RUSIJA

Post Reply
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4076 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

Nevezano za ovu temu, svima koji imaju priliku, preporucujem da procitaju u danasnjem Oslobodjenju text Eldara Dizdarevica koji se obicno bavi nekim ekonomskim temama...bas mi je drago da onakav text moze da se stampa u "mainstream" stampi a radi se o temi koje smo se doticali u vise navrata : privatizovanom FED-u, petrodolarima, dedolarizaciji, zlatu i krizi u svijetu.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4077 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

http://en.wikipedia.org/wiki/Rape_durin ... _of_France

Vise su silovali Amerikanci Francuskinja nego Sovjeti Yugoslovenki ...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4078 Re: RUSIJA

Post by madner »

Cuj da su otvorili frontu 1942. Da SSSR nije omogucila Njemackoj da prebace sve udarne jedinice 1940 ne bi nikad ni bio zatvoren zapadni front.

Inace, nije tacan redosljed, prvo je otvoren front pa tek onda krece crvena masina.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4079 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

madner wrote:Cuj da su otvorili frontu 1942. Da SSSR nije omogucila Njemackoj da prebace sve udarne jedinice 1940 ne bi nikad ni bio zatvoren zapadni front.

Inace, nije tacan redosljed, prvo je otvoren front pa tek onda krece crvena masina.
"Krece crvena masina" kakak je to istorijski termin i sta on oznacava? Probaj biti malo konkretniji. Daj neki datum.
Je li "krenula crvena masina" 12 Jula '43 (Kursk) ili mozemo Staljingrad da uzmemo kao datum? Da li uopste ima neki odredjen datum ? Kada uopste ti mislis da je otvoren zapadni front? Koji redosljed nije tacan i cega? Uopsten si a bez icega konkretnog.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4080 Re: RUSIJA

Post by madner »

Pogledaj malo mapu, Staljingrad je duboko u SSSRu. Sigurno jako bitna bitka, no u Staljingradu ili Tunisu se ne moze ugroziti Njemacka. Kursk je Njemacka ofanziva, nastavak kontraofanzive iz proljeca 43 kada su Njemci dobro isprasili Crvenu Armiju a Manstein imao svoju najbolju epizodu. Vezano za Kursk, ofanziva jeste zaustavljena zbog desanta saveznika na Siciliju, no te se u Rusiji bas ne spominje. Kako god, od Kurska do D-Daya Crvena armija jeste uspjela pomjeriti Njemacke linije, no tu nije bilo veceg proboja ni uspjeha. Tek nakon D-Daya pocinje Bagration, no i uspjeh istog je zasnovan na americkoj pomoci, prevenstveno kamionima i municiji.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17517
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4081 Re: RUSIJA

Post by JohnnyS »

UnscarD wrote:
madner wrote:Cuj da su otvorili frontu 1942. Da SSSR nije omogucila Njemackoj da prebace sve udarne jedinice 1940 ne bi nikad ni bio zatvoren zapadni front.

Inace, nije tacan redosljed, prvo je otvoren front pa tek onda krece crvena masina.
"Krece crvena masina" kakak je to istorijski termin i sta on oznacava? Probaj biti malo konkretniji. Daj neki datum.
Je li "krenula crvena masina" 12 Jula '43 (Kursk) ili mozemo Staljingrad da uzmemo kao datum? Da li uopste ima neki odredjen datum ? Kada uopste ti mislis da je otvoren zapadni front? Koji redosljed nije tacan i cega? Uopsten si a bez icega konkretnog.
Pa čovjek ti fino reče, da Rusi nisu rekli Nijemcima, nećemo vam ništa, podijelit ćemo Poljsku bratski, Nijemci ne bi mogli bezbrižno poharati zapadnu europu... Tako da su Zapad i Istok 1:1
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4082 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

madner wrote:Pogledaj malo mapu, Staljingrad je duboko u SSSRu. Sigurno jako bitna bitka, no u Staljingradu ili Tunisu se ne moze ugroziti Njemacka. Kursk je Njemacka ofanziva, nastavak kontraofanzive iz proljeca 43 kada su Njemci dobro isprasili Crvenu Armiju a Manstein imao svoju najbolju epizodu.

