Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41526 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

kluz franjo wrote:Čitam i ne mogu da vjerujem šta neko piše - a onda još tvrdi "bez podteksta"... :-)

Sarajevogas je najveći pojedinačni kupac BH-Gasa.
Zbog neliberaliziranog tržišta Sarajevogas MORA kupovati od BH-Gasa.
Sarajevogas je u 100% vlasništvu Kantona Sarajevo.
Vlada KS usvoji mjere za smanjenje zagađenja zraka koje uključuju dalju gasifikaciju i stimulanse za priključenje za krajnje potrošače.
Na to sve BH-Gas predloži, a federalna Vlada im k'o s' nokta odobri povećanje cijene za "minornih" 29,29% i to bez ijednog valjanog tržišnog opravdanja.

I kada kantonalna vlada ukaže na pogubnost takve odluke, dođe delegat i "bez podteksta" zaključi:
"Da to samo dodatno potcrtava opredjeljenje NS da ozbiljno djeluje samo u KS!"

O tisuću mu bura i vrelog kamenja!

Pa kakvo je onda opredjeljenje onih koji donesoše ovu idiotsko-sramnu i sramno-idiotsku odluku o poskupljenju?
Kakvo djelovanje to potcrtava?

Neki bi se očigledno momentalno proglasili Kazanovama i Don Huanima, čim bi im SDA onu stvar nacrtala na tarabi.
Bez podteksta...
otrpilike se isto osjećamo, čitam i ne vjerujem da se došlo do tačke u kojoj se prelazi na lična vrijeđanja. Ovaj podforum (opći izbori) je gotovo potpuno očišćen od neistomišljenika i ne vidim zbog čega jedno mišljenje koje se ne uklapa potpuno u zadanu matricu izaziva toliku nervozu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52757
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#41527 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Chmoljo »

:lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#41528 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

Pa kakvo je onda opredjeljenje onih koji donesoše ovu idiotsko-sramnu i sramno-idiotsku odluku o poskupljenju?
Kakvo djelovanje to potcrtava?
državotvorno, zrelo i dalekovidno - samo trenutno ometeno mučkom izdajom u kantonu...
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#41529 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by hizo ramidovic »

misli tese jevtino griat nagas...kuvko moi...
Last edited by hizo ramidovic on 03/05/2019 09:35, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#41530 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by wewa »

kad su mogli k'o i cetnici zavrtati vodu, sto ne bi i plin?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#41531 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

kad vozač efendić sjedne za volan, biće subvencije za rashodovane gume.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41532 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

hizo ramidovic wrote:misli tese jevtino griat nagas...kuvko moi...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#41533 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

JThomas wrote:kad vozač efendić sjedne za volan, biće subvencije za rashodovane gume.
Takav ne-sarajevocentricni pristup bi zasigurno obradovao i izazvao odobravanje svih nasih federalnih sugradjana. :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#41534 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

ekološko gorivo, o istom trošku se grije i uništava smeće...
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#41535 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by wewa »

a i braca imigranti ce se osjecati dobrodoslo medju tamnoputim gradjanima Kantona :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#41536 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by wewa »

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/en ... bloku-3876
Enver KAZAZ:
Politika nade u Nikšićevom i Kojovićevom BH bloku Nikšićeva i Kojovićeva stranka danas stoje pred novim izazovom:
kako i na kojim osnovama izgraditi BH blok kao politiku bosanskohercegovačke nade. Možda je najbolji temelj za to dosadašnja praksa Vlade Kantona Sarajevo

