Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40826 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

Ali Kemal wrote:
seln wrote:Upravo tako. Nasi "Bosnjaci" s dobrim namerama bi rado ukinuli pravo glasa dijaspori, jer su tu najbrojniji oni koje nisu uspjeli pobiti.
Glupost na kvadrat!
Prvo to se ne odnosi samo na Bosnjake, nego na sve drzavljane BiH koji su trajno napustili zemlju.
Nije problem ni da se definise trajno. Granica bi mogla da bude npr najmanje 5 godina odsustva iz zemlje, sto je vise nego dovoljno da se neko adaptira na svoju novu domovinu, izgradi svoj zivot tamo i 99% slucajeva ti ljudi dolaze u Bosnu samo kao turisti da pojedu cevape.
Znaci oni ne namjeravaju da tu zive, neko kaze salju donacije, sto je njihov slobodan izbor, mnogi ni ne salju pare, krucijalno je sto oni ne placaju porez u BiH, tj u BiH skoro nista ne moraju da ulazu, tu ne zive, ali zele da glasaju, sto je van svake pameti, kao sto je i van pameti da nebosanci dolaze da vladaju Bosnom, koju onda ko od sale opljackaju.
Ne moze mi niko reci da voli Bosnu, a da je u isto vrijeme krade, i to direktno krade gradjane BiH, koji tu rade, placaju poreze i sve namete i brutalno su opljackani od tih kvazi-patriota koje zdusno podrzavaju dijasporci, jer njih ne pljackaju, ali vole njihovu pricu i bas ih briga za raju u Bosni koja je u situaciji za koju svi znamo kakva je.
:D
sta bi bio dan bez ali kemalovih bisera..
nego, men se cini da si se tolko trudio, da ti je opet jeean kroatizam izletio.. pa ne moze to tako dulje..ccc
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40827 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

LBVIEW wrote:
Ali Kemal wrote:
Glupost na kvadrat!
Prvo to se ne odnosi samo na Bosnjake, nego na sve drzavljane BiH koji su trajno napustili zemlju.
Nije problem ni da se definise trajno. Granica bi mogla da bude npr najmanje 5 godina odsustva iz zemlje, sto je vise nego dovoljno da se neko adaptira na svoju novu domovinu, izgradi svoj zivot tamo i 99% slucajeva ti ljudi dolaze u Bosnu samo kao turisti da pojedu cevape.
Znaci oni ne namjeravaju da tu zive, neko kaze salju donacije, sto je njihov slobodan izbor, mnogi ni ne salju pare, krucijalno je sto oni ne placaju porez u BiH, tj u BiH skoro nista ne moraju da ulazu, tu ne zive, ali zele da glasaju, sto je van svake pameti, kao sto je i van pameti da nebosanci dolaze da vladaju Bosnom, koju onda ko od sale opljackaju.
Ne moze mi niko reci da voli Bosnu, a da je u isto vrijeme krade, i to direktno krade gradjane BiH, koji tu rade, placaju poreze i sve namete i brutalno su opljackani od tih kvazi-patriota koje zdusno podrzavaju dijasporci, jer njih ne pljackaju, ali vole njihovu pricu i bas ih briga za raju u Bosni koja je u situaciji za koju svi znamo kakva je.
Jesi li ti ovo sam smislio, ili ti je pomogla uciteljica,toliko mudrosti u jednom postu odavno ne vidjeh. :D
Dakle, za "kvazipatriote koji kradu" glasaju samo dijasporci (sa ucescem od manje od 10% u ukupnom birackom tijelu), inace isti nikad pobijedili ne bi. :D Kad ti,Hafiz-milokliz ,Mister N0,ovaj Yes i ostatak poskok-bojne(ili ce ipak biti da se ovdje radi o jednom bojovniku sa multiple personality disorder :D, nije inace prvi put)iste skinete sa grbace,proglasite treci i stolni te konacno predete crtu na Bulevaru koju ni strasni Splicani nekoc nisu uspjeli , ovom zemljom poteci ce med, mliko i prosperitet. :lol: :lol:
samo ne kontam kako im ne dojadi vise, mada su oh ljudi skontali.
da li je to neki lazni ponos, tvrdoglavost, uzaludna nada da ce biti kakve fajde ili su ipak financijelni interesi u pitanju...
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40828 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

