Onda ti zahtjevi nisu visoki.Genije wrote:Jedna od pametnijih stvari koje sam pročitao na ovom forumu.Hafis wrote:Ekstremizam u stavovima je u statistički značajnoj korelaciji s udaljenošću od problema.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40701 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#40702 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Basvod wrote:Npr. kad Zukorlic ode u RS prijavi prebivaliste, glasa, odjavi prebivaliste i vrati se u Srbiju.ILVIIR wrote:mozes li definisati lazno prebivaliste?Basvod wrote: Nigdje u dejtonskom sporazumu ne pise da Bosnjaci imaju pravo prijavljivanja laznog prebivalista.
mislim da dosta ljudi nema pojma sta je prebivaliste a sta boraviste.
naravno da smo svi protiv prijavljovanja zaista laznpg prebivalista, ali smo jos vise protiva ponistavanja prebivalista koja nisu lazna, a to se desavalo zadnjih mjeseci vise puta!!!
odakle tebi informacija da je odjavio prebivaliste?
da li imas informaciju da on nema (nevazno kad ga je kupio) nikakvog imanja tamo?
ili mozda potstanarski ugovor?
zasto nije mup rs onda njegovo prebivaliste ponistio?
sloboda kretanja ti nije jaca strana izgleda.. a kamoli (lazno) prebivaliste!
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40703 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Obratio...Genije wrote:Obrati pažnju na zadnje tri riječi.seln wrote:Onda ti zahtjevi nisu visoki.Genije wrote:
Jedna od pametnijih stvari koje sam pročitao na ovom forumu.
ponavljam: ako ti je ovo jedna od pametnijih stvari NA OVOM FORUMU, onda ti zahtjevi nisu visoki.
@Hapizd je nekrunisani kralj praznog laprdanja.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40704 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
I to sto ka'es.Genije wrote:De gustibus non est disputandum.seln wrote: Obratio...
ponavljam: ako ti je ovo jedna od pametnijih stvari NA OVOM FORUMU, onda ti zahtjevi nisu visoki.
@Hapizd je nekrunisani kralj praznog laprdanja.
- vee-jay
- Posts: 9848
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#40705 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
+ samo sto ovdje nije rijec o Francuzima nego Bavarcima - dakle Njemcima koji iz oblasti A prelaze u oblast Bseln wrote:Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.res publica wrote:Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.seln wrote: Ako je tamo prijavljen, onda mu je prebivaliste. Svaka evropska drzava (bar one civilizovane) dozvoljavaju dva ili vise prebivalista, a glasa se tamo gdje se prijavis za glasanje.
Ili, kako bih ja kao dijasporac trebao glasati?
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40706 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Himmel Herr Gott Sakra!vee-jay wrote:+ samo sto ovdje nije rijec o Francuzima nego Bavarcima - dakle Njemcima koji iz oblasti A prelaze u oblast Bseln wrote:Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.res publica wrote: Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
- res publica
- Posts: 788
- Joined: 17/02/2011 21:49
#40707 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
seln wrote:Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.res publica wrote:Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.seln wrote: Ako je tamo prijavljen, onda mu je prebivaliste. Svaka evropska drzava (bar one civilizovane) dozvoljavaju dva ili vise prebivalista, a glasa se tamo gdje se prijavis za glasanje.
Ili, kako bih ja kao dijasporac trebao glasati?
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.
Čak i "srbin" zna da postoji građanstvo EU, po kojem je državljanin jedne istovremeno državljanin svih ostalih članica, i da može imati prebivalište izvan svoje matične države, a da u državi u kojoj boravi ima biračka prava.
Znači, teoretski bi moglo 10 miliona Francuza da prijavi boravište u Baden-Viretembergu i da izabere lokalnu vlast, a isto tako nema teoretske šanse da bi to Njemačka država dozvolila.