Bosnu i Hercegovinu iz njenih kriza, cijelo poslijeratno iskustvo to dokazuje, ne može izvući vlast, već opozicija. Ona, osim za kratke vlasti Lagumdžijnog SDP-a u koaliciji sa SDA, za to nikad nije imala priliku. A tu jedinu je propustila ne samo zato što je Lagumdžija pogrešno vodio stranku, spriječivši svojom liderokratijom njenu unutrašnju demokratizaciju, nego i zato što je u koaliciju ušla sa strankom koja u institucijama sistema razvila svoju klijentističku infrastrukturu baziranu na nepotizmu, korupciji, kriminalu i drugim oblicima bezakonja. Ta se koalicija pokazala kao samrtni zagrljaj za SDP sa svojim političkim krvnikom, pa se 2014. nakon izbornog debakla, činilo da je ova stranka zauvijek uništena. Međutim, pokazalo se da je lijek protiv smrtne bolesti ove partije pronašao Nermin Nikšić suštinskom unutrašnjom demokratizacijom SDP-a i zaokretanjem ka socijaldemokratskoj ideologiji, koju je Lagumdžija uništio svojom idejom tehnomenadžerske politike. Zato je uspjeh SDP-a na zadnjim opštim izborima, na kojima je podigao rezultat za oko pedeset posto bolji u odnosu na one lokalne iz 2016., pokazatelj da se samo unutrašnjom demokratizacijom mogu potaknuti unutarpartijske kreativne energije i postići ideološko i programsko profiliranje stranke nasušno potrebne zemlji koju razaraju krize: ekonomska, socijalna, kulturna, moralna, ustavna, politička, demografska itd.

Protiv sebe SDP je u proteklih četiri godine, a naročito nakon izbora imao moćne neprijatelje: Komšićeve i Izetbegovićeve propagandističke medije i novinare, znatan dio akademske zajednice, religijske institucije, obavještajne službe, instrumentalizirane policijske organe, prevarantsku kvaziljevicu u Komšićevom DF-u udruženim sa bošnjačkom nacionalističkom SDA, te unutrašnje neprijatelje, poput Ive Komšića, koji je sjednicu Glavnog odbora stranke na kojoj je donesena odluka da se odbaci koalicija s nacionalnim strankama doveo u vezu s Miloševićevom ratnozločinačkom politikom, ili Mire Lazovića, koji je otvoreno branio interese SDA u SDP-u, žestoko radeći na raskolu stranke. Kvazipatriotska kuka i motika digla se protiv SDP-a, optužujući ga za izdaju zemlje, a ova stranka položila je test unutarpartijske demokratije i kao nijedna do sada od uvođenja izbora u bivšoj Jugoslaviji otvorila se za uvid javnosti u donošenje svojih ključnih odluka. Moglo bi se reći da je SDP u tom pogledu najdemokratičnija stranka u regiji i da se upravo tu nalazi zaloga njegove političke budućnosti. Za razliku od drugih socijaldemokratskih partija, izuzimajući onu Zorana Zaeva u Makedoniji, SDP je prevladao krizu socijaldemokratije koja je zahvatila svijet i našao put za temeljni povratak socijaldemokratskoj ideologiji. Istodobno s tim, Nikšićeva stranka je, odbivši da koalira sa Izetbegovićevom kriminogenom SDA, a na državnoj razini sa istim takvim Dodikovim SNSD-om i Čovićevim HDZ-om, spasila političku alternativu u zemlji kapilarno premreženoj nacionalizmom koji je u praksi ovladao cjelokupnim sistemom institucija i državni aparat pretvorio u svoj nepotistički, klijentilistički instrument.

Na toj osnovi SDP je skupa s Našom strankom, ostajući vjeran principima izgradnje multietničke, odnosno građanske države, spasio nadu, ma koliko utopijski profiliranu, da je u nekoj projektivnoj budućnosti moguće izgraditi takvu zemlju i društvo, danas čvrsto podijeljene po etničkim osnovama. Multietnička naspram troetničke BiH koju je stvorio nacionalizam u ratu, a postraću zacementirao, platforma je koju nisu napustili u SDP-u i Našoj stranci, za razliku od Komšića, koji je umjesto građanske države odabrao da ode pod okrilje Izetbegovićevog nacionalizma, legitimirajući ga kao tobože državotvornu, patriotsku politiku, a u stvarnosti, po stupnju destrukcije sistema od razine općinske do državne vlasti – suštinski antidržavni oblik vlastodržačke prakse.

