Nikakva. Na opštim 2010-e su bili 2% svih važečih glasova. Nisu nikakav faktor što je i logično. Ljudi napustili zemlju.Itakoto wrote:@Ali Kemale, ne rise tako ti krvi iz nosa. kakva bolan dijaspora? Pa na zadnjim izborima ih se je oko 35-40k prijavilo. Kakva su oni prevaga na politickom parketu?
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40776 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
zlajaBHF
- Posts: 2874
- Joined: 31/03/2005 23:51
- Location: Dijaspora
#40777 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Haj ne kaki molim teMister Yes wrote:Nikakva. Na opštim 2010-e su bili 2% svih važečih glasova. Nisu nikakav faktor što je i logično. Ljudi napustili zemlju.Itakoto wrote:@Ali Kemale, ne rise tako ti krvi iz nosa. kakva bolan dijaspora? Pa na zadnjim izborima ih se je oko 35-40k prijavilo. Kakva su oni prevaga na politickom parketu?
90% dijaspore je protjerano.
Rijetki su "napustili" zemlju
Vecina dolazi iz krajeva, gdje vladaju oni koji su ih protjerali.
Samo budala se tamo moze vratiti, kad vec znamo kakva je podrska ostatka drustva i politicara.
-
Lug
- Posts: 3155
- Joined: 09/02/2009 15:27
#40778 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
@yes ..da te podsjetim, da je pola bosanske zemlje gruntovno na toj dijaspori, protjeranim, pa ti skontaj ponovo jeli to logicno da se protjerani nista ne pitaju..
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40779 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mogu se vratiti u zemlju u federalni dio. Ne mora se vratiti u Zvornik ali može doći živjeti u Sarajevo, Tuzlu, Zenicu, Bihać. Šta je problem? Ima mjesta u Federaciji BiH (sve nas je manje) a tamo vani se sigurno stekao neki kapital da se ovdje otvori neki privatni biznis. Ili se može ovdje poslati djete da studira. Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"zlajaBHF wrote:[
90% dijaspore je protjerano.
Rijetki su "napustili" zemlju
Vecina dolazi iz krajeva, gdje vladaju oni koji su ih protjerali.
Samo budala se tamo moze vratiti, kad vec znamo kakva je podrska ostatka drustva i politicara.
Ali posebna je glupost reći da je 90% današnje dijaspore protjerano i to većinom iz RS-a. Strašno je mnogo otišlo iz Federalnog dijela NAKON rata i sigurno su prestigli cifru protjeranih posebno jer se dosta protjeranih vratilo.
Uostalom hajmo malo računati. U RS-u je prije rata živjelo 440 hiljada Bošnjaka. Danas ih po procjenama i prvim informacijama sa popisa ima 175.000. Koliko Bošnjaka iz RS-a živi u Federaciji? Praktično se Vogošća, Ilidža, Ilijaš naselili Bošnjacima iz podrinja. Samo u Sarajevskoj i Tuzlanskoj regiji živi bar 100.000 Bošnjaka koji su porijeklom iz RS-a. Znači ostaje MOŽDA 150.000 hiljada Bošnjaka iz RS-a danas u dijaspori. Da li misliš da je samo 150 hiljada Bošnjaka u dijaspori? Jer sve preko 150 hiljada nisu protjerani iz RS-a već dezerteri. A ako su procjene da je Bošnjaka oko 700.000 u dijaspori (u zapadnim zemljama) onda je 150 hiljada protjeranih iz RS-a a 550 hiljada dezertera.
-
cindrlimindrli
- Posts: 6374
- Joined: 13/11/2011 18:43
#40780 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Interesantno, a u kojoj vojnoj formacije Armije BiH si ti ratovao?Mister Yes wrote:Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40781 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Rekao više puta u 10.brdskoj.cindrlimindrli wrote:Interesantno, a u kojoj vojnoj formacije Armije BiH si ti ratovao?Mister Yes wrote:Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"
Ali sada pričamo o drugom ratu. O demografskom ratu koji se vodi od 95-e do danas. Taj se rat vodi brojem ljudi i naravno da su oni koji odu iz zemlje dezerteri tog demografskog rata. Nema nikakve sumnje da je većina današnje dijaspore porijeklom iz Federacije a ne RS-a. Bar pola miliona Bošnjaka koji su danas u zapadnim zemljama je iz Federacije kako god da računaš.
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#40782 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Od rata pa na ovamo mnogi zitelji sarajeva mogu reci da su bili u 10.bb obzirom da je Caco upadao u lokalne kafice i naslino odvodio ka(h)vedzije i tajine sinove na kopanje rovova... sjetimo se samo price rahmetli Fadila Toskica.
Zakljucak: neko je sa puskom, a neko sa lopatom bio pripadnik 10.bb...
Zakljucak: neko je sa puskom, a neko sa lopatom bio pripadnik 10.bb...
