Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
olimp84
Posts: 125
Joined: 04/03/2018 23:27
Location: krivo usmjeren

#41501 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by olimp84 »

kluz franjo wrote:Ovako...
Nakon niza neuspjeha čini se da SDA planira opoziciju "disciplinirati" putem njihovih unutarstranačkih izbora.

Ja nemam razloga da mislim da je Damir Marjanović "SDA igrač". Na koncu, upravo su ga PK i ovo rukovodstvo uveli u stranku i GO i postavili ga za nosioca liste (sami pali, sami se ubili).

Ipak, ukoliko DM i prećutno prihvati predstojeću "podršku" Stav-a i SB-a, to će imati svoju simboliku.

Naravno, delegati NS imaju pravo sebi izabrati predsjednika, bilo kojeg.
Mi, birači imamo pravo to tumačiti.
:)
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#41502 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

kluz franjo wrote:Ovako...
Nakon niza neuspjeha čini se da SDA planira opoziciju "disciplinirati" putem njihovih unutarstranačkih izbora.

Ja nemam razloga da mislim da je Damir Marjanović "SDA igrač". Na koncu, upravo su ga PK i ovo rukovodstvo uveli u stranku i GO i postavili ga za nosioca liste (sami pali, sami se ubili).

Ipak, ukoliko DM i prećutno prihvati predstojeću "podršku" Stav-a i SB-a, to će imati svoju simboliku.

Naravno, delegati NS imaju pravo sebi izabrati predsjednika, bilo kojeg.
Mi, birači imamo pravo to tumačiti.
naravno, ali isto tako svi imamo pravo reci da je preambiciozno, da ne kazem bolesno ambiciozno, da damir koji je prije nepune dvije godine dosao u stranku (kojoj se smijesio historijski dobar rezultat), bude kandidat za njenog predsjednika, pored ljudi koji su toliko energije i truda ulozili da bi stranka uspjela i toliko puta bili javno lincovani, a sve zbog iste te stranke.

ali tko sam ja da sudim čiji je marjanovic.

samo znam da isti marjanovic ne trpi autoritete i da isti u nekom kolektivu mora biti glavni. to se par puta pokazalo i to slijedom:
1. bio ministar i dao ostavku zato sto je shvatio da je premijer iznad njega i zato sto se nije ispostovalo to nesto sto je damir trazio. mislio je da sam može odlučivati, ali se ispostavilo da ima nadređenog,
2. bio u dfu i otisao zato sto ga komsic nije zelio predloziti za predsjednistvo drzave, vec mu nudio da bude prvi na kompenzacionoj listi za drzavni parlament,
3. formirao neki igg ili kako se vec zvao njegov pokret, u kojeg je pozvao bogica, begica iz tuzle i jos neke i svi su ga redom otkantali jer je htio da sefuje.

pozitivna stvar kod damira je to sto nije gladan za foteljama, ili sto njegova glad za prvim covjekom svega nadjaca glad za foteljama.

znas, damir je dijete iz mahale, mangup, a uz to jako obrazovan, elokventan i dosta kvalitetan i cijeni sebe vise nego bilo koga drugog. tko razumije, shvatit ce sto govorim.
Last edited by malakh on 02/05/2019 09:32, edited 2 times in total.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41503 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Godina i 3 mjeseca.
Od pristupanja NS-u do kandidature za njenog predsjednika.
Manje ili više je sad važno nagađanje čiji je.
Takvi su meni prošle godine obrali sav vočnjak.
Sjedili sa mnom, gidili. roštiljali... iz usta med i mlijeko...... vidjeli kako ga okopovam, nanosim stajnjak, krešem, krečim, kosim, vidjeli behar, skontali da če voče roditi obilno i zdravo...
Dok sam bio poslom spriječen da odem, oni našli vremena i komplet ga obrali... isput mi pojeli i ribizle...
Lično mislim da nije ničiji, da je samo svoj. Uz to narcis.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#41504 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seln »