LBVIEW wrote:
Ali Kemal wrote:
LBVIEW wrote:Jesi li ti ovo sam smislio, ili ti je pomogla uciteljica,toliko mudrosti u jednom postu odavno ne vidjeh. :D
Dakle, za "kvazipatriote koji kradu" glasaju samo dijasporci (sa ucescem od manje od 10% u ukupnom birackom tijelu), inace isti nikad pobijedili ne bi. :D Kad ti,Hafiz-milokliz ,Mister N0,ovaj Yes i ostatak poskok-bojne(ili ce ipak biti da se ovdje radi o jednom bojovniku sa multiple personality disorder :D, nije inace prvi put)iste skinete sa grbace,proglasite treci i stolni te konacno predete crtu na Bulevaru koju ni strasni Splicani nekoc nisu uspjeli , ovom zemljom poteci ce med, mliko i prosperitet. :lol: :lol:
Ukratko, nidje veze :oops:
Ukratko, sazetak tvoje suplje teorije koju,gle cuda :D , podrzavaju i doktur Hafiz i onaj Mister Yes, o preduvjetu za
eknomski ili,da ti prevedem, gospodarstveni prosperitet. I svakako je nigdje veze, k'o sto ti nisi Kemal,uz to jos i Ali. :D
A ukinuti pravo dijaspori na glasanje ne mozete jer vas nema dovoljno. :izet:
koja to intelogencija i genijalnost mora biti, da hrvat koji hoce da se predstavi kao bosnjak/bosanac daje sebi nick "ali kemal".

pretpostavljam da je rodjen ovog milenijuma.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#40829 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

ILVIIR wrote:[
sta bi bio dan bez ali kemalovih bisera..
nego, men se cini da si se tolko trudio, da ti je opet jeean kroatizam izletio.. pa ne moze to tako dulje..ccc
Što fali, kroatizmi su danas u BiH svakako in. Usporedi samo novinsdke tekstove prije 15-tak godina i danas - posjetitelj, gledatelj, uvjet, kut i sl., da ne govorimo o TV.
Što se Kemice tiče, izleti i meni pokoji turcizam (polunamjerno) pa nitko da me u Bošnjaka svrsta :?
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#40830 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Havatar »

detroit-mercy wrote:
Mister Yes wrote:
madner wrote: Rat niti traje, niti ce sadasnje stanje biti odluceno demografijom.
Objasni to kolegi selnu i ostalom društvu što se nada 100% bošnjačkoj BiH pomoću demografije. Praktično 99% forumaša iz dijaspore (na čelu sa drugom Jackom) i još barem 50% Bošnjaka iz BiH.
madner wrote: Inace, ekonomiju BiH zagrijava lova iz vana, sto omogucava veci zivotni standard te shodno tome i vise ljudi ostaje ovdje.
Uz reprezentaciju jedina korist od dijaspore. Ali je degutantno kada dijasporci po forumu najviše propagiraju mržnju, rat i slične stvari. Da sam ja tamo ne bi mi na pamet padalo da zakuhavam ljudima ovdje.
U pravu si, bas neki dan dijaspora sjekirom isijece povratnika :skoljka: pa onda malo po malo presjednik udruge dijasporaca kaze da ce povesti cijelu dijasporu na referendum o otjcepljenje od matice :mrgreen: , cak stavis dijasporci izmislise i segregaciju u skolstvu, negiranje genocida, napravise crkve po tudjim avlijama i jos postavise svojim glasovima sve ove bajne politicare u BiH :mrgreen: . Sto bi ova zemlja bila idila da nema dijasporaca :mrgreen: jos da je tu treci pa otcepljenje pa da se razrahatiom pricom o ekonomiji :mrgreen: .
:thumbup:
Hoce da zivim svjedocima "teznje za suzivot i multietnicost" koja je sprovodjena udruzenim zlocinackim poduhvatima i genocidom zabrane pravo glasa i ne samo to nego na izrazavanje misljenja da bi mogli da nastave sa onim sto su uradili u ratu. Inace takvi komentari samo pokazuju koliko im je krivo sto nisu svi pobijeni i sto su prezivjeli ljudi koji mogu najbolje da opisu tu njihovu viziju Bosne "gdje se ne bi brojala krvna zrnca" :oops:
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#40831 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

Hafis wrote:Izgleda da se tema pretvorila u ''mali Moke protiv petErice dijasporaca'' :mrgreen:
:D

Ne meres ljude ubijediti da pojmovi drzavljanin i gradjanin nije isto :roll:
Tako jedna prosta stvar. :skoljka:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#40832 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

Ali Kemal wrote:
Hafis wrote:Izgleda da se tema pretvorila u ''mali Moke protiv petErice dijasporaca'' :mrgreen:
:D

Ne meres ljude ubijediti da pojmovi drzavljanin i gradjanin nije isto :roll:
Tako jedna prosta stvar. :skoljka:
Kad ti sve ostalo shvatis....tad ce biti mnogo lakse
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40833 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

Hafis wrote:
ILVIIR wrote:[
sta bi bio dan bez ali kemalovih bisera..
nego, men se cini da si se tolko trudio, da ti je opet jeean kroatizam izletio.. pa ne moze to tako dulje..ccc
Što fali, kroatizmi su danas u BiH svakako in. Usporedi samo novinsdke tekstove prije 15-tak godina i danas - posjetitelj, gledatelj, uvjet, kut i sl., da ne govorimo o TV.
Što se Kemice tiče, izleti i meni pokoji turcizam (polunamjerno) pa nitko da me u Bošnjaka svrsta :?
ti si autentican, da ne kazem cak i interesantan ponekad, argumentiras racionalni i imas pojma o cemu pricas. to se cijeni, iako nam se misljenja razilaze. jedino zajednicko sto imas sa kemicom je to da jedan drugog branite i tapsete po ramenima.

