Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post Reply

Da li razumijete zasto ljudi glasaju za Trumpa?

Poll ended at 06/10/2016 21:19

Razumijem
108
59%
Ne razumijem
68
37%
Ne zelim odgovorit
8
4%
 
Total votes: 184

User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4026 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

sumirprimus wrote:
Black swan wrote:
burgundy wrote:Jos malo je ostalo do preuzimanja bijele kuce.Obama na sve nacine pokusava da dodatno narusi odnose sa Rusijom,ovaj zadnji slucaj sa protjerivanjem ruskih diplomata iz SAD.Sreca pa Putin ne nasjeda na to,svaka cast,htio Obama bacit kost novoj nadolazecoj administraciji.Kakav los politicar,ali ubrzo je proslost.

odoše štetočine :lol: :lol: :lol: :lol: najkrivlja im je demokracija kada gube

liberalni fašisti
cuj liberalni fasisti.
ovo je nespojivo.fasizam je eksluzivno produkt tradicionalists i konzervativaca
Kakve nebuloze lik pise, to je za sjest i plakat. :roll:

Danas, tj. ovih dana, putujem puno za praznike. Dosta vremena u autu. I slusam podcast Axelroda, intervju sa Obamom. I kontam jbt kako elokventan covjek, zadao se u jednom momentu u pricu o Foucaultu. Kontam, ovaj buduci predsjednik, da li je uopste cuo to ime, kamo li nesto procitao. :-)
Al hajde to, nego frajer prica o drustvenoj svjesnosti, volonterskom radu, prica kako je jos koliko 2000e bio u situaciji da mu je blokirana debitna kartica. Mama ga rodila sa 18 godina, zivila od foodstamps, Axelrod je nazvao hipikom. Prvo se zabavljala sa ovim Afrikancem, poslije sa Indonezijcem. I iz svega toga izrastao mali Barry, koji ce samo 4 godine nakon 2000e biti keynote speaker na DNC. Kaze lik Hillary je napravila gresku sto nije isla u okruge gdje je radnicka klasa. Sto se pravila pretpostavka da ljudi kojima upravo politika Demokrata najvise pomaze ce glasati za njih. U drzavama poput West Virginia, ili Kentucky, kaze, vecina ljudi koji su hajrovali od Obamacare su danas Trumpovi glasaci, medjutim njima odluke Obamine administracije interpretiraju Rush Limbaugh i FOX News, a ne Demokrate na terenu. U tome je bio problem.
Helem slusam njega, a vamo jutros neko mi posla link Trumpove idiotske novogodisnje cestitke na Twiteru. Isto dijete da je pisalo.
Kakva frapantna razlika. :shock:

I onda ovi likovi dodju na forum i pisu nebuloze poput ovih iznad. Prosto nevjerovatno. Isto paralelni univerzum, gdje sve sto je glupo je pametno, i sve sto je lose je dobro. Da pricamo o konkretnoj politici, pa da se zadas u neku raspravu, ali ovo. :-)

Obama prica o Fukou, Trump ne zna ni ko je H.K. Andersen, ali ga savrseno emulira.
User avatar
TAFKAP
Posts: 11966
Joined: 30/09/2011 07:49

#4027 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by TAFKAP »

"Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" - Ivo Andrić

Ovaj se fenomen izgleda ciklicno pojavljuje svakih pedesteak godina, uveliko je uhvatio maha cijelom Evropom, nadajmo se da ce biti boljeg ishoda nego prosli put.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4028 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by sumirprimus »

sve mi alec baldwin u glavi kad ovaj tvita. not gonna happen :lol:
so wrong! :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 46361
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4029 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by pici »

Naftna berza konačno otvorena, cijena u Evropi skočila na 58 dolara
Image
User avatar
wonkaw
Posts: 505
Joined: 14/07/2015 18:19
Location: daleko od fukare i lopova, jos dalje od hodza i popova
Contact:

#4030 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by wonkaw »

TAFKAP wrote:"Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" - Ivo Andrić