SDP-ovoj današnjoj političkoj poziciji u BiH slična je i ona Naše stranke. I ta je stranke prošla ideološku krizu. Nju je od lijevo-liberalne pozicije ka centru u političkoj praksi odveo Dennis Gratz, približivši je SDA-u. Stranku je lijevo-liberalnim pozicijama, tačnije socijalnom liberalizmu vratilo rukovodstvo na čelu s Peđom Kojovićem, a ona je na izborima postigla odličan rezultat, postajući okosnicom nove vlade u Kantonu Sarajevo, vlade koja po svemu pokazuje da je moguć novi oblik vladanja u zemlji. Naime, onaj oblik vlasti koji je po svojoj transparentnosti, moralnosti, provođenju zakona i donošenju novih zakonskih normi, vratio vjeru građana u društvenu pravednost, ali i vjeru da je obračun s kriminalom, korupcijom, nepotizmom, partijskim zapošljavanjem ne samo moguć, već i jedini spas za razorenu državu i uništeni sistem društvenih vrijednosti. I Naša stranka je žigosana, baš kao i SDP, od Komšić-Izetbegovićeve propagandne mašine, i njeno rukovodstvo je optuživano za izdaju zemlje, a Kojović je, poput Nikšića, prošao kroz medijski linč, da bi ga i sam Izetbegović, bezočno slagavši, kako to i inače zna činiti, optužio da je Srbin koji je iz Srbije došao u Sarajevo da, eto, vlada nad Bošnjacima, nad kojima, po Alijnom sinu, mogu vladati samo čistokrvni esdeaovci, preciznije, samo on i njemu odani beskičmenjaci.

Ove dvije stranke čine osnovu BH bloka, kojeg je Izetbegović uz Komšićevu obilatu pomoć i saradnju s medijskim propagandistima, pokušao uništiti. Odbranivši se od Komšićevih manipulacija i laži, te Izetbegovićevih nasrtaja, Nikšić i Kojović su pokazali da su sazreli u demokratične političare budućnosti. Naime, niti ni na jednu propagandnu objedu, čitave nizove kleveta i bezočnih optužbi, iz SDP-a i Naše stranke nije odgovoreno ni na kakav politički nekorektan način, već staloženim jezikom argumenata. Ta politička racionalnost demaskirala je Komšićevu histeriju i kvazipatriotsku halabuku, dok je istodobno SDP prošao kroz snažnu unutarpartijsku diskusiju, dokazujući da je snaga argumenata, a ne jeftinih populističkih parola, ključ demokratije. Ključni ispit u politici da se zovu vlasti, koja nosi privilegije za partijsku elitu, odgovori principijelnim stajalištima koja vraćaju moralnost u politički prostor, SDP je položio kroz unutarpartijsku raspravu. Ona je pokazala da je Nikšić stvorio jaku stranku sposobnu da odgovori na najteži izazov – politički pragmatizam. Znajući da bi ulazak u vlast bio pakt s bošnjačkim nacionalizmom, većina u SDP-u je spasila socijaldemokratiju u BiH, baš kao što je Naša stranka spasila građanski liberalizam. Od toga nema težeg ispita u politici. Interes zemlje i njene budućnosti, interes ideoloških platformi obje stranke pobijedio je pragmatične interese onih koji vlast i privilegije što ih ona nosi vide kao isključivi i jedini cilj politike.