- res publica
- Posts: 788
- Joined: 17/02/2011 21:49
#40708 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne postoji. Koliko sam ja pročitao na Wikipediji o genocidu, čak i nije moguće da postoji neki politički entitet kao rezultat genocida. Tamo piše da akt genocida može rezultirati mrtvim ljudima, protjeranim ljudima i sl. a ne političkim entitetima.seln wrote: Postoji entitet koji je rezultat genocida.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40709 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..res publica wrote:Ne postoji. Koliko sam ja pročitao na Wikipediji o genocidu, čak i nije moguće da postoji neki politički entitet kao rezultat genocida. Tamo piše da akt genocida može rezultirati mrtvim ljudima, protjeranim ljudima i sl. a ne političkim entitetima.seln wrote: Postoji entitet koji je rezultat genocida.
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40710 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.res publica wrote:seln wrote:Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.res publica wrote: Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.![]()
Čak i "srbin" zna da postoji građanstvo EU, po kojem je državljanin jedne istovremeno državljanin svih ostalih članica, i da može imati prebivalište izvan svoje matične države, a da u državi u kojoj boravi ima biračka prava.
Znači, teoretski bi moglo 10 miliona Francuza da prijavi boravište u Baden-Viretembergu i da izabere lokalnu vlast, a isto tako nema teoretske šanse da bi to Njemačka država dozvolila.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
- and
- Posts: 8178
- Joined: 04/09/2007 22:51
#40711 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
a normalno je da ovi srbi iz hrvatske dođu u bih?prijave se,dobiju državljanstva....?res publica wrote:seln wrote:Cak i srbin bi morao znati da strani drzavljani ne mogu glasati u Njemackoj.res publica wrote:
Pa nisam siguran da će jedna Njemačka dozvoliti da se 10 miliona Francuza prijavi u Baden Virtemberg pa da tamo izaberu pokrajinsku vlast.
Sve je u redu sa tim prebivalištima, ali u redu je i kada se vodi računa o zloupotrebama.![]()
Čak i "srbin" zna da postoji građanstvo EU, po kojem je državljanin jedne istovremeno državljanin svih ostalih članica, i da može imati prebivalište izvan svoje matične države, a da u državi u kojoj boravi ima biračka prava.
Znači, teoretski bi moglo 10 miliona Francuza da prijavi boravište u Baden-Viretembergu i da izabere lokalnu vlast, a isto tako nema teoretske šanse da bi to Njemačka država dozvolila.
- res publica
- Posts: 788
- Joined: 17/02/2011 21:49
#40712 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije pro forme. Genocid je užasna stvar, i nema ni šutnje oko toga ni ignorisanja. Svi treba da održavaju sjećanje na genocid kako se tako nešto ne bi ponovilo, a prije svega da se kažnjavaju ljudi koji su činili konkretne genocidne radnje.seln wrote: A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
A što se tiče "srpskog entiteta" ako se misli na RS, to nikako ne može biti rezultat genocida, niti genocid može da prouzrokuje bilo šta osim prognanih i pobijenih. RS čine njeni građani, nije RS nikakva apsktrakcija, nego skup svih ljudi (Srbi, Bošnjaci, Hrvati) koji žive i njoj uključujući i njihove odnose - pa se onda nameće pitanje tvorcima te izreke "genocidna tvorevina", kako to svi ljudi koji čine RS danas mogu biti genocidna tvorevina?
To je ujedno i vrijeđanje tih ljudi, pa i Bošnjaka koji čine današnju RS, jer ih se naziva "rezultatom genocida", i da sam na mjestu vlasti u RS donio bih zakon o kažnjavanju vrijeđanja RS i njenih građana koji bi se bavio ovim.
RS je nastala kao rezultat ratnog procesa, što znači da čak i poslije počinjenog genocida, da je ABiH zauzela cijelu BiH, RS ne bi postojao. To znači da RS nije rezultat genocida, nego rezultat učinka pojedinih vojski u ratu.