sto se kroatizma i turcizma tice, tu si upravu, covjek da ne povjeruje kako/sta se pise u medijama. mozda bosnjaci tako hoce da pridobiju hrvate, nemam pojma..

kad tebi izleti turcizam, to je onda rezultat stoljetne zajednicke proslosti turaka sa nama na nasim prostorima.
kad kemici izleti kroatizam, to je znak da tu nesto smrdi, jer bosancima/bosnjacima kroatizmi paraju usi, a kamoli da ih koriste.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#40834 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by StupskaBitanga »

Unija socijaldemokrata, stranka nastala zbog sukoba unutar SDU, predstavila je svoje ciljeve I najavili koaliciju sa nekoliko stranaka u narednom periodu. Između ostalog, kažu, razgovarat će I sa SDP-om. Jedan od ciljeva je ukrupnjavanje političke scene BiH.

U cilju rušenja vlasti Milorada Dodika, opozicija u RS počela je da se ukrupnjava. Prvi nagovještaj bio je dogovor SDS-a, PDP-a i NDP-a o formiranju Saveza za promjene. Zatim je uslijedilo ujedinjene partija Dragana Čavića i Zdravka Krsmanovića. S druge strane, Dodik ni ovaj put ne ostaje dužan. I njegovi partneri Srpska radikalna stranka dr Vojislav Šešelj, Narodna demokratska stranka i Demokratski narodni savez Marka Pavića grade koaliciju.
ovo je još veći hit
Umjesto SDU sada imamo i SDU i USD
Image
User avatar
MuaDib
Posts: 4056
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#40835 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by MuaDib »

Potvrđeno ujedinjenje HDZ 1990 i HNS-a

Piše: Miroslav PRGOMET

Ovih dana s bosanskohercegovačke političke scene konačno je u potpunosti nestala stranka nastala kao odlučna reakcija na antibosanski radikalizam Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i definitivnu hercegovizaciju hrvatske politike u BiH.

Osnovana je 27. lipnja 1998. godine nakon Petog sabora HDZ BiH, na kojem je Krešimir Zubak i skupina koja ga je podržavala za novog predsjenika stranke predložila Božu Ljubića, kojega su smatrali umjerenim političarem, za razliku od radikalnog manipulatora Ante Jelavića, kojega je podržavao ostatak stranačkog vodstva.

Na samom saboru Ljubić je odustao od kandidature, što će postati njegova trajna karakteristika, i ostao u stranci. Za novog predsjednika HDZ BiH izabran je bivši jugoslavenski oficir Ante Jelavić, a Zubak je sa skupinom nezadovljnika osnovao novu stranku, radnog naziva Bosanskohercegovačka hrvatska demokratska zajednica, koja je na osnivačkom saboru dobila ipak ime Nova hrvatska inicijativa (NHI). Poticaj osnivanju nove stranke sasvim sigurno je bila činjenica što se s kandidaturom nekoga poput Jelavića nije slagao ni HDZ u Hrvatskoj, odnosno predsjednik stranke Franjo Tuđman.

NHI je gotovo desetljeće nakon osnivanja, skupa s ranije osnovanom Hrvatskom seljačkom strankom, bio značajna alternativa jednoumlju hrvatske političke stvarnosti u BiH, ali je uspio u svoje redove regrutirati uglavnom članove iz Središnje Bosne i Posavine. Ipak, većina hrvatskih političkih aktivista i u ovim krajevima ostala je vjerna HDZ BiH, osim u derventsko-brodskom dijelu Posavine, gdje je značajan dio sastava HDZ-a BiH pristupio NHI-u.

Nakon povlačenja Krešimira Zubka iz angažiranog političkog djelovanja, stranka je sve više stagnirala, tako da se 1. listopada 2007. službeno sjedinila s Hrvatskom seljačkom strankom BiH, zadržavajući imena obiju stranaka (HSS-NHI).

Godinu dana prije toga u HDZ-u BiH ponovno se dogodio veliki raskol, a glavni akter opet je bio Božo Ljubić. On je u srpnju 2005. na izbornom saboru HDZ-a bio protukandidat Draganu Čoviću. Optužio ga je za prijevaru i krađu glasova te sa svojim pristašama osnovao novu stranku Hrvatsku demokratsku zajednicu 1990., skraćeno zvanu Devedesetka. Najavljivao je, naime, da će HDZ 1990. vratiti izvornu politiku HDZ-a iz vremena osnivanja stranke i postati tako respektabilan politički subjekt, za razliku od tadašnjeg HDZ-a, koji je s Jelavićem otklizao u izolaciju i na političku marginu. Čovića su u to doba razotkrivali kao igrača iz iste Jelavićeve jugo-armijske branše: bio je u Jugi navodno šef KOS-a za Hercegovinu, a kao student potpisivao se ćirilicom. Poklopilo se i to što su protiv Čovićeva izbora i ovaj put bili HDZ iz Hrvatske i njihov predsjednik Ivo Sanader.

