Najsmjesnije od svega je sto si sam potvrdio moju tezu-kad je jedan patuljak poput Kube podnio sankcije bez promjene rezima,zar zaista mislis da je neko ozbiljno ocekivao da ce to u Rusiji dovest do smjene Putina?Kaligula I wrote:Co0l wrote:
Mislim da ce ako Rusija opet dodje u priliku da se opasnije oporavi od ovih gubitaka,Ameri naci nacin da ih opet vrate unazad.Eksperiment za cijenom nafte se pokazao kao vrlo uspjesan i ubuduce ce im visiti nad glavom kao Damaklov mac.
Cilj sankcija nije bio promjena rezima nego pokazati tom rezimu da je ranjiv.A sto je najgore po njih,pokazali su im da ne mogu puno uticati na te malverzacije.![]()
![]()
![]()
..buaaaaaa...a može i ovako...američki rezim dokazao cijelom svijetu da je ranjiv....Sankcije prezivjeli i Kuba i Iran i Rusija...mislim da one, dakle sankcije, nakon ovog propalog pokusaja kaubojskog načina utjerivanja demokratije, gube svaki smisao i da će Daltonovi sljedbenici morat početi smišljat nesto pametnije...sila no pasaran...
...drugo, da su Ameri toliko moćni, kao sto ti mislis, oni bi satrali Rusiju u misiju rupu...nista oni ne mogu Rusiji vise od viđenog...to je njihov maksimum...toliko su moćni da su im i koalicioni partneri počeli otkazivat poslušnost...
RUSIJA
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#4176 Re: RUSIJA
- Danguba
- Posts: 15923
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#4177 Re: RUSIJA
Sta reci, cudo tehnike.
- vivaldi
- Posts: 7308
- Joined: 16/08/2008 15:56
#4178 Re: RUSIJA
moze, a i ne mora. u slucaju rusije to je ipak ples po tankoj zici.Co0l wrote:100 milijardi ili vise nije problem jednokratn,koliko god to i za njih bila ozbilja suma.Problem je sto su im pokazali da to po potrebi moze biti daleko vise.
ustvari i nisam siguran sta je bila poenta svega ovog
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#4179 Re: RUSIJA
Smjena rezima sigurno ne 
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4180 Re: RUSIJA
Ma nemoj.Co0l wrote:Smjena rezima sigurno ne
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#4181 Re: RUSIJA
Ma mojChallenger__ wrote:Ma nemoj.Co0l wrote:Smjena rezima sigurno ne
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4182 Re: RUSIJA
Hajde, šta im je bio cilj, "znalac"?
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#4183 Re: RUSIJA
Valjda znas citati.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4184 Re: RUSIJA
Ono gore su besmislice.
- vivaldi
- Posts: 7308
- Joined: 16/08/2008 15:56
#4185 Re: RUSIJA
ma putin je autokrata sa dna kace, ali ima ogromnu batinu u ruci, a takve je tesko izvana srusiti.Co0l wrote:Smjena rezima sigurno ne
nego sam mislio na previse nelogicnosti po pitanju sankcija, i pada cijena nafte.
britanija je danas ili juce od gasproma povecala narudzbe gasa, a najgralitiji su u sankcijama sto mi bas i nema smisla. zbog sankcija rusiji i britanije je iscurilo 360 milijardi dolara u zanjih godinu i po sto je vise nego sto je izaslo iz rusije samo sto to ni blizu ne privalci paznju javnosti..sad kapital iz turske seli u rusiju...
neki dan kerry dodje u rusiju ko da se nista nikada nije desavalo, a na twitteru rece da se pricao o siriji, iranu, a ukrajinu (zbog koje je sve i pocelo) zadnju navede
saudisjko obaranje cijena nafte je nekako po defaultu zvucalo kao americko maslo, ali sada je jasno da je jedna od najvecih zrtva niske cijene fracking u americi jer je pozatvarano vise od pola firmi
ima jako puno cudnih stvari
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4186 Re: RUSIJA
Sve objašnjeno, in time: by Challenger__ » 27/12/2014 16:17vivaldi wrote:ima jako puno cudnih stvari
Challenger__ wrote:- Da su zemlje Zaliva u "jednom safu" sa svojim "američkim gospodarima" je savršeno jasno, kao što nije nikakva tajna da je obaranje cijene nafte posljedica političke operacije koju su dogovorili John Konjska faca i kralj Abdullah. O tom dogovoru uveliko pišu i msm mediji. Međutim, postavlja se sljedeće pitanje: da li će lovci postati lovina?Gojeni H wrote:Glasine medju poslovnim obavjestajcima je da Saudija ustvari gura nisku cijenu i ne smanjuje proizvodnju iz 2 razloga:
- Da americkim gospodarima a i sebi pomognu u "obaranju" Rusije i Irana.
