Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40701 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Genije wrote:
Hafis wrote:Ekstremizam u stavovima je u statistički značajnoj korelaciji s udaljenošću od problema.
Jedna od pametnijih stvari koje sam pročitao na ovom forumu.
Onda ti zahtjevi nisu visoki.
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40702 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

Basvod wrote:
ILVIIR wrote:
Basvod wrote: Nigdje u dejtonskom sporazumu ne pise da Bosnjaci imaju pravo prijavljivanja laznog prebivalista.
mozes li definisati lazno prebivaliste?

mislim da dosta ljudi nema pojma sta je prebivaliste a sta boraviste.
naravno da smo svi protiv prijavljovanja zaista laznpg prebivalista, ali smo jos vise protiva ponistavanja prebivalista koja nisu lazna, a to se desavalo zadnjih mjeseci vise puta!!!
Npr. kad Zukorlic ode u RS prijavi prebivaliste, glasa, odjavi prebivaliste i vrati se u Srbiju.
:D
odakle tebi informacija da je odjavio prebivaliste?
da li imas informaciju da on nema (nevazno kad ga je kupio) nikakvog imanja tamo?
ili mozda potstanarski ugovor?
zasto nije mup rs onda njegovo prebivaliste ponistio?

sloboda kretanja ti nije jaca strana izgleda.. a kamoli (lazno) prebivaliste!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40703 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Genije wrote:
seln wrote:
Genije wrote:
Jedna od pametnijih stvari koje sam pročitao na ovom forumu.
Onda ti zahtjevi nisu visoki.
Obrati pažnju na zadnje tri riječi. ;-)
Obratio...
ponavljam: ako ti je ovo jedna od pametnijih stvari NA OVOM FORUMU, onda ti zahtjevi nisu visoki.
@Hapizd je nekrunisani kralj praznog laprdanja.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40704 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Genije wrote:
seln wrote: Obratio...
ponavljam: ako ti je ovo jedna od pametnijih stvari NA OVOM FORUMU, onda ti zahtjevi nisu visoki.
@Hapizd je nekrunisani kralj praznog laprdanja.
De gustibus non est disputandum.
I to sto ka'es. :)
User avatar
vee-jay
Posts: 9848
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#40705 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vee-jay »

seln wrote:
res publica wrote:
seln wrote: Ako je tamo prijavljen, onda mu je prebivaliste. Svaka evropska drzava (bar one civilizovane) dozvoljavaju dva ili vise prebivalista, a glasa se tamo gdje se prijavis za glasanje.
Ili, kako bih ja kao dijasporac trebao glasati?
Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.
+ samo sto ovdje nije rijec o Francuzima nego Bavarcima - dakle Njemcima koji iz oblasti A prelaze u oblast B :-D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40706 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

vee-jay wrote:
seln wrote:
res publica wrote: Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.
+ samo sto ovdje nije rijec o Francuzima nego Bavarcima - dakle Njemcima koji iz oblasti A prelaze u oblast B :-D
Himmel Herr Gott Sakra! :shock: :shock:
User avatar
res publica
Posts: 788
Joined: 17/02/2011 21:49

#40707 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by res publica »

seln wrote:
res publica wrote:
seln wrote: Ako je tamo prijavljen, onda mu je prebivaliste. Svaka evropska drzava (bar one civilizovane) dozvoljavaju dva ili vise prebivalista, a glasa se tamo gdje se prijavis za glasanje.
Ili, kako bih ja kao dijasporac trebao glasati?
Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.
:D
Čak i "srbin" zna da postoji građanstvo EU, po kojem je državljanin jedne istovremeno državljanin svih ostalih članica, i da može imati prebivalište izvan svoje matične države, a da u državi u kojoj boravi ima biračka prava.
Znači, teoretski bi moglo 10 miliona Francuza da prijavi boravište u Baden-Viretembergu i da izabere lokalnu vlast, a isto tako nema teoretske šanse da bi to Njemačka država dozvolila.
User avatar
res publica
Posts: 788
Joined: 17/02/2011 21:49