Baš zato se i može reći: dobro je da je Komšić otišao iz BH bloka, jer je bio stalna smetnja i Izetbegovićev instrument za njegovo rušenje. Nikšićeva i Kojovićeva stranka danas stoje pred novim izazovom: kako i na kojim osnovama izgraditi BH blok kao politiku bosanskohercegovačke nade. Možda je najbolji temelj za to dosadašnja praksa Vlade Kantona Sarajevo. Naime, bez ijednog pogrešnog poteza, sa probuđenom novom društvenom energijom, ta je vlada pokazala da sve u politici može biti transparentno. Dovoljno je tom smislu podsjetiti na odlučnost vlade da učini javnim sva primanja u državnih službenika u Registru zaposlenih u javnom sektoru Kantona Sarajevo ili na donošenje Zakona o porijeklu imovine funkcionera, čitaj izabranih političara, u Kantonu Sarajevo. Ako se u Registru, koji još nije do kraja završen, može provjeriti sve od visine primanja do nepotističkih krugova i članova esdeaovske birokratije, Zakon o porijeklu imovine će omogućiti da se spriječi i procesuira svaki oblik kriminala u institucijama sistema svakog političkog funkcionera. SDA je stalno odbijala bilo kakvu mogućnost donošenja takvog zakona, što je, podsjetimo, SDP tražio i na federalnoj i na državnoj razini. Ovo su tek dva u čitavom nizu dobrih poteza nove vlasti u Kantonu Sarajevo, koja je nastala kao opozicija dosadašnjoj esdeaovskoj bezočnosti, i čiju kičmu u vladajućoj šestorci čine upravo Naša Stranka i SDP uz, naravno, Narod i pravdu Elemedina Konakovića, SBB, Hadžibajrićev NBL, te Komšićev DF, koji je u ovu političku većinu ušao zato što tada još nije bio u koaliciji sa SDA.

Ako su Naša stranka i SDP temelj te nove vlasti u Sarajevskom kantonu, sigurno je da će taj model nove političke odgovornosti i morala postaviti i kao osnovu za poimanje vlasti u BH bloku. Povratak moralnosti u političko polje, ma koliko moral i politika ne bili kompatibilni, te pune transparentnosti vlasti dva su osnovna preduvjeta za politiku nade BH bloka. Uz to, obnova vizije bosanskohercegovačke postratne multietničnosti i građanskog društva očigledno su ključni ideološki ciljevi obje stranke. Njima, naravno, treba pridodati i vraćanje SDP-a izvorištima socijaldemokratske ideologije i konačno odbacivanje politike trećeg puta kao pakta socijaldemokratije s neoliberalističkom političkom filozofijom. BiH je, ne zaboravimo, zemlja divljeg kapitalizma, tj. prvobitne akumulacija kapitala u kojoj je malobrojna bogata elita zahvaljujući podršci i kriminalu nacionalističkih stranka stekla kroz pljačkašku privatizaciju enormno bogatstvo mjereno milijardama maraka. Tu se nalazi i ključni socijalni element politike BH bloka. Socijalna pravednost i ukidanje gramzivog oblika eksploatacije radništva i prekarijata osnovno su polje političke borbe u zemlji stravičnog oblika socijalnog konflikata u kojem je razoreno socijalno tkivo zemlje i čiji je rezultat odlazak stotina hiljada ljudi u inostranstvo u potrazi za poslom. Tu, naravno, i Naša stranka u svojoj socijalno-liberalnoj profilaciji može naći plodno tlo za artikulaciju novog oblika socijalnih odnosa.

Ovim osnovama političke izgradnje BH bloka mogu se pridodati i čitavi nizovi drugih programskih i ideoloških ciljeva. Baš zato je veoma važno stajalište koje su Nikšić i Kojović nekoliko puta podvlačili, a ono podrazumijeva da će BH blok biti ne samo savez njihove dvije političke partije, već i dugih koje dijele njihov okvir borbe za novu BiH, ali i tako orijentiranog dijela akademske zajednice i šire društvene zajednice.

Na tim osnovama su Nikšić i Kojović probudili društvenu nadu, a sigurno je da će to na skorim unutarstranačkim izborima prepoznati članstvo njihovih stranka. I ono je skupa s ovom dvojicom političara polagalo ispit zrelosti u političkom polju, prateći odluke partijskih organa. Tamo gdje su Komšić, Izetbegović, njihovi mediji i esdeaovski jataci poput Ive Komšića i Mire Lazovića očekivali raspad SDP-a, prije svega, BH bloka, pa i Naše stranke, dogodilo se suprotno – buđenje društvene nade. Na njoj zasnovan BH blok bi u budućnosti mogao postati politički spas za ovu nesretnu zemlju.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#41537 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by wewa »

