BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#4201 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by saiks »

Uzima li itko one bas prirodne sokove u staklenim bocama od 1l,koja cijena i proizvodjac?
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#4202 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Entropio »

StupskaBitanga wrote:
Niemand wrote:Dje u Sa kupiti lipu flavour (limeta-kiwano), aka kopija senzacije :D
Bingo stup ne znam za druge u gradu
Robot.
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#4203 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Eborg »

Postoji li domaći sok od paradajza? Do prije par godina sam redovno na policama viđao sok banjalučke Vitaminke no u zadnje vrijeme ga nema. Je li izašao iz proizvodnje ili ga ova mjesta gdje gledam ne nabavljaju?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4204 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

Eborg wrote:Postoji li domaći sok od paradajza? Do prije par godina sam redovno na policama viđao sok banjalučke Vitaminke no u zadnje vrijeme ga nema. Je li izašao iz proizvodnje ili ga ova mjesta gdje gledam ne nabavljaju?
Ja sam vidio Sava Bijeljina
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#4205 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Ciprol »

saiks wrote:Uzima li itko one bas prirodne sokove u staklenim bocama od 1l,koja cijena i proizvodjac?
Apifrucht, Sanski Most. Cijena oko 3KM, ima u BBI na -1.
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#4206 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Eborg »

StupskaBitanga wrote:
Eborg wrote:Postoji li domaći sok od paradajza? Do prije par godina sam redovno na policama viđao sok banjalučke Vitaminke no u zadnje vrijeme ga nema. Je li izašao iz proizvodnje ili ga ova mjesta gdje gledam ne nabavljaju?
Ja sam vidio Sava Bijeljina
Nisam vidio tog proizvođača vala. Ima li to u većim supermarketima?

Kad smo već kod toga, šta se desilo sa Swity sokovima? Isto prije par godina imali su dobre prirodne sokove u tetrapaku a sada ih, koliko sam vidio, uopće nema u prodaji. Samo oni razmućeni i zašećereni otrovi u flašama. Jesu li to ukinuli proizvodnju ili ih je neko otkupio?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4207 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

Selimovici to drže tako da je to pred katancem
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#4208 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Niemand »

Entropio wrote:
StupskaBitanga wrote:
Niemand wrote:Dje u Sa kupiti lipu flavour (limeta-kiwano), aka kopija senzacije :D
Bingo stup ne znam za druge u gradu
Robot.
Fala.
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4209 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Eborg wrote:
StupskaBitanga wrote:
Eborg wrote:Postoji li domaći sok od paradajza? Do prije par godina sam redovno na policama viđao sok banjalučke Vitaminke no u zadnje vrijeme ga nema. Je li izašao iz proizvodnje ili ga ova mjesta gdje gledam ne nabavljaju?
Ja sam vidio Sava Bijeljina
Nisam vidio tog proizvođača vala. Ima li to u većim supermarketima?

Kad smo već kod toga, šta se desilo sa Swity sokovima? Isto prije par godina imali su dobre prirodne sokove u tetrapaku a sada ih, koliko sam vidio, uopće nema u prodaji. Samo oni razmućeni i zašećereni otrovi u flašama. Jesu li to ukinuli proizvodnju ili ih je neko otkupio?
Kupovao sam ja u Bingu Swity sok u tetrapaku par puta prije nekoliko mjeseci, pravo je jeftin bio čini mi se 1km/l. Nije bio proizveden u Hrvatskoj, ponovo ga je proizvodio Vegafruit samo čini mi se u Srebereniku.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#4210 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

Jedini sok od paradajza koji sam vidio je neki iz Bijeljine. U staklenoj boci. Ima u Penny-u. Tamo kupujem. Nekada je Vitaminka imala solidan sok od paradajza.
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#4211 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by probook »

I skupi sokovi su otrovi, a ne ti 1 KM - 1l.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#4212 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

Eborg wrote:
StupskaBitanga wrote:
Eborg wrote:Postoji li domaći sok od paradajza? Do prije par godina sam redovno na policama viđao sok banjalučke Vitaminke no u zadnje vrijeme ga nema. Je li izašao iz proizvodnje ili ga ova mjesta gdje gledam ne nabavljaju?
Ja sam vidio Sava Bijeljina
Nisam vidio tog proizvođača vala. Ima li to u većim supermarketima?

