RUSIJA

Post Reply
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4201 Re: RUSIJA

Post by sportman1 »

Challenger__ wrote:
Captain Ahab wrote:Nesto si pobrkao u svojim "delusions" ;-) Nadji mi post gdje sam rekao da je pad cijena nafte bio prouzrokovan u cilju "kreativnog gusenja Rusije".
Pretekao si me. To je bio onaj pasha078 zbog koga sam dobio ban. Izvini, nikad vas nisam razlikovao jer su vam pogledi vrlo slični, skoro identični.


a dok si bio banovan nisi mirovao. bio si na drugom forumu. :D
Captain Ahab
Posts: 807
Joined: 17/08/2014 04:01

#4202 Re: RUSIJA

Post by Captain Ahab »

vivaldi wrote:
Captain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.

Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.

Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.

Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
postavka moze, a i ne mora biti losa. zato se i ogradjujem jer svaki scenario ima neku rupu.

to sto je rusija uradila je cista agresija, ali s druge strane u poroti sjede isti takvi agresori od opste poznate amerike do manje francuske koja je npr samo u zadnjih 1-2 godine imala nekoliko ekspresnih eksurziju u svojim sferama interesa tipa CAR, Mali..i naravno niti koga sta pitaju niti od nekoga traze dozvolu, ali to je ono sto veliki radi i zato ta prica o pravo, pravdi i moralu je djetinjasta jer svijet jednostavno tako funkcionise.

sankcije jesu bila soft, ali sta je onda poenta? na kraju ce ispasti da najvise smisla bi imala teorija "uzmite sto ste naumili, a mi ce vas reda radi sankionisati dok se prasina ne slegne"
Ok, zanemari ovo o "agresiji", poenta mog posta nije bila da utvrdjujem ko je agresor a ko nije.

Te sankcije su bile najvise sto je zapad u datom trenutku bio spreman da ucini, a moze se raspravljati o tome da li su uticale na ponasanje Rusije ili ne. Sigurno ne u mjeri u kojoj se zapad nadao s obzirom na stanje u Ukrajini...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4203 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

sportman1 wrote:a dok si bio banovan nisi mirovao. bio si na drugom forumu. :D
Da. forum.hr
User avatar
Fantassin
Posts: 1912
Joined: 04/01/2014 13:09
Location: France

#4204 Re: RUSIJA

Post by Fantassin »

Zar nije cudno da nakon krize i pocetka rasta svjetske ekonomije cijena nafte pada 50 odsto.. mislim jeli to kome cudno :D
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4205 Re: RUSIJA

Post by sportman1 »

Challenger__ wrote:
sportman1 wrote:a dok si bio banovan nisi mirovao. bio si na drugom forumu. :D
Da. forum.hr


pa tamu su intenzivnije te rasprave o ovoj temi. mozda bolje da si i ostao.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4206 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Fantassin wrote:Zar nije cudno da nakon krize i pocetka rasta svjetske ekonomije cijena nafte pada 50 odsto.. mislim jeli to kome cudno :D
Apsolvirano je to. Konjska Faca i Abdullah ciljali Medu i Iran a ispalo da su pucali sebi u nogu.

Idemo dalje.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4207 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

sportman1 wrote:pa tamu su intenzivnije te rasprave o ovoj temi. mozda bolje da si i ostao.
Istina... Kvalitetnije i intenzivnije rasprave, a sa žaljenjem moram reći - neuporedivo kvalitetniji forumaši na vanjskopolitičkim temama, a trolovi banovani u sekundi. Međutim... ubi me lokalpatriotizam i na virtuelnoj ravni.

Zato sam ovdje.
Kaligula I
Posts: 2239
Joined: 04/03/2011 18:46

#4208 Re: RUSIJA

Post by Kaligula I »

vivaldi wrote:
Co0l wrote:100 milijardi ili vise nije problem jednokratn,koliko god to i za njih bila ozbilja suma.Problem je sto su im pokazali da to po potrebi moze biti daleko vise.
moze, a i ne mora. u slucaju rusije to je ipak ples po tankoj zici.
ustvari i nisam siguran sta je bila poenta svega ovog
...pogresna procjena...kolosalna greska...
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4209 Re: RUSIJA

Post by sportman1 »

Challenger__ wrote:
sportman1 wrote:pa tamu su intenzivnije te rasprave o ovoj temi. mozda bolje da si i ostao.
Istina... Kvalitetnije i intenzivnije rasprave, a sa žaljenjem moram reći - neuporedivo kvalitetniji forumaši na vanjskopolitičkim temama, a trolovi banovani u sekundi. Međutim... ubi me lokalpatriotizam i na virtuelnoj ravni.

