Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Danguba
Posts: 15923
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#40451 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

fotelje su cudo... :-)

par stotina ''ugrozenih'' ne sjedi u istim godinama pa vi recite da to nije frustrirajuce...
jos ako ne budu slusali, mogli bi jos godinama cviliti... :izet:

p.s. ne javljajte se. znam nece ni bosna naprijed :-) blokirat cete sve procese. :D
ostaje nam rahat patnja. :oops:

:D
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#40452 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Basvod »

Mister Yes wrote:
Basvod wrote: Sta puno vremena? Pa vec su poceli pokusaji da se preko Suljagica zahebu Srbi.
Bosnjaci kao narod glasaju i nikako ne mogu biti amnestirani odgovornosti za inzinjering koji pokrecu njihovi lideri. Sa jedne strane Bosnjaci kostantno generisu nestabilnost i truju odnose sa druga dva naroda a sa druge strane se pitaju zasto ne mozemo ziviti normalno jedni pored drugih.
Sve tačno ali treba naglasit da je Bošnjacima prethodno ispran mozak putem svih vidova medija i političkih stranaka pa čak i nevladinih organizacija. Pranje koje još uvijek traje. Narod kao narod nije ništa drugačiji od drugih naroda. Maksimalno podložan manipulaciji što je i normalno jer jači uvijek manipulišu slabijim. Kriviti narod je potpuno besmisleno jer krivica je u onima koji manipulišu narodom. Onima koji konstantno kreiraju i održavaju osjećaj ugroženosti i mentalitet žrtve. Onima koji konstantno sipaju so na rane i ne dozvoljavaju im da se zalijeće. Onima koji konstantno izvrću stvarnost pa ono što je dogovor zovu otimačina a narode sa kojima trebamo nastaviti živjeti prikazuju kao najveće neprijatelje. Akcija i reakcija da ali običan narod nikada nije nosilac akcije već uvijek samo reakcije. Reakcije koju je lako predvidjeti pa samim tim i kontrolisati. A sve za više potrebe onih koji niti su ginuli niti će ginuti u sljedećem ratu.
Naravno.
Glavne krivce si nabrojao.
Ali i narod snosi dio odgovornosti. Kao sto srpski narod nosi dio odgovornosti za s*anja u ratu tako i bosnjacki narod nosi dio odgovornosti za s*anja u miru. Percepcija kod ljudskih bica je takva.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#40453 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by oakville »

Basvod wrote:
detroit-mercy wrote: Kao prvo, kako matematicki mogu zajebati Srbe u RSu :-) , drugo, ti jednostavno ili ne razumijes ili neces da razumijes Bosnjake koji kada kazu BiH onda misle na cjelokupan geografski prostor BiH a ne na Federaciju ili pojedine dijelove i kao narod Bosnjacima je interes da zive na cijelom podrucju BiH. Oni ne razmisljaju ako npr Srbi koji kazu nama je dovoljan RS a vi se jebite :D ili kao Hrvati koji kazu dosta nam je treci pa sta god on bio a vi se jebite.
Bosnjaci u BiH razmisljaju kao Hrvati u Hrvatskoj, svaki Hrvat vidi Hrvatsku kao jedinstven prostor, bez obzira da li je to Krajina, Istra, Dalmacija, Baranja i sl.
E sad, ovo podebljano bi mozda i moglo proci da je BiH drzava koja je nakon proglasenja nezavisnosti izbjegla rat ali BiH je drzava koja je imala strasan rat na svojoj teritoriji, imala veliko pomijeranje stanovnistva, strasne zlocine i etnicka ciscenja i kao drzava koja je zadnjih 20tak godina stalno pod upitinikom.
Moras stvarno biti zlonamjeran pa npr, nako samo danasnje vijesti da je iz jedne od masovnih grobnica izvuce otac i sest sinova tvrditi kako su Bosnjaci remetilacki faktor u inace idilicnom okruzenju. Pa hebote sva Hrvatska, koja je neupitna kao drzava, se digne samo na pomen npr. dvojezicnih tabli u Vukovaru a zamisli neke malo krupnije stvar koje su u BiH normala.
Jasno je meni da su Bosnjaci u proslom ratu podnijeli strasne zrtve i na kraju genocid ali danas je 2014. Rat je zavrsen, mir je. Ne mogu se s*anja koja bosnjacki prvaci konstantno smisljaju i za to dobiju podrsku bosnjackog naroda vjecno pravdati ratom i zrtvom. Znam ja i da Suljagica zeza matematika i da ce na kraju zavrsiti na smetljistu poput Silajdzica i Komsica ali iza njega ce ostati izgubljeno vrijeme i dodatno zatrovani odnosi. Krivci ce opet biti Bosnjaci.
Ma hajde :D Misliš bit će krivi za uspjeh? Uspjeh silajdžića je što je skrhao sve pare koje je dodik dobio od koštunice na konto fola privatizacije telekoma. Znači sad imamo situaciju - otišlo kosovo, srbija priznala to, nema više para za prebacivanje dodiku, dodik bez love.

Ako ti ovo zoveš krivnjom i zatrovanim odnosima - ja sam za to da to još koji put ponovimo :D A šta će se to inače desiti, koja će to strašna posljedica nastupiti - neće srbi prihvatiti "bejha," blokiraće tzv. državne institucije, ili nešto slično :lol: :lol: ?

