Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
drug_profi
Posts: 65433
Joined: 16/07/2012 16:00

#40201 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Oštećen pancir sajle može uzrokovati ulazak vode i smrzavanje. Ali ispravnom autu ne bi trebalo da smrzne sajla.
Također na vozilima koja već imaju određenu količinu korozije u panciru radi NEKORIŠTENJA blokiranje sajle kod ulaska i najmanje vlage je moguće.
Birvaktile na zastavinim vozilima bila je normalna stvar da ti ručna zaledi, ali to su bila takva inženjerska rješenja koja su iza ovog našeg vremena cijelo stoljeće.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#40202 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 15/02/2022 08:48 Oštećen pancir sajle može uzrokovati ulazak vode i smrzavanje. Ali ispravnom autu ne bi trebalo da smrzne sajla.
Također na vozilima koja već imaju određenu količinu korozije u panciru radi NEKORIŠTENJA blokiranje sajle kod ulaska i najmanje vlage je moguće.
Birvaktile na zastavinim vozilima bila je normalna stvar da ti ručna zaledi, ali to su bila takva inženjerska rješenja koja su iza ovog našeg vremena cijelo stoljeće.
Aha, znači odatle potiče taj mit. Ispravna ručna neće zalediti, što sam i mislio. Nisu ta auta džabe pravljena u prošlom mileniju.
User avatar
drug_profi
Posts: 65433
Joined: 16/07/2012 16:00

#40203 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ma to se mijenjalo svakih 4-5 godina. A u međuvremenu na servisu ti mazalicom napune malo pancir.
Srećom to si mogao i sam zamijeniti ako išta znaš sa alatom.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#40204 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

drug_profi wrote: 15/02/2022 08:55 Ma to se mijenjalo svakih 4-5 godina. A u međuvremenu na servisu ti mazalicom napune malo pancir.
Srećom to si mogao i sam zamijeniti ako išta znaš sa alatom.
Sjećam se kako sam na Yugu sam popravljao mjenjač. Ono, ne možeš ubaciti u pola brzina, nikako utrefiti. Zavučem se pod auto, a sa donje strane zaštićeno samo nekim limom ispod kugle. Zategnem šaraf i mjenjač radi precizno (za Yuga). Jednom mi je (u mjestu, kod kuće) ručica mjenjača ispala i ostala u ruci, zavukao se ispod i popravio. A ler sam svako malo dotjerivao, naspem loše gorivo pa moram pojačati ler - odvijačem okrenem jedan šaraf i podesim.
User avatar
drug_profi
Posts: 65433
Joined: 16/07/2012 16:00

#40205 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Zastava se ubila da se covjek pocne uciti. Jednosatvna rjesenja, a upoznas principe.
MicoBn
Posts: 14
Joined: 16/12/2021 07:46

#40206 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MicoBn »

U papirima za uvezeno auto stoji datum prve registracije 07.09.2009 a broj sasije AE******.
"A" je oznaka za 2010 godinu proizvodnje sasije. Ocigledno se godine ne podudaraju...
Kako se moze registrovati auto kome sasija jos nije proizvedena?
Ili je mozda slupan pa zamijenjena sasija?
Nekad kada ga budem prodavao dodje mi covjek pita koje je god a ja se zamislim onako i kazem: paa ne znam sta bih ti rekao :?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40207 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

reci ako si mušterija 2010. je :mrgreen:
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#40208 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

MicoBn wrote: 15/02/2022 13:08 U papirima za uvezeno auto stoji datum prve registracije 07.09.2009 a broj sasije AE******.
"A" je oznaka za 2010 godinu proizvodnje sasije. Ocigledno se godine ne podudaraju...
Kako se moze registrovati auto kome sasija jos nije proizvedena?
Ili je mozda slupan pa zamijenjena sasija?
Nekad kada ga budem prodavao dodje mi covjek pita koje je god a ja se zamislim onako i kazem: paa ne znam sta bih ti rekao :?
Moguce je, sto bi rekli, da je Model Year 2010.
Obicno novi modeli krecu u proizvodnju nakon godisnjih odmora od 01.09.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40209 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Ne mogu da nađem postove vezano za ovo. Može li preporuka za marku amortizera za ovu moju lađu?

Cijena nebitna, bitan je kvalitet. :D
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#40210 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Bilstein, Boge, Sachs, Monroe, Kayaba...
nastavi niz.
Znaci ipak "montizer" lupa, nije ono sto si kont'o da ti ubacuju klipove u tockove. :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40211 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

NediM17 wrote: 15/02/2022 14:05 Bilstein, Boge, Sachs, Monroe, Kayaba...
nastavi niz.
Znaci ipak "montizer" lupa, nije ono sto si kont'o da ti ubacuju klipove u tockove. :lol:
Zahvaljujem :mrgreen:
Nije :lol:
To sam pomislio al mi nije imalo logike kad sam pregledao ispod auto. Evo video pa vidi, ovo kako lupka i u vožnji isto tako lupka. Haj što lupka, al i šišti ko pretis lonac :lol:

User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#40212 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

black_adrian wrote: 15/02/2022 14:38
NediM17 wrote: 15/02/2022 14:05 Bilstein, Boge, Sachs, Monroe, Kayaba...
nastavi niz.
Znaci ipak "montizer" lupa, nije ono sto si kont'o da ti ubacuju klipove u tockove. :lol:
Zahvaljujem :mrgreen:
Nije :lol:
To sam pomislio al mi nije imalo logike kad sam pregledao ispod auto. Evo video pa vidi, ovo kako lupka i u vožnji isto tako lupka. Haj što lupka, al i šišti ko pretis lonac :lol:

Ovo ti se Justin Timberlake negdje sakrio, i malo beatuje.. :mrgreen:

User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40213 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

:lol: :lol: :lol:

izgleda
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#40214 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

black_adrian wrote: 15/02/2022 14:00 Ne mogu da nađem postove vezano za ovo. Može li preporuka za marku amortizera za ovu moju lađu?

Cijena nebitna, bitan je kvalitet. :D
Ja bi prvo isao u Unitrade i trazio Monroe OE stectrum jer oni jedini imaju 5 godina garanciju.

Ako ne onda bilstein ili sachs, KYB, imaju Hercegovci zastupnici.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40215 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Hvala ti :thumbup:

Raspitat ću se na raznim mjestima uključujući i te radnje pa javim ponude koje sam dobio.
User avatar
hopi
Posts: 7260
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#40216 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Ja kada sam sebi kupovao isto sam čitao koje, znam da nisu nešto Monroe hvalili.
Ma kraju sam uzeo meyle, šta ja znam amortizer ko amortizer radi jebat ga, mada prosječan vozač na prosječnom autu mislim da neće primijetiti neku razlikuu vožnji.
noviclan
Posts: 15024
Joined: 31/10/2013 06:48

#40217 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Laplace wrote: 15/02/2022 08:34
nj0be wrote: 13/02/2022 15:05 Pozdrav, ko u Sarajevu vrši čišćenje egr ventila, Opel Astra H 2008 godina je u pitanju? Koliko se kreću cijene?
I gdje je najpovoljnije kupiti zadnje opruge za isto vozilo?
Hvala unaprijed.
Meni je u Visokom majstor naplatio, čini mi se, 10 KM za to. Ne bi trebalo biti skupo, EGR je (bar kod moje, 1.7 CDTI81 kW, 208.) bio nadohvat ruke, lako se skida i montira nazad.
http://avanti.ba/product/sprej-za-cisce ... ra-cc-220/
DIY
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40218 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

hopi wrote: 15/02/2022 18:35 Ja kada sam sebi kupovao isto sam čitao koje, znam da nisu nešto Monroe hvalili.
Ma kraju sam uzeo meyle, šta ja znam amortizer ko amortizer radi jebat ga, mada prosječan vozač na prosječnom autu mislim da neće primijetiti neku razlikuu vožnji.
Samo nek nije neki koji će propasti za 3 mjeseca :lol:
Ma nek ima garancije kakve i nek ne lupka više meni dosta. Doduše, ne osjete se rupe, tj. ne izbija bubrege al džaba kad lupka u vožnji, ne mogu to slušati.
noviclan
Posts: 15024
Joined: 31/10/2013 06:48

#40219 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

black_adrian wrote: 15/02/2022 18:39
hopi wrote: 15/02/2022 18:35 Ja kada sam sebi kupovao isto sam čitao koje, znam da nisu nešto Monroe hvalili.
Ma kraju sam uzeo meyle, šta ja znam amortizer ko amortizer radi jebat ga, mada prosječan vozač na prosječnom autu mislim da neće primijetiti neku razlikuu vožnji.
Samo nek nije neki koji će propasti za 3 mjeseca :lol:
Ma nek ima garancije kakve i nek ne lupka više meni dosta. Doduše, ne osjete se rupe, tj. ne izbija bubrege al džaba kad lupka u vožnji, ne mogu to slušati.
Za ovih nasih puteva ne bi trebalo biti garancije, sto gledas ima li koja rupa sto gledas na kilometar sat zbog radara
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40220 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Očekivao sam da će kad tad prolupati, ipak auto na satu ima haman 300.000km, a ja ga po ovim našim putevima vozim već 30-40 hiljada.

Ja sam prezadovoljan generalno. Ipak je tu bilo natovarenih vožnji, puteva loših, pa ne treba ništa drugo nego napravit krug kroz grad.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40221 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

black_adrian wrote: 15/02/2022 19:43 Očekivao sam da će kad tad prolupati, ipak auto na satu ima haman 300.000km, a ja ga po ovim našim putevima vozim već 30-40 hiljada.

Ja sam prezadovoljan generalno. Ipak je tu bilo natovarenih vožnji, puteva loših, pa ne treba ništa drugo nego napravit krug kroz grad.
javi nam je li OEM(prva ugradnja) amortizer na autu bio, cisto sumnjam al eto :)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40222 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

javim :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40223 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

normalno da je oem ,to nikad ne ode na passatu nit se ikad mijenja :-D
User avatar
mk ultra
Posts: 24035
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#40224 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Eki montizere mijenja :mrgreen:

Sad kad stavi žuti bilstein ima u svakoj krivini 0.1s :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#40225 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

A što ne bi mogli biti originali???
Post Reply