Zato sam ovdje.





neka te :D
kako ti predvidjas dalji razvoj situacija? zanima me hoce li se usudit izbacit dolar kao platezno sredstvo rusija i kina?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4210 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Kaligula I wrote:...pogresna procjena...kolosalna greska...
...autogol. Serija autogolova. Blamaža.
Kaligula I
Posts: 2239
Joined: 04/03/2011 18:46

#4211 Re: RUSIJA

Post by Kaligula I »

Co0l wrote:Smjena rezima sigurno ne ;)
...smjena rezima sigurno da, gdje god su mogli to sui ostvarili...Putin nije njihov covjek...ne znam zasto ga ne bi mjenjali?...
Kaligula I
Posts: 2239
Joined: 04/03/2011 18:46

#4212 Re: RUSIJA

Post by Kaligula I »

Challenger__ wrote:
Kaligula I wrote:...pogresna procjena...kolosalna greska...
...autogol. Serija autogolova. Blamaža.
...tako je...nego pitanje je koji će predsjednik napravit politički saltomortale i prekinut sa ovom gubitničkom politikom...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4213 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

sportman1 wrote:neka te :D
kako ti predvidjas dalji razvoj situacija? zanima me hoce li se usudit izbacit dolar kao platezno sredstvo rusija i kina?
Pa to već uveliko rade. U osnovi, eliti koja koristi USA kao svoju vojno-političku platformu* ne preostaje ništa drugo do ratna opcija ako nisu odustali od svoje vizije unipolarnog svijeta. Za sada nemaju muda da krenu u tom pravcu pa posežu za destabilizacijom prilika širom svijeta (čemu svjedočimo od Afrike preko Bliskog istoka do Evrope) što je u osnovi politika "što gore to bolje" koja iz njihove percepcije treba da proguta i konurente (RF i Kinu). Međutim i to je pogrešna kalkulacija.

Dakle, ta elita ima samo dva izbora:

1. da prihvati činjenicu da više nisu "gospodari univerzuma" ili da
2. idu u direktnu konfrontaciju sa RF.

"Srednji put" između ova dva rješenja je kreiranje haosa i u osnovi to je jedina validna politika drugog mandata Obame.

______

(* koristim ovu sintagmu jer ne možemo govoriti o "američkoj politici" u kojoj se građani USA ne prepoznaju što pokazuje vrlo svjež grafikon ispod;

Image
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4214 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Kaligula I wrote:...tako je...nego pitanje je koji će predsjednik napravit politički saltomortale i prekinut sa ovom gubitničkom politikom...
Za takvo nešto je potreban karakter. On nema karakter ni za konfrontaciju ni za reviziju pogrešne politike.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4215 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

sportman1 wrote:neka te :D
kako ti predvidjas dalji razvoj situacija? zanima me hoce li se usudit izbacit dolar kao platezno sredstvo rusija i kina?
Ukratko, naravno.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4216 Re: RUSIJA

Post by sportman1 »

Challenger__ wrote:
sportman1 wrote:neka te :D
kako ti predvidjas dalji razvoj situacija? zanima me hoce li se usudit izbacit dolar kao platezno sredstvo rusija i kina?
Pa to već uveliko rade. U osnovi, eliti koja koristi USA kao svoju vojno-političku platformu* ne preostaje ništa drugo do ratna opcija ako nisu odustali od svoje vizije unipolarnog svijeta. Za sada nemaju muda da krenu u tom pravcu pa posežu za destabilizacijom prilika širom svijeta (čemu svjedočimo od Afrike preko Bliskog istoka do Evrope) što je u osnovi politika "što gore to bolje" koja iz njihove percepcije treba da proguta i konurente (RF i Kinu). Međutim i to je pogrešna kalkulacija.

Dakle, ta elita ima samo dva izbora:

1. da prihvati činjenicu da više nisu "gospodari univerzuma" ili da
2. idu u direktnu konfrontaciju sa RF.

"Srednji put" između ova dva rješenja je kreiranje haosa i u osnovi to je jedina validna politika drugog mandata Obame.