Dobar si to momak, ti još vjeruješ da je "multivitaminska" BiH neophodna za bilo šta.

A srpski narod ne snosi "krivicu za sr.nja" - već krivicu za glasanje i podršku genocidu, konclogorima i silovanjima. Dakle srpski narod je svjesno izabrao da bude u udžbenicima u istom poglavlju s hutuima u Ruandi. Što je njihov izbor. Što se tiče krivice bošnjaka - osim svog mišljenja pokaži nam neku presudu u tom pravcu. Ako se sve svodi na tvoje mišljenje - to je lijepo, ali to nema nikakve težine ili relevancije.
Last edited by oakville on 02/04/2014 21:55, edited 1 time in total.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#40454 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

@basvod, ti definitivno nisi sav svoj. Takodjer isto mislim i onom koji se uopste upusti u bilo kakvu polemiku sa tobom. Ne znam kako je i ovaj gore forumas imao snage da ti bilo sta pokusa objasniti. Vi tamo, u RS-u, koji razmisljate na taj nacin ste nevjerovatno bezobrazni ili nevjerovatno glupi. Trece nema.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#40455 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by oakville »

channel10 wrote:@basvod, ti definitivno nisi sav svoj. Takodjer isto mislim i onom koji se uopste upusti u bilo kakvu polemiku sa tobom. Ne znam kako je i ovaj gore forumas imao snage da ti bilo sta pokusa objasniti. Vi tamo, u RS-u, koji razmisljate na taj nacin ste nevjerovatno bezobrazni ili nevjerovatno glupi. Trece nema.
Nije ti on iz rs-a previše je nerealan i sklon vjerovanju u nacionalni projekat :D
User avatar
Danguba
Posts: 15923
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#40456 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

Basvod wrote:
Ne moze se srpska i hrvatska politika porediti sa bosnjackom.
Kod Srba i Hrvata se sve zavrsava na rijecima i laprdanju u prazno.
Kod Bosnjaka to nije tako. Izbor Komsica i dovlacenje Ustasa i Zukorlica u RS su samo neki od primjera.
da se zna ko je baja u drzavi... :izet:

a ovi manji se manje i pitaju. :D
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40457 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Hafis wrote:
detroit-mercy
Znaci po tebi Bosnjaci bi trebali da mirno da prihvate da su neka podrucja BiH za njih totalno izgubljena iako su na tim podrucjima imali znatat udio stanovnistva u totalnoj populaciji iako i dan danas u tim podrucjima imaju svoju imovinu ili slicno.
Svi znamo što je bilo....ali specifikum je da se uporno ističu nečiji ''gubitci'' teritorija, dok se s druge strane ''dobitci'' vješto prešućuju.
Uvijek se poteže priča o povratku jednih te istih i nameće se kao problem cijele države.
Koliko se Srba i Hrvata danas vratilo u federaciju??... pod tim mislim u sredine gdje funkcionira većinska bošnjačka lokalna vlast. Radi se o promilima i o tome se ne priča, to je nebitno i za to postoji tuce ''opravdanja''....dvadeseto godina stara priča o pozivima raznih bobana, krajišnika, šuškova i ostale ekipe,...dalje ''oni ne žele suživot'', ne žele pod ''muslkimansku'' vlast.... i to je to - čića-mića i čista ''logika''.
Ali ljudi nema natrag, pored toga što ih tako ''silno'' očekuju da se vrate. Umjesto da se prestanu izmišljati sterteotipi možda bi ipaK malo trebalo pretresti i sebe samog i vidjeti ima li tu i neke ''domaće'' krivice. Ali uostalom, već je kasno...prekasno.
Ipak, pored brige za ''izgubljenom teritorijom' postoje i neki drugi osjećaji. Ne za suživotom ili idilom, ne to, već osjećaj nemoći što se ne može baš sve staviti pod svoju većinsku kontrolu...a htkjelo bi se itekako. Tako da priča o izboru ŽK kao jedinoj alternativi nacionalistima je ipak dosta plitka i ne može proći nikakv ozbiljniji test.
Politički lijevo bošnjačko glasačko tijelo koje čini nekih 20-25% stanovništva, svjesno prepušta izbor bošnjačkog člana predsjedništva onom desnijem političkom glasačkom tijelu (otuda i Silajdžić, Izetbegović...) i okreće se za hrvatskim ''mjestom'' koje s lakoćom uzima. I sve je ok jer može po zakonu. Tko drugačije misli fašista je i tornjak.

Pod krinkom brige za multietničnost svjesno za sva vremena ostavlja prostor nacionalnim bošnjačkim liderima na tom mjestu. Smiješna je ova pozicija: imat ćemo u predsjedništvu jednog desno orjetiranog Bošnjaka, koji je obično i nacionalni lider i izrazito se zalaže za prava bošnjačkog naroda, i jednog Hrvata, multietničara, koji je ''alternativa'' i predstavlja sve građane BiH, ali najviše one koji su ga izabrali.
Bosnaci ne zele da se osjecaju gradjanima drugog reda na teritoriji BiH.
Ako je to tebi previse, onda je to tvoj problem.
Bosnjaci nece osutati od tog cilja, dok se do istog ne dodje.
Dosta ce jos vode proteci dok se taj cilj ne postigne, ali do tog mora doci.

