BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#4076 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by madesa »

Dioda wrote:Ovo u sredini (sljiva) cu da jedem dok mi se ne smuci :D Mislim da sam u zadnjih par mjeseci potamanila jedno par kila :lol:
Ovaj sa visnjom (lijevo) mi je malo presladak (vjerovatno stvar ukusa).
Desno - nisam probala.
:bih:
Image
najbolji domaci proizvod :thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4077 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

artime wrote: Plus moram naglasiti da se u domace proizvode ubraja i voce i povrce proizedeno u BiH, a ne po deafultu milke. ;-)
domače? povrče od uvoznog sjemena, uvoznog gnjojiva na domačoj zemlji upitnog kvaliteta raslo je kvalitetan domači proizvod ??? de baa.

zamoli tog "domačeg" da ti pokaže livadu gdje sadi i traži mu analizu zemljišta pa češ vidjeti koliko je domače zdravo (svaka čast brojnim izuzetcima)

nema večih lopova od naših trgovaca.

što se tiče kvaliteta uvozne robe, to opet nije kriv stranac, jer mu naš trgovac traži robu niše kvaliteta jer je jeftinija, pa ima veču maržu.

što se tiče mesnih proizvoda, NIJEDNA fabrika u BiH ne pravi domače proizvode, jer je uvozna sirovina, uvozna ambalaža, mehanizovana proizvodnja.

svu stoku u BiH da pokupiš, nebi mogao samo potrebe Akove zadovoljiti za mjesec dana, kamo li ostale proizvođače


prestanite padati na priče o patriotizmu jer ispadate budale
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#4078 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

AmADin_gospo wrote:
artime wrote: Plus moram naglasiti da se u domace proizvode ubraja i voce i povrce proizedeno u BiH, a ne po deafultu milke. ;-)
domače? povrče od uvoznog sjemena, uvoznog gnjojiva na domačoj zemlji upitnog kvaliteta raslo je kvalitetan domači proizvod ??? de baa.

zamoli tog "domačeg" da ti pokaže livadu gdje sadi i traži mu analizu zemljišta pa češ vidjeti koliko je domače zdravo (svaka čast brojnim izuzetcima)

nema večih lopova od naših trgovaca.

što se tiče kvaliteta uvozne robe, to opet nije kriv stranac, jer mu naš trgovac traži robu niše kvaliteta jer je jeftinija, pa ima veču maržu.

što se tiče mesnih proizvoda, NIJEDNA fabrika u BiH ne pravi domače proizvode, jer je uvozna sirovina, uvozna ambalaža, mehanizovana proizvodnja.

svu stoku u BiH da pokupiš, nebi mogao samo potrebe Akove zadovoljiti za mjesec dana, kamo li ostale proizvođače


prestanite padati na priče o patriotizmu jer ispadate budale
Te mesne industrije u BiH zapošljavaju hiljade radnika. Sama Akova zapošljava par stotina ljudi. Otkupljuju onoliko domaćih sirovina koliko ih ima, vremenom će otkupljivati više. Meni je to dovoljan razlog da kupujem njihove proizvode.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4079 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

otkupljuju? HAHAHHAHA

jao u kakvim vi iluzijama živite ljudi...
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#4080 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by MOSALJOZE »

Ljudi imaju farme ne vidis im kraj,i nesto prica :-)
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4081 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
nikimostar
Posts: 653
Joined: 09/05/2010 15:42

#4082 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nikimostar »

Nisrin wrote:Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
A zasto mislis da u drugim centrima i mesnicama nije uvoz
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4083 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by JThomas »

kox wrote:
musicman80 wrote:Mlijeko Dukat, najbolje, samo njega pijem. Voda Prolom, odlicna voda. Kore za pitu, Sprind, odlicne itd. Ima par stvari domace proizvodnje sto su dobre, Sprind, Violeta I jos par brandova, ovo ostalo sve smece. To niti ukusa nema, sokovi sve sami otrov vjestacko sve. Ne zelim posto-poto kupovati domace samo zato sto je nesto domace. Zelim kupovati kvalitetno. Kada vecina domacih proizvoda bude kvalitetno kao I oni iz susjednih I evropskih zemalja, vrlo rado cu kao potrosac dati prednost domacem proizvodu. Vecina domacih proizvoda danas nisu ni do koljena onima iz EU, po ukusu, kvalitetu I ambalazi.
Veliki je problem i što ljudi uopšte ne znaju šta se sve proizvodi u BiH. Npr. sokovi, kad si ih već spomenuo - postoje najmanje tri a vjerovatno i više proizvođača prirodnih sokova u BiH koji su kvalitetniji od bilo kojeg uvoznog, ali ljudi za njih ne znaju. Tako je sa dosta proizvoda. Pa i to Dukat mlijeko se vjerovatno proizvodi u Gradačcu.
a očito ni šta se ne proizvodi u BiH... :mrgreen:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4084 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