Ovaj se fenomen izgleda ciklicno pojavljuje svakih pedesteak godina, uveliko je uhvatio maha cijelom Evropom, nadajmo se da ce biti boljeg ishoda nego prosli put.
nije istina to za fukaru, bogati uvelicavaju svoje bogatstvo, fukara je jos vise siromasnija zato sto AKADEMICI SUTE... prodane duse SUTE, napisu koju knjigu i to je to, nije pamet za papira, treba da se dignu i ponesu zastavu, da budu ispred fukare, da ruse bogate zajedno, ali ne, oni sute!
User avatar
Čitalac
Posts: 8183
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#4031 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Čitalac »

Nakon Trumpove kritike, Ford odustao od izgradnje fabrike u Meksiku, umesto toga ulaže 700 miliona u fabriku u Michiganu, prenosi Reuters.

http://www.reuters.com/article/us-ford- ... SKBN14N1EO
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4032 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sumirprimus wrote:eto sta su tradicionalisti i konzervativci dobra ucinili za ljudski rod?
kao pokret,partija,monarhija.teokratija kakve vec s ve imaju?
išta?
McDonald's
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4033 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Čitalac wrote:Nakon Trumpove kritike, Ford odustao od izgradnje fabrike u Meksiku, umesto toga ulaže 700 miliona u fabriku u Michiganu, prenosi Reuters.

http://www.reuters.com/article/us-ford- ... SKBN14N1EO
Neka vrsta "dogovorne" ekonomije. :oops:
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#4034 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Acid25 »

Trump zadržava kompanije tako što im vrši razne ustupke. Vi nama džobs, mi vama manje zakona i ograničenja. Drugačije ne može.
To će korporacije dobro da iskoriste.
Na kraju će opet morati uvoziti Meksikance da im popune fabriku. :-)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4035 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Acid25 wrote:Trump zadržava kompanije tako što im vrši razne ustupke. Vi nama džobs, mi vama manje zakona i ograničenja. Drugačije ne može.
To će korporacije dobro da iskoriste.
Na kraju će opet morati uvoziti Meksikance da im popune fabriku. :-)
U principu ovim odstupaju od osnovnih postulata kapitalizma. Ja bih rekao da je to jedna vrsta ucjene kada jedan predsjednik države komentira i kritikuje poslovne poteze privatnih kompanija. Ovo mi je OK za zemlje tipa Pakistan, Iran, čak ni u Turskoj nisam vidio ništa slično. Ali OK, da vidimo kakve će rezultate to dati, Trump će voditi Ameriku kao svoju firmu...ništa dobro na kraju neće izaći iz toga.
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#4036 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Acid25 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:.
To su jeftini ustupci koji nude kratkoročnu dobit, ali dugoročno će naštetiti radničkoj klasi...
Pa zar neko očekuje da lik koji je 6 puta bankrotirao popravi ekonomiju.

http://www.motherjones.com/politics/201 ... trump-debt
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4037 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Acid25 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:.
To su jeftini ustupci koji nude kratkoročnu dobit, ali dugoročno će naštetiti radničkoj klasi...
Pa zar neko očekuje da lik koji je 6 puta bankrotirao popravi ekonomiju.

http://www.motherjones.com/politics/201 ... trump-debt
Naravno da ne i jasno mi je da su to populističke mjere i potezi. Narediš jednostavno kompanijama da se umjesto ekonomskom logikom vode jeftinim patriotizmom...ovaj će sjebati sve pozitivne ekonomske efekte Obma administracije.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#4038 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Fudo387 »

Acid25 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:.
To su jeftini ustupci koji nude kratkoročnu dobit, ali dugoročno će naštetiti radničkoj klasi...
Pa zar neko očekuje da lik koji je 6 puta bankrotirao popravi ekonomiju.

http://www.motherjones.com/politics/201 ... trump-debt
Nije on nikad bankrotirao.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4039 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Fudo387 wrote:
Acid25 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:.
To su jeftini ustupci koji nude kratkoročnu dobit, ali dugoročno će naštetiti radničkoj klasi...
Pa zar neko očekuje da lik koji je 6 puta bankrotirao popravi ekonomiju.