RS je nastala i kao rezultat međunarodnog pregovaračkog procesa. Potpisima domaćih i stranih političara. Pa ako je RS rezultat genocida, onda bi i potpis Izetbegovića bio genocidna radnja, a to je sumanuto tvrditi.
I na kraju, RS je nastao i kao rezultat demokrtakog procesa. Nije neki strogo demokratski, ali većinsko opredjeljenje srpskog naroda je RS, pa u tome ima nekih klica demokratije.
Sve je ovo jasno i Muhamedu Filipoviću, ali nije Fatmiru Alispahiću, jer jedan barata logikom a drugi propagandom.
- res publica
- Posts: 788
- Joined: 17/02/2011 21:49
#40713 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
To je vrlo slično. Imaš državljanstvo Njemačke i Francuske i krovno državljanstvo EU koje dodjeljuje prava francuskim državljanima u Njemačkoj i obrnuto. To "stranac" ništa ne znači, gleda se papir. Evo i ja sam stranac u Njemačkoj, kao i Francuz, pa ipak on ima više prava od mene tamo.seln wrote:
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
A EU je francuska, koliko je i Bosna bošnjačka. Niko nije stranac. I Bošnjaci, kao i svi drugi, imaju prava u RS, naročito pravo na povratak o kojem je ovdje riječ, i naravno pravo da biraju vlast. Ne samo lokalnu.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40714 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Jaooo demagogije, bog te video....res publica wrote:Nije pro forme. Genocid je užasna stvar, i nema ni šutnje oko toga ni ignorisanja. Svi treba da održavaju sjećanje na genocid kako se tako nešto ne bi ponovilo, a prije svega da se kažnjavaju ljudi koji su činili konkretne genocidne radnje.seln wrote: A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
A što se tiče "srpskog entiteta" ako se misli na RS, to nikako ne može biti rezultat genocida, niti genocid može da prouzrokuje bilo šta osim prognanih i pobijenih. RS čine njeni građani, nije RS nikakva apsktrakcija, nego skup svih ljudi (Srbi, Bošnjaci, Hrvati) koji žive i njoj uključujući i njihove odnose - pa se onda nameće pitanje tvorcima te izreke "genocidna tvorevina", kako to svi ljudi koji čine RS danas mogu biti genocidna tvorevina?
To je ujedno i vrijeđanje tih ljudi, pa i Bošnjaka koji čine današnju RS, jer ih se naziva "rezultatom genocida", i da sam na mjestu vlasti u RS donio bih zakon o kažnjavanju vrijeđanja RS i njenih građana koji bi se bavio ovim.
RS je nastala kao rezultat ratnog procesa, što znači da čak i poslije počinjenog genocida, da je ABiH zauzela cijelu BiH, RS ne bi postojao. To znači da RS nije rezultat genocida, nego rezultat učinka pojedinih vojski u ratu.
RS je nastala i kao rezultat međunarodnog pregovaračkog procesa. Potpisima domaćih i stranih političara. Pa ako je RS rezultat genocida, onda bi i potpis Izetbegovića bio genocidna radnja, a to je sumanuto tvrditi.
I na kraju, RS je nastao i kao rezultat demokrtakog procesa. Nije neki strogo demokratski, ali većinsko opredjeljenje srpskog naroda je RS, pa u tome ima nekih klica demokratije.
Sve je ovo jasno i Muhamedu Filipoviću, ali nije Fatmiru Alispahiću, jer jedan barata logikom a drugi propagandom.
Vredjanje genocidne je vrijedjanje Bosnjaka? A segregacija, supremacija, krsne slave za svaku tarabu i imena ulica po ratnim zlocincima nisu vredjanje Bosnjaka?
Je li etnicko ciscenje ucinak vojske?
Nemoj mi srbovanja, leba ti...slusam ga vec 25 godina, pun mi je kurac.
A ako je tu klica demokratije jer je bre srpski narod bio za to...onda ce demokratska biti i cisto bosnjacka BiH koju ja zelim. Boze zdravlja. I pravde, dapace.