Dakle termin "krece crvena masina" oznacava tacno sta? Moram znati sta to znaci da bih znao kakav redosljed je pogresan i cega? Pod ovim "Staljingrad je duboko u SSSR-u" zakljucujem da po tebi "krece crvena masina" treba da znaci potiskivanje neprijatelja van geografske teritorije Sovjetskog Saveza? Da li sam dobro shvatio?

Kompletan napad na SSSR je Njemacka ofanizava ali konkreno Kursk se sastojao od Njemacke ofanzive i Sovjetske kontra-ofanzive pod nazivom :
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Kutuzov
Ovo je bilo otprilike godinu dana prije otvaranja zapadnog fronta.
madner wrote: Vezano za Kursk, ofanziva jeste zaustavljena zbog desanta saveznika na Siciliju, no te se u Rusiji bas ne spominje. Kako god, od Kurska do D-Daya Crvena armija jeste uspjela pomjeriti Njemacke linije, no tu nije bilo veceg proboja ni uspjeha. Tek nakon D-Daya pocinje Bagration, no i uspjeh istog je zasnovan na americkoj pomoci, prevenstveno kamionima i municiji.
Ofanziva je zaustavljena zbog Hitlerove pogresne procjene za koju opet postoji debata jer iz poslijeratnih dokumentata je postalo jasno da je Manstain debelo podcjenio Sovjetske rezerve tako da je upitno da li bi ista uradio i bez ove Hitlerove naredbe.
Za bold dio.
Ne bih se slozio. Slomiti kicmu i zaustaviti ofanzivu je uvijek najteze. Bilo je i te kako znacajnih uspjeha Crvene Armije i prije i poslije Kurska
Sta cemo sa:
Bitkom za Velikiye Luki - Nov '42- jan '43 - 60.000 Njemackih vojnika nastradalo.
Operacijom Uran - Novmbar '42 - 300.000 vojnika ostalo odsjeceno u okruzenju.
Operacijom Mali Saturn iz dec '42 - feb '43

Sta cemo na kraju krajeva sa Bitkom za Moskvu ?

E sad posto si eksplicitno pomenuo da Crvena Armija nije od Kurska (dakle Juli '43) do DDaya (dakle Juna '44) napravila znacajnije pomake, sta cemo sa sljedecim Sovjetskim pobjedama:
Bitkom za Korsun–Cherkassy dzep - februar '44 55.000 Njemaca stradalo (dakle ubijeno ili ranjeno)
Bitka za Smolensk - Oktobar 1943 - 250.000 Njemaca stradalo
Bitka za Dnjepar - Decembar '43 - Od 400.000 do 1.2 miliona Njemackih zrtava ?????!!!!!!!!
Lenjingradska ofanziva ' Mart '44 - 71.000 Njemaca stradalo ....
itd itd ...
Ako ovo nisu veci uspjesi, budi slobodan pa definisi sta bi to trebao da bude veci uspjeh? Od koliko miliona stradalih vojnika pocinje?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4083 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Konzum :roll:

Elem ta silovanja su vam poprilicno teska tema, a i osjetljiva. Vojnici zagore poprilicno, a odredjenom broju zena nije mrsko ni dobrovoljno leci u zamjenu za zastitu i beneficije ;-)

Naravno ne relativizujem pocinjeno, niti tvrdim da nije bilo silovanja uopste, ali problemu se treba pristupiti iz vise uglova.

Sjetimo se samo hajke oko nes(p)retne izjave onog krmka Ivanovica. Upecatljivo mi je ostalo koliko su neke forumasice ljutile, kad su ljudi poceli navoditi primjere iz svoje okoline, u kojima su lokalne djevojke ljubovale sa UNPROFOR-cima.

