Dode horda azijata / oni ih tako vide i masovno se predaju Amerikancima bas zbog ovoga (sta mislis ko je bio u udarnim sovjetskim jedinicama?) u najrazvijeniji/emancipovaniji/rafiniraniji grad u prvoj polovini proslog vjeka i Berlinke se pocnu bacati u zagrljaj Tadzikistancima?_BataZiv_0809 wrote:Care, iskusan si muskarac, ne trebam ti ja koji sam balavac za tebe objasnjavati ocigledno. Znas kakvih sve zena ima.stakasa wrote: Ama nije film koliko komentar o dobrovoljnom dizanju noga, zato nisam ni citiro
Moj rahmetli komsija je bio neki komandant u Armiji. Iza njega 2 bracne i 7 vanbracne djece ostalo, 93 i 94 godiste vecina. Sa vise zena. Samo jedan primjer u moru.
Pritom ne kazem da se nisu desavala silovanja, to samo glup i neobrazovan covjek moze reci. Ali da u onoj cifri od nekoliko miliona djece koja su ostala iza Rusa, nema bas nijedno koje je rezultat konsenzualnog spolnog odnosa, cisto sumnjam.
RUSIJA
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#4101 Re: RUSIJA
Last edited by stakasa on 12/05/2015 18:30, edited 1 time in total.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#4103 Re: RUSIJA
Komsija je karo svoje, ovo su cista silovanja u milionskom broju_BataZiv_0809 wrote:Slazem se. A i pojedini sarajevski ratni komadanti su bili poznati po otimanju stanova koje su davali svojim švalerkama.Avetinho wrote:
Da je komsija bio prasinar, druzio bi se malo sa lijevom, malo sa desnom rukom. Ovako je, posto je bio komandant, vjerovatno privodio mlade obavjestajke na informativne razgovore.
Vjerovatno je zasluzio zatvor.
I odmah da se ogradim, da ne bi bilo komentara: četnik, pljujes po herojima i sl... Te stvari sam procitao ovdje na forumu od ocevidaca i u knjigama, npr. Jove Divjaka. Da je toga bilo u VRS, sigurno jeste, ali ne znam jer nisam citao o tome.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83418
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#4104 Re: RUSIJA
Ako cemo u vinklo, i ovaj tvoj komentar opasno tukne na rasizamstakasa wrote: Dode horda azijata / oni ih tako vide i masovno se predaju Amerikancima bas zbog ovoga (sta mislis ko je bio u udarnim sovjetskim jedinicama?) u najrazvijeniji/emancipovaniji/rafiniraniji grad u prvoj polovini proslog vjeka i Berlinke se pocnu bacati u zagrljaj Tadzikistancima?
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#4105 Re: RUSIJA
Ne tukne. Njemci ih tako vide, u tom duhu ih goje i sa tim ih plase, to je stvarno stanje na terenu. Razlika u razvijenosti izmedu Prusa i Sovjeta je nebo i zemlja._BataZiv_0809 wrote:Ako cemo u vinklo, i ovaj tvoj komentar opasno tukne na rasizamstakasa wrote: Dode horda azijata / oni ih tako vide i masovno se predaju Amerikancima bas zbog ovoga (sta mislis ko je bio u udarnim sovjetskim jedinicama?) u najrazvijeniji/emancipovaniji/rafiniraniji grad u prvoj polovini proslog vjeka i Berlinke se pocnu bacati u zagrljaj Tadzikistancima?Hoces reci da je nemoguce?
Sve je moguce ali nije realno i logicno.