kmirsad wrote:Godina i 3 mjeseca.
Od pristupanja NS-u do kandidature za njenog predsjednika.
Manje ili više je sad važno nagađanje čiji je.
Takvi su meni prošle godine obrali sav vočnjak.
Sjedili sa mnom, gidili. roštiljali... iz usta med i mlijeko...... vidjeli kako ga okopovam, nanosim stajnjak, krešem, krečim, kosim, vidjeli behar, skontali da če voče roditi obilno i zdravo...
Dok sam bio poslom spriječen da odem, oni našli vremena i komplet ga obrali... isput mi pojeli i ribizle...
Lično mislim da nije ničiji, da je samo svoj. Uz to narcis.
:lol:
mirso, odavno nisi napisao bolji post.
Hakiz
Posts: 48412
Joined: 30/07/2015 20:01

#41505 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Nego, kako će NS reagovati na ovaj napad od strane SDA?

Plin poskupljuje 30% a kako je Kanton Sarajevo najveći krajnji potrošač, to je direktni udar na Kanton. Poskupljenjem plina moraće poskupiti sve, pa i grijanje, a onda će se bijes građana Kantona usmjeriti prema kantonalnoj Vladi, uključujući i Fortu, koji će Toplanama sigurno odobriti poskupljenje.

Dakle, SDA vodi specijalni rat protiv i NS-a.

Kako će (i da li će uopšte) NS izvršiti protivudar na SDA u ovom ratu?

Da vidimo, na muci se poznaju junaci, kako će vlada Kantona Sarajevo, i NS u njoj, zaštititi standard građana Kantona.

Da ne govorimo o tome da je veliki dio cijene plina, u stvari, plaćanje raznih posrednika. Moglo bi to i sa manje preprodavača, to jeste jeftinije.
izvrsni direktor
Posts: 14756
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#41506 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by izvrsni direktor »

Nista jebavat majku sda i trszit da poniste odluku. Nego, cekamo da vidimo sta ce NS uradit inace cemo im jebat majku
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#41507 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seln »

Hakiz wrote:Nego, kako će NS reagovati na ovaj napad od strane SDA?

Plin poskupljuje 30% a kako je Kanton Sarajevo najveći krajnji potrošač, to je direktni udar na Kanton. Poskupljenjem plina moraće poskupiti sve, pa i grijanje, a onda će se bijes građana Kantona usmjeriti prema kantonalnoj Vladi, uključujući i Fortu, koji će Toplanama sigurno odobriti poskupljenje.
Nista... Forto ce prvo odobriti, zatim povuci odobrenje, a dva dana kasnije prkosno reci "jesam, odobrio sam, pa sta".

Postoji li mogucnost nabavke plina od alternativnog liferanta, tako da cijena plina + troskovi transporta ostanu blizu sadasnje cijene?
Hakiz
Posts: 48412
Joined: 30/07/2015 20:01

#41508 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Koliko znam, ne postoji.

Evo, ovo je veliki test za Vladu kantona i stranke koje je čine. Em što je to stvar standarda građana Kantona, em što će poskupljenje plina uzrokovati povećano grijanje alternativnim načinima, a to znači povećano zagađenje slijedeće zime.

A nije da ni građani nisu krivi, jer ako nam ovom odlukom na nivou Federacije SDA ugrožava ne samo standard nego i zdravlje, a mi nismo na ulici i koristimo argumente koje imamo, onda je i do nas. Doduše, i karta do Duesseldorfa je način borbe.

Ali, prvo treba demokratski i legalno, provjeriti da li će oni kojima smo dali glas protiv SDA uraditi nešto za nas.

Da vidimo da li će nam Vlada kantona dati novi argument za kupovinu spomenute karte.

A ljudima iz drugih kantona poruka. Nije ovo sebičnost Sarajlija, nego je stvar u tome što jedino ovdje blok stranaka ima pravu vlast pa ako ovdje gdje imaju vlast ne mogu ništa napraviti, šta onda ljudi iz drugih kantona mogu očekivati? Ako ne uspiju uraditi ozbiljnu stvar za građane tamo gdje vladaju, kako će očekivati da tamo gdje se bore za vlast neko im da glasove na budućim izborima?