http://www.motherjones.com/politics/201 ... trump-debt
Nije on nikad bankrotirao.
Nije on, jesu firme u njegovom vlasništvu.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#4040 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Fudo387 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nije on, jesu firme u njegovom vlasništvu.
Eeeee :D
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#4041 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Acid25 »

Fudo387 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nije on, jesu firme u njegovom vlasništvu.
Eeeee :D
You rascal you.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4042 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

pasha078 wrote:
Citam gore napisano, ne mogu vjerovati da Axelrod & co jos uvijek ne shvataju sustinu poraza. Nisam slusao njegov intervju, ali sto si ti ovdje napisao, ako je tako rekao, onda su Dems stvarno u magli! Pa da je Hillary visila 24/7 u tim radnickim sredinama ne bi promijenilo nista. Jos uvijek demsi stavljaju fokus na pricu, kako upakovati poruku, a ne na sustinu. HRC nije imala program koji bi uspjesno parirao Trumpu, stoga dzaba prica.

Ja sam i na ovom forumu, i "uzivo" raspravljao nasiroko sa demokratama upozoravajuci da Trump ima program, prilicno radikalan i prilicno privlacan radnickoj klasi. No ljudi su me ismijavali, jer mainstream dems nisu mogli vidjeti ni cuti dalje od "lets grab them by the pussy" ili ostalih bisera, koji, ispostavilo se, u konacnici nisu bili bitni.

Npr, HRC je na kraju i sama postala protivnik TTIPsa, pod pritiskom i Bernija i Trumpa, ali je dugo podrzavala globalizaciju. Ljudi nisu glupi, te joj nisu vjerovali. Znas i sam koliko su NAFTA i sl omrazeni kod radnicke klase. Drugo, u kampanji Trump je prijetio firmama koje outsource dodatnim tarifama i taxama. takva politika, za mainstream politicara je neprihvatljiva, nikad ne bi mogli cuti Hillary da izusti takve prijetnje. Ali radnickoj klasi to je bio melem za usi. I zaista, prati vijesti (danas evo sa Fordom), jedna po jedna firma otkazuju planove da sele fabrike. Ocigledno je da se boje Trumpa i idu politikom manjeg otpora. (BTW for the record, ja se ne slazem sa takvom politikom jer cemo zavrsiti u trgovinskom ratu, ali glasacima je to melem).

Dakle HRC jednostavno nije mogla parirati sustinom, docim je Berni mogao. I sada dodje tu Axelrod, ma koliko obrazovan on bio, i iznosi nebulozu da je stvar bila u "salesmanship". On je suvise pametan za takvu izjavu, sigurno i sam zna da nije u pravu. mislim da je Axelrod odraz politike krupnog kapitala, donatora, politicki spinera itd... iz koje ni tako inteligentna osoba vise ne moze da se iscupa.

No sve to receno, slazem se sa tobom glede komentara Trumpovaca. Kada citam sta pisu ovdje (a i generalno), iako ja i ti imamo razlika u razmisljanju, opet su minorne u poredjenju sa tim. Smatram da direkcija demsa ne treba biti "bolji glasnogovornik" ili "bolji salesman" vec fundamentalno nove ideje alla Berni.
Da li ti smatras da je "program" kojeg nude Republikanci bolji za radnicku klasu od programa kojeg nude Demokrati? Ili eto, Trump vs Clinton? Recimo da je Clinton more of the same (as Obama), sta to nudi Trump sto ce sustinski pomoci radnickoj klasi? Znaci pitam tebe, sta ti mislis, ne sta misli radnicka klasa? (I da se razumijemo, pod ovim pojmom smatram bjelacku populaciju bez fakultetske diplome)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4043 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

Opet stavljas u isti kos Sandersa i Trumpa. Van pameti fakat.