Dolazim u zgradu stolacke opstine, posto sam trebao prisustvovati vjencanju. Na ulazu u zgradu hrvatska zastava :-)
I kako da se u tom gradu osjeca Bosnjak, nego gradjaninom drugog reda.
Da je to uradjeno u Grudama, pa haj i nekako, jer tu niko drugi osim Hrvata nece ni doci, ali u gradu gdje je 50% jednih i drugih, e to je jednostavno provociranje, aparthejd i nista drugo.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#40458 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by oakville »

zlajaBHF wrote:
Hafis wrote:
detroit-mercy
Znaci po tebi Bosnjaci bi trebali da mirno da prihvate da su neka podrucja BiH za njih totalno izgubljena iako su na tim podrucjima imali znatat udio stanovnistva u totalnoj populaciji iako i dan danas u tim podrucjima imaju svoju imovinu ili slicno.
Svi znamo što je bilo....ali specifikum je da se uporno ističu nečiji ''gubitci'' teritorija, dok se s druge strane ''dobitci'' vješto prešućuju.
Uvijek se poteže priča o povratku jednih te istih i nameće se kao problem cijele države.
Koliko se Srba i Hrvata danas vratilo u federaciju??... pod tim mislim u sredine gdje funkcionira većinska bošnjačka lokalna vlast. Radi se o promilima i o tome se ne priča, to je nebitno i za to postoji tuce ''opravdanja''....dvadeseto godina stara priča o pozivima raznih bobana, krajišnika, šuškova i ostale ekipe,...dalje ''oni ne žele suživot'', ne žele pod ''muslkimansku'' vlast.... i to je to - čića-mića i čista ''logika''.
Ali ljudi nema natrag, pored toga što ih tako ''silno'' očekuju da se vrate. Umjesto da se prestanu izmišljati sterteotipi možda bi ipaK malo trebalo pretresti i sebe samog i vidjeti ima li tu i neke ''domaće'' krivice. Ali uostalom, već je kasno...prekasno.
Ipak, pored brige za ''izgubljenom teritorijom' postoje i neki drugi osjećaji. Ne za suživotom ili idilom, ne to, već osjećaj nemoći što se ne može baš sve staviti pod svoju većinsku kontrolu...a htkjelo bi se itekako. Tako da priča o izboru ŽK kao jedinoj alternativi nacionalistima je ipak dosta plitka i ne može proći nikakv ozbiljniji test.
Politički lijevo bošnjačko glasačko tijelo koje čini nekih 20-25% stanovništva, svjesno prepušta izbor bošnjačkog člana predsjedništva onom desnijem političkom glasačkom tijelu (otuda i Silajdžić, Izetbegović...) i okreće se za hrvatskim ''mjestom'' koje s lakoćom uzima. I sve je ok jer može po zakonu. Tko drugačije misli fašista je i tornjak.

Pod krinkom brige za multietničnost svjesno za sva vremena ostavlja prostor nacionalnim bošnjačkim liderima na tom mjestu. Smiješna je ova pozicija: imat ćemo u predsjedništvu jednog desno orjetiranog Bošnjaka, koji je obično i nacionalni lider i izrazito se zalaže za prava bošnjačkog naroda, i jednog Hrvata, multietničara, koji je ''alternativa'' i predstavlja sve građane BiH, ali najviše one koji su ga izabrali.
Bosnaci ne zele da se osjecaju gradjanima drugog reda na teritoriji BiH.
Ako je to tebi previse, onda je to tvoj problem.
Bosnjaci nece osutati od tog cilja, dok se do istog ne dodje.
Dosta ce jos vode proteci dok se taj cilj ne postigne, ali do tog mora doci.

Dolazim u zgradu stolacke opstine, posto sam trebao prisustvovati vjencanju. Na ulazu u zgradu hrvatska zastava :-)
I kako da se u tom gradu osjeca Bosnjak, nego gradjaninom drugog reda.
Da je to uradjeno u Grudama, pa haj i nekako, jer tu niko drugi osim Hrvata nece ni doci, ali u gradu gdje je 50% jednih i drugih, e to je jednostavno provociranje, aparthejd i nista drugo.
Rješenje je da se na narednom popisu bošnjaci izjasne kao hrvati islamske vjeroispovijesti i nadglasaju hrvate katolike. Da sve bude unutar iste etničke zajednice i da se skroz šprdamo sa ovim sistemom.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40459 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

detroit-mercy wrote:drugo, ti jednostavno ili ne razumijes ili neces da razumijes Bosnjake koji kada kazu BiH onda misle na cjelokupan geografski prostor BiH a ne na Federaciju ili pojedine dijelove i kao narod Bosnjacima je interes da zive na cijelom podrucju BiH. Oni ne razmisljaju ako npr Srbi koji kazu nama je dovoljan RS a vi se jebite :D ili kao Hrvati koji kazu dosta nam je treci pa sta god on bio a vi se jebite.
Uporedimo to sa stanjem iz 91-e. Tada su naime Srbi imali interes da žive na cijelom prostoru Jugoslavije. Nisu razmišljali kao Hrvati koji kažu nama je dovoljna Hrvatska a vi se Jebite ili kao Slovenci kojima je dovoljna Slovenija.
detroit-mercy wrote:Znaci po tebi Bosnjaci bi trebali da mirno da prihvate da su neka podrucja BiH za njih totalno izgubljena iako su na tim podrucjima imali znatat udio stanovnistva u totalnoj populaciji iako i dan danas u tim podrucjima imaju svoju imovinu ili slicno.
A Srbi su 91-e trebali da prihvate da su za njih neka područja Jugoslavije (BiH i Hrvatska) totalno izgubljena iako su na tim područjima imali znatan udio stanovništva u totalnoj populaciji i svoju imovinu i slično? Veći su Srbi imali postotak u BiH nego Bošnjaci u RS-u. Jer nemojmo se zavaravati, da Srbi početkom devedesetih nisu ništa uradili sada bi BiH bila unitarna država Bošnjaka u kojoj bi Srbi bili nacionalna manjina vjerovatno ispod 10% do 2100-te. Nekada su Srbi živjeli na Kosovu a Mađari u Vojvodini. Bihać je bio hrvatski kraljevski grad. Nekada bilo sada se spominjalo.