______

(* koristim ovu sintagmu jer ne možemo govoriti o "američkoj politici" u kojoj se građani USA ne prepoznaju što pokazuje vrlo svjež grafikon ispod;

Image





pa ne znam i kad su bili sami gospodari svijeta.e sad,ako se rusi i kinezi otarase dolara,hoce li se sve te naprintane novcanice vratit nazad u usa i sta to znaci za usa privredu?? hiperinflacija??????????
budi pozdravljen .odo spavat.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4217 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

sportman1 wrote:budi pozdravljen .odo spavat.
Pozzz.
Kaligula I
Posts: 2239
Joined: 04/03/2011 18:46

#4218 Re: RUSIJA

Post by Kaligula I »

sportman1 wrote:svrha sankcija je da se oslabi rusija i oslabi putin i da se rusi pobune kako bi neko drugi dosao na vlast. krajnji cilj je otvaranje rusije zapadnom kapitalu kako bi oni dosli do nepreglednih ruskih prirodnih bogastava. jos jedan razlog je taj sto im je konkurencija,u smislu da se zalaze za neke druge odnose izmedju drzava,da zeli da rusija vodi glavnu rijec u savezu drzava i vojna im je prijetnja jer vojska i kapital rade zajedno u kapitalizmu koji je jedan agresivan sistem.
pogledaj kako zapad preferise kasparova,kao da on nesto zna o politici,a covjek je sahist. njega preferisu jer znaju da rusi vole poznate likove,da je svjetski prvak isl. i da ce njega lakse prodat rusima.
...između mnogih grijehova američke politike se po banalnosti i drskosti ističe jedan, a to je da su Ameri, jos prije WWII, pomoću ratnih brodova prisilili Japan da se otvori njihovoj trgovini...prema tome na povijesnoj pozornici nista novo...vuk dlaku mijenja, a čud nikad...tako rade sa svim drzavama svijeta, pa su mislili i sa Rusijom...naisli na runjavo dupe...ali neće odustat dok god mogu...
Captain Ahab
Posts: 807
Joined: 17/08/2014 04:01

#4219 Re: RUSIJA

Post by Captain Ahab »

animals wrote:
Captain Ahab wrote:
Fantassin wrote: Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafte :mrgreen:
Pa kao i na svakom trzistu - zbog stanja ponude i potraznje :)
Ni blizu..
Zbog cega bi drugog?

A moze se raspravljati o tome sta utice na samu ponudu i potraznju. Probacu objasniti sto je jednostavnije moguce.

Potraznja srednjorocno i kratkorocno prije svega ovisi o stanju svjetske ekonomije i tu mozemo iskljuciti bilo kakve manipulacije prosle godine.

A ponuda je vec faktor kojim je moguce i kratkorocno manipulisati, s tim sto treba imati u vidu da je OPEC taj koji je u proslosti manipulisao (ili pokusavao manipulisati) ponudom u cilju odrzavanja cijene na odredjenom nivou. A unutar OPEC-a je S. Arabija zapravo skoro jedini proizvodjac koji ima mogucnost da bitnije poveca ili smanji ponudu (tzv. marginal producer).

U faktore koji bitno uticu na ponudu treba uzeti u obzir i ratove, prirodne katastrofe i sl. koji mogu dovesti do pada ponude odredjenog proizvodjaca (npr. Libija, Irak ranije, ili Iran pod sankcijama).

A sta se zapravo desilo prosle godine sto je dovelo do pada cijene?

Potraznja je narasla dosta manje nego ponuda (mozda nekih 1%). A ponuda je narasla prekomjerno prije svega zbog jako velikog povecanje proizvodnje iz skriljaca u SAD. Procjene su da je ukupna ponuda nadmasila potraznju za nekih 2-3 miliona barela dnevno (oko 2-3%).

U toj situaciji novi balans se moze napraviti jedino ako neki od velikih proizvodjaca smanji ponudu. Rusija to nije napravila, zapadni komercijalni proizvodjaci nisu naravno, i ocekivalo se sta ce OPEC napraviti, pri cemu tu S. Arabija ima odlucujuci glas.

Procjena S. Arabije je bila da im je bolje da zadrze postojeci obim proizvodnje i sacuvaju svoje trziste, ocekujuci da niske cijene izbace proizvodjace nafte iz skriljaca (koji imaju dosta visoke trsokove) te da se time trziste vrati u balans. S. Arabija je naravno mogla i drugacije reagovati i smanjiti proizvodnju, ali po cijenu velikog gubitka trzista (to su napravili osamdesetih u slicnoj situaciji na trzistu i pokazalo se kao pogresan potez).

Dakle, kako ponuda nije smanjena, cijena je pala.