Nisrin wrote:Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
Samo ispeci pa reci
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4085 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

StupskaBitanga wrote:
Nisrin wrote:Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
Samo ispeci pa reci

Ma ovo je provjerena informacija od kolega koji rade tamo...vjerujem da uvoze i ostali, ne kupujem meso po trznim centrima, ali informacija za one koji kupuju! :D
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#4086 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nivla »

u konzumu sam vidjao meso koje proizvodi sisovic rakitno i vision rogatica od domacih, od stranih koliko znam u deklaracijama je pisalo srbija i holandija, pise na svakom odjelu mesnice deklaracija odakle je meso
u bingu sam vidio mahom da je zemlja porijekla mesa poljska

svi oni uvoze jer mi ipak ne proizvodimo dovoljno stoke koja bi se mogla prodavati u mesnicama

na temu stanic sad proizvodi i svoje sokove pod brandom TO, cijene nisu visoke, a nisu losi i nemaju onaj plasticni okus, probao narandzu 1,35KM 50% nije losa
Image
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4087 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

taj TO multivitamin je nešto najgore što sam probao
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4088 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by JThomas »

krava i teladi nema ni blizu dovoljno. da nema uvoza šnicla bi bila 100 KM.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#4089 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by artime »

AmADin_gospo wrote: domače? povrče od uvoznog sjemena, uvoznog gnjojiva na domačoj zemlji upitnog kvaliteta raslo je kvalitetan domači proizvod ??? de baa.
Dakle, ja govorim u svoje ime. Dijelom nesto svoje sadim, ostalo kupujem od ljudi koji to isto rade. Da, ne mogu to nadgledati 24/7, to je istina ali sad to je debata koju moze trajati dugo.
Poenta je da to nema nikave veze sa patriotizmom? Kao sto se svakom obicnom smrtniku fucka za ganjanja ideala za koje su morali krv, imovinu, porodicu itd. zrtvovati...
A domace je posmatram drugacije, i da podrzavam koliko mogu, jer smatram da je donekle kvalitetnije od smeca koje nam plasiraju izvana. Ovdje sada mislim na artikle pakovane, dakle raznorazne milke itd.
Ali opet, skepticizmu nikada kraj :D
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4090 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AmADin_gospo »

poenta u svemu je kvalitet.

2 proizvoda istog kvaliteta, uvijek ću uzeti domači, ali samo budala bira domači proizvod dokazano upitnog kvaliteta koji je iste pa i čak skuplje cijene, od stranog prozvoda provjerenog kvaliteta. ko voli da je budala, bujrum.

99% uvoznih proizvoda ima "sljednost" tj. da je isti kvatitet i okus bio i prije 10 god, i prije 5 i jučer i bit če sljedeče godine, dok se kod domačih to ne zna nit garantuje.

da domači proizvodi mogu biti kvalitetni, itekako mogu i to dokazuju pojedini proizvođači, a ovi fušeri to MOGU ali NEČE. oni zarađuju od ovih "patriota".

jel koji patriota predložio ili tražio od kojeg domačeg prerađivača, da počne svoju stoku da uzgaja ili svoju domaču sirovinu da ima? jes al u limburgu.

svima je izgovor "eto ima domače radnike" što je budalaština neviđenih granica. dobro se zna šta znači etiketa "Domače".
N-E regija
Posts: 31
Joined: 17/08/2012 11:29

#4091 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by N-E regija »