U razdoblju koje je slijedilo HSS-NHI se relativno dobro držao sve dok mu Čovićeva politička kuhinja nije na izbornom saboru ubacila za glavnu kandidatkinju Ljilju Lovrić, koja se brzo potom javno priklonila Čoviću pa su je nasilu morali izbacivati iz stranke, ali ona je uspjela HSS registrirati kao posebnu stranku i unijeti je u Hrvatski narodni sabor, navodni nadstranački hrvatski nacionalni forum sastavljen uglavnom od HDZ-a i strančica koje je osnivao Dragan Čović. Vodstvo HSS-NHI nakon toga nije više imalo dovoljnu integrativnu snagu da sačuva stranku od raspadanja te je, nakon dužeg perioda pregovora, odlučeno da će se stranka službeno ujediniti s HDZ-om 1990., odričući se pritom svoga imena.

HDZ 1990. u međuvremenu je otkrio pravo lice svoga osnivača dr. Bože Ljubića, koji je nakon prošlih općih izbora raskinuo koaliciju s izbornim partnerom HSP BiH i priklonio se Čovićevu HDZ-u BiH, s kojim je ušao u tzv. Hrvatski narodni sabor. U toj kombinaciji, Ljubićeva karizma je sasvim izblijedila pred ledenom taktikom eliminiranja političkih protivnika dr. Čovića i u stranci je sazrela svijest da se valja rješavati svoga osnivača.

Na zadnjem saboru stranke za novog predsjednika izabran je Martin Raguž, koji je odmah napravio zasad mali ali primjetljivi otklon od topljenja stranke pred hladnim sjajem Čovićeva autoriteta. Takvome HDZ-u 1990. povjerovalo je vodstvo NHI-a i prepustilo mu se u potpunosti s onim što je do sada uspjelo sačuvati od nekoć respektabilne stranke.

A najviše se uspjelo sačuvati u onome dijelu Bosanske Posavine i Krajine koji je dodijeljen RS-u. Ovdje Devedesetka zapravo i nije imala neku respektabilnu ekipu te će ubuduće sve uglavnom ostati isto osim imena: Devedesetka će samo dati ime, a ekipa okupljena oko Tome Tomljanovića, koji je do sada uspijevao držati na okupu značajnu skupinu aktivista koji su u zadanim uvjetima relativno dobro uspijevali iznositi lokalne izbore, ostat će ista. Ili možda ipak neće: već su općinski vijećnici NHI-a iz Bosanskog Broda pristupili stranci Živka Budimira, a to je učinila i jedna manja ekipa u Derventi. Stari aktivisti Devedesetke, koji su bili u konstantnom sporu s Tomljanovićevom ekipom, možda ne izdrže iznenadnu sreću sjedinjenja pa se priključe HDZ-u BiH, s kojim su u zadnje vrijeme praktično i bili na istom fonu.

A kako je počelo, možda se oba HDZ-a angažiraju zajedno na predstojećim izborima, jer politika nije tuga neprebolna, nego uvijek novi osjećaji za nove pobjede. Iz tog razloga vjerojatno će i bivša NHI-jeva ekipa lako zaboraviti koliko im je puta HDZ BiH kupio i tako oteo na izborima već dobivene vijećnike po posavskim općinama i u Kotor Varošu i kao ih je na posljednjim općim izborima vješto izmanipulirao da u Vijeću naroda parlamenta RS-a ne mogu dobiti više od jednog kandidata, kako bi Dodikovi Hrvati ujedinjeni s HDZ-ovim predsjednikom Vijeća mogli sve četiri godine uzorno šutjeti i ne uložiti niti jedan prigovor na zakone izglasane u srpskoj skupštini.

Feniks.info
User avatar
sinuhe
Posts: 12583
Joined: 03/06/2011 11:33

#40836 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sinuhe »

Najpametniji covjek u drzavi Ivan Lovrenovic:
On je svoje nacionalno pitanje riješio