Kad smo već kod toga, šta se desilo sa Swity sokovima? Isto prije par godina imali su dobre prirodne sokove u tetrapaku a sada ih, koliko sam vidio, uopće nema u prodaji. Samo oni razmućeni i zašećereni otrovi u flašama. Jesu li to ukinuli proizvodnju ili ih je neko otkupio?
bila firma ljudi iz gracanice, zaboravio sam sada prezime, radnici imali takodje dionice koje su otkupili selimovici i time preuzeli firmu, nakon toga doslo do srozavanja

radio sam sa vegom prije nego se to desilo i ljudi su se fakat trudili da budu najbolji sto su mogli biti ali...

uglavnom ovaj sada vegafruit i onaj od prije imaju samo ime isto
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4213 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by channel10 »

Kod 387 ne znači da je proizvod iz BiH


Koliko puta ste na policama trgovačkih centara u korpu stavili proizvod sa bar kodom 387, a da pri tome i niste pogledali gdje je isti proizveden?

Zlatko Mahić, tehnički savjetnik u Udruženju GS1 za poslovni portal Akta.ba kaže kako bar kod 387 ne znači da je proizvod iz Bosne i Hercegovine.

Ono što je posebno važno znati pojašnjava Mahić jeste da je BiH od međunarodne organizacije dobila prefiks za označavanje proizvoda koje firme u BiH puštaju u promet.

"Ovo znači da proizvod može biti proizveden u Kini, domaća firma ga uveze i pusti proizvod u promet sa bar kodom 387. Dakle, bar kod nije pouzdan znak da je artikal u trgovinama i proizveden u Bosni i Hercegovini. Prilikom kupovine treba obratiti pažnju na zemlju proizvođača", kaže Mahić, pojašnjavajući kako sa druge strane postoje i firme iz drugih država za koje proizvodnju rade firme iz Bosne i Hercegovine i na proizvodu se nalazi bar kod druge države.

U cijelom ovom spletu potrošači su ti koji su prevareni, a ono što je jako važno za svakog potrošača jeste da prilikom kupovine ima naviku čitanja deklaracije na kojoj piše gdje je artikal proizveden ili da u trgovinama potraži proizvode koji već nose zvjezdicu bh. proizvoda, odnosno logo Udruženja "Kupujmo i koristimo domaće", što je garant da je proizvod nastao u BiH.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#4214 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mekaba »

Danas kupio ovdje u DK veliku teglu sarene salate Vega? Fino pishe proizvedeno u BiH. Postoje znaci ipak .Rok salati istice za 3 mjeseca sto znaci da nisu neke stare zalihe.
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4215 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

Kakvi su vam omeksivaci LILLA??
Vidim na akciji u Bingu, mirisi nisu nesto, ali kakav je efekat nakon pranja? Bas sam mislila dati im sansu, pa koji preporucujete? :D
Scopio
Posts: 442
Joined: 04/11/2012 13:03

#4216 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Scopio »

Jučer kupio jedan crno pakiranje neko žuto,cvijeće na njemu.
Zali Bože novca. Prva tura bijelo rublje posteljina. Ulio dozu,koju inače stavim. Nikakav miris.
Poslije toga stavim rucnike na pranje, ulijem 3x vise, nikakav efekt. Uglavnom lilla u moj dom ne ulazi.

