Hafis wrote:pemanapemani wrote:Zašto se uporno u javnosti, a i ovdje, stalno spominje BiH kada se govori o promjeni Ustava, a već godinu dana se dogovara promjena Ustava Federacije BiH?
Svetu kravetinu RS, niko ne smije dirati.
Paradoks, decentralizirajmo entitet koji je maksimalno decentraliziran, a ne dirajmo centralizirani entitet, te ćemo tako ispuniti neke debilne prijedloge iz europskog parlamenta i pokazati da smo spremni za EU.

Federacija je specifična i test budućnosti ove države.
Imamo neriješeno hrvatsko pitanje (koliko god to vama ovdje izgledalo smiješno - a smiješno je izgledfa mnogima), a izgleda da je srž tog pitanja ipak u Federaciji - budući da su na DRŽAVNOJ RAZINI Hrvati gotovo u potpunosti izjednačeni s druga dva naroda, dok u federaciji definitivno nisu.
Budući da 95% Hrvata ipak definitivno živi u Federaciji i na njih se i izričito misli, svake opaske tipa Posavine i Vlajkija smatraću guranjem pod tepih i razvodnjavanje osnovnog problema....a da i salonaštvom

Uporno se vrtimo u paradoksima.
Spominješ Federaciju kao najveći problem, a vode se bitke oko izbora člana predsjedništva.
Hrvatsko pitanje, kao i bošnjačko i srpsko je osjetljivo na teritoriji čitave države.
Ni taj famozni segregacijski treći entitet nikad nije tražen na teritoriji RS-a.
Najbolja zaštita vitalnih nacionalnih interesa bi bila maksimalna decentralizacija i prebacivanje nadležnosti na lokalnu zajednicu.
Neka država ima nadležnosti za vanjsku politiku, kapitalne investicije, odbranu, unutrašnje poslove itd. Neka ima i ministarstvo obrazovanja koje će biti podijeljeno u tri podministarstva za obrazovanje na tri jezika.
Sve bi se moglo lako dogovoriti i provesti na terenu, a da se pri tome ne krše narodna, religiozna, kulturna, običajna i bilo koja druga ljudska prava.
Recimo, tada bi bilo sasvim normalno da zajednička nogometna ekipa, sastavljena od igrača iz općina/kantona/županija Banja Luka, Doboj i Bijeljina, igra prijateljsku utakmicu protiv reprezentacije Srbije.