U svemu ovome se ne moze vidjeti nikakva manipulacija s ciljem da se naskodi Rusiji. S. Arabija se prije svega rukovodi vlastitim dugorocnom finansijskim interesom.

A da li ce Saudijcima uspjeti da izbace americke proizvodjace nafte iz skriljaca cemo tek da vidimo. Zasad i dalje postoji visak od 2-3 miliona barela dnevno.
Last edited by Captain Ahab on 17/05/2015 01:49, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4220 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Kaligula I wrote:tako rade sa svim drzavama svijeta, pa su mislili i sa Rusijom...naisli na runjavo dupe...ali neće odustat dok god mogu...
Nemaju oni nikakve izglede na toj adresi.
Kaligula I
Posts: 2239
Joined: 04/03/2011 18:46

#4221 Re: RUSIJA

Post by Kaligula I »

Challenger__ wrote:
Kaligula I wrote:...između mnogih grijehova američke politike se po banalnosti i drskosti ističe jedan, a to je da su Ameri, jos prije WWII, pomoću ratnih brodova prisilili Japan da se otvori njihovoj trgovini...prema tome na povijesnoj pozornici nista novo...vuk dlaku mijenja, a čud nikad...tako rade sa svim drzavama svijeta, pa su mislili i sa Rusijom...naisli na runjavo dupe...ali neće odustat dok god mogu...
Nemaju oni nikakve izglede na toj adresi.
...i ja vjerujem u to, ali oni će kidisati ko ćelija raka dok god ima materijala, a onda će neminovno doći do internog samoproždiranja...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4222 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Kaligula I wrote:...i ja vjerujem u to, ali oni će kidisati ko ćelija raka dok god ima materijala, a onda će neminovno doći do internog samoproždiranja...
Da, dobro poređenje. Kao kancer ili virus koji je opstruirao čitav sistem. A rak ne zna da može biti izložen zračenju a sistem gašenju...
Last edited by Challenger__ on 17/05/2015 01:56, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4223 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Uglavnom, onaj izvor koji sam počeo prepričavati svjedoči da je Kerry došao jer zna da se produženje sankcija RF u EU teško može održati a da ne izazove duboke podjele unutar Unije, pa je došao da ono što je neminovno (ukidanje sankcija) predstavi kao sopstvenu "ponudu". A zauzvrat je tražio neke ustupke širom planete a da Ukrajina ostane status quo...

Od njih modelirana Ukrajina stoji katastrofalno, svakim danom i mjesecom sve gore, pa status quo ne može potrajati dugo sve da se planeta okrene naopačke. Sa i bez američke ponude sankcije će početi da se ukidaju unilateralno (što Kremlj zna) ili kolektivno a i to je neminovnost nad kojom Administracija više nema nikakvu kontrolu. Uglavnom, došao je da ponudi neminovno, dakle ništa konkretno da bi dobio nešto konkretno, izven sfere neminovnog.

Nudio je ništa i dobio ništa što je retorika u Turskoj sutradan potvrdila.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#4224 Re: RUSIJA

Post by Co0l »

vivaldi wrote:
Co0l wrote:Cudno jeste ako samo posmatras apsolutne gubitke zbog pada cijene nafte.Sama S.Arabija je imala velike gubitke,cini mi se i vece nego Rusija,ali stvar je u tome sto su oni na to puno otporniji od Rusije i nisku cijenu nafte mogu puno duze da izdrze od Rusa.Isto vazi i za Amere i Brite.Vidjelo se sta sankcije mogu (u sankcije ubrajam i manipulisanje cijenom nafte),sada slijedi normalizacija odnosa.Kerijeva posjeta Moskvi je na tom fonu.
ali opet ostaje pitanje sta je bio cilj i zasto sada normlaizacija odnosa jer je ukrajina kao bar nominalni povod svega, danas u vecem kurcu nego juce, a sutra ce biti u vecem nego danas? sta je onda razlog normlaizacije odnose?
Cilj je bio pokazivanje misica,tj. kako se lako moze manipulisati cijenom nafte po potrebi i koje su moguce poslijedice toga.Demonstracija je zavrsena i slijedi normalizacija odnosa,koliko je to moguce.
A sto se tice teorije da su najveci proizvodjaci nafte manipulisanjem cijene sami sebe zajebali,koju pojedinci ovdje forsiraju,pretpostavlja da nisu racunali da ce pad cijene i njih ostetit a to bi vec bilo apsurdno.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4225 Re: RUSIJA

Post by Gojeni H »

Captain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
O, kako grijesis.
Post Reply