Ali nije sve crno, uz lillu sam kupio neko sredstvo za čišćenje kupaonice Glanz. Predobro, proslo tri dana od čišćenja, kapatilo jos uvijek ima miris kao da je tek ocisceno
nikimostar
Posts: 653
Joined: 09/05/2010 15:42

#4217 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nikimostar »

Nisrin wrote:Kakvi su vam omeksivaci LILLA??
Vidim na akciji u Bingu, mirisi nisu nesto, ali kakav je efekat nakon pranja? Bas sam mislila dati im sansu, pa koji preporucujete? :D

meni nije lose,ali violeta je bolja
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#4218 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bosnjak333 »

Scopio wrote:Jučer kupio jedan crno pakiranje neko žuto,cvijeće na njemu.
Zali Bože novca. Prva tura bijelo rublje posteljina. Ulio dozu,koju inače stavim. Nikakav miris.
Poslije toga stavim rucnike na pranje, ulijem 3x vise, nikakav efekt. Uglavnom lilla u moj dom ne ulazi.

Ali nije sve crno, uz lillu sam kupio neko sredstvo za čišćenje kupaonice Glanz. Predobro, proslo tri dana od čišćenja, kapatilo jos uvijek ima miris kao da je tek ocisceno
Crni sam i ja jednom kupio katastrofa, ali sad kupujem plavi i on je extra mala doza, a lijep miris.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#4219 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by MOSALJOZE »

N-E regija wrote:Ako je sad situacija da uvozimo repromaterijal za proizvodnju nečeg nemora značiti ako mi podržimo tu proizvodnju da sutra neće kupvati domaći repromaterijal odnosno praviti 100% domaći proizvod. I ja bih volio da dođem do spiska domaćih proizvodnih kompanija, napravio sam neki svoj spisak a ko zna više dodajite da imamo potpunu sliku, jer po mom spisku gotovo sve imamo svoje osim automobila i sl.
Prehrana:
Tjestenina- Coly i ima ih još puno
Brašno- Nezic, Majić, Klas,MiP Ljubače itd.
Jestivo ulje-Bimal
SO - Solana Tuzla
Voda-Tešanjske vode razne, Vlašićka rosa, BH2O, Majvički studenac,Aquavita, Vitinka, Tuzlanski kiseljak, Sarajevski kiseljak itd.
Piletna i ostale prerađevine od pilećeg mesa-Ovako,Memprom, Bajra čuo sam da se i Argeta kod nas pravi i onaj PP Extra
Govedina,junetina i slično- otprilike gore navedeni su proizvođači i ovog mesa
Sokovi- Bony, Vitalis, Bona, Hepok, Sarajevska, Tuzlanska, Bihaćka pivara, Sarajevski kiseljak
Keksovi- Kent, Rampart,Aleksandrija,Mira
Čokolade i proizvodi od čokolade- Vispak, Barpeh, Corn flips
Mliječni prizvodi- MIG Gradačac, Smajić, Noćko, Milkos, Poljorad, Livjanska mljekara i vjerovatno jos puno tih mljekara
i firme koje se bave proizvodnjom sladoleda, kolača, meda, jaja, svježeg mesa, džemova, salata za zimnicu, svježeg voća i povrća,smrznutih proizvoda, ribe, začina, kafe, čipsa,smokija, štapića, krekera, biberi i ostali praškasti proizvodi, čajeva, gotovih jela, koncentrata za supe
Lijekovi i kreme- Bosnalijek, Pharmamed itd.
Hemijski proizvodi-DITA, Tisal, Violeta
Graditeljstvo- Siporex, cigle, crijep, cement, šljunak, pijesak (obični i kvarcni), oluci, limeni krovovi, armaturne žice itd.
Gnojivo- KHK Lukavac ISPAT
Prirodni resursi-šume, ugalj, hidropotencijal itd
Turizam-Sarajevo, Mostar, Travnik, Tajan, Olovo Orlja,Tuzla,Gradačac,Etno selo Bijeljina, Doboj, Banjaluka,Bihać,Konjic, Višegrad
Autodijelovi-Prevent, TMD Gradačac, UNICO Tešanj
Bijela tehnika- BIRA (ne sve)
Obuća- Fortuna, Aida, Bema, Sanino, BMF Travnik itd
Odjeća- KTK Visoko, Kaletks, Borac, Alma Ras itd
Papir-Natron-Hajat Maglaj, Violeta
Bicikli- UNIS, GS-TMT Travnik
Namjenska industrija-Goražde, Konjic, Travnik,Bugojno, Pretis, Zrak
Prerađevine od nafte- Rafinerija Bosanski brod, Optima Modriča
Poljoprivredni alati- Elektroagent
Namještaj- KONJUH, Standard i sl.
Alminijumski proizvodi- Aluminijum Mostar, Birač Milići
HTZ oprema- čuo sam da ih ima mnogo ali mi je nekako najpoznatiji Kotex i KTK
imamo i proizvodnju boja i lakova (LIMPIO), spužvaste krpe, sanke, radijatori(TERMAL),ljuljaške, proizvodi od plastike(ima ih desetine u Gračanici), tende i žaluzine, kožarstvo