Ima tu svega :roll:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4084 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

@ Madner : Eh da, i ako su ovo "mali uspjesi" kako kazes, budi slobodan pa to kompariraj sa uspjesima na zapadnom frontu. Bilo bi zanimljivo vidjeti te VELIKE uspjehe u perspektivi sa ovim MALIM.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4085 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

JohnnyS wrote:
UnscarD wrote:
madner wrote:Cuj da su otvorili frontu 1942. Da SSSR nije omogucila Njemackoj da prebace sve udarne jedinice 1940 ne bi nikad ni bio zatvoren zapadni front.

Inace, nije tacan redosljed, prvo je otvoren front pa tek onda krece crvena masina.
"Krece crvena masina" kakak je to istorijski termin i sta on oznacava? Probaj biti malo konkretniji. Daj neki datum.
Je li "krenula crvena masina" 12 Jula '43 (Kursk) ili mozemo Staljingrad da uzmemo kao datum? Da li uopste ima neki odredjen datum ? Kada uopste ti mislis da je otvoren zapadni front? Koji redosljed nije tacan i cega? Uopsten si a bez icega konkretnog.
Pa čovjek ti fino reče, da Rusi nisu rekli Nijemcima, nećemo vam ništa, podijelit ćemo Poljsku bratski, Nijemci ne bi mogli bezbrižno poharati zapadnu europu... Tako da su Zapad i Istok 1:1
Nemoj da se sada vracamo i na Minhenski sporazum ...
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4622
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#4086 Re: RUSIJA

Post by bh.tornjak »

_BataZiv_0809 wrote:Konzum :roll:

Elem ta silovanja su vam poprilicno teska tema, a i osjetljiva. Vojnici zagore poprilicno, a odredjenom broju zena nije mrsko ni dobrovoljno leci u zamjenu za zastitu i beneficije ;-)

Naravno ne relativizujem pocinjeno, niti tvrdim da nije bilo silovanja uopste, ali problemu se treba pristupiti iz vise uglova.

Sjetimo se samo hajke oko nes(p)retne izjave onog krmka Ivanovica. Upecatljivo mi je ostalo koliko su neke forumasice ljutile, kad su ljudi poceli navoditi primjere iz svoje okoline, u kojima su lokalne djevojke ljubovale sa UNPROFOR-cima.

Ima tu svega :roll:
tacno...kao sto su mnoge francuskinje rasirenih nogu docekale swabe...tako su poslije docekale i amere....engleze...takodje rasirenih nogu.
Takodje je bilo i silovanja u velikom broju od strane nijemaca na okupiranim podrucju.
poslije se uloge promijenile.....pa su swabice docekivale "oslobodioce"...onako kako su docekale....dobrodoslicom....a bilo ih je u ogromnom broju koje su silovane....pa je poslije bilo i samoubistava.
sve u svemu....u njemackoj....zene zagorile od cekanja,dijelom zbog egzistencije (ne sve ali ih je bilo, da me ne optuze da generaliziram)....a dolazeca vojska dugo zenska nije vidjelo....tako da se nije znalo ciji je u cijoj.
treba napomenuti da su silovanja pred kraj i na samom kraju rata vrsena zbog toga sto je "trebalo"
porazenog krivca za rat poniziti i osramotiti sto vise....a ujedno mu se osvetiti za svo naneseno zlo.
Sto se tice pljacke.....hehhehe....pljackali su svi...ko god da se cega iole vrijednog docepo
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#4087 Re: RUSIJA

Post by Fudo387 »

bh.tornjak wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Konzum :roll:

Elem ta silovanja su vam poprilicno teska tema, a i osjetljiva. Vojnici zagore poprilicno, a odredjenom broju zena nije mrsko ni dobrovoljno leci u zamjenu za zastitu i beneficije ;-)

Naravno ne relativizujem pocinjeno, niti tvrdim da nije bilo silovanja uopste, ali problemu se treba pristupiti iz vise uglova.

Sjetimo se samo hajke oko nes(p)retne izjave onog krmka Ivanovica. Upecatljivo mi je ostalo koliko su neke forumasice ljutile, kad su ljudi poceli navoditi primjere iz svoje okoline, u kojima su lokalne djevojke ljubovale sa UNPROFOR-cima.

