Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#41376 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by zippoo87 »

last mohicans wrote:
kafanski_covjek wrote:
zippoo87 wrote: Dunkirk
gledao danas
film je vise dokumentarac...sa malo ili nimalo dijaloga...ne znam,ali sta je smisao ovog filma,koji i nema neku radnju...ustvari ima tri odvojene price
jedino sto mu daje neku vrijednost je sto prikazuje srz rata,ono sto prolaze obicni vojnici i ljudi
ova ocjena koju ima je prilicno nerealna...od mene max 7 za film a i to je puno
ugasio na pola...
Katastrofa za mene. Što kažeš šta je poenta? Nikakvih emocija, pa da je dokumentarac, makar znaš na čemu si. Dijalozi..? Zar ih ima uopšte? Nolana gotivim, ali ovdje je potpuno podbacio. Žali Bože para i priče koja se mogla iskoristiti za puno bolji film. Jednostavno, nakon Spašavanja vojnika Rajana sve su blijede kopije kad je ratna tematika u pitanju i dugo se neće naći film koji će ga nadmašiti i ako se ikada nađe da je približan po svim parametrima.
neki dan sam gledao malo kako se pravio taj film...to je posebna prica i do tada nevidjen nacin pravljenja...pokusaj naci na netu nesto o tome...tom hanks prica kako je bilo snimati i kako je ustvari reziser hvatao kadrove...nasumicno,tj.ovi su glumili i probali a onda su fatani kadrovi...uglavnom malo sam gledao i procitao to...pogledaj,mislim da ce ti tada biti jos jasnije zasto je to do sada neprevazidjen film o ww2 tematici
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#41377 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Zejnep »

Bloo wrote:
ako ti se da, pročitaj i knjigu :D ako nisi
Nisam citala a da mi se. Hvala :D
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#41378 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by PSC »

da preporućim patersona :D

i može li preporuka za filmove slične patersonu?
skupih neku listu ispod. šta biste jako preporučili...kojim redom?

jarmusch - broken flowers; stranger than paradise; coffee and cigarettes
linklater - boyhood; slacker
godard - breathless
kiarostami - like someone in love; certified love
nicholas ray - lonely place; johnny guitar

(boldirani su odgledani, ostali ne)
hvala :thumbup:
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#41379 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Kataklinger »

Mor'l preporuka nešto na fazon American Assasin, Traitor, 5 fingers? Terorizam i ti zoniFa....
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#41380 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by zippoo87 »

"American Made" 2017 sa Tom Cruzom...dobar
rezija me podsjeca na Narcos seriju,iako je ista tematika i reziranje je slicno...pa ko voli,neka izvoli
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#41381 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by markioni »

eo izasli titlovi za mater koga zanima.
User avatar
johnnykola
Posts: 10400
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#41382 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

PSC wrote:da preporućim patersona :D

i može li preporuka za filmove slične patersonu?
skupih neku listu ispod. šta biste jako preporučili...kojim redom?

jarmusch - broken flowers; stranger than paradise; coffee and cigarettes
linklater - boyhood; slacker
godard - breathless
kiarostami - like someone in love; certified love
nicholas ray - lonely place; johnny guitar

(boldirani su odgledani, ostali ne)
hvala :thumbup:
Image

FIlm na TV-u
John Cleese
Posts: 42915
Joined: 25/05/2010 18:30

#41383 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by John Cleese »

johnnykola wrote:
Image

FIlm na TV-u
:thumbup: :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#41384 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by JoseMujica »

Dunkirk (2017)
PG-13 | 1h 46min | Action, Drama, History
http://www.imdb.com/title/tt5013056/
Image

dobar! posebno vizuelno...ima onog šupljeg, ložioničarskog patriotizma al se more podnijeti
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#41385 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

JoseMujica wrote:Dunkirk (2017)
PG-13 | 1h 46min | Action, Drama, History
http://www.imdb.com/title/tt5013056/
Image

dobar! posebno vizuelno...ima onog šupljeg, ložioničarskog patriotizma al se more podnijeti
Kakav je Tom Hardy u filmu ?

Nisam jos stigao pogledat ( shame on me ) :(
User avatar
video
Posts: 8467
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#41386 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by video »

beni-bu-man wrote:
JoseMujica wrote:Dunkirk (2017)
PG-13 | 1h 46min | Action, Drama, History
http://www.imdb.com/title/tt5013056/
Image

dobar! posebno vizuelno...ima onog šupljeg, ložioničarskog patriotizma al se more podnijeti
Kakav je Tom Hardy u filmu ?

