O jeb#×&%@÷!^
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
Basvod
- Posts: 2098
- Joined: 23/06/2013 08:24
#40876 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Jel ovaj Babalj... sta je ovo?
O jeb#×&%@÷!^
O jeb#×&%@÷!^
- Sinapsa
- Posts: 839
- Joined: 01/06/2004 18:28
#40877 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ukoliko Hrvati ne budu mogli rijesiti to "hrvatsko pitanje", prije ili kasnije, Bosnjaci ce ga morati na bezobrazan nacin otvoriti, kako bi uopste moglo biti rijeseno.Hafis wrote:Činjenica je da imamo neriješeno hrvatsko pitanje (koliko god to vama ovdje izgledalo smiješno - a smiješno je izgleda mnogima), ipak je izgleda ključ rješenja tog pitanja u Federaciji - budući da su na DRŽAVNOJ RAZINI Hrvati gotovo u potpunosti iIZJEDNAČENI s druga dva naroda, dok u FBiH definitivno NISU.pemanapemani wrote:Zašto se uporno u javnosti, a i ovdje, stalno spominje BiH kada se govori o promjeni Ustava, a već godinu dana se dogovara promjena Ustava Federacije BiH?
Svetu kravetinu RS, niko ne smije dirati.
Paradoks, decentralizirajmo entitet koji je maksimalno decentraliziran, a ne dirajmo centralizirani entitet, te ćemo tako ispuniti neke debilne prijedloge iz europskog parlamenta i pokazati da smo spremni za EU.
Budući da 95% Hrvata ipak definitivno živi u Federaciji i na njih se i izričito misli, svake opaske tipa Posavine i Vlajkija smatraću guranjem pod tepih i razvodnjavanje osnovnog problema....a da i salonaštvom
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40878 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Oho, znači i to imaSinapsa wrote: Ukoliko Hrvati ne budu mogli rijesiti to "hrvatsko pitanje", prije ili kasnije, Bosnjaci ce ga morati na bezobrazan nacin otvoriti, kako bi uopste moglo biti rijeseno.
Nego, kako bi otprilike izgledao taj ''bezobrazni'' način rješavanja ''hrvatskog pitanja''? I da li bi se metodološki puno razlikovao od ovog dosadašnjeg, kulturnog načina rješavanja?
-
Itakoto
- Posts: 2166
- Joined: 17/09/2013 19:07
#40879 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sta hoces da cujes Hafise? Konacno rjesenje hrvatskog pitanja ili ti ga Endlosung na svapskom? 
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40880 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ma jok, sve mi je jasno.
Nego, mislio sam da ću čuti nešto ekskluzive
Nego, mislio sam da ću čuti nešto ekskluzive
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#40881 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Zulumcari moj Hafise, niko da uzme ove Croate za ozbiljno. 
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#40882 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Osim Bruce lee-a,madner wrote:Zulumcari moj Hafise, niko da uzme ove Croate za ozbiljno.

PS: Steta sto niko nije potegao za cipelom, pa filozofa pogodio..
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40883 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Svejedno, za ovog tvog stručnjaka Nino je ipak Charles Aznavour


- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#40884 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dobro si se sjetio. Krasno društvo, taman su za usporedbu.Hafis wrote:Svejedno, za ovog tvog stručnjaka Nino je ipak Charles Aznavour
- Sinapsa
- Posts: 839
- Joined: 01/06/2004 18:28
#40885 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Cuj bezobrazni nacin rjesavanja?? Nije valjda da nisi shvatio, a dole tvrdis da ti je sve jasno...Hafis wrote: Oho, znači i to ima![]()
Nego, kako bi otprilike izgledao taj ''bezobrazni'' način rješavanja ''hrvatskog pitanja''? I da li bi se metodološki puno razlikovao od ovog dosadašnjeg, kulturnog načina rješavanja?
Ekskluzivu bih ti radije saopstio u cetiri oka...Komunikacija bi bila kvalitetnija, otvorenija...Osim toga, govorom tijela se poruka sagovorniku moze bolje prenijeti...Hafis wrote: Ma jok, sve mi je jasno.
Nego, mislio sam da ću čuti nešto ekskluzive
Doduse, ako kazes dragicka, mozda ti ekskluzivnu materiju posaljem u pm....