Ima tu svega :roll:
tacno...kao sto su mnoge francuskinje rasirenih nogu docekale swabe...tako su poslije docekale i amere....engleze...takodje rasirenih nogu.
Takodje je bilo i silovanja u velikom broju od strane nijemaca na okupiranim podrucju.
poslije se uloge promijenile.....pa su swabice docekivale "oslobodioce"...onako kako su docekale....dobrodoslicom....a bilo ih je u ogromnom broju koje su silovane....pa je poslije bilo i samoubistava.
sve u svemu....u njemackoj....zene zagorile od cekanja,dijelom zbog egzistencije (ne sve ali ih je bilo, da me ne optuze da generaliziram)....a dolazeca vojska dugo zenska nije vidjelo....tako da se nije znalo ciji je u cijoj.
treba napomenuti da su silovanja pred kraj i na samom kraju rata vrsena zbog toga sto je "trebalo"
porazenog krivca za rat poniziti i osramotiti sto vise....a ujedno mu se osvetiti za svo naneseno zlo.
Sto se tice pljacke.....hehhehe....pljackali su svi...ko god da se cega iole vrijednog docepo
Ne zna se koji je bolesniji.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4088 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Preporucujem film "A Woman in Berlin" sa Ninom Hoss u glavnoj ulozi, koji se bavi tom tematikom.

Image
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 6560
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#4089 Re: RUSIJA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

fakat kakvi bolesnici na ovoj temi
BILO KAKVA RELATIVIZACIJA SILOVANJA ZENA NIJE NORMALNA

onaj spominje sirenje nogu, onaj karmu
FUJ!!!
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4622
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#4090 Re: RUSIJA

Post by bh.tornjak »

Tvrtko II Kotromanić wrote:fakat kakvi bolesnici na ovoj temi
BILO KAKVA RELATIVIZACIJA SILOVANJA ZENA NIJE NORMALNA

onaj spominje sirenje nogu, onaj karmu
FUJ!!!
jasno sam odvojio silovanje od "sirenja nogu"...i jedno i drugo je dokazano....jos uvijek imas njemica Koje otvoreno o tome pricaju.....
silovanje je zlocin.....
"sirenje nogu" je na dobrovoljnoj bazi...iz koristi.....za bolje sledovanje ili za koju cigaru ili cokoladu vise...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4091 Re: RUSIJA

Post by madner »

UnscarD wrote:
madner wrote: Vezano za Kursk, ofanziva jeste zaustavljena zbog desanta saveznika na Siciliju, no te se u Rusiji bas ne spominje. Kako god, od Kurska do D-Daya Crvena armija jeste uspjela pomjeriti Njemacke linije, no tu nije bilo veceg proboja ni uspjeha. Tek nakon D-Daya pocinje Bagration, no i uspjeh istog je zasnovan na americkoj pomoci, prevenstveno kamionima i municiji.
Ofanziva je zaustavljena zbog Hitlerove pogresne procjene za koju opet postoji debata jer iz poslijeratnih dokumentata je postalo jasno da je Manstain debelo podcjenio Sovjetske rezerve tako da je upitno da li bi ista uradio i bez ove Hitlerove naredbe.
Za bold dio.
Ne bih se slozio. Slomiti kicmu i zaustaviti ofanzivu je uvijek najteze. Bilo je i te kako znacajnih uspjeha Crvene Armije i prije i poslije Kurska
Sta cemo sa:
Bitkom za Velikiye Luki - Nov '42- jan '43 - 60.000 Njemackih vojnika nastradalo.
Operacijom Uran - Novmbar '42 - 300.000 vojnika ostalo odsjeceno u okruzenju.
Operacijom Mali Saturn iz dec '42 - feb '43

Sta cemo na kraju krajeva sa Bitkom za Moskvu ?