Ako je sad situacija da uvozimo repromaterijal za proizvodnju nečeg nemora značiti ako mi podržimo tu proizvodnju da sutra neće kupvati domaći repromaterijal odnosno praviti 100% domaći proizvod. I ja bih volio da dođem do spiska domaćih proizvodnih kompanija, napravio sam neki svoj spisak a ko zna više dodajite da imamo potpunu sliku, jer po mom spisku gotovo sve imamo svoje osim automobila i sl.
Prehrana:
Tjestenina- Coly i ima ih još puno
Brašno- Nezic, Majić, Klas,MiP Ljubače itd.
Jestivo ulje-Bimal
SO - Solana Tuzla
Voda-Tešanjske vode razne, Vlašićka rosa, BH2O, Majvički studenac,Aquavita, Vitinka, Tuzlanski kiseljak, Sarajevski kiseljak itd.
Piletna i ostale prerađevine od pilećeg mesa-Ovako,Memprom, Bajra čuo sam da se i Argeta kod nas pravi i onaj PP Extra
Govedina,junetina i slično- otprilike gore navedeni su proizvođači i ovog mesa
Sokovi- Bony, Vitalis, Bona, Hepok, Sarajevska, Tuzlanska, Bihaćka pivara, Sarajevski kiseljak
Keksovi- Kent, Rampart,Aleksandrija,Mira
Čokolade i proizvodi od čokolade- Vispak, Barpeh, Corn flips
Mliječni prizvodi- MIG Gradačac, Smajić, Noćko, Milkos, Poljorad, Livjanska mljekara i vjerovatno jos puno tih mljekara
i firme koje se bave proizvodnjom sladoleda, kolača, meda, jaja, svježeg mesa, džemova, salata za zimnicu, svježeg voća i povrća,smrznutih proizvoda, ribe, začina, kafe, čipsa,smokija, štapića, krekera, biberi i ostali praškasti proizvodi, čajeva, gotovih jela, koncentrata za supe
Lijekovi i kreme- Bosnalijek, Pharmamed itd.
Hemijski proizvodi-DITA, Tisal, Violeta
Graditeljstvo- Siporex, cigle, crijep, cement, šljunak, pijesak (obični i kvarcni), oluci, limeni krovovi, armaturne žice itd.
Gnojivo- KHK Lukavac ISPAT
Prirodni resursi-šume, ugalj, hidropotencijal itd
Turizam-Sarajevo, Mostar, Travnik, Tajan, Olovo Orlja,Tuzla,Gradačac,Etno selo Bijeljina, Doboj, Banjaluka,Bihać,Konjic, Višegrad
Autodijelovi-Prevent, TMD Gradačac, UNICO Tešanj
Bijela tehnika- BIRA (ne sve)
Obuća- Fortuna, Aida, Bema, Sanino, BMF Travnik itd
Odjeća- KTK Visoko, Kaletks, Borac, Alma Ras itd
Papir-Natron-Hajat Maglaj, Violeta
Bicikli- UNIS, GS-TMT Travnik
Namjenska industrija-Goražde, Konjic, Travnik,Bugojno, Pretis, Zrak
Prerađevine od nafte- Rafinerija Bosanski brod, Optima Modriča
Poljoprivredni alati- Elektroagent
Namještaj- KONJUH, Standard i sl.
Alminijumski proizvodi- Aluminijum Mostar, Birač Milići
HTZ oprema- čuo sam da ih ima mnogo ali mi je nekako najpoznatiji Kotex i KTK
imamo i proizvodnju boja i lakova (LIMPIO), spužvaste krpe, sanke, radijatori(TERMAL),ljuljaške, proizvodi od plastike(ima ih desetine u Gračanici), tende i žaluzine, kožarstvo

Ako ima još nekih proizvođača treba dopuniti listu, jer ovo je samo ono što sam ja čuo i probao. I ovo nije nikakva reklama za ove firme već potreba da znamo šta je naše iz BiH. I sad nećemo spominjati naplatu od intelektualno-obrazovnih usluga već pričamo o ovim opipljivim stvarima
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#4092 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by probook »

Nisrin wrote:Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
Igrom slucaja prijatelj radi u Konzumu u mesari, a ja ne kupujem meso u Konzumu jer imam svog mesara. I priupitam ga ja o mesu u Konzumu kaze da dolazi iz Madjarske i Srbije i ponekad iz Holandije, ali da je uvijek meso svjeze tj nije neko staro koje je bilo po zamrzivacima.
suntek
Posts: 91
Joined: 15/05/2005 19:59
Location: Beyond The Wall

#4093 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suntek »

SSP wrote: Brajlovic je austrijska kompanija sa proizvodnjom u Austriji. Imaju veze s Bosnom ko i Nutella.
Brajlović je Bosanska firma sa proizvodnjom u Austriji za trziste EU (zbog ocitih razloga). Brend i receptura su 100% bosanski i to je ono sto je vazno.