- Fantassin
- Posts: 1912
- Joined: 04/01/2014 13:09
- Location: France
#4106 Re: RUSIJA
jao_situacije wrote:joj slike_BataZiv_0809 wrote:Preporucujem film "A Woman in Berlin" sa Ninom Hoss u glavnoj ulozi, koji se bavi tom tematikom.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83418
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#4107 Re: RUSIJA
Opa! Ivanic odmah do Putina i Hu Jin Taoa
P.S. Zna li se ko je pichich skroz desno na slici
EDIT: Tek sad razabrah face u pozadini
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#4108 Re: RUSIJA
Supruga predsjednika Azerbejdžana, Ilhama Alijeva, Mehriban Alijev._BataZiv_0809 wrote:P.S. Zna li se ko je pichich skroz desno na slici

______
Obračun između somalijskih pirata i ruskog ratnog broda:
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#4109 Re: RUSIJA
Mislis ruski ratni brod ubija pirate 
Nesto kao obracun maceta i pitbulla

Nesto kao obracun maceta i pitbulla
- jao_situacije
- Posts: 18094
- Joined: 29/03/2014 19:20
#4110 Re: RUSIJA
vojne vježbe
krstarica ili razarač gađa neki drveni brod 20 ili 30 mm municijom
krstarica ili razarač gađa neki drveni brod 20 ili 30 mm municijom
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#4111 Re: RUSIJA
Rusi su ipak malo specificni. Kada je 2007 izasao ruski dokumentarac o bitkama oko Rzeva i ogromnim gubicima Crvene armije pod Zukovom palicom, haman su trazili da izbace ljude iz zemlje. Druga perspektiva ne treba biti ruzicasta nego objektivna.UnscarD wrote:Nije ta mitomanija samo karakteristika Sovjeta ... samo pogledaj debatu oko Britansko-Americkog bombardovanja Drezdena i tu polemiku oko broja stradalih koja se krece od 15.000 (Anglo USA izvori) pa do nevjerovatnih 250.000 mrtvih za jedan DAN (Njemacki izvori + malo i Sovjetski kada im je odgovoralo da se malo prze saveznici za potencijalni ratni zlocin)...jbg kako kome odgovara. Ja i pokusavam samo da dam malo i drugu perspektivu buduci da su koliko mogu da vidim, ovdje u debatama uglavnom zastupljeni izkljucivo zapadni izvori i zapadna verzija istorije i istine.madner wrote:Nije opste upitno da li bi ista uradio, jer su oklopne formacije crvene armije vec bile debelo nagrabusile. Nove rezerve bi samo bila prilika za Njemce da uniste/smanje snagu Crvene armije za ostatak godine.UnscarD wrote: Ofanziva je zaustavljena zbog Hitlerove pogresne procjene za koju opet postoji debata jer iz poslijeratnih dokumentata je postalo jasno da je Manstain debelo podcjenio Sovjetske rezerve tako da je upitno da li bi ista uradio i bez ove Hitlerove naredbe.
Za bold dio.
Ne bih se slozio. Slomiti kicmu i zaustaviti ofanzivu je uvijek najteze. Bilo je i te kako znacajnih uspjeha Crvene Armije i prije i poslije Kurska
Sta cemo sa:
Bitkom za Velikiye Luki - Nov '42- jan '43 - 60.000 Njemackih vojnika nastradalo.
Operacijom Uran - Novmbar '42 - 300.000 vojnika ostalo odsjeceno u okruzenju.
Operacijom Mali Saturn iz dec '42 - feb '43
Sta cemo na kraju krajeva sa Bitkom za Moskvu ?
E sad posto si eksplicitno pomenuo da Crvena Armija nije od Kurska (dakle Juli '43) do DDaya (dakle Juna '44) napravila znacajnije pomake, sta cemo sa sljedecim Sovjetskim pobjedama:
Bitkom za Korsun–Cherkassy dzep - februar '44 55.000 Njemaca stradalo (dakle ubijeno ili ranjeno)
Bitka za Smolensk - Oktobar 1943 - 250.000 Njemaca stradalo
Bitka za Dnjepar - Decembar '43 - Od 400.000 do 1.2 miliona Njemackih zrtava ?????!!!!!!!!
Lenjingradska ofanziva ' Mart '44 - 71.000 Njemaca stradalo ....
itd itd ...
Ako ovo nisu veci uspjesi, budi slobodan pa definisi sta bi to trebao da bude veci uspjeh? Od koliko miliona stradalih vojnika pocinje?