moram podijeliti s vama

http://skolegijum.ba/tekst/index/1732/i ... djuje-spus

Inspekcija uređuje SPUS
Irhad Suljić

20.04.2019
Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu ima vremena do 27. aprila 2019. godine da organizuje izbore u skladu sa Zakonom o studentskom organizovanju Kantona Sarajevo i Statutom SPUS-a, odnosno da otkloni sve nedostatke i nezakonitosti napravljene prilikom izbora novih članova na Skupštini održanoj 22. januara 2019. godine. To im je naložio inspektorat Obrazovne inspekcije Kantona Sarajevo

SPUS i njegovi tadašnji članovi nisu se ponašali po pojedinim članovima Zakona o studentskom organizovanju i Statuta Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, stoji u nalazu koji je inspekcija dostavila uz rješenje od 28. 3. 2019. o upravnim mjerama za SPUS.

Pojašnjenja radi, Udruženje studenata Fakulteta islamskih nauka je, u ime trinaest studentskih asocijacija Univerziteta u Sarajevu, podnijelo Prijavu na nezakonit rad SPUS-a od 22. 1. 2019. godine. Predstavnici tih asocijacija studenata napustili su Skupštinu SPUS-a, održanu 22. 1. 2019. godine, zbog neregularnog sazivanja i procedure izbora novih članova SPUS-a.

Delegati Skupštine Studentskog parlamenta UNSA su tokom 2018. godine predsjedniku Skupštine SPUS-a Bekiru Rovčaninu dvaput slali zahtjev za održavanje redovne Skupštine i oba zahtjeva bila su odbijena. Rovčanin je inače u julu 2017. izgubio status studenta i tokom svog mandata u 2018. godini bio je zaposlenik Doma zdravlja Stari Grad. Početkom 2019. godine, odnosno 17. januara 2019. u 08:55 h, delegatima je stigao e-mail s pozivom na Skupštinu Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu. U e-mailu je pisalo da će se Skupština održati u svečanoj sali Rektorata 18. 1. 2019. godine u 18:00 h, samo jedan dan nakon poziva na Skupštinu. A u Zakonu o studentskom organizovanju, u članu 40 (Organizacija izbora), stav (4) piše da se kandidature podnose izbornoj komisiji najkasnije deset dana prije održavanja izbora, a objavljuju se najmanje sedam dana prije održavanja izbora. Istovremeno, u Statutu SPUS-a, u članu 41, stav (4) piše da se kandidature podnose izbornoj komisiji najkasnije sedam dana prije održavanja izbora. Iz ovoga se može vidjeti da je SPUS, sa svojom tadašnjom postavom, prekršio vremenski rok za kandidature koji se propisuje čak u dva pravna akta.

Inspekcija je ustanovila da je na Skupštini SPUS-a, održanoj 18. 1. 2019. godine, Rijana Jusufbegović, koja je do tada bila u izvršnom odboru SPUS-a, odnosno u funkciji zamjenice predsjednika, imenovana za članicu izborne komisije na način kojim se krši Zakon o studentskom organizovanju u članu 40, stav (6), koji kaže da članovi biračkih odbora, kandidati na izborima i članovi SPVU-e, odnosno studentskog vijeća SPVU-e s važećim mandatom ne mogu istovremeno biti i članovi izborne komisije.

U Inspektoratu kažu da će nastaviti pratiti rad SPUS-a jer inspektor prati izvršenje upravne mjere po službenoj dužnosti, što je i propisano odredbama člana 85. Zakona o inspekcijama Kantona Sarajevo.

Izvršenje upravne mjere inspektor prati na osnovu obavljenog kontrolnog inspekcijskog nadzora i drugih dokaza i saznanja, o čemu sačinjava poseban zapisnik ili službenu zabilješku, kažu u Inspektoratu.