Bošnjaka nije bilo na mapi (bukvalno) kada su se crtale banovina Hrvatska i banovina Srbija pred drugi svjetski rat. Samo zahvaljujući Titovom osnovnom cilju (da zajebe Srbe) BiH je dobila državnost u ZAVNOBIH-u i to u granicama na kojima može zahvaliti Turskim agresorskim osvajanjima po balkanu. Ali čak ni tada Bošnjaka nije bilo na mapi i nisu imali svoju baklju u grbu Jugoslavije. To je dokaz da BiH zaista nije bila zamišljena kao država Bošnjaka/Muslimana već samo kao prelazna tvorevina da se zajebu Srbi. Inače bi, po svom većinskom stanovništvu ali i po predratnoj podjeli na banovine pripala velikom većinom Srbiji. Bošnjaci bivaju priznati kao narod tek sedamdeset i neke a 91-e su većina tek na nekih tridesetak posto BiH. I kako se iz svega toga razvila potreba za cijelom BiH sa Bošnjake? Kakva je to megalomanija i ludilo? Pa donedavno nas nije bilo na mapi a sada bi 100% BiH.

40% BiH je sasvim dovoljno i pošteno za Bošnjake. Sve preko toga je megalomanija a megalomanija se plaća. Zajednička država u kojoj Srbi imaju mogućnost veta nema smisla jer to smo imali i da smo ostali u SR Jugoslaviji sa Srbijom i Crnom Gorom. Cijela poenta borbe za nezavisnost je bila da se dobije država u kojoj bi bili nezavisni naravno. A ne ponovo zavisni i kontrolisani sa samo 33% vlasti. Čemu 100 hiljada mrtvih i duplo više ranjenih ako smo na kraju opet pod kontrolom Srba? Još se Bošnjo raduje da se nadležnosti prenose na državni nivo. Da što više stvari može biti blokirano iz Banja Luke (čitaj Beograda).

Ah da, mi ćemo njih demografski uništiti. Hoćemo hoćemo. Za 50 godina a do tada ćemo i mi biti totalno oslabljeni i prepolovljeni u broju.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#40460 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by oakville »

Mister Yes wrote:
detroit-mercy wrote:drugo, ti jednostavno ili ne razumijes ili neces da razumijes Bosnjake koji kada kazu BiH onda misle na cjelokupan geografski prostor BiH a ne na Federaciju ili pojedine dijelove i kao narod Bosnjacima je interes da zive na cijelom podrucju BiH. Oni ne razmisljaju ako npr Srbi koji kazu nama je dovoljan RS a vi se jebite :D ili kao Hrvati koji kazu dosta nam je treci pa sta god on bio a vi se jebite.
Uporedimo to sa stanjem iz 91-e. Tada su naime Srbi imali interes da žive na cijelom prostoru Jugoslavije. Nisu razmišljali kao Hrvati koji kažu nama je dovoljna Hrvatska a vi se Jebite ili kao Slovenci kojima je dovoljna Slovenija.
detroit-mercy wrote:Znaci po tebi Bosnjaci bi trebali da mirno da prihvate da su neka podrucja BiH za njih totalno izgubljena iako su na tim podrucjima imali znatat udio stanovnistva u totalnoj populaciji iako i dan danas u tim podrucjima imaju svoju imovinu ili slicno.
A Srbi su 91-e trebali da prihvate da su za njih neka područja Jugoslavije (BiH i Hrvatska) totalno izgubljena iako su na tim područjima imali znatan udio stanovništva u totalnoj populaciji i svoju imovinu i slično? Veći su Srbi imali postotak u BiH nego Bošnjaci u RS-u. Jer nemojmo se zavaravati, da Srbi početkom devedesetih nisu ništa uradili sada bi BiH bila unitarna država Bošnjaka u kojoj bi Srbi bili nacionalna manjina vjerovatno ispod 10% do 2100-te. Nekada su Srbi živjeli na Kosovu a Mađari u Vojvodini. Bihać je bio hrvatski kraljevski grad. Nekada bilo sada se spominjalo.

Bošnjaka nije bilo na mapi (bukvalno) kada su se crtale banovina Hrvatska i banovina Srbija pred drugi svjetski rat. Samo zahvaljujući Titovom osnovnom cilju (da zajebe Srbe) BiH je dobila državnost u ZAVNOBIH-u i to u granicama na kojima može zahvaliti Turskim agresorskim osvajanjima po balkanu. Ali čak ni tada Bošnjaka nije bilo na mapi i nisu imali svoju baklju u grbu Jugoslavije. To je dokaz da BiH zaista nije bila zamišljena kao država Bošnjaka/Muslimana već samo kao prelazna tvorevina da se zajebu Srbi. Inače bi, po svom većinskom stanovništvu ali i po predratnoj podjeli na banovine pripala velikom većinom Srbiji. Bošnjaci bivaju priznati kao narod tek sedamdeset i neke a 91-e su većina tek na nekih tridesetak posto BiH. I kako se iz svega toga razvila potreba za cijelom BiH sa Bošnjake? Kakva je to megalomanija i ludilo? Pa donedavno nas nije bilo na mapi a sada bi 100% BiH.

