Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4026 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

vazi wrote:
Puf wrote:
xamp wrote: Kirija je 300KM u prigradskom naselju ili u poprilicno (jako) losem stanu.
Rata je 900KM ako se uzima na kraci period malo veci iznos.
Mislim da je neki realniji omjer 400 <=> 650
Kiriju placam 300KM na Cengic Vili 2, granica sa Otokom, isti stan kada bi htio da kupim, trebalo bi mi 120 000KM.

Rata za kredit sa rokom otplate na 10 godina je : 1180KM , a na 15 godina 880KM

Tako da apsolutno nema smisla ona prica "Sto davati kiriju kad mozes placati ratu".

I eto ako cemo ici da ja "jeftino" placam kiriju i da uzmemo tvoju kiriju od 400 ili 450 opet je DUPLO veca rata i to na 15 godina.

A to da je kirija 300KM u prigradskom naselju i u losem stanju je smijesna izjava, mislim ono wtf... ispada da ako hoces normalan stan na potezu od Otoke do Malte, trebas dati 800 - 1000KM kirije... u kakvom vi filmu zivite nije mi jasno hahah
Nije kupovina stana potrosacki vec stanbeni kredit ( m u n :? , zaboravila ) znaci uzima se kredit na mini 20-30 god. I ta rata za 10 god postaje bezznacajna, stan ti ostane kao usteda jer te pare tesko da bi mogao ustediti na drugi nacin.

Edit i ostavis potomstvu stan koji mogu izdavati ili prodati sto nije zanemarljivo.

Pa kalkulacija i jest za stambeni kredit, a kredit dignuti na 30 godina je cisti debilizam, izvini ali tako je, ko digne kredit za stan na 30 godina je debil.

Prvo zato sto na dignutih 100 000KM, vrati preko 160 000KM, drugo sto si ROB iducih 30 godina, ne pita te niko imas li nemas li, ti MORAS dati ratu da bi zadrzao stan, sto znaci da iducih 30 godina uopste nije tvoj stan.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#4027 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

Puf wrote:
xamp wrote: Kirija je 300KM u prigradskom naselju ili u poprilicno (jako) losem stanu.
Rata je 900KM ako se uzima na kraci period malo veci iznos.
Mislim da je neki realniji omjer 400 <=> 650
Kiriju placam 300KM na Cengic Vili 2, granica sa Otokom, isti stan kada bi htio da kupim, trebalo bi mi 120 000KM.

Rata za kredit sa rokom otplate na 10 godina je : 1180KM , a na 15 godina 880KM

Tako da apsolutno nema smisla ona prica "Sto davati kiriju kad mozes placati ratu".

I eto ako cemo ici da ja "jeftino" placam kiriju i da uzmemo tvoju kiriju od 400 ili 450 opet je DUPLO veca rata i to na 15 godina.

A to da je kirija 300KM u prigradskom naselju i u losem stanju je smijesna izjava, mislim ono wtf... ispada da ako hoces normalan stan na potezu od Otoke do Malte, trebas dati 800 - 1000KM kirije... u kakvom vi filmu zivite nije mi jasno hahah
Ako placas 300KM taj stan onda:
1. nema sanse da vrijedi 120.000 kad bi se prodavao (moguce da bi ga vlasnik zacijenio toliko ali to nije vrijednost stana)
2. zivis kod nekog od rodbine ko ti je dao za jeftino da zivis
3. imao si srece kad si nasao taj stan, a da imalo valja, jer sanse da se nadju stanovi koji valjaju, koji su jeftini (ispod 400) je oko 2-3%. Otprilike manje od sansi da nadjes pravo dobar stan za ispod 90k
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4028 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

Apsolutno se slazem sa opcijom da je kredit bolji od kirije. Kirija nikad nije bolja od rate niti ce kad biti jer te pare odose drugom. Ratu kredita mozes posmatrati kao investiciju jer na kraju imas stan koji vrijedi malo manje od toga koliko te kredit s kamatama izasao (sa danasnjim kamatama od oko 3,2%).