Ako ima još nekih proizvođača treba dopuniti listu, jer ovo je samo ono što sam ja čuo i probao. I ovo nije nikakva reklama za ove firme već potreba da znamo šta je naše iz BiH. I sad nećemo spominjati naplatu od intelektualno-obrazovnih usluga već pričamo o ovim opipljivim stvarima
studentica21 wrote:Ima li negdje spisak svih naših brendova :D
Znao sam da sam negdje vidio ovaj post.Nemoguce je sve pobrojati ali ovo je :thumbup: :bih:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#4220 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by MOSALJOZE »

User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#4221 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

channel10 wrote:Kod 387 ne znači da je proizvod iz BiH


Koliko puta ste na policama trgovačkih centara u korpu stavili proizvod sa bar kodom 387, a da pri tome i niste pogledali gdje je isti proizveden?

Zlatko Mahić, tehnički savjetnik u Udruženju GS1 za poslovni portal Akta.ba kaže kako bar kod 387 ne znači da je proizvod iz Bosne i Hercegovine.

Ono što je posebno važno znati pojašnjava Mahić jeste da je BiH od međunarodne organizacije dobila prefiks za označavanje proizvoda koje firme u BiH puštaju u promet.

"Ovo znači da proizvod može biti proizveden u Kini, domaća firma ga uveze i pusti proizvod u promet sa bar kodom 387. Dakle, bar kod nije pouzdan znak da je artikal u trgovinama i proizveden u Bosni i Hercegovini. Prilikom kupovine treba obratiti pažnju na zemlju proizvođača", kaže Mahić, pojašnjavajući kako sa druge strane postoje i firme iz drugih država za koje proizvodnju rade firme iz Bosne i Hercegovine i na proizvodu se nalazi bar kod druge države.

U cijelom ovom spletu potrošači su ti koji su prevareni, a ono što je jako važno za svakog potrošača jeste da prilikom kupovine ima naviku čitanja deklaracije na kojoj piše gdje je artikal proizveden ili da u trgovinama potraži proizvode koji već nose zvjezdicu bh. proizvoda, odnosno logo Udruženja "Kupujmo i koristimo domaće", što je garant da je proizvod nastao u BiH.
Hvala na ovom tekstu. Iako sam smatrao sebe upućenim covjekom moram biti pošten i reci da sam veoma cesto i griješio u kupovini. Iz toga razloga zelim podijeliti sa vama iskustvo koje evo već par dana dokumentujem i slikama i postavicu ovdje cim završim da vidite o cemu se radi i na koji kod je važno obratiti paznju i kako znati da je proizvod iz BiH. Moram istaci da sam kupac svih domacih proizvoda uključujući tu i Meggle. Ali vidio sam da Meggle uvozi proizvode iz Ceske, Slovačke, Austrije, Njemacke, Srbije i Bugarske. Ne bi to bilo nista sporno da Meggle ne pise svugdje "Domaća mljekarska industrija". Možda je validno s njihove strane da koriste termin "domaći" ne bi li prodali vise proizvoda pod tom impresijom kupca ali njihov puter, vocni jogurti, sirevi i mnogi drugi proizvodi su iz gore navedenih zemalja.