- Da obore a onda i preuzmu manje proizvodjace poput Tunisa na primjer.
Svi su u jednom safu s Amerikom. Nema talasanja.
- Kako sada stvari stoje, mnogi američki vazali postaju kolateralna šteta ove ambiciozne operacije, od britanske naftne industrije, preko Emirata (krah berze), Norvežana (neisplativost istraživanja po ovim cijenama), malih američkih kompanija i na kraju sama Saudijska Arabija.
Kakva su predviđanja ekonomskih stručnjaka?
- Razlčita. Međutim, ipak, ipak preovladava ton kojim odiše izlaganje prof. Michael Hudsona (Economic Prof., Univ. of Missouri, Kansas City, USA) koji tvrdi da USA nemaju moć da naude ruskoj ekonomiji:
HUDSON: The capital to build the pipelines takes two forms. One, it takes the form of domestic currency. And Russia’s central bank can create enough rubles to defray all of the domestic costs. Russia doesn’t need dollars for domestic ruble costs. And the rest of the costs will be supplied by China. And instead of the Europeans or the Americans making this deal and the other raw materials for the pipelines, China’s making all of this. And China’s providing this on credit. And in exchange for the credit that China and other countries are providing, they’re taking their payments in future oil and gas. So, essentially, Russia doesn’t need the dollar credit and it doesn’t need financial credit. It’s making a currency swap that it’s paying off in future oil and gas deliveries. So what America believed to be a threat turns out to be a paper tiger. It’s a paper financial tiger, something that has almost zero effect on Russia.Michael Hudson, Russian pivot
-Ukratko, prema njemu, prema mnogim drugim autorima, ova operacija neće ozbiljno nauditi Rusiji. Da li će nauditi Iranu i Venecueli? Venecuela je u najtežoj poziciji iako je Kina izrazila spremnost da joj kreditira deficit. Isto tako sam mišljenja da će Iran premostiti ovu krizu, tim prije što mu se otvaraju velika tržišta Evroazije (Rusija, Kina, Indija) i alternativne kreditne organizacije.
_______
Lično mišljenje? Špekulanti ciljaju medvjeda a pucaju u sopstvenu nogu.
- Co0l
- Posts: 10551
- Joined: 25/07/2010 20:02
- Location: Kad i sam skontam javim vam
#4187 Re: RUSIJA
Naravno.vivaldi wrote:ma putin je autokrata sa dna kace, ali ima ogromnu batinu u ruci, a takve je tesko izvana srusiti.Co0l wrote:Smjena rezima sigurno ne
Cudno jeste ako samo posmatras apsolutne gubitke zbog pada cijene nafte.Sama S.Arabija je imala velike gubitke,cini mi se i vece nego Rusija,ali stvar je u tome sto su oni na to puno otporniji od Rusije i nisku cijenu nafte mogu puno duze da izdrze od Rusa.Isto vazi i za Amere i Brite.vivaldi wrote:nego sam mislio na previse nelogicnosti po pitanju sankcija, i pada cijena nafte.
britanija je danas ili juce od gasproma povecala narudzbe gasa, a najgralitiji su u sankcijama sto mi bas i nema smisla. zbog sankcija rusiji i britanije je iscurilo 360 milijardi dolara u zanjih godinu i po sto je vise nego sto je izaslo iz rusije samo sto to ni blizu ne privalci paznju javnosti..sad kapital iz turske seli u rusiju...