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#40886 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mog strucnjaka? Nedao Bog da ti pozelim ono sto zelim tom tzv "mom" strucnjaku..Pogubio si se Hafise, ali sreca je da si kao sto rece Banksy napravio usporedbu, a pri tom te niko nije na to primorao.Hafis wrote:Svejedno, za ovog tvog stručnjaka Nino je ipak Charles Aznavour
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40887 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nisam se ja nimalo pogubio.Paranoid wrote: Mog strucnjaka? Nedao Bog da ti pozelim ono sto zelim tom tzv "mom" strucnjaku..Pogubio si se Hafise, ali sreca je da si kao sto rece Banksy napravio usporedbu, a pri tom te niko nije na to primorao.
Koliko god je Nino ''moj'' toliko je i ovaj stručnjak ''tvoj''. To ti je tako kume na ovim prostorima.
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40888 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dobro, jasno mi je. Zaboravi da sam te se i obratioSinapsa wrote:Cuj bezobrazni nacin rjesavanja?? Nije valjda da nisi shvatio, a dole tvrdis da ti je sve jasno...Hafis wrote: Oho, znači i to ima![]()
Nego, kako bi otprilike izgledao taj ''bezobrazni'' način rješavanja ''hrvatskog pitanja''? I da li bi se metodološki puno razlikovao od ovog dosadašnjeg, kulturnog načina rješavanja?
Ekskluzivu bih ti radije saopstio u cetiri oka...Komunikacija bi bila kvalitetnija, otvorenija...Osim toga, govorom tijela se poruka sagovorniku moze bolje prenijeti...Hafis wrote: Ma jok, sve mi je jasno.
Nego, mislio sam da ću čuti nešto ekskluzive
Doduse, ako kazes dragicka, mozda ti ekskluzivnu materiju posaljem u pm....
-
sanjin_1
- Posts: 1430
- Joined: 09/02/2014 14:44
#40889 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ćek da vidimo...zastupaš Nininu politiku, zahtjevaš etnički ekskluzivitet jednog naroda, promovišeš politiku koja je kompletan Hrvatski vojno politički vrh osudila na preko 100 godina robije...itdHafis wrote:Nisam se ja nimalo pogubio.Paranoid wrote: Mog strucnjaka? Nedao Bog da ti pozelim ono sto zelim tom tzv "mom" strucnjaku..Pogubio si se Hafise, ali sreca je da si kao sto rece Banksy napravio usporedbu, a pri tom te niko nije na to primorao.
Koliko god je Nino ''moj'' toliko je i ovaj stručnjak ''tvoj''. To ti je tako kume na ovim prostorima.
I onda se još žališ što te poistovjećuju sa Ninom...
Kumšine, znaš li čiji su ovo riječi
Povećano da bolje pročitaš..Bosanski Hrvati u zemlji uživaju visoku razinu zaštite zbog statusa jednog od konstitutivnih naroda. S druge strane, Europski sud za ljudska prava u predmetu “Sejdić-Finci” utvrdio je da postoji diskriminacija “ostalih” kada je riječ o njihovoj mogućnosti kandidiranja na izborima za Predsjedništvo i Dom naroda BiH – istaknuo je europski povjerenik u odgovoru.
Šta bi od onolike "potpore" ? A lijepo smo vam govorili..
-
Straza
- Posts: 315
- Joined: 02/05/2014 13:52
#40890 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Intervju: Fatmir Alispahić - Sandžak je srce Sarajeva

IDENTITET.LU - Uvaženi gospodine Alispahiću, krajem ove sedmice, u subotu 29. marta, predviđeno je održavanje tribine u Luksemburgu u organizaciji lokalne Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ). Tom priikom govorit ćete na temu «Bošnjaci u borbi za opstanak». Dozvolićete mi da primjetim da tema Vašeg izlaganja odaje relativno dramatičan prizvuk. – Da li je, i u kojoj mjeri to opravdano?
Alispahić: Istina je dramatičnija od ovog naslova! Bošnjaci su sigurno u procesu nestajanja, a pitanje je koliko ih ima u borbi za opstanak. Mobiliziranje Bošnjaka u borbi za opstanak je cilj kome težimo, koji zagovaramo, jer su oko nas mnogi znakovi koji ukazuju da Bošnjaci nestaju. Bošnjaci su najpotlačeniji narod u Evropi. Bošnjačka politička elita je korumpirana i šutnjom potpomaže ugnjetavanje Bošnjaka. ...Akademska elita, također. Genocid nad Bošnjacima dobio je druge, institucionalne forme. Ne morate jedan narod pobiti i raseliti, da biste ga istrijebili, možete mu mijenjati identitet. A Bošnjaci danas, pod raznim pritiscima, ostaju bez islamske okosnice svoga etničkog identiteta. Dovoljno je da analizirate sve što se događalo oko Popisa 2013. pa da vidite ovu genocidnu hobotnicu koja pod državnim atributima realizira nastavak genocida. Ova pitanja niko ne otvara, jer je korupcija prekrila sve segmente države i društva.