Svaka čast na princiijelnosti izjava, da vidimo mogu li nešto konkretno uraditi kada se treba uhvatiti u borbu sa jakim protivnikom a u pitanju je svakodnevni život građana nad kojima vladaju.

Kao što rekoh, ovo im je pravi test.
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41509 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

Hakiz wrote:Koliko znam, ne postoji.

Evo, ovo je veliki test za Vladu kantona i stranke koje je čine. Em što je to stvar standarda građana Kantona, em što će poskupljenje plina uzrokovati povećano grijanje alternativnim načinima, a to znači povećano zagađenje slijedeće zime.

A nije da ni građani nisu krivi, jer ako nam ovom odlukom na nivou Federacije SDA ugrožava ne samo standard nego i zdravlje, a mi nismo na ulici i koristimo argumente koje imamo, onda je i do nas. Doduše, i karta do Duesseldorfa je način borbe.

Ali, prvo treba demokratski i legalno, provjeriti da li će oni kojima smo dali glas protiv SDA uraditi nešto za nas.

Da vidimo da li će nam Vlada kantona dati novi argument za kupovinu spomenute karte.

A ljudima iz drugih kantona poruka. Nije ovo sebičnost Sarajlija, nego je stvar u tome što jedino ovdje blok stranaka ima pravu vlast pa ako ovdje gdje imaju vlast ne mogu ništa napraviti, šta onda ljudi iz drugih kantona mogu očekivati? Ako ne uspiju uraditi ozbiljnu stvar za građane tamo gdje vladaju, kako će očekivati da tamo gdje se bore za vlast neko im da glasove na budućim izborima?

Svaka čast na princiijelnosti izjava, da vidimo mogu li nešto konkretno uraditi kada se treba uhvatiti u borbu sa jakim protivnikom a u pitanju je svakodnevni život građana nad kojima vladaju.

Kao što rekoh, ovo im je pravi test.
Ako se odluka donosi na niovu Federacije, šta bi to kantonalna vlast trebala i mogla da uradi ? Pitanje je sasvim ozbiljno i nema u njemu nikakvog podteksta
Hakiz
Posts: 48412
Joined: 30/07/2015 20:01

#41510 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

palermo wrote:
Ako se odluka donosi na niovu Federacije, šta bi to kantonalna vlast trebala i mogla da uradi ? Pitanje je sasvim ozbiljno i nema u njemu nikakvog podteksta
Naravno da kantonalna vlast ne može uticati na odluku federalne vlade. Ne znam može li se šta kroz inicijative u parlamentu FBiH uraditi.

Ali da vidimo može li uticati na posljedice odluka federalne vlade na kanton. A možda može i napraviti kontraudar. Možda. Pokazati šta će se desiti SDA-ovcima ako se Novalićeva odluka o poskupljenju provede.

U pitanju je rat.

A građani Kantona Sarajevo će biti žrtve. I primjer drugima.

A kada glasači u ostatku i Federacije i države u cjelini vide da bh. blok i NS u njemu ne mogu zaštititi građane pod njihovom vlasti, koji bi bio razlog da NS-u i strankama bh. bloka daju glasove? Ko zna, možda će razmišljati na način "Vidite, u Sarajevu su glasali protiv SDA i za bh blok, pa šta im se desilo. A bh blok ih ne može zaštititi od osvete SDA."
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41511 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

Hakiz wrote:
palermo wrote:
Ako se odluka donosi na niovu Federacije, šta bi to kantonalna vlast trebala i mogla da uradi ? Pitanje je sasvim ozbiljno i nema u njemu nikakvog podteksta
Naravno da kantonalna vlast ne može uticati na odluku federalne vlade. Ne znam može li se šta kroz inicijative u parlamentu FBiH uraditi.