#40708 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by res publica »

seln wrote: Postoji entitet koji je rezultat genocida.
Ne postoji. Koliko sam ja pročitao na Wikipediji o genocidu, čak i nije moguće da postoji neki politički entitet kao rezultat genocida. Tamo piše da akt genocida može rezultirati mrtvim ljudima, protjeranim ljudima i sl. a ne političkim entitetima.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40709 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

res publica wrote:
seln wrote: Postoji entitet koji je rezultat genocida.
Ne postoji. Koliko sam ja pročitao na Wikipediji o genocidu, čak i nije moguće da postoji neki politički entitet kao rezultat genocida. Tamo piše da akt genocida može rezultirati mrtvim ljudima, protjeranim ljudima i sl. a ne političkim entitetima.
A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40710 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

res publica wrote:
seln wrote:
res publica wrote: Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.
:D
Čak i "srbin" zna da postoji građanstvo EU, po kojem je državljanin jedne istovremeno državljanin svih ostalih članica, i da može imati prebivalište izvan svoje matične države, a da u državi u kojoj boravi ima biračka prava.
Znači, teoretski bi moglo 10 miliona Francuza da prijavi boravište u Baden-Viretembergu i da izabere lokalnu vlast, a isto tako nema teoretske šanse da bi to Njemačka država dozvolila.
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#40711 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by and »

res publica wrote:
seln wrote:
res publica wrote:
Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.
:D
Čak i "srbin" zna da postoji građanstvo EU, po kojem je državljanin jedne istovremeno državljanin svih ostalih članica, i da može imati prebivalište izvan svoje matične države, a da u državi u kojoj boravi ima biračka prava.
Znači, teoretski bi moglo 10 miliona Francuza da prijavi boravište u Baden-Viretembergu i da izabere lokalnu vlast, a isto tako nema teoretske šanse da bi to Njemačka država dozvolila.
a normalno je da ovi srbi iz hrvatske dođu u bih?prijave se,dobiju državljanstva....?
User avatar
res publica
Posts: 788
Joined: 17/02/2011 21:49

#40712 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by res publica »

seln wrote: A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
Nije pro forme. Genocid je užasna stvar, i nema ni šutnje oko toga ni ignorisanja. Svi treba da održavaju sjećanje na genocid kako se tako nešto ne bi ponovilo, a prije svega da se kažnjavaju ljudi koji su činili konkretne genocidne radnje.

A što se tiče "srpskog entiteta" ako se misli na RS, to nikako ne može biti rezultat genocida, niti genocid može da prouzrokuje bilo šta osim prognanih i pobijenih. RS čine njeni građani, nije RS nikakva apsktrakcija, nego skup svih ljudi (Srbi, Bošnjaci, Hrvati) koji žive i njoj uključujući i njihove odnose - pa se onda nameće pitanje tvorcima te izreke "genocidna tvorevina", kako to svi ljudi koji čine RS danas mogu biti genocidna tvorevina?
To je ujedno i vrijeđanje tih ljudi, pa i Bošnjaka koji čine današnju RS, jer ih se naziva "rezultatom genocida", i da sam na mjestu vlasti u RS donio bih zakon o kažnjavanju vrijeđanja RS i njenih građana koji bi se bavio ovim.

RS je nastala kao rezultat ratnog procesa, što znači da čak i poslije počinjenog genocida, da je ABiH zauzela cijelu BiH, RS ne bi postojao. To znači da RS nije rezultat genocida, nego rezultat učinka pojedinih vojski u ratu.
RS je nastala i kao rezultat međunarodnog pregovaračkog procesa. Potpisima domaćih i stranih političara. Pa ako je RS rezultat genocida, onda bi i potpis Izetbegovića bio genocidna radnja, a to je sumanuto tvrditi.
I na kraju, RS je nastao i kao rezultat demokrtakog procesa. Nije neki strogo demokratski, ali većinsko opredjeljenje srpskog naroda je RS, pa u tome ima nekih klica demokratije.

Sve je ovo jasno i Muhamedu Filipoviću, ali nije Fatmiru Alispahiću, jer jedan barata logikom a drugi propagandom.
User avatar
res publica
Posts: 788
Joined: 17/02/2011 21:49

#40713 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by res publica »

seln wrote:
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
To je vrlo slično. Imaš državljanstvo Njemačke i Francuske i krovno državljanstvo EU koje dodjeljuje prava francuskim državljanima u Njemačkoj i obrnuto. To "stranac" ništa ne znači, gleda se papir. Evo i ja sam stranac u Njemačkoj, kao i Francuz, pa ipak on ima više prava od mene tamo.
A EU je francuska, koliko je i Bosna bošnjačka. Niko nije stranac. I Bošnjaci, kao i svi drugi, imaju prava u RS, naročito pravo na povratak o kojem je ovdje riječ, i naravno pravo da biraju vlast. Ne samo lokalnu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40714 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

res publica wrote:
seln wrote: A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
Nije pro forme. Genocid je užasna stvar, i nema ni šutnje oko toga ni ignorisanja. Svi treba da održavaju sjećanje na genocid kako se tako nešto ne bi ponovilo, a prije svega da se kažnjavaju ljudi koji su činili konkretne genocidne radnje.