40% BiH je sasvim dovoljno i pošteno za Bošnjake. Sve preko toga je megalomanija a megalomanija se plaća. Zajednička država u kojoj Srbi imaju mogućnost veta nema smisla jer to smo imali i da smo ostali u SR Jugoslaviji sa Srbijom i Crnom Gorom. Cijela poenta borbe za nezavisnost je bila da se dobije država u kojoj bi bili nezavisni naravno. A ne ponovo zavisni i kontrolisani sa samo 33% vlasti. Čemu 100 hiljada mrtvih i duplo više ranjenih ako smo na kraju opet pod kontrolom Srba? Još se Bošnjo raduje da se nadležnosti prenose na državni nivo. Da što više stvari može biti blokirano iz Banja Luke (čitaj Beograda).

Ah da, mi ćemo njih demografski uništiti. Hoćemo hoćemo. Za 50 godina a do tada ćemo i mi biti totalno oslabljeni i prepolovljeni u broju.

Uglavnom se slažem s tobom, ali malo pretjeruješ s tim "prebacivanje nadležnosti na državni nivo." Toga ti je skroz malo, a uzgred budi rečeno srbi su to planirali kao "stavljanje pod svoju kontrolu" pa je na terenu ispalo da je njihovo slabljenje. Od odbrane do UIO. Jedno su institucije drugo je život.
Uzgred Bih je opstala radi načina stvaranja rs-a i uloge hrvatske. Nisu bošnjaci (tačnije njihova politika) toliko željeli "100%" (prihvatili bi oni i 50 da im je neko dao) nego su im srbi i hrvati na pladnju uručili 100% svojim ponašanjem.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#40461 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by oakville »

Hafis wrote:
"zlajaBHF"
Bosnaci ne zele da se osjecaju gradjanima drugog reda na teritoriji BiH.
Ako je to tebi previse, onda je to tvoj problem.
Bosnjaci nece osutati od tog cilja, dok se do istog ne dodje.
Dosta ce jos vode proteci dok se taj cilj ne postigne, ali do tog mora doci.
Tko je o tome pričao? Pričamo o nametanju predstavnika kao vid unitarističke politike a ti mi o pravima i građanima drugog reda. nigdje veze s temom.
Uostalom svatko svakog pomalo handri ispod žita zapišavajući teren, i primoravajući ''manjinu'' da se prilagodi ukusu ''većine''. I tu nema imunih.
znači to smo riješili.
Dolazim u zgradu stolacke opstine, posto sam trebao prisustvovati vjencanju. Na ulazu u zgradu hrvatska zastava :-) I kako da se u tom gradu osjeca Bosnjak, nego gradjaninom drugog reda.
Da je to uradjeno u Grudama, pa haj i nekako, jer tu niko drugi osim Hrvata nece ni doci, ali u gradu gdje je 50% jednih i drugih, e to je jednostavno provociranje, aparthejd i nista drugo.
Ne skontah o kojoj je zastavi riječ? Zastava RHrvatske ili koja već? Ozbiljno pitam.
Vidim i ja tursku zastavu u svatovima u Mostaru pa ne pišem o tim glupostima.

A sad pitanje te zastave u Stocu. Ja sam tamo često nekim svojim poslom i stvasrno nisam vidio tu zastavu. Mada ne trvrdim da si to izmislio. E sad ne znam tko sprječava stočane da skinu tu zastavu, ili barem da postave neku ''svoju'', bilo koju.
Ili nisi nikad bio u Stocu ili namjerno foliraš. Zastava hdz-a je na pola čaršije tačno preko puta zastave abih. A na opštini je hrvatska zastava. Što opet nije zaustavilo one Dizdare da redom tuku članove hdz-a. To ti je slično srbima u podrinju koji su bili junaci tokom pljačke u ratu ali su strateški bježali od marisane nakon rata :D
salihh
Posts: 799
Joined: 25/01/2007 12:36

#40462 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by salihh »