E sad posto si eksplicitno pomenuo da Crvena Armija nije od Kurska (dakle Juli '43) do DDaya (dakle Juna '44) napravila znacajnije pomake, sta cemo sa sljedecim Sovjetskim pobjedama:
Bitkom za Korsun–Cherkassy dzep - februar '44 55.000 Njemaca stradalo (dakle ubijeno ili ranjeno)
Bitka za Smolensk - Oktobar 1943 - 250.000 Njemaca stradalo
Bitka za Dnjepar - Decembar '43 - Od 400.000 do 1.2 miliona Njemackih zrtava ?????!!!!!!!!
Lenjingradska ofanziva ' Mart '44 - 71.000 Njemaca stradalo ....
itd itd ...
Ako ovo nisu veci uspjesi, budi slobodan pa definisi sta bi to trebao da bude veci uspjeh? Od koliko miliona stradalih vojnika pocinje?
Nije opste upitno da li bi ista uradio, jer su oklopne formacije crvene armije vec bile debelo nagrabusile. Nove rezerve bi samo bila prilika za Njemce da uniste/smanje snagu Crvene armije za ostatak godine.

Bitka za Velikije Luki, odnosno niz bitaka koje Ruski izvori zbiraju u Bitke za Rzuv, a kod veterana su poznate kao Ржевская мясорубка nisu nikako uspjesi Crvene Armije. Platili su uzasnu cijenu i zakucali se vise puta u Modela i njegovu armiju.

Da ti ne odgovaram pojedinacno za svaku pricu, Wehrmacht je od 1941 do kraja 1944 imao ukupno 2.4 miliona mrtvih + nestalih, plus 3.5 miliona ranjenih na Istocnom Frontu.
Dovoljno je reci da nisu imali toliko ljudi oko Dnjepra koliko je kobajagi stradalo. :D

Samo ilustracije radi, Njemacki izvori za Smolensk daju oko 70 000 ukupnih gubitaka, od kojih je 17 000 KIA + MIA a ostatak ranjeni. Ruska mitomanija kako bi se opravdala vojnicka inferiornost i ogromni gubici.
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#4092 Re: RUSIJA

Post by jao_situacije »

_BataZiv_0809 wrote:Preporucujem film "A Woman in Berlin" sa Ninom Hoss u glavnoj ulozi, koji se bavi tom tematikom.

Image
joj slike
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4093 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

madner wrote:
UnscarD wrote:
madner wrote: Vezano za Kursk, ofanziva jeste zaustavljena zbog desanta saveznika na Siciliju, no te se u Rusiji bas ne spominje. Kako god, od Kurska do D-Daya Crvena armija jeste uspjela pomjeriti Njemacke linije, no tu nije bilo veceg proboja ni uspjeha. Tek nakon D-Daya pocinje Bagration, no i uspjeh istog je zasnovan na americkoj pomoci, prevenstveno kamionima i municiji.
Ofanziva je zaustavljena zbog Hitlerove pogresne procjene za koju opet postoji debata jer iz poslijeratnih dokumentata je postalo jasno da je Manstain debelo podcjenio Sovjetske rezerve tako da je upitno da li bi ista uradio i bez ove Hitlerove naredbe.
Za bold dio.
Ne bih se slozio. Slomiti kicmu i zaustaviti ofanzivu je uvijek najteze. Bilo je i te kako znacajnih uspjeha Crvene Armije i prije i poslije Kurska
Sta cemo sa:
Bitkom za Velikiye Luki - Nov '42- jan '43 - 60.000 Njemackih vojnika nastradalo.
Operacijom Uran - Novmbar '42 - 300.000 vojnika ostalo odsjeceno u okruzenju.
Operacijom Mali Saturn iz dec '42 - feb '43

Sta cemo na kraju krajeva sa Bitkom za Moskvu ?