neki dan kerry dodje u rusiju ko da se nista nikada nije desavalo, a na twitteru rece da se pricao o siriji, iranu, a ukrajinu (zbog koje je sve i pocelo) zadnju navede![]()
![]()
saudisjko obaranje cijena nafte je nekako po defaultu zvucalo kao americko maslo, ali sada je jasno da je jedna od najvecih zrtva niske cijene fracking u americi jer je pozatvarano vise od pola firmi
ima jako puno cudnih stvari
Vidjelo se sta sankcije mogu (u sankcije ubrajam i manipulisanje cijenom nafte),sada slijedi normalizacija odnosa.Kerijeva posjeta Moskvi je na tom fonu.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4188 Re: RUSIJA
Da se ne kvotam sa upisma u kojma kategorički pišem da "nema historijske reprize" (80-e), da će RF ovo iskoristiti kao motiv plus da poradi na davno planiranoj distributivnoj, privrednoj i platežnoj (alternativni SWIFT) difersifikaciji. USA su željele sve a postigle su ništa: niti su promjenili vlast, niti izolovali RF, niti im ekonomiju bacili na koljena, niti promjenili vanjsko-političke parametre. Naprotiv, rezultati su suprotni očekivanjima. Pola Evrope više ne želi da učestvuje u sankcijama i sada dolaze njima na noge da daju fiktivni znak kako su oni, tobož, za relaksaciju odnosa. Htjeli su sve a postigli ništa. Lažem, demonstrairali su svoju nemoć.
____
Eto šta se dešava.
____
Eto šta se dešava.
- vivaldi
- Posts: 7308
- Joined: 16/08/2008 15:56
#4189 Re: RUSIJA
ali opet ostaje pitanje sta je bio cilj i zasto sada normlaizacija odnosa jer je ukrajina kao bar nominalni povod svega, danas u vecem kurcu nego juce, a sutra ce biti u vecem nego danas? sta je onda razlog normlaizacije odnose?Co0l wrote:Cudno jeste ako samo posmatras apsolutne gubitke zbog pada cijene nafte.Sama S.Arabija je imala velike gubitke,cini mi se i vece nego Rusija,ali stvar je u tome sto su oni na to puno otporniji od Rusije i nisku cijenu nafte mogu puno duze da izdrze od Rusa.Isto vazi i za Amere i Brite.Vidjelo se sta sankcije mogu (u sankcije ubrajam i manipulisanje cijenom nafte),sada slijedi normalizacija odnosa.Kerijeva posjeta Moskvi je na tom fonu.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
-
Captain Ahab
- Posts: 807
- Joined: 17/08/2014 04:01
#4191 Re: RUSIJA
Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
- Fantassin
- Posts: 1912
- Joined: 04/01/2014 13:09
- Location: France
#4192 Re: RUSIJA
Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafteCaptain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
- vivaldi
- Posts: 7308
- Joined: 16/08/2008 15:56
#4193 Re: RUSIJA
postavka moze, a i ne mora biti losa. zato se i ogradjujem jer svaki scenario ima neku rupu.Captain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
to sto je rusija uradila je cista agresija, ali s druge strane u poroti sjede isti takvi agresori od opste poznate amerike do manje francuske koja je npr samo u zadnjih 1-2 godine imala nekoliko ekspresnih eksurziju u svojim sferama interesa tipa CAR, Mali..i naravno niti koga sta pitaju niti od nekoga traze dozvolu, ali to je ono sto veliki radi i zato ta prica o pravo, pravdi i moralu je djetinjasta jer svijet jednostavno tako funkcionise.
sankcije jesu bila soft, ali sta je onda poenta? na kraju ce ispasti da najvise smisla bi imala teorija "uzmite sto ste naumili, a mi ce vas reda radi sankionisati dok se prasina ne slegne"
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4194 Re: RUSIJA
Pusti bolan Kapetana... On je ovdje hladno veličao "kreativno gušenje Rusije". Naravno, referirao sa na cijene nafte i sankcije. Sada, naknadno, revidira svoja nadanja i priča sa istomišljenicima u nekoj novoj dimenziji (kao nije bilo to što je pisao tada nego je nešto drugo što piše sada). A to mu dođe kao terapija, post traumatic delusion.Fantassin wrote:Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafte
Kažem nadanja jer on i slični (a takva je ovdje većina) su daleko od potencijala da napišu bilo kakvu analizu, a kamo li tačnu analizu ili anticipaciju, predviđanje.
-
Captain Ahab
- Posts: 807
- Joined: 17/08/2014 04:01
#4195 Re: RUSIJA
Pa kao i na svakom trzistu - zbog stanja ponude i potraznjeFantassin wrote:Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafteCaptain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
-
sportman1
- Posts: 1505
- Joined: 26/12/2013 22:36
#4196 Re: RUSIJA
svrha sankcija je da se oslabi rusija i oslabi putin i da se rusi pobune kako bi neko drugi dosao na vlast. krajnji cilj je otvaranje rusije zapadnom kapitalu kako bi oni dosli do nepreglednih ruskih prirodnih bogastava. jos jedan razlog je taj sto im je konkurencija,u smislu da se zalaze za neke druge odnose izmedju drzava,da zeli da rusija vodi glavnu rijec u savezu drzava i vojna im je prijetnja jer vojska i kapital rade zajedno u kapitalizmu koji je jedan agresivan sistem.
pogledaj kako zapad preferise kasparova,kao da on nesto zna o politici,a covjek je sahist. njega preferisu jer znaju da rusi vole poznate likove,da je svjetski prvak isl. i da ce njega lakse prodat rusima.
pogledaj kako zapad preferise kasparova,kao da on nesto zna o politici,a covjek je sahist. njega preferisu jer znaju da rusi vole poznate likove,da je svjetski prvak isl. i da ce njega lakse prodat rusima.