Mister Yes wrote:
detroit-mercy wrote:drugo, ti jednostavno ili ne razumijes ili neces da razumijes Bosnjake koji kada kazu BiH onda misle na cjelokupan geografski prostor BiH a ne na Federaciju ili pojedine dijelove i kao narod Bosnjacima je interes da zive na cijelom podrucju BiH. Oni ne razmisljaju ako npr Srbi koji kazu nama je dovoljan RS a vi se jebite :D ili kao Hrvati koji kazu dosta nam je treci pa sta god on bio a vi se jebite.
Uporedimo to sa stanjem iz 91-e. Tada su naime Srbi imali interes da žive na cijelom prostoru Jugoslavije. Nisu razmišljali kao Hrvati koji kažu nama je dovoljna Hrvatska a vi se Jebite ili kao Slovenci kojima je dovoljna Slovenija.
detroit-mercy wrote:Znaci po tebi Bosnjaci bi trebali da mirno da prihvate da su neka podrucja BiH za njih totalno izgubljena iako su na tim podrucjima imali znatat udio stanovnistva u totalnoj populaciji iako i dan danas u tim podrucjima imaju svoju imovinu ili slicno.
A Srbi su 91-e trebali da prihvate da su za njih neka područja Jugoslavije (BiH i Hrvatska) totalno izgubljena iako su na tim područjima imali znatan udio stanovništva u totalnoj populaciji i svoju imovinu i slično? Veći su Srbi imali postotak u BiH nego Bošnjaci u RS-u. Jer nemojmo se zavaravati, da Srbi početkom devedesetih nisu ništa uradili sada bi BiH bila unitarna država Bošnjaka u kojoj bi Srbi bili nacionalna manjina vjerovatno ispod 10% do 2100-te. Nekada su Srbi živjeli na Kosovu a Mađari u Vojvodini. Bihać je bio hrvatski kraljevski grad. Nekada bilo sada se spominjalo.

Bošnjaka nije bilo na mapi (bukvalno) kada su se crtale banovina Hrvatska i banovina Srbija pred drugi svjetski rat. Samo zahvaljujući Titovom osnovnom cilju (da zajebe Srbe) BiH je dobila državnost u ZAVNOBIH-u i to u granicama na kojima može zahvaliti Turskim agresorskim osvajanjima po balkanu. Ali čak ni tada Bošnjaka nije bilo na mapi i nisu imali svoju baklju u grbu Jugoslavije. To je dokaz da BiH zaista nije bila zamišljena kao država Bošnjaka/Muslimana već samo kao prelazna tvorevina da se zajebu Srbi. Inače bi, po svom većinskom stanovništvu ali i po predratnoj podjeli na banovine pripala velikom većinom Srbiji. Bošnjaci bivaju priznati kao narod tek sedamdeset i neke a 91-e su većina tek na nekih tridesetak posto BiH. I kako se iz svega toga razvila potreba za cijelom BiH sa Bošnjake? Kakva je to megalomanija i ludilo? Pa donedavno nas nije bilo na mapi a sada bi 100% BiH.

40% BiH je sasvim dovoljno i pošteno za Bošnjake. Sve preko toga je megalomanija a megalomanija se plaća. Zajednička država u kojoj Srbi imaju mogućnost veta nema smisla jer to smo imali i da smo ostali u SR Jugoslaviji sa Srbijom i Crnom Gorom. Cijela poenta borbe za nezavisnost je bila da se dobije država u kojoj bi bili nezavisni naravno. A ne ponovo zavisni i kontrolisani sa samo 33% vlasti. Čemu 100 hiljada mrtvih i duplo više ranjenih ako smo na kraju opet pod kontrolom Srba? Još se Bošnjo raduje da se nadležnosti prenose na državni nivo. Da što više stvari može biti blokirano iz Banja Luke (čitaj Beograda).

Ah da, mi ćemo njih demografski uništiti. Hoćemo hoćemo. Za 50 godina a do tada ćemo i mi biti totalno oslabljeni i prepolovljeni u broju.
aiiiii.... bosnjaka je bilo prije vas, a inshallah, i poslije vas...
kakav si ti neznalica... citas li ti ista, covjece @mr yes
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40463 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Hafis wrote:
"zlajaBHF"
Bosnaci ne zele da se osjecaju gradjanima drugog reda na teritoriji BiH.
Ako je to tebi previse, onda je to tvoj problem.
Bosnjaci nece osutati od tog cilja, dok se do istog ne dodje.
Dosta ce jos vode proteci dok se taj cilj ne postigne, ali do tog mora doci.
Tko je o tome pričao? Pričamo o nametanju predstavnika kao vid unitarističke politike a ti mi o pravima i građanima drugog reda. nigdje veze s temom.
Uostalom svatko svakog pomalo handri ispod žita zapišavajući teren, i primoravajući ''manjinu'' da se prilagodi ukusu ''većine''. I tu nema imunih.
znači to smo riješili.
Dolazim u zgradu stolacke opstine, posto sam trebao prisustvovati vjencanju. Na ulazu u zgradu hrvatska zastava :-) I kako da se u tom gradu osjeca Bosnjak, nego gradjaninom drugog reda.
Da je to uradjeno u Grudama, pa haj i nekako, jer tu niko drugi osim Hrvata nece ni doci, ali u gradu gdje je 50% jednih i drugih, e to je jednostavno provociranje, aparthejd i nista drugo.
Ne skontah o kojoj je zastavi riječ? Zastava RHrvatske ili koja već? Ozbiljno pitam.
Vidim i ja tursku zastavu u svatovima u Mostaru pa ne pišem o tim glupostima.

A sad pitanje te zastave u Stocu. Ja sam tamo često nekim svojim poslom i stvasrno nisam vidio tu zastavu. Mada ne trvrdim da si to izmislio. E sad ne znam tko sprječava stočane da skinu tu zastavu, ili barem da postave neku ''svoju'', bilo koju.
Ima veze sa temom, jer si spominjao "grijehe" Bosnjaka i njihove politike nakon rata, i tvrdis da su glavni krivci.

Ja ti samo govorim sta je cilj Bosnjaka, i da je sasvim legitiman cilj.

Ja ti ne govorim o hrvatskim zastavama u svatovima, tu i jeste mjesto, ali im nije mjesto na zgradi opstine, koja nije hrvatska, nego svih gradjana Stoca.