Citava svjetska ekonomija se vrti oko kredita, Svabe, Amerikanci, ... sve kupuju kreditiranjen, lizingom, itd, tako im se popravlja kreditni rejting ako redovno koriste i otplacuju kredite pa kasnije dobijas povoljne kamate itd.

Naravno ko ima keš, bolje ga je uloziti nego da mu stoji, ali ko nema, kredit je 10000 puta bolja opcija nego kirija ali pod uslovom da si dobro izracunao kako ces se nositi s tim kreditom :) Cak po mom misljenju najbolja opcija je uzeti prvo jeftiniji stan (manji, na losijoj lokaciji) pa da ga otplatis za 7 godina npr i onda imas dobru bazu za veci stan a imas i iskustvo kako je to biti u kreditu pa znas da li da ponovo ides u kredit ili ne. Ja sam tako uradio i ispalo je ok.

Slazem se i sa kolegom Puf da je kredit na 30 godina bas losa opcija. Mada ako dodje do toga da ne mozes otplacivati banka ce uciniti sve da se dogovorite, produzit ce kredit, refinansirati, milion opcija samo da oni ne moraju uzimati tvoj stan i prodavati ga.
Last edited by kindlas on 08/05/2018 10:07, edited 1 time in total.
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#4029 Re: Cijene stanova All about

Post by probook »

Puf wrote:
xamp wrote: Kirija je 300KM u prigradskom naselju ili u poprilicno (jako) losem stanu.
Rata je 900KM ako se uzima na kraci period malo veci iznos.
Mislim da je neki realniji omjer 400 <=> 650
Kiriju placam 300KM na Cengic Vili 2, granica sa Otokom, isti stan kada bi htio da kupim, trebalo bi mi 120 000KM.

Rata za kredit sa rokom otplate na 10 godina je : 1180KM , a na 15 godina 880KM

Tako da apsolutno nema smisla ona prica "Sto davati kiriju kad mozes placati ratu".

I eto ako cemo ici da ja "jeftino" placam kiriju i da uzmemo tvoju kiriju od 400 ili 450 opet je DUPLO veca rata i to na 15 godina.

A to da je kirija 300KM u prigradskom naselju i u losem stanju je smijesna izjava, mislim ono wtf... ispada da ako hoces normalan stan na potezu od Otoke do Malte, trebas dati 800 - 1000KM kirije... u kakvom vi filmu zivite nije mi jasno hahah
U Mostaru nema normalnog namjestenog stana ispod 400 KM. Znam covjeka sto placa 450 kiriju, sada uzima stambeni kredit sa ratom mislim oko 550 KM.
To da si rob sto kazes i placas kredit ne stoji ti, jer si rob i placas kiriju. Znaci ne mozes kiriju da ne placas ako nemas svoj stan ili kucu.
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#4030 Re: Cijene stanova All about

Post by vazi »

Puf wrote:
vazi wrote:
Puf wrote:
Kiriju placam 300KM na Cengic Vili 2, granica sa Otokom, isti stan kada bi htio da kupim, trebalo bi mi 120 000KM.

Rata za kredit sa rokom otplate na 10 godina je : 1180KM , a na 15 godina 880KM

Tako da apsolutno nema smisla ona prica "Sto davati kiriju kad mozes placati ratu".

I eto ako cemo ici da ja "jeftino" placam kiriju i da uzmemo tvoju kiriju od 400 ili 450 opet je DUPLO veca rata i to na 15 godina.

A to da je kirija 300KM u prigradskom naselju i u losem stanju je smijesna izjava, mislim ono wtf... ispada da ako hoces normalan stan na potezu od Otoke do Malte, trebas dati 800 - 1000KM kirije... u kakvom vi filmu zivite nije mi jasno hahah
Nije kupovina stana potrosacki vec stanbeni kredit ( m u n :? , zaboravila ) znaci uzima se kredit na mini 20-30 god. I ta rata za 10 god postaje bezznacajna, stan ti ostane kao usteda jer te pare tesko da bi mogao ustediti na drugi nacin.