Ali da vidimo može li uticati na posljedice odluka federalne vlade na kanton. A možda može i napraviti kontraudar. Možda. Pokazati šta će se desiti SDA-ovcima ako se Novalićeva odluka o poskupljenju provede.

U pitanju je rat.

A građani Kantona Sarajevo će biti žrtve. I primjer drugima.

A kada glasači u ostatku i Federacije i države u cjelini vide da bh. blok i NS u njemu ne mogu zaštititi građane pod njihovom vlasti, koji bi bio razlog da NS-u i strankama bh. bloka daju glasove? Ko zna, možda će razmišljati na način "Vidite, u Sarajevu su glasali protiv SDA i za bh blok, pa šta im se desilo. A bh blok ih ne može zaštititi od osvete SDA."
Ovo boldirano, neće niko u drugim kantonima razmišljati na način koji si ti opisao, većina će reagovati u stilu " e, da je nama imati takav problem".....

Al pošto smo na temi NS, zaratiti sa federacijom (odnosno sa onima koji čine vlast u federaciji) zbog ove odluke znači samo dodatno potcrtati da je opredjeljenje Naše stranke da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo.
Što je naravno sasvim legitimno političko opredjeljenje
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41512 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Građanima Kantona Sarajevo je potpuno jasno ko im je ovo priredio i sa kojim motivima.
Ulica, blokada, smjena nadležnog ministra energetike.
Uz pomoć koalicionih partnera u Vladi FBiH. Recimo ona Edita iz SBBB, za okoliš...
Ili smisliti kakvu križaljku i napraviti novu Vladu FBiH bez SDA i njihovog premijera i ministra energetike..Dobro bi došo kakav kvar na nekim ventilima...
Mene čude građani KS... uvijek su imali reputaciju buntovnih ljudi i boraca protiv nepravde. A ovo je egzistencijalni udar.
Nužna samoodbrana je legalna.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41513 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Premijer KS Edin Forto o poskupljenju plina

Vlada Kantona Sarajevo
241 komentara
76 dijeljenja
1,1 hilj.
Sviđa mi se
Prikaži više reakcija
Komentar
Podijeli
97 hilj. prikaz/a · u utorak ·
"Uputio sam pismo premijeru FBiH Fadilu Novaliću za hitan sastanak kako bi raspravili sve detalje vezane za poskupljenje plina. Moramo zaštiti građane i poslovne subjekte koji posluju na području KS, i koji su zaslužni za sve dobro što imamo u Kantonu. Odluka o poskupljenju je direktni udar na planove Vlade KS, na firme koje želimo da razvijamo i strateški investiramo u njih kako bi unaprijedili kvalitet života", rekao je premijer KS Edin Forto i najavio sjednicu Vlade KS sa temom poskupljenje plina, nakon koje će donijeti adekvatne zaključke.
Ima i video, ali ga ja ne znam prenjeti ovdje...
Hakiz
Posts: 48412
Joined: 30/07/2015 20:01

#41514 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

palermo wrote:
Al pošto smo na temi NS, zaratiti sa federacijom (odnosno sa onima koji čine vlast u federaciji) zbog ove odluke znači samo dodatno potcrtati da je opredjeljenje Naše stranke da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo.
Što je naravno sasvim legitimno političko opredjeljenje
I da bi se izbjegao utisak da je NS-u samo Kanton Sarajevo bitan, Kanton koji je dao najveću podršku NS-u, treba ga pustiti da plaća cijenu za tu podršku?

I to je legitimno političko opredjeljenje, naravno.
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41515 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

Hakiz wrote:
palermo wrote:
Al pošto smo na temi NS, zaratiti sa federacijom (odnosno sa onima koji čine vlast u federaciji) zbog ove odluke znači samo dodatno potcrtati da je opredjeljenje Naše stranke da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo.
Što je naravno sasvim legitimno političko opredjeljenje
I da bi se izbjegao utisak da je NS-u samo Kanton Sarajevo bitan, Kanton koji je dao najveću podršku NS-u, treba ga pustiti da plaća cijenu za tu podršku?

