Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#4076 Re: Cijene stanova All about

Post by mad_max_ba »

Puf wrote:
Nisi, jer neces kod takvog debila zivjeti. A i da naletis na debila, vrlo lahko je promjeniti stan. A to izbacivanje ne ide tako sinko moj hahaha

Ovamo ne stedis 850KM... Al vidim kako razmisljas, cim ti mislis da ako placas 60 000KM kamate na 100 000KM, i to smatras ustedom, to je to. game over.
bez vrijeđanja molim, nisam ni ja tebe uvrijedio a vidim kuda tvoja nadmenost ide a to je "ja sam upravu pojedi govno" diskusija...

jesi pročitao moj post od maloprije ili ćeš matematički da ti dokažem kako sam kupio stan - garsonjeru na kredit, i za tri godine taj isti stan prodao, vratio sav kredit sa kamatom i još bio u plusu 1000-2000 KM, jedna stvar.

Druga stvar da se krediti nikada ne uzimaju preko 120 mjeseci, i normalno ako ulaziš u transakciju od 60.000 KM trebao bi imati barem nešto ušteđevine.

Lično evo čak i da imam iznos ušteđen išao bih na varijantu 60/40 u korist kredita....

Pa normalno da razmišljam tako, neću uštediti 100.000 ali ću sigurno više uštediti od tebe koji bacaš u puh 350 KM.....

i ponavljavam ako razumiješ šta hoću da ti kažem
Složimo se da se ne slažemo jer evidentno imaš drugačije prioritete u životu te si još mlađahan.
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4077 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

Eh sad vec na isto dolazimo. To i jest plan, nekako 50 / 50. Pola u kesu imati, a pola preko kredita.

Sve ostalo, jednostavno nema racunice.
foton
Posts: 887
Joined: 05/07/2004 11:02

#4078 Re: Cijene stanova All about

Post by foton »

Puf wrote:Eh sad vec na isto dolazimo. To i jest plan, nekako 50 / 50. Pola u kesu imati, a pola preko kredita.

Sve ostalo, jednostavno nema racunice.
Ja bih samo rekao da postoje faze u zivotu kad se vise isplati rentati stan i kad se isplati kupiti svoj. Sve ostalo se moze gledati iz vise uglova (neko spominje wc solju - neko nece da je promijeni. pa promijenis stan, i super. Kad kupis stan sve moras sam) Cak je i dio zivotnog iskustva to rentanje...
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4079 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

100.000 kredita na 15 godina vratis 128.000 ako je kamatna stopa 3,3% (sad dosta banaka daje otprilike toliko) a kirije ces za to vrijeme dati 65.000 pa sad skontaj.
Npr u raiffeisenu na 3,3% za 100.000KM na 15 godina rata je 705KM, sto znaci 705x12x15 = 126.900KM eto nek izadju jos one obrade kredita na 130.000 sve.
A kirije 350x12x15=63.000

Na kraju opet svako zna za sebe da li je sposoban vracati kredit ili mu je bolje da tek nakon 15 godina zivi u svom stanu. Svako neka odluci za sebe i svi ce biti sretni :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4080 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

100.000 kredita na 15 godina vratis 128.000 ako je kamatna stopa 3,3%
:shock: Aj kamate-- ne vidim razloga onda ne kreditirari se maksimalno. :-)
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4081 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

Drzavna, Union banka ima trenutno ponudu kredita sa kamatom od 2,9% za mlade koji prvi put rjesavaju stambeno pitanje. Dakle cak i manje od tih 3,3% koje nude komercijalne banke ako si njihov klijent.
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#4082 Re: Cijene stanova All about

Post by probook »

Ovaj gore je selidbu iz stana opisao kao "uzeti kesu i preci u drugu zgradu" - dodje ti vlasnik i kaze prodao sam stan do kraja mjeseca izadji. Haj ga nadji stan, pa se spakuj, pa nosi, pa smjesti i opet sve tako. I onda spominje neki period od 15 godina kao da smo u Njemackoj pa je podstanar zasticen. Ovde ti nesto pukne i gazdu boli q da mijenja i onda kupuj i mijenjaj. A tek na sta lici stan od 300 KM kirije i tako 15 godina. Pa se onda djeca rode... Mislis da je lako u decembru npr sa bebom seliti.
Nzm vala ni sto ovo pisem placaj kiriju sta cu ti ja, ja vu radije "biti rob" kako ti volis reci.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79554
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4083 Re: Cijene stanova All about

Post by Velkoski »

najbolje je kad vam babo prepiše stan, kao recimo meni
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4084 Re: Cijene stanova All about

Post by beni-bu-man »

Velkoski wrote:najbolje je kad vam babo prepiše stan, kao recimo meni
ili kucu, kao meni 8-)
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#4085 Re: Cijene stanova All about