Edit i ostavis potomstvu stan koji mogu izdavati ili prodati sto nije zanemarljivo.

Pa kalkulacija i jest za stambeni kredit, a kredit dignuti na 30 godina je cisti debilizam, izvini ali tako je, ko digne kredit za stan na 30 godina je debil.

Prvo zato sto na dignutih 100 000KM, vrati preko 160 000KM, drugo sto si ROB iducih 30 godina, ne pita te niko imas li nemas li, ti MORAS dati ratu da bi zadrzao stan, sto znaci da iducih 30 godina uopste nije tvoj stan.
Ne mislimo isto :-D

Ne znam nikoga ko je kupio stan na kredit od 10 god. Obicno ide od 20 pa na dulje, kupovina nekretnine za mladi bracni par je dugorocno rjesavanje krova nad glavom i za 10 god te pare gube na vrijednosti a kupljeni stan dobiva na vrijednosti.
Mi smo, vodeni tvojom logikom, kupili prvi, manji stan na 10 god nakon tiga ga popravili i prodali za 3-4x skuplje ( nas je pomogo prelazak na euro pa je rako cijena skocila) i onda kupili veci ali posto je logika moga muza ko i tvoja kupili smo slabije nego sto smo mogli i trebali, kupili u prizemlju i to nikom ne preporucujem. Da me posluso i usufio se vise a mogli smo danas smo mogli imati jako dobar stan al eto, njemu draze gizdati kucu u bih nego ovdje.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4031 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

Evo i ja da se nadovezem jer sam pomalo i upucen. Stan koji kosta oko 100k se iznajmljuje od 400-500 KM.
To i jeste otprilike neka cijena iznajmljivanja u SA. Naravno da je bolje uzeti ratu kredita od 650KM. Nema potrebe da se ide sad u detalje.
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4032 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

Mozemo samo reci da se slazemo da se ne slazemo.

Jednostavna racunica, glup ko ne skonta

Rata kredita 850KM (osnovica 550, kamata 300), 15 godina rob. Tek nakon 15 godina tvoj stan.

Kirija 300KM, i hladno ostavljas svaki mjesec ovih 500KM sto bi davao za ratu i tvoj stan bez robovanja. Samo malo strpljenja i karaktera treba.

Krediti su za ljude koji ne znaju sa parama.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5880
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#4033 Re: Cijene stanova All about

Post by azurna_obala »

Svi glupi, samo ti pametan.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#4034 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Puf wrote:Mozemo samo reci da se slazemo da se ne slazemo.

Jednostavna racunica, glup ko ne skonta

Rata kredita 850KM (osnovica 550, kamata 300), 15 godina rob. Tek nakon 15 godina tvoj stan.

Kirija 300KM, i hladno ostavljas svaki mjesec ovih 500KM sto bi davao za ratu i tvoj stan bez robovanja. Samo malo strpljenja i karaktera treba.

Krediti su za ljude koji ne znaju sa parama.
Amin!

Potrebno ponekad u biznisu kao obrtni kapital i to u kratkim periodima. Kredit na 10+ godina, hvala ali ne hvala!
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4035 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

azurna_obala wrote:Svi glupi, samo ti pametan.
Nisu glupi, samo ne znaju sa parama.

Pa placaju po 60 000KM kamate na iznos od 100 000KM na 20+ godina.

Cijena njihovog labavog karaktera i neJmanja kontrole nad novcem je 60 000KM :D
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#4036 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Ma da, bolje je da u podstanarima vlasniku plaćaš ratu za stan. I onda on ima stan a ti pod most. Šta će levati.

Bošnje :-)
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4037 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

Puf wrote:Mozemo samo reci da se slazemo da se ne slazemo.