No dobro, da preskocimo komentare da "Trump ima program, iako je los, za razliku od Clinton, koja nije imala neki plan, nije mislila da Obamacare ima bilo kakvih problema, i nije bila za single-payer plan", niz nevjerovatnih tvrdnji koje ne znam gdje da pocnem uopste komentirati....

Hajmo ovako, konkretno sto se tice Obamacare. Posto kazes da su "ga i Trump i Bernie kritikovali", zasto ne napises sta su to konkretno kritikovali? Jedan tvrdi da treba uvesti universal health care, drugi tvrdi da treba vratiti free market u zdravstveno osiguranje (to je prakticno ono sto smo imali prije btw). Znaci jedno ne moze biti vise razlicito od drugog. I tebi tvrdnja - eto vidite da su oni u stvari isti, jer "oba kritikuju" Obamacare.

I naravno da ono sto rade Republikanci steti radnickoj klasi. Rezanje taksi za bogate, rezanje regulacija, ukidanje i zabrana sindikalnog udruzivanja, smanjenje opcija za zdrastveno osiguranje...Za koga su Demokrati uvodili Obamacare? Pa nije valjda da otmu radnicima i daju bogatima? Sta mislis zasto je ACA ovakav nakaradan? Zar ne shvatas da vecina Demokrata jesu za single-payer health care, ali ne mogu da to sprovedu u djelo, jer imaju protiv sebe gomilu tupana? Kazes drzave poput TN ili AL opt out of Medicaid expansion pa nastao problem? Pa zasto su bas te drzave opt out? Mislim ono...

Ja ne znam nijednog jedinog glasaca koji je glasao za Trumpa i Sandersa. U stvari najzagrizeniji Sandersovci su najglasniji protiv Trumpa. Ne znam nikog ko misli da postoje ikakve doticne tacke izmedju dvojice. Razlika izmedju njih je VECA nego izmedju Clinton i Trump. Stvarno ne znam u kojem svijetu ti zivis pa da pravis te poveznice? Ne kazem da ne postoji, ali na isti nacin se onda moze tvrditi da su postojali glasaci Clinton koji nikad ne bi glasali za Sandersa.

Jedina stvarna poveznica izmedju Sandersa i Trumpa je da su obojica anti-establishment. U tu kategoriju se komotno moze svrstati u Obama kad je pocinjao.

A posto uporno sparujes ovu dvojicu, a tvrdis da si navijac Sandersa, onda ti nece biti nikakav problem uzivati u naredne 4 godine Trumpove vladavine. Prva stvar na programu - ukidanje Obamacare.

Politika je umjetnost moguceg, a zakoni su kompromis. Retorika i izprazne fraze ne donose konkretno nista, pogotovo ne toj radnickoj klasi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4044 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

pasha078 wrote:BTW, sad vidim da si me pitao sta su konkretno kritikovali kod Obamacare. Pa buraz, jel ti citas sta ja pisem? Pa napisah ti, visoke premije, nema drzavnih dotacija ako imalo vise zaradjujes itd... visoki deductables.....
Pa ne utvrdjuje Obamacare visinu premija i deductibles, vec insurers koji i dalje diktiraju trziste. To nije Obamacare, vec posljedica kompromisnog rijesenja, koje po a) Sandersu nije otislo dovoljno daleko, po b) Trumpu, nikad drzava nije ni trebala uvoditi sebe u pricu. Dva dijametralno suprotna stava.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4045 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