Nisam jos stigao pogledat ( shame on me ) :(
Nolan opet rasturio :thumbup:

Inace, film je za (kucnog) kina jer je audio/vizuelno uradio odlicno. Onakvu zvukovi stuka aviona mislim da niko nije uradio do sada.
I neko kaze manjak dijaloga :D U takvim momentima koji qrac ces sta naprdivati!
Btw, veterani ce jos bolje shvatiti bit i poentu filma.
Moja preporuka :thumbup:
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#41387 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nema me tamo »

Kataklinger wrote:Mor'l preporuka nešto na fazon American Assasin, Traitor, 5 fingers? Terorizam i ti zoniFa....

Jesi ovo gledao?
http://www.imdb.com/title/tt0914863/?re ... lmg_act_50

Meni bolji od svih navedenih
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#41388 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by JoseMujica »

beni-bu-man wrote:
JoseMujica wrote:Dunkirk (2017)
PG-13 | 1h 46min | Action, Drama, History
http://www.imdb.com/title/tt5013056/
Image

dobar! posebno vizuelno...ima onog šupljeg, ložioničarskog patriotizma al se more podnijeti
Kakav je Tom Hardy u filmu ?

Nisam jos stigao pogledat ( shame on me ) :(
ne ističe se...al takva mu uloga...čitav film sjedi u kokpitu po maskom :lol:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#41389 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

JoseMujica wrote:
beni-bu-man wrote:
JoseMujica wrote:Dunkirk (2017)
PG-13 | 1h 46min | Action, Drama, History
http://www.imdb.com/title/tt5013056/
Image

dobar! posebno vizuelno...ima onog šupljeg, ložioničarskog patriotizma al se more podnijeti
Kakav je Tom Hardy u filmu ?

Nisam jos stigao pogledat ( shame on me ) :(
ne ističe se...al takva mu uloga...čitav film sjedi u kokpitu po maskom :lol:
Glumi Bane-a :lol:
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#41391 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by markioni »

video wrote:
beni-bu-man wrote:
JoseMujica wrote:Dunkirk (2017)
PG-13 | 1h 46min | Action, Drama, History
http://www.imdb.com/title/tt5013056/
Image

dobar! posebno vizuelno...ima onog šupljeg, ložioničarskog patriotizma al se more podnijeti
Kakav je Tom Hardy u filmu ?

Nisam jos stigao pogledat ( shame on me ) :(
Nolan opet rasturio :thumbup:

Inace, film je za (kucnog) kina jer je audio/vizuelno uradio odlicno. Onakvu zvukovi stuka aviona mislim da niko nije uradio do sada.
I neko kaze manjak dijaloga :D U takvim momentima koji qrac ces sta naprdivati!
Btw, veterani ce jos bolje shvatiti bit i poentu filma.
Moja preporuka :thumbup:
to za zvukove sam i ja mislio gore.
User avatar
black
Posts: 18645
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#41392 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by black »

video wrote: Nolan opet rasturio :thumbup:

Inace, film je za (kucnog) kina jer je audio/vizuelno uradio odlicno. Onakvu zvukovi stuka aviona mislim da niko nije uradio do sada.
I neko kaze manjak dijaloga :D U takvim momentima koji qrac ces sta naprdivati!
Btw, veterani ce jos bolje shvatiti bit i poentu filma.
Moja preporuka :thumbup:
:thumbup:
“DUNKIRK” – Ljudska perspektiva na velikom platnu.
Danijel Jedriško