Lijepo je to što je netko „za sebe riješio“ nacionalno pitanje tako što se izjasnio kao Bosanac, i što priželjkuje da se (barem) 300.000 ljudi sutra ne „pišu“ nacionalno. Psihološki je razumljivo kada takav stav čujete kao nepretenciozno i politički neartikulirano privatno mišljenje na ulici, u tramvaju, od taksista ili frizera, u dućanu od prodavača ili u kafani. No, uvodničar na Lagumdžijinoj partijskoj seansi sa znanstveno-akademskim rangom i statusom nije „slučajni prolaznik“ i ne nastupa kao privatna osoba. Kakve, onda, veze ovakva samodopadna privatna izjašnjavanja mogu imati s političkom stvarnošću Bosne i Hercegovine? I kakva je politička ozbiljnost takvoga „recepta“? O znanstveno-akademskoj odgovornosti da se i ne priča.
http://ivanlovrenovic.com/2014/04/on-je ... e-rijesio/
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#40837 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

sinuhe wrote: Najpametniji covjek u drzavi Ivan Lovrenovic:
Veliko je to pitanje, ali sve i da jeste najpametniji, nije najdobronamjerniji.
To je sasvim jasno nakon njegovog otvorenog zagovaranja konsocijacijskog uređenja BiH, gdje konsocijacija u osnovi ipak predstavlja teritorijalno razgraničenje.
A da li ćemo taj hrvatski entitet zvati Lovrenovićeva konsocijacija ili Čovićev treći, sasvim je nebitno.

Zato i ne čudi što ga toliko svrbi bosanstvo (Hrvata) Dubravka Lovrenovića.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#40838 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Prof Mile Lasić i Ivan Lovrenović su trenutno jedni od vodećih konsocijacionista (jao riječi :) ) među BiH intelektualnom elitom i kao takve treba ih javno prozvati i raskrinkati. Nisu daleko odmakli od separatiste Čovića i njegovih naredbodavaca iz Zagreba, štoviše rade za njega..
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#40839 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

pjusuf wrote:Da li bi taj zakon o prebivalištu bio primjenjen i na Srbijance koji glasaju u Srebrenici a žive u Srbiji? Ili za Hrvate iz BiH nastanjene u HR koje HDZ dovodi autobusima?
Svakako, za sve isto.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#40840 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

Hafis wrote:Prof Mile Lasić i Ivan Lovrenović su trenutno jedni od vodećih konsocijacionista (jao riječi :) ) među BiH intelektualnom elitom i kao takve treba ih javno prozvati i raskrinkati. Nisu daleko odmakli od separatiste Čovića i njegovih naredbodavaca iz Zagreba, štoviše rade za njega..
Vrlo traljav pokušaj ironije.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#40841 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Banksy wrote:
Hafis wrote:Prof Mile Lasić i Ivan Lovrenović su trenutno jedni od vodećih konsocijacionista (jao riječi :) ) među BiH intelektualnom elitom i kao takve treba ih javno prozvati i raskrinkati. Nisu daleko odmakli od separatiste Čovića i njegovih naredbodavaca iz Zagreba, štoviše rade za njega..
Vrlo traljav pokušaj ironije.
Nemoj tako. Priznaj da zvuči ono baš pravo patriJotski :)
Ali što ćeš, nismo svi patriJote, ima nas i realnih.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#40842 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Havatar »

Hafis wrote:
Banksy wrote:
Hafis wrote:Prof Mile Lasić i Ivan Lovrenović su trenutno jedni od vodećih konsocijacionista (jao riječi :) ) među BiH intelektualnom elitom i kao takve treba ih javno prozvati i raskrinkati. Nisu daleko odmakli od separatiste Čovića i njegovih naredbodavaca iz Zagreba, štoviše rade za njega..
Vrlo traljav pokušaj ironije.
Nemoj tako. Priznaj da zvuči ono baš pravo patriJotski :)
Ali što ćeš, nismo svi patriJote, ima nas i realnih.
Kakve sad veze imaju Srbi sa Komsicem :?:
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#40843 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Nemam pojma.
A gdje ti vidiš ovdje izraz ''Srbi'' ?
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#40844 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Havatar »

Koristis izraz patrijote koji samo Srbi koriste
Periskop
Posts: 27
Joined: 26/04/2014 18:04

#40845 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Periskop »

Hafis wrote:
ILVIIR wrote:[
sta bi bio dan bez ali kemalovih bisera..
nego, men se cini da si se tolko trudio, da ti je opet jeean kroatizam izletio.. pa ne moze to tako dulje..ccc
Što fali, kroatizmi su danas u BiH svakako in. Usporedi samo novinsdke tekstove prije 15-tak godina i danas - posjetitelj, gledatelj, uvjet, kut i sl., da ne govorimo o TV.
?

To je zato sto vise nema crnogorsko cetnickih "nastavnika i profesora". Tokom srboslavije ili vise poznate kao SFRJ je bio masovan dolazak "profesora", "nastavnika" iz CG i Srbije. Samo u Focu ih je doslo preko 200!

Oni su sa sobom donosili svoj govor i nametali ga lokalnom stanovnistvu to jeste djeci koju su "poduvacali". U sjevernoistocnom dijelu su vise naseljavali "nastavnike i profesore" iz Srbije pa se ekavica dobro udomacila u Bijeljini i Brckom recimo. Bilo ih je svuda. I sam radovan karadzic je iz Crne Gore. Da ne pricamo o vojnom kadru(JNA oficirima i ostalima). Dominaciji beogradskih medija i tako redom i tako redom.

