontrolom branitelja. Pitanje je, zašto druge jedinice TO nisu reagovale kada je napadnuto Aerodromsko?
Žali bože života ovih nevinih ljudi koji su ubijeni u Aerodromskom.
Zakazalo je sve Hadzic takođe
-
DebelinJoe
- Posts: 4234
- Joined: 03/03/2021 20:06
#4205 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
U dokumentarcu TVSA o napadu na Aerodromsko ima zanimljiv detalj. Kaže se da su agresori na naselje napali u pet ujutro, a da je "neko" komandanta odbrane naselja probudio u 10 ujutro. Kaže: Uspio ga probuditi...Tea lana wrote: ↑18/06/2026 22:22Prvo znas li ti koliko je nama muskih sjedilo u podrumima dok je sacica muskaraca dva mjeseca cuvala linije.DebelinJoe wrote: ↑18/06/2026 11:39 Da se podsjetimo najstrašnijeg masakra u ovom dijelu države.
https://klix.ba/bol-i-sjecanje-godisnji ... e_vignette
U Aerodromskom naselju ubijeno je više ljudi nego u Ahmićima.
Na današnji dan prije 34 godine, u strašnim zločinima mučki je ubijeno 127 civila, dok je oko 500 odvedeno u logore Kula, Lukavica, Ilidža, kasarna Nedžarići, gdje su preživljavali razna poniženja i torture.
Tragična dešavanja u Aerodrosko jesu zločin, ali i nevjerovatan propust komande Teritorijalne odbrane i rukovodstva RBiH, zbog blizine strateškog objekta kao što je Aerodrom Sarajevo.
U prvim mjesecima rata Aerodromsko je bilo centar šverca, pa je u komandi TO u ovom naselju došlo do žestoke svađe, tuče i pucnjave, a počinitelj je pobjegao u Kiseljak. Dosta dugo nakon rata je uhapšen pa mu se sudilo na sudu u Sarajevu. Ne treba sumnjati da su za šverc ture u Aerodromskom znale i glave iz vrha TO i RBiH i da su u ovom poganom ratnom lopovluku i sami profitirali. Oni i njihovi potomci naravno ne žele čačkati mečku i jer bi neko od agresorskih vojnika i komandanata mogao progovoriti o švercu u ratnim danima.Za ovaj stravičan zločin do danas još uvijek niko nije adekvatno procesuiran i kažnjen pred nadležnim sudovima.
Šta li je MH. Talijan radio u trenutku kada je napadnuto Aerodromsko? Da li je pio viski u nekom od sarajevskih kafića u društvu jedva punoljetnih dama ili u restoranu Relax na ex Robnoj kući pjevao u inat mrskom agresoru?
Masakr u Aerodomskom i propust komande TO Sarajevo da osigura ovu važnu tačku, ne može se samo podvesti pod čuvenu frazu: "Nije bilo oružja..." Do 17 juna 1992. oslobođen je plato Žuči, oslobođene kasarne i branitelji su imali bar nekakvo oružje. Par stotina metara od Aerodromskog je Butmir i iznad svega dominira kota Igman, tada pod kontrolom branitelja. Pitanje je, zašto druge jedinice TO nisu reagovale kada je napadnuto Aerodromsko?
Žali bože života ovih nevinih ljudi koji su ubijeni u Aerodromskom.
Zakazalo je sve Hadzic takođe
Rat je, naselje je u okruženju i komandant spava snom pravednika...
A da su vaši muški sjedili u podrumima, to vjerujem...Nije to njihov rat, papci i seljaci i neki ljudi zločesti ratuju...Dogovorili sa komšijama da se međusobno paze i čuvaju. Hoćemo mir...A onda su ih jednog dana našli u masovnim grobnicama. U cijeloj BiH viđena priča...
-
Tea lana
- Posts: 523
- Joined: 28/10/2008 08:19
#4206 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
Evo moj tata je bio jedan od komamdira to jutro nastradao.imamo i komsoje koji su hladno dosli u nas podrum gdje su im zene i djeca spavali 2 mj i izveli ih bez da su nas upozorili
-
DebelinJoe
- Posts: 4234
- Joined: 03/03/2021 20:06
#4207 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA
Znam za taj slučaj. Nisam iz Aerodromskog, dolazim sa sunčane strane kotline iz jedne mahale, ali sam jedno vrijeme radio u jednoj firmi u C5, tu blizu. Par godina sam poslom bio vezan za Aerodrom, firma je radila poslove za Aerodrom, pa sam čak razmišljao o kupovini stana u Aerodromskom, naselje kao naselje je divno, ima zelenila i parkinga (bar je tad bilo), pa sam razmišljao da tu savijem porodično gnijezdo. Zanimalo me naselje i njegova historija, pa sam se raspitivao i istraživao.
Da li su komšije koje su prije masakra izvele žene i djecu možda imale dojavu sa druge strane ili od bilo koga da se sprema napad?