„Borit ćemo se na plažama, borit ćemo se na uzletištima i nikad se nećemo predati“ – Winston Churchill
Poznati Churchillov citat ste vjerojatno mnogo puta čuli. Njegov poznati govor kojim je motivirao Britance misao je koja lebdi u pozadini „Dunkirka“ od samog početka. Sa svakim Nolanovim filmom postoji određen broj ljudi koji traži zamjerke povećalom, a „Dunkirk“ je takva tema da nije problem naći kontroverzu ako je tražiš. Međutim, postoji ona priča o redateljskoj slobodi. Postoji priča o tome da se i kreativnosti pusti na volju. Nolan je ovog puta napravio upravo to, prestao je podilaziti masovnoj publici suvišnim objašnjavanjem i usput napravio jedan od najinteligentnijih filmova godine.
„Dunkirk“ po mnogo čemu nije klasičan ratni ep iako je priča koja se nalazi u pozadini filma svakako takva. Upravo je odluka da od filma ne radi klasičan ep Nolanu otvorila mogućnosti da pokaže kako je moguće napraviti ratni film dodirivanjem različitih priča o kojima ne znamo previše. Te se različite priče, naravno, dodiruju u Dunkirku, mjestu koje je, bez pretjerivanja, spasilo savezničke snage nakon nacističkog osvajanja Francuske. Kolaps Maginotove linije neumitno je doveo do Dunkirka i potrebe da se evakuira pola milijuna savezničkih snaga. Jedna od glavnih zamjerki koje su se mogle pročitati na „Dunkirk“ odnosila se na njegovu britanocentričnost i nedovoljno naglašavanje činjenice da su upravo francuske snage držale odstupnicu kako bi se evakuacija mogla provesti. Takve zamjerke iz mog kuta gledanja i nemaju smisla. Nolan je imao slobodu napraviti film prema svom viđenju, a dodatno naglašavanje perifernih događaja samo bi otupjelo oštricu filma i skrenulo pozornost gledatelja s onoga što je bitno. Nolan nije radio dokumentarni film i pomalo je apsurdno, da ne upotrijebim težu riječ, to od njega očekivati.
Čini mi se, barem je takav dojam koji sam imao tijekom gledanja, da je Nolanov cilj bio pokazati nam individualne perspektive. Tri priče koje se prepliću tako nas stavljaju u kokpit britanskog ratnog aviona, civilnu brodicu koja plovi prema plaži da pomogne u evakuaciji i napore vojnika na plaži koji samo nastoje otići kući prije nego njemačke snage oko njih stegnu obruč. Ta individualna perspektiva ono je što čini „Dunkirk“ posebno dobrim. Režijsko majstorstvo Nolan je iskoristio da nas natjera da pomislimo kako se sami nalazimo na brodu, plaži i avionu, a istodobno nam je dao do znanja kako rat nije video-igra jer nas njegova brutalnost može zaskočiti ako ne budemo dovoljno oprezni. Sumnjam da bi takav narativni skok mogao izvesti bilo tko osim njega jer on danas ima takvu slobodu i režiserski kredo da mu je dozvoljeno činiti eksperimente koji drugim redateljima nisu dozvoljeni.
Kad se koristi takva osobna perspektiva onda je jako važan odabir glumaca. U tom smislu nije čudno što Nolan kombinira krupne planove, naglašavajući ekspresije, i panoramske prikaze Atlantika i francuskih plaža. Epsko i osobno se isprepliću što „Dunkirku“ daje dodatnu poetsku dimenziju. Gledamo rat kroz oči sudionika i robovi smo dojma kako je ono što se odvija ispred nas odraz njihovih zjenica. Taj trik se ne koristi često. Riskantan je i može ispasti patetično. Tom Hardy i Mark Rylance glumci su koji od takvog pristupa profitiraju. Dijalog se odvija s gledateljem, komunikacija je neverbalna. Dijalog između likova sveden je na minimum.
Dok su Hardy i Rylance ljudi čije junaštvo je produkt uvjerenja i upornosti, Kenneth Brannagh i Cillian Murphy pokazuju drugačiji spektar emocija. Brannagh u svojoj oficirskoj ulozi nastoji postupati racionalno, svjestan da će jedino racionalne odluke dovesti do željenog rezultata. „Previše je toga na kocki“. – izgovara u jednom trenutku. No, on je ovdje donekle i u ulozi naratora. Popunjava rupe i do određene mjere objašnjava radnju. Nolan ipak ne zna je li publika svjesna što je sve na kocki ako „Operacija Dynamo“ ne uspije. Cillian Murphy pak briljira u svojim emocijama iako njih ne možemo nazvati pozitivnima. Strah, prestravljenost i panika emocije su stvorene za njega. Dok se vani odvija epski, vidljivi užas; iznutra njegov lik proživljava puno dublji, osobni pakao.
Malo je čudno što tema „Dunkirka“ nije ekranizirana više puta nego što je dosad slučaj. Prije ove, posljednja relevantna ekranizacija te teme bila je ona Leslieja Normana iz 1958. godine. Nolan je toga svjestan, no ne skriva da je odabirom ovog posebnog pristupa htio napraviti drugačiji ratni film. Naravno, iskorištava kameru u cijelosti pa tako imamo s jedne strane ljude koji na plaži pokušavaju zadržati ljudskost dok po njima padaju bombe (i izgledaju kao mravi i podsjećaju na mrave) dok se veličanstvenim scenama u zraku daje do znanja umijeće fotografije što u potpunosti iskorištava potencijal IMAX-a. Kamera u kokpitu? Nema problema. Posudit ćemo rumunjski Yak, pretvorit ga u Spitfire i zatim ćemo staviti glumca u njega dok kamera izvana snima kokpit. To nitko dosad nije napravio. Nolan zbilja voli biti prvi.
Jedan je kritičar rekao kako „Dunkirk“ nije mogao doći u bolje vrijeme, argumentirajući kako je metafora Brexita. Moram priznati da meni to nije palo na pamet gledajući film, ali to je u svakom slučaju zanimljiva tvrdnja. Zabavno je što se film, eto, može promatrati i u tom ključu.
Čini mi se, ipak, da ovakvi filmovi vraćaju smisao kinu. Danas je tako lako upaliti televizor, pokrenuti HBO, Netflix ili neki od sličnih servisa i gledati sjajan sadržaj u miru dnevnog boravka. No, filmovi kao što je „Dunkirk“ podsjećaju da neke vizualne uživancije možeš doživjeti jedino u kinu.

