Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40776 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Itakoto wrote:@Ali Kemale, ne rise tako ti krvi iz nosa. kakva bolan dijaspora? Pa na zadnjim izborima ih se je oko 35-40k prijavilo. Kakva su oni prevaga na politickom parketu?
Nikakva. Na opštim 2010-e su bili 2% svih važečih glasova. Nisu nikakav faktor što je i logično. Ljudi napustili zemlju.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40777 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Mister Yes wrote:
Itakoto wrote:@Ali Kemale, ne rise tako ti krvi iz nosa. kakva bolan dijaspora? Pa na zadnjim izborima ih se je oko 35-40k prijavilo. Kakva su oni prevaga na politickom parketu?
Nikakva. Na opštim 2010-e su bili 2% svih važečih glasova. Nisu nikakav faktor što je i logično. Ljudi napustili zemlju.
Haj ne kaki molim te



90% dijaspore je protjerano.
Rijetki su "napustili" zemlju

Vecina dolazi iz krajeva, gdje vladaju oni koji su ih protjerali.
Samo budala se tamo moze vratiti, kad vec znamo kakva je podrska ostatka drustva i politicara.
Lug
Posts: 3155
Joined: 09/02/2009 15:27

#40778 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Lug »

@yes ..da te podsjetim, da je pola bosanske zemlje gruntovno na toj dijaspori, protjeranim, pa ti skontaj ponovo jeli to logicno da se protjerani nista ne pitaju..
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40779 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

zlajaBHF wrote:[
90% dijaspore je protjerano.
Rijetki su "napustili" zemlju

Vecina dolazi iz krajeva, gdje vladaju oni koji su ih protjerali.
Samo budala se tamo moze vratiti, kad vec znamo kakva je podrska ostatka drustva i politicara.
Mogu se vratiti u zemlju u federalni dio. Ne mora se vratiti u Zvornik ali može doći živjeti u Sarajevo, Tuzlu, Zenicu, Bihać. Šta je problem? Ima mjesta u Federaciji BiH (sve nas je manje) a tamo vani se sigurno stekao neki kapital da se ovdje otvori neki privatni biznis. Ili se može ovdje poslati djete da studira. Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"

Ali posebna je glupost reći da je 90% današnje dijaspore protjerano i to većinom iz RS-a. Strašno je mnogo otišlo iz Federalnog dijela NAKON rata i sigurno su prestigli cifru protjeranih posebno jer se dosta protjeranih vratilo.

Uostalom hajmo malo računati. U RS-u je prije rata živjelo 440 hiljada Bošnjaka. Danas ih po procjenama i prvim informacijama sa popisa ima 175.000. Koliko Bošnjaka iz RS-a živi u Federaciji? Praktično se Vogošća, Ilidža, Ilijaš naselili Bošnjacima iz podrinja. Samo u Sarajevskoj i Tuzlanskoj regiji živi bar 100.000 Bošnjaka koji su porijeklom iz RS-a. Znači ostaje MOŽDA 150.000 hiljada Bošnjaka iz RS-a danas u dijaspori. Da li misliš da je samo 150 hiljada Bošnjaka u dijaspori? Jer sve preko 150 hiljada nisu protjerani iz RS-a već dezerteri. A ako su procjene da je Bošnjaka oko 700.000 u dijaspori (u zapadnim zemljama) onda je 150 hiljada protjeranih iz RS-a a 550 hiljada dezertera.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#40780 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by cindrlimindrli »

Mister Yes wrote:Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"
Interesantno, a u kojoj vojnoj formacije Armije BiH si ti ratovao?
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40781 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

cindrlimindrli wrote:
Mister Yes wrote:Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"
Interesantno, a u kojoj vojnoj formacije Armije BiH si ti ratovao?
Rekao više puta u 10.brdskoj.
Ali sada pričamo o drugom ratu. O demografskom ratu koji se vodi od 95-e do danas. Taj se rat vodi brojem ljudi i naravno da su oni koji odu iz zemlje dezerteri tog demografskog rata. Nema nikakve sumnje da je većina današnje dijaspore porijeklom iz Federacije a ne RS-a. Bar pola miliona Bošnjaka koji su danas u zapadnim zemljama je iz Federacije kako god da računaš.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#40782 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Paranoid »

Od rata pa na ovamo mnogi zitelji sarajeva mogu reci da su bili u 10.bb obzirom da je Caco upadao u lokalne kafice i naslino odvodio ka(h)vedzije i tajine sinove na kopanje rovova... sjetimo se samo price rahmetli Fadila Toskica.