Znaci, sve dok se Hrvati tako ponasaju prema Bosnjacima, nemaju pravo da se bune zbog politike Bosnjaka prema njima.
Ako krenemo sa pricom ko je prvi poceo, sigurno ces izgubiti, tako da je bolje da ne pocinjes.


Zastava nije drzave Hrvatske, sad ne znam da li vam je ona od HZHB ili HDZ-a ili neka treca.
To sa zastavom na zgradi opstine je samo primjer, kojih ima milion...
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#40464 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by oakville »

Hafis wrote:
oakville wrote: Ili nisi nikad bio u Stocu ili namjerno foliraš. Zastava hdz-a je na pola čaršije tačno preko puta zastave abih. A na opštini je hrvatska zastava. Što opet nije zaustavilo one Dizdare da redom tuku članove hdz-a. To ti je slično srbima u podrinju koji su bili junaci tokom pljačke u ratu ali su strateški bježali od marisane nakon rata :D
Budem u Stocu (doduše zadnjih godinu dana malo rjeđe) i stvarno ne obraćam pozornost na zastave (valjda navikao oko :) )
E sad, stvarno mi nije jasno ako Dizdari već mlate one Boškoviće i ekipu, što ne skinu tu ''hrvatsku'' zastavu sa zgrade općine.
Bit će da bi im tada nestalo materijala za kuknjavu o aparthejdu...ono dvije škole pod jednim krovom, nezaposlenost i ostali arsenal.
Zašto je ne skinu? Ja bih je skinuo da mi stvarno smeta, ozbiljno.... pa da ga vidim...tko koga. Ionako se više ne leži puno
Čuj što je ne skinu? Pa iz istog razloga što SDA godinama gura dvije škole pod jednim krovom (dok se fola bori protiv njih :mrgreen: ), hrvatske zastave i hrvatski jezik u svim školama - ovo je jedinstveni bošnjački projekat pravljenja hrvatske dijaspore. Pa ko će pomoći radnom tržištu hrvatske ako neće bošnjaci koji su stvorili 30% današnjeg stanovništva hrvatske i 40% stanovništva srbije? Bogami kratkoročno razmišljaš :mrgreen:
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#40465 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by The BEN10 »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/holbrook ... /140403057
Galbraith: Dopustite mi da nešto kažem, gospodine predsjedniče (…). Podržavamo teritorijalni integritet Hrvatske i također Bosne i Hercegovine. Nešto ranije pitali ste bi li takozvani sporazum, koji nikad nije postojao, bio prihvatljiv za SAD. Odgovor je vrlo jasan: nikad neće biti prihvatljivo za SAD. Mi jednostavnino nećemo sudjelovati u podjeli Bosne ni pod kakvim uvjetima. (….)
A kojih tek detalja sa ovakvih sastanaka nikad nećemo saznati.
I neko veli mogli smo oslobodit Bosnu, mogli smo... - ma mogli smo, al malo sutra. Dođe hadžo i veli: ovako ćete, doviđenja i prijatno. ;-)
User avatar
Danguba
Posts: 15923
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#40466 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

Nikolić i Radmanović razgovarali o obilježavanju 100. godišnjice od početka Prvog svjetskog rata



Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović je naglasio značaj obilježavanja 100. godišnjice i podvukao da pokušaji povlačenja paralela sa dešavanjima tokom devedesetih jednostavno ne mogu da budu prihvaćeni od strane Srba u Federaciji, saopštila je Pres služba predsjednika Srbije.


Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić razgovarao je danas u Beogradu sa članom Predsjedništva BiH iz entiteta Republika Srpska Nebojšom Radmanovićem. Jedna od tema razgovora Nikolića i Radmanovića bila je obilježavanju 100. godišnjice od početka Prvog svjetskog rata.

Kako je navedeno u saopštenju Službe za saradnju s medijima Predsjednika Srbije Nikolić je istakao da "Srbija aktivno treba da učestvuje u manifestacijama povodom godišnjice početka Prvog svjetskog rata i predstavi široj javnosti svoje viđenje istorijskih dešavanja, kako bi predupredila tendencije da se ponovo piše istorija i prekrajaju istorijske činjenice".

Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović je naglasio značaj obilježavanja 100. godišnjice i podvukao da pokušaji povlačenja paralela sa dešavanjima tokom devedesetih jednostavno ne mogu da budu prihvaćeni od strane Srba u Federaciji, saopštila je Pres služba predsjednika Srbije.

Na sastanku je razgovarano o značaju saradnje dvije zemlje radi stabilnosti i mira u regionu, navodi se u saopštenju.

(AA)
vjerujete li u ova blebetanja ili se zavrcu ruke u cetiri oka... :-)

pod pretpostavkom da je i tacno ovo o cemu su razgovarali( u sta cisto sumnjam), nije li trebao usaglasiti temu razgovora sa drugim clanovima predsjednistva???
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#40467 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

Što se tiče posjete Radmanovića, moje mišljenje je da nema govora o zavrtanju ruku, ali i da nisu čista posla. Nisam optimističan u pogledu promjene politike (niti strategije) Beograda prema BiH. Da su im u cilju bolji odnosi i promjena kursa, došao bi Nikolić u Sarajevo.
User avatar
Danguba
Posts: 15923
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#40468 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

daddy-kool wrote:Što se tiče posjete Radmanovića, moje mišljenje je da nema govora o zavrtanju ruku, ali i da nisu čista posla. Nisam optimističan u pogledu promjene politike (niti strategije) Beograda prema BiH. Da su im u cilju bolji odnosi i promjena kursa, došao bi Nikolić u Sarajevo.
Sta god mi mislili jedan vid pritiska EU ide preko Beograda. Koliko ce moci to bezbolno da primjene, ostaje da se vidi.