Jednostavna racunica, glup ko ne skonta

Rata kredita 850KM (osnovica 550, kamata 300), 15 godina rob. Tek nakon 15 godina tvoj stan.

Kirija 300KM, i hladno ostavljas svaki mjesec ovih 500KM sto bi davao za ratu i tvoj stan bez robovanja. Samo malo strpljenja i karaktera treba.

Krediti su za ljude koji ne znaju sa parama.
amko761 wrote:Ma da, bolje je da u podstanarima vlasniku plaćaš ratu za stan. I onda on ima stan a ti pod most. Šta će levati.

Bošnje :-)
Izgleda da nisi skontao, bosnjo :izet:
Last edited by Puf on 08/05/2018 12:56, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4038 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

amko761 wrote:Ma da, bolje je da u podstanarima vlasniku plaćaš ratu za stan. I onda on ima stan a ti pod most. Šta će levati.

Bošnje :-)
Ko ima novaca bolje biti podstanar. :)
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#4039 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Jesam, ne sekiraj se. Hebo levate, ti si pametan, idi ti u podstanare, to je zakon. Bespredmetna je daljnja rasprava o ovoj nebulozi. Poz.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#4040 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Nije skont'o :)

K'o crtanom, nije se sjetio da zna da leti :D
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#4041 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

Puf wrote:Mozemo samo reci da se slazemo da se ne slazemo.

Jednostavna racunica, glup ko ne skonta

Rata kredita 850KM (osnovica 550, kamata 300), 15 godina rob. Tek nakon 15 godina tvoj stan.

Kirija 300KM, i hladno ostavljas svaki mjesec ovih 500KM sto bi davao za ratu i tvoj stan bez robovanja. Samo malo strpljenja i karaktera treba.

Krediti su za ljude koji ne znaju sa parama.
Racunaj na to da cijena stanova raste i da za te pare kad skupis neces moci to priustiti.
S druge strane, ako ti je kamara oko 3%, toliko otprilie iznosi godisnja influacija istih tih para koje stekas... taman za 15 godina kad skupis te pare, trebat ce ti duplo vise da kupis nesto sebi.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4042 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

Koja umjetnost jbte. Sve razvijene zemlje zive od kredita samo se kod nas jos vjeruje u pare pod dusek.

Toliko je smijesno ulaziti u ovu raspravu uopste, da se govori o kreditu za kupovinu auta ili neke druge gluposti pa hajde, ali stana koji ce uvijek imati vrijednost i koji je potreba a ne luksuz onda fakat ne razumijem.

Ako se podigne kredit na xxx iznos na x godina, ne znaci da ce neko robovati isto toliko godina i za taj isti iznos. Moze se ustediti i otplatiti ranije, ili ako ode vrijednost prodati stan i otplatiti dug i zaraditi na svemu.

Ja sa 23 godine uzeo kredit, kupio stan, nakon 3 godine prodao i imao profit od 33% od originalnog kredita. Rata bila ista kao i renta, i taj procenat je nakon sto sam uzeo sebi nazad depozit/ucesce.

Cijene koje ti navodis su vise nego nerealne, nema stana za rentu od 300 maraka nigdje u SA a da je iole OK.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#4043 Re: Cijene stanova All about

Post by Trebam te »

Kolika je renta na Cobaniji za stan 80-ak M2?
Last edited by Trebam te on 08/05/2018 13:15, edited 1 time in total.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#4044 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Likov prijedlog je da se 15 godina živi u tuđem stanu i plaća kirija, i skupljaju pare za svoj stan. A za to vrijeme je već otplatio pola stana vlasniku. I vlasnik je levat a on pametan.

Hebo me internet i djeca po njemu, šta ja čitam. Pfff.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#4045 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Ispada da svi krecu od nule, nemaju nista vlastite ustedjevine, nasljedstvo, dio vece ili manju nekretninu?