Post by mad_max_ba »

beni-bu-man wrote:
Velkoski wrote:najbolje je kad vam babo prepiše stan, kao recimo meni
ili kucu, kao meni 8-)
Buržuji

Pih
.....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4086 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

kindlas wrote:Drzavna, Union banka ima trenutno ponudu kredita sa kamatom od 2,9% za mlade koji prvi put rjesavaju stambeno pitanje. Dakle cak i manje od tih 3,3% koje nude komercijalne banke ako si njihov klijent.
:shock: Nevjerovatno, mladi to treba da iskoriste.
User avatar
muha_sa
Posts: 140458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4087 Re: Cijene stanova All about

Post by muha_sa »

kindlas wrote:Drzavna, Union banka ima trenutno ponudu kredita sa kamatom od 2,9% za mlade koji prvi put rjesavaju stambeno pitanje. Dakle cak i manje od tih 3,3% koje nude komercijalne banke ako si njihov klijent.
NEMA više--Ende :-)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4088 Re: Cijene stanova All about

Post by seoBIH »

Puf wrote:[.
Mozes li mi naci na piku stan koji vrijedi 120.000KM a da se izdaje za 300-350KM?
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4089 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

muha_sa wrote:
kindlas wrote:Drzavna, Union banka ima trenutno ponudu kredita sa kamatom od 2,9% za mlade koji prvi put rjesavaju stambeno pitanje. Dakle cak i manje od tih 3,3% koje nude komercijalne banke ako si njihov klijent.
NEMA više--Ende :-)
Znaci otislo sve vec :)
Znam da su imali nekih 20 miliona ukupno za sve kantone u kojima je bila ova ponuda.
plin72
Posts: 32
Joined: 04/05/2018 10:17

#4090 Re: Cijene stanova All about

Post by plin72 »

ovdje vise od pola pise a da nigdje ne rade , nemaju stalni posao ,a naravno ni kredit od pet milja ,a stambeni mozda jednog lijepog suncanog dana .....
User avatar
muha_sa
Posts: 140458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4091 Re: Cijene stanova All about

Post by muha_sa »

kindlas wrote:
muha_sa wrote:
kindlas wrote:Drzavna, Union banka ima trenutno ponudu kredita sa kamatom od 2,9% za mlade koji prvi put rjesavaju stambeno pitanje. Dakle cak i manje od tih 3,3% koje nude komercijalne banke ako si njihov klijent.
NEMA više--Ende :-)
Znaci otislo sve vec :)
Znam da su imali nekih 20 miliona ukupno za sve kantone u kojima je bila ova ponuda.
Sve otišlo :( današnja info--direktno iz banke

planirano do kraja godine za par mjeseci razgrabljeno
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4092 Re: Cijene stanova All about

Post by zijancer »

kindlas wrote:HAVANA moze li brzinski misljenje o ovom stanu, za zivjeti (ne za rentanje) vrijedi li 200.000 po tvom misljenju (kad bi se mogao spustiti na 200)? Meni ovaj tavan izgleda dobro za radnu sobu ali cetvrti sprat bez lifta, jos ne znam na sta lici ovo stanovanje pod krovom :)

https://www.olx.ba/artikal/28329476/pro ... ijin-dvor/
Ne vrijedi 200.000, ali obzirom na krejzi logiku tržišta ipak vrijedi.
Gradnja solidno djeluje, po stilu sudeći osamdesete - sredina osamdesetih. To pak znači monolitna a.b. ploča kao međuspratna konstrukcija, nema zafrkancija sa prastarim slojevima ispod parketa...eventualno nekad u budućnosti za 20 godina srediti estrih (parket na tavanu skroz dobro izgleda), samo ovaj u dnevnoj provjeriš radi li negdje dok hodaš PO SREDINI! :mrgreen: Zidovi super.
Spratnost je četvrta etaža što je sasvim okej za pjehe, naročito jer prizemlje nije visoko.
Plin, odlično za grijanje i kuhanje, sam regulišeš sve, a vjerovatno zgrada ima termiku (zbog godišta). Krov bi trebalo da ima termiku također.
Ovdje treba srediti kupatilo i stolariju, i pločice na balkonima.
Ovakva gradnja neće postati jeftinija, a extra je dobra.