I to je legitimno političko opredjeljenje, naravno.
ja nisam spomenuo uopšte šta NS treba uraditi
Postoji rukovodstvo Naše stranke i ono donosi odluke.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41516 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Dobar biznismen iz Kantona Sarajevo bi več sada trebao da naruči veče količine kotlova na ugalj i nekoliko kompozicija uglja...onog sumpornog, bolja mu kaločna moć.
Mošda da iz Hrvatske i okruženja nabavi značajne količine otpadne plastike...
Jebo plin...
Za kratko vrijeme dobit ćete u Sarajevu mnogo malih Termoenergerskih postrojenja...
Hakiz
Posts: 48412
Joined: 30/07/2015 20:01

#41517 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

kmirsad wrote:
Premijer KS Edin Forto o poskupljenju plina

Vlada Kantona Sarajevo
241 komentara
76 dijeljenja
1,1 hilj.
Sviđa mi se
Prikaži više reakcija
Komentar
Podijeli
97 hilj. prikaz/a · u utorak ·
"Uputio sam pismo premijeru FBiH Fadilu Novaliću za hitan sastanak kako bi raspravili sve detalje vezane za poskupljenje plina. Moramo zaštiti građane i poslovne subjekte koji posluju na području KS, i koji su zaslužni za sve dobro što imamo u Kantonu. Odluka o poskupljenju je direktni udar na planove Vlade KS, na firme koje želimo da razvijamo i strateški investiramo u njih kako bi unaprijedili kvalitet života", rekao je premijer KS Edin Forto i najavio sjednicu Vlade KS sa temom poskupljenje plina, nakon koje će donijeti adekvatne zaključke.
Ima i video, ali ga ja ne znam prenjeti ovdje...
Ma, svaka čast na izjavama. Vidjećemo šta će biti.

U kantonu u kojem bh blok, pa time i NS, imaju direktan uticaj i vlast, postoje firme koje isplaćuju plate, a ne uplaćuju doprinose, kao ni poreze na te plate. I ne samo da poslodavci krše propise, nego i banke primaju te plate bez potvrde o plaćenim doprinosima. A koliko znam, neka me neko ispravi ako nije tačno, banke ne smiju ili primiti uplatu firme za plate ili isplatiti radnicima te firme plate bez potvrde o plaćenim doprinosima.

Ne znam da le je ovo istina, neko mi je rekao da taj propis postoji, pa neka me neko ispravi ako nije istina.

Ali, ako je istina, ne samo poslodavci nego i banke rade prekršaje. A za sada niko osim nekoliko ugostitelja nije meta tamo gdje NS vlada.

Neće radnici prijavljivati jer ne vjeruju da će biti zaštićeni, tako da vlast mora prva nešto uraditi da ohrabri radnike.

I šta tim radnicima jake izjave znače ako im ne ide radni/penzioni staž i ne mogu kod doktora jer im nije plaćeno zdravstveno osiguranje?

Kakvu u ovom slučaju oni imaju korist od NS-a u kantonu u kojem NS vlada?

I po čemu se tada, barem u ovoj oblasti, NS razlikuje od SDA?

Vidjećemo, za nešto više od godinu su lokalni izbori, a onda slijede opšti.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41518 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

U pravu si...
Zabranjena je isplata neta bez isplate pripadajučih doprinosa.
Službenik banke koji to prati, je o svakom takvom slučaju dužan obavjestiti Poresku upravu.
Platu mora pustiti na račun uposlenika.
Problem je što te prekršaje čine u največem broju firme u državnom vlasništvu koje su u nadležnosti federalnih vlasti a njima se to toleriše.
Kako bi inače Rudnik Kreka bio dužan državi javnih prihoda oko 170 miliona maraka.
A plate, topli obrok, regres... redovni.
A topli obrok im 15 km.
A svaki TO preko 8 km se smatra platom i na razliku preko 8 km se mora se obračunati puni iznos doprinos
Blokiraj im račun, nema isplate plate, rudari odmah u štrajk, nema uglja, stajju TE Tuzla i Kakanj... Nema ni strije... eto socijalnog bunta, padaju Vlade.
Vlada Kantona ne može tu ama baš ništa, nije njihova nadležnost.
Ne može ništa ni za cijenu plina.
Odluku donosi federalni ministar rudarstva i energetike.
Da je taj ministar NS-ov, MOŽDA... MOŽDA bi nešto i mogao da zaustavi.
Jedino ako im Dino zna i ima šta dobro zadokumentovanih aferima, da pokušaju preko Tužilaštva prijavama... bar da ih prepadnu...
Ali ne boji se ta mraka ni njih...
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1028
Joined: 13/10/2006 17:30