Svima fali sto milja do prve nekretnine?
User avatar
MMM1977
Posts: 6717
Joined: 15/07/2009 12:56

#4046 Re: Cijene stanova All about

Post by MMM1977 »

Tuzla111 wrote:Ma kako bi to iskombinovao kad sam dva puta u zivotu bio u Lukavici.
Pa otiđi, neće ti niko ništa :D
kindlas
Posts: 480
Joined: 14/11/2017 17:54

#4047 Re: Cijene stanova All about

Post by kindlas »

Puf wrote:Mozemo samo reci da se slazemo da se ne slazemo.

Jednostavna racunica, glup ko ne skonta

Rata kredita 850KM (osnovica 550, kamata 300), 15 godina rob. Tek nakon 15 godina tvoj stan.

Kirija 300KM, i hladno ostavljas svaki mjesec ovih 500KM sto bi davao za ratu i tvoj stan bez robovanja. Samo malo strpljenja i karaktera treba.

Krediti su za ljude koji ne znaju sa parama.
Moze i tako, ali nije bas najbolja racunica. Gledaj to ovako, je li bolje placati tih 300KM kamate banci i na kraju imas svoj stan ili je bolje placati kiriju pa na kraju opet nemas svoj stan (kao taj koji si mogao odma kupiti) jer cijene rastu, kamate padaju, zivio si u tudjem stanu u koji nije bilo isplativo nista ulagati jer nije tvoj, namjestaj koji si kupio ti mozda nece odgovarati u tvom stanu.

Ne vidim ni jedan argument u korist kirije, kamatom od 300KM si rob banci, kirijom od 300KM si rob vlasniku stana koji te sutra moze istjerati bez obzira sto si mu krecio stan, ulagao, ...
User avatar
xoklix
Posts: 3391
Joined: 16/01/2018 16:07

#4048 Re: Cijene stanova All about

Post by xoklix »

Puf wrote:
azurna_obala wrote:Svi glupi, samo ti pametan.
Nisu glupi, samo ne znaju sa parama.

Pa placaju po 60 000KM kamate na iznos od 100 000KM na 20+ godina.

Cijena njihovog labavog karaktera i neJmanja kontrole nad novcem je 60 000KM :D
Tih 60.000 ce za 20 god. vrijediti 40.000... a stan 150.000
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4049 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

xamp wrote:
Puf wrote:Mozemo samo reci da se slazemo da se ne slazemo.

Jednostavna racunica, glup ko ne skonta

Rata kredita 850KM (osnovica 550, kamata 300), 15 godina rob. Tek nakon 15 godina tvoj stan.

Kirija 300KM, i hladno ostavljas svaki mjesec ovih 500KM sto bi davao za ratu i tvoj stan bez robovanja. Samo malo strpljenja i karaktera treba.

Krediti su za ljude koji ne znaju sa parama.
Racunaj na to da cijena stanova raste i da za te pare kad skupis neces moci to priustiti.
S druge strane, ako ti je kamara oko 3%, toliko otprilie iznosi godisnja influacija istih tih para koje stekas... taman za 15 godina kad skupis te pare, trebat ce ti duplo vise da kupis nesto sebi.
Po ovome vidim da ne znas kako se racuna kamata i rata. Ti mislis ako ti je kamata 3%, da ces vratiti 3% vise na uzeti iznos kredita. Grijesis, grdno.
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#4050 Re: Cijene stanova All about

Post by Puf »

xoklix wrote:
Puf wrote:
azurna_obala wrote:Svi glupi, samo ti pametan.
Nisu glupi, samo ne znaju sa parama.

Pa placaju po 60 000KM kamate na iznos od 100 000KM na 20+ godina.

Cijena njihovog labavog karaktera i neJmanja kontrole nad novcem je 60 000KM :D
Tih 60.000 ce za 20 god. vrijediti 40.000... a stan 150.000
Doduse, nisam uzeo u racunicu godisnju inflaciju
Post Reply