Za tvoj info, ako već veze nemas sta je (ol'ti ko je) Brajlović:

http://www.brajlovic.ba/onama.html
User avatar
otherside
Posts: 4922
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4094 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by otherside »

probook wrote:
Nisrin wrote:Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
Igrom slucaja prijatelj radi u Konzumu u mesari, a ja ne kupujem meso u Konzumu jer imam svog mesara. I priupitam ga ja o mesu u Konzumu kaze da dolazi iz Madjarske i Srbije i ponekad iz Holandije, ali da je uvijek meso svjeze tj nije neko staro koje je bilo po zamrzivacima.
ahaaaaa.....
udjoh ja u konzum kad u mesari radi moj poznanik.
dje si, sta si, chu cha....
reko' daj mi pola kilograma puretine.
covjek samo odricno par puta mahnu glavom. kontam nema...
haj' dobro....reko' daj mi onda piletine.
ovaj opet isti pokret glavom.
pogledam u frizider, vidim stoji i piletina i puretina tamo.
tu se ja zahvalim poznaniku i pozdravim s konzumom.
User avatar
Nisrin
Posts: 5495
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4095 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

otherside wrote:

ahaaaaa.....
udjoh ja u konzum kad u mesari radi moj poznanik.
dje si, sta si, chu cha....
reko' daj mi pola kilograma puretine.
covjek samo odricno par puta mahnu glavom. kontam nema...
haj' dobro....reko' daj mi onda piletine.
ovaj opet isti pokret glavom.
pogledam u frizider, vidim stoji i piletina i puretina tamo.
tu se ja zahvalim poznaniku i pozdravim s konzumom.

Ma bude nekad i mesa iz Gorazda, ali rijetko...sce je to uvoz i jao upitnog kvaliteta!!! I meni su skrenuli paznju da ne uzimam, iako sam znala uzeti samo piletinu jer je OVAKO!
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#4096 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by probook »

otherside wrote:
probook wrote:
Nisrin wrote:Meso u Konzumu je sve uvoz iz Madjarske, a jedan dio iz Srbije, tek toliko da znate!!! I da, drze ga u hladnjacama duzi period...
Igrom slucaja prijatelj radi u Konzumu u mesari, a ja ne kupujem meso u Konzumu jer imam svog mesara. I priupitam ga ja o mesu u Konzumu kaze da dolazi iz Madjarske i Srbije i ponekad iz Holandije, ali da je uvijek meso svjeze tj nije neko staro koje je bilo po zamrzivacima.
ahaaaaa.....
udjoh ja u konzum kad u mesari radi moj poznanik.
dje si, sta si, chu cha....
reko' daj mi pola kilograma puretine.
covjek samo odricno par puta mahnu glavom. kontam nema...
haj' dobro....reko' daj mi onda piletine.
ovaj opet isti pokret glavom.
pogledam u frizider, vidim stoji i piletina i puretina tamo.
tu se ja zahvalim poznaniku i pozdravim s konzumom.
Dobro eto nije u Bingu ti je sa Bjelasnice :lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16904
Joined: 12/12/2011 11:28

#4097 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by ElRe »

Prije 2-3 mjeseca sam poceo da kupujem Ovaku kulen i sudzuku, novo pakovanje, i bilo je OK. Zadnjih par puta dobijem vise zacina, masti i ko zna cega vec nego mesa. Nejerovatno im je opao kvalitet za kratko vrijeme i trenutno su kod mene prekrizeni.
User avatar
otherside
Posts: 4922
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4098 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by otherside »

probook wrote: Dobro eto nije u Bingu ti je sa Bjelasnice :lol:
nisam za bingo nista rekla.
jednostavno ne vjerujem u kvalitet mesa po hipermarketima.
inace, crveno meso nikad ne kupujem po konzumima i slicnim lancima ali znalo mi se nekad zalomiti bijelo.
vise ne. eventualno uzmem ono u originalnom pakovanju ali i to rijetko.
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#4099 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by probook »

otherside wrote:
probook wrote: Dobro eto nije u Bingu ti je sa Bjelasnice :lol:
nisam za bingo nista rekla.
jednostavno ne vjerujem u kvalitet mesa po hipermarketima.
inace, crveno meso nikad ne kupujem po konzumima i slicnim lancima ali znalo mi se nekad zalomiti bijelo.
vise ne. eventualno uzmem ono u originalnom pakovanju ali i to rijetko.
Ne kupujem ni ja, samo kazem sta mi je covjek rekao, a ne bi me lagao. Doduse mozda nije tako u svakom hipermarketu, ali ja vise volim platiti 2 KM vise u maloj mesari gdje isto covjeka znam da ima svoja stada :wink:
User avatar
holowey
Posts: 10853
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#4100 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

meggle, mljekara livno, milkos i mlijekoprodukt dobili dozvolu za izvoz u evropsku uniju... dukat nicht, zott nicht, milkos jaaaaaa :D
eeeeeee milkos koji raja obozava da pljuje jer su kao loseg kvaliteta... a u sustini problem do distributera, trgovca ili sabotaza... :bih:
Post Reply