Pojašnjavaju kako inspektor nalaže upravne mjere rješenjem kojim je određeno da SPUS organizuje izbore u skladu sa Zakonom o studentskom organizovanju u KS-u i Statutom SPUS-a, odnosno da u ostavljenom roku otkloni utvrđene nedostatke i nezakonitosti.

Zakonom o studentskom organizovanju KS-a, u članu 47. propisana je novčana kazna od 1.000 KM do 5.000 KM za organizaciju unutrašnjih izbora suprotno odredbama tog Zakona. U konkretnom slučaju, inspektor nije izdao prekršajni nalog, već upravnu mjeru, rješenje, a rukovodio se time da je krajnji cilj otkloniti nedostatke. Naime, u Zakonu o inspekcijama Kantona Sarajevo stoji da će kod nalaganja upravne mjere subjektu nadzora, ako je dopušteno propisom na koji se odnosi inspekcijski nadzor, inspektor naložiti upravnu mjeru koja je blaža, ako se tom mjerom postiže svrha radi koje se mjera nalaže, kažu u Inspektoratu.

Naglašavaju da će im, ako ne izvrše upravnu mjeru, u skladu sa članom 94, stav (1) Zakona o inspekcijama Kantona Sarajevo, izreći novčanu kaznu u visini od 50 KM radi prisiljavanja na izvršenje upravne mjere, te da će odrediti novi rok za izvršenje, uz prijetnju novom novčanom kaznom u visini od 200 KM u slučaju neizvršenja. Ako u ponovljenoj kontroli izvršenja rješenja subjekt nadzora ne izvrši upravnu mjeru koja mu je naložena rješenjem sa novim rokom, inspektor će u tom, kao i svakom narednom nadzoru, izreći novčanu kaznu koja ne može biti veća od 500 KM, kažu u Inspektoratu.

Odgovore na pitanja da li je obaviješten o rješenju Inspektorata, te kako i do kada planira provesti naložene upravne mjere zatražili smo i od bivšeg predsjednika SPUS-a Merima Serdarevića, koji je praktično zakazao i proveo spornu Skupštinu, no on nije odgovorio.

Podsjećanja radi, nakon sporne Skupštine SPUS-a, iz Foruma mladih Naše stranke najavili su novi zakon o SPUS-u.

Prema našim uvidima, ključni problem dosadašnjeg rada SPUS-a je upravo njegova (ne)funkcionalnost, kao i legitimnost izabranih predstavnika studenata. Mi ćemo na majskoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo predložiti izmjene i dopune Zakona o studentskom organizovanju, koji će uvesti novi koncept izbora rukovodstva po principu jedan student jedan glas. Vjerujemo da ćemo na taj način napraviti potpunu demokratizaciju izbornog procesa i ukloniti faktor nedostatka legitimnosti, te će svako buduće rukovodstvo imati obavezu da SPUS bude funkcionalan, transparentan i da zaista radi u interesima studenata. Bit će obavezano demokratskim kapitalom koji je dobilo od onih kojih su ga izabrali. Ovakva kapitalna promjena načina biranja rukovodstva trebala bi imati dugoročni efekat na razvijanje svijesti o demokratskim procesima, kao i na kulturu participativne demokratije, pojašnjava Faris Šehović, i naglašava kako je od ključnog značaja da se upute Inspektorata izvrše do kraja i da se ostane dosljedan i principijelan primarno iznesenom mišljenju jer organizacije civilnog društva, kao što je SPUS, moraju biti nosioci legalnosti i valjanosti rada u jednom građanskom društvu u kojem je uspostavljena vladavina prava.

Prema Zakonu o studentskom organizovanju u Kantonu Sarajevo, SPUS je nadležan za izbor studentskih predstavnika u Upravni odbor, Senat i druge organe Univerziteta, brine o pravima i interesima studenata i studentica, o kvalitetu nastavnog procesa, o studentskom standardu, ostvarivanju studentskih prava i drugim pitanjima važnim za studentice i studente Univerziteta. Organizuje i učestvuje u organizaciji i finansiranju međunarodnih projekata čiji je cilj poboljšati opšti položaj studenata i zaštitu njihovih interesa.