A što se tiče "srpskog entiteta" ako se misli na RS, to nikako ne može biti rezultat genocida, niti genocid može da prouzrokuje bilo šta osim prognanih i pobijenih. RS čine njeni građani, nije RS nikakva apsktrakcija, nego skup svih ljudi (Srbi, Bošnjaci, Hrvati) koji žive i njoj uključujući i njihove odnose - pa se onda nameće pitanje tvorcima te izreke "genocidna tvorevina", kako to svi ljudi koji čine RS danas mogu biti genocidna tvorevina?
To je ujedno i vrijeđanje tih ljudi, pa i Bošnjaka koji čine današnju RS, jer ih se naziva "rezultatom genocida", i da sam na mjestu vlasti u RS donio bih zakon o kažnjavanju vrijeđanja RS i njenih građana koji bi se bavio ovim.

RS je nastala kao rezultat ratnog procesa, što znači da čak i poslije počinjenog genocida, da je ABiH zauzela cijelu BiH, RS ne bi postojao. To znači da RS nije rezultat genocida, nego rezultat učinka pojedinih vojski u ratu.
RS je nastala i kao rezultat međunarodnog pregovaračkog procesa. Potpisima domaćih i stranih političara. Pa ako je RS rezultat genocida, onda bi i potpis Izetbegovića bio genocidna radnja, a to je sumanuto tvrditi.
I na kraju, RS je nastao i kao rezultat demokrtakog procesa. Nije neki strogo demokratski, ali većinsko opredjeljenje srpskog naroda je RS, pa u tome ima nekih klica demokratije.

Sve je ovo jasno i Muhamedu Filipoviću, ali nije Fatmiru Alispahiću, jer jedan barata logikom a drugi propagandom.
Jaooo demagogije, bog te video....
Vredjanje genocidne je vrijedjanje Bosnjaka? A segregacija, supremacija, krsne slave za svaku tarabu i imena ulica po ratnim zlocincima nisu vredjanje Bosnjaka?
Je li etnicko ciscenje ucinak vojske?
Nemoj mi srbovanja, leba ti...slusam ga vec 25 godina, pun mi je kurac.
A ako je tu klica demokratije jer je bre srpski narod bio za to...onda ce demokratska biti i cisto bosnjacka BiH koju ja zelim. Boze zdravlja. I pravde, dapace.
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40715 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

res publica wrote:
seln wrote: A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
Nije pro forme. Genocid je užasna stvar, i nema ni šutnje oko toga ni ignorisanja. Svi treba da održavaju sjećanje na genocid kako se tako nešto ne bi ponovilo, a prije svega da se kažnjavaju ljudi koji su činili konkretne genocidne radnje.

A što se tiče "srpskog entiteta" ako se misli na RS, to nikako ne može biti rezultat genocida, niti genocid može da prouzrokuje bilo šta osim prognanih i pobijenih. RS čine njeni građani, nije RS nikakva apsktrakcija, nego skup svih ljudi (Srbi, Bošnjaci, Hrvati) koji žive i njoj uključujući i njihove odnose - pa se onda nameće pitanje tvorcima te izreke "genocidna tvorevina", kako to svi ljudi koji čine RS danas mogu biti genocidna tvorevina?
To je ujedno i vrijeđanje tih ljudi, pa i Bošnjaka koji čine današnju RS, jer ih se naziva "rezultatom genocida", i da sam na mjestu vlasti u RS donio bih zakon o kažnjavanju vrijeđanja RS i njenih građana koji bi se bavio ovim.

RS je nastala kao rezultat ratnog procesa, što znači da čak i poslije počinjenog genocida, da je ABiH zauzela cijelu BiH, RS ne bi postojao. To znači da RS nije rezultat genocida, nego rezultat učinka pojedinih vojski u ratu.
RS je nastala i kao rezultat međunarodnog pregovaračkog procesa. Potpisima domaćih i stranih političara. Pa ako je RS rezultat genocida, onda bi i potpis Izetbegovića bio genocidna radnja, a to je sumanuto tvrditi.
I na kraju, RS je nastao i kao rezultat demokrtakog procesa. Nije neki strogo demokratski, ali većinsko opredjeljenje srpskog naroda je RS, pa u tome ima nekih klica demokratije.

Sve je ovo jasno i Muhamedu Filipoviću, ali nije Fatmiru Alispahiću, jer jedan barata logikom a drugi propagandom.
a da pocnemo za zakonom protiv negiranja genocida?