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#40715 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
a da pocnemo za zakonom protiv negiranja genocida?res publica wrote:Nije pro forme. Genocid je užasna stvar, i nema ni šutnje oko toga ni ignorisanja. Svi treba da održavaju sjećanje na genocid kako se tako nešto ne bi ponovilo, a prije svega da se kažnjavaju ljudi koji su činili konkretne genocidne radnje.seln wrote: A neki se mogu i dalje praviti blesavi i pricati (pro forma) kako je genocid grozna stvar, ali je rezultat vam tak'i..
ili je entitet koji sebe zove "srpski" rezultat demokratskih procesa?
A što se tiče "srpskog entiteta" ako se misli na RS, to nikako ne može biti rezultat genocida, niti genocid može da prouzrokuje bilo šta osim prognanih i pobijenih. RS čine njeni građani, nije RS nikakva apsktrakcija, nego skup svih ljudi (Srbi, Bošnjaci, Hrvati) koji žive i njoj uključujući i njihove odnose - pa se onda nameće pitanje tvorcima te izreke "genocidna tvorevina", kako to svi ljudi koji čine RS danas mogu biti genocidna tvorevina?
To je ujedno i vrijeđanje tih ljudi, pa i Bošnjaka koji čine današnju RS, jer ih se naziva "rezultatom genocida", i da sam na mjestu vlasti u RS donio bih zakon o kažnjavanju vrijeđanja RS i njenih građana koji bi se bavio ovim.
RS je nastala kao rezultat ratnog procesa, što znači da čak i poslije počinjenog genocida, da je ABiH zauzela cijelu BiH, RS ne bi postojao. To znači da RS nije rezultat genocida, nego rezultat učinka pojedinih vojski u ratu.
RS je nastala i kao rezultat međunarodnog pregovaračkog procesa. Potpisima domaćih i stranih političara. Pa ako je RS rezultat genocida, onda bi i potpis Izetbegovića bio genocidna radnja, a to je sumanuto tvrditi.
I na kraju, RS je nastao i kao rezultat demokrtakog procesa. Nije neki strogo demokratski, ali većinsko opredjeljenje srpskog naroda je RS, pa u tome ima nekih klica demokratije.
Sve je ovo jasno i Muhamedu Filipoviću, ali nije Fatmiru Alispahiću, jer jedan barata logikom a drugi propagandom.
(kao sto ima slican zakon u austriji itd...)
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#40716 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
bolje bi ti bilo da si uporedio bayern i baden wurtemberg sa fbih i rs nego ono gore poredjenje.res publica wrote:To je vrlo slično. Imaš državljanstvo Njemačke i Francuske i krovno državljanstvo EU koje dodjeljuje prava francuskim državljanima u Njemačkoj i obrnuto. To "stranac" ništa ne znači, gleda se papir. Evo i ja sam stranac u Njemačkoj, kao i Francuz, pa ipak on ima više prava od mene tamo.seln wrote:
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
A EU je francuska, koliko je i Bosna bošnjačka. Niko nije stranac. I Bošnjaci, kao i svi drugi, imaju prava u RS, naročito pravo na povratak o kojem je ovdje riječ, i naravno pravo da biraju vlast. Ne samo lokalnu.
i sta se desi kad neko ode iz minhena u stutgart i prijavi tu prebivaliste? normalno je da glasa i na lokalnim i "entitetskim" izborima tamo gdje mu je prebivaliste!
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#40717 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Zasto bi neko uopste zelio da glasa tamo gdje ne zivi, te se zna da se prijavljuje fiktivno?
Dijasporcima treba takodje ukinuti pravo glasa. Ne zivis U Bosni, rat je zavrsio prije skoro 20 godina, nema nikakvog opravdanja da se tim ljudima dozvoli da glasaju, jer su obicno oni najveci ekstremisti, glasaju za ludake, ali im ne pada na pamet da se vrate u Bosnu i zive pod vlascu tih ludaka.