Mnogo agresivniji u tome je Dukat. Dok Meggle pametno radi i cuti Dukat non stop istice da je domaci i jos stavlja na proizvode. Napominjem da su upravo Meggle, Dukat i Vindija najveći uvoznici mliječnih proizvoda u BiH. Dukat BiH u Gradaccu nije dobio dozvolu za izvoz sto govori o toj mljekari.

Ako mi ne bude mrsko, stavicu ambalaže od Meggle proizvoda koje sam redovno kupovao i bio u zabludi da su proizvedeni u BiH sa osnovnim informacijama o tome kako razlikovati proizvod proizveden u BiH od onoga proizvedenog u inostranstvu. Ovo su opste informacije koje za cilj imaju da educiraju one kupce kojima je stalo do toga sta kupuju i koje je porijeklo tog proizvoda.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#4222 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by artime »

Pisala sam vec ranije o tome, sta je stvarno problem staviti da je komplet proizvod iz BiH. Obicne naljepnice, samo da narod vidi. Sitna su slova da se vidi bilo koji broj.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#4223 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

artime wrote:Pisala sam vec ranije o tome, sta je stvarno problem staviti da je komplet proizvod iz BiH. Obicne naljepnice, samo da narod vidi. Sitna su slova da se vidi bilo koji broj.
Slazem se s tobom. Kao sto rekoh, kad se počela buditi svijest o kupovini domaćih odjednom su svi domaći.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4224 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

ZIM puter/maslac odličan :thumbup:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#4225 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

Nije mi bilo mrsko pa sam telefonom slikao neke proizvode koje sam do sada kupovao a na koje nisam obracao paznju jer sam bio obmanut marketinskom kampanjom koju su Meggle i Dukat provodili a u kojima isticu da su domace kompanije. Najveci dio njihovih proizvoda uvozi se iz raznih zemalja. Cilj ovih informacija koje dijelim sa vama je da obratite paznju na kupovinu proizvoda i da znate porijeklo tih proizvoda. Smatram da je vazno znati sta kupujemo i odakle dolazi to sto kupujemo. U narednim slucajevima vidjecete primjere:

Na prvom primjeru je puter koji je proizveden u Njemackoj.

Image

Ovo je svjezi sir koji je proizveden u Ceskoj. Naveden je naziv proizvodaca, veterinarski kontrolni broj i uvoznik Meggle Posusje za BiH.

Image

Sljedece je krema za slag proizvedena u Slovackoj.

Image
Image

Ovaj namaz proizveden je u Srbiji:

Image

Evo jos nekih proizvoda:
Image

Image

Da ne nabrajam vise. Naglasavam da sam do sada kupovao ove proizvode vjerujuju da su domaci. Razlog zasto sam vjerovao je taj sto ove firme koriste prefiks DOMACA mljekarska industrija. Niko mi nije kriv, trebao sam se bolje edukovati. Iz tog razloga zelim podijeliti svoje iskustvo koje sam stekao obavjestavajuci se o porijeklu proizvoda. Ovo ce biti korisno onima koje zanima koje proizvode inace kupuju, koje je porijeklo proizvoda i odake nam dolaze.

Dukat ne bih komentarisao. Osim da na etiketu stave velikim slovima gdje su im ostali proizvodi proizvedeni kao sto stavljaju na one koji se proizvode u BiH. Aflatoksine jos nisam zaboravio.
Post Reply