Dejtonski totalitarizam ugušio je slobodu govora, kako se ne bi primijetilo da Srebrenica nad Bošnjacima i danas traje.
IDENTITET.LU - Određeni analitičari tvrde da Bošnjaci, uprkos svim mnogobrojnim problemima s kojima se trenutno susreću kao narod, nikada u svojoj historiji nisu bili nacinalno svjesniji nego li je to slučaj danas. – Koji je Vaš komentar?
Alispahić: Velika je to besmislica. Identitet je podložan promjenama i ovisi od faktora koji identitet njeguju. Bošnjaci su te faktore pogubili. Nemaju medija, nemaju ekonomske moći, a u nekim bošnjačkim institucijama srpski i hrvatski obavještajci instalirali su svoje poslušnike. Zato imate stalne terorističke napade na bošnjačke povratnike, a nema reakcije. Imate stalnu islamofobiju, a nema reakcije. Mi smo okupirani iznutra, jer su naši kadrovi postali njihovi kadrovi. Pa pogledajte samo šta su radili posljednji i predposljednji ministar sigurnosti, jedan iz SDA, drugi iz SBB, obojica su se trudili da izmisle što više tzv. islamskog terorizma kako bi se dovorili Beogradu, Zagrebu i međunarodnom faktoru. To je taj okupatorski mehanizam koji u bošnjačku glavu instalira nesvijest. Zato je Bošjacima normalno da u Tuzli, recimo, gdje živi preko 90 odsto Bošnjaka, na funkcionerskim pozicijama bude oko 60 odsto nebošnjaka, a i ono Bošnjaka što se nalazi na pozicijama instalirano je od Srba i Hrvata, i to su uglavnom Bošnjaci koji ne drže do vjere i tradicije. Ta činjenica godinama nije smetala ni sadašnjem reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazviću dok je bio tuzlanski muftija. Za mene je zastrašujuće kad jedna ozbiljna masa Bošnjaka dobrovoljno prihvaća drugorazredni status.
IDENTITET.LU – U sklopu najavljene tribine u Luksemburgu, tokom večeri, također će biti predstavljen i projekat Svjetskog bošnjačkog kongresa (SBK) «Virtualni muzej genocida nad Bošnjacima». Shodno tome da ste upravo Vi jedan od inicijatora i realizatora tog projekta, zamolio bih Vas da nam ga predstavite kroz par riječi, te ujedno upoznate dokle se stiglo s njegovom realizaciom?
Alispahić: Bošnjaci su žrtve genocida u kontinuitetu i ta činjenica, u interesu opstanka, mora biti institucionalno pamćena i izučavana. Naši neprijatelji su svjesni političkog potencijala bošnjačke žrtve, koja, u ime satisfakcije, može drukčije struktuirati političku realnost. Zato se i danas vodi rat protiv bošnjačke žrtve, od etiketiranja svakog ko na pamćenju insistira, do činjenice da ni jedan bošnjački političar nikada nije pomenuo sintagmu „Muzej genocida bad Bošjacima“, jer zna šta dejtonskom uhu godi, a šta ne godi. Muzej genocida trebalo je graditi odmah iza rata, ali, evo, gradimo ga danas, u virtualnoj formi. Kad izgradimo virtualni muzej, njegove postavke će putem interneta biti globalno dostupne. Prva faza je izgradnja opće baze podataka o stradanju, progonu i pljačkanju Bošnjaka i njihovih dobara kroz povijest, a to je ono što bi svaki Bošnjak trebao znati. Druga faza je sakupljanje i klasificiranje kvantuma informacija, dakle, prostor u kome će se nalaziti svi podaci, presude, procesi, knjige, itd. o genocudu nad Bošnjacima. Treća faza je razvijanje kreativnog doprinosa kulturi pamćenja, jer smo svjesni da pamćenje ne smije biti statična, već mora biti dinamična konstanta u odgajanju bošnjačkih refleksa za opstankom i nacionalne političke osjećajnosti. Na žalost, još uvijek ne razumijemo da su džamije u srcu jednako važne kao i džamije na zemlji, pa se općenito manje sredstava ulaže u medijalne forme očuvanja identiteta u Bošnjaka. Tako je i sa ovim projektom. Donatori će rađe izgraditi jednu zgradu, negdje, nego jedan svebošnjački generacijski projekat. Konkretno, imamo problema sa finansijama, koje i nisu toliko velike, jer, recimo, prva faza izgradnje VMGB iznosi manje od 20.000 maraka. Jedno je dobrovoljni rad, a drugo su objektivni, tehnički troškovi. Ali, biće, akoBogda.
