Renault Megane all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
spree
Posts: 8667
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#4101 Re: Renault Megane all about

Post by spree »

dgL_ wrote:
spree wrote:e doslo vrijeme za veliki servis. scenic 2 1.6 16v je u pitanju. doduse trebao bi i mali servis i promijeniti varijabilnu ramenicu. gdje mi je to najbolje i najjeftinije uraditi? hvala unaprijed :sax:
Na koliko predjenih km renault predvidja da se radi veliki servisza ove motore?.. Kod mene radjen na 200 k km, sad 245... Koliko jos imam fore? (2014.g.)
koliko ja znam 10god ili 100k predjenih
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#4102 Re: Renault Megane all about

Post by dgL_ »

spree wrote:
dgL_ wrote:
spree wrote:e doslo vrijeme za veliki servis. scenic 2 1.6 16v je u pitanju. doduse trebao bi i mali servis i promijeniti varijabilnu ramenicu. gdje mi je to najbolje i najjeftinije uraditi? hvala unaprijed :sax:
Na koliko predjenih km renault predvidja da se radi veliki servisza ove motore?.. Kod mene radjen na 200 k km, sad 245... Koliko jos imam fore? (2014.g.)
koliko ja znam 10god ili 100k predjenih
Oprecna su misljenja zato i pitam... U renault shopu kaze momak 70 k km ili 5 godina... Po meni je to bas bas malo ali eto... A drug kaze da je radio na 80 k km... Tako mu preporucili
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4103 Re: Renault Megane all about

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

mali_milojica wrote:Bicu malo dosadan,ali za 35k KM ima Astra K 1.6T sa 200 KS i Dinamik paket opreme :D
Ovaj Megane je prije 31.000KM sa popustom...Astra za 35.000KM preskupa a i nisam obožavatelj Opela.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4104 Re: Renault Megane all about

Post by mali_milojica »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
mali_milojica wrote:Bicu malo dosadan,ali za 35k KM ima Astra K 1.6T sa 200 KS i Dinamik paket opreme :D
Ovaj Megane je prije 31.000KM sa popustom...Astra za 35.000KM preskupa a i nisam obožavatelj Opela.
Rekao si da je redovna cijena Megane 1.2T sa 130 KS 35k KM. Tolika je redovna cijena i Astre sa 200 KS.
Uz akcije,dogovore i popuste mozda i ona moze nesto sletiti sa cijenom ;-)
Postujem da ti se Opel ne dopada.
User avatar
spree
Posts: 8667
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#4105 Re: Renault Megane all about

Post by spree »

dgL_ wrote: Oprecna su misljenja zato i pitam... U renault shopu kaze momak 70 k km ili 5 godina... Po meni je to bas bas malo ali eto... A drug kaze da je radio na 80 k km... Tako mu preporucili
kod mene je 2005 god. i vec je jednom radjen veliki servis, ali prije nego sto sam ja postao vlasnik. auto je stajalo par godina u garazi i kod bunje su mi prije 2 god rekli da bi ove godine trebao uraditi veliki. sad mi se cuje i varijabilna, pa kontao o jednom trosku jer valjda je lakse sve zajedno, odnosno jeftinije :). mozda i nije potrebno, ali kontam radi sigurnosti. sad kad zamijenim ne planiramnarednih 10 god, ako toliko bude kod mene.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4106 Re: Renault Megane all about

Post by VladaFBiH »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
direstraits0078 wrote:
Nema podešavanje ovjesa, samo odziv gasa i slično.
Mislio sam da se podešava i ovjes... :|
odziv gasa, volan, zvuk, ambijentalno osvjetljenje, rad klime, izgled brzinomjera i mislim da je to to - provjerim danas :) Uglavnom auto je za klasu bolji od starog megana, kvalitetniji materijali, zvučna izolacija nemjerljiva... i ne vrijedi ga kupiti bez Intens paketa opreme koji btw. nije srednji paket već najveći npr. novi GrandCoupé ima u ponudi life, zen i intens paket opreme jer GT Line i Bose baš ne spadaju u "redovne" pakete opreme... najviše me nervira što Intens nema navigacije dok clio sa nižim paketima ima navigaciju... i jedino mi je žao što sam ga uzeo prije nego što je stigao GrandCoupé koji mi je ljepši i praktičniji zbog gepeka... uglavnom auto nema sličnosti sa Renault automobilima prošle generacije i sve je barem za klasu kvalitetnije
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4107 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

