pasha078 wrote:
Slicni su upravo u toj kritici, no tu slicnost prestaje. To je ono sto uporno tvrdim i ti se uporno pravis da ne razumijes (a pametan si tako da znam da foliras). Evo tri dodirne tacke glede te kritike: Globalizam (Trump i Berni kritikovali, HRC za, tek last minute presla lafo u kontra tabor), Obamacare (Trump i Sanders kritikovali, naravno Berni "kritika u rukavicama", HRC za uz male modifikacije), americka ekspanzionisticka vanjska politika, Trump i Berni protiv, HRC again hawk). Eto dao sam ti tri dodirne tacke njih dvojice, mislim da je dovoljno. Ako mislis da sam pogrijesio u bilo koje od te tri tacke, podastri argument a nemoj tako na prazno pricati.
Sanders kritikuje globalni ekonomski sistem zbog toga sto je uspostavljen da obogacuje bogate. Trump kritikuje isti zbog ksenofobije i izolacionizma. Sanders nije za zatvaranje granica, vec naprotiv. Obamacare, kao sto rekoh, Sanders sustinski nije kritikovao. To "u rukavicama" mozes staviti pola Demokratskih politicara, koji bi htjeli, ali NE MOGU IZGLASATI single-payer system. CLINTON JE BILA ZA SINGLE-PAYER SISTEM. Americka ekspanzionisticka vanjska politika? Trump bi slao trupe u Siriju, koristio nuklearke po Evropi, ako zatreba. Dva stava dijametralno suprotna.
Pogrijesio si u sve tri tacke.
pasha078 wrote:
Da ponovim, Berni i Trump su slicni u kritici a ne u rjesenjima (osim za globalizam: obojica su anti TTIP i NAFTA). Medjutim stvar u kojoj su jako jako bliski, mimo ove tri, je u tome sto su u politicki diskurs unijeli klasni identitet. HRC je potencirala svaki moguci identitet, rasa, gay, religija, osim za klasni identitet. Jedino su Berni i Trump govorili o problemima radnicke klase i unijeli taj novi diskurs u dijalog.
A cuj slicni u kritici, a ne u rijesenjima? Haha, pa razmisli malo kako samo to smijesno zvuci. Najlakse je kritikovat, valja znati tu nesto i uraditi
pasha078 wrote:Da ponovim, jer izbjegavas cuti, iako su obojica unijeli klasni identitet u diskurs, ponudjena rjesenja su im dijametralno drugacija. No, to ih opet svrstava odvojeno od HRC koja nije potencirala probleme radnicke klase, te stoga i nije nudila neka rjesenja.
Slazem se da su unjeli klasni identitet u diskurs bolje nego Clinton, no to je problem Clinton kao kandidata. Znaci razlika izmedju stvarnog kandidata i stvarnog plana. Imas Sandersa koji se citav zivot borio za to, Clinton koja je tipicnim politickim putem dosla do ovog, i Trumpa koji se rodio sa zlatnom kasikom u ustima, a prica o radnickoj klasi. Tu ti govorim, problem je u prenosenju plana do mozga glasaca.
pasha078 wrote:
Eto, ako jeste, reci mi sta je ona ponudila kao rjesenje za job outsourcing? Mora da je bila tako revolucionarna i dobra ideja da je se vise i ne sjecam.... Vrlo sigurno neka standardna nebuloza.....
Ne znam je li ponudila ista. Nema se tu mnogo ponuditi.
pasha078 wrote:Mimo toga, svjestan si da vodis "uphill battle" na forumu? Tebe su cinjenice opovrgle, i.e. Trump je pobijedio. naravno ti to objasnjavas sa elitistickog stanovista, i.e. hebes radnicku klasu, to su rednecks, deplorables, rasisti.
A toz a politiku bum objasnio drugi put..... Moguce je puno vise!
Mene cinjenice opovrgle? U cemu?
Ti si izgleda ovu temu shvatio iskljucivo kao igru predvidjanja ko ce pobijediti na izborima. Ja sam pogrijesio, sure, kao i 99% ljudi, kao i sama Trumpova kampanja koja je u 7pm ET na dan izbora rezignirano lamentirala o manjku podrske sopstvene stranke. Ja volim brojeve, na tome zasnivam
rationale. Brojevi su pogrijesili za 1.1%. Ti temu, kao i mnogi drugi, smatras iskljucivo kao "sta sam vam reko" elaborat. Da nije tako, ne bi se javljao iskljucivo samo da uporno pises o svojoj podrsci Sandersu i njegovoj poveznici sa Trumpom.
Ja cu pogrijesiti kada Trump i Republikanci pokazu suprotno. Imaju za to 4 godine. Ako ekonomija poraste, nezaposlenost se spusti, premije za zdravstveno i deductibles se smanje, broj ratova i intervencija SAD u svijetu se smanji. To su neke zelje i jednih i drugih, pa eto da vidimo. Dalje, tvrdim da se nece apsolutno nista uraditi u vezi imigracije, jer tu ne postoji stvaran problem. Tvrdim da ce se smanjiti licne slobode svih gradjana, a pogotovo manjina. Tvrdim dalje da se nece ukinuti recimo NAFTA, i ne mislim da bi trebala. Ono sto se slazem da se hoce desiti je da ce se smanjiti regulacije, smanjiti korporativne takse, smanjiti drzavni aparat (sto donekle i nije lose), smanjiti izdaci za EPA recimo, za obrazovanje. Sumnjam da ce se povecati ulaganja u infrastrukturu ali je moguce.
Eh, tada ce me "cinjenice opovrgnuti". A i da se to desi, boze moj, ne igramo se takmicenja ovdje. Sure, volimo jedni druge ubjedjivati i pametovati, ali ovo nije takmicenje u stilu "ja sam bio u pravu" i "sta sam vam rekao". Tebi ocigledno jeste. Ali to je vec tvoj problem.
I samo, jos jednom, cisto onako radi ponavljanja - "radnicka klasa" o kojoj govorimo je BJELACKA radnicka klasa. Dakle crnci i Latinosi, Azijci, ne spadaju u kategoriju o kojoj govorimo. Stoga, po definiciji, nije problem samo u tome da li su ti ljudi radnicka klasa ili nesto drugo, vec u njihovoj RASNOJ pripadnosti, (a u ovom slucaju i polnoj), sto ih, opet po definiciji svrstava, u sta? Nazovi ih rasistima, nazovi ih samo-ugrozenima, ksenofobicnim, seksistickim, kako vec hoces.
To jebes radnicku klasu, kad sam to napisao? "Jebem" ljude koji za svoj vlastiti neuspjeh u zemlji sa ovoliko mogucnosti krive druge. Vrlo jednostavno.
EDIT: Na kraju, nije da tvrdim, vec se plasim da se sigurnosna situacija u svijetu izrazito pogorsati. Plasim se mnogo vecih ratova od ovog sto imamo danas. Ne samo zbog Trumpa. I nisam ja jedini. Nadam se da je to samo neutemeljeno panicarenje.