E sad posto si eksplicitno pomenuo da Crvena Armija nije od Kurska (dakle Juli '43) do DDaya (dakle Juna '44) napravila znacajnije pomake, sta cemo sa sljedecim Sovjetskim pobjedama:
Bitkom za Korsun–Cherkassy dzep - februar '44 55.000 Njemaca stradalo (dakle ubijeno ili ranjeno)
Bitka za Smolensk - Oktobar 1943 - 250.000 Njemaca stradalo
Bitka za Dnjepar - Decembar '43 - Od 400.000 do 1.2 miliona Njemackih zrtava ?????!!!!!!!!
Lenjingradska ofanziva ' Mart '44 - 71.000 Njemaca stradalo ....
itd itd ...
Ako ovo nisu veci uspjesi, budi slobodan pa definisi sta bi to trebao da bude veci uspjeh? Od koliko miliona stradalih vojnika pocinje?
Nije opste upitno da li bi ista uradio, jer su oklopne formacije crvene armije vec bile debelo nagrabusile. Nove rezerve bi samo bila prilika za Njemce da uniste/smanje snagu Crvene armije za ostatak godine.

Bitka za Velikije Luki, odnosno niz bitaka koje Ruski izvori zbiraju u Bitke za Rzuv, a kod veterana su poznate kao Ржевская мясорубка nisu nikako uspjesi Crvene Armije. Platili su uzasnu cijenu i zakucali se vise puta u Modela i njegovu armiju.

Da ti ne odgovaram pojedinacno za svaku pricu, Wehrmacht je od 1941 do kraja 1944 imao ukupno 2.4 miliona mrtvih + nestalih, plus 3.5 miliona ranjenih na Istocnom Frontu.
Dovoljno je reci da nisu imali toliko ljudi oko Dnjepra koliko je kobajagi stradalo. :D

Samo ilustracije radi, Njemacki izvori za Smolensk daju oko 70 000 ukupnih gubitaka, od kojih je 17 000 KIA + MIA a ostatak ranjeni. Ruska mitomanija kako bi se opravdala vojnicka inferiornost i ogromni gubici.
Nije ta mitomanija samo karakteristika Sovjeta ... samo pogledaj debatu oko Britansko-Americkog bombardovanja Drezdena i tu polemiku oko broja stradalih koja se krece od 15.000 (Anglo USA izvori) pa do nevjerovatnih 250.000 mrtvih za jedan DAN (Njemacki izvori + malo i Sovjetski kada im je odgovoralo da se malo prze saveznici za potencijalni ratni zlocin)...jbg kako kome odgovara. Ja i pokusavam samo da dam malo i drugu perspektivu buduci da su koliko mogu da vidim, ovdje u debatama uglavnom zastupljeni izkljucivo zapadni izvori i zapadna verzija istorije i istine.

Sto se tice ovih bitaka koje sam pomenuo, sve one su sluzbeno klasifikovane kao Sovjetka pobjeda ili kao Ubjedljiva Sovjetska pobjeda.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#4094 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

UnscarD wrote:Ja pokusavam putem prostih brojeva da ukazem na razliku izmedju sistematskog plana i sporadicnih slucajeva a naravno da mi je jasno da nema u ratu zlatnih ovih ili onih ... samo mi je komicno kada se 121 silovanje koristi kao relativizacija silovanja iz kojih je rodjeno milion djece ...tuzno i komicno u isto vrijeme.

Evo jedna prica koju mi je pricao otac i kojoj je direktno svjedocio jer se borio zajedno sa Sovjetima kao mlad partizan i koji je ranjen od strane Njemacke minobacacke granate kasnije...bio sam mali pa nisam upamtio bas sve detalje u smislu gdje i kada je ovo bilo.
Trebali su da zauzmu neku kulu sa koje su jos uvijek djelovali Njemaci iako ih je vecina bila u povlacenju. Javljali su se dobrovoljci i iako je to trebalo da bude rutinski, vec 2 pokusaja su bila osujecena tako sto su prilikom penjanja na tu kulu bili posuti kljucalim uljem i neki su kakasnije u strasnim mukama umrli.... Onda se javio neki onako krsan Rus i trazio da ide sam po mraku ...u kuli su bila trojica Njemaca a on je dvojicu ubio a treceg zarobio.
Prilikom sprovodjenja zarobljenika, naisao je brat od jednog od Sovjetskih vojnika koji su poginuli dan ranije od tih istih Njemaca ..otrgao je tog zarobljenika i zubima mu rastrgao adamovu jabucicu ....bukvalno ga zaklao zubima...niko ga nije ni pokusao sprijeciti.
Ratni zlocinac.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4095 Re: RUSIJA

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:Preporucujem film "A Woman in Berlin" sa Ninom Hoss u glavnoj ulozi, koji se bavi tom tematikom.