dgL_ wrote:
spree wrote:
dgL_ wrote: Na koliko predjenih km renault predvidja da se radi veliki servisza ove motore?.. Kod mene radjen na 200 k km, sad 245... Koliko jos imam fore? (2014.g.)
koliko ja znam 10god ili 100k predjenih
Oprecna su misljenja zato i pitam... U renault shopu kaze momak 70 k km ili 5 godina... Po meni je to bas bas malo ali eto... A drug kaze da je radio na 80 k km... Tako mu preporucili
Nema tu misljenja i razmisljanja. Renault kaze 5 godina ili 120k km za taj i taj broj sasije. Koga interesuje, neka mi da broj sasije, dobit ce sve podatke koji vaze za sve ovlastene i neovlastene servise. Kod nas samo daj sto prije da te uzme lopatom za veliki servis, pa ne ide to tako. Hajd da su to neki problematicni motori koji hoce prezubiti i kojima hoce remen prnut, ali nisu. Ljudi voze 10 godina i 200k km s remenom, pa opet sve ok. Naavno, ne preporucujem, i ne predlazem tu krajnost, ali vala ni na 70k km mijenjati ne ide. Jedino ako je navrsio 5-6 godina, zamijenis i vozi dalje.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4108 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
direstraits0078 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Gledao sam neki dan Megane IV generacije...uživo izgleda fenomenalno. Gledam motore i za oko mi zapade 1.2 eTc sa 130ks, prema nekim informacijama pokazao se dobar i izdržljiv a od ranije je poznat u Renault grupi. Megane Energy TCe 130 sa Intens paketom opreme (srednji) po cjenovniku oko 35.300KM a ima odmah i 8% rabata. Kažu biće još nekih akcija tako da bi se takav model mogao pazariti i nešto malo preko 30.000KM što je solidna cijena za opremu i motor koji nude. Unutrašnjost novog Megana po meni je zaista gotovo pa vrhunska, mislim da uz Intese dolazi i opcija sa tri načina podešavanja ovjesa vozila, Compfort, Sport i Neutral...tako nekako ako se ne varam. Na YouTube što sam gledao od 0 do 100km/h dostigne za 9s i neešto malo. Eto malo sam se dao u razmišljanje za eventualnu kupovinu nekad tokom godine mada me i trenutni Scenic dobro služi.

Nema podešavanje ovjesa, samo odziv gasa i slično.
Mislio sam da se podešava i ovjes... :|
Podesava, imaju gewinde, i 4 mala francuza sakrivena dolje negdje oko mortizera, pa kad stisnes dugme, oni nasarafe gewinde. :D
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#4109 Re: Renault Megane all about

Post by dgL_ »

direstraits0078 wrote:
Nema tu misljenja i razmisljanja. Renault kaze 5 godina ili 120k km za taj i taj broj sasije. Koga interesuje, neka mi da broj sasije, dobit ce sve podatke koji vaze za sve ovlastene i neovlastene servise. Kod nas samo daj sto prije da te uzme lopatom za veliki servis, pa ne ide to tako. Hajd da su to neki problematicni motori koji hoce prezubiti i kojima hoce remen prnut, ali nisu. Ljudi voze 10 godina i 200k km s remenom, pa opet sve ok. Naavno, ne preporucujem, i ne predlazem tu krajnost, ali vala ni na 70k km mijenjati ne ide. Jedino ako je navrsio 5-6 godina, zamijenis i vozi dalje.
VF1BM0H0H29424040

Eto ako ti nije mrsko... Kod mene na vratima na nekom lijevom jeziku ima najljepnica i hemijskom pise 60.000km... Nacrtan set zupcastog... Zato sam se malo pogubio...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4110 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

To je neko mijenjao zupcasti na 60k km. Inace, kod tebe je 1.4 16v, vazi isto sto i za 1.6 16v, osim sto nemas varijabilne remenice.