Prema istom Zakonu, Skupština je najviši organ SPUS-a, članovi su predstavnici organizacionih jedinica Univerziteta, a predsjednik SPUS-a je onaj kandidat za kojeg je glasala natpolovična većina prisutnih članova Skupštine.
:thumbup:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41538 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

wewa wrote:a i braca imigranti ce se osjecati dobrodoslo medju tamnoputim gradjanima Kantona :thumbup:
:lol: :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 48411
Joined: 30/07/2015 20:01

#41539 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Super tekstovi.

Samo da mi je znati kako to šta u ovim tekstovima piše može danas pomoći radniku koji ne može doktoru jer mu nije uplaćeno zdravstveno. I više od pola godine nije mu uplaćeno penziono. I nekoliko mjeseci poreza na plate za prošlu godinu. A plate su mu isplaćene.

U kantonu u kojem je NS na vlasti.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#41540 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

Zar nije uvedena zabrana isplate plate bez uplacenih doprinosa, tj. dat nalog bankama kroz Agenciju za bankarstvo i Poresku upravu da ne prihvataju parcijalne platne liste?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#41541 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hajvan »

Hakiz wrote:Super tekstovi.

Samo da mi je znati kako to šta u ovim tekstovima piše može danas pomoći radniku koji ne može doktoru jer mu nije uplaćeno zdravstveno. I više od pola godine nije mu uplaćeno penziono. I nekoliko mjeseci poreza na plate za prošlu godinu. A plate su mu isplaćene.

U kantonu u kojem je NS na vlasti.

mah, sve i da je uplaceno
odes u UKC- ka'e, nema reagenasa, nema ovo, nema ono
morel’ napismeno; kae, nemere!
ali ima uzet meni i zeni od plata 10 milja godisnje za zdravstveno osiguranje..
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#41542 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

Nakon prijetnje KUIP-om jako brzo pisu potvrde da nema ovoga i onoga. :mrgreen:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41543 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

:run:
Last edited by kmirsad on 03/05/2019 18:06, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#41544 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hajvan »

ne razumijem Vas upis, zaista…iako sam ga procitao tri puta u pokusaju da dokucim ironiju/sarkazam… bez uspijaha, na zalost...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41545 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Hajvan wrote:ne razumijem Vas upis, zaista…iako sam ga procitao tri puta u pokusaju da dokucim ironiju/sarkazam… bez uspijaha, na zalost...
Izvinjavam se kolega... evo odmah brišem.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#41546 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hajvan »

kmirsad wrote:
Hajvan wrote:ne razumijem Vas upis, zaista…iako sam ga procitao tri puta u pokusaju da dokucim ironiju/sarkazam… bez uspijaha, na zalost...
Izvinjavam se kolega... evo odmah brišem.
hahahaha….
odlican, odlican
oplakah :lol:
User avatar
dr.gog
Posts: 4960
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#41547 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dr.gog »

Hajvan wrote:
Hakiz wrote:Super tekstovi.

Samo da mi je znati kako to šta u ovim tekstovima piše može danas pomoći radniku koji ne može doktoru jer mu nije uplaćeno zdravstveno. I više od pola godine nije mu uplaćeno penziono. I nekoliko mjeseci poreza na plate za prošlu godinu. A plate su mu isplaćene.

U kantonu u kojem je NS na vlasti.