Bitka za Velikije Luki, odnosno niz bitaka koje Ruski izvori zbiraju u Bitke za Rzuv, a kod veterana su poznate kao Ржевская мясорубка nisu nikako uspjesi Crvene Armije. Platili su uzasnu cijenu i zakucali se vise puta u Modela i njegovu armiju.
Da ti ne odgovaram pojedinacno za svaku pricu, Wehrmacht je od 1941 do kraja 1944 imao ukupno 2.4 miliona mrtvih + nestalih, plus 3.5 miliona ranjenih na Istocnom Frontu.
Dovoljno je reci da nisu imali toliko ljudi oko Dnjepra koliko je kobajagi stradalo.![]()
Samo ilustracije radi, Njemacki izvori za Smolensk daju oko 70 000 ukupnih gubitaka, od kojih je 17 000 KIA + MIA a ostatak ranjeni. Ruska mitomanija kako bi se opravdala vojnicka inferiornost i ogromni gubici.
Sto se tice ovih bitaka koje sam pomenuo, sve one su sluzbeno klasifikovane kao Sovjetka pobjeda ili kao Ubjedljiva Sovjetska pobjeda.
Objektivno, 1:1 SSSR bi izgubio rat, a veliki uspjesi 1944 ne bi bili moguci bez zapadne pomoci.
Isto kao sto bez atomske bombe zapadni saveznici ne bi vidjeli Evrope da nije bilo Crvene Armije.
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#4112 Re: RUSIJA
Nuto kmetova sto se okupljaju oko vlastelina, nadajuci se da ih vlastelin registruje svojim plemenitim pogledom.
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#4113 Re: RUSIJA
da nisu ludi japanci napali Hameriku i da staljin poslije toga nije bio ubjedjen da nema ništa od invazije japana iz mandjurije na cccp qurko bi moj staljingradska bitka prošla kako je prošla, milion i po svježih jedinica sa punom ratnom opremom/spremom je stiglo sa kinesko-ruske granice i okružilo paulosovu 6 armiju...hitler je poslije toga doživo nervni slom...niko ovdje ne umanjuje uspeHe slavne crvene armije... al da su sveci...nisu, da bi dobili rat da nije amerika ušla, nebi... tako samo se vrĆamo u krug...
- sinuhe
- Posts: 12586
- Joined: 03/06/2011 11:33
#4114 Re: RUSIJA
Zavisi od kulture. Nekima su veliki gubici prihvatljivi dok drugima nisu. Amerikanci su izmedju dva svjetska rata bili najveci pacifisti.
-
Seawolf
- Posts: 9163
- Joined: 14/06/2012 22:59
#4115 Re: RUSIJA
Mislim da možemo naći konsenzus da je "crvena mašina" krenula na badnje večer, 24. decembra 1943-e, započinjanjem Dnjepro-Karpatske ofanzive, napadom jedinica Prve Ukrajinske Fronte (grupe armija) na jedinice 4. Oklopne Armije (kao dijela grupe armija Jug), kod grada Žitomira (njem. Schytomyr), u zapadnoj Ukrajini, stotinjak kilometara zapadno-jugozapadno od Kieva.UnscarD wrote:"Krece crvena masina" kakak je to istorijski termin i sta on oznacava? Probaj biti malo konkretniji. Daj neki datum.madner wrote:Cuj da su otvorili frontu 1942. Da SSSR nije omogucila Njemackoj da prebace sve udarne jedinice 1940 ne bi nikad ni bio zatvoren zapadni front.
Inace, nije tacan redosljed, prvo je otvoren front pa tek onda krece crvena masina.