„Dunkirk“ – veliko platno za povijesni događaj ispričan iz tri male, sasvim ljudske, perspektive.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#41394 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by AhmetShabo »

Zbog pojedinih komentara ovdje o Duknirku moradoh promijeniti svoju ocjenu. Dao sam mu 9, a sad ima 10
User avatar
video
Posts: 8467
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#41395 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by video »

I da, jedan kuriozitet u vezi dunkirk-a. Jedina scena gdje se pojavljuju njemacki vojnici je ona posljednja i tad je kamera dobrano neostra.
Btw, crni, si vidio fotografiju :thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#41396 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Nurudin »

medvjed23 wrote:Image
film o žeđi
kakvoj žeđi, šta ?
de nešto više reci
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#41397 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by medvjed23 »

o bukvalnoj žeđi, između ostalog.. a uostalom, o nacistima, moralu, oportunizmu, religiji i dr..

meni je najupečatljiviji dio gdje ljudi vape za kapljom vode, a vode nema.. mislim da većina nas nije doživjela takvu žeđ ili glad..

uglavnom, dobar film..
User avatar
black
Posts: 18645
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#41398 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by black »

video wrote:I da, jedan kuriozitet u vezi dunkirk-a. Jedina scena gdje se pojavljuju njemacki vojnici je ona posljednja i tad je kamera dobrano neostra.
Btw, crni, si vidio fotografiju :thumbup:
:thumbup:
al' meni licno najbolja fotografija od svega sto je radjeno zadnjih godina je u filmu Ida od Pawlikowskog
da ne bi trol'o i pravio se pametan :mrgreen: o Dunkirku i tehnikalijama glede formata i ostalog mozes procitati :arrow:
https://www.vox.com/culture/2017/7/19/1 ... buy-ticket
znam da ce tebi biti interesantno :wink:
User avatar
johnnykola
Posts: 10400
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#41399 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Jedni vjeruju da ima takvih granitnih hridina koje neće nadvladati vrata paklena, drugi vjeruju u zastave, u trube, u pojedine bubnjare i trubače, pa čak i u same bubnjeve kao takve, u dužnosti vjeruju jedni, u bogove, u spomenike, u glorijete, u izložbene paviljone, i u tom krvavom metežu bubnjeva/topova, orgulja i strojeva, u toj gužvi zastava, hridina i dokaza, tu grme mužari, krepavaju konji, plamte postaje provincijalne i gradovi, a jedan jedini mali vrabac bio je toliko genijalan da zacvrkuta i da nestane iz te nesumnjivo bezglave gungule.
-- Miroslav Krleža, Na rubu pameti

Politika se direktno reflektira na sve moguće i nemoguće stavke naših života (oh, ta velika riječ!) tako je to i u kinematografiji. Rusi dolaze, Rusi dolaze! je komedija koja nam zorno to pokazuje. U eri Hladnog rata sovjetska podmornica imena Hobotnica se nasuče na obalama Nove Engleske. Sve zato što je bez ikakve zle namjere kapetan podmornice jednostavno htio vidjeti Ameriku izbliza. Vojnici izlaze iz podmornice na obalu u namjeri da nađu plovilo koje će ih izbaviti iz nevolje. No, tad kreće i susret s američkim stanovništvom, odnosno konflikt. Kako se on fino razriješio u skladu s politikom detanta, vidjet ćete kad pogledate film. Inače, politika detanta je ozvaničena 1963. godine potpisivanjem od strane SSSR-a, SAD-a i Velike Britanije Sporazuma o zabrani proba atomskog oružja. Uslijedilo je doba popuštanja međunarodne zategnutosti. Rusi dolaze, Rusi dolaze! je snimljen 1966. godine, na vrhuncu politike detanta. Vojnici SSSR-a su u njemu pokazani kao ljudi od krvi i mesa.

Ruski vojnik Kolčin lijepoj Alison u koju se on zaljubljuje na obodu frke oko podmornice izriče na njihovom rastanku rečenicu:

- Ti i ja, Alison Palmer, mi pred sobom imamo dug period miroljubive koegzistencije.

Ne sumnjam kako bi (da se zadesio u blizini Alison i Kolčina u trenutku izgovaranja ove političke poruke filma) Krležin mali vrabac ponovno zacvrkutao i vidio da načini sve što je moguće kako bi nestao što prije iz te bezglave gungule.

RTS2 20.05.

Image

Film na TV-u
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#41400 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by roki »

Mother
http://www.imdb.com/title/tt5109784/
Ja uvrnutiji film nisam odavno gledao. Jebote šta ovo bi?
Post Reply