#41519 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by DrugaGimnazija »

palermo wrote:
Hakiz wrote: A kada glasači u ostatku i Federacije i države u cjelini vide da bh. blok i NS u njemu ne mogu zaštititi građane pod njihovom vlasti, koji bi bio razlog da NS-u i strankama bh. bloka daju glasove? Ko zna, možda će razmišljati na način "Vidite, u Sarajevu su glasali protiv SDA i za bh blok, pa šta im se desilo. A bh blok ih ne može zaštititi od osvete SDA."
Ovo boldirano, neće niko u drugim kantonima razmišljati na način koji si ti opisao, većina će reagovati u stilu " e, da je nama imati takav problem".....
Upravo na ovaj način je Dodik ojačao svoju poziciju na prošlim lokalnim izborima. Trošio entitetski novac tamo gdje je SNSD na vlasti, a zavrtao pipu tamo gdje je na vlasti bila opozicija. Možda ih SDA kopira.
palermo wrote: Al pošto smo na temi NS, zaratiti sa federacijom (odnosno sa onima koji čine vlast u federaciji) zbog ove odluke znači samo dodatno potcrtati da je opredjeljenje Naše stranke da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo.
Što je naravno sasvim legitimno političko opredjeljenje
Ovdje se ne radi o potezima Naše Stranke, nego Vlade KS. I naravno da je Vlada KS opredijeljena da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo. u drugim kantonima će djelovati vlade koje su tamo izabrane. Kad tamo bude izabrana NS, onda će njeni kadrovi djelovati i u sklopu tih vlada.

Ne kontam koje je očekivanje od NS da sprovodi neke inicijative i vodi politiku u Livnu ili Bileći, kad tamo nije prošla na izborima. A, nije prošla na izborima jer njihove ideje nisu popularne među lokalnim stanovništvom.

Nije NS "odlučila" da djeluje samo u KS, nego su samo glasači KS odlučili da im daju šansu. Da su pobijedili u USK, djelovali bi i tamo...
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41520 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

DrugaGimnazija wrote: Ovdje se ne radi o potezima Naše Stranke, nego Vlade KS. I naravno da je Vlada KS opredijeljena da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo. u drugim kantonima će djelovati vlade koje su tamo izabrane. Kad tamo bude izabrana NS, onda će njeni kadrovi djelovati i u sklopu tih vlada.

Ne kontam koje je očekivanje od NS da sprovodi neke inicijative i vodi politiku u Livnu ili Bileći, kad tamo nije prošla na izborima. A, nije prošla na izborima jer njihove ideje nisu popularne među lokalnim stanovništvom.

Nije NS "odlučila" da djeluje samo u KS, nego su samo glasači KS odlučili da im daju šansu. Da su pobijedili u USK, djelovali bi i tamo...
Na temi smo Naše stranke, zato pričamo o radu Naše stranke i njenom odnosu prema društveno-političkoj zbilji BOsne i Hercegovine. U tom kontekstu ova priča. Inače ok je to, što pričaš o vladi KS.

