animals wrote:Captain Ahab wrote:Fantassin wrote:
Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafte

Pa kao i na svakom trzistu - zbog stanja ponude i potraznje

Ni blizu..
Zbog cega bi drugog?
A moze se raspravljati o tome sta utice na samu ponudu i potraznju. Probacu objasniti sto je jednostavnije moguce.
Potraznja srednjorocno i kratkorocno prije svega ovisi o stanju svjetske ekonomije i tu mozemo iskljuciti bilo kakve manipulacije prosle godine.
A ponuda je vec faktor kojim je moguce i kratkorocno manipulisati, s tim sto treba imati u vidu da je OPEC taj koji je u proslosti manipulisao (ili pokusavao manipulisati) ponudom u cilju odrzavanja cijene na odredjenom nivou. A unutar OPEC-a je S. Arabija zapravo skoro jedini proizvodjac koji ima mogucnost da bitnije poveca ili smanji ponudu (tzv. marginal producer).
U faktore koji bitno uticu na ponudu treba uzeti u obzir i ratove, prirodne katastrofe i sl. koji mogu dovesti do pada ponude odredjenog proizvodjaca (npr. Libija, Irak ranije, ili Iran pod sankcijama).
A sta se zapravo desilo prosle godine sto je dovelo do pada cijene?
Potraznja je narasla dosta manje nego ponuda (mozda nekih 1%). A ponuda je narasla prekomjerno prije svega zbog jako velikog povecanje proizvodnje iz skriljaca u SAD. Procjene su da je ukupna ponuda nadmasila potraznju za nekih 2-3 miliona barela dnevno (oko 2-3%).
U toj situaciji novi balans se moze napraviti jedino ako neki od velikih proizvodjaca smanji ponudu. Rusija to nije napravila, zapadni komercijalni proizvodjaci nisu naravno, i ocekivalo se sta ce OPEC napraviti, pri cemu tu S. Arabija ima odlucujuci glas.
Procjena S. Arabije je bila da im je bolje da zadrze postojeci obim proizvodnje i sacuvaju svoje trziste, ocekujuci da niske cijene izbace proizvodjace nafte iz skriljaca (koji imaju dosta visoke trsokove) te da se time trziste vrati u balans. S. Arabija je naravno mogla i drugacije reagovati i smanjiti proizvodnju, ali po cijenu velikog gubitka trzista (to su napravili osamdesetih u slicnoj situaciji na trzistu i pokazalo se kao pogresan potez).
Dakle, kako ponuda nije smanjena, cijena je pala.
U svemu ovome se ne moze vidjeti nikakva manipulacija s ciljem da se naskodi Rusiji. S. Arabija se prije svega rukovodi vlastitim dugorocnom finansijskim interesom.
A da li ce Saudijcima uspjeti da izbace americke proizvodjace nafte iz skriljaca cemo tek da vidimo. Zasad i dalje postoji visak od 2-3 miliona barela dnevno.