Krkan je vec davno presao crvenu liniju. Ne umiruje njega EU radi nas nego radi njih samih. Poceo je ugrozavati neke njihove interese surujuci sa Rusijom. (juzni tok, krediti i otkazivanje MMF-u, stavovi vezani za Ukrajinu...).
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#40469 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

Danguba wrote: Sta god mi mislili jedan vid pritiska EU ide preko Beograda. Koliko ce moci to bezbolno da primjene, ostaje da se vidi.

Krkan je vec davno presao crvenu liniju. Ne umiruje njega EU radi nas nego radi njih samih. Poceo je ugrozavati neke njihove interese surujuci sa Rusijom. (juzni tok, krediti i otkazivanje MMF-u, stavovi vezani za Ukrajinu...).
Sve to stoji, ali za sada ne vidimo konkretne akcije. Istina, Dodik gura prst u oko međunarodnoj zajednici svojim potezima, ali obim ruskog uticaja u RS ili Srbiji je ipak ograničen. Po potrebi postoje i konkretniji načini disciplinovanja.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#40470 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vivaldi »

daddy-kool wrote:Sve to stoji, ali za sada ne vidimo konkretne akcije
ma kakve uopste i mogu biti akcije od strane bilo koga? nikakve, sviranje klincu ko i svih ovih godina - nista se mijenja niti ce se promjeniti
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40471 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
nerijetko pomislim kakve bi stavove imali pojedinci da su rodjeni u nekoj drugoj etniji... pretpostavljam da bi kolega hafis imao nick tipa vikar ili djakon... i da bi po stavovima vukao malo vise na desno od kolege selna...
Au contraire, stovani kolega...seln je ubijedjeni ljevicar, bezmalo komunista. Glede nacije, smatram da su granice najveca glupost koja postoji. Glede vjere, smatram da je to apsolutno privatna stvar koja se nikog ne tice.
Ali se drzim one devize Borivoja Surdilovica: ako ker laje na mene, ujeo me - ne ujeo, ja cu ga nogom...
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#40472 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Mister Yes wrote:
madner wrote:Dokle smo, imali li novih nikova koji bi da se relaksiraju odnosi pod hitno ili ce nas neko mrko gledati? :D
Juče vele ne valja nam mlijeko. Sutra neće valjati ni meso. Pa onda ovo pa onda ono. :lol: Ne valja se sa rogatim bosti. Kako iko može zauzeti nadmen stav u odnosu na rogate stvarno je enigma. Ima da uradimo kako nam kažu ili nas neće biti.
To sa mlijekom više pogađa manji entitet, pa ako iza toga i ima nekog političkog pritiska, usmjeren je na Dodika.

Nego, svojim komentarom dodatno argumentuješ stav da bi podjela BiH bila katastrofalno rješenje po Bošnjake. Zamisli međunarodnu granicu na Vlašiću i Kupreškim vratima, Stašu Košarca i Marinka Ćavaru u poziciji da ucjenjuju i tvoju reakciju sažetu u "Ima da uradimo kako nam kažu ili nas neće biti." Koji bi to tek cirkus bio.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#40473 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

vivaldi wrote: ma kakve uopste i mogu biti akcije od strane bilo koga? nikakve, sviranje klincu ko i svih ovih godina - nista se mijenja niti ce se promjeniti
Akcije su moguće, trenutni interes Srbije prema BiH je zadržavanje statusa quo. Da je u interesu promjena odnosa, diplomatske veze bi održavali sa Sarajevom a kulturne (folklorne) sa BL.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#40474 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vivaldi »

daddy-kool wrote:Akcije su moguće, trenutni interes Srbije prema BiH je zadržavanje statusa quo. Da je u interesu promjena odnosa, diplomatske veze bi održavali sa Sarajevom a kulturne (folklorne) sa BL.
ma ne znam kakve akcije, obzirom da u bosni nema sta nije pokusano ali rjesenja je jednostavno nemoguce naci - vrtimo se ukrug over and over again

sto se tice sto se tice srbije i veza i to je sve isto ko i do sada, srbija ima kurtoazne veze sa sarajevom, a interesne sa banjalukom i ni tu se nista nece pormjeniti
User avatar
Danguba
Posts: 15923
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#40475 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Danguba »

vivaldi wrote:
daddy-kool wrote:Akcije su moguće, trenutni interes Srbije prema BiH je zadržavanje statusa quo. Da je u interesu promjena odnosa, diplomatske veze bi održavali sa Sarajevom a kulturne (folklorne) sa BL.
ma ne znam kakve akcije, obzirom da u bosni nema sta nije pokusano ali rjesenja je jednostavno nemoguce naci - vrtimo se ukrug over and over again

sto se tice sto se tice srbije i veza i to je sve isto ko i do sada, srbija ima kurtoazne veze sa sarajevom, a interesne sa banjalukom i ni tu se nista nece pormjeniti
ako sve sagledas i ove sa banja lukom su vise ''da onima napakostimo''.
Locked