IDENTITET.LU – Šta znači u današnjem vremenu biti bošnjački patriota?
Alispahić: Za mene su bosanski i bošnjački patriotizam istoznačni, jer jednog nema bez drugog. Bošnjački patriotizam računa na domovinski prostor Bosne i Sandžaka, a taj domovinski prostor mi dijelimo sa drugima, zbog čega je naše trajno političko opredjeljenje u toleranciji i razumijevanju. To ne znači da se treba odricati sebe u ime ideje zajedništva, već upravo suprotno, to znači da treba insistirati na jačanju svoga identiteta, jer samo tako ovo mogu biti civilizacijski prostori. Na žalost, zapadni mentori su podučili mnoge Bošnjake da je moderno nemati patriotski osjećaj, pa se mnogi Bošnjaci šprdaju sa ljubavlju prema domovini. A kad pogledate Srbe i Hrvate, u njih je vrlina da se voli i poštuje svoje. Hrvatski pop pjevač Thompson pjeva: Ko ne voli i ne čuva svoje Božijeg lica neće vidjeti.
IDENTITET.LU – Mnogi Bošnjaci u Sandžaku su vrlo nezadovoljni odnosom Bosne, tj. bošnjačkih zvaničnika u njoj, prema problemima i potreba s kojima se susreću. Uzmimo za primjer žestoki udar na jedinstvo tamošnje Islamske zajednice od strane države Srbije, ili pak izostanak konkretnije podrške inicijativi obnove autonomnosti Sandžaka. Kako Vi komentirate taj odnos, i koje je Vaše generalno viđenje situacije u Sandžaku?
Alispahić: Sandžak je srce Sarajeva! Ako padnu Bošnjaci na Sandžaku, pali su i u Sarajevu. Onaj ko ovo neće ili ne može da razumije, taj ne razumije ništa. A po Sarajevu sjede beogradski Bošnjaci, koje finansiraju ili kontroliraju velikosrpski obavještajci, zbog čega ovi šute tamo gdje se ne smije šutjeti. Nedopustiv je odnos bošnjačke politike prema Sandžaku, koja je dopustila da se razvije podjela među Bošnjacima, na one koji su iz Bosne i koji su iz Sandžaka. Bošnjaci moraju znati da je najveća nacionalna, porodična i privatna sramota pristati na tu podvalu kojom se Bošnjaci iz Sandžaka gledaju kao nešto drugo. Bošnjaci iz Bosne i Bošnjaci iz Sandžaka dijele isti domovinski prostor, kao što jedna duša dijeli isto tijelo. Borba za autonomiju Sandžaka je cilj koji je legitimiran evropskim dokumentima o samoupravi. Realizacija autonomije Sandžaka učvršćava i štiti bošnjački domovinski prostor, a to znači da sa autonomijom Sandžaka jačaju i Bosna i Bošnjaci. Samo je jedan odgovor na pitanje zašto bošnjački političari u Sarajevu o ovome šute.
IDENTITET.LU – Na koji način, u kratkim crtama, definirate bošnjački kolektivni identitet?
Alispahić: Kao što je islam kičma bošnjačkog etnokulturnog identiteta, tako su i Bošnjaci kičma Bosne. Kad od Bošnjaka odvojiš islam, izgubio si Bošnjake, kad od Bosne odvojiš Bošnjake, izgubio si Bosnu. Jer, Bošnjaci su kičma Bosne, bez Bošnjaka Bosna je tek geografijski prostor u vlasništvu velikosrba i velikohrvata. Zbog toga strategija opstanka mora ići linijom: Islam – Bošnjaci – Bosna. Iako, treba to znati, bošnjaštvo u političkom smislu treba biti otvoreno i za one koji nisu vjernici praktičari, koji potiču iz mješovitih brakova, ili su u mješovitim brakovima, bošnjaštvo, zapravo, treba biti otvoreno za sve kojima je bliska ideja toleracije i dijaloga.