Tako da govor Bosnjaka tokom SFRJ nije relevantan za bilo sto jer je on bio uvjetovan i nametnut iz Beograda i crnogorskih brda.

Danas smo u nekoj prelaznoj fazi gdje se odbacuje ta srbostina i tezi ka vracanju izvornog bosanskog jezika.

Prosvjetni radnici iz Crne Gore u opštini Foča

http://www.zuns.me/prosvjetnirad/broj5-6_09g/23.htm
http://zuns.me/prosvjetnirad/broj7-8_09g/18.htm
    Pokretači društvenog života

    Jedan od prvih učitelja koji su tih godina iz Crne Gore došli u Foču bio je Blagoje Ćurčić. Rođen je u selu Žeično na Pivskoj planini 1912. godine

    Moji prvi nastavnički koraci započeli su u školi u kojoj je bilo dosta mojih zemljaka Crnogoraca... Direktor škole bio je Đorđije Krunić, sa Unča u Pivi, a sa mnom su radile kolege Lazar Božanović, nastavnik srpskog jezika, Miljan Mrdak, nastavnik istorije, Miroje Lončar, koji je predavao likovno vaspitanje, Dragoje Lončar, nastavnik geografije, i još neki iz Crne Gore. U OŠ “Ivan Goran Kovačić” u Foči prešao sam 1970. i tu ostao do penzionisanja. I u toj školi bilo nas je dosta iz Crne Gore. Sjećam se, dobri učitelji, koje su učenici voljeli, bili su Momo Knežević, Gojko Vojvodić, Milenka Subotić i drugi, kao i nastavnici iza kojih je u obrazovnom sistemu Foče ostao vidan trag - kaže Sveto Vojvodić.

    Najviše prosvjetnih radnika je bilo iz Pive, iz opštine Plužine: Radenka i Dragica Bulajić (Vojvodić), Vladimir Dubljević, Mara i Vukašin Žulović, Đorđije i Đukan Jovović, Milenka Jokanović, Nevenka Kalajdžić, Gavrilo Knežević, Danilo, Rajko, Josif, Njegosava i Budimir Miličić, Ivan Ušćumlić, Novica Koprivica, Božidar Muminović, Jovan, Jelenka, Tomo i Dragoje Popović, Savo Tadić, Momir Trifković, Milovan Šarac, Desanka Vojvodić, Ljeposava Vojinović, Milenka Pantović, Jela Smrekić, Ljubica Radović, Neško Ušćumlić, Slobodan Likić, Šćepan Adžić, Milomir Lješević. Milutin i Đorđije Jokanović. Pored ovih koje smo pomenuli iz Pive, bilo je mnogo drugih iz ostalih djelova Crne Gore: Milorad Bošković iz opštine Podgorica, Zagorka Baltić, rođena u Okladima, Vidosava Vukajlović, Desanka Novaković, Milo Zeković, Desanka Zeković, Milijana ćulafić Milan - Mišo Petrović, Radovan Mojašević iz Berana, Despina Velimirović iz Danilovgrada, Nikola Đurđević, Ratko Pajović, Krstinja Bojović, Tomo Ostojić sa Žabljaka, Radomirka Đurđić, Boro Radović, Đorđije Krušić, Đoko Mrdak iz Bijelog Polja, Gojko Žižić iz Šavnika, Jovan Jokanović iz Šavnika, Danica Kaljača, Blagota Koprivica, Vidosava Simović iz Nikšića, Draginja Mališ iz Kolašina, Zorka Ostojić iz Kruševa, Vladimir Tanjević, Vasilije Krstonijević, Drago Mumin, Safet Dizdar, Čedo Danilović, opština Pljevlja, Petar Vukićević sa Cetinja, profesor matematike Ljubo Antović iz Bara. Primjer izuzetnog profesora u fočanskoj gimnaziji bila je i Desanka Raičević iz Podgorice.
    User avatar
    Ali Kemal
    Posts: 2060
    Joined: 04/01/2012 18:49

    #40846 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

    Post by Ali Kemal »

    Havatar wrote:Koristis izraz patrijote koji samo Srbi koriste
    Image
    User avatar
    MuaDib
    Posts: 4056
    Joined: 28/10/2006 23:25
    Location: Sarajevo

    #40847 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

    Post by MuaDib »

    Banksy wrote:
    sinuhe wrote: Najpametniji covjek u drzavi Ivan Lovrenovic:
    Veliko je to pitanje, ali sve i da jeste najpametniji, nije najdobronamjerniji.
    To je sasvim jasno nakon njegovog otvorenog zagovaranja konsocijacijskog uređenja BiH, gdje konsocijacija u osnovi ipak predstavlja teritorijalno razgraničenje.
    A da li ćemo taj hrvatski entitet zvati Lovrenovićeva konsocijacija ili Čovićev treći, sasvim je nebitno.