Je li "krenula crvena masina" 12 Jula '43 (Kursk) ili mozemo Staljingrad da uzmemo kao datum? Da li uopste ima neki odredjen datum ? Kada uopste ti mislis da je otvoren zapadni front? Koji redosljed nije tacan i cega? Uopsten si a bez icega konkretnog.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#4116 Re: RUSIJA
E da se ja i ti složimo oko nečegapici wrote:da nisu ludi japanci napali Hameriku i da staljin poslije toga nije bio ubjedjen da nema ništa od invazije japana iz mandjurije na cccp qurko bi moj staljingradska bitka prošla kako je prošla, milion i po svježih jedinica sa punom ratnom opremom/spremom je stiglo sa kinesko-ruske granice i okružilo paulosovu 6 armiju...hitler je poslije toga doživo nervni slom...niko ovdje ne umanjuje uspeHe slavne crvene armije... al da su sveci...nisu, da bi dobili rat da nije amerika ušla, nebi... tako samo se vrĆamo u krug...
Evo i brojki:
-151,7 hiljada streljačkog oružja
-9,4 hiljade artiljerijskog i minobacačkog oruđa
-5 hiljada oklopnih transportera
-18,3 hiljade aviona i
-520 jedinica brodovlja (desantnog i neborbenog).
Ali suma sumarum!
U procentima zastupljenosti ukupnog angažovanja ratnog materijala od strane OS SSSR, stvari sa zapadnom savezničkom pomoći (Lend Lease) stoje ovako:
Učešće Lend Lease u ukupnoj masi OS:
-Streljačko oružje : 0,8%
-Art. oruđa i minobacači : 1,8%
-Tenkovi i ''samohotke'' : 12,1 %
-Avioni: 15%
-Kamioni i druga stransportna sredstva: 32%
Pomogli jesu kad je bilo najgušće da se pokriju gubitci početnog dijela rata, ali da su potpuno opemili Crvenu Armiju za pobjedu nad Hiletom - jok!
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#4117 Re: RUSIJA
Najveci procent je za gorivo za avione, ekploziv za municiju te za masine i alate. Nije tako seksi kao tenkovi, ali je puno vise znacilo.
-
The 51st State
- Posts: 16743
- Joined: 12/01/2008 12:06
#4118 Re: RUSIJA
ako se sjecam i aluminij, te neki posebni metali, vjerovatno bi im bez toga rv bilo od lastavica.madner wrote:Najveci procent je za gorivo za avione, ekploziv za municiju te za masine i alate. Nije tako seksi kao tenkovi, ali je puno vise znacilo.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#4119 Re: RUSIJA
Pa manje-više tako je....najveća pomoć je bila u sirovinama za pokretanje proizvodnje u fabrikama preseljenim sa zapada dok se nisu zalaufali sami 
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#4120 Re: RUSIJA
Lajavikrelac wrote:E da se ja i ti složimo oko nečegapici wrote:da nisu ludi japanci napali Hameriku i da staljin poslije toga nije bio ubjedjen da nema ništa od invazije japana iz mandjurije na cccp qurko bi moj staljingradska bitka prošla kako je prošla, milion i po svježih jedinica sa punom ratnom opremom/spremom je stiglo sa kinesko-ruske granice i okružilo paulosovu 6 armiju...hitler je poslije toga doživo nervni slom...niko ovdje ne umanjuje uspeHe slavne crvene armije... al da su sveci...nisu, da bi dobili rat da nije amerika ušla, nebi... tako samo se vrĆamo u krug...da nije Čemerike Britanci bi takođe popušili od Hitlera (zakon o zajmu i najmu) USA su Staljinu i CA poslali više kamiona nego što su njemci proizveli za svo vrijeme rata
to je i podiglo Ruse. Tenkovi su doduše bili talašika za ruske ali poklonu se u zube ne gleda....
Zanimljivo je da su Rusi postizali najbolje rezultate sa američkim avionima koji USAF nije koristio na prvoj liniji - zbog drugačije taktike Rusi su se borili na jako malim visinama za razliku od USAF
Evo i brojki:
-151,7 hiljada streljačkog oružja
-9,4 hiljade artiljerijskog i minobacačkog oruđa
-5 hiljada oklopnih transportera
-18,3 hiljade aviona i
-520 jedinica brodovlja (desantnog i neborbenog).
Ali suma sumarum!