IDENTITET.LU – Na osnovu saznanja i iskustva koje posjedujete, kako ocjenjujete stanje bošnjačke dijaspore? Kako ocenjujete odnos matice Bosne prema bošnjačkoj dijaspori? Može li se i na koji način trenutno stanje u tom kontekstu unaprijediti na obostranu korist?
Alispahić: Dejtonski državni aparat je okupatorski mehanizam koji je proizišao iz genocidnog i osvajačkog velikosrpskog i velikohrvatskog projekta, i otud je očekivano da se dejtonska država zalaže za prekidanje veza za bh. dijasporom koja je dominantno bošnjačka, a nastala je poglavito kao rezultat zločina etničkog čišćenja. Brojni su dokazi o nastojanju dejtonske države da se ove veze prekinu. To znači da treba graditi alternativne modele povezivanja Bošnjaka i njihovog domovinskog prostora. Dijaspora mora biti svjesna da prijeti opasnost da ostane bez svoje matice, u odnom smislu u kome danas Bošnjacima nema mjesta u Bijeljini ili Banja Luci. Tako sutra može biti i u Sarajevu, Zenici, Novom Pazaru. Februarske paljevine bošnjačkih gradova pokazale su da ovim krajevima već vlada Beograd. Šta to znači? Dijaspora mora biti maksimalno uključena u bošnjačku političku zbilju, jer je to jedini način da svi zajedno ne postanemo ljudi bez domovine. U dijaspori danas ima više patriotske svijesti, hrabrosti, slobode, dostojanstva, nego u Bosni. Snaga bošnjačkog spasa je u dijaspori, a ne u Bosni. U Bosni je gotovo sve okupirano i potplaćeno od Beograda, Zagreba i međunarodnih mentora, tu više nema slobode i pretpostavki da se ustane u zaštitu bošnjačkih interesa. Primjera je uistinu mnogo. Direktno rečeno, ako Bošnjaci krenu u osvajanje slobode, u ime svoga dostojanstva i jednakosti, težište te borbe će biti na dijaspori. Mislim da dijaspora ovoga još nije svjesna, samim tim što nema pravu sliku katastrofalnog stanja u koje je doveden bošnjaki narod. ... Jedini evropski narod koji se nalazi u procesu nestajanja. Pred nama su izbori. Dijaspora treba masovno da se registrira i glasa, ne zbog stranaka i političara, već zbog sebe, jer nema prisustva bez političkog prisustva. Svako za sebe treba da posvjedoči da nije insan bez domovine.
IDENTITET.LU

IDENTITET.LU - Uvaženi gospodine Alispahiću, krajem ove sedmice, u subotu 29. marta, predviđeno je održavanje tribine u Luksemburgu u organizaciji lokalne Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ). Tom priikom govorit ćete na temu «Bošnjaci u borbi za opstanak». Dozvolićete mi da primjetim da tema Vašeg izlaganja odaje relativno dramatičan prizvuk. – Da li je, i u kojoj mjeri to opravdano?
Alispahić: Istina je dramatičnija od ovog naslova! Bošnjaci su sigurno u procesu nestajanja, a pitanje je koliko ih ima u borbi za opstanak. Mobiliziranje Bošnjaka u borbi za opstanak je cilj kome težimo, koji zagovaramo, jer su oko nas mnogi znakovi koji ukazuju da Bošnjaci nestaju. Bošnjaci su najpotlačeniji narod u Evropi. Bošnjačka politička elita je korumpirana i šutnjom potpomaže ugnjetavanje Bošnjaka. ...Akademska elita, također. Genocid nad Bošnjacima dobio je druge, institucionalne forme. Ne morate jedan narod pobiti i raseliti, da biste ga istrijebili, možete mu mijenjati identitet. A Bošnjaci danas, pod raznim pritiscima, ostaju bez islamske okosnice svoga etničkog identiteta. Dovoljno je da analizirate sve što se događalo oko Popisa 2013. pa da vidite ovu genocidnu hobotnicu koja pod državnim atributima realizira nastavak genocida. Ova pitanja niko ne otvara, jer je korupcija prekrila sve segmente države i društva.
Dejtonski totalitarizam ugušio je slobodu govora, kako se ne bi primijetilo da Srebrenica nad Bošnjacima i danas traje.
IDENTITET.LU - Određeni analitičari tvrde da Bošnjaci, uprkos svim mnogobrojnim problemima s kojima se trenutno susreću kao narod, nikada u svojoj historiji nisu bili nacinalno svjesniji nego li je to slučaj danas. – Koji je Vaš komentar?
