oakville wrote:valtazar wrote:oakville wrote:
Bez "s koljena na koljeno" ja sam čuo da imaju neke presude za genocid nekim srbima za koje je većina srba demokratski glasala? I nije mi pričala nana uz svijeće, nego sam pročitao. Šta misliš jel tačno to što sam pročitao?
Sve to što si napisao bi imalo smisla da ima neku potvrdu u istoriji.
Krenimo od najbližeg susjedstva.
Koje konsekvence je snosio hrvatski narod za ono što je njegovo vojno i političko rukovodstvo učinilo u njegovo ime?
Vrlo male ili nikakve.
Naravno, vi ćete sada reći da je to bilo nekad davno i da su ustaški zločini guslanje s koljena na koljeno, ali ipak to nije bilo tako davno.
Danas više niko i ne pominje kakve Hrvati imali ideje 1941-1945 i šta su činili u tom periodu.
Kao da je ovo sada neki drugi hrvatski narod, čiji preci nisu okrvavili ruke, ne do laktova, nego do ramena.
Tako da sve te priče o dugoročnim posljedicama kolektivne moralne odgovornosti naorda možeš okačiti mačku o rep...
Pitanje ćemo lako riješiti:
a) ndh nije bila zasnovana na demokratskom principu gdje svi gledaju na televiziji kako se čine obećanja "poklaćemo, pobićemo ovi i oni u nestanak" i razdragano kliču - kontaš razliku?
b) ndh je držao hitler, u međuvremenu su hrvati završili u partizanima i tamo dočekali kraj rata - srbi su nakon 1995 još jedno 10 puta glasali za iste ljude, uključujući miloševića do 1999 kada su razočarani ustvrdili da neće uspjeti "čak" ni albanace da rastjera i pobije, pa su ga skinuli kao "izdajnika" - znači nije bilo "zavedenih"
c) nakon 1945 - vratio se gro srpskog življa u hrvatsku, sad to možemo lijepo uporediti sa dočekom koji su "srpske komšije" priredili svojim komšijama koje su onako bratski klali a i silovali gdje se moglo nakon što je nastupio kraj rata u bosni a i na drugim mjestima....
Ukratko, profulao si i šefa i stanicu i vrijeme i mjesto

Ogovoriću na ovo i neću više pisati o ovome, jer smo duboko zagazili u istoriju.
Ako si zainteresovan za ovu priču, otvori temu na istoriji

...
Ukratko:
nije bila zasnovana na demokratskom principu? šta ti uopšte znači? Zašto je problem ako je RS zasnovana demokratskom principu, valjda bi to trebalo da bude plus?
svi smo imali priliku da gledamo snimke dočeka njemačke vojske u Zagrebu, aprila 1941...
dio Hrvata jeste završio u partizanima, ali je dobar dio ostao na ustaškoj strani. Jer da su, kako ti kažeš, svi Hrvati prešli na stranu partizana, NDH bi prestala da postoji i mogo prije kraja rata.
Hm, povrtak izbjeglica tad i sad. Pa znaš kako, čisto sumnjam da bi se ikad ti Srbi vratili da su recimo izbjegli u Švedsku, Norvešku, Dansku itd... istina ovo su sam pretpostavke, ali čini mi se vrlo logične. A, s druge strane, prilično je teško utvrditi intenzitet povratka izbjeglica tada...
sad to možemo lijepo uporediti sa dočekom koji su "srpske komšije" priredili svojim komšijama koje su onako bratski klali a i silovali gdje se moglo nakon što je nastupio kraj rata u bosni a i na drugim mjestima....
sad ti meni možeš lijepo naći i pokazati makar jednu presudu koja se odnosi na "klanja i silovanja" povratnika nakon što je nastupio kraj rata u bosni... bilo bi interesantno pročitati je. A čak i da postoji, to opet nije učinio cijeli srpski narod, nego pojednici.
Na kraju mogu samo zaključiti da sve to što si naveo ne govori u prilog tezi da danas u RH žive neki drugi Hrvati, a ne oni Hrvati čiji su preci radili to što su radili za vrijeme NDH.
I na kraju, gdje kolektivna kazna za njih? Nema je. Jedina je možda kazna bila to što su tih nepunih 50 godina morali ostati u Jugoslaviji, ako to uopšte možemo nazvati kaznom. Možda je slična kazna predviđena i za Republiku Srpsku. Ko zna..Vrijeme će pokazati.