Dispozicija: kuhinja, trpezarija i dnevni gledaju na jug, odlično..spavaće gledaju na sjever u zelenu parkovsku površinu u kojoj ti niko neće napraviti novu zgradu pred nosom (našla sam je na geopregledniku :P ) ..jedino ova južna strana..gleda u neke sitne kuće na uglu ulice..pa bi tu neko mogao nešto poželiti da pravi..ali to možeš provjeriti, ali četvrta je etaža.
Ako ti se može, i ako skineš na 200 pa i 205 zbog bladi lokacije :cry: :| furaj! Kako je krenulo izaći će novogradnja na 3000 po kvadratu, a ovo je bolje od novogradnje.
Uglavnom ..zaboravi na parkiranje :P
Last edited by zijancer on 08/05/2018 18:25, edited 1 time in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4093 Re: Cijene stanova All about

Post by beni-bu-man »

mad_max_ba wrote:
beni-bu-man wrote:
Velkoski wrote:najbolje je kad vam babo prepiše stan, kao recimo meni
ili kucu, kao meni 8-)
Buržuji

Pih
.....
tatin sin, štae :mrgreen:
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4094 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

zijancer wrote:
kindlas wrote:HAVANA moze li brzinski misljenje o ovom stanu, za zivjeti (ne za rentanje) vrijedi li 200.000 po tvom misljenju (kad bi se mogao spustiti na 200)? Meni ovaj tavan izgleda dobro za radnu sobu ali cetvrti sprat bez lifta, jos ne znam na sta lici ovo stanovanje pod krovom :)

https://www.olx.ba/artikal/28329476/pro ... ijin-dvor/
Ne vrijedi 200.000, ali obzirom na krejzi logiku tržišta ipak vrijedi.
Gradnja solidno djeluje, po stilu sudeći osamdesete - sredina osamdesetih. To pak znači monolitna a.b. ploča kao međuspratna konstrukcija, nema zafrkancija sa prastarim slojevima ispod parketa...eventualno nekad u budućnosti za 20 godina srediti estrih (parket na tavanu skroz dobro izgleda), samo ovaj u dnevnoj provjeriš radi li negdje dok hodaš PO SREDINI! :mrgreen: Zidovi super.
Spratnost je četvrta etaža što je sasvim okej za pjehe, naročito jer prizemlje nije visoko.
Plin, odlično za grijanje i kuhanje, sam regulišeš sve, a vjerovatno zgrada ima termiku (zbog godišta). Krov bi trebalo da ima termiku također.
Ovdje treba srediti kupatilo i stolariju, i pločice na balkonima.
Ovakva gradnja neće postati jeftinija, a extra je dobra.

Dispozicija: kuhinja, trpezarija i dnevni gledaju na jug, odlično..spavaće gledaju na sjever u zelenu parkovsku površinu u kojoj ti niko neće napraviti novu zgradu pred nosom (našla sam je na geopregledniku :P ) ..jedino ova južna strana..gleda u neke sitne kuće na uglu ulice..pa bi tu neko mogao nešto poželiti da pravi..ali to možeš provjeriti, ali četvrta je etaža.
Ako ti se može, i ako skineš na 200 pa i 205 zbog bladi lokacije :cry: :| furaj! Kako je krenulo izaći će novogradnja na 3000 po kvadratu.
Uglavnom ..zaboravi na parkiranje :P
1988 je zgrada napravljena, u stanu zive covjek i zena od nekih 60-ak godina, vidi se da su poprilicno finansijski ok. Mislim da prodaju zato sto su stari vec za 4 sprat :)

Sve to sto si nabrojala sam i ja pomoslio :) ali mi ne vrijedi ovih para (kao sto i Havana rece) i malo bi mi bilo naporno s kolicima i namirnicama gore - dole.

Gradnja je sigurno dobra, ovaj tavan/potkrovlje mi je super i vec sam zamislio sta bih tu uradio, ali kao sto Havana rece ima ovdje vjerovatno jos ulaganja tako da bi mi u svakom slucaju trebalo bar 230k a nemam ih toliko :)

A za parking nije problem jer ima ispred zgrade tih par mjesta na plociku.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4095 Re: Cijene stanova All about

Post by zijancer »

tu nema ništa s liftom :mrgreen: ..ali povremeno se pojavi nešto na nižim spratovima, samo je manja kvadratura :-D
agentovo je tu bar 8000 :|
prekopavala sam grbavicu nedavno :sad: jedan zanimljiv lik prodaje nadogradnju na 5 spratu bez lifta za 118 (53 m2)
trebalo bi bar 5000 da se demontiraju gluposti koje je radio i da se raspored dovede u prvobitno stanje
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4096 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

Da, ovaj stan gore bi mozda vrijedio jedno 200.000KM sa renoviranjem, i mislim da ga nece prodati za ove pare koje sad traze, pogotovo sto vecina ljudi koji imaju te pare (ja nisam jedan od njih :D) su vec malo u godinama i nece cetvrti sprat bez lifta.
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#4097 Re: Cijene stanova All about