    Zato i ne čudi što ga toliko svrbi bosanstvo (Hrvata) Dubravka Lovrenovića.
    Raspravljati o nečijoj pameti, je van svake pameti.
    Ali ono što Dubravko Lovrenović zbori plod je ni više ni manje njegovog objektivnog prepoznavanja postdaytonske bh stvarnosti. Htjeli mi to priznati ili ne, u BiH nivo tronacionalne disperzije nije ništa manji nego 1992. godine, samo je pacifiziran stranom silom. A to nije dobro, to samo produbljuje podjele i stvara predpostavke za disoluciju zemlje.
    Bosna i Hercegovina nije spašena u Daytonu i za Bosnu i Hercegovinu se treba i dalje boriti, a ne očekivati da će ekonomski, populacijski ili politički slom nekog od entiteta ili naroda donjeti promjene. Jer su to promjenjljive činjenice u okviru društvenog razvoja. Za razliku od nacionalnih detreminanti, koje neminovno daju jednoznačno obilježje prostoru u kom egzistiraju, a ne na koji polažu pravo.

    Nasuprot tome postoji konsocijacija i konsocijacijska demokratija, koja ima daleko više prednosti, nego mana. A sličan model je u jednom zastrajelom konfesionalnom obliku 500 godina vladao Bosnom. U svojoj suštini konsocijacija ne predstavlja teritorijalno razgraničenje, već nastoji osigurati minimum etničke sigurnosti u skladu sa demokratskim načelima. A to je spas za BiH. Ali postoji jedna stvar, što je takva konsocijacija u koliziji sa konstitutivnošću koja egzistira u našoj političkoj praksi. Ja sada neću ulaziti u dublje analize konsocijacijske teorije, već ću navesti poimanje konsocijacije u službi stabilizacije BiH.

    Popis stanovništva je ozbiljna predpostavka za pokretanje novog modela društveno-političkog uređenja Bosne i Hercegovine. On će razbiti sve populacijske mitove sadržane u agendi političkog djelovanja sva tri naroda i pokazati da je BiH podjeljeno društvo na tri dominantne etničke zajednice. Sa tim faktom svi koji misle dobro BiH trebaju hrabro krenuti u pokretanje priče o konsocijacijskoj ustavnoj reformi. Prvi korak u tom procesu jeste proglasiti proces povratka neuspjelim procesom, te insistirati da se u ustavnu materiju ugradi da je repatrijacija trajna kategorija koju država uvijek mora podržati. Zatim, isti podatak iskoristiti za zakonsku redefiniciju neforamliziranih povratničkih zajednica tipa Janja/Bjeljina, Kozarac/Prijedor, Kozluk/Zvornik, Kotorsko/Doboj, Šušnjara/Derventa, Ivanjska/Banja Luka, Tramošnica/Pelagićevo, Novo selo/Bosanski brod itd.. Znači povratničke zajednice treba ojačati kroz poseban položaj u okviru pripadajuće lokalne samouprave. Isto treba uraditi u Federaciji, gdje imamo zajednoice različitog spektra od Velike Kladuše, preko srpskih općina Bosanskog Petrovca, Drvara, Glamoča i Bosanskog Grahova, hrvatskih enklava u Srednjoj Bosni (Vareš, Žepče, Kakanj, Novi Travnik, Travnik) i bošnjačkih enklava u Hercegovini (Stolac, Čapljina, Tomislavgrad, Prozor, Livno).
    Kada se to uradi, redefinirati izborni zakon, koeficijentima ravnopravnosti u političkom učešću za lokalne zajednice s povratničkim satusom, te promjenama u strukturi izbornih jedinica za područja bez tog statusa. Što znači da lokalna zajednica ili više njih daju autentične predstavnike stanovništva, u strukturi vlasti, na principu proste demokratije, tako da niko ne preglasava nikoga. Kada se to uradi ukinuti konstitutivnost kao idiotsku kategoriju iz Ustava i redefinisati Bosnu i Hercegovinu kao državu njenih građana, koji ravnopravno odlučuju o svojoj sudbini na svim nivoima vlasti. Na taj način prevazići postojeće međuetničko povjerenje i ukloniti strahove da neko za nekog odlučuje u njegovo ime. Tako će se na bezbolan način uvesti građanski model političkog organizovanja na lokalnom nivou. Sa privođenjem tog procesa kraju, u završnoj fazi konsocijacijske transformacije, treba pokrenuti pitanje regionalizacije na prirodnim, geografskim, saobraćajnim, ekonomskim i privrednim osnovama, koja će integrirati redefinisane lokalne zajednice u jednu cjelinu.
    Hafis
    Posts: 17983
    Joined: 18/07/2013 12:40
    Location: južno, niz Ivan

    #40848 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

    Post by Hafis »

    Postoji trend negativnog stava prema konsocijaciji u javnosti u jednom dijelu zemlje, mada ta javnost, ako ćemo iskreno, nema blagog pojma o čemu se u suštini radi. Jednostavno, par političkih prvaka i par kvaziintelektualaca je konsocijaciju proglasila ''cjepanjem države'', podjelom, torovanjem i sl., uglavnom nečim negativnim. Ali opet vjerojatno 90% ljudi nema pojma što je to uopće konsocijacija.