pasha078 wrote: Slicni su upravo u toj kritici, no tu slicnost prestaje. To je ono sto uporno tvrdim i ti se uporno pravis da ne razumijes (a pametan si tako da znam da foliras). Evo tri dodirne tacke glede te kritike: Globalizam (Trump i Berni kritikovali, HRC za, tek last minute presla lafo u kontra tabor), Obamacare (Trump i Sanders kritikovali, naravno Berni "kritika u rukavicama", HRC za uz male modifikacije), americka ekspanzionisticka vanjska politika, Trump i Berni protiv, HRC again hawk). Eto dao sam ti tri dodirne tacke njih dvojice, mislim da je dovoljno. Ako mislis da sam pogrijesio u bilo koje od te tri tacke, podastri argument a nemoj tako na prazno pricati.
Sanders kritikuje globalni ekonomski sistem zbog toga sto je uspostavljen da obogacuje bogate. Trump kritikuje isti zbog ksenofobije i izolacionizma. Sanders nije za zatvaranje granica, vec naprotiv. Obamacare, kao sto rekoh, Sanders sustinski nije kritikovao. To "u rukavicama" mozes staviti pola Demokratskih politicara, koji bi htjeli, ali NE MOGU IZGLASATI single-payer system. CLINTON JE BILA ZA SINGLE-PAYER SISTEM. Americka ekspanzionisticka vanjska politika? Trump bi slao trupe u Siriju, koristio nuklearke po Evropi, ako zatreba. Dva stava dijametralno suprotna.
Pogrijesio si u sve tri tacke.

pasha078 wrote: Da ponovim, Berni i Trump su slicni u kritici a ne u rjesenjima (osim za globalizam: obojica su anti TTIP i NAFTA). Medjutim stvar u kojoj su jako jako bliski, mimo ove tri, je u tome sto su u politicki diskurs unijeli klasni identitet. HRC je potencirala svaki moguci identitet, rasa, gay, religija, osim za klasni identitet. Jedino su Berni i Trump govorili o problemima radnicke klase i unijeli taj novi diskurs u dijalog.
A cuj slicni u kritici, a ne u rijesenjima? Haha, pa razmisli malo kako samo to smijesno zvuci. Najlakse je kritikovat, valja znati tu nesto i uraditi
pasha078 wrote:Da ponovim, jer izbjegavas cuti, iako su obojica unijeli klasni identitet u diskurs, ponudjena rjesenja su im dijametralno drugacija. No, to ih opet svrstava odvojeno od HRC koja nije potencirala probleme radnicke klase, te stoga i nije nudila neka rjesenja.
Slazem se da su unjeli klasni identitet u diskurs bolje nego Clinton, no to je problem Clinton kao kandidata. Znaci razlika izmedju stvarnog kandidata i stvarnog plana. Imas Sandersa koji se citav zivot borio za to, Clinton koja je tipicnim politickim putem dosla do ovog, i Trumpa koji se rodio sa zlatnom kasikom u ustima, a prica o radnickoj klasi. Tu ti govorim, problem je u prenosenju plana do mozga glasaca.

pasha078 wrote: Eto, ako jeste, reci mi sta je ona ponudila kao rjesenje za job outsourcing? Mora da je bila tako revolucionarna i dobra ideja da je se vise i ne sjecam.... Vrlo sigurno neka standardna nebuloza.....
Ne znam je li ponudila ista. Nema se tu mnogo ponuditi.

pasha078 wrote:Mimo toga, svjestan si da vodis "uphill battle" na forumu? Tebe su cinjenice opovrgle, i.e. Trump je pobijedio. naravno ti to objasnjavas sa elitistickog stanovista, i.e. hebes radnicku klasu, to su rednecks, deplorables, rasisti.