Post by james28 »

probook wrote:
james28 wrote:jesu stanovi u Sarajevu poskupili katastrofa, ali ne bih nikom savjetovao da diže kredite ko ne mora, to je ropstvo idućih 20-30 godina, još poslovi nesigurni, nisam nikad dizao kredite, samo keš, nikad preko mogućnosti, ko može da kešira nek kešira, ko ne može, nek ide u postanare ili tako nešto
Znaci ispade bolje placati kiriju cca 400 KM, nego ratu kreduta cca 500 KM :-)
rentanje stana možeš otkazati u svakom trenutku, a ratu kredita ne možeš, i nije takav omjer ni približno
james28
Posts: 143
Joined: 21/04/2018 00:53

#4098 Re: Cijene stanova All about

Post by james28 »

ja sam lično kupio stan kešom, bez kredita i slično, a kome je drago na uzetih 100.000 KM kredita za stan (minimalno) vraćati 160.000 KM, bujrum brate
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4099 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

zijancer wrote:
kindlas wrote:HAVANA moze li brzinski misljenje o ovom stanu, za zivjeti (ne za rentanje) vrijedi li 200.000 po tvom misljenju (kad bi se mogao spustiti na 200)? Meni ovaj tavan izgleda dobro za radnu sobu ali cetvrti sprat bez lifta, jos ne znam na sta lici ovo stanovanje pod krovom :)

https://www.olx.ba/artikal/28329476/pro ... ijin-dvor/
Ne vrijedi 200.000, ali obzirom na krejzi logiku tržišta ipak vrijedi.
Gradnja solidno djeluje, po stilu sudeći osamdesete - sredina osamdesetih. To pak znači monolitna a.b. ploča kao međuspratna konstrukcija, nema zafrkancija sa prastarim slojevima ispod parketa...eventualno nekad u budućnosti za 20 godina srediti estrih (parket na tavanu skroz dobro izgleda), samo ovaj u dnevnoj provjeriš radi li negdje dok hodaš PO SREDINI! :mrgreen: Zidovi super.
Spratnost je četvrta etaža što je sasvim okej za pjehe, naročito jer prizemlje nije visoko.
Plin, odlično za grijanje i kuhanje, sam regulišeš sve, a vjerovatno zgrada ima termiku (zbog godišta). Krov bi trebalo da ima termiku također.
Ovdje treba srediti kupatilo i stolariju, i pločice na balkonima.
Ovakva gradnja neće postati jeftinija, a extra je dobra.

Dispozicija: kuhinja, trpezarija i dnevni gledaju na jug, odlično..spavaće gledaju na sjever u zelenu parkovsku površinu u kojoj ti niko neće napraviti novu zgradu pred nosom (našla sam je na geopregledniku :P ) ..jedino ova južna strana..gleda u neke sitne kuće na uglu ulice..pa bi tu neko mogao nešto poželiti da pravi..ali to možeš provjeriti, ali četvrta je etaža.
Ako ti se može, i ako skineš na 200 pa i 205 zbog bladi lokacije :cry: :| furaj! Kako je krenulo izaći će novogradnja na 3000 po kvadratu, a ovo je bolje od novogradnje.
Uglavnom ..zaboravi na parkiranje :P
S obzirom na ludost trzista neko bi na sekundu pomislio da vrijedi tolike pare al kad se bolje razmisli taj stan vrijedi 170k brat bratu. Ja bi uvijek novogradnju kakva god da je u odnosu na nesto sto je staro 40 godina. Jos ovo cetvrti sprat bez lifta, jako je malo kupaca kojima treba ovoliki stan na cetvrtom spratu bez lifta a u svim razvijenim ekonomijama svijeta potraznja diktira cijenu, samo kod nas je drugacije. Manji stanovi na tim lokacijama su ispod 2k ne renovirani, a veci stanovi bi jos trebali jeftiniji da budu po kvadratu, jer manje je ljudi koji imaju tolike pare i trebaju im toliki stanovi.
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4100 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

james28 wrote:ja sam lično kupio stan kešom, bez kredita i slično, a kome je drago na uzetih 100.000 KM kredita za stan (minimalno) vraćati 160.000 KM, bujrum brate
Nema potrebe za izmisljotinama kako bi se opravdali neki vlastiti postupci, odete na stranice od banaka i izracunate koliko cete vratiti. Cuj 160.000, kakva izmisljotina, fino sam vec objasnio da se vrati maximalno 130.000 (a kirije das 60.000) pa sad skontaj. Ako si ti skupljao keš 10 godina i dao na kiriju jos 50.000 to je tvoja odluka, ali necemo se sad lagati o nekih 160.000 i slicno.

A to da rentanje stana mozes otkazati u svakom trenutku, pa mozes i kredit, ko kaze da ne mozes samo si izgubio vise nego s kirijom ako otkazes, kao sto si i dobio vise nego s kirijom ako otplatis kredit do kraja.
Post Reply