    Imamo najpoznatiji primjer belgijskog modela koji služi za upravljanje razlikama. Konsocijacija kakva je prisutna u Belgiji funkcionira isključivo zahvaljujući jednakom odnosu snaga između interesnih grupa kod kojih postoji volja da se očuva cjelovitost države. E sad, kada dođe do nemogućnosti usuglašavanja interesa (što se redovito dešava zadnjih godina), kada se se inzistira na zagovaranju isključivih prava ili se radi o maksimalističkim zahtjevima, onda nastaje problem funkcioniranja konsocijacije. U ovakvim navedenim odnosima između interesnih skupina konsocijacija postaje pojam kojim se opisuje homogeno ali duboko podijeljeno društvo u kojem interesne skupine zagovaraju isključivo vlastita pitanja, pa se konsocijacijom teži daljnjoj podjeli pa čak i etno-političkom sukobu.

    Unatoč tome, belgijski model može jedno od mogućih rješenja za BiH, prvenstveno stoga što je (barem teorijski) Belgija jedna od rijetkih zemalja s višeetničkim složenim društvom koja je relativno uspješno potisnula nacionalne, etničke i jezične prepreke. Normalno ne treba ni pokušavati imitirati belgijski model, jer BiH i Belgija su ipak dva različita svijeta, imaju potpuno različit nacionalni, etnički, jezični i religijski sastav, što na kraju i određuje prirodu političkog sustava zemlje.

    Danas kao što rekoh pojam konsocijacije se u BiH shvaća dvojako: kao povod za demokratski način postizanja autonomije u smislu nacionalne, etničke, religijske i jezične pripadnosti, ali i kao povod za energična i invazivna stajališta prema kojima bi konsocijacija dezintegrirala BiH. Primjena konsocijacijskog modela u Bosni i Hercegovini mogla biti uspješna ukoliko bi se taj model temeljio na uzajamnoj ovisnosti, privrženosti.
    Što se tiče konstitutivnosti naroda u BiH, to je neodvojivo od pitanja nacionalnog interesa, iako ovdje većina često ističe kako je besmisleno postojanja konstitutivnosti u službi zaštite nacionalnog interesa konstitutivnih naroda.
    Sa privođenjem tog procesa kraju, u završnoj fazi konsocijacijske transformacije, treba pokrenuti pitanje regionalizacije na prirodnim, geografskim, saobraćajnim, ekonomskim i privrednim osnovama, koja će integrirati redefinisane lokalne zajednice u jednu cjelinu.
    Ne vjerujem da je moguća uspostava neke neetničke ili "upravno-teritorijalne" regionalizacije po uzoru, recimo na Njemačku. Činjenica je da se etničke zajednice (narodi) u BiH ne mogu zadovoljiti nekom vrstom "neemocionalnog regionalizma" koji je inače svojstven zapadnim nacionalnim državama.
    pemanapemani
    Posts: 6065
    Joined: 09/09/2008 15:12

    #40849 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

    Post by pemanapemani »

    Zašto se uporno u javnosti, a i ovdje, stalno spominje BiH kada se govori o promjeni Ustava, a već godinu dana se dogovara promjena Ustava Federacije BiH?

    Svetu kravetinu RS, niko ne smije dirati.

    Paradoks, decentralizirajmo entitet koji je maksimalno decentraliziran, a ne dirajmo centralizirani entitet, te ćemo tako ispuniti neke debilne prijedloge iz europskog parlamenta i pokazati da smo spremni za EU. :-)
    Hafis
    Posts: 17983
    Joined: 18/07/2013 12:40
    Location: južno, niz Ivan

    #40850 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

    Post by Hafis »

    pemanapemani wrote:Zašto se uporno u javnosti, a i ovdje, stalno spominje BiH kada se govori o promjeni Ustava, a već godinu dana se dogovara promjena Ustava Federacije BiH?

    Svetu kravetinu RS, niko ne smije dirati.

    Paradoks, decentralizirajmo entitet koji je maksimalno decentraliziran, a ne dirajmo centralizirani entitet, te ćemo tako ispuniti neke debilne prijedloge iz europskog parlamenta i pokazati da smo spremni za EU. :-)
    Bitno je dogovoriti principe, a onda preći na druge detalje.
    To bi znači išlo stupnjevito:
    1. dan: Budući smo etnički složena država, bilo koji centralistički pristup, to jest pristup s koncentracijom političke vlasti u jednom središtu vjerojatno otpada u svakoj opciji. Neka se ovo unese u zapisnik.
    Za prvi dan dosta. Vidimo se sutra :)
    I tako, dan po dan.
    Locked