daddy-kool wrote:vivaldi wrote:
ma i ne mora znaciti, pa srbija je dala milijardu za telekom - jebiga nije to bas samo "folklor", to je sad srbijanska firma isto ko i desetine drugih, manjih koje su pokupovali.
ali u sustini to je najvise familijarno izmjesano. pogledaj red voznje iz male lukavice - imas svaki dan 5-6 polazaka za beograd i 5-6 za novi sad. Nema to nikakve veze sa dodikom, bosicem, vucicem, tadicem..to su ispretpletani odnosi po svim osnovama. osim toga, vjerovatno i ovaj isti radmanovic danas ima neki stan u beogradu ili novom sadu..
Koštunica je dao milijardu Dodiku da pripremi teren otcjepljenja RS kao kompenzaciju za Kosovo. Water under the bridge.
Za ostale investicije vrijedi stara da pare ne poznaju ni vjeru, ni naciju. Familijarne povezanosti će i dalje biti, ali to nije razlog da Srbija održava neposredne političke veze sa RS. Kad već "uvažavaju" suverenitet BiH neka razgovaraju sa institucijama države BiH. (btw isto vrijedi i za susjede, koji su ipak bolji po tom pitanju) Kada bi se druge zemlje ovako ponašale prema svojim manjinama u drugim državama, rat ne bi prestajao.
u sustini, mislim da razumijem sta hoces da kazes, ali si totalno fulio pokazni primjer jer ovaj pomenuti slucaj u sustini je skolski primjer kako bi to mozda trebalo biti - radmanovic nije entitetski vec drzavni sluzbenik, posjeta je bila unaprijed najavljenja i u predsjendistvu, na prijemu je bila zastava bih tako da tu nema nista sporno. nije se poptisivao nikakav ugovor pa nisu morala ici sva trojica jer i inace rijetko idu svi negdje.
prosle godine su isli radman i bake, a i u sarajevu su dolazili mnogi iz srbije, ali cak i da su entitetski odnosi u pitanju ni to ne bi bilo sporno - ne samo zbog specijalnih veza, vec zato sto entitetske vlade i imaju najvise ovlasti iz skoro svih sfera - ekonomija, kultura, obrazovanje...sve je iskljucivi domen entiteta koji su takodjer i zvanicna i legalna politicka tijela.
ali to uopste nije ni bitno. bosnjaci genealno ne mogu niti trebaju vjerovati beogradu sta god da pricaju jer ciljevi ce uvijek ostati isti samo se retorika moze promjeniti u zavisnosti od medjunarodnih vjetrova. ista je situacija i sa zagrebom - ono fejsbucenje zagreba i sarajeva jedno vrijeme je bilo subotnje sminkanje pred nedeljnu autopijacu jer sam i u par navrata napisao da ce hrvatska promjenit plocu cim udje u eu sto se i desilo.
ali to vazi za sve - niko nikome ne moze vjerovati, i uvijek treba pokusavati drzati sto vise svoje sudbine u rukama. to naravno nije uvijek moguce, ali treba raditi na tome.
ova ocjena oko kostunice je pausalna jer da se takve stvari kupuju spasio bi on sa tom miliajrdom kosovo, ili bar autonomiju na sjeveru. da se te stvari kupuju i hrvati bi pitali kolko je treci, a bosnjaci koliko kosta ukidanje.
mmf bi vjerovatno uveo i kreditne linije za sepeartiste i centralsite, sa povoljnom kamatnom stopom i dugim grace periodom.