-
zlajaBHF
- Posts: 2874
- Joined: 31/03/2005 23:51
- Location: Dijaspora
#40783 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne znam da li se pravis mutav, ili si to stvarnoMister Yes wrote:Mogu se vratiti u zemlju u federalni dio. Ne mora se vratiti u Zvornik ali može doći živjeti u Sarajevo, Tuzlu, Zenicu, Bihać. Šta je problem? Ima mjesta u Federaciji BiH (sve nas je manje) a tamo vani se sigurno stekao neki kapital da se ovdje otvori neki privatni biznis. Ili se može ovdje poslati djete da studira. Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"zlajaBHF wrote:[
90% dijaspore je protjerano.
Rijetki su "napustili" zemlju
Vecina dolazi iz krajeva, gdje vladaju oni koji su ih protjerali.
Samo budala se tamo moze vratiti, kad vec znamo kakva je podrska ostatka drustva i politicara.
Ali posebna je glupost reći da je 90% današnje dijaspore protjerano i to većinom iz RS-a. Strašno je mnogo otišlo iz Federalnog dijela NAKON rata i sigurno su prestigli cifru protjeranih posebno jer se dosta protjeranih vratilo.
Uostalom hajmo malo računati. U RS-u je prije rata živjelo 440 hiljada Bošnjaka. Danas ih po procjenama i prvim informacijama sa popisa ima 175.000. Koliko Bošnjaka iz RS-a živi u Federaciji? Praktično se Vogošća, Ilidža, Ilijaš naselili Bošnjacima iz podrinja. Samo u Sarajevskoj i Tuzlanskoj regiji živi bar 100.000 Bošnjaka koji su porijeklom iz RS-a. Znači ostaje MOŽDA 150.000 hiljada Bošnjaka iz RS-a danas u dijaspori. Da li misliš da je samo 150 hiljada Bošnjaka u dijaspori? Jer sve preko 150 hiljada nisu protjerani iz RS-a već dezerteri. A ako su procjene da je Bošnjaka oko 700.000 u dijaspori (u zapadnim zemljama) onda je 150 hiljada protjeranih iz RS-a a 550 hiljada dezertera.
Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
Nisi u pravu da je posljeratna grupa veca od one koja je otisla tokom rata. Mislim da su ti posljeratni vecinom otisli za Ameriku...
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#40784 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sjo definicije dezerterstva.
Otisao poslje rata.
Otisao poslje rata.
- akcid
- Posts: 1904
- Joined: 09/04/2013 13:49
- Location: Sarajevo
#40785 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiHzlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#40786 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Koje su procjene, koliko bi svake etnije manje bilo/otišlo ako bi se ukinulo dvojno državljanstvo?akcid wrote:Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiHzlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#40787 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Tsk, stvarno su ljudi cudni.
Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka.
Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka.
-
Blizanac
- Posts: 722
- Joined: 28/01/2005 13:02
#40788 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije točno, kolega. Malo detaljnije prelistajte taj pdf pa ćete se iznenaditi koliko toga ima zanimljivog.Ali Kemal wrote:U pravu si, ali to su vise teme Kako zatvoriti ziro racun, Ebay, Posao u Njemackoj, Grijanje na struju, tekuci problemi gradjana, neka se raspravlja, ne kazem, ali sa ovakvim politickim stavovima, dzaba to sve.Blizanac wrote:Na pdf-u "Ekonomija" imaš jako puno sagovornika na ovu temu, od onih prosječnog znanja pa do onih baš potkovanih.Ali Kemal wrote: A s kim da pricam o ekonomij, kada to nikoga ne interesuje.![]()
Na zalost vecina vise volu rahat patnju nego veci standard.
Da zaista želiš o tome razgovarati, išao bi na taj forum a ne bi penziju zarađivao na "Politici".
Ljudi ne razlikuju sta znaci biti drzavljanin jedne zemlje, a sta znaci biti gradjanin. Za vecinu je to ovde jedno te isto.
Pogotovu za nacionaliste koji i dalje vladaju Bosnom, koji potpiruju fasizam da bi ostali na vlasti itd.
Osim toga, uvijek postoji mogućnost otvaranja teme po želji te animiranja forumaša za raspravu. Koliko si ti tema otvorio na pdf-u "Ekonomija"?
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40789 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Hau jes noMister Yes wrote:Rekao više puta u 10.brdskoj.cindrlimindrli wrote:Interesantno, a u kojoj vojnoj formacije Armije BiH si ti ratovao?Mister Yes wrote:Ko ne može bože moj ali ima mnogo onih koji mogu ali neće. Takve zovemo "dezerteri"
Ovo "brdska" mozes uzeti samo kao opis mentaliteta.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40790 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Bas tako....ono, nema posla, nemas nikoga na funkciji, odest trbuhom za kruhom...i eto te dezerter.madner wrote:Sjo definicije dezerterstva.![]()
Otisao poslje rata.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40791 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.akcid wrote:Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiHzlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#40792 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Što se tiče dvojnog državljanstva, to ide od zemlje do zemlje. Za dobijanje austrijskog državljanstva naši bivši sugrađani su se morali odreći BiH državljanstva. Nisam čuo da se neko vratio iz Austrije u BiH protestvujući protiv takvog propisa.madner wrote: Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka.