Alispahić: Velika je to besmislica. Identitet je podložan promjenama i ovisi od faktora koji identitet njeguju. Bošnjaci su te faktore pogubili. Nemaju medija, nemaju ekonomske moći, a u nekim bošnjačkim institucijama srpski i hrvatski obavještajci instalirali su svoje poslušnike. Zato imate stalne terorističke napade na bošnjačke povratnike, a nema reakcije. Imate stalnu islamofobiju, a nema reakcije. Mi smo okupirani iznutra, jer su naši kadrovi postali njihovi kadrovi. Pa pogledajte samo šta su radili posljednji i predposljednji ministar sigurnosti, jedan iz SDA, drugi iz SBB, obojica su se trudili da izmisle što više tzv. islamskog terorizma kako bi se dovorili Beogradu, Zagrebu i međunarodnom faktoru. To je taj okupatorski mehanizam koji u bošnjačku glavu instalira nesvijest. Zato je Bošjacima normalno da u Tuzli, recimo, gdje živi preko 90 odsto Bošnjaka, na funkcionerskim pozicijama bude oko 60 odsto nebošnjaka, a i ono Bošnjaka što se nalazi na pozicijama instalirano je od Srba i Hrvata, i to su uglavnom Bošnjaci koji ne drže do vjere i tradicije. Ta činjenica godinama nije smetala ni sadašnjem reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazviću dok je bio tuzlanski muftija. Za mene je zastrašujuće kad jedna ozbiljna masa Bošnjaka dobrovoljno prihvaća drugorazredni status.
IDENTITET.LU – U sklopu najavljene tribine u Luksemburgu, tokom večeri, također će biti predstavljen i projekat Svjetskog bošnjačkog kongresa (SBK) «Virtualni muzej genocida nad Bošnjacima». Shodno tome da ste upravo Vi jedan od inicijatora i realizatora tog projekta, zamolio bih Vas da nam ga predstavite kroz par riječi, te ujedno upoznate dokle se stiglo s njegovom realizaciom?
Alispahić: Bošnjaci su žrtve genocida u kontinuitetu i ta činjenica, u interesu opstanka, mora biti institucionalno pamćena i izučavana. Naši neprijatelji su svjesni političkog potencijala bošnjačke žrtve, koja, u ime satisfakcije, može drukčije struktuirati političku realnost. Zato se i danas vodi rat protiv bošnjačke žrtve, od etiketiranja svakog ko na pamćenju insistira, do činjenice da ni jedan bošnjački političar nikada nije pomenuo sintagmu „Muzej genocida bad Bošjacima“, jer zna šta dejtonskom uhu godi, a šta ne godi. Muzej genocida trebalo je graditi odmah iza rata, ali, evo, gradimo ga danas, u virtualnoj formi. Kad izgradimo virtualni muzej, njegove postavke će putem interneta biti globalno dostupne. Prva faza je izgradnja opće baze podataka o stradanju, progonu i pljačkanju Bošnjaka i njihovih dobara kroz povijest, a to je ono što bi svaki Bošnjak trebao znati. Druga faza je sakupljanje i klasificiranje kvantuma informacija, dakle, prostor u kome će se nalaziti svi podaci, presude, procesi, knjige, itd. o genocudu nad Bošnjacima. Treća faza je razvijanje kreativnog doprinosa kulturi pamćenja, jer smo svjesni da pamćenje ne smije biti statična, već mora biti dinamična konstanta u odgajanju bošnjačkih refleksa za opstankom i nacionalne političke osjećajnosti. Na žalost, još uvijek ne razumijemo da su džamije u srcu jednako važne kao i džamije na zemlji, pa se općenito manje sredstava ulaže u medijalne forme očuvanja identiteta u Bošnjaka. Tako je i sa ovim projektom. Donatori će rađe izgraditi jednu zgradu, negdje, nego jedan svebošnjački generacijski projekat. Konkretno, imamo problema sa finansijama, koje i nisu toliko velike, jer, recimo, prva faza izgradnje VMGB iznosi manje od 20.000 maraka. Jedno je dobrovoljni rad, a drugo su objektivni, tehnički troškovi. Ali, biće, akoBogda.
IDENTITET.LU – Šta znači u današnjem vremenu biti bošnjački patriota?