Zakljucak: neko je sa puskom, a neko sa lopatom bio pripadnik 10.bb...
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40783 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote:[
90% dijaspore je protjerano.
Rijetki su "napustili" zemlju

Vecina dolazi iz krajeva, gdje vladaju oni koji su ih protjerali.
Samo budala se tamo moze vratiti, kad vec znamo kakva je podrska ostatka drustva i politicara.
Mogu se vratiti u zemlju u federalni dio. Ne mora se vratiti u Zvornik ali može doći živjeti u Sarajevo, Tuzlu, Zenicu, Bihać. Šta je problem? Ima mjesta u Federaciji BiH (sve nas je manje) a tamo vani se sigurno stekao neki kapital da se ovdje otvori neki privatni biznis. Ili se može ovdje poslati djete da studira. Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"

Ali posebna je glupost reći da je 90% današnje dijaspore protjerano i to većinom iz RS-a. Strašno je mnogo otišlo iz Federalnog dijela NAKON rata i sigurno su prestigli cifru protjeranih posebno jer se dosta protjeranih vratilo.

Uostalom hajmo malo računati. U RS-u je prije rata živjelo 440 hiljada Bošnjaka. Danas ih po procjenama i prvim informacijama sa popisa ima 175.000. Koliko Bošnjaka iz RS-a živi u Federaciji? Praktično se Vogošća, Ilidža, Ilijaš naselili Bošnjacima iz podrinja. Samo u Sarajevskoj i Tuzlanskoj regiji živi bar 100.000 Bošnjaka koji su porijeklom iz RS-a. Znači ostaje MOŽDA 150.000 hiljada Bošnjaka iz RS-a danas u dijaspori. Da li misliš da je samo 150 hiljada Bošnjaka u dijaspori? Jer sve preko 150 hiljada nisu protjerani iz RS-a već dezerteri. A ako su procjene da je Bošnjaka oko 700.000 u dijaspori (u zapadnim zemljama) onda je 150 hiljada protjeranih iz RS-a a 550 hiljada dezertera.
Ne znam da li se pravis mutav, ili si to stvarno :roll:

Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.

Nisi u pravu da je posljeratna grupa veca od one koja je otisla tokom rata. Mislim da su ti posljeratni vecinom otisli za Ameriku...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#40784 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Sjo definicije dezerterstva. :roll:

Otisao poslje rata.
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#40785 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by akcid »

zlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH :-)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#40786 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

akcid wrote:
zlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH :-)
Koje su procjene, koliko bi svake etnije manje bilo/otišlo ako bi se ukinulo dvojno državljanstvo?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#40787 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Tsk, stvarno su ljudi cudni.

Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka. :D
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#40788 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Blizanac »

Ali Kemal wrote:
Blizanac wrote:
Ali Kemal wrote: A s kim da pricam o ekonomij, kada to nikoga ne interesuje. :oops:
Na zalost vecina vise volu rahat patnju nego veci standard.
Na pdf-u "Ekonomija" imaš jako puno sagovornika na ovu temu, od onih prosječnog znanja pa do onih baš potkovanih.
Da zaista želiš o tome razgovarati, išao bi na taj forum a ne bi penziju zarađivao na "Politici".
U pravu si, ali to su vise teme Kako zatvoriti ziro racun, Ebay, Posao u Njemackoj, Grijanje na struju, tekuci problemi gradjana, neka se raspravlja, ne kazem, ali sa ovakvim politickim stavovima, dzaba to sve.