A toz a politiku bum objasnio drugi put..... Moguce je puno vise!
Mene cinjenice opovrgle? U cemu?
Ti si izgleda ovu temu shvatio iskljucivo kao igru predvidjanja ko ce pobijediti na izborima. Ja sam pogrijesio, sure, kao i 99% ljudi, kao i sama Trumpova kampanja koja je u 7pm ET na dan izbora rezignirano lamentirala o manjku podrske sopstvene stranke. Ja volim brojeve, na tome zasnivam rationale. Brojevi su pogrijesili za 1.1%. Ti temu, kao i mnogi drugi, smatras iskljucivo kao "sta sam vam reko" elaborat. Da nije tako, ne bi se javljao iskljucivo samo da uporno pises o svojoj podrsci Sandersu i njegovoj poveznici sa Trumpom.
Ja cu pogrijesiti kada Trump i Republikanci pokazu suprotno. Imaju za to 4 godine. Ako ekonomija poraste, nezaposlenost se spusti, premije za zdravstveno i deductibles se smanje, broj ratova i intervencija SAD u svijetu se smanji. To su neke zelje i jednih i drugih, pa eto da vidimo. Dalje, tvrdim da se nece apsolutno nista uraditi u vezi imigracije, jer tu ne postoji stvaran problem. Tvrdim da ce se smanjiti licne slobode svih gradjana, a pogotovo manjina. Tvrdim dalje da se nece ukinuti recimo NAFTA, i ne mislim da bi trebala. Ono sto se slazem da se hoce desiti je da ce se smanjiti regulacije, smanjiti korporativne takse, smanjiti drzavni aparat (sto donekle i nije lose), smanjiti izdaci za EPA recimo, za obrazovanje. Sumnjam da ce se povecati ulaganja u infrastrukturu ali je moguce.
Eh, tada ce me "cinjenice opovrgnuti". A i da se to desi, boze moj, ne igramo se takmicenja ovdje. Sure, volimo jedni druge ubjedjivati i pametovati, ali ovo nije takmicenje u stilu "ja sam bio u pravu" i "sta sam vam rekao". Tebi ocigledno jeste. Ali to je vec tvoj problem.

I samo, jos jednom, cisto onako radi ponavljanja - "radnicka klasa" o kojoj govorimo je BJELACKA radnicka klasa. Dakle crnci i Latinosi, Azijci, ne spadaju u kategoriju o kojoj govorimo. Stoga, po definiciji, nije problem samo u tome da li su ti ljudi radnicka klasa ili nesto drugo, vec u njihovoj RASNOJ pripadnosti, (a u ovom slucaju i polnoj), sto ih, opet po definiciji svrstava, u sta? Nazovi ih rasistima, nazovi ih samo-ugrozenima, ksenofobicnim, seksistickim, kako vec hoces.

To jebes radnicku klasu, kad sam to napisao? "Jebem" ljude koji za svoj vlastiti neuspjeh u zemlji sa ovoliko mogucnosti krive druge. Vrlo jednostavno.

EDIT: Na kraju, nije da tvrdim, vec se plasim da se sigurnosna situacija u svijetu izrazito pogorsati. Plasim se mnogo vecih ratova od ovog sto imamo danas. Ne samo zbog Trumpa. I nisam ja jedini. Nadam se da je to samo neutemeljeno panicarenje.
Last edited by jeza u ledja on 05/01/2017 00:52, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4046 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

pasha078 wrote:
jeza u ledja wrote:
pasha078 wrote:BTW, sad vidim da si me pitao sta su konkretno kritikovali kod Obamacare. Pa buraz, jel ti citas sta ja pisem? Pa napisah ti, visoke premije, nema drzavnih dotacija ako imalo vise zaradjujes itd... visoki deductables.....
Pa ne utvrdjuje Obamacare visinu premija i deductibles, vec insurers koji i dalje diktiraju trziste. To nije Obamacare, vec posljedica kompromisnog rijesenja, koje po a) Sandersu nije otislo dovoljno daleko, po b) Trumpu, nikad drzava nije ni trebala uvoditi sebe u pricu. Dva dijametralno suprotna stava.
Joj pa ovo je smijesno. Pa Obamacare je okvir koji daje insurerima to pravo i cakstavise mandatira raji da ima insurance. Stoga Obamacare u konacnici i proizvodi ovu situaciju i podlozan je kritici.