A što se ovog drugog dijela tvoga posta tiče, moram iskreno proiznati da mi je dosadilo braniti se od optužbi (ne mislim sad na tebe specifično, nego onako generalno) zašto moji (u ovom slučaju hercegovci) nisu glasali za NS (ili nekog drugog iz te tzv lijeve opcije). Prvo nekako mi glupo, ljudi glasaju za nekog iz nekih svojih razloga, šta ja tu (ili bilo ko drugi) ima nekog optuživati za njegove izbore. A drugo, opet nekako mi se čini da je prirodnije da politička stranka treba da promišlja o tome kako pridobiti nekoga a ne da glasač razmišlja o tome kako da on pridobije stranku da obrati pažnju i na njega.

Al opet ponavljam, politički je sasvim legitimno da se stranka opredijeli za jednu ciljnu skupinu ( nevezano po kojim karakteristikama ju je segmentirala) i da se bori samo za nju.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#41521 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by bunk »

..svako ima svoje razloge za politiku koju pokusava progurat
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#41522 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Navodno je NS ušla u koaliciju na TK sa nacionalističkom PDA ,d ali je to istina :?
olimp84
Posts: 125
Joined: 04/03/2018 23:27
Location: krivo usmjeren

#41523 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by olimp84 »

palermo wrote:
Prvo nekako mi glupo, ljudi glasaju za nekog iz nekih svojih razloga, šta ja tu (ili bilo ko drugi) ima nekog optuživati za njegove izbore. A drugo, opet nekako mi se čini da je prirodnije da politička stranka treba da promišlja o tome kako pridobiti nekoga a ne da glasač razmišlja o tome kako da on pridobije stranku da obrati pažnju i na njega.
:idea:
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#41524 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Čitam i ne mogu da vjerujem šta neko piše - a onda još tvrdi "bez podteksta"... :-)

Sarajevogas je najveći pojedinačni kupac BH-Gasa.
Zbog neliberaliziranog tržišta Sarajevogas MORA kupovati od BH-Gasa.
Sarajevogas je u 100% vlasništvu Kantona Sarajevo.
Vlada KS usvoji mjere za smanjenje zagađenja zraka koje uključuju dalju gasifikaciju i stimulanse za priključenje za krajnje potrošače.
Na to sve BH-Gas predloži, a federalna Vlada im k'o s' nokta odobri povećanje cijene za "minornih" 29,29% i to bez ijednog valjanog tržišnog opravdanja.

I kada kantonalna vlada ukaže na pogubnost takve odluke, dođe delegat i "bez podteksta" zaključi:
"Da to samo dodatno potcrtava opredjeljenje NS da ozbiljno djeluje samo u KS!"

O tisuću mu bura i vrelog kamenja!

Pa kakvo je onda opredjeljenje onih koji donesoše ovu idiotsko-sramnu i sramno-idiotsku odluku o poskupljenju?
Kakvo djelovanje to potcrtava?

Neki bi se očigledno momentalno proglasili Kazanovama i Don Huanima, čim bi im SDA onu stvar nacrtala na tarabi.
Bez podteksta...
Hakiz
Posts: 48412
Joined: 30/07/2015 20:01

#41525 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

palermo wrote:
DrugaGimnazija wrote: Ovdje se ne radi o potezima Naše Stranke, nego Vlade KS. I naravno da je Vlada KS opredijeljena da djeluje (ozbiljno) samo u Kantonu Sarajevo. u drugim kantonima će djelovati vlade koje su tamo izabrane. Kad tamo bude izabrana NS, onda će njeni kadrovi djelovati i u sklopu tih vlada.

Ne kontam koje je očekivanje od NS da sprovodi neke inicijative i vodi politiku u Livnu ili Bileći, kad tamo nije prošla na izborima. A, nije prošla na izborima jer njihove ideje nisu popularne među lokalnim stanovništvom.

Nije NS "odlučila" da djeluje samo u KS, nego su samo glasači KS odlučili da im daju šansu. Da su pobijedili u USK, djelovali bi i tamo...
Na temi smo Naše stranke, zato pričamo o radu Naše stranke i njenom odnosu prema društveno-političkoj zbilji BOsne i Hercegovine. U tom kontekstu ova priča. Inače ok je to, što pričaš o vladi KS.