Image
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#4111 Re: Renault Megane all about

Post by dgL_ »

direstraits0078 wrote:To je neko mijenjao zupcasti na 60k km. Inace, kod tebe je 1.4 16v, vazi isto sto i za 1.6 16v, osim sto nemas varijabilne remenice.

Image
Ovaj filter goriva na 240... Kod mene je 245... Vjerovatno nije mjenjan jer se nalazi u rezervaru... Kazu da je i to poskupa investicija jer ima posla oko toga...

A zupcasti onda sam miran jos barem 60-70 k km ili 3 godine... Radjen na 200 k km
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#4112 Re: Renault Megane all about

Post by kafanski_covjek »

@dire :D ja izgubio onu sliku :D

inace, kod mene zamjenjeno prvi put na 70k 18.01.2012. (trenutno je na 133k)

Image
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4113 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

kafanski_covjek wrote:@dire :D ja izgubio onu sliku :D

inace, kod mene zamjenjeno prvi put na 70k 18.01.2012. (trenutno je na 133k)

Image
Ovo je štampao rnh, deru ti kožu dok si u garanciji, kad treba uvažiti kulancu, skinu te s qrca. Čak iako renault nalaže zamjenu o trošku Renaulta. Naravno, razlika ode u džep ovlaštenog gulikože. Samo priznavati dokumenta koja je izdao renault, ova lokalna mafija bi vlastitu mater zayebala.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#4114 Re: Renault Megane all about

Post by kafanski_covjek »

zato sam ti onda poslao VIN da vidim a razlika u izmjeni je ocigledna...jbg onu sliku izgubih
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4115 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

Znas sta je porazavajuce, Renault izda dokument, zasnovan na praksi i zapazanjima inzinjera kojima je to posao. Onda RNH izda knjizicu u kojoj to upolovi, npr. servisni interval od 30.000 km ili 2 godine, smanji na 1 godinu ili 15k km. I onda dodjes u ovlasteni i oni ti preporuce da je to pametno prepoloviti. :lol: Znaci, svakih 7.5k km da ides na servis. OK, nekima se to poklopi sa servisom jednom godisnje, hoce covjek da ima auto, nema veze sto je u garazi. Ja nekad za mjesec dana naguram 3-4k km, i trebao bih na servis svaki drugi mjesec. :lol: A zupcasti bih mijenjao svake godine, makar jednom. Jer kaze lik, na 60k km, ili 3-4 godine. A Renault kaze 120k km ili 5 godina. Ali to ne rade samo ovlasteni po bosni, to rade ovlasteni i po EU. Tako meni servisni savjetnik za prvi redovni servis na 30k km ili jednu godinu odvali slijedece:

ulje
filter ulja
filter polena
kociona tekucina

Ajd, ulje i filteri, ali kociona tekucina nakon 30k km ili godinu dana? Pa nije mlacanica u posudi pa da se izmete u maslac drukanjem pedale boktemazo... :-) Naravno da sam ga pitao jos jednom da li sam dobio ovlasteni servis. A poluidiotu nije jasno zasto ga to pitam. :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4116 Re: Renault Megane all about

Post by amar1994 »

:D

Zato ja i ne idem u ovlasteni , oni b ida mijenjaju zupcasti na 90000km , a mazda kaze 200kkm :lol: :run:, gdje je logika :lol:

Kaze trebalo bi zamajac skupa sa lamelom mijenjati kad i zupcasti , ja vako :shock: :shock: :lol: :lol:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4117 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

Kojih tu pacijenata ima, to nije normalno. :run:
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#4118 Re: Renault Megane all about