I da, imaju suprotne stavove u rjesenju, ali obojica kritikuju. To je dijametralno suprotno od HRC po kojoj je sve ovo OK i nema nikakvih problem (ili ima nekih minornih koje cemo polako i postupno izglancati). Berni i Trump podvlace 9a ja se slazem) da je problem fundementalan sa Obamacarom.
Pa halo, to pravo su insureri uvijek imali! E svasta. :-)
Sanders je glasao za taj isti Obamacare. (Ne znam je li konkretno ali morao je jer im je glasanje bilo knap)

Tvoj argument je - ako nisu mogli sve, onda nisu trebali nikako. Jel tako?
To nije argument koji je davao Sanders.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4047 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

Cuj moj promasaj? Pa nije meni posao da uvjeravam ubogi narod sta je bolje za njih. Nije problem Clinton sto manje shvata probleme radnicke klase od Trumpa (jer ga on najmanje shvata), vec je njen problem sto to nije znala prenjeti tim glasacima. Ona je izgubila trku i otici ce u zaborav. No najveci problem je sama radnicka klasa. Njima takve policies trebaju i upravo oni su ti koji ce na kraju ispastati. Necu ispastati ja. I njihov problem je sto oni to nisu bili u stanju shvatiti. Ne moj.

Apsurd je misliti da Trump shvata radnicku klasu. Apsurd je misliti da bilo ko ko je milijarder, ko je odrastao kao takav, shvata radnicku klasu. On samo shvata kako eksploatisati najnize porive slabo edukovane mase. (mada je i to diskutabilno, prije bih rekao da se njegov idiotluk savrseno poklapa sa tim porivima)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#4048 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by daddy-kool »

Revenge of the Whites

http://www.vox.com/identities/2017/1/4/ ... nomy-study
Study: racism and sexism predict support for Trump much more than economic dissatisfaction

A new paper by political scientists Brian Schaffner, Matthew MacWilliams, and Tatishe Nteta puts the blame back on the same factors people pointed to before the election: racism and sexism. And the research has a very telling chart to prove it, showing that voters’ measures of sexism and racism correlated much more closely with support for Trump than economic dissatisfaction after controlling for factors like partisanship and political ideology:
Image

But the analysis also shows that a bulk of support for Trump — perhaps what made him a contender to begin with — came from beliefs rooted in racism and sexism. Specifically, the researchers conclude that racism and sexism explain most of Trump’s enormous electoral advantage with non-college-educated white Americans, the group that arguably gave Trump the election. “We find that while economic dissatisfaction was part of the story, racism and sexism were much more important and can explain about two-thirds of the education gap among whites in the 2016 presidential vote,” the researchers write.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4049 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

Da, volio bih vidjeti neku analizu gdje anketiraju glasace koji su glasali i za Obamu i za Trumpa.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#4050 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja »

pasha078 wrote:
jeza u ledja wrote:Cuj moj promasaj? Pa nije meni posao da uvjeravam ubogi narod sta je bolje za njih. Nije problem Clinton sto manje shvata probleme radnicke klase od Trumpa (jer ga on najmanje shvata), vec je njen problem sto to nije znala prenjeti tim glasacima. Ona je izgubila trku i otici ce u zaborav. No najveci problem je sama radnicka klasa. Njima takve policies trebaju i upravo oni su ti koji ce na kraju ispastati. Necu ispastati ja. I njihov problem je sto oni to nisu bili u stanju shvatiti. Ne moj.

Apsurd je misliti da Trump shvata radnicku klasu. Apsurd je misliti da bilo ko ko je milijarder, ko je odrastao kao takav, shvata radnicku klasu. On samo shvata kako eksploatisati najnize porive slabo edukovane mase. (mada je i to diskutabilno, prije bih rekao da se njegov idiotluk savrseno poklapa sa tim porivima)
Mislim da shvata, jer je ispravno podvukao probleme. Ali, kao sto i sam kazes, pripadajuci visoj klasi, nije njegov interes da ponudi rjesenja na ustrb vlastite klase. Nije on bas tako glup kao sto raja voli karikirati.

BTW, ista izjava se moze primijeniti i na HRC, pa zena auto nije vozila ima 7-8 godina (sama izjavila), gdje ce znati probleme radnika??
Pa, ona nije 6-7 godina, Trump vjerovatno nije cijeli zivot. Covjek nema dana rada u public service. Al dobro, to se danas smatra vrlinom. :oops:
Post Reply