mah, sve i da je uplaceno
odes u UKC- ka'e, nema reagenasa, nema ovo, nema ono
morel’ napismeno; kae, nemere!
ali ima uzet meni i zeni od plata 10 milja godisnje za zdravstveno osiguranje..
Zamoliću sve vas kojima NEĆE da daju potvrdu o "nedostatku reagensa", da zabilježite sljedeće : Ime i prezime zdravstvenog ili administrativnog radnika KCUS koji vam je to saopštio, i ime njegovog šefa Odsjeka. Svi radnici KCUS nose, kao što znate akreditacije sa imenom i nazivom odjela/odsjeka u kojem rade, i dužni su se identificirati na zahtjev pacijenta/korisnika usluga. TZv."neizdavanje potvrda" je neformalna naredba kojoj nisam ušao u trag, ali pretpostavljam po kojem obrascu to čine :twisted: . Dakle, KO vam je rekao da NEMA REAGENSA (ime i prezime), ko vam je rekao da "se potvrda ne izdaje", i jako bitno - DATUM dešavanja i lokacija (koja laboratorija na KCUS ili koji odjel). Takav podatak će biti na stolovima svih onih koji to , vjerovatno znaju, ali iz ovih ili onih razloga šute- često pritisnuti bolešću, ili ucjenom na poslu, ili "dobrim odnosima" sa KCUS. Za ovo ću direktno prozvati Elmedina Konakovića, najkurčevitijeg izdanka SDA i sadašnjeg otpadnika od iste.

Dakle, Kifla, što si prije kraćeg vremena KUPOVAO lijek koji postoji u bolničkoj apoteci?. Koga si se uplašio, "mangupe"? Možda lošeg liječenja člana familije...Ok, ali "nećemo više tako Dino".Šef gradske skupštine zazire??. Sunce li vam **em :twisted:

Dosta mi je ove priče, pa ako kolege hoće da se objašnjavaju preko klix.ba ili avaz.ba, ili FTV, ili čak finog članka u stranom mediju, ili Inspekcije, imaće posla preko glave pola uprave medicinskog "begovata" koji je "riješio dugove". Ako slučajno saznam i dokažem da su nekoga poslali po ampulu Voltarena ili slično, nema tog sistema zaštite ili prešutkivanja koji će ih sačuvati od blamaže. Bilježite imena, situacije, lokacije problema. A one diktatorske opomene polijepljene po KCUS, neka okače mačku o rep. Znači, znam da nije kriva med.sestra ili dežurni ljekar, ali svi će snositi posljedice medicinskog kriminala, ili jer ga naređuju, ili jer ga tolerišu. Ovjerena knjižica znači potpuni i pravovremeni tretman , pretrage i lijekove.

Sve ostalo je kriminal. Dobro upamtite!

Pošto je ministrica zdravstva iz DF, nerće mi biti teško da zagorčam život svima iz DF koji su u strukturi po ovom pitanju. Svojima iz NS još više...
zippoo87
Posts: 19662
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#41548 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

druga dotora nam je "neko" naljutio
tesko je gledati svojim ocima na kriminal i nesposobnost a ne reagovati
napisi neki tekst doktore i posalji u novine,ako imas neke insajderske informacije...napisi neka se potpise redakcija i biti ces miran
izvrsni direktor
Posts: 14757
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#41549 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by izvrsni direktor »

Hakiz wrote:Super tekstovi.

Samo da mi je znati kako to šta u ovim tekstovima piše može danas pomoći radniku koji ne može doktoru jer mu nije uplaćeno zdravstveno. I više od pola godine nije mu uplaćeno penziono. I nekoliko mjeseci poreza na plate za prošlu godinu. A plate su mu isplaćene.

U kantonu u kojem je NS na vlasti.
A prije su to dve mogli. Kako dodje ns na vlast sve propada. Eno i plin poskupio. Otjerati ih sve, ne rade nista a sve nam gore
zippoo87
Posts: 19662
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#41550 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

izvrsni direktor wrote:
Hakiz wrote:Super tekstovi.

Samo da mi je znati kako to šta u ovim tekstovima piše može danas pomoći radniku koji ne može doktoru jer mu nije uplaćeno zdravstveno. I više od pola godine nije mu uplaćeno penziono. I nekoliko mjeseci poreza na plate za prošlu godinu. A plate su mu isplaćene.

U kantonu u kojem je NS na vlasti.
A prije su to dve mogli. Kako dodje ns na vlast sve propada. Eno i plin poskupio. Otjerati ih sve, ne rade nista a sve nam gore
nastavi sa svojim lazima,biĆe nesto od tebe kada porastes :lol:
Locked