-
Captain Ahab
- Posts: 807
- Joined: 17/08/2014 04:01
#4197 Re: RUSIJA
Nesto si pobrkao u svojim "delusions"Challenger__ wrote:Pusti bolan Kapetana... On je ovdje hladno veličao "kreativno gušenje Rusije". Naravno, referirao sa na cijene nafte i sankcije. Sada, naknadno, revidira svoja nadanja i priča sa istomišljenicima u nekoj novoj dimenziji (kao nije bilo to što je pisao tada nego je nešto drugo što piše sada). A to mu dođe kao terapija, post traumatic delusion.Fantassin wrote:Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafte
Kažem nadanja jer on i slični (a takva je ovdje većina) su daleko od potencijala da napišu bilo kakvu analizu, a kamo li tačnu analizu ili anticipaciju, predviđanje.
- animals
- Posts: 21623
- Joined: 19/04/2013 22:13
#4198 Re: RUSIJA
Ni blizu..Captain Ahab wrote:Pa kao i na svakom trzistu - zbog stanja ponude i potraznjeFantassin wrote:Sta mislis zasto je doslo do naglog pada cijene nafteCaptain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4199 Re: RUSIJA
Pretekao si me. To je bio onaj pasha078 zbog koga sam dobio ban. Izvini, nikad vas nisam razlikovao jer su vam pogledi vrlo slični, skoro identični.Captain Ahab wrote:Nesto si pobrkao u svojim "delusions"Nadji mi post gdje sam rekao da je pad cijena nafte bio prouzrokovan u cilju "kreativnog gusenja Rusije".
-
sportman1
- Posts: 1505
- Joined: 26/12/2013 22:36
#4200 Re: RUSIJA
vivaldi wrote:postavka moze, a i ne mora biti losa. zato se i ogradjujem jer svaki scenario ima neku rupu.Captain Ahab wrote:Postavke u ovoj diskusiji su vam pogresne - pad cijena nafte nema nikakve veze sa zeljom da se naskodi Rusiji niti SAD moze upravljati cijenom kako joj se cefne.
Same sankcije su relativno blage i kontrolisane, te su zamisljene kao signal Rusiji da agresija na Ukrajinu nosi odredjenu cijenu. Moze se raspravljati o njihovoj efikasnosti, ali je nedvojbeno da su imale ogranicen cilj te je smijesno govoriti da im je cilj bio regime change.
Kriza u Rusiji je prije svega prouzrokovana prijasnjim strukturalnim problemima ruske ekonomije (ekonomija je pocela stagnirti i prije pada cijena nafte i ukr. krize) te najvise cijenom nafte. Sankcije su imale manji uticaj.
Kako se cijena nafte stabilizovala, tako je i ruska ekonomija pocela izgledati "manje lose" nego do prije neki mjesec.
to sto je rusija uradila je cista agresija, ali s druge strane u poroti sjede isti takvi agresori od opste poznate amerike do manje francuske koja je npr samo u zadnjih 1-2 godine imala nekoliko ekspresnih eksurziju u svojim sferama interesa tipa CAR, Mali..i naravno niti koga sta pitaju niti od nekoga traze dozvolu, ali to je ono sto veliki radi i zato ta prica o pravo, pravdi i moralu je djetinjasta jer svijet jednostavno tako funkcionise.
sankcije jesu bila soft, ali sta je onda poenta? na kraju ce ispasti da najvise smisla bi imala teorija "uzmite sto ste naumili, a mi ce vas reda radi sankionisati dok se prasina ne slegne"
a kako nazivas smjenu vlasti u kijevu uz podrsku zapada,zapadne politicare koji su drzali govore tamo protiv vlasti kao da je njihova drzava tj. mijesanje u unutrasnje stvari jedne drzave?
dali je to agresija ili se nekako drukcije zove?