Ljudi ne razlikuju sta znaci biti drzavljanin jedne zemlje, a sta znaci biti gradjanin. Za vecinu je to ovde jedno te isto.
Pogotovu za nacionaliste koji i dalje vladaju Bosnom, koji potpiruju fasizam da bi ostali na vlasti itd.
Nije točno, kolega. Malo detaljnije prelistajte taj pdf pa ćete se iznenaditi koliko toga ima zanimljivog.
Osim toga, uvijek postoji mogućnost otvaranja teme po želji te animiranja forumaša za raspravu. Koliko si ti tema otvorio na pdf-u "Ekonomija"?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40789 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Mister Yes wrote:
cindrlimindrli wrote:
Mister Yes wrote:Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"
Interesantno, a u kojoj vojnoj formacije Armije BiH si ti ratovao?
Rekao više puta u 10.brdskoj.
Hau jes no :-) :-) :-)
Ovo "brdska" mozes uzeti samo kao opis mentaliteta.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40790 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

madner wrote:Sjo definicije dezerterstva. :roll:

Otisao poslje rata.
Bas tako....ono, nema posla, nemas nikoga na funkciji, odest trbuhom za kruhom...i eto te dezerter.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40791 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

akcid wrote:
zlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH :-)
Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#40792 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

madner wrote: Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka. :D
Što se tiče dvojnog državljanstva, to ide od zemlje do zemlje. Za dobijanje austrijskog državljanstva naši bivši sugrađani su se morali odreći BiH državljanstva. Nisam čuo da se neko vratio iz Austrije u BiH protestvujući protiv takvog propisa.
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#40793 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by akcid »

seln wrote:
akcid wrote:
zlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH :-)
Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.
@seln, prebivalište...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40794 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

akcid wrote:
seln wrote:
akcid wrote:
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH :-)
Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.
@seln, prebivalište...
Tamo gdje cu da te prebijem...tamo je prebivaliste.
User avatar
sinuhe
Posts: 12586
Joined: 03/06/2011 11:33

#40795 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sinuhe »

Slabo ko iz dijaspore glasa. 96 su sirile glasine da se glasanjem na BeHa izborima gubi izbjeglicki status.
Nedokucivosti naseg naroda.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#40796 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

daddy-kool wrote:
madner wrote: Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka. :D
Što se tiče dvojnog državljanstva, to ide od zemlje do zemlje. Za dobijanje austrijskog državljanstva naši bivši sugrađani su se morali odreći BiH državljanstva. Nisam čuo da se neko vratio iz Austrije u BiH protestvujući protiv takvog propisa.
Mislim da se ne govori opste o takvim slucajevima.

Ovdje se govori o ukidanju prava na glas ljudima koji borave van BiH.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40797 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

sinuhe wrote:Slabo ko iz dijaspore glasa. 96 su sirile glasine da se glasanjem na BeHa izborima gubi izbjeglicki status.
Nedokucivosti naseg naroda.
Ama, nisu svi izbjeglice...niti su svi koji sad imaju pravo glasa nepismeni.
Znaju svi da s emoze glasati, poznaju i proceduru, ali im se ne da...tesko podici guzicu i zatraziti formular.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40798 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

madner wrote:
daddy-kool wrote:
madner wrote: Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka. :D
Što se tiče dvojnog državljanstva, to ide od zemlje do zemlje. Za dobijanje austrijskog državljanstva naši bivši sugrađani su se morali odreći BiH državljanstva. Nisam čuo da se neko vratio iz Austrije u BiH protestvujući protiv takvog propisa.
Mislim da se ne govori opste o takvim slucajevima.

Ovdje se govori o ukidanju prava na glas ljudima koji borave van BiH.
Upravo tako. Nasi "Bosnjaci" s dobrim namerama bi rado ukinuli pravo glasa dijaspori, jer su tu najbrojniji oni koje nisu uspjeli pobiti.
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40799 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

akcid wrote:
seln wrote:
akcid wrote: Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH :-)
Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.
@seln, prebivalište...
evo ga, jos jedan vise, koji ne zna, sta je sta..

tamo gdje boravis, tu ti je boraviste. znaci ako neko zivi (boravi) u inostranstvu, onda je to njegovo boraviste.
to znaci, da mu prebivaliste i dalje moze biti u bosni ili bilo gdje drugo!
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#40800 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

madner wrote: Mislim da se ne govori opste o takvim slucajevima.

Ovdje se govori o ukidanju prava na glas ljudima koji borave van BiH.
To su naravno gluposti, mislim da to nije nikome sporno.

Što se tiče dvojnih državljanstava, osim činjenice da su mnogi nasilno istjerani iz države, postoje ipak i druge kalkulacije oko broja svake od etnija. Zato i pitam, koliko ko gubi, a koliko dobija, eliminacijom dvojnog državljanstva?

http://www.slobodnaevropa.org/content/p ... 26924.html
Locked