Post by dgL_ »

direstraits0078 wrote:Kojih tu pacijenata ima, to nije normalno. :run:
Neki pricaju kao za nase vozno podrucije BIH kao eto pa se preporucuje... Isto ko da tamo azot mjesa sa kerozinom... Eto posto smo u BIH pa to za ovo podrucije preporuka je toliko.... Ccc
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4119 Re: Renault Megane all about

Post by amar1994 »

dgL_ wrote:
direstraits0078 wrote:Kojih tu pacijenata ima, to nije normalno. :run:
Neki pricaju kao za nase vozno podrucije BIH kao eto pa se preporucuje... Isto ko da tamo azot mjesa sa kerozinom... Eto posto smo u BIH pa to za ovo podrucije preporuka je toliko.... Ccc
Japanci , Austrijanci pa i Hrvati , svi glupi ,a ovi nasi pametni :lol: :lol: , srecom ima telefon i papir/brosura , nije mi bilo mrsko hrvate nazvat 8) :izet:
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#4120 Re: Renault Megane all about

Post by Mahalac »

@direstreets00078

Molim te ako mozes da pronadjes za mog Renola podatke
VF1JZ3G0449261589

S obzirom da je novije 2013gd..kad ide zamjena remena, filtera goriva, servis klime, kocionih tekucina, baterije..il sta je vec moguce.
Oprecna su misljenja majstora, "univerzalne sveznalice I konkretne neznalice"

dakle sta je po PS-u?

Hvala
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#4121 Re: Renault Megane all about

Post by Leon16v »

Guma M, za one cijene na njihovom web sajtu, ugrađuju Motrio, dijelove i ulje.
User avatar
konektovan
Posts: 51387
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4122 Re: Renault Megane all about

Post by konektovan »

Dajre, mozes li ocitati kilometrazu??????? :D :D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4123 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

Mahalac wrote:@direstreets00078

Molim te ako mozes da pronadjes za mog Renola podatke
VF1JZ3G0449261589

S obzirom da je novije 2013gd..kad ide zamjena remena, filtera goriva, servis klime, kocionih tekucina, baterije..il sta je vec moguce.
Oprecna su misljenja majstora, "univerzalne sveznalice I konkretne neznalice"

dakle sta je po PS-u?

Hvala
Naziv, kilometara, godina, s tim sto se A servis radi kod vozila koja prelaze manje od 30k km godisnje.
  • A service (a) (*) 1.0 30000 2.0
    B service (*) 30000 2.0
    Drain the engine oil 30000 2.0
    Replace the oil filter 30000 2.0
    Replacement of the cabin filter (a) 1.0 30000 2.0
    Replace the air filter 60000 4.0
    Replace the fuel filter 60000 4.0
    Check and remove dust from drum brake linings 90000
    Replace the brake fluid 120000 3.0
    Replace the accessories belt and rollers 150000 6.0
    Replace the coolant 150000 5.0
    Replace the timing belt and rollers 150000 6.0
Important: The manufacturer recommends adapting the replacement frequency for certain parts or fluids that are affected by particular conditions of use.
The use of engine oil additive during the warranty period is prohibited by the manufacturer and not recommended after this period.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4124 Re: Renault Megane all about

Post by direstraits0078 »

konektovan wrote:Dajre, mozes li ocitati kilometrazu??????? :D :D
Naravno, naleti da ti ocitam. :D
User avatar
van Basten
Posts: 7957
Joined: 21/09/2006 02:59

#4125 Re: Renault Megane all about

Post by van Basten »

van Basten wrote:Laguna 2, kartica nece da zakljuca. Otkljucavanje i paljenje radi ali od jucer zakljucavanje nista. Jel to znak da se baterija mijenja? Ima li neka posebna procedura zamjene (radi kodova senzora ili cega vec) ili samo naci odgovarajucu bateriju?
Izgleda da mehanicari bojkotuju "svoju" temu pa da probam sa istim pitanjem i ovdje
Post Reply