Alispahić: Za mene su bosanski i bošnjački patriotizam istoznačni, jer jednog nema bez drugog. Bošnjački patriotizam računa na domovinski prostor Bosne i Sandžaka, a taj domovinski prostor mi dijelimo sa drugima, zbog čega je naše trajno političko opredjeljenje u toleranciji i razumijevanju. To ne znači da se treba odricati sebe u ime ideje zajedništva, već upravo suprotno, to znači da treba insistirati na jačanju svoga identiteta, jer samo tako ovo mogu biti civilizacijski prostori. Na žalost, zapadni mentori su podučili mnoge Bošnjake da je moderno nemati patriotski osjećaj, pa se mnogi Bošnjaci šprdaju sa ljubavlju prema domovini. A kad pogledate Srbe i Hrvate, u njih je vrlina da se voli i poštuje svoje. Hrvatski pop pjevač Thompson pjeva: Ko ne voli i ne čuva svoje Božijeg lica neće vidjeti.
IDENTITET.LU – Mnogi Bošnjaci u Sandžaku su vrlo nezadovoljni odnosom Bosne, tj. bošnjačkih zvaničnika u njoj, prema problemima i potreba s kojima se susreću. Uzmimo za primjer žestoki udar na jedinstvo tamošnje Islamske zajednice od strane države Srbije, ili pak izostanak konkretnije podrške inicijativi obnove autonomnosti Sandžaka. Kako Vi komentirate taj odnos, i koje je Vaše generalno viđenje situacije u Sandžaku?
Alispahić: Sandžak je srce Sarajeva! Ako padnu Bošnjaci na Sandžaku, pali su i u Sarajevu. Onaj ko ovo neće ili ne može da razumije, taj ne razumije ništa. A po Sarajevu sjede beogradski Bošnjaci, koje finansiraju ili kontroliraju velikosrpski obavještajci, zbog čega ovi šute tamo gdje se ne smije šutjeti. Nedopustiv je odnos bošnjačke politike prema Sandžaku, koja je dopustila da se razvije podjela među Bošnjacima, na one koji su iz Bosne i koji su iz Sandžaka. Bošnjaci moraju znati da je najveća nacionalna, porodična i privatna sramota pristati na tu podvalu kojom se Bošnjaci iz Sandžaka gledaju kao nešto drugo. Bošnjaci iz Bosne i Bošnjaci iz Sandžaka dijele isti domovinski prostor, kao što jedna duša dijeli isto tijelo. Borba za autonomiju Sandžaka je cilj koji je legitimiran evropskim dokumentima o samoupravi. Realizacija autonomije Sandžaka učvršćava i štiti bošnjački domovinski prostor, a to znači da sa autonomijom Sandžaka jačaju i Bosna i Bošnjaci. Samo je jedan odgovor na pitanje zašto bošnjački političari u Sarajevu o ovome šute.
IDENTITET.LU – Na koji način, u kratkim crtama, definirate bošnjački kolektivni identitet?
Alispahić: Kao što je islam kičma bošnjačkog etnokulturnog identiteta, tako su i Bošnjaci kičma Bosne. Kad od Bošnjaka odvojiš islam, izgubio si Bošnjake, kad od Bosne odvojiš Bošnjake, izgubio si Bosnu. Jer, Bošnjaci su kičma Bosne, bez Bošnjaka Bosna je tek geografijski prostor u vlasništvu velikosrba i velikohrvata. Zbog toga strategija opstanka mora ići linijom: Islam – Bošnjaci – Bosna. Iako, treba to znati, bošnjaštvo u političkom smislu treba biti otvoreno i za one koji nisu vjernici praktičari, koji potiču iz mješovitih brakova, ili su u mješovitim brakovima, bošnjaštvo, zapravo, treba biti otvoreno za sve kojima je bliska ideja toleracije i dijaloga.
IDENTITET.LU – Na osnovu saznanja i iskustva koje posjedujete, kako ocjenjujete stanje bošnjačke dijaspore? Kako ocenjujete odnos matice Bosne prema bošnjačkoj dijaspori? Može li se i na koji način trenutno stanje u tom kontekstu unaprijediti na obostranu korist?