Image
Ne mozes na osnovu filmova...
A ono gore ti je bolje da pobrises
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4096 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

stakasa wrote: Ne mozes na osnovu filmova...
A ono gore ti je bolje da pobrises
Beže, po ko zna koji put, film preporucujem na osnovu tematike kojom smo se bavili, a ne da ga navodim kao izvor saznanja :roll: Zar je to toliko tesko razluciti :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4097 Re: RUSIJA

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:
stakasa wrote: Ne mozes na osnovu filmova...
A ono gore ti je bolje da pobrises
Beže, po ko zna koji put, film preporucujem na osnovu tematike kojom smo se bavili, a ne da ga navodim kao izvor saznanja :roll: Zar je to toliko tesko razluciti :-)
Ama nije film koliko komentar o dobrovoljnom dizanju noga, zato nisam ni citiro
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4098 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

stakasa wrote: Ama nije film koliko komentar o dobrovoljnom dizanju noga, zato nisam ni citiro
Care, iskusan si muskarac, ne trebam ti ja koji sam balavac za tebe objasnjavati ocigledno. Znas kakvih sve zena ima.

Moj rahmetli komsija je bio neki komandant u Armiji. Iza njega 2 bracne i 7 vanbracne djece ostalo, 93 i 94 godiste vecina. Sa vise zena. Samo jedan primjer u moru.

Pritom ne kazem da se nisu desavala silovanja, to samo glup i neobrazovan covjek moze reci. Ali da u onoj cifri od nekoliko miliona djece koja su ostala iza Rusa, nema bas nijedno koje je rezultat konsenzualnog spolnog odnosa, cisto sumnjam.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#4099 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

_BataZiv_0809 wrote:
stakasa wrote: Ama nije film koliko komentar o dobrovoljnom dizanju noga, zato nisam ni citiro
Care, iskusan si muskarac, ne trebam ti ja koji sam balavac za tebe objasnjavati ocigledno. Znas kakvih sve zena ima.

Moj rahmetli komsija je bio neki komandant u Armiji. Iza njega 2 bracne i 7 vanbracne djece ostalo, 93 i 94 godiste vecina. Sa vise zena. Samo jedan primjer u moru.

Pritom ne kazem da se nisu desavala silovanja, to samo glup i neobrazovan covjek moze reci. Ali da u onoj cifri od nekoliko miliona djece koja su ostala iza Rusa, nema bas nijedno koje je rezultat konsenzualnog spolnog odnosa, cisto sumnjam.
Da je komsija bio prasinar, druzio bi se malo sa lijevom, malo sa desnom rukom. Ovako je, posto je bio komandant, vjerovatno privodio mlade obavjestajke na informativne razgovore.

Vjerovatno je zasluzio zatvor.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83456
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4100 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Avetinho wrote:
Da je komsija bio prasinar, druzio bi se malo sa lijevom, malo sa desnom rukom. Ovako je, posto je bio komandant, vjerovatno privodio mlade obavjestajke na informativne razgovore.

Vjerovatno je zasluzio zatvor.
Slazem se. A i pojedini sarajevski ratni komadanti su bili poznati po otimanju stanova koje su davali svojim švalerkama.

I odmah da se ogradim, da ne bi bilo komentara: četnik, pljujes po herojima i sl... Te stvari sam procitao ovdje na forumu od ocevidaca i u knjigama, npr. Jove Divjaka. Da je toga bilo u VRS, sigurno jeste, ali ne znam jer nisam citao o tome.
Post Reply