Dijasporcima treba takodje ukinuti pravo glasa. Ne zivis U Bosni, rat je zavrsio prije skoro 20 godina, nema nikakvog opravdanja da se tim ljudima dozvoli da glasaju, jer su obicno oni najveci ekstremisti, glasaju za ludake, ali im ne pada na pamet da se vrate u Bosnu i zive pod vlascu tih ludaka.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#40718 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#40719 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Normalno je za insane, ali ne i za hajvane.madner wrote:Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40720 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Hvala bogu pa se takvi kao ti ne pitaju. I ne laprdaj o stvarima o kojima nemas pojma.Ali Kemal wrote:Zasto bi neko uopste zelio da glasa tamo gdje ne zivi, te se zna da se prijavljuje fiktivno?
Dijasporcima treba takodje ukinuti pravo glasa. Ne zivis U Bosni, rat je zavrsio prije skoro 20 godina, nema nikakvog opravdanja da se tim ljudima dozvoli da glasaju, jer su obicno oni najveci ekstremisti, glasaju za ludake, ali im ne pada na pamet da se vrate u Bosnu i zive pod vlascu tih ludaka.
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#40721 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije normalno. Drzavljanstvo BiH se dijelilo i sakom i kapom. Ko nije rodjen u Bosni i ciji roditelji nisu rodjeni u Bosni ne moze da ima drzavljanstvo, a jos manje da bude predsjednik.and wrote:a normalno je da ovi srbi iz hrvatske dođu u bih?prijave se,dobiju državljanstva....?
Odnosno za drzavljanstvo treba da aplicira, da provede neki minimum od 10 godina, pa ako nije kaznjavan da se nada da ce da dobije drzavljanstvo.
Biti po tom pitanju strog kao sto je slucaj u Crnoj Gori.
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#40722 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kako moze biti gradjanin BiH ako ne zivi u BiHmadner wrote:Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
Last edited by Ali Kemal on 24/04/2014 16:23, edited 1 time in total.
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#40723 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ali Kemal wrote:Kako moze biti gradjanin BiH ako ne ne zivi u BiHmadner wrote:Gradjani BiH imaju pravo glasa, to je sasvim logicno i normalno.
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#40724 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nemoj pisati o stvarima koje ne poznajes (dovoljno). Ne postoji drzavljanstvo EU.res publica wrote:To je vrlo slično. Imaš državljanstvo Njemačke i Francuske i krovno državljanstvo EU koje dodjeljuje prava francuskim državljanima u Njemačkoj i obrnuto. To "stranac" ništa ne znači, gleda se papir. Evo i ja sam stranac u Njemačkoj, kao i Francuz, pa ipak on ima više prava od mene tamo.seln wrote:
Cak i srbin bi morao biti dovoljno pametan da zna da su gradjani EU ( u ovom slucaju Francuzi) u Njemackoj ipak - stranci.
Doduse, povlasteni stranci, ali ipak...i da kao takvi moraju regulisati svoj boravak. Dopusteno im je glasati na lokalnim izborima, ali oni NISU drzavljani Njemacke.
Dakle, kad mi neki pametni srbin pojasni od kada su Bosanci u vlastitoj drzavi Francuzi (ili doticni srbin smatra genocidnih 49% zasebnom drzavom?), onda ce se moci i porediti.
Do tada - Dobrica...
A EU je francuska, koliko je i Bosna bošnjačka. Niko nije stranac. I Bošnjaci, kao i svi drugi, imaju prava u RS, naročito pravo na povratak o kojem je ovdje riječ, i naravno pravo da biraju vlast. Ne samo lokalnu.
Francuz u Njemackoj je samo stranac sa posebnim pravima.
Bosnjak u BiH je drzavljanin.
- Ali Kemal
- Posts: 2060
- Joined: 04/01/2012 18:49
#40725 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mislim na dijasporce, oni su gradjani SveCke, Austrije, Njemacke, USA...