U procentima zastupljenosti ukupnog angažovanja ratnog materijala od strane OS SSSR, stvari sa zapadnom savezničkom pomoći (Lend Lease) stoje ovako:
Učešće Lend Lease u ukupnoj masi OS:
-Streljačko oružje : 0,8%
-Art. oruđa i minobacači : 1,8%
-Tenkovi i ''samohotke'' : 12,1 %
-Avioni: 15%
-Kamioni i druga stransportna sredstva: 32%
Pomogli jesu kad je bilo najgušće da se pokriju gubitci početnog dijela rata, ali da su potpuno opemili Crvenu Armiju za pobjedu nad Hiletom - jok!
stari prdonja čerčil je moliJo i boga i ruzvelta da pomognu britaniji koja je skoro dvije godine sama odbilajala luftwafe i njemačke podmornice...britanija, francuska i cccp nisu bili dorasli tadašnjoj osovini japan-njemačka...(talijani se ne broje
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#4121 Re: RUSIJA
Ta prica da su ih isprasili u borbi izbliza u Kursku je isto legenda i mit SSSRa. 
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#4122 Re: RUSIJA
madner wrote:Ta prica da su ih isprasili u borbi izbliza u Kursku je isto legenda i mit SSSRa.
e sad more biti tu svašta i ja sam držao s rezervom tu superiornost T34 vs Tigar al et na Nacional Geografiji su bili izričiti da su rusi tako stekli prednost isto ko i romel u sjevernoj africi kad je naredio da protiv avionski top 88 mm gadjaju britanske i američke tenkove, taj top su stavili na kupolu Tigra...
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#4123 Re: RUSIJA
Nije. Zaletali su se u grupama da smanje distancu jer je T-34 bio okretniji i brži od Tigra i mogao je pucati u hodu, dok to Tigar nije mogao. Ulete među njih i dar mar naprave. Tigar je bušio T-34 na daljinama većim od kilometra zahvaljujući moćnom topu 88mm. Tek je JS-2 i JS-3 to mogao na tim daljinama sa sulundarom od 122 mm. Doduše T-34 i Tigar nisu ista klasa ovo je srednji a ovo teški tenk....madner wrote:Ta prica da su ih isprasili u borbi izbliza u Kursku je isto legenda i mit SSSRa.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#4124 Re: RUSIJA
AjdeLajavikrelac wrote:Nije. Zaletali su se u grupama da smanje distancu jer je T-34 bio okretniji i brži od Tigra i mogao je pucati u hodu, dok to Tigar nije mogao. Ulete među njih i dar mar naprave. Tigar je bušio T-34 na daljinama većim od kilometra zahvaljujući moćnom topu 88mm. Tek je JS-2 i JS-3 to mogao na tim daljinama sa sulundarom od 122 mm. Doduše T-34 i Tigar nisu ista klasa ovo je srednji a ovo teški tenk....madner wrote:Ta prica da su ih isprasili u borbi izbliza u Kursku je isto legenda i mit SSSRa.
Fali samo leteci cilim.
Tacno je da T-34 nije nista mogao Tigru iz daljine, no nije World of Tanks da mozes prici izbliza. Tako da je to bilo zalete se u grupama i izgube cijelu grupu.
Kursk, odnosno bitka kod Prohorovke je bila zestoka pusiona SSSRovih oklopnih formacija, bez darmara kod Njemaca.
- Domaci izdajnik
- Posts: 7343
- Joined: 18/07/2012 20:32
- Location: Kod komšije uz rakijski kazan
- Horoskop: Vodokotlić
#4125 Re: RUSIJA
I ko pobijedi na kraju? Njemci? Jbt SSSR pravio 50 T-34 nedeljno i sad Ruje tarabe i neznalice
Unište im grupu i iz rezerve izlete još dvije, dok je to za Švabe bila misaona imenica jer nisu mogli popunjavati gubitke jerbo su Rusi na svaki uništeni tenk dva nova imali....I ta se ruska taktika zalijetanja zove taran i primjenivana je i u avijaciji....