Alispahić: Dejtonski državni aparat je okupatorski mehanizam koji je proizišao iz genocidnog i osvajačkog velikosrpskog i velikohrvatskog projekta, i otud je očekivano da se dejtonska država zalaže za prekidanje veza za bh. dijasporom koja je dominantno bošnjačka, a nastala je poglavito kao rezultat zločina etničkog čišćenja. Brojni su dokazi o nastojanju dejtonske države da se ove veze prekinu. To znači da treba graditi alternativne modele povezivanja Bošnjaka i njihovog domovinskog prostora. Dijaspora mora biti svjesna da prijeti opasnost da ostane bez svoje matice, u odnom smislu u kome danas Bošnjacima nema mjesta u Bijeljini ili Banja Luci. Tako sutra može biti i u Sarajevu, Zenici, Novom Pazaru. Februarske paljevine bošnjačkih gradova pokazale su da ovim krajevima već vlada Beograd. Šta to znači? Dijaspora mora biti maksimalno uključena u bošnjačku političku zbilju, jer je to jedini način da svi zajedno ne postanemo ljudi bez domovine. U dijaspori danas ima više patriotske svijesti, hrabrosti, slobode, dostojanstva, nego u Bosni. Snaga bošnjačkog spasa je u dijaspori, a ne u Bosni. U Bosni je gotovo sve okupirano i potplaćeno od Beograda, Zagreba i međunarodnih mentora, tu više nema slobode i pretpostavki da se ustane u zaštitu bošnjačkih interesa. Primjera je uistinu mnogo. Direktno rečeno, ako Bošnjaci krenu u osvajanje slobode, u ime svoga dostojanstva i jednakosti, težište te borbe će biti na dijaspori. Mislim da dijaspora ovoga još nije svjesna, samim tim što nema pravu sliku katastrofalnog stanja u koje je doveden bošnjaki narod. ... Jedini evropski narod koji se nalazi u procesu nestajanja. Pred nama su izbori. Dijaspora treba masovno da se registrira i glasa, ne zbog stranaka i političara, već zbog sebe, jer nema prisustva bez političkog prisustva. Svako za sebe treba da posvjedoči da nije insan bez domovine.
IDENTITET.LU
-
oakville
- Posts: 1901
- Joined: 27/10/2013 08:49
#40891 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ako je Nino "tvoj" a ovaj "stručnjak" "njegov" onda je rasprava završena jer se stručnjak Nino nalazi u Zagrebu, a ovaj drugi stručnjak u BiH, pa Ninine fantazmagorije o BiH imaju uticaj koliki i Ninino mišljenje o ekonomskoj politici u Španiji.Hafis wrote:Nisam se ja nimalo pogubio.Paranoid wrote: Mog strucnjaka? Nedao Bog da ti pozelim ono sto zelim tom tzv "mom" strucnjaku..Pogubio si se Hafise, ali sreca je da si kao sto rece Banksy napravio usporedbu, a pri tom te niko nije na to primorao.
Koliko god je Nino ''moj'' toliko je i ovaj stručnjak ''tvoj''. To ti je tako kume na ovim prostorima.
Doduše mora se priznati da je Nino dosljedan vratio se matici. Pošteno i za svaku pohvalu.
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#40892 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Raguž je krenuo u ofanzivni napad 
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40893 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Halal mu bilo 
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#40894 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Možda i on računa na bošnjačke glasove
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40895 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pametan. Čovjek zbrojio dva i dva.StupskaBitanga wrote:Možda i on računa na bošnjačke glasove
Ne kaže džaba ona stara andaluzijska: bez bošnjačkih glasava nema ni stolice hrvatskog člana predsjedništva
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#40896 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Vjerovatno ce ga Covic proglasiti nelegitimnim
- Havatar
- Posts: 14696
- Joined: 20/06/2013 13:56
- Location: na hajr
#40897 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Andaluzijci su stare djihatlije 
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#40898 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Šta ga briga i za to, a i za glasove. Njemu je u životu najbitnije da ga prava raja voliStupskaBitanga wrote:Vjerovatno ce ga Covic proglasiti nelegitimnim
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#40899 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
bas mi je ova pretpostavka interesantna. bilo bi fakat interesantno.StupskaBitanga wrote:Vjerovatno ce ga Covic proglasiti nelegitimnim
raguz sigurno ne bi dobio toliko glasova kao komsic, pitanje da li bi uopste moglo se utvrditi da li je izabrana bosnjackim glasovima. ovo se vec zove "majorizacija 2.0 pro"
- enko 1964
- Posts: 1386
- Joined: 11/02/2010 10:45
- Grijem se na: južnu interkonekciju
#40900 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mog'o bi i Човић bit' bolji s nama pa da i njega je'nom turimo za preCjednikaHafis wrote:Šta ga briga i za to, a i za glasove. Njemu je u životu najbitnije da ga prava raja voliStupskaBitanga wrote:Vjerovatno ce ga Covic proglasiti nelegitimnim