- akcid
- Posts: 1904
- Joined: 09/04/2013 13:49
- Location: Sarajevo
#40793 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
@seln, prebivalište...seln wrote:Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.akcid wrote:Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiHzlajaBHF wrote:Mogu se vratiti U FBiH, ali da li razumijes, da je jedna generacija ovdje odrasla. Ona ne zeli da se vraca, a roditelji ne mogu zbog njih......to je gotova prica. Omladina se u medjuvremenu ovdje asimilirala, i smijesno je ocekivati da ce se ti ljudi vracati, kada uzmemo u obzir ekonomsku situaciju i to da se nebi vratili kuci, nego zivjeli u nekom drugom kraju BiH.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40794 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Tamo gdje cu da te prebijem...tamo je prebivaliste.akcid wrote:@seln, prebivalište...seln wrote:Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.akcid wrote:
Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH
- sinuhe
- Posts: 12586
- Joined: 03/06/2011 11:33
#40795 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Slabo ko iz dijaspore glasa. 96 su sirile glasine da se glasanjem na BeHa izborima gubi izbjeglicki status.
Nedokucivosti naseg naroda.
Nedokucivosti naseg naroda.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#40796 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mislim da se ne govori opste o takvim slucajevima.daddy-kool wrote:Što se tiče dvojnog državljanstva, to ide od zemlje do zemlje. Za dobijanje austrijskog državljanstva naši bivši sugrađani su se morali odreći BiH državljanstva. Nisam čuo da se neko vratio iz Austrije u BiH protestvujući protiv takvog propisa.madner wrote: Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka.
Ovdje se govori o ukidanju prava na glas ljudima koji borave van BiH.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40797 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ama, nisu svi izbjeglice...niti su svi koji sad imaju pravo glasa nepismeni.sinuhe wrote:Slabo ko iz dijaspore glasa. 96 su sirile glasine da se glasanjem na BeHa izborima gubi izbjeglicki status.
Nedokucivosti naseg naroda.
Znaju svi da s emoze glasati, poznaju i proceduru, ali im se ne da...tesko podici guzicu i zatraziti formular.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40798 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Upravo tako. Nasi "Bosnjaci" s dobrim namerama bi rado ukinuli pravo glasa dijaspori, jer su tu najbrojniji oni koje nisu uspjeli pobiti.madner wrote:Mislim da se ne govori opste o takvim slucajevima.daddy-kool wrote:Što se tiče dvojnog državljanstva, to ide od zemlje do zemlje. Za dobijanje austrijskog državljanstva naši bivši sugrađani su se morali odreći BiH državljanstva. Nisam čuo da se neko vratio iz Austrije u BiH protestvujući protiv takvog propisa.madner wrote: Ako treba diskriminirati, dajte da diskriminiramo po IQu a ne po mjestu boravka.
Ovdje se govori o ukidanju prava na glas ljudima koji borave van BiH.
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#40799 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
evo ga, jos jedan vise, koji ne zna, sta je sta..akcid wrote:@seln, prebivalište...seln wrote:Neko ko ima boraviste izvan BiH nije nuzno strani drzavljanin. I toliko dugo dok mu zakon dozvoljava da glasa u BiH, nece mu to niko iz genocidnog dijela zabraniti.akcid wrote: Uvijek sam bio protiv dvojnih državljanstava, a citirana rečenica to dokazuje: Mnoge izbjeglice iz BiH bi da i dalje imaju prebivališta izvan BiH, i ne bi se vratili nazad, ali ne odustaju od mogućnosti da, svojim biračkim glasovima na izborima, upravljaju BiH
tamo gdje boravis, tu ti je boraviste. znaci ako neko zivi (boravi) u inostranstvu, onda je to njegovo boraviste.
to znaci, da mu prebivaliste i dalje moze biti u bosni ili bilo gdje drugo!
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#40800 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
To su naravno gluposti, mislim da to nije nikome sporno.madner wrote: Mislim da se ne govori opste o takvim slucajevima.
Ovdje se govori o ukidanju prava na glas ljudima koji borave van BiH.
Što se tiče dvojnih državljanstava, osim činjenice da su mnogi nasilno istjerani iz države, postoje ipak i druge kalkulacije oko broja svake od etnija. Zato i pitam, koliko ko gubi, a koliko dobija, eliminacijom dvojnog državljanstva?
http://www.slobodnaevropa.org/content/p ... 26924.html
