Hakiz wrote:Kikibombona wrote:
Posto je nas narod generalno nepismen, nesposoban, zatucan i i cobanski, ne moze se ocekivati da je NS predaleko od toga.
Možda naš narod jeste takav, ali upravo zato očekujem da ljudi u stranci u koju polažem nade nisu kao narod.
Ako jesu, piši propalo.
Naime, ima i previše stanaka čiji ljudi su kao narod.
Ali kako nije sav narod kako je opisano, tako bi i barem jedna stranka trebala biti "mimo naroda".
Je li NS salonska, elitistička, FGR-ovska stranka? Ako i jeste, neka je. Imamo i previše narodskih i jaranskih stranaka i u ovih haman 30 godina nikakvu korist od njih nismo imali.
Pa, možda nam i treba jedna FGR-ovska stranka, možda će promijeniti neke stvari.
Doduše, koliko vidim, što se stvari koje mene interesuju neće biti velika korist od njih, ali možda drugi imadnu. Zauhar.
Tako da se iskreno nadam da NS nije kao narod.
Ako jeste, mrka nam kapa.
Napisao sam 'ne moze biti predaleko od toga...'
Mi smo generalno veoma los narod u poredjenju sa naprednim narodima zapadne Evrope - nepismeni, zatucani, nedisciplinovani, neorganizovani, bahati, itd. Kao sto kaze legendarni forumas Insomnia, skloni smo fuserenju, prevarama, sabotazama itd. Posebno smo losi kada smo u grupi, kada jedni druge podsticemo na destrukciju.
Vrhunske strucnjacke ne zanima politika jer se zna da je to arena u kojoj se boris sa najgorim ljudima u drzavi. Posten i sposoban covjek ne zeli imati posla sa olosima i kriminalcima. Vecina postenih i sposobnih je napustila drzavu a manji dio ima vlastite biznise ili radi za strane kompanije.
Nasa stranka je fina ekipica. Isticu se kulturom dijaloga i principima u politici. Stranka je demokraticna sto pokazuju izbori koji su pred nama. Vec su promijenili nekoliko predsjednika, Bajic i Grac su se sami povukli sto je pravi raritet. I sada svjedocimo fer kampanji bez ijedne ruzne rijeci. Dobili su priliku da rade u SA kantonu i zaista se trude. Mozda ministar Mandic nije kapacitet za direktora Simensa ali se trudi. I vide se rezultati, angazovanost, transparentnost itd. Ima pomaka.
Nas problem su nerealna ocekivanja. Ne moze NS imati znalce kao CDU ili neka druga njemacka stranka. Razlika je drasticna. Moramo prihvatiti da smo zestoko zaostali.
Previse stvari gledamo crno-bijelo, idealizujemo ili glorifikujemo. NS nije sjajna, daleko od toga. U poredjenju sa SDA ili SDP, izgledaju prilicno bolje. Njihova liga su te dvije stranke a ne stranke iz Njemacke, Holandije itd.
Ocekujemo rezultate preko noci. Ne ide tako. Da bi dosli rezultati svi moramo naporno raditi. Potrebno je dosta vremena.
Nama treba promjena mentaliteta, promjena svijesti. Na tome za sada niko ne radi. Prijeko je potrebna reforma obrazovnog sustava, ali totalna promjena. Potrebno je na pravi nacin odgojiti nove generacije da bi za par decenija ubirali plodove. Ne valjamo kao ljudi druze.