A što se ovog drugog dijela tvoga posta tiče, moram iskreno proiznati da mi je dosadilo braniti se od optužbi (ne mislim sad na tebe specifično, nego onako generalno) zašto moji (u ovom slučaju hercegovci) nisu glasali za NS (ili nekog drugog iz te tzv lijeve opcije). Prvo nekako mi glupo, ljudi glasaju za nekog iz nekih svojih razloga, šta ja tu (ili bilo ko drugi) ima nekog optuživati za njegove izbore. A drugo, opet nekako mi se čini da je prirodnije da politička stranka treba da promišlja o tome kako pridobiti nekoga a ne da glasač razmišlja o tome kako da on pridobije stranku da obrati pažnju i na njega.

Al opet ponavljam, politički je sasvim legitimno da se stranka opredijeli za jednu ciljnu skupinu ( nevezano po kojim karakteristikama ju je segmentirala) i da se bori samo za nju.
Ali, kako možeš optužiti NS za sarajevocentričnost ako im na drugim mjestima nisu dali glasove?

I šta očekuješ da NS uradi u tom slučaju?

Da kaže hajdemo zapostaviti mjesto na koje su nam dali vlast i posvetiti se drugima. Prvo bi time izgubili mjesto na kojem im je data vlast, a drugo, to bi bio primjer drugima šta će im se desiti.

Normalno je da se moraju najviše pozabaviti mjestom na kojem im je data vlast, I da na tom mjestu naprave dobre stvari kako bi druga mjesta vidjela da je dobro dati im vlast.

Zato ja kroz svoje postove insistiram na stvarima koje čine najvažniji praktičan svakodnevni život, iako možda NS misli da ima važnije i veće probeme. Ja ne znam puno i ne ulazim u sukobe untar bh bloka, šta DF radi, borbu za mjesto predsjednika NS-a itd. Ono šta znam je da će moj glas na sljedećim izborima, prvo loklanim, odlučiti upravo ovo, da li će poskupiti režije i ako poskupe da li će ljudi, čak i oni koji su zaposleni, imati novca da ih plate, da li će kažnjavati poslodavce koji radnicima ne uplaćuju doprinose, da li će upravitelji, komunalna predueća, administracija, zdravstvene ustanove u Kantonu biti na usluzi građanima ili će se ponašati u stilu da građani postoje zato da bi oni imali posao itd.

To mene interesuje, a ne da li će im Komšić zabiti nož u leđa. Neka naprave taktičke timove, pa neka se jedan tim bavi izdajama unutar bh bloka. A ostali neka rade praktične stvari.

Jer, ako ne rješavaju praktične stvari i bave se politikom, kakva korist od njih, i čemu im opet dati glas?

Evo jedno naivno razmišljanje:

Ako ništa dugo, SDA je barem zaštitnik nacionalnih interesa na mjestu na kojem je NS dobio vlast. Pa je tu poziciju SDA koristila kao opravdanje za krađu. I ako oni kojima smo zamijenili SDA ne urade ono zbog čega smo zamijenili SDA, ostali smo i bez boljeg života i bez zaštitnika nacionalnih interesa. U tom slučaju, bolje imati jedno nego nijedno, ako već nema boljeg života, neka su barem "naši" na vlasti. A i naučili smo sa njima, znamo ih.

Iako to nije rezonovanje forumaša na ovom forumu, ko zna koliko glasača koji na forumu nisu može tako razmišljati?

Dakle, mislim da je 6 mjeseci nakon izbora dovoljno vremena da se u kantonu u kojem je NS na vlasti krene u inspekcijski pregled i kažnjavanje poslodavaca koji varaju i radnike i državu. Neka ne kažnjavaju firme, nego direktore, pa i mogućim kaznama od 1 godine zatvora, neka se dogovore sa sudskom vlasti da sudije počnu primjenjivati i tu kaznu. Nije cilj uništiti firmu, ali direktora firme možeš uništiti.

Ne može preko noći, ali do sada su barem jedno 2 direktora mogla biti javni primjer.
Locked