(kao sto ima slican zakon u austriji itd...)
User avatar
ILVIIR
Posts: 1347
Joined: 23/01/2014 21:13

#40716 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ILVIIR »

res publica wrote:
seln wrote:
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
To je vrlo slično. Imaš državljanstvo Njemačke i Francuske i krovno državljanstvo EU koje dodjeljuje prava francuskim državljanima u Njemačkoj i obrnuto. To "stranac" ništa ne znači, gleda se papir. Evo i ja sam stranac u Njemačkoj, kao i Francuz, pa ipak on ima više prava od mene tamo.
A EU je francuska, koliko je i Bosna bošnjačka. Niko nije stranac. I Bošnjaci, kao i svi drugi, imaju prava u RS, naročito pravo na povratak o kojem je ovdje riječ, i naravno pravo da biraju vlast. Ne samo lokalnu.
bolje bi ti bilo da si uporedio bayern i baden wurtemberg sa fbih i rs nego ono gore poredjenje.

i sta se desi kad neko ode iz minhena u stutgart i prijavi tu prebivaliste? normalno je da glasa i na lokalnim i "entitetskim" izborima tamo gdje mu je prebivaliste!
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#40717 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

Zasto bi neko uopste zelio da glasa tamo gdje ne zivi, te se zna da se prijavljuje fiktivno?
Dijasporcima treba takodje ukinuti pravo glasa. Ne zivis U Bosni, rat je zavrsio prije skoro 20 godina, nema nikakvog opravdanja da se tim ljudima dozvoli da glasaju, jer su obicno oni najveci ekstremisti, glasaju za ludake, ali im ne pada na pamet da se vrate u Bosnu i zive pod vlascu tih ludaka.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#40718 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#40719 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Paranoid »

madner wrote:Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
Normalno je za insane, ali ne i za hajvane.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40720 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Ali Kemal wrote:Zasto bi neko uopste zelio da glasa tamo gdje ne zivi, te se zna da se prijavljuje fiktivno?
Dijasporcima treba takodje ukinuti pravo glasa. Ne zivis U Bosni, rat je zavrsio prije skoro 20 godina, nema nikakvog opravdanja da se tim ljudima dozvoli da glasaju, jer su obicno oni najveci ekstremisti, glasaju za ludake, ali im ne pada na pamet da se vrate u Bosnu i zive pod vlascu tih ludaka.
Hvala bogu pa se takvi kao ti ne pitaju. I ne laprdaj o stvarima o kojima nemas pojma.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#40721 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

and wrote:a normalno je da ovi srbi iz hrvatske dođu u bih?prijave se,dobiju državljanstva....?
Nije normalno. Drzavljanstvo BiH se dijelilo i sakom i kapom. Ko nije rodjen u Bosni i ciji roditelji nisu rodjeni u Bosni ne moze da ima drzavljanstvo, a jos manje da bude predsjednik.
Odnosno za drzavljanstvo treba da aplicira, da provede neki minimum od 10 godina, pa ako nije kaznjavan da se nada da ce da dobije drzavljanstvo.
Biti po tom pitanju strog kao sto je slucaj u Crnoj Gori.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#40722 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

madner wrote:Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
Kako moze biti gradjanin BiH ako ne zivi u BiH :oops:
Last edited by Ali Kemal on 24/04/2014 16:23, edited 1 time in total.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#40723 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Paranoid »

Ali Kemal wrote:
madner wrote:Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
Kako moze biti gradjanin BiH ako ne ne zivi u BiH :oops:
:-)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40724 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

res publica wrote:
seln wrote:
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
To je vrlo slično. Imaš državljanstvo Njemačke i Francuske i krovno državljanstvo EU koje dodjeljuje prava francuskim državljanima u Njemačkoj i obrnuto. To "stranac" ništa ne znači, gleda se papir. Evo i ja sam stranac u Njemačkoj, kao i Francuz, pa ipak on ima više prava od mene tamo.
A EU je francuska, koliko je i Bosna bošnjačka. Niko nije stranac. I Bošnjaci, kao i svi drugi, imaju prava u RS, naročito pravo na povratak o kojem je ovdje riječ, i naravno pravo da biraju vlast. Ne samo lokalnu.
Nemoj pisati o stvarima koje ne poznajes (dovoljno). Ne postoji drzavljanstvo EU.
Francuz u Njemackoj je samo stranac sa posebnim pravima.
Bosnjak u BiH je drzavljanin.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#40725 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

Mislim na dijasporce, oni su gradjani SveCke, Austrije, Njemacke, USA...
Locked